PDA

View Full Version : ''Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΜΕΡΦΥ''....



Smith
07/01/2006, 05:42
Ναι παιδιά..Ισχύει ο ''Νόμος του Μέρφυ''... και για όσους δεν τον ξέρουν -τον συγκεκριμένο- λέει πως ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΑ...ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ...ή ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΧΑ...ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΟΥΦΟ...(λαϊκιστί:D )

Λοιπόν ξεκινάω και εγώ την Ιστορία του Δρόμου μου και ας διαβάσει και ο φίλος με το Ταξίδι στην Τουρκία που έκανε μόνος του...

Το μοτόρι μου Δόξα τω Θεώ δεν με έχει αφήσει ποτέ.... Βασικό αυτό ε..?
Συντήρηση κτλ με το παραπάνω...από το συνεργείο μου λέει...πάλι ήρθες....:sick:

Επί 2+1/2 μήνες κανονίζω για την συγκεκριμένη ημερομηνία 15/10 να κατέβω Θεσσαλονίκη και να εκπληρώσω ένα μικρό μου όνειρο να συναντήσω ημεδαπούς μοτοσυκλετιστές που έχω γνωρίσει στο internet....

Συνεχίζω...Θεσσαλονίκη έχω κατέβει πάρα πολλές φορές με μηχανή....

Και πάλι συνεχίζω.... 15/10 ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΜΟΥ και παρατάω εδώ φίλους και γιορτές για να χαρώ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΑΦΕ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.....
So far, so good που λέμε και στο χωριό μου...

Έχω αγοράσει με το Δώρο του Πάσχα στολή κτλ και επιτέλους ένα καλοκαίρι που να την φορέσω...ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΤΟΛΗ...ωραία λέω...δε με πιάνει κανείς... Κανονίζω 3ήμερο ρεπώ με χίλια ζόρια από τη δουλειά και μέ ένα σωρό ψέμματα....

Από τον Ιούνιο Π Α Ρ Α Κ Α Λ Ω τρέχω στο συνεργείο γιατί σαν κάτι από προαίσθημα λέω ότι στο μοτόρι κάτι δεν πάει καλά και ανεβάζει θερμοκρασία....
Η απάντηση του μηχανικού... Α Π Ο Κ Λ Ε Ι Ε Τ Α Ι....
:nono:
Και πάλι επιμένω και αλού-κακού αλλάζω υγρά στο ψυγείο, κοιτάζω θερμοστάτες κτλ....ΟΛΑ ΚΑΛΑ...
Κάνω test drives se Ξάνθη-Κομοτηνή... ξαναπάω στο μηχανικό μου και μου λέει....'' ΤΑ ΟΝ-OFF ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΙΑΡΙΚΑ ΝΑ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΜΕ 160-170 ΚΛΜ...''
Γιατί πριν πως το πήγαινα.....

Ξανά-αλλάζω υγρά στο ψυγείο και καλού κακού αλλάζω και λάδια...άνευ λόγου....και...ρυθμίζω και βαλβίδες.... Α ! Και αλλάζω ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΜΑΛΩΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΦΛΑΝΤΖΑ ΚΕΦΑΛΗΣ...που υποπτέυομαι...ως αγνώμων, αλλά με...προαίσθημα
.....:mad: :mad:
Το κόστος από τις επισκέψεις δεν το συζητώ...μια φορά υγρά...μια φορά λάδια 80 ευρώ...μια φλάντα 50...μια ρύθμιση βαλβίδες...δε θυμάμαι καμμια 200άρα...φιλικά....

Λοιπόν...ντύνομαι και καβαλώ ένα απογευματάκι το μοτόρι και φεύγω για Θεσσαλονίκη...ε είπαμε να χαρώ τα γενέθλια μου....

Λίγο μετά την Κομοτηνή μέχρι Ξάνθη έχω αρχίσει να βαριέμαι την ατελείωτη ευθεία και εύχομαι να είχα καθαρόαιμο streetάδικο και μάλιστα hayabusu, zzr και ότι άλλο πάνω από 1000cc....

Σταματώ για καφέ και ένα :smokin: στέλνω τα μηνυματάκια στην παρέα Σαλόνικα και είμαι τσατισμένος γιατί πάλι κάτι δεν μ` αρέσει στην μηχανή....

Μόλις βάζω βενζίνη και με το που βάζω σχετικά φορτωμένη 1η και δευτέρα...νά` σου στα κόκκινα η θερμοκρασία.....:evil: :evil:

Δεν είναι δυνατόν λεώ....20+ πλέον λεπτά στάση, κρύο μοτέρ και θερμοκρασία σσοτυς 100...????:eyepop:

Ανοίγω το γκάζι...πέφτει...ξανανεβαίνει...σταθεροποιείται...με λίγα λόγια...κάτι σαν την διάθεση παλαβιάρας γυναίκας που δεν ξέρει τι της φταίει....

Λέω να γυρίσω...να συνεχίσω....μην κάψουμε και κάνα μοτέρ...

Μπαίνω ο μαλάκ..ας στον κόμβο για Καβάλα και εκεί πλεόν δείχνει μόνο...κόκκινα.....

τηλέφωνα σε μηχανικό..δεν είναι τίποτα μου λέει..ο θερμοστάτης είναι το μοτόρι είαι jet... η νύχτα πέφτει, πιάνει και κρύο....ανάβω :smokin:
παιρνάνε οι νταλίκες...


Τώρα..???? τι κάνουμε στη μέση του πουθενά....ούτε να γυρίσω...ούτε να συνεχίσω....
κούτσα κούτσα....πάω Καβάλα...βρίσκω ένα συνεργείο, αλλά είναι Παρασκευή και όλοι είναι αντε γειά...
Ποιος να στο πιάσει να ανοιξει μηχανή να δει και να ΒΡΕΙ ΦΛΑΝΤΖΑ....
τα τσεκάρει εκεί ένα παληκάρι το κάνει μια-δυο βόλτες...θερμοκρασία ο.κ...

έχω καπνίσει το μισό Όλυμπο νηστικός και λέω ρε παιδιά...τι λέτε να πάω Σαλόνικα ή να τ` αφήσω για αύριο...? Πήγαινε λένε...δεν τρέχει τίποτα....

Ξεκινάω 8 παρά το βράδυ....από Καβάλα τον παλιό δρόμο...ανεβάζει θερμοκρασία, πιάνει βροχή, είναι νύχτα, θαμπώνει το κράνος και μαζί τα γυαλιά οράσεως :eyepop: και με 50 κλμ γλιστράει....κάργα...(λάστιχα καινούργια ε..) στροφές, αυτοκίνητα και η θερμοκρασία στα κόκκινα....


Ωραία λεω....

Γυρνάω πίσω σαν τη βρεγμένη γάτα...βρίσκω ένα ξενοδοχείο της κακιάς ώρας ξεφορτώνω, πάω να κοιμηθώ, πεινάω, ξαναντύνομαι,ρωτάω τον παπαρα ρεσεψιονιστ που έχει να φάω και μοτ λέει ''εξω''..

Μόλις ντύνομαι και βγάινω έξω, ακριβώς δίπλα στην είσοδο είχε φαστφουντάδικο....επρεπε δηλαδή να το υποστώ και αυτό...??
Κόβω βόλτες Καβάλα by night...χάλια συναίσθημα παίδες και το μυαλό στη μηχανή...αύριο είναι Σάββατο και μετά Κυριακή....ποιος θα στο φτιάξει....

Γυρνάω πίδω λέω να ξαπλώσβ με πάιρνει για 25΄ο ύπνος έρχεται μήνυμα στο κινητό ξυπνάω....μετά τίποτα...πάει 1...2...3... το μυαλό στο μοτόρι και πότε θε ξημερώσει.....

ΧΑΛΙΑ !!!! ΩΡΑΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΛΕΩ ΚΑΙ ΓΕΝΕΘΛΙΑ...
το πρωϊ κατεβαίνω κατά τις 7+30.... μόλις φορτώνω μηχανη, λέω δε θα ανεβάσει θερομκρασία...κατευθείαν....ΚΟΚΚΙΝΑ !!!!

Ωραία...τ`αρχίδ..ια του κουρέα.... Μάγκες για Θεσσαλονίκη ένα 2+ ώρες...ΕΦΙΑΛΤΙΚΕΣ....στην είσοδο Θεσσαλονίκης μποτιλιάρισμα...η μηχανή στα κόκκινα....

έρχεται ένα φιλαράκι με βρίσκει και πάμε για συνεργείο....ανάβουν στο ενδιαμεσο και τα λαμπάκια injection και είμαι έτοιμος να βάλω τα κλάμματα....

Αυτά εν ολίγοις...κυριολεκτικά σας είπα τα μισά χωρίς πολλά...πολλά....α ! η μηχανή...έμεινε εκεί....σιγά μην την έφτιαχνε σε μισή μέρα ο μάστορας.... Την άλλη εβδομάδα ξανά λεωφορείο...ξανά φράγκα.... και καθώς ξεκίνησα να φύγω ξεχάσανε να συνδέσουν καλά την φίσα τροφοδοσίας..κάτι τέτοιο και λίγο έξω από τη Θεσσαλονίκη...ξαναμένω....έρχονται από το συνεργείο με φορτώνουν...ώρα 18+30...νύχτα...σε κάτι λαγκάδια και πάλι οι νταλίκες να περνούν....

τελικά όταν πήγαμε συνεργείο το βρήκαν τι μαλακία κάναν και ευτυχώς την άλλη μέρα έφυγα...το πρωϊ στις 10 γιατι στις 15+00 δούλευα:lol:

η όλη υπόθεση με ξενοδοχεία service κτλ στα 800 ευρώ... και όλα αυτά την ημέρα που είχα κανονίσει Συνάντηση επί τρεις μήνες κανονιζόμενη, στα γενέθλια μου, χωρίς ποτέ να έχω πρόβλημα με το μοτέρ και...για όσους ξέρουν γιατί αυτός που μου έβαλε εξ` αρχής την καινούργια την φλάντζα....ΔΕΝ ΠΛΑΝΑΡΕ ΚΑΦΑΛΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
και...φυσικά ρυθμισε λάθος τις βαλβίδες....

αυτά....κουράστηκα να τα σκέφτομαι....αλλά....ΑΥΤΑ ΕΧΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ

ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΠΑΙΔΕΣ !

sonic22
07/01/2006, 08:08
o authedikos nomos tou merfi leei oti oso kala proetimasmenos kai an ise an kati borei na paei strava tha paei... kai malista me ton xeirotero dinato tropo...


kata ta alla se ligo kairo pou tha exei perasei to kako tha to thimase kai tha to diigise kai tha gelas (isos kai na to ejorkiseis kai pleon na anapoleis kapies stigmes tou vasanistiriou...)

mixani kai tajidi einai panw apo ola diathesi gia omorfi peripetia kai ejerevnisi... na gnoriseis na deis na niwseis... na zeis...

perastika gia twra kai ola gia kalo...


:beer: :beer: :beer:

p.s. ti na pw kai egw pou thelw na kanw ton giro tis elladas me to dax... (kai auto mono gia arxi...:eyepop: )
p.s.2 mia geniki simvouli... otan to moter exei anevasei thermokrasia prospathoume na tin rijoume oso ginete KAI META stamatame...

pare kai merikes bires gia to kalo jekinima stin mera mou pou proseferes...
:beer: :beer:

akaposto
07/01/2006, 10:01
:hypnotize :hypnotize :hypnotize

800Ε :uplate: :uplate: :uplate:

μάλλον δεν χρειάζεται να πούμε
ότι αλλάζεις μηχανικό έτσι?

απο που ξεκίνησες ?

ποιός Μέρφυ,τα μαστούρια στην έκαναν...

crs-k
07/01/2006, 10:01
Πες μας και σε ποια μηχανη αναφερεσαι ... :wacko:





BTW, μεταφερεται στα "Στραβα κι Αναποδα", μιας κι ειναι χαρακτηριστικο δειγμα ... :cool:

Sapadak
07/01/2006, 10:42
Μόλις ντύνομαι και βγάινω έξω, ακριβώς δίπλα στην είσοδο είχε φαστφουντάδικο....επρεπε δηλαδή να το υποστώ και αυτό...?Κόβω βόλτες Καβάλα by night ...χάλια συναίσθημα παίδες και το μυαλό στη μηχανή...αύριο είναι Σάββατο και μετά Κυριακή....ποιος θα στο φτιάξει....

Αν σε ξαναβγαλει ο δρομος σου Καβαλα...let me know :beer: :beer: :beer: :beer:

Τωρα για το στορυ σου τι να πω ρε φιλε....γ@μ@τ@ κατασταση


πς:Τι μηχανη εχεις?

H.A.Balafoutre
07/01/2006, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Smith
[B]Επί 2+1/2 μήνες κανονίζω για την συγκεκριμένη ημερομηνία 15/10 να κατέβω Θεσσαλονίκη και να εκπληρώσω ένα μικρό μου όνειρο να συναντήσω ημεδαπούς μοτοσυκλετιστές που έχω γνωρίσει στο internet....

Συνεχίζω...Θεσσαλονίκη έχω κατέβει πάρα πολλές φορές με μηχανή....

Και πάλι συνεχίζω.... 15/10 ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΜΟΥ και παρατάω εδώ φίλους και γιορτές για να χαρώ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΑΦΕ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.....
So far, so good που λέμε και στο χωριό μου...

Λοιπόν κι εμένα μου έχει βγεί από την μύτη να περιμένω για να κάνω μια βόλτα Σαλόνικα και να πιώ ένα καφεδάκι. Η γκόμενα δεν γουστάρει ούτε με αμάξι τη διαδρομή και μου έχουν γυρίσει τα μυαλά για παω. Ξάνθη μένω.

Όσο για τα γενέθλια, το έχω κάνει κι εγώ αυτό. Τους παράτησα όλους για να πάω Σαλόνικα σε κάτι φίλους και φίλες για να γουστάρουμε και είχα πάρει και σουτζούκ λουκούμ να τους πάω και είμαι μέσα στην τρελή χαρά και με σταματάνε στον Στρυμώνα για υπερβολική ταχύτητα και δικαστήριο (με το αμάξι). Επί μισή ώρα κατέβαζα καντίλια με 60kb/s. Σε πληροφορώ πως I know the feeling από όλα αυτά που λες έστω και αν τα έζησα σε πιο ήπιο βαθμό.

Όπως σου λέει και ο φίλος από Καβάλα, έτσι κι εγώ από Ξάνθη ανταποδίδω.

Smith
07/01/2006, 22:49
Η αλήθεια είναι ότι τώρα..μετά από 3 μήνες το λέω και περίπου γελάω...τα φράγκα με γονατίσαν...800 ευρώπουλα με service και πηγαιν` έλα Σαλόνικα, Ξενοδοχεία κτλ....

Τέλος πάντων...απλά το έγραψα ώστε όταν συμβεί και σε άλλους (που απεύχομαι) να μη νιώθουν μοναξιά....:beer: :beer: :beer:

Το μοτόρι είναι Πήγασος ie... το μόνο καλό είναι ότι τα μαστόρια στη Σαλόνικα κάναν καλή δουλειά και μου θυμίχει την1η μέρα που το πήρα....:sun: :sun: :sun:

Καλά χιλιόμετρα !!

Smith
07/01/2006, 23:00
Επειδή Άνοιξη κατεβαίνουμε για καφέ -αν και ξενερώνω με την ευθεία- με τον κολλητό μου, έχε υπ`όψη σου το όνομα μου και αν θες βρίσκομαστε σαν κάνει ξαστεριά για καφέ και γιατί όχι καμμιά βόλτα....

Εκεί κάναμε μια ωράια τσάρκα στους Τοξότες - Νέστο, φαί Σταυρούπολη -φτηνό- και το καλύτερο μέχρι πάνω στο βουνό Λειβαδίτη...ωραία χαλαρά στροφιλίκια..είπα τον κολλητό να πηγαίναμε μέχρι πάνω αλλά ήταν χωματόδρομος και με έβριζε οπότε γυρίσαμε.....

Τελευταία εκδρομή ήταν μαζί με κάτι ApriliaΝους από Θεσσαλονίκη...Συναντηθήκαμε Καβάλα και ήρθαμε Ξάνθη.... και μετά χωρίσαμε.... Δες φώτο στο www.apriliaclub. tk

Ωραίες...εποχές....αχ...

Καλά χιλιόμετρα !!!!

:beer: :beer: :beer:

H.A.Balafoutre
08/01/2006, 00:20
Δεν λειτουργεί το link.

Smith
08/01/2006, 00:50
Γιώργο...δεν μπορώ να σου στείλω e-mail γιατί λέει δεν το έχεις εννεργοποιήσει στο forum...
ούτε π.μ. δυστυχώς...
το δικό σου το πήρα...
δες λίγο τις ρυθμίσεις εκεί που λέει ''προφίλ χρήστη/ να παίρνω e-mail από άλλους'' κάτι τέτοιο και στείλε μου αν έχεις άλλο e-mail για να σου απαντήσω και να σου στείλω το κινητό...βλέπεις πλησιάζουν οι αλκυονίδες μέρες και θα έχω μια δικαιολογία επιπλέον -εκτός από τις καφετέριες στην Ξάνθη- να έρθω, ή το αντίστροφο....

Φιλικά, Θέμης

Alx 84
08/01/2006, 09:02
Αυτό είναι ευχή από το μητσωτάκη. Ούτε να το απολαύσεις, ούτε να δεις τα παιδιά και με 800 ευρα λιγότερα... Χμμμ

powerphot
08/01/2006, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Δεν λειτουργεί το link.


:lol: :lol:
Ναι δε λειτουργεί το link γιατί ο Θέμης ξέχασε ότι αλλάξαμε
σέρβερ και τώρα είναι ΕΔΩ!! (http://apriliabikers.wcnetwork.net/html/) :D

Sapadak
09/01/2006, 07:27
Στους 2 βορειοελλαδιτες, αμα κανονισετε τιποτα για Ξανθη.........
Let me know


Γιωργο εμεις τελικα γνωριστικαμε χθες :D :D .....στο Aegean

Φιλικα

Lef...

H.A.Balafoutre
09/01/2006, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Στους 2 βορειοελλαδιτες, αμα κανονισετε τιποτα για Ξανθη.........
Let me know


Γιωργο εμεις τελικα γνωριστικαμε χθες :D :D .....στο Aegean

Φιλικα

Lef...

Έλα ρε παλικάριμ. Τελικά ότι μπόρεσα έκανα, αλλά το καθάρισα το εργαλείο. Άντε να κανονίσουμε βόλτα στις Αλκυονίδες. Μην χάσουμε ευκαιρία, τώρα που την καθάρισα.....:smokin: