PDA

View Full Version : Ξερει κανεις στα σιγουρα



EKEINOS
11/01/2006, 14:51
Πως λειτουργει το ABS στο TDM900 ωστε να την ψαξω αν μπορω να το βαλω σε αλλο on-off V-STROM παιρνωντας ανταλακτικα ?? δεν ειναι το ιδιο συστημα μετα BMW ενω δεν ξερω αν μοιαζουν με τα Honta

adam_tsouk
11/01/2006, 16:25
Οσαν ασχετος να κανω μια ερωτηση....

θες να "παιξεις" με τα φρενα σου;


:confused: :confused:

Daemon
11/01/2006, 16:41
Για δες αυτο (http://jw4u.com/vehicles/automobile/abs/index.htm) :wave2:

EKEINOS
11/01/2006, 20:44
Το συστημα που περιγραφει το site πρεπει να ειναι το μηχανικο ΑΒΣ το πουλανε εδω με 190ευρω αν δεν βρω αλλη λυση θα το παρω.Αλλα να ξερετε οτι αυτο το ρυθμιζεις μολις μπει στην μηχανη,η ρυθμιση ειναι σχετικη αναλογα με τον δρομα και τον καιρο. Μπαινει μετα την μανετα και μονο στο μποστινο,αυτο που κανει ειναι να εξομαλυνη την πιεση, στο φρεναρισμα του πανικου, κατι σαν την λειτουργεια της βαλβιδας του αμορτισερ.
Εγω ειμαι 135κιλα, το V-STROM το ερωτευτικα εχει οσα θελω,καθε χρονο αλλαζα μηχανακι και η παρεα μου εχει αρκετα και διαφορετικα. Καβαλησα σχεδον ολα με ΑΒΣ και θα σου πω τα εξεις:
Το τελειο ειναι μηχανακι με ΑΒΣ και δυνατοτητα απεμπλοκης,σωζει ζωες και τσεπες. Τελευταιο με ΑΒΣ που καβαλησα ηταν TDM σαν μηχανακι δεν μ'αρεσε αλλα το ΑΒΣ λειτουργησε αψογα,εγω στο δικο μου αλλαξα ελλατηρι WP και τρομπα φρενων της NISSIN και σωληνακια υψηλης, με αποτελεσμα καλη αισθηση και δυναμη που τα χρειαζομαι λογω κιλων, αλλα πανικος+ολισθηρο οδοστρωμα=πτωση,στην καλη ασφαλτο ειμαι τελειος. Στο TDM νομιζω οτι οι αισθητηρες βρισκονται, στην δαγκανα και μαζι με τον εγκεφαλο νομιζω οτι εισαι ενταξει,και στο χωμα και κατω απο τα 40χιλ που εχουν προβλημα τα ΑΒΣ πας προσεκτικα

Daemon
11/01/2006, 22:56
Oι αισθητηρες ειναι στης ζαντες οποτε ζαντες + εγκεφαλο + ψυλοπραγματα = πας πολυ υψηλα :)

EKEINOS
12/01/2006, 17:53
Daemon ξερεις και παραπανω? πες τα. Το μηχανακι θατ'αλλαξω μονο αν ερθει το CBF - 1000 ΜΕ 120 τουλαχιστον αλογα και περαση ο πρωτος χρονος νεωτητας,μεχρι τοτε μπορω να μαλακιστω και επειδη εγω φτιαχνω τα μηχανακια μου μονο σε αναρτηση και φρενα,περασα και τα 40χρονια μου θ'αλλαξω 1-2 μηχανακια ακομα

Daemon
12/01/2006, 20:22
Καταρχας δεν ξερω αν μπορει να γινει αυτη η δουλεια, να βαλεις απ'το TDM το ABS. Και αν γινεται, σου περισευουνε καννα 2000?? Και αν ναι, αξιζει? Δεν ξερω, μου φαινεται λιγο τραβηγμενο..
Τελος παντον, αν εχεις κατι στο μυαλο σου ρωτα και αν ξερω κατι θα σου πω..

EKEINOS
12/01/2006, 21:30
δεν με πειραζουν τα 2000 αν ξερω οτι γινεται σωστα,το μηνιατικο μου ειναι και αν καρφωθω μπορει να το χασω για παντα. Η ερωτησεις ειναι οι κατωθει:
1) τι εξαρτηματα εμπλεκονται ? π.χ οι δαγκανες -σωληνακια-μανετα-εγκεφαλος
2) τι συμβατοτητα υπαρχει με το v-strom ας πουμε σε ζαντα δαγκανα, τι ειδους μετατροπες πρεπει να κανω,τοτε θα δω που οδηγει,θα βρω τρακαρισμενο σε ανταλακτικα απο την Γερμανια.
Αξιζει σιγουρα καβαλα ενα με ΑΒΣ και θα δεις και μονος σου οτι εκτος απο το σωσιμο στον πανικο σου δινει τεραστια αισθηση ασφαλειας,αστους να τραγουδανε τους πολεμιους του ΑΒΣ απλα δεν ξερουν,στα κανονικα του δεν εχει καμια διαφοροποιηση επεμβενει μονο στον μπλοκαρισμενο τροχο.2 κουσουρια εχει,κινηση με κατω απο 40χιλ στην πολη και αυτο παιζεται καθι στο χωμα οπου και δεν ξερω να παω και αν παω θα παω αργα.

Daemon
12/01/2006, 21:55
Οι δαγκανες δεν εχουν καμια σχεση, ειναι ιδιες με το απλο TDM και συγκεκριμενα ειναι απο R6.
Με μια γρηγορη ματια που ειχα ριξει στο βιβλιο ανταλλακτικων του TDM, σιγουρα θελεις ζαντες και τα "καπακια" των ζαντων.Τωρα αν ταιριαζουνε οι ζαντες στο VStrom ειναι αλλο θεμα που δεν το ξερω. Θα το κοιταξω παντος..
Το ΣΚ που θα εχω καποιο ελευθερο χρονο θα το κοιταξω πιο αναλυτικα, τωρα το μονο που κανω ειναι υποθεσεις..
:confused:

:wave2:

Daemon
13/01/2006, 10:11
Λοιπον, μια προχειρη ματια στα αντ/κα...

Ζαντες
Καπακια Ζαντων
Σενσορες
Σωληνακια
Πλεξουδα
Εγκεφαλος
Τρομπα abs
Ρελες
Τρομπες φρενου??

και ενα προχειρο κοστολογιο αντ/κων περιπου στα 3.800?. Για το θεμα ζαντων και που θα τα στριμωξεις ολα αυτα στο vstrom δεν ξερω..

EKEINOS
13/01/2006, 12:54
Φιλε πολυ χαιρομαι που ακουω την αποψη καποιου γιατι δεν ηθελα την γνωμη των απλων επισκευαστων που ειται δεν ξερουν ειται κανουν τον εξυπνο,επι του θεματος τωρα.Υποθετω οτι οι σενσορες βρισκονται στις ζαντες αλλα δεν ξερω αν μπαινουν στο v-strom θα το δω. οι τιμες που αναφερεις ειναι σε καινουργια ανταλακτικα στην ελλαδα ?? Ευχαριστω

Daemon
13/01/2006, 13:31
Οι τιμες ειναι απο Ελλαδα για καινουργια ναι. Παρε και δυο σχεδιακια να παρεις μια ιδεα..


33574

Daemon
13/01/2006, 13:31
...


33575

Daemon
13/01/2006, 13:34
Επισης εχω μια υποψια οτι ο εγκεφαλος του abs συνδεεται με το εγκεφαλο της μηχανης για διαγνωσεις κτλ..

dirtbird
13/01/2006, 13:35
AN ΘΕΛΕΙΣ ABS ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ABS ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ.

Συγγνώμη που φωνάζω, το κάνω για να σε προστατέψω (αν μου το επιτρέπεις) και έχω την εντύπωση ότι και daemon αυτό προσπαθεί να κάνει.

Δεν μπαίνω σε τεχνικές λεπτομέρειες (θα μπορούσα), αλλά αυτό που θέλεις να κάνεις είναι εξωφρενικό και από τεχνική σκοπιά απαράδεκτο.

Αυτά.

zeli
13/01/2006, 13:43
Για μην αναφέρουμε το γεγονός οτι οι ζάντες του TDM δεν κάνουν στο μηχανάκι σου αλλά ούτε και οι αισθητήρες στις ζάντες σου.
Οπότε ή HS-ABS ή ΠΩΛΗΣΗ.
Αυτά:wave2:

Daemon
13/01/2006, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
AN ΘΕΛΕΙΣ ABS ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ABS ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ.

Συγγνώμη που φωνάζω, το κάνω για να σε προστατέψω (αν μου το επιτρέπεις) και έχω την εντύπωση ότι και daemon αυτό προσπαθεί να κάνει.

Δεν μπαίνω σε τεχνικές λεπτομέρειες (θα μπορούσα), αλλά αυτό που θέλεις να κάνεις είναι εξωφρενικό και από τεχνική σκοπιά απαράδεκτο.

Αυτά.

Εχεις δικιο. Ειναι πολυ μεγαλη δουλεια, αν θα γινεται και αν θα την αναλαβει καποιος να την κανει (εκτος αν την κανεις μονος σου). Και με αμφιβολο αποτελεσμα..

EKEINOS
13/01/2006, 19:58
Πρεπει να φορανε 18αρηδες τροχους και τα δυο μπροστα με 1 νουμερο διαφορα μπροστα στο λαστιχο μονο. παρακατω εχω τους πινακες αλλα δεν ειναι ιδιοι. Οσα αναφορα το μανισιο ΑΒΣ συμφωνω απολυτα μαζι σας,αν εξαιρεσουμε το SBF-600 για πειτε μου τι μενει,ειμαι 135κιλα με 185 υψος ανεβαινω πεζοδρομια αβερτα. Μην αναφερεται BMW αι 16χιλ ευρω,ακουω.
Υ.Γ Τα εργοστασια για οικονομια χρησημοποιουν αβερτα κοινα ανταλακτικα, τα 3 εργοστασια μεγαλα ιαπωνιας εχουν κοινο προμηθευτη ζαντων, η MAZDA και η HONTA εχουν κοινο φιλτρο λαδιου τ'ονα κανει 10ευρω τ'αλλο 35ευρω κ.α βεβαια αν συνδεονται οι εγγεφαλοι εκει την εφαγες, αν ειναι μονο η μπροστινη ροδα στην αμερικη βρισκω μεταχειρισμενο μπροστινο ohllins με 700 ευρω κομπλε,ασφαλως και αν σιγουρευτω δεν κουνιεμαι γιαυτο το συζηταμε.


33621