PDA

View Full Version : Εγώ, αυτή και η ..Κάρυστος!



the_passenger
07/01/2006, 15:47
Ανήμερα των Φώτων ξυπνάω κατά τις 11 και αφήνω τη Μαίρη στη δουλειά. Στις 19:00 σχολάει και θα πάω να την πάρω.

Τι να κάνω τι να κάνω; Ο καιρός είναι τέλειος και με ήλιο.. δεν πάω για καφέ στην Κάρυστο; (πήγαινα εκεί διακοπές παλιά..) Έτσι κι έγινε! :cool:

Αναχώρηση στις 12:20 παρέα με τη νέα αγαπημένη, Varadero 1000, με γεμάτο ντεπόζιτο και μόλις από την πρώτη αλλαγή λαδιών. Αποφεύγουμε τα διόδια (χρειάστηκε να φτάσουμε μέχρι την έξοδο για Ωρωπό πλέον, ωραία διαδρομή πάντως). Πολύ γρήγορα και άνετα (γύρω στα 140 ο ρυθμός) φτάσαμε Χαλκίδα (λίγο πρίν από εκεί δεν αποφύγαμε τα διόδια). Στάση για μια φωτο και βούρ για νότια Έυβοια. :smokin:

Τα πρώτα χωριά δεν λέγανε και πολλά, όπως και η διαδρομή. :ZZZ: Σύντομα όμως μεγάλοι πράσινοι κάμποι μπροστά μας, μεγάλες ευθείες στο δρόμο, και στο βάθος ανεμογεννήτριες σε κάθε κορυφογραμμή! Τώρα μάλιστα! :wacko: Κάπου στα μέσα της διαδρομής, το σκηνικό αλλάζει, ο δρόμος γίνεται πολύ σφικτός/κλειστός, με απαράδεκτη άσφαλτο και σκαμπανεβάσματα.. αφού σκέφτεσαι μήπως πήρες καμιά λάθος στροφή! :look: Μετά από αυτά τα κομμάτια όμως, και πλησιάζοντας προς Μαρμάρι, η ο δρόμος ανοίγει και πάλι, ενώ φοβερά τοπία με θέα τη θάλασσα αποκαλύπτονται. Με λίγες στάσεις για φωτό μόνο και ρυθμούς γύρω στα 120 στις ευθείες, στις 14:40 είμαστε Κάρυστο! :winka:

Νεκρή πόλη μου θύμισε – λόγω χειμώνα κι όλας. Τα πιο πολλά καφέ κλπ κλειστά, 1-2 εστιατόρια μόνο είχαν κάποια κίνηση. Βλέπω και την παραλία που έκανα μπάνια μικρός, και πάω για καφεδάκι, χαζεύοντας φρεσκοαγορασμένο μοτοπεριοδικό. :ninja: Η ώρα γρήγορα φτάνει 16:45 χωρίς να το πάρω είδηση, και γρήγορα καβάλα να προλάβουμε φώς για τις άσχημες στροφές τουλάχιστον.. Θα καταφέρουμε στις 19:00 να είμαστε πίσω; :confused:

Η οδήγηση γίνεται με γρήγορους σχετικά ρυθμούς αφού φέγγει ακόμα.. πλησιάζοντας προς τη Χαλκίδα έχει σκοτεινιάσει τελείως και έχει και κάποια κίνηση! (?). τελικά στις 18:30 βγάζουμε μια τελευταία φωτό μπροστά από τη στολισμένη γέφυρα.

Μετα.. τρελλή κίνηση και βροχή για το δρόμο προς εθνική!!! Καλά αν ήμουν με κουτί ακόμα θα γύρναγα. Αφού προσπερνώ κάπου 954654541 κουτιά, είμαι εθνική με τη βροχή να δυναμώνει!! :eek: Το μόνο που με προδίδει είναι ότι φοράω τζίν, κυρίως από τα γόνατα και κάτω, ευτυχώς το cordura μπουφάν, οι παλιές Timberland μπότες, κράνος γάντια αλλά και η μεγάλη προστασία του Varadero μου επιτρέπουν να οδηγώ σταθερά γύρω στα 120+. Το λαμπάκι της βενζίνης ανάβει στα 370 διανυθέντα χλμ! (δηλ. εχω άλλα 5lt, υπερ-αρκετα) ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ! Τελικά 18:58 έχω φτάσει (με ολίγον καινούριο τζίν και βρεγμένο χάρτη πάνω στο bugster, χεχε) στον κόμβο της εθνικής προς Ολυμπιακό χωριό – αποστολή εξετελέστη! :D
Χόρτασα να οδηγάω δεν έχω παράπονο! Ακολουθούν μέτριας ποιότητας φωτό (σόρυ) από το κινητό μου:
ΚΑΛΗ ΜΟΤΟΧΡΟΝΙΑ!!! :D

the_passenger
07/01/2006, 15:49
Άφιξη στη γέφυρα της Χαλκίδας


33036

the_passenger
07/01/2006, 15:50
Κάμποι μέσα στην Έυβοια


33037

the_passenger
07/01/2006, 15:51
Ανεμογεννήτριες πολλές στο δρόμο...


33038

the_passenger
07/01/2006, 15:52
Πολύ Βουνό και θάλασσα μαζί...


33039

the_passenger
07/01/2006, 15:53
Πολλά προβατάκια στο δρόμο! Κάτω διακρίνεται και η ποιότητα της ασφάλτου στα "άσχημα" σημεία :eyepop:


33040

the_passenger
07/01/2006, 15:54
Το Μαρμάρι από ψηλά


33041

the_passenger
07/01/2006, 15:56
Καφές με θέα την καλή μου και φόντο τα ψαροκάικα..


33042

the_passenger
07/01/2006, 15:57
Η επιστροφή άρχισε με τον ήλιο να κατεβαίνει..


33043

the_passenger
07/01/2006, 15:58
Μια από τις μεγάλες ευθείες της διαδρομής


33044

the_passenger
07/01/2006, 15:59
H γέφυρα της Χαλκίδας στολισμένη. Τίποτα δεν προμήνυε τη βροχή που ερχόταν.. :rolleyes: τελευταία φωτό φυσικά!


33045

Innersense
07/01/2006, 19:00
Εύγε άξιος! ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΦΕΣ (τι λουμίδης και μαλακίες!)

Καλή μοτοχρονιά για μια ακόμα φορά και από μένα.

Αυτές τις μέρες όλοι μας ταλαιπωρηθήκαμε με τις ξαφνικές νεροποντές αλλά που θα πάει οι μέρες μας έρχονται...

the_passenger
07/01/2006, 21:19
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, αντεύχομαι!
Και μια φωτό του καφέ αυτοπροσώπως - τη δικαιούται, γι'αυτόν άλλοστε γίναν όλα!!! :D


33055

mairi
09/01/2006, 08:34
elpeizw na pigate KOXILI!!!! :P karistos for the win!!!! exw paei apeires fores polu kalo dromologio ... an kai se kapies faseis apeiros vareto xouxouxou!

SF
09/01/2006, 09:18
Ωραίος ο επιβάτης!!! :beer: :beer:

periklisk
09/01/2006, 09:49
καλή φάση! πάντα τέτοια!

aaa```
09/01/2006, 09:52
ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΗΝ Β.ΕΥΒΟΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

latris mixanis
09/01/2006, 10:03
:beer: :beer:

the_passenger
09/01/2006, 11:27
Ευχαριστώ παιδιά! ;)

Φίλε μου όντος η βόρεια έυβοια έχει περισσότερο πράσινο και στροφή, αλλά την είχα γυρίσει σχετικά πρόσφατα οπότε σειρά τώρα είχε η νότια!

Μαίρη δέν πήγα Κοχύλι, πού είναι ακριβώς; Και γενικά δεν ξέρω τα "κατατόπια" εκεί.. Όταν πήγαινα Κάρυστο ήμουν σχολικής ηληκίας, οπότε δεν έπαιζε μεταφορικό μέσο να βολτάρω...

devil's animal
09/01/2006, 13:32
παντα τετοια....

να εισαι (ειμαστε) καλα να πηγαινουμε εκδρομουλες με τις καλες μας.....(τις αψυχες και τις εμψυχες...:winka: )

καλους δρομους!!!:beer:

the_passenger
09/01/2006, 20:06
Πάντα τέτοια φίλε! :winka:
Βέβαια οι έμψυχες θέλουν να ξεμαλλιάσουν τις άψυχες αλλά κάπως θα τα βολέψουμε εμείς στη μέση .. άλλο θέμα αυτό χεχε :rotflmao:

amatsaka
10/01/2006, 16:17
Φιλε "ο επιβατης" εισαι ωραιος!
Εχω κανει την διαδρομη αρκετες φορες με το SF αλλα ποτε επιστροφη την ιδια μερα.

Υπαρχουν πολλα ωραια μερη στην περιοχη μεχρι και στροφιλικια για μοτο - προπονηση ειδικα τωρα που δεν εχει κοσμο. Μερικα απ' αυτα τα χαζευες οταν επινες τον καφε σου (ειναι ακριβως απενατη απο 'κει που καθοσουν).

Και μια προταση. Μπορεις να μεινεις λιγο παραπανω εκει, και να γυρισεις με το καραβι απο Μαρμαρι. Εχει πολλες διαδρομες απο την πισω μερια του Αιγαιου.

Καλες βολτες

the_passenger
10/01/2006, 22:00
Όντος φίλε αξίζει να εχεις χρόνο για να κανεις καποιες περιηγήσεις - δεν είχα γιατι η απόφαση να πάω ήταν της στιγμής και κάπως αργά, αλλά στην επόμενη προς τα εκεί θα το φροντίσω!..

Το είχα κι εγώ υπ'όψιν για καραβάκι από Μαρμάρι, αλλά κάτι που ήθελα να γράψω χιλιόμετρα για στρώσιμο, κάτι που το καραβάκι έφευγε στις 19:00, το έκανα πάλι από Χαλκίδα..

Νά'σαι καλά, και αν ξαναπάς στείλε μου ενα μύνημα μήπως το κανονίσουμε (και γενικότερα όποιος ψήνεται για βόλτα Έυβοια ή Πελλοπόνησο που επίσης έχει καταπληκτικά μέρη και δρόμους.. :D )

aaa```
10/01/2006, 22:49
Και μια προταση. Μπορεις να μεινεις λιγο παραπανω εκει, και να γυρισεις με το καραβι απο Μαρμαρι. Εχει πολλες διαδρομες απο την πισω μερια του Αιγαιου.

Καλες βολτες [/B][/QUOTE]

:nono: :nono: :nono: :nono:

ΑΝΕΒΕΝΕΙΣ ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΒΕΙΑ ΠΕΡΝΑΣ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΑΝΤΟΥΔΙ ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ ΒΑΣΙΛΙΚΑ ΠΕΥΚΙ ΙΣΤΙΑΙΑ ΚΑΙ ΦΤΑΝΕΙΣ ΑΙΔΗΨΟ ΠΕΡΝΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΚΙΤΣΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΘΝΙΚΗ ΓΙΑ ΑΘΗΝΑ. (ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ) :a08: :a08: :a08:

the_passenger
11/01/2006, 18:38
Ιστιαία, Αιδιψός και εκεί κοντά.. Νέος Πύργος Ευβοίας!: Τί μου θύμισες φίλε, εκεί ήμουν κάθε καλοκαίρι τα παιδικά μου χρόνια... :blush:

Όντως ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ διαδρομή αυτή - έχω πάει σχετικά πρόσφατα.. αλλά πως τα έφερε η τύχη και πάλι από Χαλκίδα είχα γυρίσει - χωρίς να το μετανιώσω αφού ακόμα θυμάμαι να οδηγώ Αγία Άννα με το φώς από το ηλιοβασίλεμα... (Με το Transalp και δικάβαλος ) :a49: