PDA

View Full Version : Αλλαγή τροχού μπροστά



johnpan
05/01/2006, 11:19
Παιδιά καλημέρα και καλό τριήμερο από αύριο!

Ένας οικογενειακός φίλος αγόρασε στο γιο του ένα aprilia trial 650. Το παιδί ξέρει από μηχανές, αλλά είναι λίγο τρεχαντίρι και ο πατέρας του θέλει να το σπρώξει προς το χώμα. Του είχα πει να του έπαιρνε κανένα εντούρο αλλά ο μικρός δεν ήθελε με τίποτα, και έτσι συμβιβαστικε με το trail.
Σκέφτομαι να του προτείνω (του μπαμπά) να του αλλάξει τον μπροστινό τροχό με έναν μεγαλύτερο ώστε να παίρνει πιο εντουράδικο λάστιχο και να μην πηγαίνει στην άσφαλτο όπως πάει από τη μάνα του... Δεν ξέρω αν είναι μ@λακία, αλλά αν αγαπήσει το χώμα μάλλον θα είναι καλύτερα για όλους. Ηδη πηγαίνει σε κανα δασάκι πού και πού.

Τι λέτε, μπορεί να μπει κανένας 21''? Το
trail (http://www.aprilia.com/models03/adventure/eng/modello.phtml?id=92 )
έχει 19 νομίζω. Υπάρχουν εντουράδικα λάστιχα στις 19''? Αξίζει να αλλάξουμε τροχό?

Ευχαριστώ

stefanos
05/01/2006, 11:26
Το παιδί ξέρει απο μηχανές και πήρε Aprilia?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2: :wave2: :wave2:

johnpan
05/01/2006, 11:30
ξέρει από μηχανές εννοω δεν είχε παπάκι πριν, έχει πείρα.

Αντε αμέσως με το spam...

Daemon
05/01/2006, 11:39
Λαστιχα υπαρχουνε για 19" οποτε δεν θα εχεις προβλημα. Τουλαχιστων Metzeler και Pirelli εχουν κανονικα. Τωρα αν αξιζει η μετατροπη, δεν ξερω..

stefanos
05/01/2006, 11:43
Οι 2 ιντσες είναι μεγάλη διαφορά και θα επηρεάσει αρκετά το μηχανάκι θα το ψηλώσει και θα το κάνει αργό στις στροφές.
Καλύτερα να το αφήσει έτσι.
Ετσι και αλλιώς το σύνολο δεν είναι και για πολλά και οποσδήποτε δεν είναι μηχανάκι να σε "βάλει" στο χώμα.
Για να το σπρώξουνε στο χώμα χρειαζόντουσαν δίχρονο και 250+cc.

johnpan
05/01/2006, 12:23
Καλή σκέψη το δίχρονο 250 αλλά όχι και για καθημερινή μηχανή. Εγώ του έχω πει ότι το trail θα τον πάει σχεδόν παντού αρκεί να μην έχει απαιτήσεις για γρήγορο ρυθμό. Ασε να γουστάρει πρώτα, και μετά τον πάμε και σε εξειδικευμένο μηχανάκι...

webman
05/01/2006, 12:49
Γιατί δεν αφήνετε το παιδί να διαλέξει αυτό που θέλει το ίδιο;! :smilea:

OldMan
05/01/2006, 12:50
:lol: :rotflmao: :lol:

Ρε σεις, με το ζόρι στο χώμα δεν μπαίνεις ....

Ο άνθρωπος γουστάρει street, εσείς τον ψήνετε για enduro, πήρε τελικά "υβρίδιο" και θέλετε να του βάλετε και 21" μπροστά !!!
:lol: :rotflmao: :lol:

johnpan
05/01/2006, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από webman
Γιατί δεν αφήνετε το παιδί να διαλέξει αυτό που θέλει το ίδιο;! :smilea:

Γιατί τον έχω δει πώς οδηγάει, με έχει πάει και βότλα με diversion, και είναι όρθιος απλά από τύχη. Είναι τελείως ανώριμος στην οδήγηση και τρελάρας. Εγώ τον μύησα στις μηχανές και επειδή έχει πλούσιο μπαμπά, ανέβηκε κυβικά πριν από μένα, και αν χτυπήσει το ζώον θα έχω τύψεις. Δεν το ανάγκασα να πάρει ον-οφ, απλά τον έπεισα.

Λέγαμε και για πιο καθαρόαιμο εντούρο, αλλά δε θα μπορούσε να πηγαίνει και πουθενά παραέξω εκδρομές, κλπ κλπ

zeli
05/01/2006, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Γιατί τον έχω δει πώς οδηγάει, με έχει πάει και βότλα με diversion, και είναι όρθιος απλά από τύχη. Είναι τελείως ανώριμος στην οδήγηση και τρελάρας

:rolleyes: :rolleyes: Τι μου θύμησες τώρα...

Ενα οικογενιακό φιλαράκο από το χωριο μου που πήρε ενα 660Χ.Στο χρόνο που το έχει έχει βροντήξει 4 φορές.Η τελευταία με ελαφρυά κατάγματα... Μετά από αυτά επήλθε η σύνεση.Ετσι όπως τα περιγράφεις είναι στατιστικώς βέβαιο ότι κατευθύνεται προς την συγκεκριμένη οδο.Πες μόνο να μην πάθει τίποτα...

Καλύτερα να επαιρνε καθαρόαιμο eduro που θα τον οδηγούσε σίγουρα στο χώμα διοτι δεν τον κόβω και πολύ εκδρομικό τύπο...

johnpan
05/01/2006, 13:25
Κάνω ό,τι μπορώ για να το σώσω φίλε μου... καλή μας τύχη και πάντα όρθιοι...

webman
05/01/2006, 13:49
Καλά αυτά τα οπόια λέτε και να ξέρετε πως με βρίσκετε σύμφωνο, απλά αυτό το οποίο ξέρω εγώ είναι πως αν θέλει ο ίδιος να κάνει κάτι θα το κάνει, αν θέλει street θα οδηγάει street και κανένας δεν μπορεί με το κουταλάκι να τον βάλει με το ζόρι να κάνει κάτι!

Άρα το θέμα είναι ένα. Να του μιλήσεις και να τον πείσεις να καταλάβει κάποια βασικά πράγματα, όπως το να μην τρέχει και διάφορα άλλα πράγματα τα οποία αν ΔΕΝ καταλάβει ο ίδιος ίσως να του προκαλέσουν κακό στο μέλλον!