PDA

View Full Version : Kako Service V-strom (?)(προβλημα με λεβιε ταχυτητων ρουλεμαν λαιμου κ.α)



joteo
05/01/2006, 10:03
Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά σε όλους.

Έχω μερικές απορίες που θα ήθελα να μου λύσετε.

Πήρα το DL 650 στα μέσα Οκτωβρίου και έκανα κανονικά το πρώτο του service στα 1000 χιλιόμετρα σε εξουσιοδοτημένο.

Πριν 1 μήνα θέλησα να πάω ένα ταξιδάκι μέχρι την Πάτρα (από Αθήνα) και στον δρόμο ξαφνικά πάω να αλλάξω ταχύτητα και το πόδι μου δεν ένιωσε πουθενά τον λεβιέ που αλλάζει ταχύτητες. Σταματάω έντρομος την μηχανή στην άκρη του δρόμου και διαπιστώνω ότι ο λεβιές έχει ξεβιδωθεί από τον κεντρικό άξονα που βιδώνει και ότι κρέμεται από το λαστιχάκι που αλλάζει τις ταχύτητες.....
Βγάζω τα εργαλεία, το βιδώνω με ένα κλειδί, όλα μια χαρά. Μετά από 10 χιλ. ξανά τα ίδια κ.ο.κ.
Τελικά διαπίστωσα ότι όταν δεν ξεπερνάω τις 7000 στροφές δεν συντονίζει ο λεβιές ώστε να ξεβιδωθεί από μόνος του, ενώ αν τις ξεπεράσω.....

Γυρνάω με τα χίλια ζόρια από την Πάτρα και πηγαίνω στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο (από το οποίο αγόρασα και την μηχανή) και τους λέω το προβλημά μου και μου λένε ότι ίσως δεν το είχαν βιδώσει καλά κατά την συναρμολόγηση του και θα μου το βιδώναν αυτοί καλύτερα.

Έτσι και έγινε και πριν από μερικές μέρες ξαναθέλησα ο άμοιρος να πάω πάλι ταξιδάκι και..... τα ίδια παντελάκι μου.......

Τους το πηγαίνω χθες (γιατί είχα φτάσει και τα 3.800 χιλ. οπότε πήγα και για το service μια και καλή) και τους είπα ξανά όλο το ιστορικό και μου είπαν ότι θα την κοιτάξουν την μηχανή. Όταν το απόγευμα πήγα για να την πάρω μου είχαν αλλάξει μόνο τα λάδια μου απάντησαν τα παρακάτω :

1) Στον λεβιέ βάλανε κάποια "κόλλα" αντί να τον αλλάξουν εντελώς (μάλιστα όταν τους ρώτησα γιατί δεν τον αλλάξανε μου είπαν ότι το ίδιο πράγμα θα γινόταν και πάλι, ότι δεν έχει πρόβλημα ο λεβιές αλλά απλά αυτή η κόλλα είναι η λύση)

και άλλα διάφορα ανεξαρτήτως λεβιέ :

2) Δεν σφράγισαν το βιβλιαράκι λέγοντας "στο επόμενο service μωρέ"

3) Τους είχα ζητήσει αν είναι δυνατόν να μου καθαρίσουν πρώτα την αλυσίδα και μετά να την λιπάνουν μου είπαν ότι δεν γίνεται αυτό δεν το κάνουμε εμείς πρέπει να πας σε πλυντήριο (λες και αν την καθαρίζανε με λίγο παραφινέλαιο θα τους έπεφτε ο ....)

4) Στην ερώτηση μου γιατί κάνει τα "γκαπ" η μηχανή όταν βρει σε λακουβίτσες (το έχω δει το πρόβλημα σε διάφορα forum από πολλούς) με συμβούλεψε να μην διαβάζω πολύ στο internet γιατί "λένε και βλακείες" :confused:

Ακούω συμβουλές, δέχομαι κάθε είδους κριτική αν είμαι υπερβολικός.

MISKIN
05/01/2006, 18:05
:wave2:
ΠΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ:yuck:
:beer:

athandim
05/01/2006, 18:23
Καθόλου υπερβολικό δε σε βρίσκω (μάλλον πολύ χαλαρά το πήρες το ζήτημα)...

Η ανευθυνότητα, η τσαπατσουλιά και ο ωχαδερφισμός των ανθρώπων από τους οποίους - σε μεγάλο βαθμο - εξαρτάται η οδική μας ασφάλεια πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή...

Πως την έχουν δει ρε γαμώτη μου...Τους πληρώνουμε χρυσούς και αυτοί ελαφρά τη καρδία μας στέλνουν ¨αδιάβαστους¨.... Εξουσιοδοτημένος my ass :yuck:

Σου προτείνω να πας από εκεί- τουλάχιστον- να σου βάλουν τη τζίφρα στο βιβλιαράκι (παλιό το κόλπο της "άλλης φοράς" για να ξαναπάς) και... μην τον είδατε.΄Αλλαξε συνεργείο...και ο Θεος βοηθός




Τί να περιμένεις όμως και απο τους άλλους, όταν και στα κεντρικά χρησιμοποιούν κόλλα για το λεβιέ ταχυτήτων..:yuck:

D.F
05/01/2006, 18:29
Τα γκάπ στις λακκούβες είναι από τα φρένα,τουλάχιστον σύμφωνα με την επίσημη αντιπροσωπεία. Μετα από κάποια χιλιόμετρα αποκτούν μπόσικα,χωρις όμως αυτο να είναι επικίνδυνο. Αν στρίψεις λίγο δυνατά και απότομα,τις δισκόπλακες, με τα χερια θα ακούσεις τον ίδιο θόρυβο.;)

athandim
05/01/2006, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από D.F
Τα γκάπ στις λακκούβες είναι από τα φρένα,τουλάχιστον σύμφωνα με την επίσημη αντιπροσωπεία.

Φίλε D.F....μην τα ξαναλέμε....το πιθανότερο είναι η χαλαρότητα των ρουλεμάν λαιμού

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=14915

makaronachis
05/01/2006, 22:10
Το γκαπ δεν είναι από τα φρένα.Η επίσημη αντιπροσωπεία λέει ΜΑΛΑΚΙΕΣ (χοντρές).Είναι από τα ρουλεμάν του λαιμού,θέλουν άλλαγμα ,με το σφίξιμο το πρόβλημα δεν διορθώνεται.Σας μιλάω εκ πείρας.Το διαπίστωσε ο μάστορας στο εξουσιοδοτημένο που πηγαίνω.Νο μορ μαλακίες από την επίσημη αντιπροσωπεία.Τους μαλάκες.Κι εγώ όσες φορές μίλησα μαζί τους τα φρένα τα φρένα τα φρένα.Η εγγύηση το καλύπτει.

Bil
06/01/2006, 08:42
Ο λεβιές είχε ξεσφιχτεί και στο δικό μου αλλά με ένα καλό βίδωμα που έκανα μόνος μου δεν με έχει ενοχλήσει εδώ και 20.000 χιλιόμετρα...
Δέχομαι οτι για όποιον συμβαίνει είναι σπαστικό εκείνη την στιγμή, αλλά μην προσπαθούμε να δίνουμε τερατώδεις διαστάσεις σε ο,τι μας συμβεί και να το βαπτίζουμε πρόβλημα του V-Strom :nono: ...


Δεν πουλάω Suzuki παρεπιμπτόντως... :lol: :lol:

siokatas
06/01/2006, 10:03
:wave2:



προβλημα η οχι τον suzuki μια ειναι η αληθεια και πρεπει να λεγετε.....το 90% τον μηχανικων στην ελλαδιτσα μας βλεπει μονο τα ευροπουλα να παρει.....εγω ξερετε τη λεω στο μαγαζι μου "το εργαλειο απο χερι εγινε απο χερι χαλασε και απο χερι θα ξαναγινει"......να λεμε τα ονοματα τον συνεργειον για να τα μαθαινουμε ολοι και να μην ξαναπηγαινουμε,ισως ετσι τριξει η καρεκλα καποιον(και ο κουμπαρας τους)..



(δεν κανω διαφημηση,δεν ειμαι μηχανικος μηχανουργειο εχω για να μην παρεξηγουμαστε κιολας).....

Innersense
06/01/2006, 11:42
Επειδή των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν και η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία, είπα να ρίξω και εγώ μια ματιά στο λεβιεδάκι μου αν και δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα [~6000Km].

Όλα καλά είναι σφιχτούλι (όπως πρέπει δηλαδή!) αλλά το θέμα είναι ότι δεν κατάλαβα έτσι κι αλλιώς τη βίδα που το κρατάει και δημιουργεί τον άξονα περιστροφής, με ποιο εργαλείο την σφίγγουμε-ελέγχουμε (ηλίθιος!).

Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να βάλω φωτογραφία και θα παρακαλούσα όποιον του είναι εύκολο να βάλει μια, εξηγώντας τον τρόπο και το εργαλείο με τον οποίο σφίγγει.

Άντε ρίξτε κανένα χέρι βοήθειας να μην είμαστε έρμαια των μηχανικών, οι οποίο στην πλειοψηφία τους το μόνο που θέλουν είναι να μας πάρουν τα ευρουδάκια και να μας διώξουν από το μαγαζί για να μπει το επόμενο πορτοφόλι.

Tropeas
06/01/2006, 11:51
Αγαπητέ , δεν ξέρω πως είναι στο DL αλλά στο SV ήθελε ένα άλλεν κουρεμένο μπροστά για να δουλέψει , επειδή το "Γ" που έκανε ήταν βαθύ, έκοψα ένα εργαλείο άλεν μέτριας ποιότητας που είχα μπροστά με τροχό και έκανα την δουλειά μου...

______ ............... ___
| ...................... |
| ...................... |
| ........-->......... |
| ...................... |
| ...................... |
| ...................... |

athandim
06/01/2006, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas
............... μηχανουργειο εχω.........

siokatas μπορείς να προτείνεις μια καλή μάρκα ρουλεμάν ως μηχανουργός;; Τα SKF ξέρω εγώ...


Θα τα αλλάξουμε που θα τα αλλάξουμε, ας βάλουμε κάτι καλύτερο.... :beer: :wave2:

DPF
06/01/2006, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
siokatas μπορείς να προτείνεις μια καλή μάρκα ρουλεμάν ως μηχανουργός;; Τα SKF ξέρω εγώ...


Θα τα αλλάξουμε που θα τα αλλάξουμε, ας βάλουμε κάτι καλύτερο.... :beer: :wave2:

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΚΑΠ ΣΤΙΣ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ Η SUZUKI ΤΙ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ?:confused: KAI AN ΑΝ ΑΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ TROPEAS ?
:beer: :beer: :wave2:

siokatas
07/01/2006, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
siokatas μπορείς να προτείνεις μια καλή μάρκα ρουλεμάν ως μηχανουργός;; Τα SKF ξέρω εγώ...


Θα τα αλλάξουμε που θα τα αλλάξουμε, ας βάλουμε κάτι καλύτερο.... :beer: :wave2:



:wave2:


φιλε μου μαρκες εχει πολλες αλλα αναλογος με τα νουμερα και το ειδος του ρουλεμαν που χρειαζεσαι,καθε μια (σχεδον)ειναι καλη σε κατι....η skf ειναι πολυ καλη προσοχη ομως στις απομιμησης
πχ.
(εμεις σε κονικο δουλευουμε μονο timken αμερικανικα και να αναγραφη 4τ επανω ολα τα υπολοιπα timken στην ελλαδα ειναι ουγκαριας):winka:
για να μην σε πολυλογο αν μου βρεις τα νουμερα την δευτερα μπορω να σου πω το καλητερο και αν εισαι απο βορεια μπορω να στο παρω με 40%εκπτωσει:winka:



αν θες φυσικα μπορω να σε στειλω να το παρεις και μονος σου με την ιδια εκπτωση να δεις ρε συ τι κλεψιμο πεφτει απο την αlfa μου αλλαξα απο το δυναμο τα πηρα 3,60 τα δυο και μια ερωτηση στον ηλεκτρολογο που μου τα περασε μου ζητουσε 20 το ενα:eyepop: κοντεψα να λιποθυμισω

athandim
07/01/2006, 09:54
:rolleyes:
Να είσαι καλά φίλε...

Δυστυχώς δεν γνωρίζω ούτε τύπο ούτε νούμερο των ρουλεμάν λαιμού.
Φαντάζομαι οτι υπάρχουν λεπτομέρειες στο service manual το οποίο δεν έχω. Αν κάποιος φίλος το διαθέτει και έχει την καλή διάθεση, ας μας πει μπας και ξεστραβωθούμε και εμείς...

Όπως την κόβω τη δουλειά θα τα αντικαταστήσω στο δεύτερο service το Μάρτη που θα πάω Αθήνα, αφού πρώτα συνεννοηθώ με το μάστορα :

- Αν το κόστος είναι υψηλό, θα του ζητήσω να καλυφθεί από την εγγύηση (και θα ξαναβάλει τα μαμισια...)

-Αν είναι μικρό, θα του ζητήσω να τα αλλάξει με καλύτερα...

Και πάλι σε ευχαριστώ για την βοήθεια...:beer: :wave2:

makaronachis
07/01/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
:rolleyes:
Να είσαι καλά φίλε...

Δυστυχώς δεν γνωρίζω ούτε τύπο ούτε νούμερο των ρουλεμάν λαιμού.
Φαντάζομαι οτι υπάρχουν λεπτομέρειες στο service manual το οποίο δεν έχω. Αν κάποιος φίλος το διαθέτει και έχει την καλή διάθεση, ας μας πει μπας και ξεστραβωθούμε και εμείς...

Όπως την κόβω τη δουλειά θα τα αντικαταστήσω στο δεύτερο service το Μάρτη που θα πάω Αθήνα (από Σάμο είμαι), αφού πρώτα συνεννοηθώ με το μάστορα :

- Αν το κόστος είναι υψηλό, θα του ζητήσω να καλυφθεί από την εγγύηση (και θα ξαναβάλει τα μαμισια...)

-Αν είναι μικρό, θα του ζητήσω να τα αλλάξει με καλύτερα...

Και πάλι σε ευχαριστώ για την βοήθεια...:beer: :wave2:
Νομίζω οτί η καλύτερη λύση είναι η εξής:Πάρε ρουλεμάν skf και πες του να σου τα αλλάξει στην εγγύηση.Τα μαμίσια πες του να τα κρατήσει.Πλήρωσε δηλαδή μόνο τα ρουλεμαν,κι η εργασία να μπει στην εγγύηση.κατά τη γνώμη μου αν βάλεις τα μαμίσια,θα έχεις πάλι το ίδιο πρόβλημα.Εγώ δεν τα έχω αλλάξει ακόμα αλλά έτσι σκοπεύω να το κάνω.

joteo
07/01/2006, 17:24
Sorry παιδιά που δεν απάντησα τόσες ώρες, είχα μπλέξει άσχημα με την δουλειά μου....

Το εξουσιοδοτημένο που το πήγα είναι του Καρακώστα στην Κυψέλλη.
Για να είμαι σωστός, όσον αφορά την αγορά της μηχανής ο άνθρωπος που έχει το μαγαζί ήταν ΑΨΟΓΟΣ και τίποτα λιγότερο ή περισσότερο από αυτό. Μου είχε κάνει την καλύτερη προσφορά σε σχέση με άλλους, την καλύτερη τιμή στην ανταλλαγή της παλιάς μου μηχανής και τα καλύτερα δώρα (που όταν συνήθως όταν γίνετε ανταλλαγή τα δώρα τα σκοτώνουν). Τώρα τα προβλήματα ξεκινάνε στο συνεργείο του το οποίο όμως δεν διευθύνει ο ίδιος αλλά κάποιος άλλος εκεί.

Δεν σας κρύβω ότι τον άνθρωπο τον συμπάθησα αρκετά από την συνεργασία που είχαμε και στεναχωρήθηκα που οι άλλοι στο συνεργείο κάνουν τους πελάτες να φεύγουν....

Όπως και να έχει εγώ δεν μπορώ να ξαναπάω εκεί πέρα και δεν ξέρω αν θα ξαναπάω και σε εξουσιοδοτημένο. Μάλλον θα καταλήξω σε άλλον φίλο μου που πήγαινα και την παλιά μου μηχανή και ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος (ανεξαρτήτου φιλίας) και ο οποίος μου έχει πει ότι μπορεί να σφραγίζει το βιβλιαράκι μέσω άλλου συνεργάτη του που έχει εξουσιοδοτημένο. Θα το συζητήσω μαζί του και θα δω τι θα κάνω.

Τώρα μου λέτε εγώ τι να κάνω με την "κόλλα" ; Σκεφτόμουν μήπως έπερνα κανένα τηλέφωνο στον Σφακιανάκη να μου πούνε τίποτα....

Tropeas
07/01/2006, 17:35
Τώρα μου λέτε εγώ τι να κάνω με την "κόλλα" ; Σκεφτόμουν μήπως έπερνα κανένα τηλέφωνο στον Σφακιανάκη να μου πούνε τίποτα....
Αμα κρίνω απο τον τεχνικό διευθυντή,
πρώτα θα προσπαθήσουν να στο διαψεύσουν,
μετά αν αποδείξεις ότι φταίνε θα σου λένε διάφορα άλλα,
και τέλος μπορεί να στο φτιάξουν χωρίς να σου καλύψουν φυσικά οποιοδήποτε δικό σου τρέξιμο και ας το ξέραν αυτοί απο την αρχή....

Πολιτική της Suzuki... :mad:

makaronachis
08/01/2006, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Αμα κρίνω απο τον τεχνικό διευθυντή,
πρώτα θα προσπαθήσουν να στο διαψεύσουν,
μετά αν αποδείξεις ότι φταίνε θα σου λένε διάφορα άλλα,
και τέλος μπορεί να στο φτιάξουν χωρίς να σου καλύψουν φυσικά οποιοδήποτε δικό σου τρέξιμο και ας το ξέραν αυτοί απο την αρχή....

Πολιτική της Suzuki... :mad:
Trop,συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Το στρομ που έχω κτυπάει από την αρχή που το πήρα κάθε φορά που πέφτει σε λακούβα.Όσες φορές μίλησα με τα κεντρικά η απάντηση ήταν η ίδια:Πλευστοί δίσκοι.Κι όταν την τελευταία φορά του εξήγησα οτί το κτύπημα δεν μπορεί να είναι από τους δίσκους,αφού κρατώντας πατημένο το φρένο το κάνει κάθε που πέφτει σε λακούβα,τσατίστηκε και μου είπε οτί κανονικά δεν έπρεπε να μιλάει μαζί μου,αλλά να απευθυνθώ στο συνεργείο μου.......Τον μα ακα:eyepop: :eyepop: :eyepop: Ε και το συνεργείο μου επιβεβαιωσε οτί είναι τα ρουλεμάν του λαιμού που φταίνε για το χτύπημα.Είναι δυνατόν αυτός ο άνθρωπος με τον οποίο μιλούσα στα κεντρικά να μην ήξερε το πρόβλημα;Και νομίζω μάλιστα οτί ήταν ο τεχνικός διευθυντής.Τόσα στρομ έχουν πουλήσει και δεν το ήξεραν;Το ήξεραν αλλά κάνουν τις πάπιες....Οι τρόμπες....

athandim
08/01/2006, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από makaronachis
Νομίζω οτί η καλύτερη λύση είναι η εξής:Πάρε ρουλεμάν skf και πες του να σου τα αλλάξει στην εγγύηση.Τα μαμίσια πες του να τα κρατήσει.Πλήρωσε δηλαδή μόνο τα ρουλεμαν,κι η εργασία να μπει στην εγγύηση.κατά τη γνώμη μου αν βάλεις τα μαμίσια,θα έχεις πάλι το ίδιο πρόβλημα.Εγώ δεν τα έχω αλλάξει ακόμα αλλά έτσι σκοπεύω να το κάνω.

Βρε mak είμαι άσχετος λέμε : Πώς να τα ζητήσω αφού δεν ξέρω νούμερο και τύπο; Από μαγαζιά με σιδερικά τα παίρνουμε αυτά;;



Ζμπαθάτε μι το γκάου-μπίου..:lol:

xtapodias
08/01/2006, 09:38
Πάντως για τον Καρακώστα στη Κυψέλη που ανέφερε ο joteo, δεν έχω να πω και τα καλύτερα λόγια. Όταν πήρα το στρομάκι μου στις αρχές του 2004 (τότε είχε 2 μήνες παράδοση), είχα μια λίστα με εξουσιοδοτημένους έμπορους και έπαιρνα τηλέφωνα να δω πόσες μέρες παράδοση είχε ο καθένας για να αποκλείσω κάποιους και να πάω στους υπόλοιπους για να πούμε περί τιμών κλπ. Καθώς μένω Γαλάτσι είπα να πάρω και στον Καρακώστα. Να σημειώσω ότι όσους πήρα πριν απ’ αυτόν ήταν ευγενέστατοι έστω κι αν έβλεπαν ότι δεν μου άρεσαν οι χρόνοι παράδοσης που μου έλεγαν. Όταν πήρα λοιπόν στον Καρακώστα το μόνο που εισέπραξα ήταν ειρωνεία, του στυλ ¨έτσι που ψάχνεις δεν θα το βρεις ποτέ¨, ¨όλοι την ίδια παράδοση έχουν τι το ψάχνεις;¨ κλπ. Δεν ξέρω αν μίλησα με τον ίδιο τον Καρακώστα ή με κάποιον υπάλληλο πάντως……Εννοείτε ότι δεν ασχολήθηκα ξανά με το συγκεκριμένο μαγαζί ούτε με το σέρβις του.

makaronachis
08/01/2006, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Βρε mak είμαι άσχετος λέμε : Πώς να τα ζητήσω αφού δεν ξέρω νούμερο και τύπο; Από μαγαζιά με σιδερικά τα παίρνουμε αυτά;;



Ζμπαθάτε μι το γκάου-μπίου..:lol:
Για το μέγεθος ρώτα το μηχανικό σου.Όσο για αγορά τα μαγαζιά με σιδερικά δεν έχουν ρουλεμάν.Ψάξε σε μαγαζιά με ανταλακτικά.

MISKIN
09/01/2006, 16:11
:wave2:
ΚΑΒΑΛΑΣ ΚΑΙ ΣΠΥΡΟΥ ΠΑΤΣΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΠΙ ΤΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ ΤΗΣ SKF AΛΛΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΚΑΒΑΛΑΣ ΠΟΣΟ.
:beer:

athandim
09/01/2006, 18:22
thanks παιδιά...να οργανωθούμε σιγά-σιγά... (και άμα βρούμε και τις διαστάσεις και τον τύπο εδώ θα είμαστε..) :beer: :wave2:

MISKIN
10/01/2006, 18:07
:wave2:
ΕΓΩ ΤΟ ΠΟΛΥ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ SERVICE ΣΤΟ ΜΑΝΤΗ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΕΙΤΕ ΤΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΘΩ ΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΜΑΜΙΣΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ SKF ΤΗ ΒΛΕΠΩ
:beer:

athandim
10/01/2006, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από MISKIN
:wave2:
ΕΓΩ ΤΟ ΠΟΛΥ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ SERVICE ΣΤΟ ΜΑΝΤΗ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΕΙΤΕ ΤΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΘΩ ΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΜΑΜΙΣΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ SKF ΤΗ ΒΛΕΠΩ
:beer:
Μπράβο ρε MISKIN...

Αν μπορείς γράψε λεπτομέρειες (τύπος ρουλεμάν, μέγεθος, μάρκα, κόστος κτλ)..:beer: :beer: :wave2:

MISKIN
20/01/2006, 19:40
:wave2:

Λοιπόν πήγα για service στο Μάντη και μου είπε ότι ο τύπος των ρουλεμάν δε βγαίνει από άλλη εταιρεία(SKF,KOYO,κλπ). Μου τα έσφιξε αλλά ο θόρυβος δεν σταμάτησε τελείως. Πάντως βελτιώθηκε αισθητά. Επίσης μου είπε ότι το κροτάλισμα που ακούω στις χαμηλές οφείλεται στην αλυσίδα. Δε με έπεισε για αυτό οπότε θα πάρω μια δεύτερη γνώμη αυτή τη φορά από το παλιό μου συνεργείο το οποίο δεν είναι εξουσιοδοτημένο:a35:
:beer:

DPF
20/01/2006, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από MISKIN
:wave2:

Λοιπόν πήγα για service στο Μάντη και μου είπε ότι ο τύπος των ρουλεμάν δε βγαίνει από άλλη εταιρεία(SKF,KOYO,κλπ). Μου τα έσφιξε αλλά ο θόρυβος δεν σταμάτησε τελείως. Πάντως βελτιώθηκε αισθητά. Επίσης μου είπε ότι το κροτάλισμα που ακούω στις χαμηλές οφείλεται στην αλυσίδα. Δε με έπεισε για αυτό οπότε θα πάρω μια δεύτερη γνώμη αυτή τη φορά από το παλιό μου συνεργείο το οποίο δεν είναι εξουσιοδοτημένο:a35:
:beer:

ΤΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟ DL 650 ( ΚΟΥΟ ) ΕΙΝΑΙ .
:beer:

THEOD
20/01/2006, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DPF
ΤΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟ DL 650 ( ΚΟΥΟ ) ΕΙΝΑΙ .
:beer:

Όπως και όλα τα εξ΄ανατολής......


Και κάτι άλλο....Το έστω και λίγο υπερβολικό σφίξιμο στα ρουλεμάν (εκτός αν αυτά είναι κωνικά), είναι σίγουρο ότι μειώνει δραστικά την ζωή τους

athandim
21/01/2006, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Το έστω και λίγο υπερβολικό σφίξιμο στα ρουλεμάν (εκτός αν αυτά είναι κωνικά), είναι σίγουρο ότι μειώνει δραστικά την ζωή τους
Μήπως γνωρίζεις Theod το κόστος περίπου των ρουλεμάν; Να είναι ακριβά λες;

Grammarios
22/01/2006, 22:32
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ ΤΩΝ ΡΟΥΛΕΜΑΝ. ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΓΩΝΙΩΔΟΥΣ ΕΠΑΦΗΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΣΦΥΡΙ ΚΑΙ ΚΑΤΣΑΒΙΒΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ.

THEOD
23/01/2006, 07:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Μήπως γνωρίζεις Theod το κόστος περίπου των ρουλεμάν; Να είναι ακριβά λες;

Για το στρώμα δεν ξέρω....Σε ένα Τράσαλπ παλιότερα είχαν ακριβούτσικα, αλλά ένα σε ένα ρουλεμανάδικο μεταξύ Βείκου και Δημητρακοπούλου στο Κουκάκι είχα βρεί ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια ΚΟΥΟ στην μισή και λιγότερη τιμή από ότι ζήταγε η Χόντα σαν ανταλλακτικό !!!
Και συνήθως αυτό συμβαίνει όταν αγοράζεις το ρουλεμάν σαν ανταλλακτικό.....

Τσεκάρισε με τον μηχανικό σου μήπως στις ίδιες πατούρες μπορείς να βρείς στην αγορά κωνικό-ενισχυμένο που να ταιριάζει. Αν ναι, τότε βάλτα και θα δείς ότι θα οδηγείς άλλο μηχανάκι μετά...Τα κωνικά θα "βαρύνουν" λίγο το τιμόνι αλλά θα έχεις τρομερή αίσθηση στα πολλά. Και δεν θα τα αλλάξεις ποτέ. Μια φορά στο τόσο θα τα σφίγγεις λίγο (3 λεπτά δουλειά) και αυτό ήταν....

grenouig
03/08/2008, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από joteo
Sorry παιδιά που δεν απάντησα τόσες ώρες, είχα μπλέξει άσχημα με την δουλειά μου....

Το εξουσιοδοτημένο που το πήγα είναι του Καρακώστα στην Κυψέλλη.
Για να είμαι σωστός, όσον αφορά την αγορά της μηχανής ο άνθρωπος που έχει το μαγαζί ήταν ΑΨΟΓΟΣ και τίποτα λιγότερο ή περισσότερο από αυτό. Μου είχε κάνει την καλύτερη προσφορά σε σχέση με άλλους, την καλύτερη τιμή στην ανταλλαγή της παλιάς μου μηχανής και τα καλύτερα δώρα (που όταν συνήθως όταν γίνετε ανταλλαγή τα δώρα τα σκοτώνουν). Τώρα τα προβλήματα ξεκινάνε στο συνεργείο του το οποίο όμως δεν διευθύνει ο ίδιος αλλά κάποιος άλλος εκεί.

Δεν σας κρύβω ότι τον άνθρωπο τον συμπάθησα αρκετά από την συνεργασία που είχαμε και στεναχωρήθηκα που οι άλλοι στο συνεργείο κάνουν τους πελάτες να φεύγουν....

Όπως και να έχει εγώ δεν μπορώ να ξαναπάω εκεί πέρα και δεν ξέρω αν θα ξαναπάω και σε εξουσιοδοτημένο. Μάλλον θα καταλήξω σε άλλον φίλο μου που πήγαινα και την παλιά μου μηχανή και ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος (ανεξαρτήτου φιλίας) και ο οποίος μου έχει πει ότι μπορεί να σφραγίζει το βιβλιαράκι μέσω άλλου συνεργάτη του που έχει εξουσιοδοτημένο. Θα το συζητήσω μαζί του και θα δω τι θα κάνω.

Τώρα μου λέτε εγώ τι να κάνω με την "κόλλα" ; Σκεφτόμουν μήπως έπερνα κανένα τηλέφωνο στον Σφακιανάκη να μου πούνε τίποτα....

ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ,ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΙΜΟ,ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΑΝ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΕΙΣ.