PDA

View Full Version : Χρηστικοτητα Vfr



ierax
08/01/2006, 14:31
Γεια σας παιδια και καλη χρονια.Ψαχνομαι να παρω μεταχειρισμενο ενα VFR 2002 και μετα (VTEC :winka: ) Η ικανοτητα του για ταξιδια ειναι δεδομενη .Αυτο που θα ηθελα απο τους κατοχους της μηχανης ειναι να μου μεταφερουν την εμπειρια τους απο την κινηση με VFR μεσα στη πολη σε χαμηλες ταχυτητες (ποσο δυσκολη στο σταματα ξεκινα με ελαχιστη ταχυτητα-ζυγισμα), και γενικοτερα για την συμπεριφορα της.
Ειμαι εξωτερικο οποτε θα μπορεσω να κανω και τα τεστ ντραιβ μου αλλα θα ηθελα και τις εντυπωσεις σας.

ευχαριστω

SOL-VFR-VTEC
08/01/2006, 16:12
TIN KALITERI KINISI THA KANIS NA PARIS TO VeFeRi....... :a18: TO MESA STIN POLI..THA EINAI KALITERO NA EXEIS ENA PAPI...(oxi oti den kani kai mesa sto kedro)......ALA RE MAGA DEN TO LIPASE TO EPIPLO?......PARTO ANEPIFILAKTA.....KAI DEN PROKETE NA TO DOSIS POTE..... :D

zolotas
08/01/2006, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SOL-VFR-VTEC
:a18: TO MESA STIN POLI..THA EINAI KALITERO NA EXEIS ENA PAPI...(oxi oti den kani kai mesa sto kedro)....

100% παπι η σκουτερ για πολη.

αλλα υπαρχει καμια μηχανη σ αυτα τα κυβικα που να μην φωναζει(λυπησου με) μεσα σε κινηση?

λογικο οκ θα πεσεις και σε μποτιλιαρισμα καπου....μην ανυσηχεις.........θ ανεβασει λιγο θερμοκρασια .....θα δουλεψει το ψυγειο...και αυτο ηταν.

συμπεριφορα ......πουπουλο..παρα τα 220 κιλα περιπου.

ελπιζω να μην το κανεις καμια περιεργη χρηση μεσα στην πολη(πλακα κανω) ,γιατι εχω δει κατι πακεταδες με την ντουλαπα πισω σε κατι ομορφα μηχανακια και ζαλιστηκα.:hypnotize

ierax
08/01/2006, 23:22
Παλικαρια ευχαριστω για τις πληροφορις.Αγγλια ειμαι και συγκεκριμενα Λονδινο. Το VFR το θελω επειτα απο πολυ ωριμη σκεψη και γιατι θελω να κανω τα ταξιδακια μου στη Γαλλια -Ευρωπη κλπ.Δε νομιζω οτι υπαρχει καλυτερη μηχανη στα Sport Touring απο αυτο .
Η μονη μου εγνοια ειναι επειδη προερχομαι και απο CB500, ποσο ευκολο θα ειναι μεσα στο σταματα-ξεκινα-μισο προχωραω της πολης. Το slow control που λενε και οι Αγγλοι.Ειναι κι αυτα τα linked brakes και δεν ξερω πως θα αντιδρασει στο πισινο φρενο που παταω για να ρυθμισω ταχυτητα στη κινηση. Τα εχει τα κιλακια του και δεν ξερω ποσο ευκολο και ζυγισμενο ειναι ..Για καθε μερα στη κινηση κριμα ειναι δεν το συζηταω....:)
Θα παω να κανω ενα τεστα ντραιβ εκει να δω τι γινεται...Υπαρχουν πραγματα περα των συνηθισμενων που πρεπει να προσεξω σε μεταχειρισμενο βτεκ μηχανακι?
Ευχαριστω εκ των προτερων

zolotas
08/01/2006, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ierax
Υπαρχουν πραγματα περα των συνηθισμενων που πρεπει να προσεξω σε μεταχειρισμενο βτεκ μηχανακι?


εννοεις αν ειναι " καθαρο ".?????

γνωμη μου ειναι να το κοιταξει πρωτα και να το οδηγησει καποιος πολυ εμπειρος μηχανικος και οχι π.χ. καποιος φιλος η γνωστος επειδη τυγχανει να οδηγει μηχανη.

αν και φαινεται εξωτερικα αν μια μηχανη ειναι σε καλη η κακη κατασταση.

συν το οτι τετοιες μηχανες δεν τις παιρνουν κανγκουρες να τις βγαζουν απωθημενα.

ierax
08/01/2006, 23:37
Εννουσα αν υπαρχει καποια ιδιομορφια ελαtτωμα στο συγκεκριμενο μοντελο που χριζει περισσοτερου ελεγχου περαν των ελεγχων που θα καναμε σε καθε μεταχειρισμενη μηχανη.
Το οτι δεν τις παιρνουν καγκουρο ειναι κατι παραπανω απο σιγουρο:) ......Ολοι κατευθειαν για ΜΟΤΟGP και SS 100aria pane...:p

zolotas
08/01/2006, 23:53
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=15418

zolotas
09/01/2006, 00:10
KAI AYTO ......http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=15417

ruyjin
09/01/2006, 11:41
Οπως ξανα-εχω πει, το μεταχειρισμενο VFR ειναι πολυ καλη επιλογη οικονομικα, μιας και καινουργιο ειναι πολυ ακριβο.... οχι οτι δεν αξιζει παντως τα λεφτα του...
παει αυτο........

η ικανοτητα για ταξιδια ειναι δεδομενη
παει και αυτο....

τωρα για οδηγηση εντος πολεως,
αν το θες για να σε πηγαινει σπιτι-δουλεια και τουμπαλιν εισαι οκ, δε προκειται να σε κουρασει, ειναι ανετο, ευκολοδηγητο
αν θες να κινησε μεσα σε πολη σαν παπι, σε στενα, απο δω, απο κει τοτε θα σε κουρασει
για να καταλαβεις τι εννοω
οταν το περνω μεσα στν αθηνα για να παω δουλεια, σε αποσταση 15χλμ δε με κουραζει καθολου. Ανεβαινω Καλιρροης βγαινω κιφησιας, βρισκω και αυθεια το χωνω και λιγο για να ξυπνησω πρωι πρωι και ειμαι οκ
μια-δυο φορες ομως που εκανα το λαθος και κατεβηκα κεντρο, κολωνακι, ερμου, μοναστηρακι και ειμουν και δικαβαλος πονεσαν τα χερια μου
οποτε διαχωρισε αυτες τις 2 χρησεις μεσα στην πολη και βγαλε συμπερασμα


φιλικα
:wave2:


καλες αγορες και παρτο μαυρο εεεεεε!! :rotflmao:
ειπαμε, black is beautifull!!!

Kortenaer
09/01/2006, 12:27
ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΑΥΜΑΣΜΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ VFR ΤΗΝ ΕΧΩ ΕΚΦΡΑΣΗ ΣΕ ΑΛΛΟ THREAD.
AN KAI EIMAI ΒΜWδακιας Η ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ VFR ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ.ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΖΗΛΕΥΩ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΒΑΛΑΝΕ.
ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ VFR ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΙΣ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΑΛΥΨΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΥΝΤΗΡΙΣΗΣ. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΣ.
ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΧΗΜΑ ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Υ.Γ. ΣΥΜΦΩΝΩ ...BLACK IS BEAUTIFUL

Kortenaer
09/01/2006, 12:42
http://www.wemoto.com/wem/pic/vfr800engcut02.jpg

hornet
09/01/2006, 14:33
τα σερβις θεωρουνται ακριβα αν ... τα κανεις !!!!
Παντως τωρα στα 28000 χλμ δεν σκεφτομαι να την παω για σερβις ακομα θα το αφησω λιγο ακομα

gregorgeous89
10/01/2006, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kortenaer
http://www.wemoto.com/wem/pic/vfr800engcut02.jpg

Bale to alo Kortenaer to kalo...me ta granazia :D

gregorgeous89
10/01/2006, 00:11
Ierax Londino eise? Xeretismata stoys iroes toys courier.Ego to vfr to xrisimopoio kathimerina kai eine poli aneto mixanaki.Exo to montelo toy 2000 ala nomizo oti exei tin idia esthisi.Sosta paidia?

zolotas
10/01/2006, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Ierax Londino eise? Xeretismata stoys iroes toys courier.Ego to vfr to xrisimopoio kathimerina kai eine poli aneto mixanaki.Exo to montelo toy 2000 ala nomizo oti exei tin idia esthisi.Sosta paidia?

πεστα ,πεστα ...ακομη δεν ψηθηκε????????

hornet
10/01/2006, 11:13
Βασικα οι διαφορες του 2000 με του 2002 και μετα ειναι περα απο αισθητικες και σημαντικες
1.φρεναρισμα
2.επιταχυνση σε συναρτηση με το 3
3.διαφορετικες 1ες 2ες 3ες ταχυτητες πιο κοντες
4.διαφορετικες αναρτησεις
Υπερ του 2000 ειναι η μεταδοση κινησης εκκεντροφορων με γραναζια και το κατατι μικροτερο κοστος συντηρησης

τωρα εαν εννοεις αισθηση στο δρομο πανω κατω τα ιδια ειναι με υπερ του 2000 το ελαφρως λιγοτερο βαρος της

ierax
10/01/2006, 11:17
ΝΑι παιδια απο Θεσσαλονικη ειμαι και τωρα Λονδινο....Δεν με τραβουσε το ελληνικο κλιμα πολυ :cool: ...Κριμα που δεν σκεφθηκα να βαλω μηνυμα στο φορουμ νωριτερα να εβλεπα τα δικα σας μηχανακια πριν ξαναφυγω για αγγλια για να παρω μια σωστη αποψη
Εχω ορεξη για ταξιδακια ανα τας Ευρωπας τωρα και μετα απο πολυ ψαχτηρι αποφασισα VFR.. Εδω αγγλια ειναι και αρκετα φθηνα για αυτο που ειναι.
Τα προ-VTEC τα σκεφτηκα και εγω αλλα δεν ξερω τι λενε σε συντηρηση και σε τι κατασταση θα το βρω αφου εχει κανει 5 χρονια στην υγρασια της Αγγλιας....
Απο καβασακιας θα γινω χονδακιας κατα τα φαινομενα:) ..αλλα σκεφτομαι οτι εχω μπροστα μου ολη την Ευρωπη το ΠΣΚ με την μηχανη και αναθαρρω.