PDA

View Full Version : διόδια στην Ιταλία



arisp
05/01/2006, 12:17
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Μήπως έχει κανείς ιδέα για τα διόδια στην Ιταλία πχ για την διαδρομή ανκόνα-σύνορα Γαλλίας. Είναι τόσο υπερβολικά?

ευχαριστώ

Cpt. Haddock
05/01/2006, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisp
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Μήπως έχει κανείς ιδέα για τα διόδια στην Ιταλία πχ για την διαδρομή ανκόνα-σύνορα Γαλλίας. Είναι τόσο υπερβολικά?

ευχαριστώ

:wave2: :wave2:

ΕΙΝΑΙ !!!

Πάνε με βάση τη χιλιομετρική απόσταση που διένυσες (παίρνεις κουπόνι στην είσοδο - πληρώνεις στην έξοδο) και σε σκίζουν.

(να μην πω για τη βενζίνη :eyepop: :eyepop: )

KaTaNaS
05/01/2006, 12:28
to 2000 anebaina apo Bari se Ancona apostash 450 klm me 20 eyra peripoy


ara paei 20/450 = 0.46

Nik0s
05/01/2006, 12:32
Η Γαλλία είναι πιο ακριβή πάντως !!!

Είχα κάνει Λονδίνο-Αθήνα 2-3 φορές και μας είχαν ρημάξει....

Επίσης στην Ιταλία την έχω πάθει (με αυτοκίνητο) να μην ανοίγει το συρταράκι που πετάς μέσα τα κέρματα και να έχω φτιάξει ουρά 3 χλμ από πίσω μου.... :lol:

BELZEBOYLIS
05/01/2006, 12:38
Είναι όντως ακριβά .......Πρόσεχε να μην χάσεις και το χαρτάκι που σου δίνουν στα διόδια (κατά την είσοδο σου ) γιατί με αυτό πληρώνεις κατά την έξοδο.....



Αλλά μην μασάς θα σε αποζημιώσουν οι δρόμοι τους !!!!!!!!

george_636
05/01/2006, 12:43
Πρεπει να ναι γυρω στα 40 αν θυμαμαι καλα,
να ξερεις παντως πως η τιμη για το km δεν ειναι σταθερη σε ολη την Ιταλια, εξαρταται απο την περιοχη.

Tropeas
05/01/2006, 14:14
Απο Ανκόνα - Κόμο(για να πας προς Ελβετία) και πίσω γύρω στα 75?...

Πρόσεξε αν δεν έχεις πάρει κουπόνι όταν μπεις εθνική γύρνα πίσω στα διόδια που μπορεί να μην έχου και άτομο και σπάσε το κεφάλι σου να δεις πως πέρνεις... (μπορεί και να μην έχει οδηγίες στα Αγγλικά ή και καθόλου, μην σε προβληματίσει...) :rotflmao: :lol:


...γιατί αν δεν εχεις κουπόνι εισόδου, στην πρώτη έξοδο θα πάρεις κάτι τετοιο...


32925

kostasnaoum
05/01/2006, 19:54
Απο τα συνορα με τη Γαλλια εως λιγο πριν την Πιζα
27 ευρω περιπου.Αυγουστος 2003


:) :) :) :) :)

Krokodilos001
05/01/2006, 20:36
http://www.autostrade.it/

lampros_fazer
09/01/2006, 02:10
A ρε Γερμανία που δεν έχεις διόδια...!


Φίλος το περασμενο καλοκαίρι γυρνούσε από Ιταλία.Δεν θυμάμαι ποια διαδρομή έκανε.Ο μ@λ@κας παίρνει το κουπόνι στην έισοδο της autostrada Και όταν φτάνει να πληρώσει ψάχνει ψάχνει και συνειδητοποιεί οτι το έχει χάσει!!Ο υπάλληλος του ζαλίζει λίγο τα @@ ξαναψάχνει αυτός, τίποτα!Με τά πολλά τον ρωτάει ο υπάλληλος από που μπήκε.Πονηρά (και σωστά) σκεπτόμενος του λέει την τελευταία είσοδο που θυμάται, Μπολόνια.Η Μπολονια είχε αρκετες εισοδους και ο υπάλληλος του απαριθμεί ονομαστικά της εισόδους της Μπολόνιας.Απο τις εισόδους που του είπε του ήρθε στο μυαλό ποια ήταν η τελευταία και πονηρά σκεπτόμενος πάλι του λέει οτι μπήκε από αυτή (νομίζω βιομηχανική ζ. Μπολόνιας).Λοιπόν ο υπάλληλος τον χρεώνει σαν να μπήκε από την τελευταία δηλ. το ελάχιστο, του κρατάει αρ.κυκλοφορίας (αλλά αν θυμάμαι καλά-μπορεί να λέω και π@π@ριές- απότι μου είπε δεν τον ρώτησε χώρα ο μαλάκας) και του λέει οτι θα τσεκάρουν απο τα μηχανήματα και τις κάμερες απο που μπηκε και αν προέκυπτε διαφορα θα του έστελναν στο σπίτι χαρτί να πλήρώσει...:wave2:
Και...μην είδατε τον Παναή...?!
Δεν του ήρθε τίποτα :D

Xrider
18/12/2006, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Απο Ανκόνα - Κόμο(για να πας προς Ελβετία) και πίσω γύρω στα 75?...

Πρόσεξε αν δεν έχεις πάρει κουπόνι όταν μπεις εθνική γύρνα πίσω στα διόδια που μπορεί να μην έχου και άτομο και σπάσε το κεφάλι σου να δεις πως πέρνεις... (μπορεί και να μην έχει οδηγίες στα Αγγλικά ή και καθόλου, μην σε προβληματίσει...) :rotflmao: :lol:


...γιατί αν δεν εχεις κουπόνι εισόδου, στην πρώτη έξοδο θα πάρεις κάτι τετοιο...

ΑΜΑΝ!!!!!:eek:
Πως το καταφερες?????
Κοιταζα τα διαφορα θεματα και το ειδα τωρα!!!
Εκανες αναστροφη καπου?

zolotas
18/12/2006, 22:41
πανε απο επαρχιακους δρομους .......

H.A.Balafoutre
19/12/2006, 01:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
πανε απο επαρχιακους δρομους .......

Θέλει όμως καλό σχεδιασμό κάτι τέτοιο.

filipp0s
19/12/2006, 09:35
Οι επαρχιακοί δρόμοι στην Ιταλία είναι καταπληκτικοί και η διαδρομή υπέροχη. Αξίζει να την ψάξεις να βγάλεις το μεγαλύτερο κομμάτι της διαδρομής από επαρχιακούς και το τελευταίο κομμάτι πλησιάζοντας στη Γαλλία να βγείς autostrada.
Αν ο χρόνος δεν σε κυνηγάει αξίζει, όχι μόνο για τα λεφτά που θα γλυτώσεις αλλά κυρίως για τα τοπία και το οτι θα μπορείς να σταματάς όπου γουστάρεις.
Το καλοκαίρι που πήγαμε Σαρδηνία και έπρεπε να πάρουμε το πλόιο το βράδυ και είχαμε άπλετο χρόνο μπροστά μας, κάναμε τη διαδρομή ancona-civittavechia (300km) μόνο από επαρχιακούς και η διαδρομή ήταν εκπληκτική!

Ψαξ' το αξίζει!

Cpt. Haddock
19/12/2006, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Θέλει όμως καλό σχεδιασμό κάτι τέτοιο.

Το μόνο που θέλει είναι ή ένα καλό χάρτη ή το autoroute express

(και ένα gps μαζί με χάρτη πάνω δεν είναι κακό...)

:wave2: :wave2:

οι επαρχιακοί της Ιταλίας, όπως λέει κι ο συναδελφος πιο πάνω, οι superstrada είναι πολύ όμορφοι δρόμοι

:beer:

karamoto
19/12/2006, 09:53
Δεν θυμάμαι και πολλά αλλά μάλλον παίζει και από πιό πέρασμα θα περάσεις τα σύνορα Γαλλία Ιταλια. Στο πέρασμα του Mont Blanc για παράδειγμα τα διόδια ήταν ~20Ε (πήγαινε-έλα για αυτοκίνητο). Από άλλου που η κατασκευή του περάσματος ήταν λιγότερο δαπανηρή ίσως να είναι λιγότερο.

Πάντως και εγώ αν υπάρχει χρόνος και διάθεση ψηφίζω επαρχιακό δύκτιο έστω για επιλεγμένες διαδρομές. Από τις εθνικές οδούς πρακτικά δεν βλέπεις πολλά από την χώρα.

Xrider
19/12/2006, 11:09
Ο αυτοκινητοδρομος ειναι οντως βαρετος,εγω συνηθως τον αποφευγω γιατι αν ξεχαστεις μετα ειναι πολλα χλμ να διορθωσεις..
Οσο για τους επαρχιακους (SS) ειναι καλη περιπτωση γιατι περνας και μεσα απο πολεις,μονο προσοχη γιατι πλεον τους αλλαζουν και σε λιγο θα ενωθουν με τον αυτοκινητοδρομο!!Εγω την πατησα στο τελευταιο ταξιδι.
Στους χαρτες δεν εχει πολλους δρομους το ιδιο και στο autoroute.
Αν και απ-οτι μου εχουν πει ειναι γεματοι autovelox (δεν εχω πετυχει ευτυχως κανενα).
Οσο για τυχον κλησεις...δεν σου κανουν τιποτα ακομα και αν στην κοψουν (οταν εχεις ξενες πινακιδες) γιατι τα γραφειοκρατικα και η αποστολη στην Ελλαδα κοστιζουν περισσοτερο απο την κληση.Εχω φιλους με Ελληνικες πινακιδες που εχουν συλλογη απο κλησεις και δεν εχουν πληρωσει τιποτα.
Απο την Γαλλια ομως αν φας κληση μπορει οταν πας να βγαλεις εισητηριο για το πλοιο στην Ιταλια να σου ζητησουν να πληρωσεις την κληση πρωτα αλλιως δεν εχει εισητηριο...λογω του οτι τσεκαρουν στο κομπιουτερ.Αυτο το εχω ακουσει απο φορτηγατζη που την επαθε...τωρα δεν ξερω κατα ποσο αληθευει...
Ο Τροπεας πως εκανε αναστροφη στην autostrada δεν μπορω να καταλαβω!

dotis
07/01/2007, 18:17
Απο Austria ( Brenero) μεχρι Ancona 30,80 ? με μηχανη και 60 ? με φορτηγο......Τιμες 2006

SeNNinhA
07/01/2007, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
to 2000 anebaina apo Bari se Ancona apostash 450 klm me 20 eyra peripoy


ara paei 20/450 = 0.46


Πριν ενα μήνα το ίδιο πλήρωσα για ΜΙΛΑΝΟ-ΑΝΚΟΝΑ

~450χλμ --->21 ευρώ