PDA

View Full Version : Τamam moto gp....



zolotas
05/01/2006, 21:13
βασικα καλησπερα σας....και μια που η τουρκια εγινε φετος δημοφηλης προορισμος παραθετω το συντομο οδοιπορικο μου

και επειδη μπλα μπλα χωρις φωτο δεν γινεται εβαλα και μερικες .......(ειναι απο καμερα αλλα αναγκαστηκα να το τρεξω στην tv και να τις βγαλω ,οποτε συνχωρεστε με:) )

ΦΛΑΣΙΑ :dizzy:

Σεπτεβρης,καφεδακι με την παρεα και συζητηση για μηχανες(τι αλλο?)και ριχνω την ιδεα για εκδρομη κωνσταντινουπολη.....κοντα ειναι ....ΣΚ ειναι...αντε παμε??
ναι ναι ...μεσαααααα συμφωνοι ολοι
μια βδομαδα πριν ξεκινησουμε τους παιρνω τηλ."παμε για την πρασινη?" και εισπρατω την πρωτη φολα "ξερω γω .....επιασε κρυο ...δεν πηρα και την κορντουρα.....αστο καλυτερα" ο ενας.

νο2 τηλ.."κανονισα με την γκομενα και ενα αλλο ζευγαρι για σπιτι"

οκ λοιπον και αν με ξαναδειτε γραφτε μου:mad ειπα
εφοδιαζομαι με τα σχετικα εγγραφα,εξοπλισμο στο φουλ(λαστιχα νεα ,σερβις οκ),νερα,φραπεδες,τσιγαρα και ετοιμος,(ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΦΑΕΙΝΗ ΙΔΕΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΩ HOTEL) χυμα με λιγα λογια.

α ναι και δεν ξαναειδα το" εξπρες του μεσονυχτιου"

εφτασε η παρασκευη για αναχωρηση(1800) ,το μονο ελεγα να μην βρεχει ,κομματια απο την δουλεια εγω αλλα οταν καβαλησα την μηχανη κατι εγινε και το ηθικο στο 110%,ξανανιωσα.


ΣΤΟΧΟΣ 1
τι τοθελα και τοπα,ξεκιναω με βροχη απο θεσσαλονικη

:yuck:
σκοπευα να φτασω ξανθη για διανυκτερευση.........ευτυχως η βροχη σταματησε (μεχρι Ρεντινα σπαστηκα λιγο),και να λοιπον η ΕΓΝΑΤΙΑ ΟΔΟΣ μπροστα μου. φουλ γκαζια και φτανω γρηγορα στην Καβαλα. Πινω δυο γουλιες γλυκυβραστο και ενα τσιγαρο και ξεκιναω:smokin:
ουτε μια μηχανη στον δρομο:( ,σε λιγο φτανω και Ξανθη.
αφου εκανα νεο :smokin: αποφασισα να συνεχισω και να καταληξω Αλεξανδρουπολη,περιπου στις 2200 και κατι .
Αρχισε να τρυπαει και η υγρασια οποτε.................................
Βρισκω ενα special hotel εξω απο την πολη με παρκιν(βασικο!) και αραζω(την προηγουμενη μερα ειχαν διανυκτερευσει εκει κομβοι μηχανες οπως εμαθα)........σημερα τιποτα:(

ΞΥπναω 0730 ,τρεχω για πρωινο(εφαγα για 2 μερες),τσιμπαω και μερικα φακελακια καφε και την κοπαναω. Η μερα ηταν TELEIA TELEIA για οδηγηση και σε μιση ωρα φτανω στα συνορα.


32956

zolotas
05/01/2006, 21:39
μεσα σε 10 λεπτα εχω περασει (?????)και απο τους τουρκους και αφου δεν συναντησα (παλι:( ) καμια μηχανη....βουρ για την πολη.

Με το που βγαινω στην εθνικη??:yuck: τους ,σνιφαρω αφτην την παραξενη μυρωδια που επικρατει(κατι απο καμμενο):yuck: (η ιδια χαρακτηριστικη και πριν 10 χρονια που ξαναπηγα).
Κοντερ μεχρι 120 ,καλο τοπιο ,φτανω στο πρωτο χωριο(οι φερετζεδες βγηκαν παγανια) και σταση για wc:eyepop: .

Xωρις να με σταματησει κανεις(μπλοκο),και παιρνωντας απο τα εναπομηναντα χωρια τυπου μπλοκ(σκετη καταθλιψη ,αλλα ολοι ειχαν δορυφορικες:eyepop: ),φτανω επιτελους.

Καρφι για taksim μπας και βρω κανα δωματιο αλλα ματαια .Ειχε τοσο μποτιλιαρισμα που αποφασισα να παω να βρω την πιστα πρωτα και μετα να ψαξω:a31: .
Επιτελους συναντησα και 2 ελληνες που εψαχναν για ξενοδοχειο.
Τους αφηνω πισω και συνεχιζω,βρισκω το istanbul park ,κοβω εισιτηριο και μπαινω.
Παρκιν με στρατο ,μια χαρα ,καμια 500 μηχανες απεξω :a30:

Παιρνω την πρωτη δοση απο τα δοκιμαστικα(φασαριααααααα)και μεσημερακι ξεκιναω να φυγω .


32957

zolotas
05/01/2006, 22:07
Λεω ....θα βρω καναν ελληνα μπας και βοηθησει για δωματιο.
"τυχερος " αφου βρισκω στην εξοδο 2 πουλμαν που πηγαιναν για το ξενοδοχειο τους.
Βρισκω τον υπευθηνο και μου λεει "ακολουθα φιλε και σου εχω και δωματιο". YES MAN , κολοφαρδε.

ΝΑΙ ΚΑΛΑ .ελα που ο :a31: δεν γεμισα το ντεποζιτο??
Σε μια διαδρομη 50κμ ,πεσαμε σε ενα απιστευτο μποτιλιαρισμα...και ο δεικτης βενζινης αρχισε να μου κλεινει το ματι;) επικινδυνα. "οχι ρε φουστι μου" τωρα?????????

Ουτε για δειγμα βενζιναδικο,shit,παρακαμπτω μπας και βρω στα γρηγορα και να προλαβω και τα πουλμαν.....αλλα :bawl:

Βρεθηκα σε ενα πανεμορφο βουνο,πολυ μακρια απο την εθνικη ,αλλα μπενζιν βρηκα μετα απο μιση ωρα.

:smokin: και παλι :smokin: και φτου κι απ την αρχη.
Αφου γυρισα την μιση πολη ψαχνοντας , απελπισμενος ,βρισκω εναν τουρκο μηχανοβιο και λεω στοπ και οτι γινει.Τον ακολουθω και με παει σε ενα χοτελ παρακατω.

Βλεπω και εναν φυλακα απ εξω "ουπς εδω ειμαστε".Διαθεσιμα δωματια οκ 100 λιρες,τζετ. Ηρθαν καπακι αλλες 2 μηχανες (τουρκοι) και αφου ψιλομιλησαμε:hypnotize ,παω για ξαπλα......κομματια (καθε τρεις και λιγο εριχνα και ενα ματι στην μηχανη:eyepop: ,χαζευα το "braveheart" στην tv(στα τουρκικα):yuck: ........ωσπου επεσα ξερος..:ZZZ:


32958

zolotas
05/01/2006, 22:29
Ξυπναω 0800,η μηχανη υπαρχει ακομη:o ,παιρνω το τσαντακι τυπου neskafe(διαφημιστικο) και παω για πρωινο κυριακατικο.
Μονο ψητα της ωρας δεν ειχε ,τσιμπαω κατι στα γρηγορα και παω στο δωματιο για φραπε.Περνανε 20 λεπτα και λεω να κατεβω να παρω κατι απο τα μπαγαζια .
ΑΜΑΑΑΑΑΝ .....που ειναι το τσαντακι οεο?:confused: "τωρα την βαμησα ,θα μεινω τουρκια για παντα" ,ολα τα φραγκα μεσα ,κλειδια και δε συμαζευεται.
:cry: :cry:

Υπαρχει αλλααχ........σκανε οι 2 τυποι με τις μηχανες (καθομασταν απεναντι στο πρωινο) και μου παραδιδουν το σκασμενο:wacko:

ουφφφφφφφ ετοιμαζομαι να αφησω το ξενοδοχειο με τις καλυτερες εντυπωσεις(μεχρι και το κρανος μου κουβαλουσαν),και ξεκιναω επιτελους για το istanbul park.

Στο ξεκινημα βρισκω αλλον τουρκο με μηχανη και του κανω νοημα να παμε παρεα στην πιστα:lol: ..........αλλα ο :a31: παρανοησε (να τα δωσουμε) και εφυγε ταπα μεχρι που χαθηκε στον οριζοντα.
Τον ειδα κανα 5 κμ παρακατω σταματημενο να ψαχνει:wave2:


32959

zolotas
05/01/2006, 22:45
Πιστα λοιπον .....χαμοοοοος απο μηχανες και ελληνες,τρελα :)

μπυρες ,ψητα ,σταντ ομαδων με αναμνηστικα(honda πανακριβα),γκομενες και πολυκοσμια το σκηνικο απεξω

Αραξα στην πρωτη αριστερη στροφη,καμερα στο χερι και φραπε στο αλλο.
Μου σηκωθηκε η τριχα,ξεκινωντας τα 125,μετα τα 250 (με αρκετο ενδιαφερον και μπολικες τουμπες) και να ο ROSSI για ζεσταμα.......εκκινηση και η γη να τρεμει κατω απο τα ποδια μας.

Δυστυχως ειχε λιγο κοσμο(σε σχεση με την χωρητικοτητα της πιστας),αναμεταδοση στα τουρκικα αλλα το χαρηκα............και αφου πονεσαν τ αφτια μου ,καπου τελειωσε ο αγωνας.


32960

zolotas
05/01/2006, 22:48
:eyepop:


32961

zolotas
05/01/2006, 23:03
.......δρομο τωρα γιατι αυριο δευτερα δουλεια:bawl:
λεω "θα βρω καποιον που θα την κοπανησει αμεσως ωστε να παμε και παρεα(γιατι τα παιδια που καθομσταν μαζι (απο τυρναβο) θα πηγαιναν παλι taksim).

Ενω ξεκιναει το κομβοι της επιστροφης με απειρες μηχανες ,διακρινω πιο μπροστα μια πινακιδα απο thess.
Πλησιαζω και μου λεει "ακολουθα μας"(μια bmw RT (Φανης )και ενα fazer1000(Σακης) δικαβαλοι με τις γυναικες). Αφου μας οδηγουν 4 τουρκοι για να παμε απο ανδριανουπολη(80κμ παραπανω αλλα καλυτερος δρομος σε σχεση με τα συνορα της IPSALLA που ειχα μπει).

Παμε για ενα τελευταιο φουλαρισμα και λιγο σπρει αλυσιδας μαζι με σχολια τυπου ......αρε :a31: με τις αλυσιδες..(Φανης) :lol: και ξανα εθνικη..


32962

zolotas
05/01/2006, 23:14
......υπεροχος δρομος ,ωραιο τοπιο (χαραζε),βενζιναδικο ουτε για δειγμα .... αλλα η παρεα αποφασισε να κινηθει............ μαλλον πολυ γρηγορα για μενα κι ετσι ακολουθουσα με μεσο ορο περιπου 190 κμ. για αρκετη ωρα,ωσπου αφησαμε πισω οτι ειχε ροδες στο δρομο.

Αφου πιαστηκε το σβερκο μου και εβλεπα μονο μυγακια στην μουρη μου ,νυχτωσε για τα καλα.......


32963

zolotas
05/01/2006, 23:36
....μπενζιν τελος ομως και σταση για φουλαρισμα αφου ειχαμε παρει για τα καλα τον δρομο για βουλγαρια:eyepop: ....

......πισω παλι ,ευτυχως για 10κμ μονο.....και σε μια ωρα να η ανδριανουπολη.....

το συνθημα " αντε να βγουμε απο την τουρκια ρεεεεε",
θα γινοταν πραγματικοτητα.

Συνοριακο φυλακιο εν οψει.....αναβουμε :smokin: και παμε για τον ελεγχο.

Ανετος εγω ,ηταν ακομη 2100 και παω για τσεκ.....ο πρωτος οκ ,2 οκ ,3 και το λουρι της μανας.....ακουγοντας τον τουρκο τελωνη.

" γιου χαβ ε προμπλεμ..........μπιιιιιιγκ προμπλεμ"

.....παγωτο ξυλακι εγω ,μου κοπηκαν τα ποδια.

....μου παιρνουν στα γρηγορα το διαβατηριο και μου πεταει μια μαυρη σφραγιδα.
Οι :a31: στην IPSALLA δεν μου σφραγισαν ενα λοκοχαρτο και ως αποτελεσμα θα επρεπε να γυρισω πισω .:bawl:

"τωρα την βαμησα for real"
Αποφασισα να το παιξω cool και να μην κανω σαματα " μεγαλε δεν σε παιρνει"

Πεσαμε καμια δεκαδα ατομα πανω στον υπευθηνο να μ αφησει εν τελει(μονο που δεν γονατισαμε τον τρομπα).........αλλα πιπες.

το ρολοι 2200 και ......κανε 100κμ μεσα στην νυχτα ,μονος ,βενζινη που ??και χωρις να ξερω και τον δρομο:bawl:


32964

zolotas
05/01/2006, 23:54
..... και του λεω " οκ , i will go back sir"

...κανω :smokin: της παρηγοριας αλλα τρωω φλας και λεω "θα την κανω στη ζουλα".

καβαλαω την μηχανη υπο τα βλεμματα των τουρκων που ειχαν βγει εξω να με αποχαιρετησουν :wave2: αλλα κανω πως εχει προβλημα η μηχανη και ψαχνομαι......

......σε καποια φαση ......πως γυρναω το βλεμμα και δεν βλεπω κανεναν απο δαυτους.(ειχαν σκασει κι αλλες μηχανες και επικρατουσε ενα μπαχαλο).



η παρεα εντωμεταξυ...με περιμενε παραδιπλα(στη νοηματικη τα κανονισαμε).


βαζω μπροστα.......δυο οπλισμενοι φανταροι στην τελικη εξοδο στα 50 μετρα.....μαλλον με ξεχασαν και adios amigos ....

...περνωντας το γεφυρι βλεπω την ελληνικη σημαια πολυ κοντα και δυο φανταρια να μας χαιρετουν:wave2: " μ@λ@κ@ ελλαδα"


ηταν τετοια η χαρα μου και επισιναπτω την παρακατω φωτογραφια που μου τραβηξαν ......


32969

zolotas
06/01/2006, 00:22
...και μετα τα burn out.....το ταξιδι συνεχιζεται ευχαριστα αλλα με νεα απροοπτα....

.....λαδια στον δρομο και στον τροχο του bmw....στην μπαντα και βλεπουμε οτι το διαφορικο ειπε το ποιημα(ρε τι μας εκραζες για τις αλυσιδες?)........αποφευχθηκαν τα χειροτερα (στην πρωτη δεξια θα ειχε φυγει φετα),αλλα ηταν ισιαδι ο δρομος.

Σταση σε βενζιναδικο ,αφου μας περνουσαν στο δρομο και οι χελωνες και προσπαθεια για επιδιωρθωση της ζημιας.

Κατι με ετρωγε μεσα μου(σχετικα με την περιεργη εξοδο απο τα τουρκικα συνορα) και αποφασισα να παρω τον δρομο για το τελωνειο των κηπων, μια και ηταν κοντα απο το σημειο που σταματησαμε μπας και ξεκαθαρισω το ζητημα.

Δινουμε νεο ραντεβου στην Ξανθη,φευγω σφεντονα και σε 20 λεπτα (υπο βροχη) φτανω για αλλη μια φορα στα συνορα:uplate:

....βρισκω τον υπευθηνο,του εξηγω τι και πως και οτι θελω να ειμαι νομιμος:D και να μην εχω μπελαδες αλλα μου λεει ......." ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΠΙΣΩ"

...με πιανει κρυος ιδρωτος και χωρις να το πολυσκεφτω την κοπαναω για την ξανθη(εχοντας στο νου μου να βρω μια λυση στο προξενειο πλεον)

Εντελει φτανω πρωτος στο ραντεβου ...αλλα βλεπω μονο το fazer να ερχεται.......ο φανης και η γυναικα του εμειναν τελικα και διανυκτερευσαν διδυμοτειχο μπλουζ(τον πετυχα τυχαια την επομενη βδομαδα στο δρομο .......μεγαλη ταλαιπωρια τραβηξε εκει
με φορτωτικες και σουξου μουξου μανταλακια).
.
:hypnotize


32982

zolotas
06/01/2006, 00:41
........ξεκινησαμε για τα τελευταια 250 κμ χωρις σταματημο με μια απωλεια .

...... φτανοντας καβαλα με πιανει η νυστα της αρκουδας ,ισα που κρατιομουν στο τιμονι αλλα τελικα τα καταφερα ,κανοντας διαφορα ακροβατικα πανω στην μηχανη .

the end και σχεδια για αλλου πλεον....


πιστευω να μην κουρασα οποιον το διαβασε (εγω κουραστηκα:D )

και ρε παιδια ,με την λαλακια που εκανα στα συνορα ξερετε αν θα εχω μπλεξιματα?

ευχαριστω πολυ

αλλα να και το οχημα που με ταξιδεψε(μην ξεχνιομαστε):beer: :wave2: :wave2: :wave2:

crs-k
06/01/2006, 02:36
Αν και μου φανηκε λιγο εξωφρενικο να φυγεις μονος σου εξωτερικο και μαλιστα ΧΩΡΙΣ χαρτες ... :sick:

Ηταν τελικα μαλλον ωραια περιπετεια! :cool:



Για το "προβλημα" στο τελωνειο, δεν ξερω να σου πω. :(

Το θεωρω παντως υπερβολικα ριψοκινδυνο αυτο που εκανες ... :look:




Παντα τετοια !

:smokin: :beer: :wave2:

KaTaNaS
06/01/2006, 07:38
απίστευτος...


Τα σέβη μου!


:smokin:


:sun:


:wave2:

H.A.Balafoutre
06/01/2006, 18:42
Ντάξει, για να τα λέει έγιναν. Αλλά ρε παιδιά μην κάνετε πειράματα με τους τουρκαλάδες. Είναι αψυχολόγιτοι, ειδικά με τους Έλληνες. Και στο κάτω κάτω όσοι κάνουν τον ταρζάν μόνοι τους στείλτε και κάνα pm σε μας από Θράκη σε περίπτωση που συμβεί κάτι μια και είμαστε κοντά να δόσουμε και ένα χεράκι βοηθείας.

Μην πάτε σε ταξίδια, ειδικά στην τουρκία, αυτοκτονίας μόνοι σας.

Είμαι από Ξάνθη και δεν θέλω να πάω τουρκία με τίποτα. Αλλά σε περιπτώσεις που πάτε τουρκία ή περνάτε από Θράκη πέστε σε μένα ή σε άλλους να ξέρουμε τι και πως μη σας συμβεί κάτι και ανησυχούν οι οικογένειές σας άδικα. Δηλαδή το ελάχιστο, ένα μπιτόνι βενζίνη, βρε παιδί μου να έχετε ανάγκη μην ξενερώσετε τζάμπα και βερεσέ. Και πάνω από όλα να μην αισθάνεστε αθοήθητοι.

Άντε μπράβο.

zolotas
07/01/2006, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αν και μου φανηκε λιγο εξωφρενικο να φυγεις μονος σου εξωτερικο και μαλιστα ΧΩΡΙΣ χαρτες ... :sick:

Ηταν τελικα μαλλον ωραια περιπετεια! :cool:



Για το "προβλημα" στο τελωνειο, δεν ξερω να σου πω. :(

Το θεωρω παντως υπερβολικα ριψοκινδυνο αυτο που εκανες ... :look:




Παντα τετοια !

:smokin: :beer: :wave2:


ειχα χαρτες ....αλλα αν τους ανοιγα κιολας θαταν καλυτερα:D

ΠΑΝΤΑ ειμαι υπερ της οργανωμενης εκδρομης(με κλεισμενα δωματια,διαδρομες,εισιτηρια ΚΑΙ ΠΑΡΕΑ)

στην προκειμενη περιπτωση ενω ειχα ριξει την ιδεα στο φορουμ και ενδιαφερθηκαν αρκετα παιδια ,εκανα την βλακεια να μην επικοινωνησω με καποιον απο εδω.

συν το οτι προσπαθησα να παω οργανωμενα με την εκδρομη του περιοδικου αλλα παλι το αφησα .

Απο την αλλη με συναρπαζει το αγνωστο και τα απροοπτα που θα μου συμβουν ειτε ειναι καλα ειτε ασχημα.......γιατι στο τελος μονο αυτα θα εχω να θυμαμαι.

Εχω κανει καποιες τρελλες εκδρομες μονος μου και μαλλον μυαλο δεν εβαλα:D


Θυμηθηκα τωρα που πηρα μια φορα κι εναν καιρο το τρενο(interail) και απο την Πατρα που κατεβηκα ,βρεθηκα μεχρι την αγγλια να γυριζω σαν τον τρελλο τουριστα.

crs-k
07/01/2006, 01:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
ειχα χαρτες ....αλλα αν τους ανοιγα κιολας θαταν καλυτερα:D
............................



Και προτιμησες να χαθεις? :eek: :eyepop:


:lol: :rotflmao: :lol:




Εγω ΔΕΝ ειμαι υπερ της "οργανωσης" σε οτιδηποτε αλλο εκτος απο την "Χαρτογραφικη Προετοιμασια"!

Ολα τα αλλα μπορει να γινουν μια ευχαριστη περιπετεια, αλλα το να σπαταλας τις ωρες σου γυριζοντας χαμενος απο 'δω κι απο 'κει το θεωρω χαζο το λιγοτερο ... :wacko:


:smokin: :beer: :wave2:

zolotas
07/01/2006, 01:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Και προτιμησες να χαθεις? :eek: :eyepop:


:lol: :rotflmao: :lol:




Εγω ΔΕΝ ειμαι υπερ της "οργανωσης" σε οτιδηποτε αλλο εκτος απο την "Χαρτογραφικη Προετοιμασια"!

Ολα τα αλλα μπορει να γινουν μια ευχαριστη περιπετεια, αλλα το να σπαταλας τις ωρες σου γυριζοντας χαμενος απο 'δω κι απο 'κει το θεωρω χαζο το λιγοτερο ... :wacko:


:smokin: :beer: :wave2:

"γυριζοντας χαμενος" ειναι λιγο υπερβολη που το εγραψα οκ........δουλεψα το συστημα .......σταματω .....ρωτω....και επαιρνα τις κατευθηνσεις μου.

Και για να μην κουρασω με λεπτομερειες πως γυρνουσα μεσα στην πολη,ειχα βρει αρκετα ξενοδοχεια πριν καταληξω ...απλα το ενα μου ξυνιζε και το αλλο μου βρωμουσε.

Smith
07/01/2006, 04:31
Άπαιχτος - Άπαιχτος..!!!!:beer: :beer:

Τι να πω..όσο διάβαζα το post σου κάτι σαν το Εxpress Του Μεσονυχτιου μου φαινόταν....:wave2: :wave2:

Καλά και δεν έβαζες καμμια φωνή που λέει και ο Ξάνθιώτης φίλος...εδώ Αλεξανδρούπολη ΟΕΟ!!!!!

Πάντως μ` αρέσει το..σκεπτικό σου....:D
''Πάω και μαμακία θα κάνω και πάλι γουστάρω..'':rotflmao: :rotflmao:

Πάντως στα σοβαρά μια φορά ήθελα να δω πόσο κρατάει η ρεζέρβα στην Εγνατία Ξάνθη-Αλεξανδρούπολη και ο κολλητός μου` λεγε από πίσβ..''βρε στρίψε...βρε στρίψε...''
Όχι :nono: εγώ... μέχρι που βγήκα σε κάτι χωριά τρέχα γύρευε και φοβοόμουν όσο γέμιζα το ντεπόζιτο μη με βιάσουν κιόλας....:bawl: :bawl: :bawl:
Και... τι λέω...στον κολλητό που με έβριζε από πίσω....:
''Ναι αλλά είχε περιπέτεια.., έτσι δεν είναι..??'':cool:

Και για να δεις πως κι άλλοι έχουν γκαντεμιά, διάβασε το post που θα ρίξω....ΠΟΛΥ ΠΙΚΡΑ......:yuck: :yuck: :yuck:

zolotas
07/01/2006, 10:34
και να συμπληρωσω κατι σχετικα με την κυριακατικη εκεινη νυχτα στα συνορα.........περνωντας το τουρκικο τελωνειο και αμεσως μετα στο ελληνικο κι ενω μαζευτηκαμε γυρω στις 20 μηχανες στη σειρα (εγω σταματημενος στο μεσον).......................ερχεται κατα πανω μου ενας ενστολος σαν να ειχα ταμπελα "εγω ειμαι".

Με αυστηρο υφος διεταξε να ανοιξω τις μπαγαζιερες.....τελικα χωρις να ψαξει τιποτα ........αλλα με ψαρωσε κανονικα.

Εκεινη την ωρα θα μπορουσα να ρωτησω τους ελληνες τελωνες για το συνβαν ,αλλα ειλικρινα νομιζα οτι κατι θα γινει παλι και θα με κρατησουν και αυτοι..........δλδ εβλεπα στολη και "ετρεχα".

Τελειωνει ο ελεγχος και ξεκινωντας να φυγω στα 100 μετρα με πλησιαζει Ι.Χ. και μου λεει να σβησω την μηχανη.

Για ακομη μια φορα πηγε η καρδια μου στην κουλουρη,αλλα ηταν 2 ελληνες μεσα(ταξιδιωτες) οι οποιοι ειδαν τα τεκτενομενα στο τελωνειο και μου συνεστησαν να παω αμεσως πισω αλλιως θ αρχισουν να με ψαχνουν οι τουρκοι.

Φυσικα εκεινη την ωρα λειτουργουσα μηχανικα και το μονο που ειχα στο μυαλο μου ηταν να απομακρηνθω το συντομοτερο δυνατον .



Μεχρι τωρα δεν εχω παει στο προξενειο.

Λογικα στα κομπιουτερ τους βρισκομαι ακομη μεσα .......και δεν γνωριζω αν οντος θα αρχισουν να με ψαχνουν.
Εχω και καποιες αμφιβολιες αν εκανα καλα και τα εγραψα και μεσα στο φορουμ γιατι ποτε δεν ξερεις ποιος τα διαβαζει.

Το σιγουρο ειναι οτι θα εχω προβλημα σε περιπτωση που θελησω να ξαναπαω και σε διαλογο με τον ελληνα τελωνη στους κηπους:

τελωνης : "θες να ξαναπας τουρκια?? "

εγω : " ΟΧΙ"

τελωνης : " τοτε φυγε και οσο εισαι σε ελληνικο εδαφος μη φοβασαι ,δεν προκειται να σε ψαξουν"


Y.Γ. σε καμια περιπτωση δεν θεωρω μαγκια η εξυπναδα αυτο που εγινε,ακομη το εχω βαρος στην συνειδηση μου και θα προαπαθησω να το λυσω μια και καλη,ακουγοντας και τις δικες σας αποψεις.

zolotas
07/01/2006, 13:03
και κατι ακομη.........


Βρισκομενος στο τουρκικο τελωνειο και αφου απομακρυνθηκαν και τα παιδια που ηταν στο πλευρο μου(τι να κανουν αλλωστε),πλησιασα τον υπευθηνο (τετ α τετ)μπας και τον πιασω στο φιλοτιμο και εκεινη την ωρα ηρθε κοντα ενας ελληνας αρχηγος αποστολης σε γκρουπ που μιλουσε και την γλωσσα (πανω απο 20 χρονια πηγαινοερχεται τουρκια) .

Μιλησαν για αρκετη ωρα χωρις να καταλαβαινω τι λενε και οταν εληξε ο διαλογος μου εξηγησε τα εξης:

"φιλε μου ,αναγνωριζουν οτι ειναι δικο τους το λαθος ΑΛΛΑ δεν προκειται να σε αφησουν να περασεις απο δω.Το προβλημα θα μπορουσε να λυθει με ενα τηλεφωνημα και ενα φαξ,οχι ομως στην τουρκια."

"Φοβουνται πολυ εδω ,τρεμουν την σκια τους "



Ο υπευθηνος δεν ηταν σαν τον μπατσο στο "εξπρες του μεσονυχτιου" (ΕΥΤΥΧΩΣ για μενα):) ,ηταν πιστευω θυμα του συστηματος που λειτουργουν εκει.



Και λεω για αλλη μια φορα οτι η " εξοδος " μου δεν ηταν προμελετημενη και φευγοντας απο το γραφειο ημουν 99% να γυρισω πισω ........αλλα υπηρχε στο μυαλο και το 1% να μην το κανω.

Και στην γενικη τρελλα που επικρατουσε ,λειτουργησα οπως λειτουργησα.

Και πριν βγει καποιος και με κραξει ,

(αν και ειμαι σιγουρας οτι το 100% εδω μεσα, ειναι στο πλευρο μου .........οχι του στυλ "μπραβο μεγαλε ,τους πηρες τα μυαλα.....θα το κανω και γω την επομενη φορα" αλλα απο την αποψη οτι.. ναι θα μπορουσε να συμβει στον καθενα)

..... οτι χαλαω το ονομα και πως θα παμε εμεις τωρα εκει και θα μας εχουν στην μπουκα,ας ερθει στη θεση μου πρωτα.

zolotas
07/01/2006, 14:26
......και για να γελασουμε και λιγο περαν του σοβαρου της υποθεσης........


33031

crs-k
07/01/2006, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
.................................
Και στην γενικη τρελλα που επικρατουσε ,λειτουργησα οπως λειτουργησα.

Και πριν βγει καποιος και με κραξει
..................................



Δεν ειναι το θεμα του "κραξιματος" που πρεπει να σ' απασχολει ...

Αλλωστε ολοι καταλαβαινουν οτι λειτουργησες υπο φορτιση, ασχετα με το ηταν απαραδεκτη ενεργεια.

Κι οταν λεω απαραδεκτη, δεν λεω για το οτι "κοροϊδεψες" τους καημενους τους φρουρους, αλλα για το οτι ΔΕΝ σκεφτηκες ΚΑΘΟΛΟΥ τις πιθανες συνεπειες!

Η πιο απλη ηταν να σε επιανε πιθανο κρυμενο μπλοκο και να τραβιεσαι στα Τουρκικα δικαστηρια (και φυλακες) για να αποδειξεις οτι ΔΕΝ εισαι Ελεφαντας!

Σκεψου ομως, ακομα χειροτερα, την περιπτωση που σου καρφωναν μια σφαιρα στην πλατη στην προσπαθεια σου να διαφυγεις, οπως (πιθανον) εχουν δικαιωμα απο τους νομους τους ... :(

Φυσικα και το (πιθανο) ΜΟΝΙΜΟ προβλημα που θα εχεις πια με τα Τελωνεια αυτης της Χωρας, δεν το συζηταω! :sick:


Εν κατακλειδη, η γνωμη μου ειναι να πας σε μια Τουρκικη Πρεσβεια και να διευθετησεις (αν διευθετηται) το προβλημα, ωστε να μην σε "κυνηγαει" συνεχεια ... :wacko:




:smokin: :beer: :wave2:

zolotas
07/01/2006, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k





Εν κατακλειδη, η γνωμη μου ειναι να πας σε μια Τουρκικη Πρεσβεια και να διευθετησης (αν διευθετηται) το προβλημα, ωστε να μην σε "κυνηγαει" συνεχεια ... :wacko:




:smokin: :beer: :wave2:

λεω να κανω το εξης πριν παω ξεβρακωτος στ αγγουρια.....

να παω πρωτα σε ενα αστυνομικο τμημα και αν ξερουν να μου πουν τι να κανω.

Γιατι αν παω πρωτα προξενειο ,να τους πω τι?? οτι περασα ετσι??θα τους κοψουν τα κεφαλια εκει.

Smith
07/01/2006, 23:14
H ταπεινή μου γνώμη είναι η εξής...
Καλά τώρα περιμένετε όλη η Τουρκία να περιμένει και να κυνηγάει ε΄ναν μοτοσυκλετιστή..???
Μπορεί και αυτή να το θάψαν το γεγονός για να μη βρουν μπελά...
Μπορεί και να καταλάβαν ότι φοβήθηκες...

Φυσικά...δεν το πολυσυνιστώ να ξαναπάς ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΛΟΓΟ...
Επίσης δεν ξέρω πόσο θα σε βοηθήσουν οι δικοί μας με τη γραφειοκρατία και αν δεν είναι χειρότερα....
Πλαγίως όμως ρώτα κάνα φίλο...για μια σωστότερη συμβουλή....:wave2:

crs-k
07/01/2006, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
...........................
Γιατι αν παω πρωτα προξενειο ,να τους πω τι?? οτι περασα ετσι??θα τους κοψουν τα κεφαλια εκει.


Εδω ΔΕΝ μπορουν να σου κανουν ΤΙΠΟΤΑ!!!

Το πολυ-πολυ να καλεσουν την Αστυνομια ...

Πανε ρωτα και πες τους και την ΑΛΗΘΕΙΑ!
Μη φοβασαι ...

H.A.Balafoutre
07/01/2006, 23:57
Λογική, όχι σε τουρκικό προξενείο με τίποτα. Είναι τουρκικό έδαδφος.

Ούτε στην αστυνομία. Δεν θα έχουν ιδέα. Και μέχρι να μάθουν θα σου βγάλουν την ψυχή.

Περίμενε, μην βιάζεσαι. Αφού είσαι στο σωστό έδαφος μην βιάζεσαι. Ρώτα τον ευατό σου αν πρέπει να ξαναπάς τουρκία, αλλιώς μην το σκέφτεσαι.

zolotas
08/01/2006, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Λογική, όχι σε τουρκικό προξενείο με τίποτα. Είναι τουρκικό έδαδφος.

Ούτε στην αστυνομία. Δεν θα έχουν ιδέα. Και μέχρι να μάθουν θα σου βγάλουν την ψυχή.

Περίμενε, μην βιάζεσαι. Αφού είσαι στο σωστό έδαφος μην βιάζεσαι. Ρώτα τον ευατό σου αν πρέπει να ξαναπάς τουρκία, αλλιώς μην το σκέφτεσαι.

καταρχην ευχαριστω για τις συμβουλες ολους σας.......

συνφωνω με τον smith,δικο τους λαθος ...θα το θαψουν αν ειναι ξυπνιοι ( ???)

balafoutre,αν γνωριζα την nazli θα σκεφτομουν να ξαναπαω ,οποτε ;) forget it

και ανφιβαλλω αν το εχουν παρει χαμπαρι μεχρι τωρα τι εγινε

zolotas
08/01/2006, 14:24
λοιπον παιδια μολις γυρισα απο την ασφαλεια.....

ρωτησα πρωτα 3 αξιωματικους της αστυνομιας και μου ειπαν μην ανησυχεις ,εδω δεν εχεις προβλημα. Μετα πιασαμε και κουβεντα για το οδοιπορικο μου συν το οτι μου ειπαν ολοι με απορια...καλα ρε φιλε μονος σου ξεκινησες?

παω στην ασφαλεια ,σε αλλο οροφο και μου λεει τα ιδια και οτι τωρα που αλλαζουν τα διαβατηρια .........σε περιπτωση που θελησεις να ξαναπας 1.θα εχεις καθαρο διαβατηριο χωρις την μαυρη σφραγιδα πλεον 2.αν παλι το ψαξουν εσυ θα πεις οτι ησουν νομιμος αλλα αυτοι ξεχασαν να στο σφραγισουν τοτε(θα σε καθυστερησουν να περασεις αλλα θα περασεις).

3. εφοσον ειχες ξαναπαει στους Κηπους και μιλησες με τον πλεον αρμοδιο δεν θα επρεπε να σε προβληματιζει αλλο.

crazykiller
08/01/2006, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
λοιπον παιδια μολις γυρισα απο την ασφαλεια.....

ρωτησα πρωτα 3 αξιωματικους της αστυνομιας και μου ειπαν μην ανησυχεις ,εδω δεν εχεις προβλημα. Μετα πιασαμε και κουβεντα για το οδοιπορικο μου συν το οτι μου ειπαν ολοι με απορια...καλα ρε φιλε μονος σου ξεκινησες?

παω στην ασφαλεια ,σε αλλο οροφο και μου λεει τα ιδια και οτι τωρα που αλλαζουν τα διαβατηρια .........σε περιπτωση που θελησεις να ξαναπας 1.θα εχεις καθαρο διαβατηριο χωρις την μαυρη σφραγιδα πλεον 2.αν παλι το ψαξουν εσυ θα πεις οτι ησουν νομιμος αλλα αυτοι ξεχασαν να στο σφραγισουν τοτε(θα σε καθυστερησουν να περασεις αλλα θα περασεις).

3. εφοσον ειχες ξαναπαει στους Κηπους και μιλησες με τον πλεον αρμοδιο δεν θα επρεπε να σε προβληματιζει αλλο.

Όλα καλά μου ακούγονται εκτός το 2. Δεν παίζει η λογική με τους Τούρκους. Θα έλεγα ότι παίζει ευκαιρία για να κυνηγήσουν (και παραδειγματικά) αν ξαναπάς μέσα. Εδώ είσαι μια χαρά πάντως, μην ανησυχείς καθόλου

H.A.Balafoutre
08/01/2006, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
Όλα καλά μου ακούγονται εκτός το 2. Δεν παίζει η λογική με τους Τούρκους. Θα έλεγα ότι παίζει ευκαιρία για να κυνηγήσουν (και παραδειγματικά) αν ξαναπάς μέσα. Εδώ είσαι μια χαρά πάντως, μην ανησυχείς καθόλου

Θα έλεγα ότι παίζει ευκαιρία για να κυνηγήσουν (και παραδειγματικά) αν ξαναπάς μέσα.

Πολύ σωστή και σοφή κουβέντα. :wave2:

lampros_fazer
09/01/2006, 01:39
Πω πω.... τι να πω ρε φίλε...:eyepop:
Διάβαζα και είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό...:dizzy: :eek: .
Καλά δεν φοβήθηκες???
Ριψοκίνδυνος αλλά ωραίος τελικά...
:a19: :a20: .















Να πω πάντα τέτοια??:lol: :wave2:

gvardakis
11/05/2008, 03:43
ETOIMAZΩ ΤΗΝ ΕΡΧΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΚΩΝ/ΛΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΗΣΕ ΛΙΓΟ ΤΟ POST ΣΟΥ. ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΕΚΕΙ 'Η ΟΧΙ???:confused:

H.A.Balafoutre
11/05/2008, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gvardakis
ETOIMAZΩ ΤΗΝ ΕΡΧΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΚΩΝ/ΛΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΗΣΕ ΛΙΓΟ ΤΟ POST ΣΟΥ. ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΕΚΕΙ 'Η ΟΧΙ???:confused:


Κοίτα....επι της ουσίας δεν θα έχεις πρόβλημα.

ΑΛΛΑ, να σου πως πως το MotoGP σταμάτησε και λόγω του ότι κλέβανε αβέρτα μηχανές των μοτοτουριστών κι από την ευρώπη με την ευκαιρία του αγώνα.

Απλώς φρόντισε να μην σου τύχει κάτι όπου εδώ θα θεωρούσες φυσιολογική τη λύση του διότι από ένα σημείο και μετά δεν είναι τυχαίο πως υπάρχουν προβλήματα με τα ανθρώπινα δικαιώματα εκεί. Και το γεγονός ότι θα είσαι και Έλληνας, δεν ξέρω κατά πόσο θα διευκολύνει τα πράγματα.

Προσωπική άποψη, τζάμπα λεφτά τους δίνουμε.

apav
11/05/2008, 19:54
Ωρέ Ζολώτα, ακόμη παράνομα είσαι στην χώρα; :mad:

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

:beer: :beer: :beer:

Nostradamus
12/05/2008, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gvardakis
ETOIMAZΩ ΤΗΝ ΕΡΧΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΚΩΝ/ΛΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΗΣΕ ΛΙΓΟ ΤΟ POST ΣΟΥ. ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΕΚΕΙ 'Η ΟΧΙ???:confused:

Καλημερα σε ολους. Ημουν περυσι στο motoGP της Τουρκιας (με παρεα φιλων βεβαια και οχι μονος) και δεν ειχαμε το παραμικρο προβλημα οσες μερες ειμασταν εκει. Η αληθεια ειναι οτι με το τελωνειο ειχαμε και εμεις μια σχετικη κα8υστερηση με διαδικαστικα 8εματα (σφραγιδες σε ενα σωρο χαρτια και χαρτακια) αλλα περαν αυτου κανενα απολυτως προβλημα πουθενα.. Θα ελεγα λοιπον οτι δεν ειναι περισσοτερο επικινδυνο απο οπουδηποτε αλλου ταξιδευεις μονος..
Αν εξαιρεσεις λοιπον ενα μικρο πολιτισμικο σοκ που πα8αινεις στην αρχη κατα τα αλλα πιστευω πως δεν παιζει αγχος..Α και η Πολη ειναι απλα απιστευτη (τρλο χαος βεβαια και οδηγουν οπως να ναι)..
:wave2:

TROOPER
14/05/2008, 18:41
ζολ εισαι τρελοκομειο !!!!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: