PDA

View Full Version : A8eos



Σελίδες : [1] 2

GeorgeFZR
11/01/2006, 01:08
to BBC 4 ksekinise ena ntokymanter gia ton a8eismo kai gia to pws oi eklisies prosilitizoun mikra paidia se diafores 8riskies...

Mia mikri leptomeria..to bbc einai kratiko kanali..

fadasou na ginotan edw kati tetio...8a eixan kapsei tin Ert:wave2:

http://www.bbc.co.uk/bbcfour/documentaries/features/atheism.shtml

Cpt. Haddock
11/01/2006, 08:14
Είσαι καλά;

Τέτοια εκπομπή εδώ; Στο "Ιράν" της Ευρώπης;

Θα βγούνε οι μουλάδες σε "λαοσυνάξεις" πάλι...


Πάρτε το χαμπάρι.. είμαστε ΠΟΛΛΑ χρόνια πίσω...

Απόδειξη οτι η επικείμενη αναθεώρηση του συντάγματος ΔΕΝ θα περιλαμβάνει το θέμα εκκλησία-κράτος (αυτό έλειπε...)

τι να λέμε τώρα...

:evil:

crs-k
11/01/2006, 08:24
Εγω να ΜΗΝ μιλησω καλυτερα, γιατι θα με πουν "χαρακτηρισμενο" και "εμπαθη" το λιγοτερο ... :sick:

Cpt. Haddock
11/01/2006, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εγω να ΜΗΝ μιλησω καλυτερα, γιατι θα με πουν "χαρακτηρισμενο" και "εμπαθη" το λιγοτερο ... :sick:

Μίλα...

Είναι σίγουρο οτι τουλάχιστον εμείς θα συμφωνήσουμε...

Cpt. Haddock
11/01/2006, 08:39
Σχετικό link

http://www.infidels.org/news/atheism/intro.html

crs-k
11/01/2006, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μίλα...

Είναι σίγουρο οτι τουλάχιστον εμείς θα συμφωνήσουμε...


Ας το πανε τοτε κατ' ευθειαν στις "Διαμαχες" ... :lol:

Θα το πω λοιπον αλλη μια φορα ...

ΟΛΕΣ οι θρησκειες, αυτη η καθαρα ανθρωπινη "εφευρεση", ειναι το μεγαλυτερο ναρκωτικο που εχει κυκλοφορησει ποτε σ' αυτον τον πλανητη.
Οποιος εχει παιξει καποιο απ' τα "Civilization" (4,3,2) του Sid Meier's θα το ΔΕΙ αμεσως! :winka:
Ειναι το μεσο ελεγχου των μαζων παραλληλα με την "αμορφωσια".
Μεσω των διαφορων "Θεων" τους κανεις ΟΤΙ θελεις.
Τους βαζεις να δουλευουν, τους στελνεις να σκοτωνονται, κλπ, κλπ ...

Το αντιδοτο ειναι η μορφωση!

Στην "μαζα" σκεφτεται ΕΝΑΣ (παντα διορισμενος) αρχηγος κι οι αλλοι ακολουθουν.
Στην αντιθετη περιπτωση εχεις ανεξαρτητα σκεπτομενα ατομα που ΔΕΝ μπορεις να "χαληναγωγησεις"!



Τωρα ετοιμαζομαι να ακουσω για τον "Αγιο και Ενδοξο πλην Τιμιο Παταπιο" ...

:lol: :rotflmao: :lol:

Daemon
11/01/2006, 08:57
@crs-k :beer: :wave2:

Εγω βασικα ποτε δεν μπορουσα να καταλαβω πως καποιος μορφωμενος, μεσα στην τεχνολογια και επιστημη να μου πει οτι ολα ειναι εργο καποιας υπερδυναμης, πχ Θεος. Οτι η εξελιξη του ανθρωπου ξεκινησε με Αδαμ και Ευα. Οτι το συμπαν ειναι εργο καποιου θεου.. Και να τα πιστευει κιολας..

webman
11/01/2006, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
to BBC 4 ksekinise ena ntokymanter gia ton a8eismo kai gia to pws oi eklisies prosilitizoun mikra paidia se diafores 8riskies...

Mia mikri leptomeria..to bbc einai kratiko kanali..

fadasou na ginotan edw kati tetio...8a eixan kapsei tin Ert:wave2:

http://www.bbc.co.uk/bbcfour/documentaries/features/atheism.shtml

Συγκρίνεις τα ασύγκριτα!

crazykiller
11/01/2006, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
@crs-k :beer: :wave2:

Εγω βασικα ποτε δεν μπορουσα να καταλαβω πως καποιος μορφωμενος, μεσα στην τεχνολογια και επιστημη να μου πει οτι ολα ειναι εργο καποιας υπερδυναμης, πχ Θεος. Οτι η εξελιξη του ανθρωπου ξεκινησε με Αδαμ και Ευα. Οτι το συμπαν ειναι εργο καποιου θεου.. Και να τα πιστευει κιολας..



Εγώ πάλι απορώ πώς κάποιος μορφωμένος δεν απορεί με τό θαύμα της ύπαρξης που υπάρχει γύρω μας...
Μάλλον ο ημιμαθής τα εξηγεί(προσπαθεί τουλάχιστον) "επιστημονικά"

Cpt. Haddock
11/01/2006, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
Εγώ πάλι απορώ πώς κάποιος μορφωμένος δεν απορεί με τό θαύμα της ύπαρξης που υπάρχει γύρω μας...
Μάλλον ο ημιμαθής τα εξηγεί(προσπαθεί τουλάχιστον) "επιστημονικά"

Πόθεν συμπεραίνεις οτι η ύπαρξη είναι θαύμα;

Και πως ορίζεις το "θαύμα";

crs-k
11/01/2006, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πόθεν συμπεραίνεις οτι η ύπαρξη είναι θαύμα;

Και πως ορίζεις το "θαύμα";


Και γιατι το "θαυμα" το καταλαβαμε 50.000 χρονια ΜΕΤΑ την πραγματοποιηση του, μιας και προφανως αναφερεται στον "Χριστιανο" θεο ??? :wacko:

akaposto
11/01/2006, 09:16
καλά γιατί δεν πήγε στις διαμάχες??
:a26: :a26: :a26:
:a016: :a016: :a016:

όνειρο ρε το βλέπατε πρωινιάτικα να
εξηγήσετε τα μεταφυσικά σας?

(ρε crs-k, υπάρχουν και μετα-μαθηματικά? :smilea: )

για πάμε....
:a014: :a014: :a014: :a014:

crazykiller
11/01/2006, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πόθεν συμπεραίνεις οτι η ύπαρξη είναι θαύμα;

Και πως ορίζεις το "θαύμα";


1ον δεν μιλάω για "χριστιανό" θεό. Δεν μιλάω για καμία θρησκεία τώρα άσχετα με το τι πιστεύω εγώ.

Πώς το συμπεραίνω??? Απλά βλέπω τι γίνεται γύρω μου. Με τι αρμονία συνεργάζονται όλα στο περιβάλλον. Βλέπω ένα σωρό ντοκιμαντέρ όπου μέχρι στιγμής κανένας δεν μπορεί να εξηγήσει το γιατί συμβαίνει το κάθε τι. Δεν θέλω να μπω σε παραδείγματα (είναι άπειρα).

Ακόμα και ο άνθρωπος. Πιστεύεις ότι αυτό το πλάσμα φτιάχτηκε μέσα σε νιοστά χρόνια από το τπτα???? Το πιστεύεις αυτό??
Γιατί εγώ όσο και προοδευτικά να σκεφτώ δεν το χωράει το μυαλό μου.

gdevelek
11/01/2006, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
1ον δεν μιλάω για "χριστιανό" θεό. Δεν μιλάω για καμία θρησκεία τώρα άσχετα με το τι πιστεύω εγώ.

Πώς το συμπεραίνω??? Απλά βλέπω τι γίνεται γύρω μου. Με τι αρμονία συνεργάζονται όλα στο περιβάλλον. Βλέπω ένα σωρό ντοκιμαντέρ όπου μέχρι στιγμής κανένας δεν μπορεί να εξηγήσει το γιατί συμβαίνει το κάθε τι. Δεν θέλω να μπω σε παραδείγματα (είναι άπειρα).




Βλέπεις αρμονία

στο περυσινό τσουνάμι;

στους σεισμούς;

στους τυφώνες;

στους κυκλώνες;

στην απόλυτη ξηρασία των ερήμων του πλανήτη;

στους μετεωρίτες που απειλούν τη Γή (και που τη χτύπησαν πριν 65 εκατ. χρόνια και την ερήμωσαν);

στα μωρά που γεννιούνται με γεννετικές ανωμαλίες; (και βέβαια αυτό συνέβαινε και πριν τη βιομηχανική εποχή, μην το ρίξεις λοιπόν στην ανθρώπινη δραστηριότητα)

στις ανίατες ασθένειες που μαστίζουν την ανθρωπότητα;

...και πολλά άλλα που αποδεικνύουν πως τα περί αρμονίας και ομορφίας καθώς και το "πάντα εν σοφία εποίησας" δεν είναι και τόοοοοοσο σωστά....


Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller

Ακόμα και ο άνθρωπος. Πιστεύεις ότι αυτό το πλάσμα φτιάχτηκε μέσα σε νιοστά χρόνια από το τπτα???? Το πιστεύεις αυτό??
Γιατί εγώ όσο και προοδευτικά να σκεφτώ δεν το χωράει το μυαλό μου.

Ο Άνθρωπος δημιουργήθηκε εξελικτικά, δεν έπεσε ως αλεξιπτωτιστής στη Γή όπως μάς λένε οι Χριστιανοί. Τώρα, πώς δημιουργήθηκε η πρώτη, αρχέγονη μορφή ζωής στον πλανήτη; ΔΕΝ ΞΕΡΩ φίλε μου. Έχω την ταπεινότητα να παραδεχθώ τα όρια της ευφυίας και σοφίας μου. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΦΕΥΡΩ ΕΝΑ ΘΕΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ, ΤΑΧΑ, ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ, ΠΟΙΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟ ΘΕΟ;; ΟΕΟ;;;

crazykiller
11/01/2006, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Βλέπεις αρμονία
στο περυσινό τσουνάμι;
στους σεισμούς;
στους τυφώνες;
στους κυκλώνες;
στην απόλυτη ξηρασία των ερήμων του πλανήτη;
στους μετεωρίτες που απειλούν τη Γή (και που τη χτύπησαν πριν 65 εκατ. χρόνια και την ερήμωσαν);
στα μωρά που γεννιούνται με γεννετικές ανωμαλίες; (και βέβαια αυτό συνέβαινε και πριν τη βιομηχανική εποχή, μην το ρίξεις λοιπόν στην ανθρώπινη δραστηριότητα)
στις ανίατες ασθένειες που μαστίζουν την ανθρωπότητα;
...και πολλά άλλα που αποδεικνύουν πως τα περί αρμονίας και ομορφίας καθώς και το "πάντα εν σοφία εποίησας" δεν είναι και τόοοοοοσο σωστά....


Χμμ, πόσα από αυτά είναι αποτέλεμα της κακής χρήσης των γνώσεων που έχει αποκτήσει ο άνθρωπος???
Αλλά και πάλι αυτά που ανέφερες τι το "μη αρμονικό" έχουν???
Άσχημα πράγματα ναι, συμφωνώ.Αλλά το αν υπάρχει ή όχι Θεός ή κάτι ανώτερω από εμάς δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τις καταστροφές που γίνονται?
χμμμ, και αν υπάρχει κάτι, γιατί απαραίτητα να είναι ΚΑΛΟ???


Νομίζω πως ο χριστιανισμός δεν λέει ΠΏΣ δημιουργήθηκε η ζωή, αυτό το λέει ή επιστήμη. Λέει όμως ΠΟΙΟΣ δημιούργησε τι ζωή.

Δεν νομίζω να έρχονται σε αντιπαράθεση αυτά τα δύο.


Όσο για το αρχικό πόστ που έστειλε το παλικάρι, δεν θα κατηγορήσω την οποιαδήποτε θρησκεία από τον τρόπο που την εκμεταλλεύονται κάποιοι (και οι ιερείς της μέσα σε αυτούς), αλλά από την ιδεολογία της.

makis206
11/01/2006, 11:03
'Εεεεπ! Τί γίνετ'εδώ ;;;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


33323

gdevelek
11/01/2006, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
Χμμ, πόσα από αυτά είναι αποτέλεμα της κακής χρήσης των γνώσεων που έχει αποκτήσει ο άνθρωπος???


Απάντησέ μου εσύ, αφού θέτεις το ερώτημα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
Αλλά και πάλι αυτά που ανέφερες τι το "μη αρμονικό" έχουν???


Η βίαιη, ανώμαλη και απρόβλεπτη συμπεριφορά της φύσης κάθε άλλο παρά εικόνα αρμονίας εκπέμπει.




Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
Νομίζω πως ο χριστιανισμός δεν λέει ΠΏΣ δημιουργήθηκε η ζωή, αυτό το λέει ή επιστήμη. Λέει όμως ΠΟΙΟΣ δημιούργησε τι ζωή.


Φυσικα και λέει και το ΠΩΣ, η Γένεσις γι' αυτό μιλάει, με τις 6 ημέρες και τα γνωστά. Φυσικά το πώς τα έμαθε αυτός που τα έγραψε, γαργάρα.

Όσο για το ΠΟΙΟΣ τη δημιούργησε, αλλά και το ΠΩΣ, η όλη ιστορία που καταγράφεται στη Γένεση το φωνάζει δυνατά: "είμαι ένα παραμύθι, μη με παίρνετε στα σοβαρά", αλλά ποιός θέλει να ακούσει...

Αλήθεια, ΠΟΙΟΣ έγραψε την Παλαιά Διαθήκη; Υπάρχει απάντηση γι' αυτό; Σίγουρα όχι. Κι αν δεν ξέρουμε, πώς το εμπιστευόμαστε το κείμενο; Επειδή μας λενε πως είναι θεόπνευστο; Και λοιπον; Αυτοί που το λένε, πού το ξέρουν; Επειδή κάποια πεποίθηση κρατάει 2-3.000 χρόνια, σημαίνει πως είναι και σωστή;

Την Καινή Διαθήκη βεβαίως ξέρουμε ποιοί την έγραψαν. Αλλά για στάσου, διασταύρωση υπάρχει; Δεν αποτελεί βασική αρχή της ιστορικής γραφής ότι πρέπει ένα γεγονός να διασταυρώνεται; Ο Θουκυδίδης το είχε καθιερώσει αιώνες πριν. Τι διασταύρωση υπάρχει λοιπόν για τα της Κ.Δ.; Καμία. Αποκλειστικά και μόνο αναφορές σε ένα Ιησού που είχε γίνει αιτία αναστάτωσης την εποχή εκείνη. Και ούτε αυτό σημαίνει πολλά, γιατί το όνομα Ιησούς ήταν κοινότατο τότε στους Εβραίους. Πώς λοιπόν πιστεύουμε τα περί θαυμάτων και ανάστασης και λοιπά;

Τέλος πάντων, ο καθένας με τις πεποιθήσεις του.

:beer:

ΙΠΠΕΑΣ
11/01/2006, 11:22
Αν η εκκλησία γεμίζει την κοινωνία από λουκάδες και γιοσάκηδες και πιστούς που ρίχνουν κέρματα στο δίσκο, αυτοί που την πολεμούνε το κάνουν για να γεμίσει ο κόσμος αστέγους, υπερκαταναλωτές και δούλους υπαλλήλους των 500 Ευρώ με αποτέλεσμα οι καταδότες και οι ρουφιάνοι(τα αφεντικά τους) θα γίνονται από το χρήμα ... Καίσαρες.

sonic22
11/01/2006, 11:45
to parapanw link tou capten einai ajio diavasmatos...

prin to diavasw pisteua oti eimai atheos...
afou ti diavasa katelija oti einai malon skeptikistis se kana dio pragmata...

anotero on borei na iparxei apla den einai auto pou perigrafoun oi thriskies...

:beer: :beer: :beer:

kat eme dio einai ta pragmata stis thriskies pou den stekoun...

kamia den mas leei giati o theos endiaferete gia emas kai genika giati mas eftiaje ktlp.

giati iparxei akoma lathos kai kako ston kosmo...
kai sigekrimena ston xristianismo afou exei profiteutei oti o erxomos tou antixristou (pou tha ginei sta sigoura) tha ferei tin kolasi arxika kai ton paradiso telika (me tin deutera parousia) einai kalo na elpizoume stin katastrofi tou kosmou? isos kai na prospathisoume gia ton pio sidomo erxomo tou??
i autovoulia (ara kai i autdiathesi) tou atomou paei peripato? edelos? mono gia ta megala gegonota? poso kai pote?

auta..
:beer: :beer:

p.s. kai kati se sxesi me to arxiko post...
ta radiokimata (tv radio) xorigounde mono me tin simfwni gnomi tis ekklisias tis elledos... :smilea:
episeis oi naoi kai oti ftiaxnete apo tous despotes (mexri kai ekklisiastiko jenodoxeio) perna apo naodomia kai mono... (poleodomia?? pia poleodomia?) oso gia xwrafia exoun bolika...

vangelis 64
11/01/2006, 12:42
Παιδιά,νομίζω πως το μπέρδεμά μας,το ανθρώπινο μπέρδεμά μας, οφείλεται στο ότι η λογική μας προσπαθεί να εξηγήσει και να βάλει σε τάξη αυτό που δεν μπορεί.
Το μυαλό μας,όπως το χρησιμοποιούμε,δεν μπορεί να καταλάβει την έννοια "Θεός".Δεν μπορεί να καταλάβει πώς γίνεται αυτή η οντότητα να είναι η αρχή όλων,πώς όλα τα όντα και τα σύμπαντα είναι δικά της δημιουργήματα και πώς προϋπάρχει όλων ανεξαρτήτως χρόνου.
Δεν μπορεί επίσης να καταλάβει ούτε και την επιστημονική εξήγηση.
Τι λέει η θεωρία τού big bang δηλαδή?(Ζητώ συγγνώμη αν κάτι δεν έχω καταλάβει)Είναι αποδεδειγμένο πως το σύμπαν διαστέλλεται. Οι πλανήτες δηλαδή απομακρύνονται ο ένας απ' τον άλλον,όπως τα χαρτάκια που κολλάμε στην επιφάνεια ενός μπαλονιού και το φουσκώνουμε.
Επομένως κάποτε,σε μεγάλο βάθος χρόνου,ήταν τόσο κοντά όσο οι διαστάσεις ενός σημείου που στα μαθηματικά αυτές είναι μηδέν!
Η τεράστια λοιπόν συσσώρευση ενέργειας προκάλεσε τη μεγάλη έκρηξη και έτσι δημιουργήθηκαν οι πλανήτες και το σύμπαν.
Αυτό σημαίνει ότι εκείνη τη στιγμή δημιουργήθηκαν επίσης και οι έννοιες "χώρος" και "χρόνος".Υπήρχε δηλαδή το απόλυτο μηδέν.
Ε,λοιπόν αυτό το πράγμα,το δικό μου το μυαλό δεν το καταλαβαίνει.Οπως δεν μπορώ να καταλάβω την έννοια τού μηδενός.Αυτό που νομίζω είναι πως πρέπει να ψάχνουμε και να μαθαίνουμε γενικώς.Ο Θεός είναι θέμα τής πίστης μας.Δεν θα παρουσιαστεί μπροστά μας για να μάς δείξει πως υπάρχει.
Δυστυχώς,οι θρησκείες έχουν ρίξει πολύ δηλητήριο χιλιάδες χρόνια τώρα στην ψυχή μας.
Ακούγεται οξύμωρο,αλλά πρέπει να πιστεύουμε και ταυτόχρονα να μην πιστεύουμε τίποτα.

idi
11/01/2006, 12:46
απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν ολοκληρωμένες εξηγήσεις περι της προέλευσης μας , ειναι αν μη τι αλλο ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ να μη πιστεύεις σε κάποια (οποιαδήποτε) ανώτερη δύναμη

crazykiller
11/01/2006, 12:46
Πω πω, λίγο έλειψα και γεμίσαμε ερωτήματα.
Επειδή δεν προλαβαίνω όμως τώρα (πάω για βάρδια)
θα επανέλθω το βράδάκι μεταμεσονύχτια. (πάω να σκεφτώ τις απαντήσεις -αν- έχω:confused: :confused: )



See yaa.



Y.G. Ρε, μην το γεμίσετε ερωτήματα, δεν υπάρχει περίπτωση να βρούμε λύση σε αυτά που ούτε οι Αρχαίοι Έλληνες βρήκανε!!



:beer: :beer: :rotflmao:

crs-k
11/01/2006, 12:46
Δεν το αφησα το θεμα! :evil:

Θα επανελθω τ' απογευμα, μιας και τωρα πνιγομαι στην δουλεια ... :sick:


:lol: :rotflmao: :lol:

SF
11/01/2006, 12:50
Η ανώτερη δύναμη είναι ΜΙΑ:

SOICHIRO HONDA



(Ρε παιδία, παραείναι απύθμενο το θέμα για να μπλέξουμε σε thread 200 σελίδων!!)

gdevelek
11/01/2006, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν ολοκληρωμένες εξηγήσεις περι της προέλευσης μας , ειναι αν μη τι αλλο ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ να μη πιστεύεις σε κάποια (οποιαδήποτε) ανώτερη δύναμη

Γιατί να πιστέψω σε κάτι που δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να προσδιορίσω; Μέχρι να δοθει ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ απάντηση, δεν ασχολούμαι καν με το θέμα. Έχω άπειρα πιο πραγματιστικά προβλήματα να λύσω στη ζωή μου.

Βρίσκω ασύγκριτα πιο εγωιστικό να πω:

"Εεεεεεγώ θα σου πώ ποιός είναι ο θεός, και να τι χαρακτηριστικά έχει, και να τι θέλει απο μας, και να τι μας απαγορεύει, και μην τυχόν και με παρακούσεις εμένα που είμαι ο εκπρόσωπος του θεού στη γή γιατί μαύρο φίδι που σ' έφαγε!!!"

Και αυτό ακριβως κάνουν οι θρησκείες.

Nik0s
11/01/2006, 12:57
Σε γενικές γραμμές είμαι σύμφωνος είμαι μτο Χρήστο. Η θρησκεία, είναι (ή καλύτερα ήταν) απλά ένας τρόπος να εξηγήσει ο άνθρωπος διάφορα συμβάντα, διάφορες καταστάσεις και εμπειρίες που δεν μπορούδε να εξηγήσει αλλιώς λόγω έλλειψης γνώσης. Για παράδειγμα, καιρικά φαινόμενα, φυσικά φαινόμενα κτλ. Σιγά σιγά, βλέποντας κάποιοι τη δύναμη που μια έννοια σαν τη "θρησκεία" παρέχει, έχει γίνει εργαλείο στα χέρια πολλών, για την εκμετάλλευση της μάζας, του όχλου, της κοινωνίας γενικότερα.

Δεν είναι τυχαίο, ότι οι περισσότεροι πόλεμοι στην ιστορία μας έχουν γίνει με "θρησκευτικά" κίνητρα, ή αφορμές....

Πέρα τούτων, σε αντίθεση με τον didi, εγώ πιστεύω οτι είναι και λίγο εγωιστικό εκ μέρους του ανθρώπου να μην μπορεί (θέλει) να πιστέψει ότι σαν άνθρωπος, αποτελείται από κύταρρα, δηλαδή χημεία και θα καταλήξει κάποια στιγμή κάτω από το έδαφος όπου θα τον φάνε τα σκουλήκια, όπως όλα τα ζώα του πλανήτη μας.

Όπως είχε πει και ένας γνωστός σκωτσέζος κωμικός που μου αρέσει πολύ, ο Billy Connoly, γιατί δεν μπορείτε να χωνέψετε οτι είμαστε ένα τίποτα, ένα κομμάτι από το πόδι μιας καρέκλας στο σύμπαν, ή ένα φλυτζανάκι του καφέ ??

Φαντάζομαι θα έχει ήδη διαφανεί ότι είμαι και μεγάλος υποστηρικτής της θεωρίας του Δαρβίνου τον οποίο έχω διαβάσει στα φοιτητικά μου χρόνια....

Αυτά για την ώρα !!

:wave2:

idi
11/01/2006, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Γιατί να πιστέψω σε κάτι που δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να προσδιορίσω; Μέχρι να δοθει ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ απάντηση, δεν ασχολούμαι καν με το θέμα. Έχω άπειρα πιο πραγματιστικά προβλήματα να λύσω στη ζωή μου.

Βρίσκω ασύγκριτα πιο εγωιστικό να πω:

"Εεεεεεγώ θα σου πώ ποιός είναι ο θεός, και να τι χαρακτηριστικά έχει, και να τι θέλει απο μας, και να τι μας απαγορεύει, και μην τυχόν και με παρακούσεις εμένα που είμαι ο εκπρόσωπος του θεού στη γή γιατί μαύρο φίδι που σ' έφαγε!!!"

Και αυτό ακριβως κάνουν οι θρησκείες.

εγω δε μιλησα για θρησκειες αλλα για ανωτερη δυναμη, πνευμα κτλ κτλ....

αλλοι το λενε Θεο και αλλοι Αλλαχ, Πνευμα του δασους ή οπως θες

αλλο να πιστευεις και αλλο να γινεις πιονι των απανταχου παπαδων

gdevelek
11/01/2006, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εγω δε μιλησα για θρησκειες αλλα για ανωτερη δυναμη, πνευμα κτλ κτλ....


το ξέρω, και σου απάντησα με την 1η παράγραφο

Προσωπικά προτιμώ να πιστεύω στον Άνθρωπο. Υπάρχουν πάμπολλοι άνθρωποι που αξίζουν την αμέριστη εκτίμησή μας και το θαυμασμό μας, και είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ. Και αποδεικνύουν πόσα μπορεί να πετύχει ο Άνθρωπος.

Nik0s
11/01/2006, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εγω δε μιλησα για θρησκειες αλλα για ανωτερη δυναμη, πνευμα κτλ κτλ....



Κατά κάποιο τρόπο, είναι το ίδιο πράγμα...

Ο άνθρωπος θέλει ελπίδα, θέλει να πιστεύει κάπου, σε κάποιον για να τον ξελασπώσει, να τον βοηθήσει, γιατί φοβάται να είναι μόνος....

gdevelek
11/01/2006, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Κατά κάποιο τρόπο, είναι το ίδιο πράγμα...

Ο άνθρωπος θέλει ελπίδα, θέλει να πιστεύει κάπου, σε κάποιον για να τον ξελασπώσει, να τον βοηθήσει, γιατί φοβάται να είναι μόνος....

αυτός είναι και ο ένας λόγος ο άνθρωπος δημιούργησε το θεό (και επιμένει πως έγινε το αντίθετο!)

τον άλλο τον είπες πιο πάνω

βέβαια αναρίθμητοι "σωστοί" άνθρωποι προσεύχονται για βοήθεια, και δεν παίρνουν τίποτε

όσοι σώζονται από π.χ. μια σοβαρή ασθένεια, καρκίνο για παράδειγμα, το αποδίδουν στο θεό και όχι στην επιστήμη

άραγε τι πιστεύουν για όσους προσεύχονται και τελικά πεθαίνουν από καρκίνο; ότι είναι σκάρτοι και δεν άξιζαν την θεία χάρη;;; ενώ αυτοί ήταν ενάρετοι και την άξιζαν;;

αστεία πράγματα...

Cpt. Haddock
11/01/2006, 13:52
Απλά πράγματα...

Το πρώτο πράγμα που θα έκανε ο θεός αν υπήρχε θα ήταν να εξαφανίσει το παπαδαριό ΟΛΩΝ των θρησκειών...

Και να τους δικάσει για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας.

αλλά που...

toyota
11/01/2006, 13:55
Ένα πολύ καλό βιβλίο που εξηγεί αρκετά πράματα είναι "Ο κώδικας Da Vinci".

Nik0s
11/01/2006, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
Ένα πολύ καλό βιβλίο που εξηγεί αρκετά πράματα είναι "Ο κώδικας Da Vinci".

ελπίζω να κάνεις πλάκα .... :hypnotize

sonic22
11/01/2006, 14:00
to kataskeuasma theos (asxeta an iparxei or not) irthe gia na kalipsei (mpalwsei) vasanistika erwtimata tou anthrwpou...
apo pou erxomaste kai pou pame otan pethenoume...
mesa stin kosmotheoria tis kathe organomenis thriskias bikan kai oi orismoi tou ti einai kalo kai ti einai kako..

kai fiska oi arxigoi kathe thriskias borousan na (kai eprepe) na kathorisoun ti einai swsto ti einai lathos ti endasete stin thriskia kai ti den edasete...

etsi i ejousia tis ekklisias ginete terastia (ejousia se autin tin zwi alla kai stin alli).

autin tin ejousia polloi prospathisan na tin apoktisoun or na tin exoun me to meros tous oste na apoktisoun akoma megaliteri ejousia...

palia i ekklisia dikaze, ektelouse, diikouse kivernouse itan to kratos...

den nomizw oti einai polloi autoi pou valoun kata tis ekklisias kai theloun na tin katargisoun os thesmo...
gia pollous i ekklisia kai i pisti ston theo einai megalo stirigma stis diskoles wres. kai auto einai thetiko...

to thema omws iparxei otan i ekklisia thelei na bei se jena xwrafia kai otan prospathei (me tin anoxi tis politias) na prosilitisei kai na diaxwrisei tous polites se pistous kai apistous..

me liga logia i ekklisia einai san ena silogo... kai kala tha kanei autos o silogos na asxolite mono me ta meli tou kai to adikeimeno tous (swtiria tis psixis twn anthrwpwn) kai oxi me to ti kanei to kratos or alloi silogoi...

:beer: :beer: :beer:

p.s. sigoura i epistimi den exei apadiseis gia ola kai sigoura iparxoun polles lanthasmenes theories
to idia omws isxioun kai gia tin ekklisia, mono pou i deuteri den dexete oti borei na exei lathos kai na exei parermionefsei pragmata...

einai to dogma tetio pou den epidexete allages ... an allajei pavei na iparxei adikeimeno...

crs-k
11/01/2006, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
Ένα πολύ καλό βιβλίο που εξηγεί αρκετά πράματα είναι "Ο κώδικας Da Vinci".


Αυτο, οπως και οι "Πεφωτισμενοι" (που "εξηγει" ακομα περισσοτερα) ειναι μυθιστορημα !!!

Τοτε κι οι "αλλοι" θα σου αντιπαραθεσουν την Βιβλο!



Μονο επιχειρηματα!
Αλλιως πεφτετε στο επιπεδο των "θρησκευομενων"!

Nik0s
11/01/2006, 14:06
Άμα περιμέναμε από τον Dan Brown να μας τα εξηγήσει, και κάθε Dan Brown, ζήτω που καήκαμε.....

Αν του έδινε μεγαλύτερη επιταγή η εκκλησία από τον εκδότη του ανάποδα θα τα παρουσίαζε...

cityfly
11/01/2006, 14:36
κατά τη γνώμη μου
(και ειδικά στις μέρες μας)
εκκλησία και πίστη είναι δύο έννοιες απολύτως ασυσχέτιστες

Η εκκλησία είναι επιχείρηση με πάρα πολλά έσοδα και ουσιαστικά ανύπαρκτα έξοδα, τους υπαλλήλους της (παπάδες) και τα στελέχη της (μητροπολήτες και πάνω) τα πληρώνουμε εμείς, μαζεύουν από τα παγκάρια και που και που κάνουν και κάνα συσίτιο, αλλά πάντα από τον κόσμο ζητάνε να δώσει όταν χρειάζονται λεφτά ακόμα και για φιλανθρωπικούς σκοπούς (πχ. τσουνάμι) και βέβαια χωρίς έλεγχο για το πόσα είναι και που πάνε

Τώρα αν κάποιος παπάς είναι πιο καλός από κάποιον άλλο ή κάνει και κάτι μόνος του μπράβο του αλλά τα εύσημα ανήκουν στον ίδιο όχι στην εκκλησία ως φορέα.

Συμφωνώ απόλυτα με το διαχωρισμό κράτους και εκκλησίας, δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο και αν φωνάζει ο χριστόδουλος είναι γιατί φοβάται ότι θα χάσει την όποια εξουσία έχει, αν μπορούσε θα άλλαζε το σύνταγμα και εκεί που λέει προεδρευόμενη δημοκρατία θα το έκανε αρχιεπισκόμενη παπαδοκρατία (sic)


και επιμένω άλλο πράγμα η εκκλησία κι άλλο η πίστη, στο φινάλε αν δεχτούμε ότι ο χριστός είναι υπαρκτό (έστω άυλο) ον και δεχτούμε τις γραφές ως αληθινές, δε χρειάζεται να κοιτάξουμε πολύ για να διαπιστώσουμε ότι η ίδια η εκκλησία δεν τις ακολουθεί

toyota
11/01/2006, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αυτο, οπως και οι "Πεφωτισμενοι" (που "εξηγει" ακομα περισσοτερα) ειναι μυθιστορημα !!!

Τοτε κι οι "αλλοι" θα σου αντιπαραδεσουν την Βιβλο!



Μονο επιχειρηματα!
Αλλιως πεφτετε στο επιπεδο των "θρησκευομενων"!



Σωστό.Λάθος δικό μου.Αυτό είναι όντως μυθιστόρημα.Εννούσα το "Τα απόκρυφα του κώδικα Da Vinci".Σορυ.

FestoNero
11/01/2006, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Αν η εκκλησία γεμίζει την κοινωνία από λουκάδες και γιοσάκηδες και πιστούς που ρίχνουν κέρματα στο δίσκο, αυτοί που την πολεμούνε το κάνουν για να γεμίσει ο κόσμος αστέγους, υπερκαταναλωτές και δούλους υπαλλήλους των 500 Ευρώ με αποτέλεσμα οι καταδότες και οι ρουφιάνοι(τα αφεντικά τους) θα γίνονται από το χρήμα ... Καίσαρες.
Δηλαδη τωρα που υπαρχει εκκλησια δεν εχει "γεμίσει ο κόσμος αστέγους, υπερκαταναλωτές και δούλους υπαλλήλους των 500 Ευρώ";;
Η εκκλησια ειναι που ξυπνα την αντιδραση μεσα σου;
Αυτη ειναι που σε κανει να λες
"οχι ρε φιλε, δεν σ'αφηνω να περασεις αυτο το νομοσχεδιο, που θα με σκισει εμενα..";
Ισα ισα, η εκκλησια ειναι αλλο ενα οργανο που χρησιμευει στον ελεγχο του κοσμακη..
Σκυψε το κεφαλι,
σεμνα και ταπεινα,
μην αναρωτιεσαι για τιποτα..
Ο Θεος ειναι μεγαλος,
Ολα εδω πληρωνονται..

Σωστό.Λάθος δικό μου.Αυτό είναι όντως μυθιστόρημα.Εννούσα το "Τα απόκρυφα του κώδικα Da Vinci".Σορυ.
παλι καλα γιατι μου πεταχτηκαν τα ματια εξω... :eyepop: :eyepop:
Μια γνωστη μου το διαβασε και το πιστεψε.. Αλλα ειναι απο τα ζωα που πανε και παιρνουν βιβλια αποκρυφισμου και παρακολουθουν Λιακό..:rotflmao: :rotflmao:

tsoukas77
11/01/2006, 15:18
ΟΛΕΣ οι θρησκειες, αυτη η καθαρα ανθρωπινη "εφευρεση", ειναι το μεγαλυτερο ναρκωτικο που εχει κυκλοφορησει ποτε σ' αυτον τον πλανητη.
Ειναι το μεσο ελεγχου των μαζων παραλληλα με την "αμορφωσια".
Μεσω των διαφορων "Θεων" τους κανεις ΟΤΙ θελεις.
Τους βαζεις να δουλευουν, τους στελνεις να σκοτωνονται, κλπ, κλπ ...

Το αντιδοτο ειναι η μορφωση!

Στην "μαζα" σκεφτεται ΕΝΑΣ (παντα διορισμενος) αρχηγος κι οι αλλοι ακολουθουν.
Στην αντιθετη περιπτωση εχεις ανεξαρτητα σκεπτομενα ατομα που ΔΕΝ μπορεις να "χαληναγωγησεις"!


Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο.
Η θρησκεια και τα εθνη,ειναι η πηγη πολλων μαυρων σελιδων στην ιστορια της ανθρωποτητας...

gdevelek
11/01/2006, 15:19
Η Εκκλησία είναι ο ιδανικός συνεργός ενός αλήτη πολιτικού.

Τι καλύτερο για ένα κλέφτη πολιτικό απο το να έρχεται η Εκκλησία και να λέει στον φουκαρά χαμηλόμισθο "μη δίνεις τέκνον μου σημασία στα υλικά αγαθά, προετοιμάσου δια την αιώνιον ζωήνννννν!!!!"

Το ρίχνει λοιπόν ο κακομοίρης (με την καλή έννοια) στην προσευχή και ξαφνικά αισθάνεται και υπερήφανος που τη βγάζει με 3 και 60!

Εν τω μεταξύ ο "Άγιος Αττικής" Παντελεήμων έχει "για ώρα ανάγκης" ένα κομπόδεμα ενός δις δραχμών...

crazykiller
11/01/2006, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek


Και αυτό ακριβως κάνουν οι θρησκείες.

Συνήθως αυτό κάνουν οι "εκπρόσωποι" των θρησκειών και όχι οι θρησκείες.
Γιατί καταπιάνεστε απο την μ@λακία του εκ΄'αστοτε επονομαζόμενου "ιερέα" ή "προφήτη" ή οτιδήποτε, για να κρίνεται μια θρησκεία??????
Πολύ στην "εύκολη λύση και αφορμή για να κατηγορήσω" το έχουμε ρίξει μου φαίνεται...

zoropatra
11/01/2006, 15:31
ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΕΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΤΗΛΕΙΣΕΙ!!!!!

crazykiller
11/01/2006, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αυτο, οπως και οι "Πεφωτισμενοι" (που "εξηγει" ακομα περισσοτερα) ειναι μυθιστορημα !!!

Τοτε κι οι "αλλοι" θα σου αντιπαραδεσουν την Βιβλο!



Μονο επιχειρηματα!
Αλλιως πεφτετε στο επιπεδο των "θρησκευομενων"!

Γιατί τι έχει το επίπεδό μου? Για εξηγήσου λίγο:evil: :evil: :evil: :evil:


Υποθέτω ότι θές να πεις "θρησκόληπτων";; Για εξήγησε τι θες να πείς με επιχειρήματα σε παρακαλώ.

marios8
11/01/2006, 15:39
Ρε παιδες το δυσκολο ειναι να ζεις χωρις να πιστευεις.
Αν πιστευεις τα πραγματα ειναι ευκολα τα αναγαγεις ολα στο θειο και ολα ειναι καλα και ωραια (γιατι ψοφισε το καναρινι? ετσι ηθελε ο Θεος)
Τα πραγματα μπερδευονται οταν δεν πιστευεις και πρεπει να βρεις το δρομο για την αναζητηση της αληθειας. Αυτο ειναι πραγματι δυσκολο, θα πρεπει να βιαβασεις , να ψαξεις, να διασταυρωσεις, να πειραματιστεις και γενικα να παιδευτεις. Ουφ κουραστικα και που το σκεφτικα
Καμια φορα αναπολω τα χρονια του μεσαιωνα που δεν χρειαζοταν να κουραστω και ολα μου τα ελυνε ο Θεος. Και οποιος τολμισει να σκεφτει στην πυρα:evil:


Υ.Γ. Ενδιαφερον δεν εχει η αληθεια αλλα ο δρομος για να φτασεις εκει;) :wave2:

crazykiller
11/01/2006, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly


και επιμένω άλλο πράγμα η εκκλησία κι άλλο η πίστη, στο φινάλε αν δεχτούμε ότι ο χριστός είναι υπαρκτό (έστω άυλο) ον και δεχτούμε τις γραφές ως αληθινές, δε χρειάζεται να κοιτάξουμε πολύ για να διαπιστώσουμε ότι η ίδια η εκκλησία δεν τις ακολουθεί

+1

sotpag
11/01/2006, 15:46
Εγώ με τα λίγα που ξέρω , θυμάμαι πως στο δημοτικό που μαθαίναμε Ιστορία κτλ μας είχαν πει πως οι άνθρωποι κυνηγημένοι από τα στοιχειά της φύσης και στην προσπάθεια τους να εξηγήσουν κάποια φαινόμενα δημιούργησαν τους θεούς.


Με τον καιρό και με τις απαιτήσεις-αναζητήσεις των ανθρώπων να αυξάνονται βγεικαν θρησκειες για όλα τα γουστα και εδώ αρχησε ο πολεμος της εξουσιας από πλευρας εκκλησίας ….για να μην το τραβάμε πολύ και γιατί ο καθένας μπορεί να πιστεύει οπού και ότι θέλει…..το μόνο που σας λέω είναι πως πάνω από όλα πρέπει να πιστεύετε στους εαυτούς σας.

crs-k
11/01/2006, 15:54
Δεν απανταω σε ερωτηματα για να μην προσωποποιηθει το θεμα μιας και το θεωρω πολυ γενικοτερο.


Αναζητηση του "Θειου" λοιπον, η επιστημονικα ρομαντικη θεωρηση.

Θα ακολουθησει κι αλλη οπως καταλαβαινετε :lol:



Δεν καταλαβα ποτε, κι ας εχω και θητεια στην Εκκλησια μικρος (6 χρονια Κατηχητικο, παπαδακι κλπ), γιατι πρεπει να φανταζομαστε τον Θεο σαν "Ον" (οπως μας λεει η θρησκεια).
Γιατι να ειναι καποιος με χερακια (δεν ξερω ποσα και ποσο μεγαλα) που επιασε κι εβαλε μια ταξη.
Μεχρι τωρα εχουμε τεκμηριωμενες εξηγησεις για την Δημιουργια και μαθαινουμε καθημερινα κι αλλα!

Αυτο που εχουμε καταφερει λοιπον μεχρι τωρα ειναι να θαυμασουμε την Φυση και την πολυπλοκοτητα της.
Την Βιαιοτητα του Συμπαντος.
Την καταστρατηγηση σε πολλες περιπτωσεις αυτων που θεωρουσαμε "Νομους" στην Φυσικη, ετσι ωστε αναγκαστηκαμε να αναπτυξουμε την (κυριαρχουσα πλεον σημερα) "Θεωρια του Χαους"!

Αν καπου λοιπον πρεπει να κολλησουμε το "Θειο" αυτο το καπου ειναι η ιδια η Φυση.
Η Φυση που ειμαστε μερος της.
Ειμαστε μερος του Θεου.

Οι Εκκλησιες ειναι παντου γυρω μας.
Τα ποταμια, τα βουνα, οι θαλασσες ειναι τα κοντινα μερη για "προσκηνημα".

Το ενστικτο, που μας το εδωσε η Φυση, και ΟΧΙ το μυαλο, που μας το εχουν "πλασει" με διαφορα παραμυθια, ειναι το ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ.
Ακομα κι αν μας οδηγησει στο υπερτατο εγκλημα (αφαιρεση αλλης ζωης), το ενστικτο ΔΕΝ κανει λαθος, μιας και ειμαστε (ημασταν) μερος της διατροφικης αλυσιδας και η Φυση την διατηρουσε ΣΩΣΤΑ!
Με το μυαλο βεβαια τα εχουμε καταστρεψει ολα αυτα.
Βγαινουμε και σκοτωνουμε για χομπυ, για λεφτα κλπ. (αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα).


Ψαχνετε λοιπον τον Θεο?

Ψαξτε μεσα σας ο καθενας.
Ειστε ενας ΘΕΟΣ ο ΚΑΘΕΝΑΣ!
Γινετε οσο καλυτεροι μπορειτε!
Συμφιλιωθειτε με τα υπολοιπα μορια του Θεου γυρω σας (ανθρωποι, ζωα, πουλια, δεντρα κλπ)
ΔΕΝ χρειαζεστε καθοδηγηση απο ΚΑΜΙΑ θρησκεια!






Το 2ο μερος, αφου γυρισω απ' τον γιατρο ... :cool:

cityfly
11/01/2006, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k


Ψαχνετε λοιπον τον Θεο?

Ψαξτε μεσα σας ο καθενας.
Ειστε ενας ΘΕΟΣ ο ΚΑΘΕΝΑΣ!
Γινετε οσο καλυτεροι μπορειτε!
Συμφιλιωθειτε με τα υπολοιπα μορια του Θεου γυρω σας (ανθρωποι, ζωα, πουλια, δεντρα κλπ)
ΔΕΝ χρειαζεστε καθοδηγηση απο ΚΑΜΙΑ θρησκεια!




:winka: :winka: :winka:



Y.Γ. χωρίς νόημα αλλά για την ιστορία γιατί ένα ον πρέπει οπωσδήποτε να έχει χεράκια;

crs-k
11/01/2006, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
:winka: :winka: :winka:



Y.Γ. χωρίς νόημα αλλά για την ιστορία γιατί ένα ον πρέπει οπωσδήποτε να έχει χεράκια;


Βαλε πλοκαμια εσυ ρε Μανωλη ... :wacko:


Εκει θα τα χαλασουμε ?


:lol: :rotflmao: :lol:

gdevelek
11/01/2006, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Βαλε πλοκαμια εσυ ρε Μανωλη ... :wacko:


Εκει θα τα χαλασουμε ?


:lol: :rotflmao: :lol:

Θείο, θείο;;;

Να βάλω clip-ons???

:blush:

tai
11/01/2006, 16:59
Gdevelek
Φυσικα και λέει και το ΠΩΣ, η Γένεσις γι' αυτό μιλάει, με τις 6 ημέρες και τα γνωστά. Φυσικά το πώς τα έμαθε αυτός που τα έγραψε, γαργάρα.
=Και αυτό το γράφει


Όσο για το ΠΟΙΟΣ τη δημιούργησε, αλλά και το ΠΩΣ, η όλη ιστορία που καταγράφεται στη Γένεση το φωνάζει δυνατά: "είμαι ένα παραμύθι, μη με παίρνετε στα σοβαρά", αλλά ποιός θέλει να ακούσει...
=Το ότι η σειρά της δημιουργίας είναι απολύτως σύμφωνη με την σημερινή άποψη της επιστήμης δεν σου κάνει εντύπωση? Το ότι το παραμύθι είναι σύμφωνο με την επιστήμη δεν το κάνει λιγότερο απ’ότι θέλεις παραμύθι?

Αλήθεια, ΠΟΙΟΣ έγραψε την Παλαιά Διαθήκη; Υπάρχει απάντηση γι' αυτό; Σίγουρα όχι.
έλα που υπάρχει και είναι γραμμένο μέσα σε αυτήν από τότε!


Κι αν δεν ξέρουμε, πώς το εμπιστευόμαστε το κείμενο; Επειδή μας λενε πως είναι θεόπνευστο; Και λοιπον; Αυτοί που το λένε, πού το ξέρουν; Επειδή κάποια πεποίθηση κρατάει 2-3.000 χρόνια, σημαίνει πως είναι και σωστή;
Την Καινή Διαθήκη βεβαίως ξέρουμε ποιοί την έγραψαν. Αλλά για στάσου, διασταύρωση υπάρχει; Δεν αποτελεί βασική αρχή της ιστορικής γραφής ότι πρέπει ένα γεγονός να διασταυρώνεται; Ο Θουκυδίδης το είχε καθιερώσει αιώνες πριν. Τι διασταύρωση υπάρχει λοιπόν για τα της Κ.Δ.; Καμία.
=Ο Θουκυδίδης έγραψε ένα βιβλίο (καλά 4 είναι) και χωρίς άλλη ιστορική αναφορά, το θεώρησες δεδομένα αληθινό. Στα ευαγγέλια υπάρχουν μαρτυρίες 4 τουλάχιστον ανθρώπων και ήταν γνωστά όταν ακόμα ήταν ζωντανές οι μνήμες από χιλιάδες ανθρώπους που ΤΌΤΕ, ΔΕΝ τα αμφισβητήσανε, και τα θεωρείς αναξιόπιστα?

Αποκλειστικά και μόνο αναφορές σε ένα Ιησού που είχε γίνει αιτία αναστάτωσης την εποχή εκείνη. Και ούτε αυτό σημαίνει πολλά, γιατί το όνομα Ιησούς ήταν κοινότατο τότε στους Εβραίους.
= το όνομα Ιησούς είναι ελληνική λέξη και σημαίνει ιατρός, από την ίαση.


Πώς λοιπόν πιστεύουμε τα περί θαυμάτων και ανάστασης και λοιπά;

Τέλος πάντων, ο καθένας με τις πεποιθήσεις του.
=Απόλυτα δεκτό! Γιατί Είπε -ός’τις θέλει πίσω μου ελθει.- :wave2: :beer:

tai
11/01/2006, 17:08
QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Δεν καταλαβα ποτε, κι ας εχω και θητεια στην Εκκλησια μικρος (6 χρονια Κατηχητικο, παπαδακι κλπ), γιατι πρεπει να φανταζομαστε τον Θεο σαν "Ον" (οπως μας λεει η θρησκεια).
=γιατί είπε ότι είμαι ο ΟΝ που στα αρχαιοβλάχικα σημαίνει και ότι ειμαι ο ΕΝΑΣ
Γιατι να ειναι καποιος με χερακια (δεν ξερω ποσα και ποσο μεγαλα) που επιασε κι εβαλε μια ταξη.
Μεχρι τωρα εχουμε τεκμηριωμενες εξηγησεις για την Δημιουργια και μαθαινουμε καθημερινα κι αλλα!
= που συμπίπτουν με την αρχή της δημιουργίας που γράφει η γένεση, σε πολλά.
Αυτο που εχουμε καταφερει λοιπον μεχρι τωρα ειναι να θαυμασουμε την Φυση και την πολυπλοκοτητα της.
Την Βιαιοτητα του Συμπαντος.
Την καταστρατηγηση σε πολλες περιπτωσεις αυτων που θεωρουσαμε "Νομους" στην Φυσικη, ετσι ωστε αναγκαστηκαμε να αναπτυξουμε την (κυριαρχουσα πλεον σημερα) "Θεωρια του Χαους"!
=διορθώνουμε λοιπόν τα λάθη μας στη «επιστημονική» θεώρηση του κόσμου, που πριν ήταν "σωστά" και αντίθετα με τα όσα έγραφε η γένεση.
Αν καπου λοιπον πρεπει να κολλησουμε το "Θειο" αυτο το καπου ειναι η ιδια η Φυση.
Η Φυση που ειμαστε μερος της.
Ειμαστε μερος του Θεου.

Οι Εκκλησιες ειναι παντου γυρω μας.
Τα ποταμια, τα βουνα, οι θαλασσες ειναι τα κοντινα μερη για "προσκηνημα".
= να μια άλλη θρησκεία, η παγανιστική.

Το ενστικτο, που μας το εδωσε η Φυση, και ΟΧΙ το μυαλο, που μας το εχουν "πλασει" με διαφορα παραμυθια, ειναι το ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ.=Τώρα δηλαδή, η σκέψη και ο πολιτισμός είναι έγκλημα με βάση αυτά που λες.
Ακομα κι αν μας οδηγησει στο υπερτατο εγκλημα (αφαιρεση αλλης ζωης), το ενστικτο ΔΕΝ κανει λαθος, μιας και ειμαστε (ημασταν) μερος της διατροφικης αλυσιδας και η Φυση την διατηρουσε ΣΩΣΤΑ!
Με το μυαλο βεβαια τα εχουμε καταστρεψει ολα αυτα.
Βγαινουμε και σκοτωνουμε για χομπυ, για λεφτα κλπ. (αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα).
= η ηθική του ενστίκτου είναι λοιπόν καλύτερη από την ηθική του αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτών?


Ψαχνετε λοιπον τον Θεο?

Ψαξτε μεσα σας ο καθενας.
Ειστε ενας ΘΕΟΣ ο ΚΑΘΕΝΑΣ!
Γινετε οσο καλυτεροι μπορειτε!
Συμφιλιωθειτε με τα υπολοιπα μορια του Θεου γυρω σας (ανθρωποι, ζωα, πουλια, δεντρα κλπ)
ΔΕΝ χρειαζεστε καθοδηγηση απο ΚΑΜΙΑ θρησκεια!
=Ακόμα και από την παγανιστική που ευαγγελίζεσαι?
[/QUOTE] :wave2: :wave2: :cool:

tai
11/01/2006, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Απλά πράγματα...

Το πρώτο πράγμα που θα έκανε ο θεός αν υπήρχε θα ήταν να εξαφανίσει το παπαδαριό ΟΛΩΝ των θρησκειών...

Και να τους δικάσει για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας.

αλλά που...
=όταν κατέβκε αυτό έκανε. Όταν ξανακατέβει γιατί να μην το ξανακάνει?




:beer: :beer:

afrotwin
11/01/2006, 17:11
lipon gia na telionoume mia ke kali

8eos iparxi ego:mad:
ke opios me amfisviti 8a tou kserizoso ta karidia ke 8a ta miraso sta adespota
an iste poloi kante sira....:rotflmao: :rotflmao:

meta xristos ke vevea ipirkse ke ton legane apopisoglou a8anasio
ke ipe ke merikes saxlamares tou stil na agapiomaste na feromaste trifera o enas ston alo ke eniote na kanoume ke kiklo..

ala i koloevreoi ta alaksan ola opos tous simfere ton ekanan ena profiti 8avmatopio o opios anasti8ike kiolas ke meta me vasanismous ke ka8e meso anakgasan tin an8ropotita na pistevi tis malakies pou lete simera ke den trepeste....


meta ir8a i ispanoi pio magkes afou teliose to 8ema pistevete giati kindinevete ke den evriskan ti alo na fovi8oun i an8ropoi
epinoisan ton satana giro sto 600 meta xriston isos to 666 gia afto 8eorite ke to noumero tou satana

meta kapsan oles tis grafes ke pros8esan ton satana sto parel8on to paron ke to melon ke mas edosan enan kenourio kindino apo ton opio mas esozan:rotflmao: :rotflmao:


lipon poli an8ropoi palia epasxan apo 8iroidi ke itan akator8oto tote i an8ropoi na vroun aftin tin pa8isi akomi ke simera ine ligo diskolo tote itan akator8oto

lipon otan exis provlima me 8iroidi ftanis sto simio tis sxizofrenias
ke tote pistevan oti empene o satanas stous an8ropous ke espevdan i xristiani na to xrisimopioisoun gia na apodiksoun oti kapios itan satanismenos...:rotflmao: :rotflmao:

ke fisikan giatrevan ton foutso tou karampela ke kanenas satanas den evgene ke me merika votana iremistika iremousan ton as8eni ke merikes fores o satanas tou ksana empene
opos empene se merikes dekades ekatontades mazi:rotflmao:

lipon an pistevete stis tenies pou miloun gia tetia fantastika fenomena
i pistevete ston xristianismo
i stin kokinoskoufitsa
i ston olimpiako
ine diko sas 8ema ke kala kanete

ala aftomatos xaraktirizeste kiolas
ke an pistevete sta ipolipa plin tou xristianismou den trexi ke tipota
ala ama pistevete ston skotadismo stin ama8ia iste gia ta mpaza
ke iparxoun ke morfomeni pou pistevoun sta mpaza min sas fenete periergo


ke episis den sas katigori kanis an iste xamilis noimosinis ke pistevete se vlakies anastasis egkimosines meso krinon:lol:
peria adam ke evas (mias genikoteris emomiksias diladi) ke genika se oloi aftin tin ipokrisia pou presvevoun i papades meso tou xristianismou...
den ine kako na iste lipon tetiou epipedou

giatistin zoi xriazonte ke i servitoroi den mporoume na imaste oloi pelates kapios prepi na mas serviri..
:lol: :lol: :lol: :lol:

tai
11/01/2006, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
lipon gia na telionoume mia ke kali

8eos iparxi ego:mad:

:a9: :a31: :a22:




:lol: :lol: :lol: :lol:

crs-k
11/01/2006, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
QUOTE].............................



Ρε Χρηστο ...

ΔΕΝ θα παρασυρθω σε τετοιο διαλογο (και ΜΗΝ το παρεις προσωπικα)!

Με στιχους απο παραμυθακια, και με "μου ειπαν", "ακουσα καπου", κλπ ...

Δεν απανταω σε κανεναν (πανω σ' αυτο το θεμα τουλαχιστον) που ΔΕΝ εχει να παραθεσει ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.

Μαλιστα σε εχω προλαβει σε πιο πανω ποστ, οταν απαντησα στο toyota ... :winka:



Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
.............................
Τοτε κι οι "αλλοι" θα σου αντιπαραθεσουν την Βιβλο!

Μονο επιχειρηματα!
Αλλιως πεφτετε στο επιπεδο των "θρησκευομενων"!


Τωρα γραφω την αποψη μου για την θεωρηση του "Θεου".

Με τις θρησκειες ΔΕΝ ασχολουνται πια ΟΥΤΕ οι "θρησκευομενοι" ("πιστευοντες", οπως θες πες το).

Οποτε θα ειναι "κλοπη Εκκλησιας" να ασχοληθω εγω.
ΔΕΝ συνηθιζω να βαραω πεθαμενους.

Εσυ συνεχιζεις να υπερασπιζεσαι μια συγκεκριμενη θρησκεια, που μαλιστα, ιστορικα ειναι η ΛΙΓΟΤΕΡΟ δοκιμασμενη στον χρονο (μετα τον Ισλαμισμο) και με διαφορα ΛΙΓΟΤΕΡΟ διαδεδομενη σ' αυτον τον πλανητη.
ΜΗΝ το παιδευεις ...


Προσπαθησε να δεις την μεγαλυτερη εικονα ...


:smokin: :beer: :wave2:

afrotwin
11/01/2006, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
:a9: :a31: :a22:






ti egine re tai akoma ton pezis?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ke na sou po exoume tin apopsi sou tekmiriomeni apo palia epi tou 8ematos

8a se parakalousa na tin tiposis se ena oreo xarti na tin kanis rolo ke na tin enapo8esis is ton prokto sou:rotflmao: :rotflmao:
ke na sou po esi ise arxeologia kameno xarti den perimename oute na katalavis oute na alaksis simera
opote min mas pedevis katse ligo akri
pisteve oti 8elis gia to 8ema ke ase mas na to sizitisoume

xoris copy paste...:rotflmao: :rotflmao:

ke to tonizo afto e?:rotflmao:

lipon ise enas laikos kalos an8ropos pou den pai parapera oute me sferes vres kanenan san ke esena na kanete parea ke na ta vrite opos gousternete....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
11/01/2006, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
=όταν κατέβκε αυτό έκανε. Όταν ξανακατέβει γιατί να μην το ξανακάνει

:beer: :beer:

:confused:

Πότε κατέβηκε και τι ακριβώς έκανε;;;

Γιατί από τότε (που φαντάζομαι οτι λες) και μετα, εκατομμύρια πέθαναν λόγω της φανατικής πίστης σε μια θρησκεία...

Τουλάχιστον πιο πριν πολεμούσαν για χρήμα, για φαγητό, για εδάφη και για γκόμενες .... Απλά πράγματα

όχι για παραδείσους με ατελείωτα πιλάφια...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tai
11/01/2006, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ρε Χρηστο ...

ΔΕΝ θα παρασυρθω σε τετοιο διαλογο (και ΜΗΝ το παρεις προσωπικα)!

:smokin: :beer: :wave2: :beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
11/01/2006, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
[= το όνομα Ιησούς είναι ελληνική λέξη και σημαίνει ιατρός, από την ίαση.



Καμία σχέση απ' όσο ξέρω

Εβραϊκό είναι και προφερόταν Γεχοσούα Μπεν Γιοζεφ (= ο γιος του Γιοσέφ, του Ιωσήφ)

Το Ιάσονας βγάινει από το Ίαση.

Ξάδελφος του Γεχοσούα ήταν ο Γιοχανάν (= Ιωάννης)

Και για να στο τεκμηριώσω, πριν τον παραπάνω Γεχοσούα, υπήρχε ο Γεχοσούα Μπεν Ναυή (=Ιησούς του Ναυή), ο διάδοχος του Μωυσή, περίπου το 1500 πχ. Μη μου πεις οτι ξέραν ελληνικά τότε!!!

Εκτός αν τα έμαθαν από τουε Φιλισταίους δλδ τους λαούς της Θάλασσας (Οι Φιλισταίοι έδωσαν το όνομά τους στην Παλαιστίνη = Πελεστέτ)

Πηγές των παραπάνω τα απόκρυφα ευαγγέλια (κυρίως του Θωμά) και εκδόσεις της βίβλου χωρίς της περικοπές της εκκλησίας.

Καθώς και βιβλία για τα χειρόγραφα της νεκρής θάλασσας.

Εννοείται οτι ΔΕΝ κάνουμε αντιπαράθεση, δεν έχει νόημα άλλωστε... εγώ δεν λέω σε κανέναν να μην πιστεύει

Κουβέντες τέτοιες είναι ωραίο να γίνονται. Πάντα μαθαίνουμε, όλοι μας.

:beer: :wave2:

afrotwin
11/01/2006, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:confused:

Πότε κατέβηκε και τι ακριβώς έκανε;;;

Γιατί από τότε (που φαντάζομαι οτι λες) και μετα, εκατομμύρια πέθαναν λόγω της φανατικής πίστης σε μια θρησκεία...

Τουλάχιστον πιο πριν πολεμούσαν για χρήμα, για φαγητό, για εδάφη και για γκόμενες .... Απλά πράγματα

όχι για παραδείσους με ατελείωτα πιλάφια...


ego exo pe8ani sto gelio pou pigan ta mpaza i xristiani apolitisoi amorfoti ena me tin kavalines ton zoon
na tin pesoun peri xristianismou stous romeous:rotflmao: :rotflmao:
me ton gamato politismo me to ipsilo status me tin xlida na reei
me ta orgia tous ke ala tetia
ke afti tous petagan sta liontaria..:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kala milame oi pio gamatoi itan oi romeoi:lol: :lol: :lol:

afrotwin
11/01/2006, 17:47
το όνομα Ιησούς είναι ελληνική λέξη και σημαίνει ιατρός, από την ίαση.

re ti malakies legate ke tis exasa:rotflmao: :rotflmao:

mou 8imise to gamos ala elinika me ton trelameno elina pou ola ta evgaze elinika akoma ke to kimono:rotflmao: :rotflmao:

ke ixe to aporipantiko tipou azax pou to xrisimopiouse akoma ke gia ta spirakia
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

GeorgeFZR
11/01/2006, 17:49
Diavasa sxedon ola ta post sas kai mallon gia akomi mia fora ksefigame apo to 8ema mas:rotflmao:

To arxiko mou post,anaferotan ston sigekrimeno kirio o opoios meso tis ekpompis tou para8etei kapoia erwthmata gia ton tropo pou leitourgoun simera oi ekklisies-8riskies..Kata tin gnwmh mou to simantikotero pou leei autos o agglos einai gia to pws den prepei oi koinwnies-polities-8riskies na prosilitizoun ta mikra paidia..apo tin gennisi tous mexri ta 16-17..Paradeigma emeis oi ellines...genni8ikame kai mas vaptisane xristianous or8odoksous....pigame sxolio kai mas riksane tin karamela tou xristianismou kai mas kanane na pistevoume oti oi alles 8riskies einai fykia kai metakswtes kordeles....vevea to idio pistevoun kai oi kinezoi,oi indoi,oi mousoulmanoi kai paei legontas...to rezoume tis olis ipo8esis einai oti ena 7 xrono paidi den einai se 8esi na skeftei kai na krinei poia 8riskeia tou teriazei kai vevews an iparxei kapoia pou tou teriazei...


Kai kati telefteo,otan kapios dikos mas an8rwpos pa8ei kati polli sovaro,amesws strefoume to vlema mas panw kai parakalame ton 8eo.....


filika:wave2:

tai
11/01/2006, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ti egine re tai akoma ton pezis? :rotflmao: :rotflmao:

ke na sou po exoume tin apopsi sou tekmiriomeni apo palia epi tou 8ematos

Το λέω πολλές φορές για να το καταλάβεις.
Είσαι και λίγο μπουμπούνας.:rotflmao:

arakalousa na tin tiposis se ena oreo xarti na tin kanis rolo ke na tin enapo8esis is ton prokto sou
Να με συγχωρέσεις, αλλά την διαστροφή που μου πρότεινες, δεν θα μπορέσω να την ακολουθήσω.
Πονάει.
Εντάξει, ξέρω ότι έχεις μεγάλη εμπειρία σε αυτές της ανωμαλίες, αλλά εγώ δεν μπορώ να σε φτάσω σε προοδευτικότητα.
:rotflmao:
ke na sou po esi ise arxeologia kameno xarti den perimename oute na katalavis oute na alaksis simera
opote min mas pedevis katse ligo akri
pisteve oti 8elis gia to 8ema ke ase mas na to sizitisoume

xoris copy paste...:rotflmao: :rotflmao:

ke to tonizo afto e?:rotflmao:

lipon ise enas laikos kalos an8ropos pou den pai parapera oute me sferes vres kanenan san ke esena na kanete parea ke na ta vrite opos gousternete.
Αυτό προσπαθώ βρε χαμένο. Να μεγαλώσω την παρέα μου....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :a22:

afrotwin
11/01/2006, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Diavasa sxedon ola ta post sas kai mallon gia akomi mia fora ksefigame apo to 8ema mas:rotflmao:

To arxiko mou post,anaferotan ston sigekrimeno kirio o opoios meso tis ekpompis tou para8etei kapoia erwthmata gia ton tropo pou leitourgoun simera oi ekklisies-8riskies..Kata tin gnwmh mou to simantikotero pou leei autos o agglos einai gia to pws den prepei oi koinwnies-polities-8riskies na prosilitizoun ta mikra paidia..apo tin gennisi tous mexri ta 16-17..Paradeigma emeis oi ellines...genni8ikame kai mas vaptisane xristianous or8odoksous....pigame sxolio kai mas riksane tin karamela tou xristianismou kai mas kanane na pistevoume oti oi alles 8riskies einai fykia kai metakswtes kordeles....vevea to idio pistevoun kai oi kinezoi,oi indoi,oi mousoulmanoi kai paei legontas...to rezoume tis olis ipo8esis einai oti ena 7 xrono paidi den einai se 8esi na skeftei kai na krinei poia 8riskeia tou teriazei kai vevews an iparxei kapoia pou tou teriazei...


Kai kati telefteo,otan kapios dikos mas an8rwpos pa8ei kati polli sovaro,amesws strefoume to vlema mas panw kai parakalame ton 8eo.....


filika:wave2:

re file mas niazi an ksefigame pio itan to proto 8ema ke ala tetia?
den mas......
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
ke to ksero oti kitate epano ke vlepete ta apaftaria tou 8eou...
:rotflmao: :rotflmao:

den mas ipes omos ti xroma exoun ka8e fora pou ta kitas:lol: :lol:


lipon 8eo onomazoume tin ikanotita tou simpatos na skeftete

meta 8eos ine ke to esoteriko ego mas pou ine pio sosto ke pio sofo ke zitame me tin kali mas energia na kseperasoume katastasis ke na voi8isoume filous


ke gia ola ta ipolipa oloi i an8ropoi exoume mia terastia ke gia na katalavete poso terastia ine sikoste to kefali psila ena vradi na dite poso terastia agnia exoume
afto mas xaraktirizi san an8ropous i agnia afto onomazoun meriki 8eo

crs-k
11/01/2006, 18:01
Αναζητηση του "Θειου", η πιο πεζη επιστημονικη θεωρηση



Η Επιστημη (τεχνολογια κατ' επεκταση) ειναι μαγεια!
Απολυτα σωστο.

Φανταστειτε πως θα εμοιαζε ενας συγχρονος πεζοναυτης, με συγχρονα οπλα, γυαλια νυκερινηςορασης, υπερυθρων και θερμικα, εξοπλισμενος με θωρακες κεβλαρ, με jet pack και χιλια δυο αλλα καλουδια, αν εμφανιζοταν πριν απο 3, 4, 5 χιλιαδες χρονια ...

Φανταστειτε (με την εκθετικη αναπτυξη της τεχνολογιας που υπαρχει) πως θα φανταζει ενας αντιστοιχος του 4.000 μ.Χ. ειτε σε μας, ειτε (ακομα χειροτερα) στον Homo Erectus ή στον Νεαντερταλιο ...

Πηραμε μια εικονα!


Αν λοιπον ο ανθρωπος του 4000 (εφοσον επιβιωσει μεχρι τοτε), απαλλαγμενος απο πολεμους, φτωχια, θρησκειες και ολες τις αλλες μικροτητες (και θα πρεπει να εχει απαλλαχθει για να επιβιωσει σαν ειδος), εχει αφιερωθει στην εξερευνηση αλλων κοσμων ...
Φτανει σ' ενα πλανητη και βρισκει ενα ειδος σαν τον Νεαντερταλιο ενα πραμα ή και προγενεστερο ακομα.

Τι θα εκανε?

Απλα θα παρατηρουσε ...
Αν μπορουσε θα βοηθουσε, αλλα χωρις να επιρεασει (οχι πολυ τουλαχιστον) την εξελικτικη πορεια του Ειδους.

Ισως να διεβλεπε οτι μια μικρη επεμβαση θα εδινε ωθηση στο Ειδος αυτο ...


Η θεωρια αυτη ειναι αρκετα παλια για να καλυψη το "κενο" που υπαρχει μεταξυ του Ανθρωπου του Νεαντερταλ και του Σοφου Ανθρωπου (Homo Sapiens).


Μηπως ειμαστε "πειραμα" ?

Μηπως αυτοι ειναι οι "Θεοι" μας που αναφερονται σε ΟΛΕΣ τις θρησκειες?

Μηπως θα ξαναρθουν οι "Θεοι" να δουν πως παμε?

Μηπως εχουν ξαναρθει και ΔΕΝ τους καταλαβαμε (λογω της τεχνολογιας τους)?

Μηπως ειναι εδω?

Μηπως ... (προσθεστε ελευθερα το δικο σας ερωτημα, θα ταιριαζει στην θεωρια αυτη 99%)





Πριν προλαβει καποιος να μου πει κατι ...

Αυτες ειναι σκεψεις ενος "σκεπτικιστη", "αθεου" κι οτι αλλο θελετε πειτε με ...

Μπορει να απεχουν απο την πραγματικοτητα, αλλα σιγουρα ειναι ΠΙΟ κοντα σ' αυτην απο τα "παραμυθακια" που παγκοσμια μας διαδασκουν οι "εκπροσωποι" του(των) Θεου(ων). :winka:



:smokin: :beer: :wave2:




ΥΓ: Οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ, με τις θρησκειες ΔΕΝ εχει νοημα να ασχοληθω, μιας κι ειναι "καμενα χαρτια" πλεον και για τους ιδιους τους "πιστους".
Σε κατι τετοια θελω σοβαρους αντιπαλους κι οχι πεθαμενους!

:lol: :rotflmao: :lol:

tai
11/01/2006, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καμία σχέση απ' όσο ξέρω

Εβραϊκό είναι και προφερόταν Γεχοσούα Μπεν Γιοζεφ (= ο γιος του Γιοσέφ, του Ιωσήφ)

Το Ιάσονας βγάινει από το Ίαση.

Ξάδελφος του Γεχοσούα ήταν ο Γιοχανάν (= Ιωάννης)

Και για να στο τεκμηριώσω, πριν τον παραπάνω Γεχοσούα, υπήρχε ο Γεχοσούα Μπεν Ναυή (=Ιησούς του Ναυή), ο διάδοχος του Μωυσή, περίπου το 1500 πχ. Μη μου πεις οτι ξέραν ελληνικά τότε!!!

Εκτός αν τα έμαθαν από τουε Φιλισταίους δλδ τους λαούς της Θάλασσας (Οι Φιλισταίοι έδωσαν το όνομά τους στην Παλαιστίνη = Πελεστέτ)

Πηγές των παραπάνω τα απόκρυφα ευαγγέλια (κυρίως του Θωμά) και εκδόσεις της βίβλου χωρίς της περικοπές της εκκλησίας.

Καθώς και βιβλία για τα χειρόγραφα της νεκρής θάλασσας.



Εννοείται οτι ΔΕΝ κάνουμε αντιπαράθεση, δεν έχει νόημα άλλωστε... εγώ δεν λέω σε κανέναν να μην πιστεύει

Κουβέντες τέτοιες είναι ωραίο να γίνονται. Πάντα μαθαίνουμε, όλοι μας.

:beer: :wave2:
Θα διαφωνήσω. Στη μετάφραση της βίβλου όταν έγινε από του 70 Έλληνες προ Χριστού, έδωσαν στο όνομα γέσουα την μετάφραση ιησούς. Και πίστευαν ότι σιμένει ιαστής. Την προσφώνηση Ιησούς όπως και την προσφώνηση Χριστός την πήρε Ο λεγόμενος Εμμανουήλ για το έργο Του και Την ιδιότητά του.

Και μην ακούω για απόκρυφα και χαμένα ευαγγέλια, όταν αυτά είναι γνωστά και προσιτά σε κάθε ενδιαφερόμενο, από την ώρα που γραφτήκανε.


Εννοείται οτι ΔΕΝ κάνουμε αντιπαράθεση, :beer: :beer: :beer:

crs-k
11/01/2006, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καμία σχέση απ' όσο ξέρω

.........................................

Κουβέντες τέτοιες είναι ωραίο να γίνονται. Πάντα μαθαίνουμε, όλοι μας.



Ρε Καπετανιε ...

Μπηκες στο τρυπακι ρε ... :wacko:


Πας τωρα να εξηγησεις σε καποιους που "πιστευουν" στην Κοκκινοσκουφιτσα οτι το φορεμα ΔΕΝ ηταν μαλινο γιατι δεν ειχε εφευρεθει η πλεξη, αλλα τσουβαλινο ... :sick:

Μαλινο θελει ?

Μαλινο ειναι !!!

Δικο του ειναι το παραμυθι και κανει ΟΤΙ θελει !!!

:lol: :rotflmao: :lol:



Ιαστης θελει !

Ιαστης ειναι !

Κι Ιπποκρατης να θελει να ειναι ο Εβραιος, Ιπποκρατη θα τον λεω εγω !

:lol: :rotflmao: :lol:





Χρησταρα σ' αγαπαω !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

:smokin: :beer: :wave2:

afrotwin
11/01/2006, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αναζητηση του "Θειου", η πιο πεζη επιστημονικη θεωρηση



Η Επιστημη (τεχνολογια κατ' επεκταση) ειναι μαγεια!
Απολυτα σωστο.

Φανταστειτε πως θα εμοιαζε ενας συγχρονος πεζοναυτης, με συγχρονα οπλα, γυαλια νυκερινηςορασης, υπερυθρων και θερμικα, εξοπλισμενος με θωρακες κεβλαρ, με jet pack και χιλια δυο αλλα καλουδια, αν εμφανιζοταν πριν απο 3, 4, 5 χιλιαδες χρονια ...

Φανταστειτε (με την εκθετικη αναπτυξη της τεχνολογιας που υπαρχει) πως θα φανταζει ενας αντιστοιχος του 4.000 μ.Χ. ειτε σε μας, ειτε (ακομα χειροτερα) στον Homo Erectus ή στον Νεαντερταλιο ...

Πηραμε μια εικονα!


Αν λοιπον ο ανθρωπος του 4000 (εφοσον επιβιωσει μεχρι τοτε), απαλλαγμενος απο πολεμους, φτωχια, θρησκειες και ολες τις αλλες μικροτητες (και θα πρεπει να εχει απαλλαχθει για να επιβιωσει σαν ειδος), εχει αφιερωθει στην εξερευνηση αλλων κοσμων ...
Φτανει σ' ενα πλανητη και βρισκει ενα ειδος σαν τον Νεαντερταλιο ενα πραμα ή και προγενεστερο ακομα.

Τι θα εκανε?

Απλα θα παρατηρουσε ...
Αν μπορουσε θα βοηθουσε, αλλα χωρις να επιρεασει (οχι πολυ τουλαχιστον) την εξελικτικη πορεια του Ειδους.

Ισως να διεβλεπε οτι μια μικρη επεμβαση θα εδινε ωθηση στο Ειδος αυτο ...


Η θεωρια αυτη ειναι αρκετα παλια για να καλυψη το "κενο" που υπαρχει μεταξυ του Ανθρωπου του Νεαντερταλ και του Σοφου Ανθρωπου (Homo Sapiens).


Μηπως ειμαστε "πειραμα" ?

Μηπως αυτοι ειναι οι "Θεοι" μας που αναφερονται σε ΟΛΕΣ τις θρησκειες?

Μηπως θα ξαναρθουν οι "Θεοι" να δουν πως παμε?

Μηπως εχουν ξαναρθει και ΔΕΝ τους καταλαβαμε (λογω της τεχνολογιας τους)?

Μηπως ειναι εδω?

Μηπως ... (προσθεστε ελευθερα το δικο σας ερωτημα, θα ταιριαζει στην θεωρια αυτη 99%)





Πριν προλαβει καποιος να μου πει κατι ...

Αυτες ειναι σκεψεις ενος "σκεπτικιστη", "αθεου" κι οτι αλλο θελετε πειτε με ...

Μπορει να απεχουν απο την πραγματικοτητα, αλλα σιγουρα ειναι ΠΙΟ κοντα σ' αυτην απο τα "παραμυθακια" που παγκοσμια μας διαδασκουν οι "εκπροσωποι" του(των) Θεου(ων). :winka:



:smokin: :beer: :wave2:




ΥΓ: Οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ, με τις θρησκειες ΔΕΝ εχει νοημα να ασχοληθω, μιας κι ειναι "καμενα χαρτια" πλεον και για τους ιδιους τους "πιστους".
Σε κατι τετοια θελω σοβαρους αντιπαλους κι οχι πεθαμενους!


ego 8a po oti ta ideogramata ton asntekon xiliades xronia prin pou dixnoun kseka8ara iptamena antikimena apo iptamenous diskous os ke elikoptera me prodia8etoun os pros aftin tin katef8insi
ala den eksakrivonoun tipota
as fantastoume oti den mporoume na antilif8oume tin tetarti diastasi me tipota an lipon iparxoun poli perisoteres diastasis apo 4 as poume 10 fantasou ti iparxi giromas pou den mporoume na to antilif8oume gia mena lipon isos apla kapioi kataferan na er8oun se epafi me diastasis peran ton trion ke epikinonisan eferan texnologia ke ideologia stin diki mas diastasi
den xriazete diladi na psaksoume se makrinous kosmous to diaforetiko to 8eiko me aftin tin enia pou to 8etis ine dipla stin periorismenoi antilipsi mas
ke o xristianismos afto polemise ke skotose ke elatose
tin antilipsi mas
to mono pou den xriazese gia na antilif8is ine fovos ke ekini ema8an ton kosmo na fovate pistous ke mi

kalo opion dipote na diksi tin tetarti diastasi se olous mas
iparxi
as er8i kapios na mas tin diksi
an mas lipi8i kapios apo tis perisoteres paraliles diastasis ke er8i na mas pi kati afto den 8a eksipereti polous.....
ke pou 8a kataliksi?

afrotwin
11/01/2006, 18:18
8a ikaso kiola oti i asntekoi ixan tropo na antilamvanonte perisoteres apo tris diastasis ke na erxonte se epafi me alous kosmous pou emis 8eoroume fantasia...

tai
11/01/2006, 18:31
Το ότι κάθε θρησκεία έχει τους εκμεταλλευτές της και τους εκμεταλλευόμενούς της. είναι ένα γεγονός που ανέκαθεν υπήρχε.
Το ότι η θρησκοληψία είναι ασθένεια είναι κανόνας.
Το ότι οιοσδήποτε έχει ένα δόγμα και πιστεύει σε κάτι ή είναι δογματικά αντίθετος σε κάτι, τον κάνει θρησκόληπτο?
Γιατί το ίδιο φανατικός είναι αυτός που απαξιοί τους απίστους με αυτόν που απαξιοί τους πιστούς.
Γιατί και η αθεΐα είναι ένα δόγμα με το κακό απέναντί της.
Η απαξίωση, το μίσος, η πεποίθηση ότι κατέχουν το τέλειο σωστό, αλλά και η προσπάθεια επαναφοράς στο « ίσιο » δρόμο με βία, δεν διαφέρουν από πιστό η άπιστο.
Είναι φανατισμός η ιερά εξέταση, αλλά και οι διωγμοί των χριστιανών είναι φανατισμός. Και από την μεριά των αλλοθρήσκων αλλά ΚΑΙ από την μεριά των άθεων (σταλινισμός).


ΥΓ με αγαπάς αλλά θα κοιμηθείς με άλλους το ΣΚ:rotflmao: :rotflmao:

ΥΓ Εσένα θα σου πάρω μια κουδουνίστρα μωρή καραφλή λουλού να σταματήσεις να διαβάζεις παραμύθια:a22:

el_hymador
11/01/2006, 20:29
Στις απαρχες ομως των αρχεγονων δοξασιων δεν νομιζω οτι υπηρχε πολιτικη σκοπιμοτητα ... εβλεπε ο Κρο-μανιον εναν κεραυνο να πεφτει , ψαρρωνε ....θεος σου λεει......λογικο δεν ειναι?
Το γεγονος οτι μετεπειτα η θρησκεια χρησιμοποιηθηκε για ''αλλους'' σκοπους , με βρισκει απολυτα συμφωνω....

Αποψη μου ειναι (αν ενδιαφερει κανεναν) οτι Θεος ειναι να βαζεις φαντασια στην πραγματικοτητα.....π.χ. μπορει ο Ερωτας να ειναι βιοχημικες αντιδρασεις , ορμονες και ταχυπαλμια... η μουσικη απλα μια παραθεση συχνοτητων.....το καμπυλο σωμα μιας γυναικας οργανικες ενωσεις του ανθρακα κ.τ.λ.-κ.τ.λ......αλλα θα ηταν πολυ ξενερωτο αν τα σκεφτομασταν ολα ετσι , δεν νομιζετε?

afrotwin
11/01/2006, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Στις απαρχες ομως των αρχεγονων δοξασιων δεν νομιζω οτι υπηρχε πολιτικη σκοπιμοτητα ... εβλεπε ο Κρο-μανιον εναν κεραυνο να πεφτει , ψαρρωνε ....θεος σου λεει......λογικο δεν ειναι?
Το γεγονος οτι μετεπειτα η θρησκεια χρησιμοποιηθηκε για ''αλλους'' σκοπους , με βρισκει απολυτα συμφωνω....

Αποψη μου ειναι (αν ενδιαφερει κανεναν) οτι Θεος ειναι να βαζεις φαντασια στην πραγματικοτητα.....π.χ. μπορει ο Ερωτας να ειναι βιοχημικες αντιδρασεις , ορμονες και ταχυπαλμια... η μουσικη απλα μια παραθεση συχνοτητων.....το καμπυλο σωμα μιας γυναικας οργανικες ενωσεις του ανθρακα κ.τ.λ.-κ.τ.λ......αλλα θα ηταν πολυ ξενερωτο αν τα σκεφτομασταν ολα ετσι , δεν νομιζετε?

gia afto leme oti pistevete se parami8ia...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
11/01/2006, 22:40
[i]
ΥΓ Εσένα θα σου πάρω μια κουδουνίστρα μωρή καραφλή λουλού να σταματήσεις να διαβάζεις παραμύθια:a22: [/B]

nomizis re apopisoglou oti an mou paris koudounistres 8a papsi na ine saxlamara o xristianismos?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

an ine na do8i i ali8ia stous an8ropous pare mou mia kouta
ala den nomizo na alaksi tipota
tis idies pipes 8a tsampounane i xristiani
ke esena den 8a sou kopsi perisotero

afto pou me stenaxori ine oti den exoume liontaria na 8as mia vouta stin arena ke na parakalas ton 8eo ke ton xristo na se sosoun....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stavrogin
12/01/2006, 02:08
Ειναι λιγο αστειο να μιλαμε για την υπαρξη του θεου.Αφου ειναι "πανταχου παρων και πανταχου απων" δηλαδη λαμπει δια της απουσιας του,Δηλαδη υπαρχει επειδη κανεις δεν τον εχει δει και απαξ και τον εβλεπε δεν θα υπηρχε διοτι δεν θα ηταν πια θεικος,και αλλα τετοια δυαδικα και αντιφατικα.Και οταν μιλαμε για δυαδικες, φενομενικα αντιφατικες ερμηνιες μιλαμε αναγκαστικα για αρχαια ελλαδα.Οι εβραιοι αυτα τα δυαδικα του τυπου "υπαρχει επειδη δεν υπαρχει και δεν υπαρχει επειδη υπαρχει" δεν τα ειχαν δει ουτε στα ονειρα τους.Η βιβλος ειναι ενα καλο βιβλιο κατα Νιτσε του οποιου ομως του λειπει η δομη ,ο σκελετος ,η αρμονια.Υπαρχουν και καλητερα βιβλια.
Παρτε για παραδειγμα τον Ηρακλειτο:

"Το παν ειναι διαιρετο και αδιαιρετο,γεννητο και αγεννητο,θνητο και αθανατο,λογος και χρονος,πατερας και υιος,θεος και δικαιο,ειναι σοφο να ομολογειτε οτι τα παντα ειναι ενα"

"Τον κοσμο αυτο,που ειναι ιδιος για ολα τα πλασματα,δεν τον επλασε ΚΑΝΕΝΑΣ θεος και κανενας ΑΝΘΡΩΠΟΣ... .

Εν ολιγης η πιο φιλοσοφικα ορθη αποψη κατα την γνωμη μου στο ζητημα της υπαρξης του θεου ειναι η εξης:"υπαρχει δεν υπαρχει,τον εχω χεσμενο, αφου η πιστη ή η απιστια σ'αυτον δεν εξασφαλιζει κανενα πλεονεκτιμα ή μειονεκτημα στην ζωη και μπορει κανεις να εχει εσωτερικη αρμονια,αλλα και πολεμο χωρις αυτον.

gdevelek
12/01/2006, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin

Εν ολιγης η πιο φιλοσοφικα ορθη αποψη κατα την γνωμη μου στο ζητημα της υπαρξης του θεου ειναι η εξης:"υπαρχει δεν υπαρχει,τον εχω χεσμενο, αφου η πιστη ή η απιστια σ'αυτον δεν εξασφαλιζει κανενα πλεονεκτιμα ή μειονεκτημα στην ζωη και μπορει κανεις να εχει εσωτερικη αρμονια,αλλα και πολεμο χωρις αυτον.

Φυσικά οι ρασοφόροι προσπαθούν διακαώς να μας πείσουν πως αρετή και αξιοσύνη υπάρχει ΜΟΝΟ αν τους ακολουθήσεις!!

Στην Ελλάδα μάλιστα έχουμε το άλλο φρούτο με το Χριστόδουλο, ούτε Έλληνες δεν μπορούμε να θεωρούμαστε αν δεν δηλώσουμε οπαδοί του!!

afrotwin
12/01/2006, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Φυσικά οι ρασοφόροι προσπαθούν διακαώς να μας πείσουν πως αρετή και αξιοσύνη υπάρχει ΜΟΝΟ αν τους ακολουθήσεις!!

Στην Ελλάδα μάλιστα έχουμε το άλλο φρούτο με το Χριστόδουλο, ούτε Έλληνες δεν μπορούμε να θεωρούμαστε αν δεν δηλώσουμε οπαδοί του!!

o xristopsaros ine poli kakia
ke ama exi kero na ton pari o papas trelenete
ligo katanoisi re pedia:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

cityfly
12/01/2006, 09:23
"πίστευε και μη ερεύνα"


ποιος το πε να δεις...

εδώ το χω...


κοίτα να δεις που δε θυμάμαι...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:





Γιατί λέτε να το πε άραγε


:lol: :lol:

crs-k
12/01/2006, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
"πίστευε και μη ερεύνα"
ποιος το πε να δεις...
εδώ το χω...
κοίτα να δεις που δε θυμάμαι...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Γιατί λέτε να το πε άραγε
:lol: :lol:


Ο ιδιος που ειπε και το "Ερευνατε τας Γραφας" (αλλα οχι εξω απο αυτες για να ΜΗΝ μπερδευτουμε)! :winka:


:lol: :rotflmao: :lol:

tools
12/01/2006, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
"πίστευε και μη ερεύνα"
:lol: :lol:


''πιστευε και μη,ερευνα''

αυτο παλι ποιος το ειπε?νομιζω ειναι προτιμοτερο

crs-k
12/01/2006, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από tool
''πιστευε και μη,ερευνα''

αυτο παλι ποιος το ειπε?νομιζω ειναι προτιμοτερο


"Ηξεις αφηξεις ουκ εν πολεμω θνηξεις"!

Αυτο να δεις ποιος το 'πε? :rolleyes:

Και που βαζουν το κομμα, πριν ή μετα το "ουκ" ? :dizzy:



:lol: :rotflmao: :lol:

gdevelek
12/01/2006, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
"Ηξεις αφηξεις ου εν πολεμω θνηξεις"!

Αυτο να δεις ποιος το 'πε? :rolleyes:

Και που βαζουν το κομμα, πριν ή μετα το "ου" ? :dizzy:



:lol: :rotflmao: :lol:

ουΚ εν πολέμω θνήξεις.


Όχι ούγκ, αυτό πάει για ινδιάνους (σούζες καγκουριλίκια και τέτοια).

crs-k
12/01/2006, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
........................
Όχι ούγκ, αυτό πάει για ινδιάνους
.......................



Γιατι, ΔΕΝ ειχαν Ινδιανους τοτε? :eek: :eyepop:


:lol: :rotflmao: :lol:

LIBYKOS
12/01/2006, 14:59
Κατά τη γνώμη μου, ο άνθρωπος, λόγω του ότι έχει την ευχή και την κατάρα απ΄τη φύση ( Θεό ; ) να σκέφτεται και να ψάχνεται, βλέπει ότι έχει και απεριόριστες αδυναμίες σε σχέση με το περιβάλλον που ζει. Και επειδή ακριβώς είναι αδύναμος, ψάχνει να βρει τρόπους να αντιπετωπίσει αυτή την αδυναμία. Δεν μπορεί μόνος του, ατομικά, να τα κάνει όλα, άρα πρέπει να ζει σε ομάδες. Οι ομάδες δημιουργούν τις κοινωνίες κλπ κλπ Πρέπει όμως να συντηρηθούν αυτές οι ομάδες, να βρουν τρόπους να συνεχίσουν να υπάρχουν και να εξελίσσονται. Ενας απ'αυτούς είναι και οι θρησκεία, η οποιαδήποτε θρησκεία. Ενα αποκύημα της φαντασίας μας είναι και τίποτε άλλο. Και όσο πιο ισχυρή, τόσο πιο δεμένη η ομάδα. Είναι τυχαίο ότι από καταβολής κόσμου, ή μάλλον καλύτερα, από αρχής της καταγεγραμένης ιστορίας του ανθρώπου, ότι οι πολιτισμοί που άντεξαν για πολύ είναι αυτοί που "ανέπτυξαν" και ισχυρές θρησκείες;
Πιστεύω λοιπόν ότι αυτό που κάνουμε τώρα σε αυτή τη συζήτηση, είναι να ασκούμε κριτική στις μεθόδους που εμείς σαν είδος επινοήσαμε για να διατηρηθούμε στη ζωή αλλά και για να διαιωνισθούμε και σαν είδος.
Δεν φταίνε λοιπόν οι θρησκείες σαν έννοιες για τα κακά που μας βρίσκουν, αλλά εμείς οι ίδιοι που δεν εφαρμόζουμε σωστά όλα αυτά που πρεσβεύουν. θέλουμε πολύ δρόμο ακόμη για να φτάσουμε σε ένα υψηλό επίπεδο. Γιατί, μήπως σε τελική ανάλυση, η βάση σε όλες τις θρησκείες δεν είναι η ίδια;
Σε ένα ενδεχόμενο απειλής του ανθρωπίνου είδους, μήπως θα καταρρεύσουν όλες οι διαφορές μεταξύ των ανθρώπων αλλά και των θρησκειών;

gdevelek
12/01/2006, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Είναι τυχαίο ότι από καταβολής κόσμου, ή μάλλον καλύτερα, από αρχής της καταγεγραμένης ιστορίας του ανθρώπου, ότι οι πολιτισμοί που άντεξαν για πολύ είναι αυτοί που "ανέπτυξαν" και ισχυρές θρησκείες;


To Ισλάμ είναι πολύ ισχυρή θρησκεία, αλλά οι μουσουλμάνοι βρίσκονται αιώνες πίσω πολιτισμικά και κοινωνικά.

Κι όταν στερέψει και το πετρέλαιο, κλάφτα Μοχάμεντ μου...

LIBYKOS
12/01/2006, 15:29
Το πετρέλαιο ήρθε πολύ πολύ πιο μετά!!

gdevelek
12/01/2006, 15:33
Μα αυτό είναι το θέμα, φαντάσου πού θα βρίσκονταν δίχως το πετρέλαιο...

Ούτε τους Παλαιστίνιους δεν έχουν σταθεί ικανοί νά υποστηρίξουν, παρά την εξάρτηση των ΗΠΑ από το πετρέλαιο...

idi
12/01/2006, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Diavasa sxedon ola ta post sas kai mallon gia akomi mia fora ksefigame apo to 8ema mas:rotflmao:

To arxiko mou post,anaferotan ston sigekrimeno kirio o opoios meso tis ekpompis tou para8etei kapoia erwthmata gia ton tropo pou leitourgoun simera oi ekklisies-8riskies..Kata tin gnwmh mou to simantikotero pou leei autos o agglos einai gia to pws den prepei oi koinwnies-polities-8riskies na prosilitizoun ta mikra paidia..apo tin gennisi tous mexri ta 16-17..Paradeigma emeis oi ellines...genni8ikame kai mas vaptisane xristianous or8odoksous....pigame sxolio kai mas riksane tin karamela tou xristianismou kai mas kanane na pistevoume oti oi alles 8riskies einai fykia kai metakswtes kordeles....vevea to idio pistevoun kai oi kinezoi,oi indoi,oi mousoulmanoi kai paei legontas...to rezoume tis olis ipo8esis einai oti ena 7 xrono paidi den einai se 8esi na skeftei kai na krinei poia 8riskeia tou teriazei kai vevews an iparxei kapoia pou tou teriazei...


Kai kati telefteo,otan kapios dikos mas an8rwpos pa8ei kati polli sovaro,amesws strefoume to vlema mas panw kai parakalame ton 8eo.....


filika:wave2:

εχεις ανα πασα στιγμη το δικαιωμα να μη ν εισαι χριστιανος και να το δηλωσεις... τωρα που δεν εισαι 7... αρα τι σε χαλαει???

gdevelek
12/01/2006, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εχεις ανα πασα στιγμη το δικαιωμα να μη ν εισαι χριστιανος και να το δηλωσεις... τωρα που δεν εισαι 7... αρα τι σε χαλαει???

Εμένα με χαλάει το ότι ο Χουντόδουλος με προσμετράει στη δύναμή του, επειδή όταν έβγαλα ταυτότητα προτίμησα να μην κάνω θέμα τα της θρησκείας.

Και αυτό ισχύει για 100άδες χιλιάδες Έλληνες.

idi
12/01/2006, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Εμένα με χαλάει το ότι ο Χουντόδουλος με προσμετράει στη δύναμή του, επειδή όταν έβγαλα ταυτότητα προτίμησα να μην κάνω θέμα τα της θρησκείας.

Και αυτό ισχύει για 100άδες χιλιάδες Έλληνες.

ο Χριστοδουλος φιλε μου εχει δυναμη και αυτο αποδειχτηκε απο 3,000,000 υπογραφες που μαζεψε.... τωρα πες οτι θες αλλα αυτοι που υπεγραψαν ειναι περισσοτεροι απο οσους ψηφισαν το κομμα που κυβερναει αρα μη λετε βλακειες πειτε κανα καλο επιχειρημα....

gdevelek
12/01/2006, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ο Χριστοδουλος φιλε μου εχει δυναμη και αυτο αποδειχτηκε απο 3,000,000 υπογραφες που μαζεψε.... τωρα πες οτι θες αλλα αυτοι που υπεγραψαν ειναι περισσοτεροι απο οσους ψηφισαν το κομμα που κυβερναει αρα μη λετε βλακειες πειτε κανα καλο επιχειρημα....

Είπα πουθενά πως ΔΕΝ είναι περισσότεροι; Αναφέρθηκα σε κόμματα;

Τι κάθομαι και σου απαντάω...

idi
12/01/2006, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Είπα πουθενά πως ΔΕΝ είναι περισσότεροι; Αναφέρθηκα σε κόμματα;

Τι κάθομαι και σου απαντάω...

μη μου απαντας δεν ειμαι του διαλογου ετσι και αλλιως :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
12/01/2006, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ο Χριστοδουλος φιλε μου εχει δυναμη και αυτο αποδειχτηκε απο 3,000,000 υπογραφες που μαζεψε....
.....................................


Μα οι "πολλοι" ειναι η "μαζα" (που λεγαμε) και το "κοπαδι" ρε Γιωρικα ... :p


:lol: :rotflmao: :lol:

marios8
12/01/2006, 17:13
Ολα τα προβατα μαζι. Μην κανει κανενα και ξεφυγει σας περιμενει ο λυκος (ή ο μονολυκος crs-k):lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

Ο θεος ειναι ο τσοπανης με την κλιτσα και το αρκουδοσκυλο ο Χριστοδουλος:lol: :lol:

Υ.Γ. Μην ξεχνατε να ριχνετε τον οβολο σας στο φιλοπτωχο ταμειο (οπως μπαινεις στην εκκλησια δεξια)

gdevelek
12/01/2006, 17:15
Και μην ξεχνάμε, "Ενισχύσατε την αποπεράτωσιν του (υπερπολυτελούς) ιερού ναού μας"

(γιατί η Εκκλησία δεν έχει η φουκαριάρα!!!!!)

crazykiller
12/01/2006, 17:31
.

tai
12/01/2006, 17:59
Αν κάτσει κάποιος ψύχραιμος παρατηρητής και διαβάσει όλες της σελίδες θα παρατηρήσει μία έλλειψη επιχειρημάτων και μια προσπάθεια προσηλυτισμού στο δόγμα που πιστεύει ο καθένας για σωστό. Στην χειρότερη περίπτωση να δει απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς για το διαφορετικό. Επιχειρήματα μόνο, δεν θα βρει, και κυρίως από αυτούς που τα αναφέρουν συχνά.
Κάποιοι από εμάς έχουν ψάξει και καταλήξει σε κάτι, που θεωρούν σωστό. Άρα έχουν απορρίψει τα άλλα ως λάθη, η βλακείες, η ακόμα χειρότερα, ως καταστροφικά.
Είναι η άποψη του καθενός και κερδίζουμε όλοι αν ακούγεται. (άλλωστε όπως λέει και η μπουρδολόγος του forum είναι σαν της κωλ…..πήδες όλοι έχουμε από μια):lol: :a22:
Το κακό είναι ότι κάποιοι, έχουν ακούσει ένα παραμύθι, ένα τσιτάτο, μια θεωρία (που την κατάλαβαν λάθος), κάποια επιχειρήματα που δεν έλεγξαν αν είναι σωστά, κάποια ερωτήματα που τα θεώρησαν σοβαρά χωρίς να ψάξουν να δουν αν έχουν πάψει να είναι ερωτήματα εδώ και πολλά χρόνια, κάποιες προτάσεις που φέρονται να ειπώθηκαν, χωρίς να κοιτάξουν αν ειπώθηκαν πραγματικά, αν προτείνονται, η αν τελικά αναπαράγονται τόσο συχνά από τους ίδιους που θεώρησαν ότι πράγματι έτσι έγινε γιατί το λένε όλοι.
Καλό είναι όταν έχουμε ερωτήματα να ψάχνουμε της απαντήσεις εκεί ακριβώς που αναφέρετε το ερώτημα, και όχι να θεωρούμε ότι είναι αναπάντητα. Εδώ κολλάει «το πίστευε και μη, ερεύνα.».
Το θέμα των επιχειρημάτων τώρα.
Εάν η αντιπαράθεση γίνεται μεταξύ του κουμμουνισμού και του καπιταλισμού, τα επιχειρήματα θα μπορούσαμε να τα πάρουμε από τον Ανταμ Σμιθ και από τον Μαρξ, και από τα βιβλία που έγραψαν.
Σωστό?
Με τι λογική όταν κάνουμε αντιπαράθεση για τον χριστιανισμό δεν θεωρείται σωστό να αντλούν τα επιχειρήματα τους οι χριστιανοί από την Βίβλο?
Εφόσον αυτήν ακριβώς κριτικάρουμε, και πάνω στα γραφόμενά της γίνετε πολλές φορές η κόντρα.
Αν η κόντρα γίνετε για της θρησκείες γενικά, τότε το θέμα ανάγετε σε κοινωνικοπολιτικό. Και εκεί θα πρέπει να μιλάμε για τα οφέλη που έχουν ή θα προκύψουν, από την γενική επικράτηση ή την εξαφάνισή της, στους πολίτες.
Αν η κόντρα έχει να κάνει με την ύπαρξη ή όχι του Θεού, τότε θα πρέπει να συζητάνε μόνο όσοι είναι δεκτικοί σε όποιο αποτέλεσμα προκύψει.



Πάντα με φιλική διάθεση και όρεξη για διάλογο.
:beer: :beer: :beer: :beer:

EKEINOS
12/01/2006, 18:55
Θα γραψω και εγω κατι εξυπνο και μετα θα λιποθυμισω.
1) Η αναγκη της πιστης γενικα ειναι αναγκη του ανθρωπου που πηγαζει απο τον φοβο του ανθρωπου για τον θανατο και την αδυναμια ελενχου του περιβαλοντως στο οποιο ζει,αν καποιος μπορουσε να φτιαξει εναν κοσμο οπως τον θελει και να τον ελενχει απολυτα δεν εχει την αναγκη της πιστης (ανεξαρτητα απο το ειδος της θρησκειας ολες ζητανε πιστη)
2) Η αναγκη του ανθρωπου ν'ανηκει σε κοποιο συνολο
( κληρονομικη θρησκεια)
3) Το πως δημιουργηθηκαν τα παντα εχει εξηγηθει σε μεγαλο ποσοστο,μονο η ενοποιηση των θεωριων μενει,διαβαστε ΣΤΗΒΕΝ ΧΟΚΙΝΣ τα γραφει απλοποιημενα.
4) Δυο σοβαροι και γενικοι τροποι υπαρχουν να ελενχεις καποιον
ο φοβος (εδω ανηκουν οι θρησκειες ) και η εκμεταλευση και δημιουργια των θελω του ( αμερικανικο ονειρο )κανεις οτι σου πουν οταν φοβασαι 'η οταν θελεις κατι. ο ελενχος αυτος δεν ειναι κακος (φανταστητε ν'αφηναμε τα παθη μας ανεξελενκτα) το θεμα ειναι ποιος τον ασκει.
5)Οι ποιο μορφωμενοι ειναι απιστευτα επιρεπεις στις διαφορες αιρεσεις ακομα και αν εχουν ενα τελειως ηλιθιο στορυ,σας θυμιζω τους 15 στην αμερικη που κανανε ομαδικη αυτοκτονια για να μπουνε στο διαστημοπλοιο πιου ηταν κρυμενο στην ουρα του κομητη ΧΑΛΕΥ και τ'οδηγουσε ο αδελφος του γλαροπουστα που ηγειτω της αιρεσης,ηταν ολοι τους ανωτατης μορφωσεως και οικονομικης σταθμης,ξυπνοι και πετυχυμενοι στο ειδος τους
6)ειναι αστεια η αντιπαραθεση επιχειρηματων στα θρησκευτικα γιατι τιποτα δεν μπορει ν'αποδειχτει πειραματικα,ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του.
7)Αν θελεις να χαλασεις μια παρεα,ανοιξε θρησκευτικη,πολιτικη,ποδοσφαιρικη κουβεντα.
8)Αν οι θρησκειες δεν περιειχαν την ιδεα της διαδοσης σαν μεγιστη αναγκαιοτητα (προσυλιτισμος) θα ηταν υπεροχες,γιατι ολων ο πυρηνας αποτελειτε απο ομορφες ιδεες.
9) ΜΕΛΟΝΤΙΚΗ ΠΡΟΒΛΕΨΗ αν καποιος εχει διαβασει απο σοβαρες ιστορικες και ανθρωπολογικες ερευνες (οχι ΤΥΠΟΥ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ)και ξερει πως χαθηκανε πολιτισμοι σαν τους ΙΝΚΑΣ - ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ καταστρεφοντας το περιβαλον εκπληρωνοντας θρησκευτικες αναγκες και υπερπληθηζοντας την περιοχη θα καταλαβει οτι σε 150-200χρονια θα υπαρχουν δυο μονο θρησκειες μουσουλμανοι και καθολικοι κυριως ΛΑΤΙΝΟΙ ( και οι δυο γενναν σαν κουνελια )οι οποιοι θ'αγωνιζωνται να επιβιωσουν σ'ενα καταστρεμενο περιβαλον.
Θυμηθητε στην θεσσαλονικη πριν 2 χρονια καθηγητης θεολογιας ενω ειδε οτι τα παιδια που κυοφορουσε η γυναικα του ηταν σιαμαια δεν τ'αριξε τ'αφησε να γεννηθουν λεγοντας οτι ηταν θελημα θεου,το ΙΚΑ και εμεις πληρωσαμε ενα καρο εκατομυρια για τον διαχωρισμο τους.
Συμπερασμα:μακρια απο τους φανατικους ολων των ειδων, ο σκοπος του ανθρωπου ειναι διαφορετικος για τον καθενα μας και οτι φαμε οτι ποιουμε και οτι αρπαξει ο κωλος μας.
Ετσι ισως καταφερουμε να γινουμε πιο φιλοσοφημενοι

crs-k
12/01/2006, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
.....................



Βλεπεις οτι επιμελως ΑΠΟΦΕΥΓΩ να απαντησω Προσωπικα, στον οποιονδηποτε, γιατι γινεται αντιπαραθεση μεταξυ δυο και υπαρχουν "στεναχωριες"! :winka:

Για τον λογο αυτο και δεν περιελαβα καθολου κειμενο στην παρουσα παραθεση.

Οσο κι αν φανει εγωιστικο, θεωρω οτι εχω πολυ πιο πληρη εικονα, με ευρυγωνιο παρμενη ενα πραμα, ενω πολλοι "ζουμαρουν" σε πολυ πιο ασημαντα πραγματα.

Οσα ειπα μεχρι τωρα νομιζω οτι φτανουν και περισευουν για να μεταφερουν αυτην την εικονα και δεν χρειαζεται να μπω σε περισσοτερες λεπτομερειες.


Ειμαι πολεμιος των Θρησκειων, οι οποιες ειναι με την σειρα τους πολεμιες της γνωσης και της ανοικτης σκεψης.


Μιας και θεωρω οτι εχω πει ηδη πολλα για Forum, για μενα το θεμα σταματαει εδω.

Συγνωμη για οσους στεναχωρησα, αλλα δυστυχως (γι' αυτους, ευτυχως για μενα) ετσι ειναι τα πραγματα!


Καλες μοτοβολτες να 'χουμε!


:smokin: :beer: :wave2: