PDA

View Full Version : Χωρίς μηχανή πια



THEOD
19/03/2004, 20:27
μια και το FAZER πουλήθηκε (φαντάζομαι ότι το Sokudo δεν πιάνεται ως μηχανή αλλά ως εργαλείο - κάτι σαν κατσαβίδι να πούμε).
Να δούμε πόσο θα αντέξω...
Την ώρα που έβλεπα το Fazer να φεύγει με τον νέο του ιδιοκτήτη, το είχα ήδη μετανοιώσει !!!
Αν και έχω αλλάξει πολλές μηχανές, το Fazerάκι το είχα και θα το έχω στην καρδιά μου.
Ενώ δεν έχω σκοπό να πάρω κάτι τουλάχιστον άμεσα, ο διάολος δεν μ' αφήνει σε ησυχία. Ηδη έχω ξετρελλαθεί με το Ζ750.
ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΙ όμως...Να δούμε για πόσο. Τι στο διάολο ούτε ναρκωτικό να ήτανε...

By the way, από την εμπειρία σας, πόσο μπορείς ν' αντέξεις πάνω σε ένα γυμνό σαν το Ζ750 όταν βγαίνεις εκτός ορίων πόλης ? (βοηθήστε με ρε παιδιά - θάφτε το χοντρά γιατί μ' αρέσει πολύ και θα την κάνω την μαλακία ...)

Julius
19/03/2004, 20:33
Η Απαντηση είναι μία
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Διαλεξε χρώμα (διαθέτουμε Kawasaki Green, Yellow και βέβαια Black)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Παντόφλααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


1128

jimbar
19/03/2004, 20:37
Φίλε .... εγω θα τις είχα κόψει. Ένα Σάββατο έμεινα χωρίς μηχανή και τα είδα όλα ... αλλά για να μην σε πάρω στο λαιμό μου θα σου έλεγα, με την λίγη πείρα που έχω θα σου έλεγα, ότι με κάνανε κάποια παιδια απο εδω μέσα να καταλάβω, ... άκου την καρδιά σου. Εσυ ξέρεις ......

εγω ακόμα μαθαίνω ...

να είσαι καλά και ... υπομονή

sniper
19/03/2004, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

By the way, από την εμπειρία σας, πόσο μπορείς ν' αντέξεις πάνω σε ένα γυμνό σαν το Ζ750 όταν βγαίνεις εκτός ορίων πόλης ? (βοηθήστε με ρε παιδιά - θάφτε το χοντρά γιατί μ' αρέσει πολύ και θα την κάνω την μαλακία ...)


Εξαρτάται πως το πάς... τις καιρικές συνθήκες κλπ κλπ

Με το Hornet (μετά την απώλεια της ζελατίνας) μετά τα 140 αρχίζεις και νοιώθεις ένα αόρατο χέρι να θέλει να σε ξεκολήσει από πάνω από την μηχανή.

Μετά τα 170 αρχίζεις να νοιώθεις τη ζελατίνα του κράνους να έρχεται κοντά στα μάτια σου....

Από κει και πάνω δέσε τα χέρια σου στο τιμόνι με χειροπέδες.....

Πάντως το Ζ750 είναι καταπληκτικό...... (αν και Κ)

:smokin:

NLS
19/03/2004, 21:01
απαπαπα ρε παιδιά

GST
19/03/2004, 21:06
SUPER ΕΙΝΑΙ!!!
ΤΟ ΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ.ΔΗΛΑΔΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΣΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ.ΑΝ ΕΙΣΑΙ FREE DO IT!!
TA ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΑΝΕΙΚΑ!:wave2:
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΟΝΟ ΜΕ FULL ΦΕΡΙΝΓΚ ΜΗΧΑΝΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙΣ ΑΝΕΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 160
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

NLS
19/03/2004, 21:07
ναι ενώ με 150 πας άνετα

ρε θα με τρελάνετε;

GST
19/03/2004, 21:22
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ STREET ΠΟΛΥΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΕ ΟΝ-ΟΦΦ

hornet
19/03/2004, 21:25
Απο το fazer σιγουρα θα τρως τρελο αερα αλλα αν δεις ρε παιδακι μου οτι δεν αντεχεται υπαρχει παντα η λυση του aftermarket fairing οποτε ολα καλα ολα ωραια.Ψαξε το λιγο για να δεις να σου αρεσει ετσι και μετα προχωρα βουρ!

lagel
19/03/2004, 21:30
εγω παρηγγειλα 2(ενα για μενα και ενα για τον αδερφο μου)Ζ750 και ο φιλος idi σε ποστ πιο κατω που λεει για vstrom και fazer εχει πεταξει και μια φωτο απο ζελατινα για το z750.εγω το πηρα 7500 το ενα με πινακιδα,συναγερμο,και καποιο αλλο δωρακι αλλα μετρητης.Αν το παρεις με δοσεις θα στο δωσουν 7700-7800 και κανα 2 δωρα(κρανος premier,συναγερμο κλπ)

NLS
19/03/2004, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ STREET ΠΟΛΥΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΕ ΟΝ-ΟΦΦ

εγώ διαφωνώ με τη γενίκευση

μην το πάω στα 1000 όπου υπάρχουν κινητές πολυθρόνες, ακόμα και το δικό μου το μικρό το θεωρώ ΣΑΦΩΣ ΠΙΟ ΑΝΕΤΟ (αλλά ΣΑΦΩΣ όχι λίγο) στο να πηγαίνεις 150 (που μπορεί να είναι πολύ κοντά στην τελική του αλλά δεν πειράζει) από το να τα πηγαίνεις με το Z (και δεν εννοώ να πας να ξεκα*λώσεις - εννοώ να πεις "οκ πάω Θεσ/νίκη και μετά ΔΕΝ θέλω 8ωρο ύπνο"... και το λέω με την έννοια ότι όχι Θεσ/νίκη, αλλά και Πάτρα να πας με το Ζ και είσαι πάνω από 100, σε λίγη ώρα (μετά την Κόρυνθο λίγο, και όλο και λιγότερο όσο σου φεύγει η κα*λα) θα θες να ξαποστάσεις...

δεν το συζητάω καν αυτό - πείτε ότι θέλετε

εγώ κουράστικα όταν ανέβηκα πάνω του ΟΧΙ για το test ride αλλά και ακίνητο!

και ξαναλέω: ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ FUN BIKES δεν το συζητώ - αλλά εθνική τα πας μόνο για να δεις την τελική (και να μην ρισκάρεις την παραλιακή)... όχι για να πας για 400-500 χλμ. συνεχόμενα με 170 σταθερά... μπααα νο

SpyrosTDM
19/03/2004, 21:54
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΤΟ Ζ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΛΗΣ.ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΜΟΥΑΓΙΕΝ 160-170 ΓΙΑ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΥΦΑΘΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΚΙΝΣΟΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟΝ ΤΑΙΖΩ ΜΠΟΥΓΑΤΣΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΖΩΗ ΤΟΥ.:beer: :beer:

hornet
19/03/2004, 22:01
Μιας και εθιξες το θεμα περα απο το θεμα της ζελατινας θα πρεπει να γνωριζεις οτι η ξεκουραστη θεση δεν ειναι αυτη της πολυθρονας διοτι διαλυει τη μεση.Οι ξεκουραστες θεσεις για ταξιδι ειναι ελαφρα μπροστα και σε παραπεμπω σε θεσεις των γρηγορων τουρισταδικων (οπως vfr,xx,bmw καποιο δεν θυμαμαι ο michalispap μου το ειπε το μοντελο αλλα δεν.. τα Ζ ,fazer κλπ).Λοιπον μην θεωρειτε τις θεσεις των on-off ταξιδιαρικες ουτε για πλακα.
Τα ταξιδιαρικα δεν χαρακτηριζονται απο τις ζελατινες.......μονο.

Θάνος
19/03/2004, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ STREET ΠΟΛΥΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΕ ΟΝ-ΟΦΦ

Με το TDM φορούσα πάντα ζώνη στα ταξίδια και πάντα πιανόμουνα ολόκληρος, ενώ η μέση μου την άκουγε κανονικά παρά τη ζώνη. Αυτή η όρθια θέση είναι δράμα.. Αν και φαινομενικά είναι πιο άνετη, η μέση παθαίνει λαλά! Τώρα πάνε αυτά...

Πάντως έστω και ένα υποτυπώδες fairing χρειάζεται, κάνει τη διαφορά. Με το δικό μου, στα 160 πηγαίνεις και με το ένα χέρι χωρίς ακόμα να χρειαστεί να σκύψεις καθόλου... Αν τώρα πεις ότι σκύβω και λίγο.. πας και πολύ παραπάνω.

NLS
19/03/2004, 22:10
δεν νομίζω ότι τα on-off έχουν λάθος στάσεις πια...

Θάνος
19/03/2004, 22:15
Δεν είδα την απάντηση του hornet νωρίτερα, με κάλυψε!

Με μία επιφύλαξη... το 600άρι το fazer δεν το έχω οδηγήσει, μόνο έχω κάτσει επάνω και δεν θυμάμαι για να είμαι ειλικρινής πώς ήταν η θέση. Να έχει τόση διαφορά με το 1000άρι; γιατί το δικό μου δεν έχει όρθια θέση, έστω κι αν δίνει αυτή την εντύπωση και δεν μιλάω για πόλη.. Στο ταξίδι η θέση που θα βολευτείς είναι ελαφρώς γυρτή προς τα εμπρός και η μέση υπό γωνία.

Spazz
20/03/2004, 01:59
να πω κι εγω την μαλακια μου?παιρνεις ενα street 1000 οποιοδηποτε και πας μεχρι τον προορισμο σου ψιλοκομματια............οταν φτασεις θα εχεις ποση ωρα να ξεκουραστεις αντιθετα με τα υπολοιπα που θα γτασουν μετα απο ωρα.......... αρα................street ασε την πορωση μεχρι να φτασεις φορα και μια ολοσωμη χωσε και μια καμερα πανω κιο θεος βοηθος!!!!!!!!!!!!!

stefanos
20/03/2004, 03:20
Δεν νομίζω το ταξίδι στην Ελλάδα να είναι σοβαρός λόγος για την επιλογή μοτο.
Οι αποστάσεις είναι μάλλον μικρές και για μια η δυό φορές το χρόνο κάνεις και μια υποχώρηση σε ένα ταξίδι.
Εκτός πια άν τα ταξιδάκια είναι συχνά και υπάρχει και συνεπαβάτης με τις ανέσεις τις.

Θάνος
20/03/2004, 04:40
Οι εκδρομές των 400 και 500 χιλιομέτρων θεωρούνται ταξίδια;

periklisk
20/03/2004, 05:56
Το Ζ είναι πολύ καλό για γρήγορες βόλτες και μικρές εξορμήσεις!!! Ο κινητήρας του είναι ροπάτος, η εξάτμιση βγάζει ΓΑΜΩ τους ήχους και το τιμόνι του είναι άνετο. Αν δεν πηγαίνεις συχνά ταξίδια είναι μια από τις καλύτερες επιλογές....

Όσο αφορά τη θέση οδήγησης η σκυφτή στάση ΔΕΝ επιβαρύνει καθόλου τη μέση. Έχω το ZXR 7 χρόνια και η μέση μου δεν καταλαβαίνει τίποτα. Αυτό που ενοχλείται είναι τα γόνατα λόγω ύψους και θέσης οδήγησης και τα χέρια (αν και προσπαθώ μετά το μάθημα του γιαγια να το διορθώσω)

Πολύ καλή λύση που έχω να προτείνω είναι το CBR600F που τα κάνει όλα.... και στην πίστα το βάζεις, και τη βόλτα σου πας και αλητείες κάνεις......και ταξίδι!!!

periklisk
20/03/2004, 05:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
Οι εκδρομές των 400 και 500 χιλιομέτρων θεωρούνται ταξίδια;

ΧΕΧΕ!!! Ανάλογα πως το βλέπεις......