PDA

View Full Version : Αλλαγή μεγέθους πινακίδας



webman
12/01/2006, 13:10
Προχτές σταμάτησα σε ένα κόκκινο φανάρι εδώ στην Αθήνα και μου έπιασε την κουβέντα ένα παλικάρι με άλλη μηχανή, λέγοντας μου πως είπαν πως θα ΞΑΝΑ αλλάξουν το μέγεθος της πινακίδας για τις μοτοσυκλέτες.

Θα τις επαναφέρουν σε μικρότερο μέγεθος!

Ρε μας δουλεύουν; Μακάρι να γίνει βέβαια..

Ποιός ξέρει, ίσως να έβαλαν μυαλό, έστω και αργά!

Έχει ακούσει κανείς κάτι;

:wave2:

adam_tsouk
12/01/2006, 13:13
αντε μπας και αποφασισουμε να αλλαξουμε μηχανη

:D :D :D

steliosf78
12/01/2006, 13:24
ANTE KAI AN TO KANOYN UA BALOYME KAI PINAKIDA!
GIATI ME AYTO TO MEGEUOS STO MONO POY MPORI NA SOY XRISIMEFSI EINAI DISKOS SERBIRISMATOS !!!:lol: :lol: :lol: :lol:

makis206
12/01/2006, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
αντε μπας και αποφασισουμε να αλλαξουμε μηχανη
:D :D :D

Κι απορώ πως αντέχεις τόσο καιρό χωρίς τη Honda που ονειρεύεσαι !

:D :D

:smokin: :smokin:

:look: :look:

:beer:

adam_tsouk
12/01/2006, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κι απορώ πως αντέχεις τόσο καιρό χωρίς τη Honda που ονειρεύεσαι !

:D :D

:smokin: :smokin:

:look: :look:

:beer:


ναι.. και γω.... :rolleyes:

DrIoannis
12/01/2006, 13:48
Καλή ιδέα.Και εγώ για να τους επιβραβεύσω :a46: θα την φορέσω αμέσως μόλις την πάρω.Αυτό είναι υπόσχεση:a10:

hornetmania
13/01/2006, 00:41
Δε νομιζω να αλλαξουν οι πινακιδες!λιγο δυσκολο! εχω παρει το νεο hornet600 πριν 4,5 μηνες και αν και εχω της πινακιδες δεν τις περναω! απλα δεν μου κολανε πανω! ξερετε αν με πιασουν χωρις πινακ... ποσα θα φάω?:cry:

stavrogin
13/01/2006, 04:40
ηταν 33 ευρο για μη ορατη πινακιδα,για απουσια δε ξερω

fazerakis
13/01/2006, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
ηταν 33 ευρο για μη ορατη πινακιδα,για απουσια δε ξερω

33Ευρώ και για απουσία. Αρκεί να έχεις τα χαρτιά σου ΟΚ.(Εκ πείρας):look:

Alx 84
15/01/2006, 01:37
μακαρι να γινει κατι τέτοιο...

BAD BOY
15/01/2006, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazerakis
33Ευρώ και για απουσία. Αρκεί να έχεις τα χαρτιά σου ΟΚ.(Εκ πείρας):look: KAI 3Π0NT0:yuck:

mirrorofsorrow
15/01/2006, 20:05
Αν δεν έχεις την νόμιμη πινακίδα-ταψί και έχεις αυτές τις ωραίες μικρές πινακιδούλες που κατασκευάζουν μερικά καταστήματα, λέτε να το γλυτώσουμε το πρόστιμο;

Γιατί στην νέα μηχανή που θέλω να πάρω δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο πιθανότητα να βάλω αυτό το έκτρωμα.

Ή δεν θα έχω καθόλου ή θα πάω να φτιάξω μια μικρούλα.

Το ξέρω οτι όλα βέβαια είναι πάνω στην κρίση του κάθε μπάτσου που θα σου τύχει.

adam_tsouk
15/01/2006, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από mirrorofsorrow
Αν δεν έχεις την νόμιμη πινακίδα-ταψί και έχεις αυτές τις ωραίες μικρές πινακιδούλες που κατασκευάζουν μερικά καταστήματα, λέτε να το γλυτώσουμε το πρόστιμο;

Γιατί στην νέα μηχανή που θέλω να πάρω δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο πιθανότητα να βάλω αυτό το έκτρωμα.

Ή δεν θα έχω καθόλου ή θα πάω να φτιάξω μια μικρούλα.

Το ξέρω οτι όλα βέβαια είναι πάνω στην κρίση του κάθε μπάτσου που θα σου τύχει.

Ας υποθέσουμε ότι δεν θα σε γράψουν όλοι αλλά ένας... και θα ξενερώσεις με τον 1 μλκα.....

NikosRR
16/01/2006, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κι απορώ πως αντέχεις τόσο καιρό χωρίς τη Honda που ονειρεύεσαι !

:D :D

:smokin: :smokin:

:look: :look:

:beer:
πεσ'τα ρε μακη στον κρυφοhondakia

makis206
16/01/2006, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosRR
πεσ'τα ρε μακη στον κρυφοhondakia

Εγώ απλώς τον προτρέχω λίγο.

Είναι θέμα χρόνου να λυγίσει στην αντίσταση που βάζει εναντίον μας για να μας εμφανίσει την καινούργια Honda που θα αντικαταστήσει το Ζ του. :lol:

Εν τω μεταξύ ρε παίδες είδα στη βιτρίνα της αντιπροσωπείας της Honda στα Χανιά οτι αναλαμβάνουν να σου φτιάξουν με μικρό κόστος μικρότερη πινακίδα για την καινούργια μοτοσυκλέτα που παραλαμβάνεις απο'κεί. Κι επειδή έχουν και κάποια δείγματα στη βιτρίνα, παρατήρησα οτι τις βγάζουν ολόϊδιες με τις κανονικές σε μικρότερες διαστάσεις, χωρίς όμως τις γνωστές σφραγίδες που πιστοποιούν τη νομιμότητά τους (τουλάχιστον στο δείγμα που ανάρτησαν στο στάντ της βιτρίνας).:D
Το έχετε δεί και σε άλλες αντιπροσωπείες αυτό;

webman
16/01/2006, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εγώ απλώς τον προτρέχω λίγο.

Είναι θέμα χρόνου να λυγίσει στην αντίσταση που βάζει εναντίον μας για να μας εμφανίσει την καινούργια Honda που θα αντικαταστήσει το Ζ του. :lol:

Εν τω μεταξύ ρε παίδες είδα στη βιτρίνα της αντιπροσωπείας της Honda στα Χανιά οτι αναλαμβάνουν να σου φτιάξουν με μικρό κόστος μικρότερη πινακίδα για την καινούργια μοτοσυκλέτα που παραλαμβάνεις απο'κεί. Κι επειδή έχουν και κάποια δείγματα στη βιτρίνα, παρατήρησα οτι τις βγάζουν ολόϊδιες με τις κανονικές σε μικρότερες διαστάσεις, χωρίς όμως τις γνωστές σφραγίδες που πιστοποιούν τη νομιμότητά τους (τουλάχιστον στο δείγμα που ανάρτησαν στο στάντ της βιτρίνας).:D
Το έχετε δεί και σε άλλες αντιπροσωπείες αυτό;

Μάνο σε αντιπροσωπείες όχι αλλά εγώ το έκανα μέσω Θεσσαλονίκης κατ'όπιν παραγγελίας! :beer:

sonic22
16/01/2006, 10:00
an ginei kati tetio ta kenouria mixanakia pou evgalan pinakida tapsi tha exoun katakorifi ptosi stin ajia tous...

tha "xathoun" polles pinakides leme!!

mirrorofsorrow
17/01/2006, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

Εν τω μεταξύ ρε παίδες είδα στη βιτρίνα της αντιπροσωπείας της Honda στα Χανιά οτι αναλαμβάνουν να σου φτιάξουν με μικρό κόστος μικρότερη πινακίδα για την καινούργια μοτοσυκλέτα που παραλαμβάνεις απο'κεί. Κι επειδή έχουν και κάποια δείγματα στη βιτρίνα, παρατήρησα οτι τις βγάζουν ολόϊδιες με τις κανονικές σε μικρότερες διαστάσεις, χωρίς όμως τις γνωστές σφραγίδες που πιστοποιούν τη νομιμότητά τους (τουλάχιστον στο δείγμα που ανάρτησαν στο στάντ της βιτρίνας).:D
Το έχετε δεί και σε άλλες αντιπροσωπείες αυτό;

Αυτό ακριβώς είπα παραπάνω. Μόνο που δεν το έχω δεί σε αντιπροσωπείες (αυτό είναι μεγάλη έκπληξη) αλλά σε καταστήματα που ειδικεύονται στον τομέα αυτό.

Πάντως ακόμα και με αυτές τις νέες πινακίδες, πολύ δύκολα πιστεύω θα σε γράψουν.

Για παράδειγμα δεν έχω κολλήσει στην μηχανή μου ούτε το σήμα του 2005 και ούτε βέβαια και του 2006, και ούτε έχω σκοπό να το κολλήσω στην νέα μοτο. Απλά όντας νόμιμος στα χαρτιά, πιστεύω (και ελπίζω) οτι θα την γλυτώνουμε.

stefanos
17/01/2006, 08:30
Είσαι πολύ αισιόδοξος.
Για σήμα που λείπει απο πάνω το πρόστιμο ήταν 40000 δραχμούλες, και πινακίδα.
Το έχει πληρώσει φίλος που την είχε παρκαρισμένη, και στην επιστροφή έψαχνε που είναι η πινακίδα του.
Η δικαιολογία οτι το έχεις στην τσέπη δεν πιάνει γιατί και εγώ έχω άλλο ένα στην τσέπη απο μηχανή που είναι στο υπόγειο.
Βέβαια πρέπει να κουβαλάτε και την απόδειξη που φαίνεται ο αριθμός κυκλοφορίας.
Για πινακίδα aftermarket το πρόστιμο είναι 33 €.

SF
17/01/2006, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mirrorofsorrow
Αυτό ακριβώς είπα παραπάνω. Μόνο που δεν το έχω δεί σε αντιπροσωπείες (αυτό είναι μεγάλη έκπληξη) αλλά σε καταστήματα που ειδικεύονται στον τομέα αυτό.

Πάντως ακόμα και με αυτές τις νέες πινακίδες, πολύ δύκολα πιστεύω θα σε γράψουν.

Για παράδειγμα δεν έχω κολλήσει στην μηχανή μου ούτε το σήμα του 2005 και ούτε βέβαια και του 2006, και ούτε έχω σκοπό να το κολλήσω στην νέα μοτο. Απλά όντας νόμιμος στα χαρτιά, πιστεύω (και ελπίζω) οτι θα την γλυτώνουμε.


Πολύ <εύκολα> θες να πεις θα σε γράψουν! Το αν θέλουν να μπουν στον κόπο ή όχι είναι άλλο θέμα. Η παρανομία είναι δεδομένη ρε παιδιά...

Μια από τα ίδια και με το σήμα. Αν αποφασίσει να σε γράψει, μόνο με μα-μου-σου-του τη γλυτώνεις (αν).

makis206
17/01/2006, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από mirrorofsorrow
Αυτό ακριβώς είπα παραπάνω. Μόνο που δεν το έχω δεί σε αντιπροσωπείες (αυτό είναι μεγάλη έκπληξη) αλλά σε καταστήματα που ειδικεύονται στον τομέα αυτό.
Πάντως ακόμα και με αυτές τις νέες πινακίδες, πολύ δύκολα πιστεύω θα σε γράψουν.
Για παράδειγμα δεν έχω κολλήσει στην μηχανή μου ούτε το σήμα του 2005 και ούτε βέβαια και του 2006, και ούτε έχω σκοπό να το κολλήσω στην νέα μοτο. Απλά όντας νόμιμος στα χαρτιά, πιστεύω (και ελπίζω) οτι θα την γλυτώνουμε.

Γι'αυτό ακριβώς το ανάφερα κι εγώ, γιατί μου φάνηκε περίεργο που αυτές οι πινακίδες οι οποίες δυστυχώς μέν, παράνομες όμως κατά την ταπεινή μου γνώμη δέ, κατασκευάζονται και πωλούνται καί απο αντιπροσωπεία μοτοσυκλετών!

Το έχω ξαναπεί και σε άλλο thread με το ίδιο θέμα, προσωπικά πιστεύω οτι οι συγκεκριμένες πινακίδες άν και πολύ πιο όμορφες και φυσικά σε λογικές διαστάσεις, νομίζω ότι είναι παράνομες λόγω του ότι δέν έχουν τη σφραγίδα του υπουργείου. Και σε μια εποχή που το κράτος τα μαζεύει από παντού (μπάς και γίνουμε επιτέλους Ευρωπαίοι; ) πολύ φοβάμαι οτι θα είναι ένα θέμα που οι τροχονόμοι θα το βάζουν στην ίδια μοίρα με αυτόν που δεν φοράει κράνος, με αυτόν που δεν φοράει ζώνη ασφαλείας, και μ'αυτόν που οδηγάει κουρούμπελο το όχημά του. Σκέψου το λίγο. Όπως και με το σήμα του 2006, λογικό κι επόμενο να το ψάχνουν αν είναι κολλημένο σε εμφανές σημείο πάνω στο όχημα, ειδικά τους πρώτους μήνες της κάθε χρονιάς.

Είναι δύο πολύ εύκολες λύσεις για να μαζευτούν τεράστια χρηματικά ποσά για τα ταμεία του κράτους, χωρίς καν να χρειαστεί να γίνει κάποιος ιδιαίτερος έλεγχος στο όχημα που οδηγείς αφού οι συγκεκριμένες πινακίδες τραβάνε το βλέμμα του τροχονόμου απ'το εξηνταμίλι (που έλεγε κι η γιαγιά μου)!:lol:

:beer: :beer:

webman
17/01/2006, 09:25
Δείτε το παρακάτω post του φίλου μου του Z-BADBOY'STOY, ακριβώς το ίδιο έκανα κι εγώ.

Προσέξτε στη φωτογραφία τη διαφορά στο μέγεθος της παλιάς και της νέας πινακίδας!

Αν τώρα πετύχεις ΣΩΣΤΟ τροχονόμο ΔΕΝ σε γράφει. Άν όμως πετύχεις κανένα που έχει φαγούρα, τότε 33 ευρώ + 3 πόντους.
Καλύτερα όμως παρα να μου την πάρει ο αέρας όταν πηγαίνω, και σκέψου, ίσως να είσαι εσύ από πίσω! :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=16074&perpage=15&highlight=%D0%C9%CD%C1%CA%C9%C4%C1&pagenumber=1

makis206
17/01/2006, 09:34
Εγώ φίλε μου webman εννοείται οτι είμαι 1000% με το μέρος σου!

Είναι τεράστια ηλιθιότητα καί κατα τη δική μου άποψη οι νέες πινακίδες, πόσο μάλλον σε ένα τόσο όμορφο μηχανάκι όσο είναι το Ζ. (ο adam παρακαλείται να μην το σχολιάσει.:lol: )
Συμφωνώ επείσης ότι είναι άκρως επικίνδυνες με αυτό το τεράστιο μέγεθος!

Άπλώς σκέφτομαι ότι είναι αμαρτία να πληρώνεις άδικα τριαντατριάευρα και βαθμούς απο το δίπλωμά σου..

Το σίγουρο είναι οτι άν κι εγώ είχα Ζ και μου δίνανε τη νέα πινακίδα, όχι μόνο δέν θα την τοποθετούσα πάνω σ'αυτή την πανέμορφη ουρά, αλλά θα ξήλωνα και το φτεράκι με τη βάση της!


:beer:

webman
17/01/2006, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Συμφωνώ επείσης ότι είναι άκρως επικίνδυνες με αυτό το τεράστιο μέγεθος!


+100000 :a08: :evil: :a28:

Αλλά το ελληνικό κράτος έχει ένα να πεί!!--> :a12:


Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Το σίγουρο είναι οτι άν κι εγώ είχα Ζ και μου δίνανε τη νέα πινακίδα, όχι μόνο δέν θα την τοποθετούσα πάνω σ'αυτή την πανέμορφη ουρά, αλλά θα ξήλωνα και το φτεράκι με τη βάση της!

Έχει ξηλωθεί το φτερό και έχει πεταχτεί πέρα το ματσούκι η νέα πινακίδα!
Άχ αυτός ο κώλος......... :p :wave2:

stefanos
17/01/2006, 13:23
Παιδειά μη παίζεται με τις πινακίδες.
Ειδικά τώρα με τις ιστορίες που γίνονται ληστείες φόνοι κλπ μπορεί να βρειτε κανα διαολομπελά στα καλά καθούμενα.
Δυστυχώς οι περισσότεροι εγκληματίες χρησιμοποιούν μηχανές και τις περισσότερες φορές χωρίς πινακίδα.
Και αν σας μπερδέψουν με κανα ύποπτο εκείνη την ώρα δεν ξέρεται πως θα σας σταματήσουν.

gdevelek
17/01/2006, 13:34
Πάρτε το απόφαση βρε παιδιά και βάλτε την πινακίδα, ναι, είναι κακάσχημη, αλλά θα μπλέξετε με τα διάφορα κόλπα... Συν αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω με τους διάφορους εγκληματίες...

Απλά μην την κοιτάτε!

Στο κάτω-κάτω, είναι το τελευταίο πράγμα που μπορεί κανείς να δει καθώς οδηγεί.

adam_tsouk
17/01/2006, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Είναι τεράστια ηλιθιότητα καί κατα τη δική μου άποψη οι νέες πινακίδες, πόσο μάλλον σε ένα τόσο όμορφο μηχανάκι όσο είναι το Ζ. (ο adam παρακαλείται να μην το σχολιάσει.:lol: )


:D

Εγώ πάντως, έφαγα κλήση (ε, καλά στο έφαγα μείναμε) αλλα δεν την ίσιωσα...

Δεν μου πάει ρε γμτ......

marios8
17/01/2006, 14:07
Ξεκωλατε με τις πινακιδες.
Σας αφαιρει καμια οδιγηκη απολαυση?
Το κωλημα το τρωτε για το πως φαινεται στους αλλους. Μαθαιτε να ζειτε για σας και οχι για τους αλλους.

makis206
17/01/2006, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
:D

Γμτ τό'ξερα πως τα καλά λόγια που είπα για το Ζ δε θα τ'άφηνες ασχολίαστα!

:lol: :lol: :lol:

:beer:

adam_tsouk
17/01/2006, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Γμτ τό'ξερα πως τα καλά λόγια που είπα για το Ζ δε θα τ'άφηνες ασχολίαστα!

:lol: :lol: :lol:

:beer:

Οι φίλοι είναι πάντα παρόντες.... :D

sniper
17/01/2006, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Πάρτε το απόφαση βρε παιδιά και βάλτε την πινακίδα, ναι, είναι κακάσχημη, αλλά θα μπλέξετε με τα διάφορα κόλπα... Συν αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω με τους διάφορους εγκληματίες...

Απλά μην την κοιτάτε!

Στο κάτω-κάτω, είναι το τελευταίο πράγμα που μπορεί κανείς να δει καθώς οδηγεί.

Μα τι λες τώρα;

Είναι σαν να αγόρασες το ολοκαίνουργιο σπίτι σου, μονοκατοικία με πισίνα, γήπεδο του τέννις, γκαράζ για τις μηχανές σου.... σκεπή με σοφίτα και πολύ όμορφα και κόκκινα κεραμίδια.... αλλά πάνω από αυτά έχεις μία ταμπέλα μεγαλύτερη απο την σκεπή σου που διαφημίζει σερβιέτες..... Δεν είναι όμορφο......

και οι μηχανές μας είναι όμορφες.....

Για σκέψου να ζητάγανε στα κουτιά να βάζανε πινακίδες όσες και ο προφυλαχτήρας τους......

Θάνος
17/01/2006, 14:59
no problem

σε λίγο θα μας πούνε να βάλουμε άλλη μία και από μπροστά και να κουβαλάμε τρίγωνο και φαρμακείο...

sniper
17/01/2006, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
no problem

σε λίγο θα μας πούνε να βάλουμε άλλη μία και από μπροστά και να κουβαλάμε τρίγωνο και φαρμακείο...

κανονικά και το τρίγωνο και το φαρμακείο προβλέπονται από τον ΚΟΚ.... αν δεν κάνω λάθος....

webman
17/01/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
κανονικά και το τρίγωνο και το φαρμακείο προβλέπονται από τον ΚΟΚ.... αν δεν κάνω λάθος....

:nono:

gdevelek
17/01/2006, 15:07
Sniper υπερβάλλεις με το παράδειγμα.

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι προχθες είδα στην Καυταντζόγλου μπάτσους να έχουν σταματήσει μηχανόβιο και να του τη λένε για την πινακίδα του, που ήταν εντελώς προβλεπόμενη και φαινόταν τέλεια. Δεν ξέρω αν ο λόγος ήταν που το ένα νούμερο ήταν λίγο ξεφτισμένο ή που η πινακίδα ήταν λίγο στραβωμένη στο κάτω μέρος. Πάντως φαινόταν τ-έ-λ-ε-ι-α.

Αν πιστεύεις πως μπορείς να τη βγάλεις καθαρή σε μήκος χρόνου, με μαϊμού πινακίδα ή δίχως πινακίδα... δοκίμασε και πες μας πώς θα σου βγει η απόπειρα.

sniper
17/01/2006, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
.........

Αν πιστεύεις πως μπορείς να τη βγάλεις καθαρή σε μήκος χρόνου, με μαϊμού πινακίδα ή δίχως πινακίδα... δοκίμασε και πες μας πώς θα σου βγει η απόπειρα.

Δεν πιστεύω τίποτα, άλλωστε ΕΥΤΥΧΩΣ έχω την παλιά ακόμα..... :D

Το θέμα είναι να τις αλλάξουν ώστε να μην φαινόμαστε καραγκιόζηδες.....

webman
17/01/2006, 15:13
Παρακαλείται ο Z-BADBOY'STOY να καταθέσει! :D

Θάνος
17/01/2006, 15:21
Ορισμένα πράγματα είναι ανεκτίμητα...

Supersport μηχανάκι με την ταμπέλα από πίσω είναι θέαμα εμετικό και πέρα ως πέρα γελοίο. Είναι προσβολή για τη ΓΚΩΛΑΡΑ του τούμπανου.

Η καλύτερη δοκιμή που θα μπορούσα να κάνω είναι κάτω από το φτερό. Αν κι αυτό έδειχνε εξίσου εμετικό δεν θα την έβαζα καθόλου επάνω και ας τράβαγε όσο τράβαγε.

Προς το παρόν όμως και χωρίς υπερβολή, το μέγεθος την πίνακίδας είναι ο ένας και μοναδικός λόγος που θα με κάνει να μην αλλάξω ποτέ ξανά το μηχανάκι μου που ευτυχώς πρόλαβα και το πήρα με παλιά πινακίδα.

Ας αναλογιστούν οι υπεύθυνοι το βαθμό της ανοησίας τους για άλλη μία φορά σ'αυτή τη χώρα και τη ζημιά που ενδεχομένως προκαλέσουν στην αγορά αλλά και την κυκλοφορία, μια και δεν πιστεύω να υπάρξουν πολλοί κάτοχοι ss που θα βάλουν πάνω αυτή τη μαλακία.

sapila racing
17/01/2006, 15:47
Ολα καλά αυτά που λέγονται αλλά το πρόβλημ αυπάρχει και δεν την γλυτώνουμε.
Εγώ πάντως θα κάνω το εξής.
Η πινακίδα μου δεν έχει βγεί ακόμα (από22/11/2005) ούτε πρόκειται να βγεί πολύ σύντομα.
Η βεβαίωση που έχω δεν αναφέρει μέχρι πότε μπορώ να κυκλοφορώ χωρίς πινακίδα.
Θα βάλω μια ψεύτικη, σαν τις παλιές αλλά χωρίς σφραγίδα, που δεν προκαλεί και πολύ και θα κυκλοφορώ για πάντα μ αυτήν και το χαρτί στο πρτοφόλι.
Δεν νομίζω ότι μπορεί να με γράψουν έτσι. Θα δείξει.....

Το υπουργείο τα έχει κάνει τόσο μπο%$έλο πού έδωσαν βεβαιώσεις για την νόμιμη κυκλοφορία χωρίς ημερομηνία λήξης, καθώς φυσικά δεν ξέρουν πότε θα βγούν οι πινακίδες.
Κατα συνέπεια εγώ μπορώ να κυκλοφορώ μ αυτό για όσο θέλω. Ακόμ ακι η φιαχτή είναι πλεονασμός, θα μπορούσα να κυκλοφορώ και ΧΩΡΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΝΟΜΙΜΑ!!!

:rotflmao: :bigcry:

gdevelek
17/01/2006, 15:54
Η βεβαίωση όμως μάλλον έχει ημερομηνία έκδοσης...

Ακόμη κι αν δεν έχει, που πολύ αμφιβάλλω, σε 1-2 μήνες που θα βγούν όλες οι πινακίδες που είναι σε εκκρεμότητα, οι μπάτσοι θα γνωρίζουν πως πλέον δεν υπάρχει έλλειψη, και όταν τους πεις το παραμύθι θα τα πάρουν στο κράνος...

sapila racing
17/01/2006, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Η βεβαίωση όμως μάλλον έχει ημερομηνία έκδοσης...

Ακόμη κι αν δεν έχει, που πολύ αμφιβάλλω, σε 1-2 μήνες που θα βγούν όλες οι πινακίδες που είναι σε εκκρεμότητα, οι μπάτσοι θα γνωρίζουν πως πλέον δεν υπάρχει έλλειψη, και όταν τους πεις το παραμύθι θα τα πάρουν στο κράνος...

Και καλά θα κάνουν να τα πάρουν όπως τα έχουμ επάρει κι εμείς!
Κλήση όμως δεν θα κόψουν, αλλά κι αν κόψουν πάλι άκυρη θα είναι.
Οπως είπες η βεβαίωση έχει ημερομηνία έκδοσης και μόνο και αναφέρει:

'Βεβαιώνεται ότι για το υπ' αριθμ. κυκλοφορίας ............ ΔΕΝ χορηγήθηκαν κρατικές πινακίδες λόγω έλειψης.
Η παρούσα βεβαίωση χορηγείται γι ατην νόμιμη κυκλοφορία του αυτοκινήτου ή μοτοσυκλέτας.

Κι από κάτω ημερομηνία έκδοσης της βεβαίωσης.

Αν είναι κανείς δικηγόρος να μας πεί πόσο μπορούμε να το τραβήξουμε....εγώ πάντως λέω να το κάνω.

Επίσης δεν υπάρχει κανενός είδους ενημέρωση γι ατο πότε θα βγούν οι πινακίδες του καθενός.
Με λίγα λόγια πρέπει ο καθένας να πηγαίνει και να ξαναπηγαίνει στο υπουργείο μέχρι να την πάρει.
Εχω στείλει μειλ στο υπουργείο και φυσικά καμμία απάντηση.....

gdevelek
17/01/2006, 16:25
Πάρτους ένα τηλέφωνο, περίμενεις απάντηση σε email από δημόσιο υπάλληλο;

Πώς θα αφήσει το ξύσιμο για να πιάσει το πληκτρολόγιο;

Έλα λίγο στη θέση του να δεις τι ζόρι τραβάει...

Το τηλέφωνο ΜΠΟΡΕΙ και να το σηκώσει.

NikosRR
17/01/2006, 17:58
εγω ειχα παρει το μηχανακι ιουλιο και πηγα το δεκεμβριο να παρω πινακιδα.απλα ποιο πριν βαριομουνα αλλα δε μπορει κανεις να σου κανει τπτ,δεν τρεχει μια

BAD BOY
17/01/2006, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από webman
Παρακαλείται ο Z-BADBOY'STOY να καταθέσει! :D ΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΡΕ ΖΕΤΑ????
ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ.ΠΟΥ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ:rolleyes:
ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΣΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΠΟΤΕ....ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΗΝ ΜΑΙΜΟΥ ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΞΑΝ ΤΗΝ ΠΙΝΑΚΙΔΑ....ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΒΕΒΑΙΑ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑ ΜΟΥ ...ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ.
:beer:

KnT
17/01/2006, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Ξεκωλατε με τις πινακιδες.
Σας αφαιρει καμια οδιγηκη απολαυση?
Το κωλημα το τρωτε για το πως φαινεται στους αλλους. Μαθαιτε να ζειτε για σας και οχι για τους αλλους.

Δε μας νοιάζει πως φαίνεται στους άλλους ;)

Οταν οδηγούμε , ούτε τη μοτοσυκλέτα βλέπουμε καλά καλά, αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν επιλέγουμε μοτοσυκλέτες που να μας αρέσουν και εμφανισιακά... :)

Εμένα 1 φορά που με σταμάτησαν για τυπικό έλεγχο πάντως , δε με έγραψαν ούτε για την πινακίδα (έκαναν και σχόλιο για το "λάθος" του υπουργείου με τις μεγάλες πινακίδες) ούτε για το σήμα που δεν το είχα κολλημένο. Υποθέτω δεν είχαν τέτοιες οδηγίες...:confused:

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν πρόκειται να με γράψουν ποτέ ούτε ότι συστήνω στον οποιονδήποτε να το κάνει αυτό. Ας είναι αυτή η μοναδική παρανομία που έχει το μηχανάκι μου :winka:

Ο ένας μάλιστα αστυνομικός είπε ότι ίσως αλλάξουν πάλι το μέγεθος... Για να δούμε...

gdevelek
17/01/2006, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από KnT

Οταν οδηγούμε , ούτε τη μοτοσυκλέτα βλέπουμε καλά καλά, αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν επιλέγουμε μοτοσυκλέτες που να μας αρέσουν και εμφανισιακά... :)


Έστω, αλλά δεν θα σε ενοχλήσει, αργά ή γρήγορα, να οδηγείς με το άγχος του

"ωχ, μπλόκο μπροστά, σε τί μπάτσο θα πέσω;;;"

lampros_fazer
17/01/2006, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ολα καλά αυτά που λέγονται αλλά το πρόβλημ αυπάρχει και δεν την γλυτώνουμε.
Εγώ πάντως θα κάνω το εξής.
Η πινακίδα μου δεν έχει βγεί ακόμα (από22/11/2005) ούτε πρόκειται να βγεί πολύ σύντομα.
Η βεβαίωση που έχω δεν αναφέρει μέχρι πότε μπορώ να κυκλοφορώ χωρίς πινακίδα.
Θα βάλω μια ψεύτικη, σαν τις παλιές αλλά χωρίς σφραγίδα, που δεν προκαλεί και πολύ και θα κυκλοφορώ για πάντα μ αυτήν και το χαρτί στο πρτοφόλι.
Δεν νομίζω ότι μπορεί να με γράψουν έτσι. Θα δείξει.....

Το υπουργείο τα έχει κάνει τόσο μπο%$έλο πού έδωσαν βεβαιώσεις για την νόμιμη κυκλοφορία χωρίς ημερομηνία λήξης, καθώς φυσικά δεν ξέρουν πότε θα βγούν οι πινακίδες.
Κατα συνέπεια εγώ μπορώ να κυκλοφορώ μ αυτό για όσο θέλω. Ακόμ ακι η φιαχτή είναι πλεονασμός, θα μπορούσα να κυκλοφορώ και ΧΩΡΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΝΟΜΙΜΑ!!!

:rotflmao: :bigcry:


Αυτό ακριβώς να κάνεις να μη βάλεις ψεύτικη πινακίδα αφού είσαι νόμιμος χωρίς πινακίδα.Το χαρτί στην τσέπη και κυκλοφόρα ευτυχισμενος (μέχρι νάρθει η πλατφόρμα :lol: )χωρίς να ανησυχείς ούτε για κάμερες ούτε τίποτα.
Και για να το εμπεδώσεις ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑ

lampros_fazer
17/01/2006, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mirrorofsorrow

Για παράδειγμα δεν έχω κολλήσει στην μηχανή μου ούτε το σήμα του 2005 και ούτε βέβαια και του 2006, και ούτε έχω σκοπό να το κολλήσω στην νέα μοτο.

Γιατί??

BAD BOY
18/01/2006, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Αυτό ακριβώς να κάνεις να μη βάλεις ψεύτικη πινακίδα αφού είσαι νόμιμος χωρίς πινακίδα.Το χαρτί στην τσέπη και κυκλοφόρα ευτυχισμενος (μέχρι νάρθει η πλατφόρμα :lol: )χωρίς να ανησυχείς ούτε για κάμερες ούτε τίποτα.
Και για να το εμπεδώσεις ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑ οταν ερθει δεν μας λες τι να κανει:confused:

lampros_fazer
18/01/2006, 01:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
οταν ερθει δεν μας λες τι να κανει:confused:
Όταν έρθει...:blush:
Εγώ πάντως δεν θα την έβαζα.

Εγώ έχω την παλιά και τα χριστούγεννα που έκανα χλμ στην Πατρών-Πύργου και αφού τέτοιες μέρες υπάρχουν πολλά μπλόκα την έβγαλα για παν ενδεχόμενο.Από τότε δεν την έχω ξαναβάλει (ο πατέρας μου μου έχει ζαλίζει τα @@@ :lol:).6 μήνες που κυκλοφορώ με τη μηχανή (Πάτρα) ουδέποτε με σταμάτησαν και έχω δει μπλόκο 1-2 φορές και λέω να μην ξαναβάλω την πινακίδα.Αν με σταματήσουν θα τους πω οτι παπάτζα μουρθει ή θα κάτσω να τη βάλω απί τόπου (την έχω κατω από τη σέλα και τις βίδες στο μπουφάν :lol: ) ελπίζοντας να μη με γράψουν.Αν με γράψουν θα την βάλω.Πάντως σε κάθε περίπτωση σε βόλτα ή ταξίδι μάλλον θα τη βγάζω αν την έχω πάνω.Δεν ξέρω έχω ακούσει πολλά τελευταία για κλήσεις για ταχύτητα και φωτό από κάμερες και έχω χεστεί.





Άσχετο.Προχτες παρκάρω τη μηχανή στο πεζοδρόμιο απέναντι απο το σπίτι ομυ που είναι αρκετά πλατύ, και εκείνη την ώρα περνάνε δυο δημοτομπατσοι.(είχαν βγει "περιπολία"=να χαζέψουν κώλους)Εγω επειδή μου φάνηκαν μικροι για δημοτομπατσοι (ήταν γύρω στα 23-24) τους κοίταγα.Ο ένας ο μαλάκας είχε στυλάκι πολύ μαγκικο γυαλί τσίχλα και ύφος περπατάω και γ@μαω.Γυρνάει λοιπον και μου λέει "Φίλαράκο γιατί αφήνεις τη μηχανή εδώ" με ψιλοειρωνικό ύφος και του λέω "που να τη βάλω?" μου λέει "στο δρόμο".Του λέω "Θα μου τη ρίξουν τα αυτοκίνητα δεν την αφήνω εκεί".Μάλλον δεν του άρεσε η απάντηση και μου λέει "Γιατί δεν έχεις πινακίδα?" και του λέω "Γιατί έτσι θέλω"!:D .Με κοιτάει για κάμποση ώρα και δεν μιλάει.Μετά του λέω "Γράψε με άμα θέλεις για παράνομη στάθμευση ή για πινακίδα" υπονοώντας με το ύφος μου οτι χαρτιά δεν προκειται να του δώσω.Τέλος πάντων κάτι ψιθύρισε και τον πέρνει ο άλλος που ήταν οκ και φύγανε.

Οι δημοτόμπατσοι τη αρμοδιότητες έχουν?Για τι μπορούν να σε γράψουν?

doni
18/01/2006, 02:23
kalo kolpaki auto me tin mikri pinakida...
(Z-BADBOY'STOY steile pm xereis esi)

pantos twra pou imoun stin athina gia giortes me stamatisan treis fores!!!
den antexa na tin valw panw, alla meta tin triti fora tin evala... twra stin kriti tha tin vgalw outos i allos edw mono an den foras kranos se stamatane kai egw foraw panta...

tin prwti fora pou me stamatisan den eixa oute diploma,oute asfaleia(molis tineixa parei).. kai tin pinakida den tin eixa mazi mu kai oute to sima kolimeno kai genika mou lipan polla...
kai afou mu arxise to kirigma sto telos mu edwse ena dikastirio gia to diploma kai me afise...

o deuteros (mia mera meta)pali ta idia alla eixa tin pinakida mazi mu kai mu edwse kai autos ena dikastirio kai mia klisi gia tin pinakida...

egw pou den exw diploma pernw pontous??xerei kaneis??


na kanw mia erwtisi an kapios dilwsei oti exei xasei tin pinakida tou mexri na tou vgaloun alli epitrepete na kikloforei xwris pinakida...(me ena antistixo xarti san auto pou dinoun stin arxi)

BMW1150
18/01/2006, 03:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από webman
Προχτές σταμάτησα σε ένα κόκκινο φανάρι εδώ στην Αθήνα και μου έπιασε την κουβέντα ένα παλικάρι με άλλη μηχανή, λέγοντας μου πως είπαν πως θα ΞΑΝΑ αλλάξουν το μέγεθος της πινακίδας για τις μοτοσυκλέτες.

Θα τις επαναφέρουν σε μικρότερο μέγεθος!

Ρε μας δουλεύουν; Μακάρι να γίνει βέβαια..

Ποιός ξέρει, ίσως να έβαλαν μυαλό, έστω και αργά!

Έχει ακούσει κανείς κάτι;

:wave2:

Στα παπια αυτη η πινακιδα πρεπει να κοβει και χιλιομετρα....:lol:
Μακαρι να την αλλαξουν αυτη την αηδια.......

marios8
18/01/2006, 05:30
ΜΠΡΑΒΟ ρε μορτες. Κανενας να μην βαζει πινακιδα και κανενας να μην κολαει το σηματακι. Ετσι δειχνετε τη μαγκια σας (και το επιπεδο του Ελληνα μοτοσικλετιστη) Και παλη ΜΠΡΑΒΟ:a06:

ΥΓ Βγαλτε και τις ταπες απο τις εξατμησεις να πανε στο διαλα, τι τις θελουμε?

KnT
18/01/2006, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
ΜΠΡΑΒΟ ρε μορτες. Κανενας να μην βαζει πινακιδα και κανενας να μην κολαει το σηματακι. Ετσι δειχνετε τη μαγκια σας (και το επιπεδο του Ελληνα μοτοσικλετιστη) Και παλη ΜΠΡΑΒΟ:a06:

ΥΓ Βγαλτε και τις ταπες απο τις εξατμησεις να πανε στο διαλα, τι τις θελουμε?

Μάριε εσύ είσαι 100% νόμιμος με τη μοτοσυκλέτα σου πχ όταν κινείσαι στο δρόμο ; Μην κρίνεις τόσο εύκολα φίλε ;)

Φυσικά είμαι κατά του να βγάζουμε πινακίδα, βάσεις πινακίδας με φλας ,:rolleyes: και καθρέπτες :rolleyes:

Οσο για τις εξατμίσεις, αλλά και γενικότερα για το επίπεδο του Έλληνα μοτοσυκλετιστή , είναι ένα ωραίο θέμα προς συζήτηση, μπορείς να ανοίξεις ένα καινούριο topic αν θες..

gdevelek
18/01/2006, 09:43
To (μέσο) επίπεδο του Έλληνα μοτοσυκλετιστή είναι αντίστοιχο του (μέσου) επιπέδου του Έλληνα μπάτσου, τολμώ να πω.

Και είναι λογικό, έχουμε τους μπάτσους που μας αξίζουν, όπως έχουμε και τους πολιτικούς που μας αξίζουν, και την τηλεόραση που μας αξίζει, και... και...

marios8
18/01/2006, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από KnT
Μάριε εσύ είσαι 100% νόμιμος με τη μοτοσυκλέτα σου πχ όταν κινείσαι στο δρόμο ; Μην κρίνεις τόσο εύκολα φίλε ;)


Ναι ειμαι :wave2:

marios8
18/01/2006, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
To (μέσο) επίπεδο του Έλληνα μοτοσυκλετιστή είναι αντίστοιχο του (μέσου) επιπέδου του Έλληνα μπάτσου, τολμώ να πω.

Και είναι λογικό, έχουμε τους μπάτσους που μας αξίζουν, όπως έχουμε και τους πολιτικούς που μας αξίζουν, και την τηλεόραση που μας αξίζει, και... και...


+ 100:a013:
Και γι αυτο εχουμε και τις πινακιδες που μας αξιζουν

KnT
18/01/2006, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Ναι ειμαι :wave2:

Δεν έχεις περάσει ποτέ ανάμεσα από αυτοκίνητα ;
Δεν έχεις παρκάρει ποτέ πάνω σε πεζοδρόμιο ,όσο φαρδύ και αν είναι αυτό ;
Δεν έχεις κάνει ποτέ ούτε ένα μέτρο χωρίς κράνος ;
Δεν έχεις πατήσει ποτέ διπλή διαχωριστική γραμμή ;
Δεν έχεις περάσει ποτέ τα όρια ταχύτητας ;
(και πολλές άλλες ερωτήσεις)

Αν δεν έχεις κάνει τίποτα από αυτά ποτέ, τότε ...:rolleyes: :look: :uplate: :eyepop:

Για αυτό λέω, μην κρίνεις τόσο εύκολα...

Καλά χιλιόμετρα :wave2:

marios8
18/01/2006, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από KnT
Δεν έχεις περάσει ποτέ ανάμεσα από αυτοκίνητα ;
Δεν έχεις παρκάρει ποτέ πάνω σε πεζοδρόμιο ,όσο φαρδύ και αν είναι αυτό ;
Δεν έχεις κάνει ποτέ ούτε ένα μέτρο χωρίς κράνος ;
Δεν έχεις πατήσει ποτέ διπλή διαχωριστική γραμμή ;
Δεν έχεις περάσει ποτέ τα όρια ταχύτητας ;
(και πολλές άλλες ερωτήσεις)

Αν δεν έχεις κάνει τίποτα από αυτά ποτέ, τότε ...:rolleyes: :look: :uplate: :eyepop:

Για αυτό λέω, μην κρίνεις τόσο εύκολα...

Καλά χιλιόμετρα :wave2:

Οχι :wave2:

sniper
18/01/2006, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Οχι :wave2:



:a4: :a4: :a4: :a9: :a9: :a9: :a10: :a10: :a10: :a23: :a25: :a25: :a25:


ΧΑΧΑΧ ΑΧΑ ΑΧΑ ΧΑ

να σαι καλά ρε φίλε μας έκανες και γελάσαμε.... και πως πας; πίσω απο τα κουτιά; και που την παρκάρεις;

ΧΑΧΑΧΑ Α ΧΑ ΑΧ Α Α ΧΑΧ Α ΧΑ

Θάνος
18/01/2006, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:a4: :a4: :a4: :a9: :a9: :a9: :a10: :a10: :a10: :a23: :a25: :a25: :a25:


ΧΑΧΑΧ ΑΧΑ ΑΧΑ ΧΑ

να σαι καλά ρε φίλε μας έκανες και γελάσαμε.... και πως πας; πίσω απο τα κουτιά; και που την παρκάρεις;

ΧΑΧΑΧΑ Α ΧΑ ΑΧ Α Α ΧΑΧ Α ΧΑ

Και σε τι χρησιμεύει τότε η μηχανή; Άμα είναι έτσι παίρνω το αυτοκίνητο να είμαι και κυριλές...

DUKASII
18/01/2006, 16:13
ε Μάριε λεω....


πριονιδι κατω απο τη σελα σου έχεις??πυροσβεστηρα?

sniper
18/01/2006, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Και σε τι χρησιμεύει τότε η μηχανή; Άμα είναι έτσι παίρνω το αυτοκίνητο να είμαι και κυριλές...


Μπορεί να σου αρέσει να καβαλάς μηχανή, να την οδηγείς πίσω από τα κουτιά, να μην κάνεις ΟΥΤΕ ΜΙΑ παράβαση του ΚΟΚ όπως ο άριστος φίλος μας που μας σούρνει τα εξ αμάξης πιο πάνω....


marios8 πες μας που κυκλοφορείς να σε τραβήξουμε κανένα βιντεάκι να έχουμε να σε δείχνουμε στα παιδιά μας..... :lol:

marios8
18/01/2006, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ε Μάριε λεω....


πριονιδι κατω απο τη σελα σου έχεις??πυροσβεστηρα?


Εχω:wave2:

marios8
18/01/2006, 17:26
Λοιπον για να πουμε και τιποτα σοβαρο.
Ρε παλουκαρια επειδη περναω αναμεσα απο τα αυτοκινητα θα πω αφου παρανομησα που παρανομησα δεν βγαζω και την πινακιδα, δεν ξυλωνω και το σηματακι δεν ξεταπωνω καιτην εξατμηση , δεν τρεχω σαν φουστης .:lol: :lol:
Επειδη δηλαδη περασα αναμεσα απο αυτοκινητο δεν εχω το δικαιωμα να κρινω τους καγκουρες? Ωραια λογικη ολα ισοπεδωμα!!! Παω να παρω πυροσβεστηρα ωστε να ειμαι 100% νομινος για να εχω το δικαιωμα να μηλαω:wave2:

BAD BOY
18/01/2006, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Λοιπον για να πουμε και τιποτα σοβαρο.
Ρε παλουκαρια επειδη περναω αναμεσα απο τα αυτοκινητα θα πω αφου παρανομησα που παρανομησα δεν βγαζω και την πινακιδα, δεν ξυλωνω και το σηματακι δεν ξεταπωνω καιτην εξατμηση , δεν τρεχω σαν φουστης .:lol: :lol:
Επειδη δηλαδη περασα αναμεσα απο αυτοκινητο δεν εχω το δικαιωμα να κρινω τους καγκουρες? Ωραια λογικη ολα ισοπεδωμα!!! Παω να παρω πυροσβεστηρα ωστε να ειμαι 100% νομινος για να εχω το δικαιωμα να μηλαω:wave2: ΤΟ ΠΡΙΟΝΙΔΙ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ:wave2:

steliosf78
18/01/2006, 19:47
KAI TO FARMAKIO NA MIN JEXASI !!!!:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

doni
18/01/2006, 19:50
telika egw tous pernw tous pontous gia tin pinakida pou den exw diplwma??

marios8
18/01/2006, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από doni
telika egw tous pernw tous pontous gia tin pinakida pou den exw diplwma??



Εσενα θα σου τους χρωστανε:lol:

troulis
18/01/2006, 23:03
τι ζορίζεσαι εσυ ρε???? αφου στο μουσκάρι που θες να πάρεις δείχνει ωραία η καινούρια πινακίδα:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

siokatas
19/01/2006, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από steliosf78
KAI TO FARMAKIO NA MIN JEXASI !!!!:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:




:wave2:


ελα ρε συ φαρμακιο εχω και γω κατω απο την σελα το πηρα απο lidl (λεει οτι ειναι και αποστηρωμενα);) τωρα τι ακριβως ειναι??


...πως μπορουν να καταλαβουν αν η πινακιδα σου πρεπει να ειναι μεγαλη η μικρη?απο τα νουμερα?δλδ εχεις μια μεγαλη κανονικα και βρισκεις τροπο να κανεις μια μικρη με τα σηματα επανω η μια οπως ειναι η παλιες θα το καταλαβουν?....ευτηχως στο transalpaki μου εχω την παλια......:rolleyes:

Alex6RR
20/01/2006, 10:02
παιδια τι να πω...
η πινακιδες ειναι εκτρομα αλλα δεν μπορουμε να κανουμε διαφορετηκα!
κι εγω που θέλω να πάρω καινουρια μηχανη σκεφτομαι πολυ αυτον τον παραγοντα οσο και ανώριμο να κουγετε!
αγκουζι τα ορια της απολυτης κακογουστιας!
η πλακα ειναι οτι ειδα ενα παπακι με μια απο τις καινουριες πινακιδες και πραγματηκα με επιασε σπαστηκο γελιο!οντως πρεπει να κοβει χλμ!

:yuck: :yuck: :yuck:
:uplate: :uplate: :uplate:

gdevelek
20/01/2006, 10:09
Τι αγκούζι λέει;;;;;;


:rotflmao:

alfa156
20/01/2006, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από doni
telika egw tous pernw tous pontous gia tin pinakida pou den exw diplwma??
ποιος ειπε ρε παιδια οτι για δισδιακριτη πινακιδα,περνεις ποντους στο διπλωμα???για κοιταξτε λιγο τον κωδικα καλυτερα και μετα γραφτε εδω...

lampros_fazer
20/01/2006, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
ποιος ειπε ρε παιδια οτι για δισδιακριτη πινακιδα,περνεις ποντους στο διπλωμα???για κοιταξτε λιγο τον κωδικα καλυτερα και μετα γραφτε εδω...

Νομίζω ειπώθηκε οτι αν δεν έχεις καθόλου πινακίδα τρως αφαίρεση πόντων και οχι για δυσδιάκριτη.

lampros_fazer
20/01/2006, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas

...πως μπορουν να καταλαβουν αν η πινακιδα σου πρεπει να ειναι μεγαλη η μικρη?απο τα νουμερα?δλδ εχεις μια μεγαλη κανονικα και βρισκεις τροπο να κανεις μια μικρη με τα σηματα επανω η μια οπως ειναι η παλιες θα το καταλαβουν?....ευτηχως στο transalpaki μου εχω την παλια......:rolleyes:
Αυτό έιναι το ΄θεμα.Αν φτιάξεις μια μικρότερη πινακίδα δεν έχει το σήμα της ελληνικής δημοκρατίας (δεν μπορείς να φτιάξεις πινακίδα με το σήμα) και είναι παράνομη.

Tropeas
20/01/2006, 19:07
Απο ότι πληροφορήθηκα, έχει πάει το θέμα με τις πινακίδες ήδη στα δικαστήρια απο γνωστή λέσχη και ομοσπονδία σωματίων μοτοσυκλετών...

doni
20/01/2006, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
ποιος ειπε ρε παιδια οτι για δισδιακριτη πινακιδα,περνεις ποντους στο διπλωμα???για κοιταξτε λιγο τον κωδικα καλυτερα και μετα γραφτε εδω...

re file dem eipa oti xerw gia auto rwtaw!!aplos kapios apo edw mesa to eipe oti perneis kai 3 pontous...
mperdeuei kai to gegonos disdiakriti kai katholou pinakida... egw pantos 33euro plirwsa kai stin klisi elege "den efere pinakida"

lampros_fazer
21/01/2006, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από doni
re file dem eipa oti xerw gia auto rwtaw!!aplos kapios apo edw mesa to eipe oti perneis kai 3 pontous...
mperdeuei kai to gegonos disdiakriti kai katholou pinakida... egw pantos 33euro plirwsa kai stin klisi elege "den efere pinakida"
Την τσίμπησες ε?:( (μακάρι να΄ναι η τελευταία :winka: ).Αν σου αφαιρούνταν πόντοι θα στο'λεγε ο μπάτσος.Τώρα το οτι δεν έχεις διπλωμα δεν ξέρω αν επηρεάζει.
Πάντως όταν είναι να αφαιρεθούν πόντοι στο λένε.




υγ.Σου παίρνουν πόντους δεν σου δίνουν! :p

alfa156
21/01/2006, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από doni
re file dem eipa oti xerw gia auto rwtaw!!aplos kapios apo edw mesa to eipe oti perneis kai 3 pontous...
mperdeuei kai to gegonos disdiakriti kai katholou pinakida... egw pantos 33euro plirwsa kai stin klisi elege "den efere pinakida"
den to eipa για σενα αυτο,για οποιον ανεφερε το θεμα με τους ποντους το ειπα.

BAD BOY
21/01/2006, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Την τσίμπησες ε?:( (μακάρι να΄ναι η τελευταία :winka: ).Αν σου αφαιρούνταν πόντοι θα στο'λεγε ο μπάτσος.Τώρα το οτι δεν έχεις διπλωμα δεν ξέρω αν επηρεάζει.
Πάντως όταν είναι να αφαιρεθούν πόντοι στο λένε.




υγ.Σου παίρνουν πόντους δεν σου δίνουν! :p ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ?????ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ.
ΤΟΥΣ ΠΟΝΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΗΜΑΔΕΥΕΙ ΜΕ ΕΝΑ Χ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΛΗΣΗ
ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΑΣΗ.Η'ΕΧΕΙ Η' ΔΕΝ ΕΧΕΙ.
ΚΑΙ Η ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΕΧΕΙ.ΤΕΛΟΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΤΟΝΙ ΤΟΝ ΓΡΑΨΑΝ ΓΙΑ ΠΙΝΑΚΙΔΑ?ΚΑΙ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑΝ ΔΙΠΛΩΜΑ:confused: ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ?ΑΛΛΑ ΤΙ ΖΗΤΗΣΑΝ
ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ?ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΠΟΝΤΟΥΣ....
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΑΛΛΙΩΣ ΑΥΤΟΦΟΡΟ:alien:

doni
21/01/2006, 22:45
re paidia mu eipe oti tha su dwso mia klisi gia tin pinakida kai tha "kopso" kai ena dikastirio to opio tha ginei se 2 xronia... mu eipe oti ama mexri tote vgaleis to diplwma to pio pithano na min exeis provlima.. twra gia pontous den mu eipe tpt... pantos tin pinakida tin eixa stin tsanta alla tin eixa..

lampros_fazer
21/01/2006, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ?????ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ.
ΤΟΥΣ ΠΟΝΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΗΜΑΔΕΥΕΙ ΜΕ ΕΝΑ Χ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΛΗΣΗ
ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΑΣΗ.Η'ΕΧΕΙ Η' ΔΕΝ ΕΧΕΙ.
ΚΑΙ Η ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΕΧΕΙ.ΤΕΛΟΣ.
...
...

Με είχαν σταματήσει με αυτοκίνητο για ταχύτητα και μου λέει μπάτσος.Τρέχατε με τόσο,είναι πλημέλλημα,θα σας γίνει μηνυση,θα σας αφαιρεθούν 3 πόντοι (τελικά μου τους χάρισε) και πρόστιμο τόσο.Και σε αλλη μια περίπτωση με κουτί πάλι που ήμουνα συνεπιβάτης, πάλι ενημέρωσαν τον οδηγό οτι αφοιρούνται πόντοι.Γι'αυτό το λέω.

Για πινακίδα αφαιρούνται πόντοι αν δεν την έχεις καθόλου?Σε αυτή την περίπτωση (που δεν έχεις καθόλου) πηγαίνεις και δικαστήριο?

alfa156
22/01/2006, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ?????ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ.
ΤΟΥΣ ΠΟΝΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΗΜΑΔΕΥΕΙ ΜΕ ΕΝΑ Χ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΛΗΣΗ
ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΑΣΗ.Η'ΕΧΕΙ Η' ΔΕΝ ΕΧΕΙ.
ΚΑΙ Η ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΕΧΕΙ.ΤΕΛΟΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΤΟΝΙ ΤΟΝ ΓΡΑΨΑΝ ΓΙΑ ΠΙΝΑΚΙΔΑ?ΚΑΙ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑΝ ΔΙΠΛΩΜΑ:confused: ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ?ΑΛΛΑ ΤΙ ΖΗΤΗΣΑΝ
ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ?ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΠΟΝΤΟΥΣ....
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΑΛΛΙΩΣ ΑΥΤΟΦΟΡΟ:alien:
καλο θα ηταν αυτοι που δεν γνωριζουν την νομοθεσια ακριβως να μην γαρφουν μπαρουφες ωστε να μην αποπροσανατωλιζεται ο κοσμος που δεν ξερει.δειτε το παρακατω λινκ και τα ξαναλεμε...http://www.drivingschool.gr/poines3.htm

BAD BOY
22/01/2006, 20:20
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ....ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ
ΝΑ ΣΚΑΝΑΡΩ ΤΗΝ ΚΛΗΣΗ:sick:

cityfly
23/01/2006, 11:35
το αν θα σου προστεθούν (και όχι αφαιρεθούν, μακάρι να τους αφαιρούσαν) είναι θέμα παράβασης και τροχονόμου, αν δεν σημειώσει ο τροχονόμος τους βαθμούς στην κλίση τότε δεν τους βάζουν

kxIII
17/02/2006, 16:34
Παιδιά γεια σας.

Σήμερα πέρασα από AUTOGLYM στα Άνω Πατήσια για τα απαραίτητα καλούδια για την μικρή μου και εκεί που την χαζεύαμε με τον μάστορα, παρατήρησε ότι δεν "παίζει" πινακίδα.

"Καλύτερα γιατί θα τις αλλάξουν. Μου το είπε και πελάτης μου Ζ-ητάς." μου είπε.

Γνωρίζετε περισσότερα?

Ρε λέτε ο ανασχηματισμός......

SvsGreek
17/02/2006, 20:50
Ρε αντε που θα εχουμε και κανονικα τις πινακιδες. Να πανε να μαμηθουν ΡΕΕΕΕΕ.

Και τι ειμαι? Καγκουρας? ΜΑΓΚΙΑ ΜΟΥ ΡΕ, χαλιεται κανεις? Αντε γιατι ολοι οι φλωροι οι καθως πρεπει εχουν κανει αυτην την χωρα μπουρδελο.

Και αν γουσταρουμε οι καγκουρες θα κυκλοφορουμε και χωρις εξατμισεις(λεμε τωρα...υπερβολη. Ολα τα ειχαμε αυτο μας ελειπε να φοραμε και αυτες τις κολοπινακιδες-ταψια!!!!

ΡΕ ΜΗΝ ΤΙΣ φορατε ρε λεμε....
Εγω παντως εχω την παλια...και που την φοραω απο κατω πολυυυυυυ ειναι.


37672

teobreva
17/02/2006, 22:41
εγω παντως μαγκες πηγα εχτες και εφτιαξα μια σας τις παλιες!τωρα προτιμο να δινω περιπου.... μια φορα το χρονο 33ευρω παρα να βαλω αυτο το πραμα στο μηχανακι!:blush:

marios8
17/02/2006, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από SvsGreek
Ρε αντε που θα εχουμε και κανονικα τις πινακιδες. Να πανε να μαμηθουν ΡΕΕΕΕΕ.

Και τι ειμαι? Καγκουρας? ΜΑΓΚΙΑ ΜΟΥ ΡΕ, χαλιεται κανεις? Αντε γιατι ολοι οι φλωροι οι καθως πρεπει εχουν κανει αυτην την χωρα μπουρδελο.

Και αν γουσταρουμε οι καγκουρες θα κυκλοφορουμε και χωρις εξατμισεις(λεμε τωρα...υπερβολη. Ολα τα ειχαμε αυτο μας ελειπε να φοραμε και αυτες τις κολοπινακιδες-ταψια!!!!

ΡΕ ΜΗΝ ΤΙΣ φορατε ρε λεμε....
Εγω παντως εχω την παλια...και που την φοραω απο κατω πολυυυυυυ ειναι.



Ρε SvsGreek αυτη που εχεις γιατι τη φορας? Λες στους αλλους να μην τη φορανε αλλα εσυ τη φορας. Γιατι?
Και μην μου πεις οτι εσυ φορας την παλια. Ή τη βγαζεις τελειως ή τη φορας και εισαι νομοταγης.

MOZART
18/02/2006, 11:04
Eγω παντως δεν πηγα απο τον Μαιο να την παρω απο το μηχανολογικο.Αλλωστε και απο κατω να την βαλεις την ταριφα την τρως.
Προτιμω να πληρωσω 33 ευρω παρα να φαω καμια κλιση με 250χιλ.
Ασε που γλυτωνεις και οτι διοδια υπαρχουν χωρις μπαρες

SvsGreek
19/02/2006, 19:01
1) Αναφερομουν στις καινουριες πινακιδες. ΔΕΝ φοριουντε αυτα τα ταψια. Χαλανε ολη την μηχανη....για φαντασου να δει Ιταλος τετοια πινακιδα σε MV AGUSTA!!!! Αυτες οι νεες πινακιδες ειναι φρικη.

2) Αν δεν φοραμε πινακιδα θα μας σπανε τα ωευρα οπου μας πετυχαινουν. Αυτο μου συνεβαινε με το Κ5 σε καθε φαναρι οταν εν την φορουσα. Την εβαλα απο κατω κ να τονισω οτι το εκανα με βαρια καρδια αλλα τωρα οπου παω δεν εχω προβλημα, εως τωρα. Εχω την παλια ευτυχως. Αν ειχα την νεα ΔΕΝ θα την φορουσα με καμια παναγια.
Βεβαια αν δεν φοραμε πινακιδα ο νομος αναφερει κατασχεση μηχανης κ αυτοφωρο. Αλλα αν εχει μυαλο ο καθε μπατσος θα καταλαβει οτι μια μηχανη που μπαινει πολυ πιστα σε περιπτωση ΑΠΛΗΣ πτωσης που η μηχανη θα συρθει τοτε αυτο το τεραστιο κομματι αλουμινιου μπορει να κανει τρεληηηη ζημια στον οδηγο. Θα πει καποιος "γιατι η υπολοιπη μηχανη δεν μπορει να σου κανει ζημια?". Φυσικα κ μπορει αλλα περνουμε μετρα, οπως tape στα φωτα μπρος πισω, αφαιρεση φλας σε μηχανες που προεξεχουν κ διαφορα αλλα.

Παντως αν οτι λεω ειναι προσωπικη μου αποψη κ ειναι δικαιωμα του καθενος να διαφωνει. Αν μιλουσαμε για εξατμισεις θα ελεγα οτι ενοχλουν κοσμο κ διαφορα τετοια, αλλα η μη τοποθετηση πινακιδας κανει κακο μονο σε μενα.

naxiotis
20/02/2006, 08:20
ΤΕΣΠΑ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΟΤΙ ΑΜΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΣΤΡΙΒΕΙΣ ΜΕ ΓΟΝΑΤΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ 40 ΚΜ ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ?????:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :a22: :a22: :a22: :a22: :a22: :a22: