PDA

View Full Version : agora on line



tzimakos
10/01/2006, 15:23
epeidi eimai ligo asxetos apo agora on line k den thelo na exo kamia sxesi me pistotikes, iparxei allos tropos?oi legomenes kartes xreostikes anagnorizontai san visa?:a4:

Nik0s
10/01/2006, 15:28
Κατ'αρχάς καλώς ήρθες :wave2:

Αν και πια πολλές τράπεζες προσφέρουν προστασία στις κάρτες από "μυστήριες" συναλλαγές, αν φοβάσαι, υπάρχουν κάποιες προπληρωμένες κάρτες που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, απλά δεν ξέρω ποιες τράπεζες ή άλλοι φορείς τις βγάζουν.

Όσον αφορά τις χρεωστικές (όπως Visa Electron), απ' όσο ξέρω, δεν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις για αγορές online.


:wave2:

tzimakos
10/01/2006, 15:38
kalws sas vrika! exei arketo kairo pou psaxnomai gia prostateutiko eksoplismo k kateliksa na ta paro apo e-shops (idi edosa 100 eura parapanisia gia to xr-1000 apo athina...:bigcry: )
apla den xrisimopoio gia eunoitoys logous pistotikes.

zolotas
10/01/2006, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Κατ'αρχάς καλώς ήρθες :wave2:

, απλά δεν ξέρω ποιες τράπεζες ή άλλοι φορείς τις βγάζουν.



:wave2:

EUROBANK ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ

Sapadak
10/01/2006, 18:42
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=16919


Εκανα μ@λ@κι@ και ποσταρα νεο θεμα.....:blush:

anixneyths
30/01/2006, 12:59
και η αττική βγάζει προπληρωμένες. Πρόσεξε όμως!!! Όταν βάζεις λευτά μέσα να γνωρίζεις πως αναλόγος του ποσού πληρώνεις και προμήθεια. Αυτό το μαθαίνεις εκ των υστέρων. Δεν στο λέει αυτός που σε εξυπηρετεί!!! Οπότε ζύγισε και αυτόν τον παράγοντα.

Κατά εμένα η καλύτερη λύση είναι η "paypal", αρκεί βέβαια να την υποστηρίζει και το μαγαζί από όπου θα κάνεις την αγορά.

http://www.paypal.com

noble
30/01/2006, 14:31
καλημερα!
ακριβως αυτη την απορια εχω κι εγω μιας και μεσω ebay,εχω βρει μεγαλες διαφορες με ελλαδα!!!
χρησιμοποιω paypal,αλλα γιατι αυτο ειναι πιο ασφαλες?
οταν εχεις paypal account και δινεις τον αριθμο της καρτας σου
αυτος μενει συνεχως σε καποια βαση δεδομενων
:confused:
η κινδυνευεις μονο τη στιγμη που κανεις τη συναλλαγη?
προπληρωμενη σημαινει οτι την αγοραζεις πρωτα με ενα συγκεκριμενο ποσο,π.χ. 500 ευρω?
:wave2:

OldMan
30/01/2006, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
καλημερα!
ακριβως αυτη την απορια εχω κι εγω μιας και μεσω ebay,εχω βρει μεγαλες διαφορες με ελλαδα!!!
χρησιμοποιω paypal,αλλα γιατι αυτο ειναι πιο ασφαλες?
οταν εχεις paypal account και δινεις τον αριθμο της καρτας σου
αυτος μενει συνεχως σε καποια βαση δεδομενων
:confused:
η κινδυνευεις μονο τη στιγμη που κανεις τη συναλλαγη?
προπληρωμενη σημαινει οτι την αγοραζεις πρωτα με ενα συγκεκριμενο ποσο,π.χ. 500 ευρω?
:wave2:

String - string - string !!!

(κατά το ντριν - ντριν -ντριν....)

Κανένας τραπεζικός Καπετάνιος κυκλοφοράει να μας λύσει τις απορίες ???

:lol: :rotflmao: :lol:

noble
30/01/2006, 14:54
δεχομεθα απαντησεις κι απο ηλεκτρολογους,υδραυλικους,
πωλητες,μπαρμεν που δουλευουν σε ταβερνες:D
και γενικοτερα απ'ολα τα επαγγελματα,αρκει να ειναι γνωστες του αντικειμενου
oldman :p :p

OldMan
30/01/2006, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
oldman :p :p

Τι θέλεις τώρα, καλέ ???



Εδώ δεν σου φτάνανε τα λεφτά για το Fazer, θα τα "χώσεις" και για εξοπλισμούς ???

:wave2: :beer: :wave2:

anixneyths
31/01/2006, 13:09
Τo paypal είναι κάτι σαν τράπεζα. Δίνεις μια φορά την πιστωτική σου εκεί και μετά οτι πληρωμές κάνει για διαδυκτιακές συναλλαγές δεν έχεις παρά να πεις στην "Paypal" να δώσει το αντίστοιχο ποσό στον αντίστοιχο πωλητή. Έπειτα η "Paypal" τραβάει αυτό το ποσό από την πιστωτική σου. Έτσι ο πωλητής δεν μαθαίνει ποτέ τον αριθμό της κάρτας σου. Τον δίνεις μια φορά μονο στην "Paypal" και τέλος.

Αυτό που κερδίζει η "Paypal" είναι η προμήθεια από τον πωλητή ο οποίος βέβαια φαντάζομαι έχει μετακυλήσει το κόστος αυτό στην τελική τιμή αγοράς. Κάπως έτσι λειτουργεί σε γενικές γραμμές το σύστημα αυτό. Η "Paypal" κρατάει σε μια βάση δεδομένων την πιστωτική φυσικά. Είναι όμως πολύ αξιόπιστος οργανισμός και την εμπιστεύονται εκατομμύρια κόσμος. Εξάλλου η επιτυχία της βασίζεται στην αξιοπιστία και στην ασφάλεια. Αυτά γνωρίζω εγώ. Τώρα αν κάποιος έχει κάτι να διορθώσει ή να συμπληρώσει ασ το κάνει για να μάθουμε και περισσότερα.

φιλικά,
α


υστερόγραφο: δεν είμαι ούτε τραπεζίκος αλλά ούτε και ταβερνιάρης. Just a proud cbf owner :P

sadengr
31/01/2006, 15:17
Εγω ειχα παρει μια ATTICA GIFT CARD απο την Τρ. Αττικης οταν ειχα παει περισυ στο εξωτερικο.

Η διαδικασια ειναι :
Πληρωνεις το ποσο και σου φτιαχνουν την καρτα (Θελει μια δυο μερες και κατι χαρτια - ρωτα στην τραπεζα)

Προσοχη Η καρτα ειναι ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ και οχι πιστωτικη - δεν εχει αναγλυφα γραμματα σε περιπτωση που αυτο ζητηθει απο το μαγαζι (oxi on line).(Ειχα φαει μεγαλη ηττα στην ελβετια με rentacar...)

Μπορεις να κανεοις αγορες internet.
Μπορεις να κανεις αναληψεις απο ATM της Αττικης.

Πρεπει να ελεγχεις αν φτανει το υπολοιπο για να πληρωσεις διαφορετικα η αγορα απορριπτεται.

Για προμηθεια ηξερα οτι ειχε μονο για αγορες εξωτερικου - αλλα ρωτα καλυτερα στην τραπεζα.

astaroth2
31/01/2006, 23:31
Paypal παιδια με χρεωστικη visa electron.

Μεχρι τωρα κανενα προβλημα σε ιντερνετ αγορες.:wave2:

anixneyths
01/02/2006, 10:40
Kοiτα... Zητάει προμήθεια η τράπεζα όταν βάζεις λευτά στην κάρτα (Attica Gift Card). Τώρα αν κρατάει προμήθεια και για αγορές εξωτερικού αυτό δεν το γνωρίζω. Για αγορές εξωτερικού εκτός Ευρωπαικής ζώνης τι γίνεται; Έιναι μια παράμετρος που επίσης αγνοώ.

"Paypal" με "Visa Elecrton"; Σωστό σε βρίσκω αλλά το δοκίμασα και εγώ παλαιότερα και δεν μου έκανε δεκτή την κάρτα. Με την ίδια κάρτα όμως έκανα αναλήψεις μετρητών από "ΑΤΜ"... Υπέθεσα τότε πως δεν γίνεται η "Εlectron" δεκτή στην "Paypal". Τώρα όμως ακούω κάτι διαφορετικό εδώ πέρα... Παράξενο... Θα το κοιτάξω πάντως.

Καλημέρα,
α

ZsteliosZ
01/02/2006, 13:10
Εγώ έχω PayPal με απλή VISA εδώ και κάνα χρόνο και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Εχω κάνει ήδη αγορά και ετοιμάζω και δεύτερη.
Το PayPal είναι αξιόπιστο αν και αν μπορείς να βάλεις VISA electron ακόμα καλύτερα.

spirpat
03/02/2006, 08:43
Τελικα εξηγηστε ακομη περισσοτερο τι ειναι αυτο το paypal και πως και που γινετε γιατι μεχρι τωρα αγοραζω με πιστωτικες. και καποια αγορα που πηγα να κανω απο αμερικανικο σαιτ ρωτησε για το πειπολ και δε ξερω τι να απαντησω....

ZsteliosZ
03/02/2006, 18:52
www.paypal.com

Χρειάζεται πιστωτική,οτιδήποτε από ότι θυμάμαι, για να εγγραφείς.
Γράφεις τον αριθμό της κάρτας και πληρόνωντας 1.5γιουρο ενεργοποιείται ο λογαριασμός σου έχοντας πιστωτικό όριο όσο έχεις στην κάρτα σου. (Το 1.5ευρο στο δίνει πίσω στην δεύτερη αγορά)

Είναι αρκετά αξιόπιστο από οτι έχω διαπιστώσει και ακούσει από άλλους.
Εννοείτε οτι το ποσό το πληρώνεις κανονικά σε μια δόση στον επόμενο λογαριασμό της πιστωτικής σου.

Αυτά σε γενικές γραμμές,ψάχτω και λίγο μόνος σου και για ότι αποροίες έχεις εδώ είμαστε :p

Υ.Γ. Νομίζω οτι μπορείς να ακυρώσεις και πράξη μέσα σε κάποιο λογικό χρονικό διάστημα.

adam_tsouk
03/02/2006, 19:34
Και αν δεν κάνω λάθος έχεις και "ασφάλεια" επιστροφής χρημάτων αν δεν σου παραδωθεί ποτέ το εμπόρευμα....

spirpat
04/02/2006, 08:47
ευχαριστω φιλοι μου για τη βοηθεια. αντε να ξεστραβωθουμε...

jennik
05/02/2006, 04:01
Paidia mia diefkinisi, to poso pou plironeis me to paypal den eisai ipohreomenos na to pliroseis se mia dosi ston epomeno logariasmo tis pistotikis sou. To xeplironeis opos theleis opos kathe agora pistotikis kartas. An eheis valei ton arithmo hreostikis (visa elektron) sto paypal, apla sou travaei to akrives poso apo ton logariasmo sou. To paypal einai para poli asfales, empistefthite to. Ego eimoun usa gia ena diastima kai de mporeite na fantasteite poso mprosta einai stis agores online... (i pio sosta emeis ehoume meinei poli piso!) Episis me to paypal eiste asfalismenoi an ginei m@l@ki@...