PDA

View Full Version : Η αλλαγή εξάτμισης επιβαρύνει την κατανάλωση;;;;



efialtis
09/01/2006, 10:07
Καλημέρα σας και καλή χρονιά,

Φίλοι μου σκεφτομαι εάν θα ήταν σκόπιμο να αλλάξω εξάτμιση στη μηχανή μου (transalp 650).

Δεν γνωρίζω όμως εάν η αλλαγή αυτή επιβαρύνει την κατανάλωση.

Ταξιδεύω με τη μηχανή αρκετά κάνοντας μεγάλες αποστάσεις.
Η αυτονομία είναι σημαντική για πολλούς λόγους και από τους πιο σημαντικούς η ποιότητα καυσίμου στα πρατήρια της εθνικής και των άλλων επαρχιακών δρόμων.

Υπάρχει κανείς που έχει αλλάξει εξάτμιση σε transalp 650 ;;;

Τελικά αξίζει τον κόπο ;;;

Θα εκτιμούσα να δω τις απόψεις σας

Alex_Under
09/01/2006, 11:16
Sorry αν είμαι λίγο off-topic....

Δεν ξέρω αν η εξάτμιση επιβαρύνει την κατανάλωση.

Πάντως εγώ που έβαλα ένα φίλτρο αέρος K&N εδώ και μια βδομάδα έχω δει ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ βελτίωση της κατανάλωσης, της τάξης 1,5 με 2 lt/100km.

Στο λέω επειδή συνήθως η αλλαγή εξάτμισης συνοδεύεται από αλλαγή φίλτρου αέρος.

:beer:

efialtis
09/01/2006, 11:29
thanks


μία σκέψη:

γιατί αλλάζεις το φίλτρο αέρα όταν αλλάζεις εξάτμιση ;;


μήπως γιατί η εξάτμιση επιβαρύνει την κατανάλωση και με το φίλτρο φέρνουμε την κατανάλωση στα ίσα της ;;;;;;


μπερδεύομαι...

OldMan
09/01/2006, 11:33
:wave2: :wave2: :wave2:

Για να "ξεμπερδεύουμε" λίγο τα πράγματα...

Η κατανάλωση εξαρτάται (μεταξύ άλλων...) από την καλή ή όχι καύση του μίγματος !!!

Υποθέτοντας ότι δεν γίνονται επεμβάσεις σε καρμπυρατέρ, ζιγκλέρ κ.λ.π., ΜΟΝΟ με αλλαγή εξάτμισης η βελτίωση (από άποψη κατανάλωσης) είναι μικρή !!! (Αν ήσουν δίχρονος, αλλάζαν τα πράγματα...).

Αν η αλλαγή συνοδευτεί και με αλλαγή Φίλτρου αέρα (πιο "ελεύθερο"...), τότε (και ανάλογα πάντα με τον συνδυασμό) θα δεις βελτίωση και στην απόδοση του κινητήρα και στην κατανάλωση !!!

Υ.Γ.
Σε καμιά περίπτωση ΔΕΝ θα έχεις ΑΥΞΗΣΗ της κατανάλωσης (εκτός αν η εξάτμιση είναι εντελώς ακατάλληλη για το μηχανάκι σου:lol: ).

:wave2: :beer: :wave2:

OldMan
09/01/2006, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από efialtis
γιατί αλλάζεις το φίλτρο αέρα όταν αλλάζεις εξάτμιση ;;


μήπως γιατί η εξάτμιση επιβαρύνει την κατανάλωση και με το φίλτρο φέρνουμε την κατανάλωση στα ίσα της ;;;;;;


:nono: :nono: :nono:

Η "ελεύθερη" εξάτμιση (υποτίθεται ότι..) καθαρίζει καλύτερα τον θάλαμο καύσης και τον κύλινδρο από τα καυσαέρια και συγχρόνως τον "γεμίζει" καλύτερα με καύσιμο μίγμα για τον επόμενο κύκλο.

Αν αυτό γίνει χωρίς περισσότερη εισαγωγή αέρα (ανά κύκλο) καταλήγουμε σε "πλούσιο" μίγμα, το οποίο ΔΕΝ καίγεται εντελώς (λόγω έλλειψης της στοιχειομετρικής ποσότητας οξυγόνου).

:wave2: :beer: :wave2:

Alex_Under
09/01/2006, 11:44
Και να ξέρεις ότι συνήθως, όταν κάνεις την αλλαγή φίλτρο+εξάτμιση, θα κερδίσεις σε δύναμη στις ψηλές στροφές αλλά πιθανότατα να αποκτήσεις μια μικρή "κοιλιά" στις μικρομεσαίες...Αν και στα Honda, λέγεται ότι το μίγμα έρχεται πλουσιότερο του κανονικού, από μαμά, οπότε μπορεί να μη δεις κανένα μειονέκτημα.

efialtis
09/01/2006, 12:20
ποιο φιλτρο να προτιμήσω ;;;

αυτό που μου βάζει σε κάθε 12000 χλμ ο μπαξεβάνης ή κάποιο άλλο ;;;; (αυτό που μου βάζει ο μπαξεβάνης μου το χρεώνει 53 ευρώ)

τώρα σε ότι αφορά την εξάτμιση τίθεται το ερώτημα ποια εξάτμιση,

remus, akaprovic κτλ

reinmeister
09/01/2006, 12:44
συμφωνοντας με τον γερο παραπανω να προσθεσω οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να αλλαξεις φιλτρο αερα...

το μαμα ειναι το καλυτερο που μπορεις να χρησιμοποιησεις απο πλευρας ροης και καλυπτει απολυτα τις αναγκες για εξτρα αερα που θα χρειαστεις...

εξατμιση βαλε κατι αναλογο του βαλαντιου σου προτιμωντας καποια δοκιμασμενη λυση ακραποβιτς π.χ.

και πεταξε οπωσδηποτε την κατσαρολα που η χοντα κατ ευφημισμον χαρακτηριζει φλογοκρυπτη...(το κομματι στο οποιο καταληγουν οι λαιμοι σου)...αυτο κανει την μεγαλυτερη "ζημια"...

επειτα σε καλο μαστορα για σεταρισμα καρμπυρατερ...

gdevelek
09/01/2006, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Αν η αλλαγή συνοδευτεί και με αλλαγή Φίλτρου αέρα (πιο "ελεύθερο"...), τότε (και ανάλογα πάντα με τον συνδυασμό) θα δεις βελτίωση και στην απόδοση του κινητήρα και στην κατανάλωση !!!


O μηχανικός μου μου έχει πει πως στο super4 δεν έχει νόημα να κάνω τέτοιες αλλαγές (εξάτμιση+φίλτρο), γιατί σε ό,τι τουλάχιστον αφορά στην απόδοση του μοτέρ η μαμίσια ρύθμιση είναι ήδη στο όριο.

Συμφωνεις μαζί του;

Θα ήθελα, προφανώς, και καλύτερη κατανάλωση και καλύτερη απόδοση, αν μπορούσε να γίνει με βεβαιότητα για το αποτέλεσμα.

stefanos
09/01/2006, 12:51
θα έλεγα ΚΝ η DNA καλύτερα με την λογική οτι το βάζεις μια φορά και ξεμπερδεύεις, βέβαια καλό είναι να το πλένεις που και που και να το λαδώνεις αλλά τελικά έρχεται φτηνότερα.
Αν και πλέον πρέπει να το κάνεις μόνος σου και οχι το συνεργείο οπότε υπολόγισε και τον κόπο σου.

crazykiller
09/01/2006, 14:36
Oldman μπορούμε να δούμε με κάποιο τρόπο να δούμε αν το μίγμα είναι πλούσιο ή φτωχό??

Μπορούμε ακόμα να το ελέξουμε σε συγκεκριμένο εύρος στροφών???

Και αν γίνεται και αυτό πώς μπορούμε να επέμβουμε?? Μόνο με Power Commander?

gdevelek
09/01/2006, 14:44
power commander MONO σε injection motors.

OldMan
09/01/2006, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
O μηχανικός μου μου έχει πει πως στο super4 δεν έχει νόημα να κάνω τέτοιες αλλαγές (εξάτμιση+φίλτρο), γιατί σε ό,τι τουλάχιστον αφορά στην απόδοση του μοτέρ η μαμίσια ρύθμιση είναι ήδη στο όριο.

Αν ΟΝΤΩΣ οι ρυθμίσεις του μοτέρ είναι top, δεν χρειάζονται τέτοιες αλλαγές ( στο ΚΤΜ ότι και να έκανα - και έκανα αρκετά... - πηγαίνε ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ).

:wave2: :beer: :wave2:

gdevelek
09/01/2006, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν ΟΝΤΩΣ η ρυθμίσεις του μοτέρ είναι top, δεν χρειάζονται τέτοιες αλλαγές ( στο ΚΤΜ ότι και να έκανα - και έκανα αρκετά... - πηγαίνε ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ).

:wave2: :beer: :wave2:

Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω, μεταχειρισμένο το πήρα όπως όλοι άλλωστε, αυτός μου μίλησε για το ΜΟΝΤΕΛΟ, όχι για το συγκεκριμένο κομμάτι...

Αν ξέρεις κανένα σοβαρό μηχανικό που να μπορεί να ψάξει και να δει αν έχει νόημα μια τέτοια βελτίωση στο συγκεκριμένο μηχανάκι, στείλε μου ΠΜ, οκ;

Και σε κερνάω Chimay που γουστάρεις.

OldMan
09/01/2006, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
Oldman μπορούμε να δούμε με κάποιο τρόπο να δούμε αν το μίγμα είναι πλούσιο ή φτωχό??

Μπορούμε ακόμα να το ελέξουμε σε συγκεκριμένο εύρος στροφών???

Και αν γίνεται και αυτό πώς μπορούμε να επέμβουμε?? Μόνο με Power Commander?


Για το Power Commander, τα είπε ο προλαλίσας ...

Ένας απλός τρόπος είναι το διάβασμα του μπουζί (αλλά μιλάμε μόνο για ΜΕΓΑΛΕΣ διαφορές από την στοιχειομετρική καύση - και επειδή γίνεται με τέρμα γκάζι αφορά στο κύριο ζιγκλέρ και λιγότερο στην βελόνα...).

Σε συγκεκριμένο εύρος στροφών χρειάζεται αναλυτής καυσαερίων (ή χειροποίητη πατέντα με αισθητήρα "λ"), αλλά ΜΑΛΛΟΝ θα μπλέξεις (ψαξίματα σε Slow Jet, Pilot Jet, Pilot Screw, Tapered Jet Needle κ.λ.π.).

:wave2: :beer: :wave2:

OldMan
09/01/2006, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Και σε κερνάω Chimay που γουστάρεις.

Είναι ακριβή μπύρα, γιαβρούμ !!!!

(σΕ το λέω για να μην μΕ πεις μετά ότι δεν σΕ το είπα....)



:beer: :beer: :beer:

gdevelek
09/01/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είναι ακριβή μπύρα, γιαβρούμ !!!!

(σΕ το λέω για να μην μΕ πεις μετά ότι δεν σΕ το είπα....)



:beer: :beer: :beer:

Απο τη δικιά μου τη Samischlauss, πιο φτηνή είναι...

Βρε θα σΕ πάρω μια ντουζίνα, πΕ μου κανά καλό μαστόρι να χαρείς...

OldMan
09/01/2006, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
... πΕ μου κανά καλό μαστόρι να χαρείς...

Ρε Γιώργη, τα έχουμε ξαναπεί ...

Μάστορας είναι μόνο ο κώλος της κατσίκας !!!



Υ.Γ.
Θα ρωτήσω (έγκυρες πηγές) και θα σΕ πώ...


:wave2: :beer: :wave2:

crazykiller
09/01/2006, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για το Power Commander, τα είπε ο προλαλίσας ...

Ένας απλός τρόπος είναι το διάβασμα του μπουζί (αλλά μιλάμε μόνο για ΜΕΓΑΛΕΣ διαφορές από την στοιχειομετρική καύση - και επειδή γίνεται με τέρμα γκάζι αφορά στο κύριο ζιγκλέρ και λιγότερο στην βελόνα...).

Σε συγκεκριμένο εύρος στροφών χρειάζεται αναλυτής καυσαερίων (ή χειροποίητη πατέντα με αισθητήρα "λ"), αλλά ΜΑΛΛΟΝ θα μπλέξεις (ψαξίματα σε Slow Jet, Pilot Jet, Pilot Screw, Tapered Jet Needle κ.λ.π.).

:wave2: :beer: :wave2:


Ωχ, σόρρυ, to z1000 έχω (injection).
Αν πάω σε αναλυτή καυσαερίων αυτόν που έχουν τα συνεργεία αυτοκινήτων (έχω φίλο) θα μπορέσω εκεί να κάνω δουλειά?

Αν μπορώ να παίρνω μετρήσεις αξιόπιστες, πως θα ξέρω ΤΙ θα κοιτάξω και ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΤΙΜΕΣ πρέπει να βρίσκεται;;;

OldMan
09/01/2006, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
Ωχ, σόρρυ, to z1000 έχω (injection).
Αν πάω σε αναλυτή καυσαερίων αυτόν που έχουν τα συνεργεία αυτοκινήτων (έχω φίλο) θα μπορέσω εκεί να κάνω δουλειά?

Αν μπορώ να παίρνω μετρήσεις αξιόπιστες, πως θα ξέρω ΤΙ θα κοιτάξω και ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΤΙΜΕΣ πρέπει να βρίσκεται;;;

:lol: :rotflmao: :lol:

Εγώ θα ήθελα να μου πεις το άλλο...

Αν ανακαλύψεις (με οποιονδήποτε τρόπο..) ότι στις 4.000 σ.α.λ. έχεις φτωχό μίγμα, στις 6.500 έχεις κανονικό και στις 9.000 έχεις πλούσιο, ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θα κάνεις ???

:lol: :beer: :lol:

dirtbird
11/01/2006, 06:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Ένας απλός τρόπος είναι το διάβασμα του μπουζί ........ και επειδή γίνεται με τέρμα γκάζι αφορά στο κύριο ζιγκλέρ και λιγότερο στην βελόνα...

:wave2: :beer: :wave2:

Γίνεται με σταθερό γκάζι και χρήση του kill switch (διάβασε κανένα manual Honda CR).

Το πρόβλημα είναι ότι με την αμόλυβδη, το διάβασμα του μπουζί είναι μάλλον .. ουτοπία. Θέλει πολλά χιλιόμετρα και πάλι λαλακίες βλέπεις.

Σετάρισμα σε δυναμόμετρο με αναλυτή καυσαερίων.
Αν είσαι Αθήνα κάνε μία επίσκεψη στο Race Technology στην Κάρπου.

crazykiller
11/01/2006, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Εγώ θα ήθελα να μου πεις το άλλο...

Αν ανακαλύψεις (με οποιονδήποτε τρόπο..) ότι στις 4.000 σ.α.λ. έχεις φτωχό μίγμα, στις 6.500 έχεις κανονικό και στις 9.000 έχεις πλούσιο, ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θα κάνεις ???



Θα περιμένω να βάλω PCIII και να το ρυθμίσω από εκεί ίσως.
Θέλω να ξέρω αυτό που καβαλάω πως δουλεύει και γιατί. Όχι μόνο στο κινητήρα, αλλά σε οτιδήποτε έχει σχέση με Φυσική πάνω στη μηχανή. (εκτός από τα ηλεκτρικά:a26: )



Χμμ σας έχω καταλάβει εσάς τους:a024:, όταν κάποιος:a9: ζητάει:a4: επειδή είναι:confused:,, αντί να:a16: εσείς :a29: και αρχίζεται να τον:a016: :a015: αντί να τον:a46:

crazykiller
11/01/2006, 07:39
Έτσι εεε;;:bigcry: :bigcry: Δεν με νοιάζει όμως γιατί εγώ πάντα θα σας χαλάω από τον :a55: ζητώντας :a42: και ας:a37: :a53: :a45: εσείς και με λέτε:a31:

Μόνο μην :a13: γιατί θα :bawl: με μαύρο:bawl:

crazykiller
11/01/2006, 07:40
Πωπω έμαθα όλα τα εικονίδια απ'εξω!!!

:beer: :rotflmao: :beer:

OldMan
11/01/2006, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Γίνεται με σταθερό γκάζι και χρήση του kill switch (διάβασε κανένα manual Honda CR).

:wave2: :wave2: :wave2:

Για μηχανάκια μιλάμε !!!

OldMan
11/01/2006, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
..Θέλω να ξέρω αυτό που καβαλάω πως δουλεύει και γιατί. Όχι μόνο στο κινητήρα, αλλά σε οτιδήποτε έχει σχέση με Φυσική πάνω στη μηχανή. (εκτός από τα ηλεκτρικά:a26: )


Ωραίαααα ...

ΕΜΕΙΣ τι μπορούμε να κάνουμε ???

dirtbird
12/01/2006, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Για μηχανάκια μιλάμε !!!

?????????????????
Το CR τι είναι, τρακτέρ?

Y.DELAMANIS.T.
12/01/2006, 08:45
Το να αλλάξεις εξάτμιση σε οποία μότο δεν τη βελτιώνει ιδιαίτερα (θα δεις κάποια διαφορά χαμηλά), και αυτό γιατί ουσιαστικά καταφέρνουμε να καθαρίσουμε το χώρο καύσης από τα καυσαέρια της προιγουμενης έκρηξης πιο γρήγορα χωρίς όμως να μπορούμε να εισάγουμε ανάλογα περισσότερο καθαρό αέρα λόγο περιορισμού του φίλτρο αέρα . Βοηθάει λοιπόν η κοινή ύπαρξη και του φίλου αέρα με την όποια μπορούμε να έχουμε μεγαλύτερη ποσότητα αέρα προς καύση . Και πάλι όμως δεν έχουμε το αποτέλεσμα το οποίο θα περιμέναμε . Έτσι λοιπόν με την κοινή χρήση εξάτμισης / φίλτρου αέρα π.χ Κ&Ν/κιτ dyno stage 1…? Θα καταφέρεις να έχεις ένα καλώ αν μι τι άλλο αποτέλεσμα.
Όλα τα παραπάνω ισχύουν για καρμπυρατεράτα μοτό . Στα ψεκαστα τα πράγματα αλλάζουν μιας και τον έλεγχο της ποιότητας καύσης αναλαμβάνει το ίδιο το σύστημα.