PDA

View Full Version : Βελτίωση φώτων



crazykiller
09/01/2006, 18:18
Ξέρει κανείς τί σημαίνουν αυτά τα Η1,Η7,Η11 που χαρακτήριζουν (?) τις λάμπες???

Ψάχνω να δω μήπως μπορώ να βελτιώσω τα φώτα του Ζ αλλά έχω μπερδευτεί σφόδρα!!!!!:rolleyes: :rolleyes:


http://importstuning.com/store/index.php?cPath=44
http://www.hids4u.co.uk/
http://www.xenondepot.com/product.php?product_id=60


Ένα σωρό ορολογίες, και διαφορές.


Έχει βγάλει άκρη κανένας με αυτά γιατί εγώ..... τσού:confused: :confused:

Ψάχνω κάτι όχι πολύ ακριβό (κάτω από 100 γιούργια σίγουρα)

adam_tsouk
09/01/2006, 21:15
μα που είναι ο Τανασσσσ????

Βασικά είναι ο τύπος λάμπας.
Το Ζ νομίζω παίρνει Η7 αλλα δεν θυμάμαι καλά

crazykiller
10/01/2006, 02:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
μα που είναι ο Τανασσσσ????

Βασικά είναι ο τύπος λάμπας.
Το Ζ νομίζω παίρνει Η7 αλλα δεν θυμάμαι καλά

H7 παίρνει.


Αλλα ποια λάμπα από όοοοοοολες αυτές που υπάρχουν???

adam_tsouk
10/01/2006, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
H7 παίρνει.


Αλλα ποια λάμπα από όοοοοοολες αυτές που υπάρχουν???

γιατί έχω την εντύπωση πως δεν έχεις επιλογές στη λάμπα;

Εγώ αυτή που έβαλα ήταν το ίδιο μέγεθος με την "μαμα"...

Και αυτός ο Τανασσσ.... :ZZZ: :lol:

crazykiller
10/01/2006, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
γιατί έχω την εντύπωση πως δεν έχεις επιλογές στη λάμπα;

Εγώ αυτή που έβαλα ήταν το ίδιο μέγεθος με την "μαμα"...

Και αυτός ο Τανασσσ.... :ZZZ: :lol:

Δεν με νοιάζει το μέγεθος (:rotflmao: )αλλά το είδος της λάμπας

Blue Vision, PIAA,HID, Xenon, White Spectrum, καί ένα σωρό άλλα...

GyPsy
10/01/2006, 10:19
Οι λάμπες χωρίζονται σε είδη σαν αυτά που γράφετε Η7,Η4 κλπ.

Οι μεν ΔΕΝ μπαινουν στις δε.

Οι Η7 είναι μονής σκάλας,δηλαδή οι μεσαία σκάλα των φώτων

δεν χρησιμοποιεί την ίδια λάμπα με την μεγάλη σκάλα (όπως οι Η4)

Αν θέλετε να βελτιώσετε τα φώτα σας,θα πάτε να πάρετε

ΙΔΙΟΥ ΤΥΠΟΥ λάμπα.

Για Η7 προτείνεται η Philips Vision Plus ή η αντίστοιχη Osram.

ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΑ WATT,ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ:nono: :nono:

hornet
10/01/2006, 10:24
προσοχη με τα πειραματα στα φωτα διοτι εαν το παρακανεις μπορει να καψεις τον καθρεπτη σου

Οι blue vision εχουν να κανουν με χρωματικη θερμοκρασια ειναι νομιζω στα 4000Κ και εχουν να κανουν με το χρωμα της δεσμης και την αλληλεπιδραση με το νυχτερινο περιβαλλον το ιδιο και οι white spectrum
Στη philips και στην osram θα βρεις πληροφοριες

Οι xenon ειναι αεριο που βγαζει μια πιο δυνατη δεσμη αλλα θελουν και το αντιστοιχο κατοπρο

τωρα Η4 στανταρ λαμπα αυτοκινητου αλογονου αεριου (δηλαδη μικρη και μεγαλη σκαλα στην ιδια λαμπα)
Οι Η7 ειναι μονου συρματος αλογονου αεριου και ο κατασκευαστης της μοτο την κανει μεσω του καθρεπτη του φαναριου ειτε χαμηλη ειτε υψηλη
Η1 σε παλαιοτερα μοντελα μοτο αν θυμαμαι καλα

Η βεφα ας πουμε φοραει 4 Η7 τελικα

THEOD
10/01/2006, 10:39
Λοιπόν...
Το γράμμα Η δηλώνει το είδος της λάμπας - όπου Η=Halogen=Αλογόνο

Το νούμερο δηλώνει τον τύπο της λάμπας αλογόνου πχ Η1 = μονή σκάλα και λίγο παλαιότερης σχεδίασης, Η4 = διπλή σκάλα, Η7=μονή σκάλα τελευταίας σχεδίασης κοκ....

Οι xenon ή discharging ή HID είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικής τεχνολογίας και χρειάζονται ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ κύκλωμα για να λειτουργήσουν, οπότε δεν θεωρούνται λάμπες άμεσης αντικατάστασης.

Τώρα για το φως...
Οι αλογόνου βγαίνουν και σε εκδόσεις με πιο μπλεδίζον φως όπως πχ osram cool-blue , philips blue-vision κλπ. Προσφέρουν αυτό το "ψευδοξένον" εφφέ έχοντας φως με θερμοκρασία λευκού 4000-4200 βαθμών κέλβιν, αλλά έχουν ελαφριά μειωμένη φωτεινότητα σε σχέση με τις απόλυτα φωτεινές λάμπες όπως osram silverstar, philips vision-plus που διαθέτουν φως με θερμοκρασία λευκού 3700-4000 βαθμών Κέλβιν....
Ουσιαστικά οι 2 οικογένειες λαμπτήρων είναι ακριβώς ίδιοι μόνο που οι πρώτοι έχουν μια ελαφρά επίστρωση στο κρύσταλλο του χαλαζία για να δίνουν πιο μπλεδίζον φως εις βάρος όμως της απόλυτης φωτεινότητας.....

Οι διαφορές είναι μικρές οπότε όποια και να διαλέξεις θα μείνεις ικανοποιημένος...

crazykiller
10/01/2006, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy


ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΑ WATT,ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ:nono: :nono:

Thanx για τις πληροφορίες:sun: :sun:
αλλά από που συμπέρανες ότι έχω σκοπό να "παίξω" με τα watt;;:confused: :confused: :confused: :confused:

Anyway....
Απλά ρωτάω γιατί εδώ που είμαι στο πουθενά, δεν έχω την ευχέρεια να πάω σε μαγαζιά και να ρωτήσω (αμφιβάλλω ΑΝ έχει μαγαζιά τέτοια, όχι μόνο αν οι πωλητές ξέρουν κάτι τις)

crazykiller
10/01/2006, 10:52
Οκ!!! Κατατοπίστηκα.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

dirtbird
12/01/2006, 08:00
Για δες και εδώ:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=13655

crazykiller
12/01/2006, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Για δες και εδώ:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=13655

Οκ, το έχω διαβάσει. Δεν χάνω κανένα τοπικ εδώ και καιρό!
Σε ευχαριστώ πάντως.

Κατέληξα στην vision plus γιατί το ΧΕΝΟΝ εκτός του ότι κοστίζει, (μισό ohlins παίρνεις) δεν έχω σκοπό να κάθομαι να αλλάζω κυκλώματα, κάτοπτρα κτλ...

dirtbird
12/01/2006, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
Οκ, το έχω διαβάσει. Δεν χάνω κανένα τοπικ εδώ και καιρό!
Σε ευχαριστώ πάντως.

Κατέληξα στην vision plus γιατί το ΧΕΝΟΝ εκτός του ότι κοστίζει, (μισό ohlins παίρνεις) δεν έχω σκοπό να κάθομαι να αλλάζω κυκλώματα, κάτοπτρα κτλ...

Ok κοστίζει παραπάνω (όχι μισο Ohlins όμως, εκτός αν έχεις βρει κανένα με 4 κατοστάρικα) αλλά δεν συγκρίνεται η ένταση του φωτός. Προσοχή λέω ένταση και όχι συνολική απόδοση γιατί μπαίνουν και άλλοι παράμετροι (κρύσταλλο, καθρέπτης) και μπορεί να 'φαίνεσαι' πολύ αλλά να μην βλέπεις περισσότερο στον ίδιο βαθμό. Πάντως πριν βάλω xenon είχα -και ακόμα έχω στη μεγάλη σκάλα- τις Blue Vision και πριν από αυτές τις Vision Plus (και οι δύο Philips).

Oι Blue vision έχουν ελαφρά - αλλά αισθητά- πιο 'μπλε' (ούτε εμένα μου αρέσει ο όρος) φως που μάλλον βοηθάει στην οδήγηση σε αντίξοες συνθήκες (βροχή κ.τ.λ.), αλλά είναι πολύ πιο ακριβές.

Πριν τις πάρεις πες πόσο τις βρήκες - μπορεί να στις βρω σε καλή τιμή (ειδικά τις Vision Plus).

ΣΗΜ: πάντως για xenon δεν αλλάζεις κυκλώματα κ.τ.λ. Το ballast (ας το πούμε ανορθωτής-τροφοδοτικό) ή/και το igniter έρχονται στο κιτ μαζί με την λάμπα. Περισσότερο χωροταξικά είναι τα προβλήματα.... (packaging ελληνιστί).

crazykiller
28/01/2006, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
ΣΗΜ: πάντως για xenon δεν αλλάζεις κυκλώματα κ.τ.λ. Το ballast (ας το πούμε ανορθωτής-τροφοδοτικό) ή/και το igniter έρχονται στο κιτ μαζί με την λάμπα. Περισσότερο χωροταξικά είναι τα προβλήματα.... (packaging ελληνιστί).

Δεν πρέπει να αλλάξεις και κάτοπτρο????

DRAKOS1
30/01/2006, 08:20
Υπαρχουν και αλλες λυσεις.


35165

zeli
03/02/2006, 13:01
1) 7500Κ είναι παράνομα?Αν ναι σε περίπτωση που βάλω τις SPARK BLUE της PIAA θα έχω πρόβλημα με την νομοθεσία?
2)Πως είναι το φως των λαμπών με θερμοκρασία λευκού 7500Κ?Κάτι σαν αυτό των Xenon?
3)Εχουν καλύτερη απόδοση από τις μαμα Ostram που έχει το μηχανάκι τώρα?

THANX:wave2:

να και το σχετικό link:

http://www.autothing.com/Products/Auto%20Lighting/Headlight/pro-light-m-head-PIAA.htm