PDA

View Full Version : Νέα Windows: Windows Vista



Nik0s
11/01/2006, 12:47
CLICK ME (http://www.microsoft.com/windowsvista/)

Daemon
11/01/2006, 17:27
Και ενα desktop :wave2:


33371

Daemon
11/01/2006, 17:29
...


33372

bartlal
12/01/2006, 12:51
3 D παραθυρα? ουαο... :D

gojakla
12/01/2006, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
3 D παραθυρα? ουαο... :D

ΠΑΠΑΡΙΕΣ!!!!
Τι να τα κανεις... δεν θα διαβαζονται τα «μεσα» αρχεια... ΕΦΕ και ΠΑΠΑΤΖΙΛΙΚΙΑ απο την Microsoft...

ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΑ PC!!!!
ΒΑΨΤΕ ΤΑ ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!!!!!

PC's ARE DEAD!!!! LONG LIVE MAC's!!!!!!!!!!!
:smokin: :smokin: :smokin:

evvou
12/01/2006, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gojakla
ΠΑΠΑΡΙΕΣ!!!!
Τι να τα κανεις... δεν θα διαβαζονται τα «μεσα» αρχεια... ΕΦΕ και ΠΑΠΑΤΖΙΛΙΚΙΑ απο την Microsoft...

ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΑ PC!!!!
ΒΑΨΤΕ ΤΑ ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!!!!!

PC's ARE DEAD!!!! LONG LIVE MAC's!!!!!!!!!!!



:a18: :a20: :a19: :a54: :a54:
να τι μπορειτε να κανετε στα pc....
:a11: :a11:

bartlal
12/01/2006, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gojakla
ΠΑΠΑΡΙΕΣ!!!!
Τι να τα κανεις... δεν θα διαβαζονται τα «μεσα» αρχεια... ΕΦΕ και ΠΑΠΑΤΖΙΛΙΚΙΑ απο την Microsoft...

ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΑ PC!!!!
ΒΑΨΤΕ ΤΑ ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!!!!!

PC's ARE DEAD!!!! LONG LIVE MAC's!!!!!!!!!!!
:smokin: :smokin: :smokin:

θα συνεχιζουν να λεγονται mac μετα την εισοδο της @@microsoft στην apple? :winka:

Daemon
12/01/2006, 14:52
Η τα πετατε κι τα δυο, βαζετε Linux και ησυχαζετε :D

gojakla
12/01/2006, 14:55
Bartlal:
Σαφεστατα και θα λεγονται... για εσας τους PCάκηδες εγινε μπας και ξεστραβωθειτε και παρετε κανα σωστο μηχανημα... μειωση του κοστους θα φερει... Α, λογω intel αυτο για οσους δεν ξερουν!

Daemon:
Το MacOSX εχει UNIX απο κατω!!!!!!
Τι να το κανω το Linux????????????

:wave2: :wave2: :wave2:

morpheus
13/01/2006, 11:56
windows? ζVista!!!

bartlal
13/01/2006, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
windows? ζVista!!!

ή windows asta la Vista!!! :lol: :lol: :lol:

gojakla
13/01/2006, 12:26
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΤΕ!!!!!!

LONG LIVE MacOSX!!!!!!!!!!


33550

morpheus
13/01/2006, 13:43
Linux for Human Beings...


33577

ktm640lc4
19/01/2006, 09:22
E oxi και καλυτερος ο μακ.........

Ιδια ειναι και τα δυο.

Εγω προτιμω pc παντως.

Και περιμενω πως και πως τα windows vista που θα γαμ.....νε σιγουραουα.

akaposto
19/01/2006, 09:34
αυτά είναι τα 64-bit(α) ?

Daemon
19/01/2006, 09:50
32bit, αν και δεν διαφερουνε σε GUI..

akaposto
19/01/2006, 09:56
πες μια τι είναι το GUI :blush:

ruyjin
19/01/2006, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
πες μια τι είναι το GUI :blush:

G:Grafical
U:User
I:Interface

με απλα λογια, αυτο που βλεπεις στην οθονη

:wave2:

bartlal
19/01/2006, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
G:Grafical
U:User
I:Interface

με απλα λογια, αυτο που βλεπεις στην οθονη

:wave2:

πσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ....
πως τα λες ετσι....
:a23:

:a22: :a22: :a22:

:wave2:

akaposto
19/01/2006, 10:34
αντε ρε,και νόμιζα ότι είναι τίποτις ψαγμένο :lol: :lol:

akaposto
19/01/2006, 10:39
στο desktop γραφει ότι έχει πυρηνα longhorn
αυτός δεν είναι ο 64bit ,ή έχασα επεισόδιο?

gojakla
19/01/2006, 11:12
Ωραια τα PCακια, ΑΛΛΑ....
ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!


:a19: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a19:


34101

Daemon
19/01/2006, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
στο desktop γραφει ότι έχει πυρηνα longhorn
αυτός δεν είναι ο 64bit ,ή έχασα επεισόδιο?

Το Longhorn ειναι το codename των Vista, οπως των XP ειναι Whistler :)

evvou
19/01/2006, 11:24
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: αγαπαμεεεεεεεεεεεεεεεε G5!!!!!!


:a23: :a23: :a23: :a23: :a19:

Daemon
19/01/2006, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gojakla
Ωραια τα PCακια, ΑΛΛΑ....
ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!


:a19: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a19:

Δηλαδη εκτος απο εμφανιση τι παραπανω εχει ενα Mac και το χρυσοπληρωνεις? 2000? για ενα 64bit 2000Mhz με 512 μνημη και μια φθηνη καρτα γραφικων? Ετσι απο περιεργια μονο.. :)

bartlal
19/01/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Δηλαδη εκτος απο εμφανιση τι παραπανω εχει ενα Mac και το χρυσοπληρωνεις? 2000? για ενα 64bit 2000Mhz με 512 μνημη και μια φθηνη καρτα γραφικων? Ετσι απο περιεργια μονο.. :)

στις διαμαχες γρηγορα!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gojakla
19/01/2006, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Δηλαδη εκτος απο εμφανιση τι παραπανω εχει ενα Mac και το χρυσοπληρωνεις? 2000? για ενα 64bit 2000Mhz με 512 μνημη και μια φθηνη καρτα γραφικων? Ετσι απο περιεργια μονο.. :)

Τα G5 ξεκινανε στα 1800 εουρος...
Αυτο ειναι το βασικο μοντελο:

Power Mac G5 Dual 2.0 GHz 64bit
? Επεξεργαστής διπλού πυρήνα 64bit PowerPC G5 στα 2.0 GHz
? 1ΜΒ L2 cache σε κάθε πυρήνα
? Δίαυλος Συστήματος 1GHz
? Μνήμη 512ΜΒ DDR2 SDRAM PC2-4200 (533MHz)
? 16 GB RAM Μέγιστη μνήμη
? Κάρτα γραφικών NVIDIA GeForce 6600 LE με 128MB GDDR SDRAM σε δίαυλο PCI Express 16x. Διαθέτει μία θύρα DVI-I και μία θύρα DVI-II. Yποστηρίζει αναλύσεις μέχρι 1920x1200 στην θύρα DVI-I και μέχρι 2560x1600 στην θύρα DVI-II.
? Σκληρός δίσκος 160GB/7200 rpm σε Serial ATA
? Εσωτερικό 16x SuperDrive (DVD+R DL/DVD±RW/CD-RW)
?Eγγραφή DVD-R έως 16x
?Eγγραφή DVD+R DL έως 6x
?Aνάγνωση DVD έως 16x
?Eγγραφή CD-R έως 24x
?Eγγραφή CD-RW έως 24x
?Aνάγνωση CD έως 32x
? 3 ανοιχτές υποδοχές PCI Εxpress. Δύο PCI Express 4x και μία PCI Express 8x
? Υποδοχή PCI Express 16x για την κάρτα γραφικών
? 2 εσωτερικές θήκες για σκληρούς δίσκους (1 κατειλημμένη)
? Αναλογική στερεοφωνική είσοδος και έξοδος ήχου
? Οπτική ψηφιακή είσοδος και έξοδος ήχου S/PDIF (Toslink connectors)
Ενσωματωμένο Dual 10/100/1000 (Gigabit) BASE-T Ethernet
? 4 USB 2.0 θύρες (μία μπρστά)
? 2 USB 1.1 θύρες (στο πληκτρολόγιο)
? 1 θύρα FireWire 800MBps
? 2 θύρες FireWire 400MBps (μία μπροστά)
? Airport Extreme ready (802.11g και 802.11b compatible)
? Bluetooth 2.0 + EDR ready

Mac OS X v10.4 και Classic
Aγγλικό USB keyboard
Apple Mighty Mouse

Συνοδευτικό Λογισμικό:

Mac OS X, Spotlight, Dashboard, Mail, iChat AV, Safari, Address Book, QuickTime, iLife (περιλαμβάνει iTunes, iPhoto, iMovie HD, iDVD, & GarageBand), iCal, DVD Player, Classic environment, Art Directors Toolkit X, FileMaker Pro Trial, GraphicConverter, Microsoft Office 2004 για Mac Test Drive, OmniGraffle, OmniOutliner, Xcode Development Tools

Το θεμα παντως περαν των χαρακτηριστικων ειναι να δουλεψεις με ενα τετοιο μηχανακι για κανα-δυο βδομαδες και μετα να ανταλλαξουμε αποψεις.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Τα G5 απευθυνονται σε επαγγελματιες συγκεκριμενων κλαδων. Καποιος που ειναι γραμματεας ΔΕΝ θα παρει Mac.
Δυστηχως στην Ελλαδα δεν απευθυνεται ουτε στους gamers!!!!! Στο εξωτερικο ειναι διαφορετικα τα πραγματα...

Οσο για τα γραφικα που αναφερεις θα σου πω οτι για τις εφαρμογες που θα χρειστει καποιος το G5 δεν χρειαζεται την κορυφαια καρτα....
Υπαρχουν πιο φθηνα Mac (iMac, eMac) που απευθυνονται στο ευρυ κοινο με αξιολογοτατο πακετο χαρακτηριστικων.

:wave2: :beer: :beer:

THEOD
19/01/2006, 13:14
Παιδιά το θέμα έχει ξαναπαίξει....

Άλλο πράγμα το Μάκ και άλλο το Πισί....

Ένα πισί όσο καλό και να το φτιάξεις (πάντα για build to order μιλάμε και όχι για πισιά προσφοράς Κωτσόβολου...) θα είναι πάντα ένας ντενεκές...
Η ποιότητα κατασκευής του Μάκ (όσοι έχουν δει ανοικτό G5 θα καταλάβουν τι εννοώ...), η ικανότητά του να ανταπεξέρχεται σε παράλληλες και βαριές εφαρμογές (ταυτόχρονο άνοιγμα Ιλλουστρατορ, Κουάρκ, φώτοσοπ κλπ), καθώς και η αξιοπιστία του, το έχουν καταστήσει κυρίαρχο στις γραφικές τέχνες και όχι μόνο...

Ταυτόχρονα το φιλικό και εύχρηστο λειτουργικό του (παρά τα προβλήματα συμβατότητας μεταξύ 9+ και 10+) το καθιστούν εύκολο και γρήγορο στις επαγγελματικές εφαρμογές που ως γνωστόν ο χρόνος είναι χρήμα....

Να μην μιλήσουμε για το "μεγάλο" G5 2,5 quad που απλά "πετάει"...

Δεν είναι τυχαίο που στο σέρβις έρχονται για σέρβις και αναβαθίσεις G3, G4, e-Mac δεκαετίας και βάλε ενώ τα αντίστοιχης ηλικίας Πισί βρίσκονται πεταμένα στις χωματερές εδώ και χρόνια...

Επειδή όμως τυχαίνει να είμαι επίσημος Resseller Rainbow, θα διαφωνήσω με τα 1800 ευρώ του G5 2,0 που αναφέρονται παραπάνω....

Η τιμή αυτή είναι για το Αγγλικό μοντέλο, χωρίς εγκατάσταση λειτουργικού και υποδομής γραμματοσειρών, χωρίς μεταφορικά, προπληρωμένο μετρητοίς, με χρόνο παράδοσης 1+ μήνα, και ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ.....

Το Ελληνικό PowerMac G5 2,0 dual core, ΞΕΚΙΝΑ λιανική (μαζί με το ΦΠΑ) μετρητοίς στα 2400 ευρώ, το μεσαίο 2,3 παίζει στα 3000, και το μεγάλο ξεπερνά τα 3900 ευρώ....
Φυσικά υπάρχει και το ΚΟΥΚΛΙ μικρό 17άρι G5 I-Mac με κόστος 1500 ευρώ (που δεν έχει το επιπλέον κόστος οθόνης), και το αντιστοιχο 20άρι με περίπου 1980 ευρώ....Και τα δύο έχουν γίνει ανάρπαστα....

Σταματάω εδώ για να μην κατηγορηθώ για διαφήμιση....

gojakla
19/01/2006, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Παιδιά το θέμα έχει ξαναπαίξει....

Άλλο πράγμα το Μάκ και άλλο το Πισί....

Ένα πισί όσο καλό και να το φτιάξεις (πάντα για build to order μιλάμε και όχι για πισιά προσφοράς Κωτσόβολου...) θα είναι πάντα ένας ντενεκές...
Η ποιότητα κατασκευής του Μάκ (όσοι έχουν δει ανοικτό G5 θα καταλάβουν τι εννοώ...), η ικανότητά του να ανταπεξέρχεται σε παράλληλες και βαριές εφαρμογές (ταυτόχρονο άνοιγμα Ιλλουστρατορ, Κουάρκ, φώτοσοπ κλπ), καθώς και η αξιοπιστία του, το έχουν καταστήσει κυρίαρχο στις γραφικές τέχνες και όχι μόνο...

Ταυτόχρονα το φιλικό και εύχρηστο λειτουργικό του (παρά τα προβλήματα συμβατότητας μεταξύ 9+ και 10+) το καθιστούν εύκολο και γρήγορο στις επαγγελματικές εφαρμογές που ως γνωστόν ο χρόνος είναι χρήμα....

Να μην μιλήσουμε για το "μεγάλο" G5 2,5 quad που απλά "πετάει"...

Δεν είναι τυχαίο που στο σέρβις έρχονται για σέρβις και αναβαθίσεις G3, G4, e-Mac δεκαετίας και βάλε ενώ τα αντίστοιχης ηλικίας Πισί βρίσκονται πεταμένα στις χωματερές εδώ και χρόνια...

Επειδή όμως τυχαίνει να είμαι επίσημος Resseller Rainbow να διαφωνήσω με τα 1800 ευρώ του G5 2,0 που αναφέρονται παραπάνω....

Η τιμή αυτή είναι για το Αγγλικό, χωρίς εγκατάσταση λειτουργικού, χωρίς μεταφορικά, προπληρωμένο μετρητοίς, με χρόνο παράδοσης 1+ μήνα, και ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ.....

Το Ελληνικό PowerMac G5 2,0 dual core ΞΕΚΙΝΑ λιανική (μαζί με το ΦΠΑ) μετρητοίς στα 2400 ευρώ και το μεγάλο ξεπερνά τα 3900 ευρώ....
Φυσικά υπάρχει και το ΚΟΥΚΛΙ μικρό 17άρι G5 I-Mac με κόστος 1500 ευρώ που δεν έχει το επιπλέον κόστος οθόνης, και το 20άρι με περίπου 1980 ευρώ....Και τα δύο έχουν γίνει ανάρπαστα....

Σταματάω εδώ για να μην κατηγορηθώ για διαφήμιση....

+1000000000

Με καλυπτεις απολυτα αδερφε... ΑΛΛΑ ας ξαναγυρισουμε στις βασιμες και αιτιολογημενες με επιχειρηματα ακλονητα δηλωσεις:

ΒΑΨΤΕ ΤΑ PC ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΠΕΤΑΧΤΕ ΤΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!!!!!!!!!!
ΧΑΧΑΧΑΧΑχαχαχαχαχαχαχ.......
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

THEOD
19/01/2006, 13:30
πάντως, οι 2 κόσμοι πλέον θα έρθουν πολύ κοντά....

Το νέο I-Mac G5 θα έρθει με Intel επεξεργαστή και θα ακολουθήσουν (αν πάει καλά....) και τα υπόλοιπα.

Η ποιότητα κατασκευής τους όμως πάλι θα είναι μίλια μπροστά από τα Πισιά....
Για το μέλλον βλέπω κοινούς επεξεργαστές με διαφορετικά λειτουργικά (συμβατά όμως μεταξύ τους), με πάντα τα Mac να κατέχουν το πάνω σκαλί ποιότητας, αξιοπιστίας, ready to work anytime, anyplace ικανότητας.

Κάτι σαν τις Μερσεντές στα αυτοκίνητα ένα πράγμα....

gojakla
19/01/2006, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
πάντως, οι 2 κόσμοι πλέον θα έρθουν πολύ κοντά....

Το νέο I-Mac G5 (APPLE.COM) θα έρθει με Intel επεξεργαστή και θα ακολουθήσουν (αν πάει καλά....) και τα υπόλοιπα.

Η ποιότητα κατασκευής τους όμως πάλι θα είναι μίλια μπροστά από τα Πισιά....
Για το μέλλον βλέπω κοινούς επεξεργαστές με διαφορετικά λειτουργικά (συμβατά όμως μεταξύ τους), με πάντα τα Mac να κατέχουν το πάνω σκαλί ποιότητας, αξιοπιστίας, ready to work anytime, anyplace ικανότητας.

Κάτι σαν τις Μερσεντές στα αυτοκίνητα ένα πράγμα....

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΒΑΨΤΕ ΤΑ PC ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΠΕΤΑΧΤΕ ΤΑ ΣΤΟΝ ΩΚΕΑΝΟ!!!!!!!!!!!
:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

ktm640lc4
19/01/2006, 14:28
Τωρα αυτη η κουβεντα εχει ξαναγινει ή νομιζω?

Εγω παντως σου φτιαχνω pc με τα ιδια λεφτα και καλυτερο απο το αντιστοιχο mac.

Αυτην την στιγμη γραφω απο ενα mac G5 τελευταιο μοντελο, του μηνα μηχανακι, και διπλα εχω ενα pc. (γραφιστας ειμαι). Ειναι μυθος για τους γραφιστες. οτι εχουν ολοι mac παντως.

Πιο ευκολο ειναι το pc. Οσο για τα προγραμματα τσαμπα που λετε δεν ειναι μετρο συγκρισης γιατι απλα οτι θες το βρισκεις νετ.

ktm640lc4
19/01/2006, 14:35
Τωρα γιατι αναφερεστε σε κουτια δεν μπορω να καταλαβω.

Τα κουτια που βαζει η apple ειναι πολυ καλα, αλλα μην κοιτατε τα κουτια των 40 εβρο που βαζουν στα μαγαζια για τα pc.

Αν παρεις καλο κουτι τοτε θα ειναι ιδιο αν οχι καλυτερο απο ενα mac.

Δειτε τα κουτια της Lian Li και μετα μιλαμε.

Φιλικα παντα.

evvou
19/01/2006, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gojakla
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΒΑΨΤΕ ΤΑ PC ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΠΕΤΑΧΤΕ ΤΑ ΣΤΟΝ ΩΚΕΑΝΟ!!!!!!!!!!!



:beer: :beer: :beer: :beer: :lol: :lol: :lol: :lol: :bigcry: :lol: :lol: :lol: :lol:

gojakla
19/01/2006, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Τωρα γιατι αναφερεστε σε κουτια δεν μπορω να καταλαβω.

Τα κουτια που βαζει η apple ειναι πολυ καλα, αλλα μην κοιτατε τα κουτια των 40 εβρο που βαζουν στα μαγαζια για τα pc.

Αν παρεις καλο κουτι τοτε θα ειναι ιδιο αν οχι καλυτερο απο ενα mac.

Δειτε τα κουτια της Lian Li και μετα μιλαμε.

Φιλικα παντα.

Μπορει να εχεις δικιο... αν δεν βαλουμε κι' εμεις ομως το λιθαρακι μας στην διαιωνιση της διαμαχης τουτης.... τι κινητρα θα τους δωσουμε να γινουν ολο και καλυτεροι????
Και εν πασει περιπτωση, ενδοεταιρικα, αν το τμημα του Design γενικοτερα, δεν κανει και τον χαβαλε του, τον πολεμο του, την διαμαχη του ντε, με το ΙΤ... τελικα ποιο το αλατοπιπερο στην καθημερινοτητα?

Φανταστειτε να εληγε καποια στιγμη η διαμαχη Γαυρων-Βαζελων... μετα τι?
Τι θα συζητουσαμε στα γραφεια μας τις Δευτερες???

Φανταστειτε να μην ξαναμιλαγαμε για μποξερ κινητηρες στον CRS-K!!!!!
Φανταστειτε να ξεχναγαμε ολοι το stringακι του Καπετανιου...
ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ?????



PC's.... EAT SHIT AND DIE!!!!!!!!! :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:









Μην παρεξηγειται κανενας PCας!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ktm640lc4
19/01/2006, 15:00
Σαν να εχεις δικιο.

Αντε πες κιαλλα πες πες.

Δηλωνω φανατικος PCAKIAΣ.





ΟΟΟΟξωωωωωωωω οι MAC.






Μην παρεξηγηθει κανας macακιας.:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

gojakla
19/01/2006, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Σαν να εχεις δικιο.

Αντε πες κιαλλα πες πες.

Δηλωνω φανατικος PCAKIAΣ.





ΟΟΟΟξωωωωωωωω οι MAC.






Μην παρεξηγηθει κανας macακιας.:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:


:lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol:

ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΡΕ ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΕΙΣ ΤΑ ΜΗΛΑΡΑΚΙΑ!!!!!

ktm640lc4
20/01/2006, 08:44
Καλημερα.

Βασικα τα σιχαινομαι. ΑΛΛΑ, αν δεν υπηρχαν τα pcια φαντασου που θα ηταν τα πραγματα τωρα.

Οταν βγει καποιος και μου δειξει ενα μηχανακι της apple να ειναι πιο γρηγορο απο ενα αντιστοιχο σε pc θα παω να παρω ενα μακ











(για να το βαψω μπλε και να το πεταξω στην θαλασσα)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gojakla
20/01/2006, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Καλημερα.

Βασικα τα σιχαινομαι. ΑΛΛΑ, αν δεν υπηρχαν τα pcια φαντασου που θα ηταν τα πραγματα τωρα.

Οταν βγει καποιος και μου δειξει ενα μηχανακι της apple να ειναι πιο γρηγορο απο ενα αντιστοιχο σε pc θα παω να παρω ενα μακ

(για να το βαψω μπλε και να το πεταξω στην θαλασσα)

:rotflmao: :rotflmao:

ΤΩΡΑ ΕΙΠΕΣ ΑΝΕΚΔΟΤΟ!!!!!!
ΣΑΝ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΑ HONDA ειναι πιο γρηγορα απο τα KAWASAKI!!!!!!

ΓΙΑ ΣΥΝΕΛΘΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ!!!!!!!








Και που' σαι... ΒΑΨΤΟ ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΠΕΤΑ ΤΟ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ!!!!!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

evvou
20/01/2006, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4


Βασικα τα σιχαινομαι.



:eyepop: :eyepop: :eyepop: :confused: :confused: :confused: γιατι τα σιχαινεσαι?!?!? τι σε χαλαει στα mac ακριβος?

ktm640lc4
20/01/2006, 15:15
Εννοειται οτι τα pc ειναι πιο γρηγορα. Σε αντιστοιχιες μιλαμε παντα ετσι?

Καλα ειναι τα μακ μια χαρα μηχανακια ειναι αλλα διαολε τα εχουνε κανει θεους. Λες και δεν ξερω και εγω τι ειναι........

Τα μακ εγιναν φιρμες και πουλησαν και μπηκαν στις συνειδησεις των γραφιστων και λοιπων επειδη τοτε τα pc απλα δεν υπηρχαν ουσιαστικα. Χαλια λειτουργικα χαλια γραφικα και γενικα μια κατασταση χαλια.

Τωρα ομως η κατασταση εχει αλλαξει παρα πολυ. Τα μηχανακια ειναι ακριβως ιδια. Κατα την γνωμη μου βεβαια τα pc ειναι καλυτερα.

Τωρα για την ερωτηση της a-mixani δεν εχω να κανω καμια τρελλη δηλωση εκτος του οτι το λειτουργικο του με ξενιζει λιγο και θελει καποια συνηθεια. Περαν αυτου του λειπουν καποια βασικα κουμπια που στο pc ειναι αμεσα προσπελασιμα και κανεις πιο γρηγορα την δουλεια σου. Ειναι καμποσα ολα αυτα και θα παρει ωρα και τωρα πρεπει να κοψω κατι φοτος. Ο gojakla θα καταλαβε τι λεω :wave2:

Με 4 λεξεις για το τελος, ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΜΕΝΑ ΤΑ ΜΑΚ.

Φιλικα :wave2:

gojakla
20/01/2006, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Εννοειται οτι τα pc ειναι πιο γρηγορα. Σε αντιστοιχιες μιλαμε παντα ετσι?

Καλα ειναι τα μακ μια χαρα μηχανακια ειναι αλλα διαολε τα εχουνε κανει θεους. Λες και δεν ξερω και εγω τι ειναι........

Τα μακ εγιναν φιρμες και πουλησαν και μπηκαν στις συνειδησεις των γραφιστων και λοιπων επειδη τοτε τα pc απλα δεν υπηρχαν ουσιαστικα. Χαλια λειτουργικα χαλια γραφικα και γενικα μια κατασταση χαλια.

Τωρα ομως η κατασταση εχει αλλαξει παρα πολυ. Τα μηχανακια ειναι ακριβως ιδια. Κατα την γνωμη μου βεβαια τα pc ειναι καλυτερα.

Τωρα για την ερωτηση της a-mixani δεν εχω να κανω καμια τρελλη δηλωση εκτος του οτι το λειτουργικο του με ξενιζει λιγο και θελει καποια συνηθεια. Περαν αυτου του λειπουν καποια βασικα κουμπια που στο pc ειναι αμεσα προσπελασιμα και κανεις πιο γρηγορα την δουλεια σου. Ειναι καμποσα ολα αυτα και θα παρει ωρα και τωρα πρεπει να κοψω κατι φοτος. Ο gojakla θα καταλαβε τι λεω :wave2:

Με 4 λεξεις για το τελος, ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΜΕΝΑ ΤΑ ΜΑΚ.

Φιλικα :wave2:

ΕΜΕΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΜΠΛΕΚΕΙΣ!!!! ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Το μονο που ξερω ειναι οτι... τα PC θα λειτουργουσαν ΜΙΑ ΧΑΡΑ μονο και μονο με τα...
CTRL-ALT-DEL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ktm640lc4
20/01/2006, 16:10
Νομιζα οτι εισαι γραφιστας επειδη εγραψες συναδερφε στο προηγουμενο ποστ.

Λοιπον διαβαστε εσεις οι μακεοι. Τα μακ ειναι κλειστα μηχανακια και δουλευουν με συγκεκριμενα πραγματα. Βλεπε καρτες σκληρους και λοιπα. Τα πισι ειναι ετσι φτιαγμενα να περνουν πανω τα παντα και να δουλευουν με τα παντα, λογικο μερικες φορες να κολλανε οταν δεν ξερεις και βαζεις πανω βλακειες.

Οχι ομως οσο εσεις οι μακεοι φανταζεστε και θελετε να πιστευετε.
Εγω εχω 2 μηχανακια σπιτι, με xp δεν εχουν κολησει ποτε. Και τα εχω σκισει το μηχανακια.

Φιλικα :wave2:

gojakla
20/01/2006, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Νομιζα οτι εισαι γραφιστας επειδη εγραψες συναδερφε στο προηγουμενο ποστ.

Λοιπον διαβαστε εσεις οι μακεοι. Τα μακ ειναι κλειστα μηχανακια και δουλευουν με συγκεκριμενα πραγματα. Βλεπε καρτες σκληρους και λοιπα. Τα πισι ειναι ετσι φτιαγμενα να περνουν πανω τα παντα και να δουλευουν με τα παντα, λογικο μερικες φορες να κολλανε οταν δεν ξερεις και βαζεις πανω βλακειες.

Οχι ομως οσο εσεις οι μακεοι φανταζεστε και θελετε να πιστευετε.
Εγω εχω 2 μηχανακια σπιτι, με xp δεν εχουν κολησει ποτε. Και τα εχω σκισει το μηχανακια.

Φιλικα :wave2:

Γραφιστας ειμαι κι' εγω... :wave2:







ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΗΜΟΥΝΑ!!!!!! :lol: :lol: :lol:

NikosRR
21/01/2006, 20:41
παντως απο οσους γραφιστες και εταιρειες μεγαλες εχω δει εως τωρα δεν εχω δει καποιον να εχει μακ αν και θα ηθελα για να το δουλεψω για λιγο να δω πως ειναι.εδω που τα λεμε με το πισι απλα εχεις ποιο ανοιχτους οριζοντες για οτι θες να κανεις στο μελλον.

φιλικα παντα

ktm640lc4
23/01/2006, 08:50
καλημερα.

gojakla και εγω αυτο λεω. Αν ειχα μυαλο οταν ημανε μικρος δεν θα σκεφτομουν καν να γινω γραφιστας.

Απο τα χειροτερα επαγγελματα κατα την γνωμη μου.

Αλλα λιγα ειναι τα ψωμια μου σαν γραφιστας. ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙρο την κανω. (αλλαγη επαγγελματος)

Ατιμο τζοκερ. Δεν θα σε πιασω???????



Ενος μυρίου μύρια επονται`!!!!!!!!!!!!

akaposto
23/01/2006, 09:59
προσωπική εμπειρία απο aplee μηδενική.
Στα πισια τώρα,για τα περισσότερα κρασαρίσματα
ευθήνονται οι drivers απο περιφεριακά.
Τον ορισμό της σταθερότητας θα στον δείξει ένα unixο-ειδες σύστημα
(αν βέβαια το έχει στήσει κάποιος που κατέχει το σπορ)
το οποίο προορίζεται μόνο για συγκεκριμένη δουλεία,και δεν είναι ταυτόχρονα παιχνιδομηχανή, φραπεδέρια ή οτιδήποτε άλλο.
Σε πολύ απλά προγράμματα,έχω δει τρελλές διαφόρες μεταξύ Linux(π.χ)-windows,
ακόμα και κατώτερα σε προδιαγραφές συστήματα πατάνε πισια με windows.

Το θέμα είναι τι απαιτήσεις έχεις απο το μηχάνημα σου.Για οικιακή χρήση,όπου οι απαιτήσεις του χρήστη είναι μηδενικές, τα windows ζουν και βασιλεύουν (και καλά κάνουν) γιατι είναι
εύκολα,βολικά,τσαχπινιάρικα
και γενικά τα κάνουν όλα,αρα no need να τα ρίξουμε στην θάλασσα (και να την μολύνουμε περισσότερο)

Alkis
13/10/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gojakla
ΠΑΠΑΡΙΕΣ!!!!
Τι να τα κανεις... δεν θα διαβαζονται τα «μεσα» αρχεια... ΕΦΕ και ΠΑΠΑΤΖΙΛΙΚΙΑ απο την Microsoft...

ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΑ PC!!!!
ΒΑΨΤΕ ΤΑ ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!!!!!

PC's ARE DEAD!!!! LONG LIVE MAC's!!!!!!!!!!!
:smokin: :smokin: :smokin:

Τα pc μια χαρά είναι. Αλλά η ελευθερία είναι μία....


65306

niewbe
13/10/2006, 14:34
Σωστός!!!
Δεν έχω καταλάβει γιατί έχει ενθουσιαστεί ο κόσμος με τα AERO. μάλλον γιατί δεν έχει δει XGL και Linux (http://www.youtube.com/watch?v=Cz_2vKq5cZk)

Kizoku
13/10/2006, 14:39
Σιγά τις λαλακίες τα vista!!!!!

Απλά κάνουν ότι κάνουν εδώ και χρόνια όλες οι εκδόσεις Linux!!!!!

Α ναι ξεχασα!!!

Θα τα πληρώνουμε για να είναι και προβληματικά!

Ενώ το Linux είναι τσάμπα και δεν κολλάει καθόλου!!!!!

μμμμμμμμ τι να πάρω???

Alkis
13/10/2006, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Σιγά τις λαλακίες τα vista!!!!!

Απλά κάνουν ότι κάνουν εδώ και χρόνια όλες οι εκδόσεις Linux!!!!!

Α ναι ξεχασα!!!

Θα τα πληρώνουμε για να είναι και προβληματικά!

Ενώ το Linux είναι τσάμπα και δεν κολλάει καθόλου!!!!!

μμμμμμμμ τι να πάρω???

Ελα ρε, ακόμα χωλοσκάς; Θα σου πω εγώ. Σου έχω έτοιμη λύση ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ για το δίκτυό σου:

1) Windoze Burger 2003
2) Windoze Advanced Burger 2003 me enswmatomeni ti psistaria.
3) S-Koule Server kai dwro i se miniaia dosi aposyntonisi kai dialysi twn vasewn sou.
4) Microtost Data Burger Souvler 2005 gia grigoro delivery.
5) Microhost exchange Bledder 2005 Και άμα βγάλεις άκρη τι σημαίνει Internet messaging και ποια είναι η ορολογία του... Έχεις δώρο μια άδεια client ακόμα για 2 ώρες.
6)Με μόνο 500.000.000 Ευρώ σε hardware για να τα τρέξεις.
7) Και φυσικά για το software στην προνομιακή τιμή των 50.000 Ευρώ το χρόνο! Και εάν έχεις περισσότερους επεξεργαστές, πολλαπλασίασε ανάλογα... ξέρεις εσύ!

"Get the facts" ... (α ρε βρεγμένη σανίδα που θέλουν μερικοί....):hypnotize :wave2:

Alkis
13/10/2006, 15:33
α και μην ξεχάσουμε...
1)Windoze Vitsia mazoxa edition
2)Windoze Vitsia Προσεύχιοναλ
3)Windoze Vitsia Advanced Bachalus
4)Windoze Vitsia Premium Asshole edition

Τώρα άμα θες και κάτι πιο απλό:

5) Windoze Pista Basic with bouzouki enhancements!
:beer: :beer: :beer:

Alkis
13/10/2006, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gojakla
Bartlal:
Σαφεστατα και θα λεγονται... για εσας τους PCάκηδες εγινε μπας και ξεστραβωθειτε και παρετε κανα σωστο μηχανημα... μειωση του κοστους θα φερει... Α, λογω intel αυτο για οσους δεν ξερουν!

Daemon:
Το MacOSX εχει UNIX απο κατω!!!!!!
Τι να το κανω το Linux????????????

:wave2: :wave2: :wave2:

Έλα ντε τι να το κάνεις; Τίποτα! Γιατί δεν είναι open source.

:wave2: :wave2:

Alkis
13/10/2006, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Δηλαδη εκτος απο εμφανιση τι παραπανω εχει ενα Mac και το χρυσοπληρωνεις? 2000? για ενα 64bit 2000Mhz με 512 μνημη και μια φθηνη καρτα γραφικων? Ετσι απο περιεργια μονο.. :)

Καλώς σε και σένα..

Τι έχει; ...χμ.... μήπως...

1) Είναι πιο σοβαρό;
2) Ποιο σταθερό;
2) Παίζουν τα πάντα σφαίρα;
3) Είναι πιο εύχρηστο απ τα Windows;
4) Μπορείς να εγκαταστήσεις ή και να κάνεις compile τα πάντα πάσης πλατφόρμας λογισμικα;
5) Το install είναι απλά ένα drug and drop;
6) Έχεις "παίξει" με Mac;

ktm640lc4
13/10/2006, 20:37
Επειδη εχω και μακ και πισι στην δουλεια μου.

Δεν συμφωνω μαζι σου φιλε μου. Ειναι πιο σοβαρα, δεν το κοιταω καν. Αν εννοεις το κουτι, μην κοιτας τα κουτια που βαζουν στα πλαισια και λοιπα. Κανε μια βολτα απο κανα site τυπου Lian Li και θα καταλαβεις........

Πιο σταθερο το συζηταμε. Εγω κανω ενα με δυο restart την ημερα στο μακ ενω το πισι που λιωνει δεν κανω τιποτα.

Ναι παιζουν τα παντα σφαιρα οπως και τα πισι αλλωστε.

Τα υπολοιπα ναι συμφωνω αλλα δεν ειναι δα και τοσο σημαντικο να πληρωσω πολλα περισσοτερα για να κανω drag n drop εγκατασταση.

Τωρα ολα τα υπολοιπα οπως παιχνιδια προγραμματα για τα παντα σχεδον και λοιπες ευκολιες θα τα βρεις μονο σε πισι.

Και να φανταστεις οτι ειμαι γραφιστας και θα επρεπε να εχω μακ. Κοιτα να δεις ομως.........
:D

Alkis
13/10/2006, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Επειδη εχω και μακ και πισι στην δουλεια μου.

Δεν συμφωνω μαζι σου φιλε μου. Ειναι πιο σοβαρα, δεν το κοιταω καν. Αν εννοεις το κουτι, μην κοιτας τα κουτια που βαζουν στα πλαισια και λοιπα. Κανε μια βολτα απο κανα site τυπου Lian Li και θα καταλαβεις........

Πιο σταθερο το συζηταμε. Εγω κανω ενα με δυο restart την ημερα στο μακ ενω το πισι που λιωνει δεν κανω τιποτα.

Ναι παιζουν τα παντα σφαιρα οπως και τα πισι αλλωστε.

Τα υπολοιπα ναι συμφωνω αλλα δεν ειναι δα και τοσο σημαντικο να πληρωσω πολλα περισσοτερα για να κανω drag n drop εγκατασταση.

Τωρα ολα τα υπολοιπα οπως παιχνιδια προγραμματα για τα παντα σχεδον και λοιπες ευκολιες θα τα βρεις μονο σε πισι.

Και να φανταστεις οτι ειμαι γραφιστας και θα επρεπε να εχω μακ. Κοιτα να δεις ομως.........
:D

Δεν διαφώνισα ότι είναι πιο ακριβά, αλλά όχι πλέον τόσο, σχεδόν έχουν εξισωθεί, οι τιμές.

Δεν παίζουν τα πάντα σφαίρα στο pc όσον αφορά τα windows. Άμα θες να μιλήσουμε για Linux κ.τ.λ. ok.

Όσον αφορά τα restart, κάτι προφανώς δεν πάει καλά. Όσες φορές έχω παίξει με Mac, όλα μια χαρά τα είδα.

Άμα θες να έχεις pc με windows και με κάποια αξιοπρεπεή σταθερότητα, πρέπει να ψάξεις καλά τι κομμάτια θα βάλεις μέσα. Ο απλός χρήστης δεν το ξέρει αυτό.

Αν πάλι δεν χρειάζεται να το ξέρει γιατί χρησιμοποιεί κειμενογράφους, Internet και email, τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλει windows. Γιατί αλλού (Linux) όλα θα του έρθουν δωρεάν, και όχι πιο δύσκολα.

Δεν είμαι Macάς, ούτε είχα ποτέ στο σπίτι.

Το μόνο που ξέρω όμως είναι ότι με το που άνοιξα τα μάτια στην αυγή των υπολογιστών, ήρθαν κάτι κάφροι και μου πασαλείψανε στη μούρη τη Microsoft, χωρίς να έχω ιδέα για το τι παίζει. Τι επιλογές έχω. Έτσι γίνεται κατά κόρον τουλάχιστον στην Ελλάδα.

Το μόνο που περιμένω να δω σε Linuχ ως web developer, είναι τα προϊόντα της Adobe+Macromedia. Όσον αφορά τα υπόλοιπα, υπάρχουν ήδη και με το παραπάνω.

Είναι ο μόνος λόγος που τα χρησιμοποιώ ακόμα, και με την πρώτη ευκαιρία το Linux θα μπει στον τελευταίο υπολογιστή που έχω με windows στο σπίτι.

Μην αναφέρουμε βέβαια viruses, spyware,adware,malware,trojans,worms και πάει λέγοντας.

Και μην ακούσω τα γνωστά παραμύθια περί "δημοφιλούς λειτουργικού" για όσους ίσως βιαστούν να απαντήσουν. Αυτές οι θεωρίες έχουν καταρριφθεί πολύ καιρό τώρα.

Απλά είμαι αναγκασμένος να χρησιμοποιώ ευτυχώς μόνο σε ένα pc στο σπίτι τα windows, μέχρι νεωτέρας.

zireous
13/10/2006, 22:23
Εγώ πάντως από πέρσι που πήρα τον 64bit 3000αρο AMD, έχω βάλει πάνω τα 64άμπιτα linux (που άμα περάσεις από το σάιτ του debian, θα δεις ότι είναι παιχνιδάκι να παίξει καί όλα τα 32bit προγράμματα), και τα winblowz τα έχω χαλαρά για αηδίες τύπου παιχνίδια σε dual boot.

Όποιος έχει δει το Unreal Tournament σε Linux, και στο ίδιο pc σε winblowz ξέρει τη διαφορά σε ταχύτητες, η microtheft απλά σιωπά...


Κατά τα άλλα, επενδύστε σε winblowz pista και η DRM τεχνολογία θα σας τη κάτσει αργά ή γρήγορα...

Σταθερότητα στα linux;
Στο debian κάνεις install όλο το λειτουργικό, με κοντά 8000 εφαρμογές, και κάνεις reboot μόνο για να μικρύνεις τον kernel, και να βάλεις το driver της κάρτας γραφικών...

Μετά δεν χρειάζεται για μήνες restart... κάνεις "ζωντανά" install libraries ή οτιδήποτε -χωρίς restart-, και άν έχεις ψιλοασχοληθεί με τη C καστομάρεις το λειτουργικό στα μέτρα σου με φουλ μάνιουαλς, και τίποτα κρυμμένο.

Άντε κάντο αυτό στο MacOs και στα Winblowz... :cry:

Πάρτε και ένα λινκ (http://www.theregister.co.uk/2006/10/03/mcafee_windows_vista_security_risk/).

Alkis
14/10/2006, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Εγώ πάντως από πέρσι που πήρα τον 64bit 3000αρο AMD, έχω βάλει πάνω τα 64άμπιτα linux (που άμα περάσεις από το σάιτ του debian, θα δεις ότι είναι παιχνιδάκι να παίξει καί όλα τα 32bit προγράμματα), και τα winblowz τα έχω χαλαρά για αηδίες τύπου παιχνίδια σε dual boot.

Όποιος έχει δει το Unreal Tournament σε Linux, και στο ίδιο pc σε winblowz ξέρει τη διαφορά σε ταχύτητες, η microtheft απλά σιωπά...


Κατά τα άλλα, επενδύστε σε winblowz pista και η DRM τεχνολογία θα σας τη κάτσει αργά ή γρήγορα...

Σταθερότητα στα linux;
Στο debian κάνεις install όλο το λειτουργικό, με κοντά 8000 εφαρμογές, και κάνεις reboot μόνο για να μικρύνεις τον kernel, και να βάλεις το driver της κάρτας γραφικών...

Μετά δεν χρειάζεται για μήνες restart... κάνεις "ζωντανά" install libraries ή οτιδήποτε -χωρίς restart-, και άν έχεις ψιλοασχοληθεί με τη C καστομάρεις το λειτουργικό στα μέτρα σου με φουλ μάνιουαλς, και τίποτα κρυμμένο.

Άντε κάντο αυτό στο MacOs και στα Winblowz... :cry:

Πάρτε και ένα λινκ (http://www.theregister.co.uk/2006/10/03/mcafee_windows_vista_security_risk/).

:a013: :a08: :a013: :a08: :a013: :a08:

Nikoskazer2000
14/10/2006, 00:32
Παιδιά εγω ΔΕΝ εχω δουλέψει σε MAC, ούτε εχω μελετήσει καθόλου την τεχνολογία τους και την αγορά/συντήρηση/συμβατότητα τους σε σχέση με τα PC.
Το μόνο που σίγουρα ξέρω είναι οτι οι MAC ενσωματώνουν επεξεργαστή τεχνολογίας RISC (Reduced Instruction Set Computer - λέγε με Playstation :lol: ) ενω τα PC επεξεργαστή τεχνολογίας CISC (Complex Instruction Set Computer - μη λες τίποτα :dizzy: :lol: ). Η φιλοσοφία του κάθε επεξεργαστή είναι Τ Ε Λ Ε Ι Ω Σ διαφορετική! Είναι σα να συγκρίνουμε 2Τ με 4Τ μηχανές.

Λέτε για διάφορα λειτουργικά αλλα σας ξέφυγε ενα εξαιρετικά υποσχόμενο λειτουργικό που αγνωείται η τύχη του (τουλάχιστον απο εμένα - πια) : Το BeOS!
Κάποτε το είχα εγκαταστήσει δοκιμαστικά σαν shell extension μέσα απο τα W95. Είχα κάνει μόνο κάτι απλές μεταφορές αρχείων και είχα δουλέψει το Cool Edit 2000 για 1-2 μέρες. Τα πάντα γινόντουσαν στο 1/2 χρόνο :eyepop: ! Ηταν εκπληκτικά γρήγορο και χωρίς την παραμικρή υποψία "κόποσης" ή επικίνδυνης αστάθειας με παράλληλες εφαρμογές. Ακόμα απορώ γιατί το απεγκατέστησα :a018:


Α και οσον αφορά φράσεις του στύλ "τα Windows\PC κολλάνε", "δεν πάνε μια", "έχουν τρομερά προβλήματα ασυμβατότητας" κ.τ.λ ένα εχω να πω:

Άμα δεν ξέρεις να "στήσεις" σωστά και ισορροπημένα το μηχάνημά σου σε hardware και software, μην περιμένεις το μηχάνημα να το κάνει απο μόνο του...

ΆΣΧΕΤΕ Ε ΑΣΧΕΤΕ :mad: :a17:

Alkis
14/10/2006, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Το μόνο που σίγουρα ξέρω είναι οτι οι MAC ενσωματώνουν επεξεργαστή τεχνολογίας RISC (Reduced Instruction Set Computer.


aaa... this? Last year for the last time.
Εάν δεν έχεις ενημερωθεί, πλέον οι Mac παίζουν με Intel :eyepop:.




Λέτε για διάφορα λειτουργικά αλλα σας ξέφυγε ενα εξαιρετικά υποσχόμενο λειτουργικό που αγνωείται η τύχη του (τουλάχιστον απο εμένα - πια) : Το BeOS!
Κάποτε το είχα εγκαταστήσει δοκιμαστικά σαν shell extension μέσα απο τα W95. Είχα κάνει μόνο κάτι απλές μεταφορές αρχείων και είχα δουλέψει το Cool Edit 2000 για 1-2 μέρες. Τα πάντα γινόντουσαν στο 1/2 χρόνο :eyepop: ! Ηταν εκπληκτικά γρήγορο και χωρίς την παραμικρή υποψία "κόποσης" ή επικύνδυνης αστάθειας με παράλληλες εφαρμογές. Ακόμα απορώ γιατί το απεγκατέστησα :a018:

Τι; Μήπως θες να μιλήσουμε και για την Amiga που είχε και την μισή τιμή; Που τα pc ήταν μπροστά της σαν αγώνας ταχύτητας πεζού (pc) με Πόρσε (Amiga).

Δυστυχώς και σε αυτόν τον χώρο δεν επικράτησε το πιος φτιάχνει καλύτερους υπολογιστές, αλλά μια λέξη από την οποία η ανθρωπότητα κινδυνεύει από αφανισμό:

Το Μάρκετινγκ. :wave2: :wave2:

Nikoskazer2000
14/10/2006, 00:53
Ασε, χέστα Άλκη...

Απο μικρός ασχολούμουν με πληροφορική ερασιτεχνικά με πριν περίπου 4 χρόνια επαγγελματικά σαν τεχνικός :yuck: .
Τα παράτησα ΟΛΑ! Ηταν πολλοί οι λόγοι. Αφου να φανταστείς πως περιοδικό του χώρου μπορεί να περάσει κανας χρόνος για να αγοράσω 1 να δω τι παίζει έτσι απο περιέργεια. Οπότε το "last year" είναι πολύυυυυ last για 'μένα πια :lol: .

Ευτυχώς "ξύπνησα" και την έκανα με ελαφρά...

Και ναι, έχεις δίκιο: Το marketing τα 'χει :a021: ολα... :(

niewbe
14/10/2006, 06:52
Αυτό που έγεινε με την Amiga κι αν ήταν τραγικό. Εγώ πάντως έχω καταλάβει ότι νικάει πάντα ο χάλιας γιατί τα λεφτά του R&D μπορείς να τα δώσεις για το marketing και τις πωλήσεις. H amiga και το Linux δεν είχαν/έχουν marketing.
Τώρα όσο αφορά τα λειτουργικά σήμερα καλύτερο να επιλέξουμε αυτό που μας συμφέρει σαν ανθρωπότητα και όχι τα χρώματα και τους συνδετήρες που μιλάνε. Κοινώς να επιλέξουμε κάτι ελέυθερο χωρίς περιορισμούς στην ελευθερία μας. Η microsoft και η κάθε microsoft κοντεύει να πατεντάρει ακόμα και την αναπνοή μας για να είναι καλυμένη για τα επόμενα προιόντα της (αέρας κοπανιστός),
Θα έρθει η μέρα που θα έχουν μειωθεί τόσο οι ελευθερίες μας και θα το έχουν κάνει αυτό με τη βοήθεια μας!!

ktm640lc4
14/10/2006, 09:05
Καλημερα. Παιδια αυτο με τους ιους μην το λετε συνεχεια γιατι δεν στεκει.

Λογικο ειναι τα windows να εχουν περισσοτερους ιους γιατι ειναι πιο διαδεδομενα και τα εχει παρα πολυς κοσμος.
Να κατσει τωρα ο χακερας να φτιαξει ιο για ενα μηχανακι που το εχουν 10 στους 100??? Δεν νομιζω.

Τωρα οσων αφορα σταθεροτητα. Μην ξεχνατε οτι τα μακ στα φερνει η rainbow ετοιμα. Δεν πειραζεις τιποτα απολυτως.

Ενω τα πισι ολοι βαζουν χερι. Δεν ξερουν, αλλα θα το πειραξουν και ακομα χειροτερα θα διαλεξουν εξαρτηματα που μεταξυ τους, απλα δεν δουλεουν καλα.

Εν ολιγης και εντελως φιλικα τα πισι κατα την γνωμη μου ειναι αρτιοτερα μηχανακια απο τα μακ.

Για τα linux συμφωνω. 2 απο τα partition μου τρεχουν linux.

niewbe
14/10/2006, 10:21
Είναι δυσκολότερο να κολλήσει το linux ιό (όσους και να φτιάξουν) γιατί πολύ απλά για να γίνει ζημιά πρέπει να τρέξει σαν root. Από default τα περισσότερα distributions δε σου σε αφήνουν να κάνεις κάτι τέτοιο. Μια φορά μάλιστα είχα κάνει το λάθος να μπω στα Χ σαν root και αντίκρυσα ένα κόκκινο φόντο με μια βόμβα!!!
Στα windows είναι λίιιγο διαφορετικά τα πράγματα. Από default είσαι admin μπορείς να κάνεις κάλεστα και format.

Alkis
17/10/2006, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Καλημερα. Παιδια αυτο με τους ιους μην το λετε συνεχεια γιατι δεν στεκει.

Λογικο ειναι τα windows να εχουν περισσοτερους ιους γιατι ειναι πιο διαδεδομενα και τα εχει παρα πολυς κοσμος.
Να κατσει τωρα ο χακερας να φτιαξει ιο για ενα μηχανακι που το εχουν 10 στους 100??? Δεν νομιζω.

Τωρα οσων αφορα σταθεροτητα. Μην ξεχνατε οτι τα μακ στα φερνει η rainbow ετοιμα. Δεν πειραζεις τιποτα απολυτως.

Ενω τα πισι ολοι βαζουν χερι. Δεν ξερουν, αλλα θα το πειραξουν και ακομα χειροτερα θα διαλεξουν εξαρτηματα που μεταξυ τους, απλα δεν δουλεουν καλα.

Εν ολιγης και εντελως φιλικα τα πισι κατα την γνωμη μου ειναι αρτιοτερα μηχανακια απο τα μακ.

Για τα linux συμφωνω. 2 απο τα partition μου τρεχουν linux.

Εγώ σας είπα να μην αρχίσετε τις καραμέλες περί "δημοφιλούς λειτουργικού" αλλα τίποτα.

15 ρημαδιασμένα χρόνια, μόνο "5" προγράμματα έχουν βγει, που δεν είναι ιοί, είναι κάτι σαν να τρέξω εγώ π.χ. ένα batch στα windows με την εντολή:
"deltree c:\windows" με δικαιώματα να το κάνω. Άμα αυτό ή κάθε τι αντίστοιχο λέγεται ιός, τότε καλύτερα να ασχοληθώ με τα ναρκωτικά.

Με την M$ να λυσομανάει με κάθε τρόπο να χαρακώσει κάθε τι σε Linux.

Οι κάθε είδους παρόμοιες θεωρίες, έχουν καταρριφθεί, επανηλειμένως. Πλέον είναι σαν να λέμε ότι η Γη είναι επίπεδη.

Κουραστικό έχει καταντήσει.

Alkis
17/10/2006, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από niewbe
Είναι δυσκολότερο να κολλήσει το linux ιό (όσους και να φτιάξουν) γιατί πολύ απλά για να γίνει ζημιά πρέπει να τρέξει σαν root. Από default τα περισσότερα distributions δε σου σε αφήνουν να κάνεις κάτι τέτοιο. Μια φορά μάλιστα είχα κάνει το λάθος να μπω στα Χ σαν root και αντίκρυσα ένα κόκκινο φόντο με μια βόμβα!!!
Στα windows είναι λίιιγο διαφορετικά τα πράγματα. Από default είσαι admin μπορείς να κάνεις κάλεστα και format.

Και γω στα πρώτα μου βήματα στο DOS πριν κάτι αιώνες, έκανα απίστεφτες γκάφες.

Δεν κάνεις εγκατάσταση σε κάτι που δεν είναι open source. Βασικός κανόνας.

Nikoskazer2000
18/10/2006, 02:02
Άλκη μπας και έχεις κανένα link που μπορώ να "κατεβάσω" την πιο τελευταία έκδοση του Linux με σχετικές οδηγίες :confused:

P.S: Είμαι τελείως άσχετος απο Linux :a11: btw...

Επίσης κανένα καλό πρόγραμμα για partitionning δίσκου κάτω απο WinXP :confused:
(είπαμε το εργαλείο έχει καιρό να δουλέψει εντός "πίστας") :lol:

hornet
18/10/2006, 08:30
windows sbista!

Καθε λειτουργικο εχει την δικη του ευκολια και χαρη

Το linux εχει την ελευθερια την σταθεροτητα unix γαρ αλλα ειναι πολυ μακρυα ακομα απο τα windows σε πληθωρα εφαρμογων μιλαμε για τα παντα ετσι με βασικο προβλημα τους drivers

Τα windows απο την αλλη εχουν αλλα...τρυπες security exploits και φυσικα μια ασταθεια την εχουν αλλα ειναι ευκολα για τον απλο λαο και μπορεις να κανεις πολλα πραγματα..u know με διχως γαλα

Τωρα για τα mac δεν θα μιλησω πολυ διοτι μια ζωη ηταν κλειστο λειτουργικο και θα μεινει εκει για να δουλευει εξειδικευμενες εφαρμογες και τιποτα αλλο

ktm640lc4
18/10/2006, 09:04
Καλημερα. Παντως εγω αν ηταν να διαλεξω μεσα σε linux και μακ
θα προτιμουσα ενα pc με linux.

Mακ δεν θα επαιρνα με τιποτα. Windows εχω και θα εχω και θα εχω παντα αλλα θα αλλαζα σε linux με την καμια, αν...........

Τεσπα, τις τρυπες ασφαλειας των windows τις αφηνω.

:wave2:

niewbe
18/10/2006, 09:15
@hornet
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι λείπουν εφαρμογές από το Linux αλλά δεν είναι οι drivers, είναι τα παιχνίδια. Αν οι εταιρείες βγάζαν τα παιχνίδια τους και για το Linux τότε το ποσοστό χρήσης του θα ήταν πολύ μεγαλύτερο. Μόνο η ID και η άλλη με το unreal γράφουν ΣΩΣΤΑ (OpenGL και κώδικας ο οποίος μπορεί να γίνει πορτ). Όλες οι άλλες στο πόδι να προλάβουμε τα Χριστούγεννα. Οι υπόλοιπες εφαρμογές γραφείου δουλεύουν στην πλειονότητα τους μέσω emulators (crossoffice,wine) MIA ΧΑΡΑ. Οι drivers δεν έχουν γίνει port όλοι αλλά στην πλειονότητα τους κι αυτοί παίζουν μια χαρά ΣΗΜΕΡΑ. Συμφωνώ ότι πριν μια 5ετία ήταν αλλιώς τα πράγματα.
Οσο αφορά το MacOSX είναι τόσο κλειστό όσο και τα windows. Tουλάχιστον η apple είχε δείξει τον πυρήνα του λειτουργικού (για να τη βοηθήσουν στην ανάπτυξη οι hackerάδες όχι "για το καλό της ανθρωπότητας").

@Nikoskazer2000
Το linux δεν είναι λειτουργικό σύστημα. Δεν είναι ένα δισκάκι όπως τα windows το οποίο το βάζεις στο tray και ξεκινάς την εγκατάσταση. Linux είναι ο πυρήνας, ο βασικός κώδικας που εκτελείται και αναλαμβάνει την διαχείριση των πόρων του συστήματος, την επικοινωνία των διάφορων υποσυστημάτων κ.τ.λ.
ΔΕΝ έχει σχέση με αυτό που βλέπεις στην οθόνη σου (γραφικά) αυτά τα αναλαμβάνουν εφαρμογές ΑΣΧΕΤΕΣ με το Linux.
Υπάρχει ένα ολόκληρο "κίνημα" που λέγεται GNU foundation και σκοπό του έχει τη ελεύθερη διάθεση της πληροφορίας και των προγραμμάτων που τη διαχειρίζονται. Αυτή λοιπόν η ομάδα χαρισματικών ανθρώπων έχει φτιάξει πάρα πολλά εργαλεία για Unix αλλά και για windows που κάνουν συγκεκριμένα πράγματα.
Αν προσθέσεις τις εφαρμογές αυτές (GNU) + τον πυρήνα του λειτουργικού συστήματος + installer τι έχεις; Ενα σύνολο που θυμίζει ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ τα windows. Το αστείο είναι ότι ο κόσμος γνωρίζει τα windows σαν παραθυρικό περιβάλλον ενώ το unix είχε πολύ πιο πριν πραγματικό περιβάλλον windows.
Κάποιοι άλλοι χαρισματικοί τύποι λοιπόν κάνανε αυτή τη πρόσθεση για μας και μας ετοίμασαν διάφορες εκδόσεις αυτού του αθροίσματος.
Μια με μόνο ελεύθερα προγράμματα, κάποια άλλη που είναι για mainframes, μια άλλη που είναι για multimedia, μια που θα τρέχει στον router που έχεις σπίτι σου και μπαίνεις στο internet (η πλοιονότητα τους τρέχει linux), μία άλλη που έχει realtime capabilities και είναι στο ανσανσέρ της πολυκατοικίας σου, μία που να δουλεύει με 32ΜΒ μόνο μνήμης και χρησιμεύει για DVB (dreamcast) και μπορεί να είναι στο σαλόνι σου. Για να μη σε κουράζω υπάρχουν πάνω από 250 "εκδόσεις linux" και λέγονται distributions. O καθένας μπορεί να φτιάξει μια να την ονομάσει όπως θέλει και αν γουστάρει κι όλας να την πουλήσει. Όχι μόνο αυτό αλλά μπορεί να πάρει μια έτοιμη που έχει φτιάξει κάποιος άλλος π.χ ubuntu να της δώσει το δικό του όνομα και να την πρωοθήσει. Για desktop PCs θα έχεις ακούσει ίσως το Suse, RedHat, Debian, Ubuntu, Fedora και διάφορες άλλες. Όλα αυτά έχουν πυρήνα (τη βάση τους) Linux αλλάζουν όμως τα διάφορα προγράμματα που συνδιάζονται με τον πυρήνα, η διαδικασία εγκατάστασης και η διαδικασία ενημέρωσης (update). Δε μπορώ να σου πω πιο είναι καλύτερο ή χειρότερο αυτό είναι κάτι που θα το βρεις μόνος σου. Όλοι έχουμε περάσει από 2-3 τουλάχιστο distributions μέχρι να καταλήξουμε σε αυτό που μας άρεσε/βόλεψε περισσότερο. Μια πρόταση που θα μπορούσα να κάνω είναι να χρησιμοποιήσεις αυτό στο οποίο θα έχεις περισσότερη βοήθεια όταν τη χρειαστείς. Πέρνα και μια βόλτα από μερικά forum γενικού περιεχομένου όπως το insomnia για παράδειγμα έχουν sections για Linux και τα παιδιά φαντάζομαι θα μπορούν να σε βοηθήσουν στα "δύσκολα"

Ελπίζω να βοήθησα.

eNeRGy
18/10/2006, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από niewbe

Το linux δεν είναι λειτουργικό σύστημα. Linux είναι ο πυρήνας, ο βασικός κώδικας που εκτελείται και αναλαμβάνει την διαχείριση των πόρων του συστήματος, την επικοινωνία των διάφορων υποσυστημάτων κ.τ.λ.



Αυτο που χαρακτιριζεις στην δευτερη προταση ειναι το λειτουργικο...
Η πρωτη προταση θα ηταν σωστη αν ελειπε το πρωτο "δεν"...

Μια χαρα λειτουργικο ειναι το linux... και ισως η καλυτερη παραλαγη/εξελιξη του unix...

το γιατι δεν ειναι διασημο ειναι επειδη δεν ειναι MS... και επειδη ξεκινησε ως γραμμη εντολων και αργησε το γραφικο περιβαλον να γινει "ομορφο" (περιπου στις αρχες τις χιλιετιας)... πιο πριν ηταν σαν μια καημενη αντιγραφη των macOS/windows...

Kizoku
18/10/2006, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Άλκη μπας και έχεις κανένα link που μπορώ να "κατεβάσω" την πιο τελευταία έκδοση του Linux με σχετικές οδηγίες :confused:

P.S: Είμαι τελείως άσχετος απο Linux :a11: btw...

Επίσης κανένα καλό πρόγραμμα για partitionning δίσκου κάτω απο WinXP :confused:
(είπαμε το εργαλείο έχει καιρό να δουλέψει εντός "πίστας") :lol:

Σου προτείνω Linux Kubuntu!!! Αυτά έχω!
Google-αρε το και θα σου βγάλει σίγουρα κάποιο site για να το κατεβάσεις! Αλλιώς, με torrent!

Είναι έκδοση για αρχάριους με γραφικό περιβάλλον αλλά και την κλασική κονσόλα.

Να ξέρεις όμως, ότι Linux και να πάρεις θέλει ψάξιμο, στην αρχή τουλάχιστον, γιατί έχει ακρετές διαφορές με τα Windows.

Το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει! :winka:

Το Linux συνεχώς αναβαθμίζεται ώς προς τον kernel του αλλά και ώς προς τα προγράμματα που χρησιμοποιείς!
Και από ασφάλεια είσαι εγγυημένος!

:wave2:

Alkis
18/10/2006, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από eNeRGy
και επειδη ξεκινησε ως γραμμη εντολων και αργησε το γραφικο περιβαλον να γινει "ομορφο" (περιπου στις αρχες τις χιλιετιας)... πιο πριν ηταν σαν μια καημενη αντιγραφη των macOS/windows...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Το είχες δει ποτέ το KDE πριν ακόμα βγουν τα Windows 95;:nono:

Τότε θα καταλάβενες ποιος αντέγραψε ποιον. :wave2:

Alkis
18/10/2006, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Σου προτείνω Linux Kubuntu!!! Αυτά έχω!
Google-αρε το και θα σου βγάλει σίγουρα κάποιο site για να το κατεβάσεις! Αλλιώς, με torrent!

Είναι έκδοση για αρχάριους με γραφικό περιβάλλον αλλά και την κλασική κονσόλα.

Να ξέρεις όμως, ότι Linux και να πάρεις θέλει ψάξιμο, στην αρχή τουλάχιστον, γιατί έχει ακρετές διαφορές με τα Windows.

Το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει! :winka:

Το Linux συνεχώς αναβαθμίζεται ώς προς τον kernel του αλλά και ώς προς τα προγράμματα που χρησιμοποιείς!
Και από ασφάλεια είσαι εγγυημένος!

:wave2:

Αν και δεν το έχω δει καθόλου το Kubuntu, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την ευκολία του. Χαίρομαι που κάποιες διανομές έχουν αρχίσει και αγγίζουν πολλούς καθημερινούς χρήστες.

:beer: :beer:

Kizoku
18/10/2006, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alkis
Αν και δεν το έχω δει καθόλου το Kubuntu, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την ευκολία του. Χαίρομαι που κάποιες διανομές έχουν αρχίσει και αγγίζουν πολλούς καθημερινούς χρήστες.

:beer: :beer:

Αυτό είναι το ωραίο με το linux!!!!!

Κυκλοφορούν τόσες πολλές εκδόσεις που έχεις να επιλέξεις ανάλογα το επιπεδό σου!!


Πάντως τελευταία έκδοση linux γενικά είναι το arch-linux αλλά είναι για έμπειρους! Από ότι άκουσα όμως από φιλαράκι που το έβαλε, το σύστημα ΜΑΜΑΕΙ!!!!!!!!

Alkis
18/10/2006, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
Αυτό είναι το ωραίο με το linux!!!!!

Κυκλοφορούν τόσες πολλές εκδόσεις που έχεις να επιλέξεις ανάλογα το επιπεδό σου!!


Πάντως τελευταία έκδοση linux γενικά είναι το arch-linux αλλά είναι για έμπειρους! Από ότι άκουσα όμως από φιλαράκι που το έβαλε, το σύστημα ΜΑΜΑΕΙ!!!!!!!!

Στην αρχή αρχή, μια εύκολη διανομή, για να "μπεις" στο κλίμα. Όταν όμως αρχίζεις να γουστάρεις.....

:beer: :beer: :beer:


65811

niewbe
18/10/2006, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alkis
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Το είχες δει ποτέ το KDE πριν ακόμα βγουν τα Windows 95;:nono:

Τότε θα καταλάβενες ποιος αντέγραψε ποιον. :wave2:

Ε εντάξει δεν ακριβώς έτσι. Το KDE ξεκίνησε το 1996 και φέτος έχει επέτειο (http://events.kde.org/10years/)
Κάπου εκεί ξεκίνησε το Gnome και πολύ πιο πριν οι υπόλοιποι. Για όσους δε γνωρίζουν τι είναι το kde και το gnome βασικά είναι προγράμματα που αναλαμβάνουν τη διαχείριση της επιφάνειας εργασίας. Φανταστείτε αυτό που βλέπετε στα windows. Ο windows explorer, η taskbar και όλα τα κομφόρια. Ενώ στα windows είναι ένα το desktop (αυτό ξέρετε αυτό εμπιστεύεστε) στο Linux υπάρχουν διάφορα με πιο γνωστά τα gnome και KDE. Διαλέγεις και παίρνεις!

@eNeRGy Το γραφικό περιβάλλον (Χ windows) υπήρχε από τα 80s. To linux βγήκε αργότερα (91-92). Απλά έπρεπε να σταθεροποιηθεί η tcp/ip υλοποίηση του Linux για να έχεις και σταθερό γραφικό περιβάλλον. Τώρα θα μου πεις τι σχέση έχουν τα γραφικά με το δίκτυο. Τα Χ ήταν από σχεδίαση τους client-server απλά στο PC μας τρέχουν μαζί. Το Linux το 91 δεν είχε ακόμα sockets οπότε δεν είχε και γραφικά!
Όσο για την πριν KDE-GNOME εποχή να θυμίσω το enlightment To χρησιμοποιούσα και ήταν εκπληκτικό από το 96-97 (αν δε κάνω λάθος) και άφηνε τα win95 πολύ πίσω (όσο αφορά το wow factor όχι την ουσία).
Επείσης έχεις δίκιο όσον αφορά τον ορισμό του linux σαν λειτουργικό σύστημα αλλά ξεχνάς ότι απευθυνόμαστε σε ανθρώπους που γνωρίζουν μόνο τα windows. Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι είναι ο πυρήνας και τι το distribution γιατί γι' αυτούς είναι ένα.

Alkis
18/10/2006, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από niewbe
Ε εντάξει δεν ακριβώς έτσι. Το KDE ξεκίνησε το 1996 και φέτος έχει επέτειο (http://events.kde.org/10years/)
Κάπου εκεί ξεκίνησε το Gnome και πολύ πιο πριν οι υπόλοιποι. Για όσους δε γνωρίζουν τι είναι το kde και το gnome βασικά είναι προγράμματα που αναλαμβάνουν τη διαχείριση της επιφάνειας εργασίας. Φανταστείτε αυτό που βλέπετε στα windows. Ο windows explorer, η taskbar και όλα τα κομφόρια. Ενώ στα windows είναι ένα το desktop (αυτό ξέρετε αυτό εμπιστεύεστε) στο Linux υπάρχουν διάφορα με πιο γνωστά τα gnome και KDE. Διαλέγεις και παίρνεις!

@eNeRGy Το γραφικό περιβάλλον (Χ windows) υπήρχε από τα 80s. To linux βγήκε αργότερα (91-92). Απλά έπρεπε να σταθεροποιηθεί η tcp/ip υλοποίηση του Linux για να έχεις και σταθερό γραφικό περιβάλλον. Τώρα θα μου πεις τι σχέση έχουν τα γραφικά με το δίκτυο. Τα Χ ήταν από σχεδίαση τους client-server απλά στο PC μας τρέχουν μαζί. Το Linux το 91 δεν είχε ακόμα sockets οπότε δεν είχε και γραφικά!
Όσο για την πριν KDE-GNOME εποχή να θυμίσω το enlightment To χρησιμοποιούσα και ήταν εκπληκτικό από το 96-97 (αν δε κάνω λάθος) και άφηνε τα win95 πολύ πίσω (όσο αφορά το wow factor όχι την ουσία).
Επείσης έχεις δίκιο όσον αφορά τον ορισμό του linux σαν λειτουργικό σύστημα αλλά ξεχνάς ότι απευθυνόμαστε σε ανθρώπους που γνωρίζουν μόνο τα windows. Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι είναι ο πυρήνας και τι το distribution γιατί γι' αυτούς είναι ένα.

Δεν μιλάω επίσημα φίλε μου...

Το έχω δει εν έτη 93-94. Τότε δεν είχα ιδέα από linux, μου το δειξε ένα παληκάρι. Δεν μπορείς να φανταστείς πολλές φορές από πότε υπάρχει κάτι ανεπίσημα.

:wave2: :wave2:

Alkis
18/10/2006, 14:33
Και για να είμαστε και πιο σαφής, τα Windows 95 είχαν "κλέψει" όχι μόνο από KDE, αλλά και από OS/2 και Macintosh.

:)

Ταξιδευτής
18/10/2006, 19:01
Πολυ ενδιαφερουσα συζητηση και ηταν για εμενα η αφορμη να ξαναδοκιμασω μια νεα distribution του linux για να δω που εχει φτασει. Ε, μπορω να σας πω με ΑΠΟΛΥΤΗ σιγουρια οτι εχει φτασει παρα πολυ μακρυα!

Κατεβασα την διανομη SUSE 10.1, και αληθινα εχω μεινει αναυδος. ΝΑΙ, το linux παραμενει "απο κατω" και για να το δουλεψεις πραγματικα θελει να πεσεις στα βαθια (με γραμμη εντολων κλπ). ΟΜΩΣ, τωρα πλεον οι νεες εκδοσεις εχουν γινει εξαιρετικα φιλικες προς τον μεσο χρηστη.

Το περιβαλλον γραφικων ειναι αληθινα υπεροχο και εγκαταστασεις προγραμματων, ανανεωσεις drivers κλπ γινονται μεσα απο παραθυρικα μενου, ακριβως οπως στα Windows! Απο εκει και περα ομως ειναι η μαγεια του linux. Το τρεχεις και βλεπεις το συστημα να πεταει... Εφαρμογες ανοιγουν αμεσα. Δεν κολλανε, δεν πας να κανεις κατι που εκανες πριν 10 φορες κ τωρα ξαφνικα σου βγαζει not responding, δεν δουλευεις και ξαφνικα σου πεταει την μπλε οθονη του π@υλου και reset...

Ειναι ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΑ, σε βαθμο που κατανταει χαζο (δεν ειναι τυχαιο που ολοι οι servers τρεχουν UNIX/LINUX).
Ειναι πανγρηγορα ακομα και σε μετρια μηχανηματα, και τωρα πια ειναι και ευκολα στην εγκατασταση και χειρισμο.

Σε οποιον θελει να δει την μαγεια του linux ας κανει τον κοπο να κατεβασει μια εκδοση νεας γενιας, οπως το SUSE 10.1 (αυτο εχω αυτο προτεινω). ΕΓΩ προσωπικα δεν ξαναπαω πισω στα Windows τωρα...

ΟΜΩΣ, για να λεμε και του στραβου το δικιο, τα windows εχουν ενα μεγαλο καλο, που ειναι η φιλικοτητα στον χρηστη. ΚΑΙ αυτα εχουν πυρηνα οπως τα linux, ΚΑΙ αυτα εχουν υποσυστηματα κλπ κλπ.

Η ΜΟΝΗ διαφορα που εχουν με τα linux ειναι μια: ειναι κλειστου κωδικα.
Και αυτο ειναι που τα χαντακωνει. Γιατι; ΟΛΑ τα λειτουργικα ειναι γεματα bugs (και τα MacOS, linux κλπ).
ΟΜΩΣ, ενω στα ανοικτου κωδικα παιρνει ο καθε προγραμματιστης τον κωδικα, τον κοιταει, τον βελτιωνει και τον επαναδιανεμει στους αλλους. Ετσι με τον καιρο τα λαθη διορθωνονται, γινονται βελτιωσεις/τροποποιησεις και τελικα φτανεις σε ενα σημειο οπου το αποτελεσμα ειναι αληθινα εκπληκτικο. Φανταστειτε ενα προγραμμα στο οποιο δουλευουν προγραμματιστες σε ολο τον πλανητη. Αυτο ειναι το linux.

Τα windows ομως ειναι απαγορευμενο να τα σκαλιζει ο καθενας (αν και γινεται). Οποτε μενει σε μια εταιρια με Χ αριθμο προγραμματιστων να διορθωνει λαθη, να βελτιωνει και παραλληλα να τα κανει ολα αυτα υπο την πιεση του χρονου διοτι σε λιγο θα βγει το ΝΕΟ προιον που θα ακυρωνει το τωρινο (Vista με XP). Ετσι το τελικο αποτελεσμα ειναι κατα ΠΟΛΥ υποδεεστερο αυτου που θα μπορουσε να ειναι. Κωδικας μη βελτιστοποιημενος, με ενα σωρο λαθη, με memory leaks, bugs, driver conflicts και χιλια δυο αλλα.
ΟΜΩΣ, ειναι φιλικα στην εγκατασταση, και ειναι αυτο που λεμε "ετοιμο πακετο". Ναι, θα δουλεψει -αλλα το αν θα δουλεψει καλα και γρηγορα ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια...

Καντε λοιπον μια δοκιμη... Αν συνηθισετε στα linux δεν θα γυρισετε πισω με τιποτα!

:wave2:

Alkis
18/10/2006, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
Πολυ ενδιαφερουσα συζητηση και ηταν για εμενα η αφορμη να ξαναδοκιμασω μια νεα distribution του linux για να δω που εχει φτασει. Ε, μπορω να σας πω με ΑΠΟΛΥΤΗ σιγουρια οτι εχει φτασει παρα πολυ μακρυα!
.........
.........
.........
Καντε λοιπον μια δοκιμη... Αν συνηθισετε στα linux δεν θα γυρισετε πισω με τιποτα!

:wave2:


Τα ρέστα μου! :a08: :a08: :a08:

tifoefs
18/10/2006, 22:56
Εχω στη δουλεια 4 σερβερς με Linux και 10 με windows.

Τους 4 με LInux κοντευω να ξεχασω που βρισκονται ! Οι αλλοι 10 μου σπανε τα ουμπαλα καθημερινα σαν γρηες κουτσομπολες ειναι ! Ολη την ωρα αναβαθμιση θελουν !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Alkis
18/10/2006, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Εχω στη δουλεια 4 σερβερς με Linux και 10 με windows.

Τους 4 με LInux κοντευω να ξεχασω που βρισκονται ! Οι αλλοι 10 μου σπανε τα ουμπαλα καθημερινα σαν γρηες κουτσομπολες ειναι ! Ολη την ωρα αναβαθμιση θελουν !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Εγώ πλέον τους έχω αλλάξει όλους σε Linux. Ο τελευαίος "μπαζος" έσβησε τον προηγούμενο χειμώνα.

Έλλειπα διακοπές 1 μήνα το καλοκαίρι, και ούτε που χτύπησε τηλέφωνο για πρόβλημα στους servers.

Δουλεύανε 1 μήνα μόνοι τους σαν να τους άφησα μια μέρα.

Έυχομαι να τους αλλάξεις και συ όλους κάποια στιγμή! Α ρε λέμε τι ανακούφιση τι ελαφράδα...


Τι Ελευθερία!!!! :beer: :beer: :beer: :beer:

tifoefs
18/10/2006, 23:12
Ειμαι στο καλο δρομο !!

Εχουμε κατι εφαρμογες που τρεχουν σε Παραθυρα ακομα και κει ειναι ο αγωνας προς το παρον ! Μολις βρω αντικαταστατες για τις βασεις δεδομενων πανε τα παραθυρα στα σκουπιδια !

Φετος το καλοκαιρι με σπασανε τα νευρα στα τηλεφωνα για τα κολο παραθυρα που ολο μπαζανε !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Alkis
18/10/2006, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ειμαι στο καλο δρομο !!

Εχουμε κατι εφαρμογες που τρεχουν σε Παραθυρα ακομα και κει ειναι ο αγωνας προς το παρον ! Μολις βρω αντικαταστατες για τις βασεις δεδομενων πανε τα παραθυρα στα σκουπιδια !

Φετος το καλοκαιρι με σπασανε τα νευρα στα τηλεφωνα για τα κολο παραθυρα που ολο μπαζανε !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Θέμα χρόνου είναι, αλλά και λίγου ψαξίματος... και η αντίστροφη μέτρηση προς την ψυχική ηρεμία στη δουλειά αρχίζει...


:wave2:

Nikoskazer2000
18/10/2006, 23:44
Newbie, Alki, Kizoku σας ευχαριστώ ολους παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις. :beer:

Τελικά θα βάλω το Kubuntu που μου πρότεινε ο Θάνος έτσι για να δω και 'γω τι λένε και τα Linux. Να τονίσω πως εχω σετάρει hardware και WinXP_SP2 αγγλικά στο μηχανημά μου, σε άριστο βαθμό και δεν είχα προς το παρόν κανένα πρόβλημα αστάθειας. Είναι καλό λειτουργικό αλλα οπως λένε "Το περρίσιο φως δε βλάπτει..."!

Τελευταία ερώτηση: Πρέπει να κάνω repartition τον δίσκο μου και με τι πρόγραμμα να το επιχειρήσω ωστε να μη χάσω τα δεδομένα μου; Εχω νομίζω το Partition Magic αλλα πως λέγεται το file system που χρησιμοποιεί το Linux :confused:


Ευχαριστώ και πάλι! :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

niewbe
19/10/2006, 07:50
Νίκο δε χρειάζεται να κάνεις και format με το tool που είπες. Απλά ελευθέρωσε λίγο χώρο (4-5 GB). να ξέρεις ότι ειδικά με το kubuntu (το κάνουν και άλλες διανομές βέβαια) μπορείς να χρησιμοποιήσεις το λειτουργικό ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΧΩΡΙΣ να κάνεις εγκατάσταση, ούτε repartition. ΤΙΠΟΤΑ. Όλο το λειτουργικό φορτώνει από το CD. Βέβαια καταλαβαίνεις ότι θα είναι πάναργο αλλά αν θέλεις απλά να δεις γιατί πράγμα μιλάμε χωρίς να μπλέξεις είναι καλή λύση.
Αν αποφασίσεις και να το εγκαταστήσεις τότε να ξέρεις ότι χρειάζεσαι 2 τουλάχιστον partitions. Το ένα είναι το "/" (λέγεται root) και είναι το αντίστοιχο C: των windows και το άλλο λέγεται swap. Το τελευταίο κάνει ότι κάνει και το paging file στα windows μόνο που εδώ είναι partition.
Επείσης πολλά distributions έχουν στον installer κάτι σαν το partition magic.

ktm640lc4
19/10/2006, 08:44
Καλημερα. Εγω παντως δεν τα καταφερα ρε παιδια. Πρεπει να ειμαι πολυ στουρνος.

Suse 10.1 που λεει και ο φιλος αλλα εγκατασταση δεν καταφερα να κανω κανενα προγραμμα.

Μπαινω καθε μερα και το παιδευω αλλα τιποτα. Βεβαια η δουλεια μου δεν μου επιτρεπει να εχω μονο linux αλλα δεν τρεχει τιποτα.

Μπλε οθονη εχω να δω απο τα win 98 ρε παιδια. Σε xp δεν εχω δει. Στα δικα μου τα μηχανακια παντα.

Εχω αρκετες διανομες απο την πιο απλη μεχρι την πιο δυσκολη αλλα δεν......

Που θα μου παει ομως.:D

niewbe
19/10/2006, 08:50
Φίλε ktm τι εννοείς δεν κατάφερες να κάνεις εγκατάσταση κανένα πρόγραμμα;
Πήρες ένα exe από τα windows και πήγες να το εγκαταστήσεις στο Linux.
Πήρες ένα πρόγραμμα για linux και πήγες να το εγκαταστήσεις στο Suse 10.1. Αν ναι σε τι μορφή ήταν;
Δεν κατάφερες να κάνεις καν εγκατάσταση το Suse 10.1; Αυτό το βρίσκω λίγο απίθανο γιατί ειδικά το Suse είναι αστείο στην εγκατάσταση του.
Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες μήπως μπορέσουμε να βοηθήσουμε:beer: