PDA

View Full Version : Έρευνα: Πως μιλάτε στο κινητό σας?



RTnick
14/01/2006, 17:18
Κάνω μια ψιλό-έρευνα που σίγουρα σας έχει απασχολήσει όλους. Καννένα handsfree τύπου ψίρα δε βολεύει :nono: . Άσε που δεν ακούγεται μέσα από το κράνος και κάθε λίγο φεύγει από το αυτί και για να το βάλεις ξανά πρέπει ή να σταματήσεις ή να ρισκάρεις.

Ψάχνομαι για bluetooth.....αλλά δε θέλω αυτά τα ριμάδια στο κεφάλι μου.....οκ έχω κινητά με bluetooth και το χρησιμοποιώ για να κατεβάζω αρχεία από το pc αλλά είναι μακρία μου. Στο κράνος είναι πάνω στον εγκέφαλο και δε ξέρω τι εκπέμπει στο κεφάλι μου. Ότι και να μου πούν δε θα με πείσουν, οπότε ψάχνομαι για κάτι απλό με καλώδιο.

Εσείς τι έχετε βρεί?

Έχετε κάτι που να κάνει δουλειά?

vangelis 64
14/01/2006, 17:56
Κατά την ταπεινή μου άποψη,ΚΑΘΟΛΟΥ τηλέφωνο!

Οταν οδηγώ,δεν μπορώ να απασχολούμαι με συνομιλίες.Φαντάζεσαι να έχεις μπεί σε μια ωραία στροφή κι εκεί που βλέπεις τον κόσμο υπό κλίση,να χτυπήσει το κινητό? "Ελα αγάπη μου,θα λείπω σήμερα θα είμαι στη μαμά":a016: :a018:

AFTER
14/01/2006, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από vtzitzis
Κατά την ταπεινή μου άποψη,ΚΑΘΟΛΟΥ τηλέφωνο!

Οταν οδηγώ,δεν μπορώ να απασχολούμαι με συνομιλίες.Φαντάζεσαι να έχεις μπεί σε μια ωραία στροφή κι εκεί που βλέπεις τον κόσμο υπό κλίση,να χτυπήσει το κινητό? "Ελα αγάπη μου,θα λείπω σήμερα θα είμαι στη μαμά":a016: :a018:


-Γιωργοοοοοοοοο!!!Τι ηταν αυτος ο θορυβος?!!?Σαν σχισιμο απο καλσον μου ακουστηκε!!!
-Οχι αγαπη μου, το γονατο μου εξησα στην ασφαλτο!!

:lol:

harpoon
14/01/2006, 20:53
μπλουτουθ ειδικο για κρανος. κανει για ολα τα κινητα δουλευει με συστημα 1.2
αδιαβροχο για ανοικτο κ κλειστο κρανος, με ρυθμιση ηχου κλπ.
κοστος 160 ευρω.
υπαρχει κ με καλωδιο. 40 ευρω.
στην σουηδια .

anna Z1750
14/01/2006, 22:29
:a06: :a06: μ αρεσει που κραζουμε τα αυτοκινητα που μιλανε στα κινητα..........κανε μια σταση και δες αν εχεις κλησεις......τοσο δυσκολο ειναι??

sotpag
14/01/2006, 22:53
με σεβασμό έχει και αυτό δικαιώματα


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

latris mixanis
15/01/2006, 10:06
Κοίτα και της Νόκια το HS-21W ίσως σε βολέψει ...
HS-21W (http://www.nokia.com.gr/nokia/0,,65583,00.htm)

NikosRR
15/01/2006, 12:03
ειμαι κατα του οδηγω και μιλω.στο κουτι κατι βολευει(δε συμφωνω) αλλα στη μηχανη ειναι χειροτερα 1α για μας και μετα για τους αλλους.αμα χτυπησει σταματησε και μιλα αλλιως οταν φτασεις.περα απο αυτο ομως τπτ μα τπτ δεν προκειται να αποδειχθει τωρα αν ειναι βλαβερο για τον εγκεφαλο η οχι.σε μερικα χρονια αλλα μεχρι τοτε θα εχεις παθει οτι ειναι να παθεις.φιλικα παντα.:wave2: :wave2:


υ.γ.:ειμαι γενικοτερα κατα των κινητων για 1000 λογους

crs-k
15/01/2006, 12:20
Κι εγω ειμαι ΕΝΑΝΤΙΟΝ του κινητου, τοσο στην μηχανη, οσο και στο αυτοκινητο, αν και στο τελευταιο ειμαι κι εγω παραβατης καποιες φορες ... :sick:

RTnick
17/01/2006, 10:07
OK δεκτόν..... μιλάτε με επιχειρήματα οπότε δε μπορώ να πω τίποτα....

καλό είναι να μη μιλάς όταν οδηγείς, όταν όμως είσαι στο δρόμο από τις 06:30 το πρωί μέχρι τις 06:00 το απόγευμα: σταμάτα, βγάλε γάντια (κυρίως χειμώνα), βγάλε κράνος, αααααα το πρόλαβα το κινητό???........και ξανά βάλε κράνος, γάντια..... και άντε πάλι.....:cry: :cry: :cry:


Για τους παραπάνω λόγους ψάχνομαι.......:bigcry: :bigcry: μπάς και κανα φιλαράκι έχει καμμία λύση που και πρακτική είναι και ασφάλεια προσφέρει !!!

Αυτά.....

620
17/01/2006, 10:12
To klineis to kinito kai bazeis mhnyma ston thlefoniti "Ayth thn stigmh den mporw na sas milisw giati ksino me 190lxm.Afhste to mhnyma sas an den sas kalesw epikoinwniste me ta efhmerebonta nosokomeia" .

BELZEBOYLIS
17/01/2006, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από 620
To klineis to kinito kai bazeis mhnyma ston thlefoniti "Ayth thn stigmh den mporw na sas milisw giati ksino me 190lxm.Afhste to mhnyma sas an den sas kalesw epikoinwniste me ta efhmerebonta nosokomeia" .



:lol: :lol:

Dwse kai plirofories gia to poio nosokomio efimereuei....mhn psaxnoyn oi an8ropoi na ta broun..!!!!


Otan odigw den 8elw na milw sto kinito !!!!! :D :D

geopitt
17/01/2006, 10:50
ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ Η BMW ΚΡΑΝΟΣ ΜΕ BUILT IN ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΜΗ.

DoctorS
17/01/2006, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
-Γιωργοοοοοοοοο!!!Τι ηταν αυτος ο θορυβος?!!?Σαν σχισιμο απο καλσον μου ακουστηκε!!!
-Οχι αγαπη μου, το γονατο μου εξησα στην ασφαλτο!!

:lol:


Γιώργοοοοοοοοοο ήρεμα με τα καλσόν....είναι ακριβά.........:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:


γενικά κι εγώ είμαι εναντίον του κιν πάνω στη μηχανή, εν κινήσει.....:smokin:

SF
17/01/2006, 12:36
Κι εγώ είμαι κατά επικοινωνιών ΚΑΙ ενδοεπικοινωνιών γενικότερα...

Αλλά υπάρχει και το Bluetooth κράνος για εσάς:
http://www.engadget.com/2004/10/20/bmws-system-v-bluetooth-motorcycle-helmet/

rsp
17/01/2006, 13:12
Εχει βγαλει και η Νολαν ενα κρανος με δυνατοτητα bluetooth το οποιο κοστιζει σιγουρα λιγοτερα απο της BMW, νομιζω οτι κοστιζει 160ε και υπαρχουν 2 μοντελα, σπαστο και full face.Eαν σε ενδιαφερει τσεκαρε το!

Nik0s
17/01/2006, 15:58
Στη μηχανή πάνω δε μιλάω ποτέ και για κανένα λόγο. Αν χρειαστεί, σταματάω στην άκρη κάπου, αλλά και αυτό σπάνια.

Στο αυτοκίνητο, bluetooth, γιατί σιχαίνομαι τα καλώδια και θέλω πάντα και τα 2 χέρια ελεύθερα...

el_hymador
17/01/2006, 20:32
εγω το γραφω κανονικοτατα....το αφηνω να χτυπαει και μετα οταν σταματησω βλεπω τις κλησεις μου..

crs-k
17/01/2006, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
εγω το γραφω κανονικοτατα....το αφηνω να χτυπαει και μετα οταν σταματησω βλεπω τις κλησεις μου..



Ετσι!

Ετσι!

:winka: :D

fields
29/01/2007, 07:41
παντως τη εποχη που αγορασε το system4 450 ευρωπουλα


εγω το ιδιο κρανος το αγορασα στο εξωτερικο 320

μηπως μας πιανουν τον κ...

TROOPER
29/01/2007, 07:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από anna Z1750
:a06: :a06: μ αρεσει που κραζουμε τα αυτοκινητα που μιλανε στα κινητα..........κανε μια σταση και δες αν εχεις κλησεις......τοσο δυσκολο ειναι??

+1000 !!!!!!!!!

Tigas
29/01/2007, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από RTnick
Κάνω μια ψιλό-έρευνα που σίγουρα σας έχει απασχολήσει όλους. Καννένα handsfree τύπου ψίρα δε βολεύει :nono: . Άσε που δεν ακούγεται μέσα από το κράνος και κάθε λίγο φεύγει από το αυτί και για να το βάλεις ξανά πρέπει ή να σταματήσεις ή να ρισκάρεις.

Ψάχνομαι για bluetooth.....αλλά δε θέλω αυτά τα ριμάδια στο κεφάλι μου.....οκ έχω κινητά με bluetooth και το χρησιμοποιώ για να κατεβάζω αρχεία από το pc αλλά είναι μακρία μου. Στο κράνος είναι πάνω στον εγκέφαλο και δε ξέρω τι εκπέμπει στο κεφάλι μου. Ότι και να μου πούν δε θα με πείσουν, οπότε ψάχνομαι για κάτι απλό με καλώδιο.

Εσείς τι έχετε βρεί?

Έχετε κάτι που να κάνει δουλειά?

Εγώ έχω ακουστικό bluetooth της samsung, το οποίο κάνει 59 ευρώ, ακούς και σε ακούνε τέλεια (με 120km που πήγαινα τουλάχιστον την Παρασκευή).
Όσο για το οτι χρειάζεται να σταματήσεις για να απαντήσεις, αυτό είναι στιε ιδιαιτερότητες του κάθε κινητού, εγώ έχω το motorola v3i και έχει επιλογές μετά απο πόσα δευτερολεπτα θα απαντήσει αυτόματα μετά απο χαρακτηριστικό ήχο που ακούς απο το ακουστικό.
Έχει αναμονή 7,5 ώρες ενω μπορείς να μιλάς για 4 ώρες, το μέγεθός του είναι πολύ μικρό και για αυτό μπαίνει ΑΝΕΤΑ μέσα απο full face κράνος.
Αύριο θα σου γράψω και τον ακριβή τύπο του εάν θέλεις να το πάρεις.:wave2:

Λεωνίδας
29/01/2007, 08:27
ούτε εγώ μιλάω στη μηχανή
ούτε θέλω δηλαδή
το πρωί όταν έρχομαι δουλειά το ανοίγω όταν φτάσω
το απόγευμα (που μπορεί να πάρει και κανείς :lol: ) αν το ακούσω να χτυπάει σταματάω και παίρνω εγώ (ανάλογα ποιος ήταν :lol: )

στο σπίτι μιλάω με bluetooth handsfree πάντως :rotflmao:

sotokan
29/01/2007, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
εγω το γραφω κανονικοτατα....το αφηνω να χτυπαει και μετα οταν σταματησω βλεπω τις κλησεις μου..

:a013: :a013: :a013:

έτσι και εγώ παρόλο που δουλεύω με το παπί όλη μέρα.....όσον αφορά όταν είμαι στο αμάξι (2-3 φορές το χρόνο δλδ) το δίνω και απαντάει πάντα η γυναίκα

Davelis
29/01/2007, 09:10
σταματαω,βγαζω το κρανος,και απανταω

makis206
29/01/2007, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
εγω το γραφω κανονικοτατα....το αφηνω να χτυπαει και μετα οταν σταματησω βλεπω τις κλησεις μου..

Το ίδιο κι εγώ !

Συνήθως έχω και κανα μήνυμα απ'το Λεωνίδα η τον Kalesin που με μπινελικώνουν που δεν απαντάω αλλά δεν μπορώ να νοιώσω ασφάλεια με τα μπλουτούθ στα κράνη !

:evil:

:lol: :lol:

super_toto
29/01/2007, 09:44
Κινητό πάνω στην μηχανή = DANGER!!!

Είμαι κατά 1000%, από την εποχή που δεν υπήρχαν κινητά και έβλεπα κόσμο να φοράει walkman.
Φίλε μου στην μηχανή πρέπει να είσαι συνεχώς στην τσίτα για να προλαβαίνεις και τις μαλακίες των υπόλοιπων οδηγών.

Όσο για το θέμα της ακτινοβολίας οι έρευνες λένε (αν θες να τις πιστέψεις και γιατί όχι άλλωστε) ότι και το handsfree και το blutooth έχουν μηδενική ακτινοβολία στο σώμα σου εφόσον το κινητό δεν έρχεται σε επαφή με αυτό αλλά μόνο το ακουστικό.

Θα αναρωτιέσαι πως γίνεται να μην υπάρχει ακτινοβολία στο bluetooth εφόσον εκπέμπει και λαμβάνει . Σκέψου όμως ότι αυτό έχει εμβέλεια 10 μέτρα. Το κινήτό από μόνο του έχει εμβέλεια χιλιομέτρων. Η ακτινοβολία του bluetooth ειναι αμελητέα σε βαθμό που να μην προξενεί βλάβες.

Καλό θα ήταν πάντως απλά να βάζεις τον τηλεφωνητή όπως είπαν και οι φίλοι παραπάνω

tifoefs
29/01/2007, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από RTnick
Κάνω μια ψιλό-έρευνα που σίγουρα σας έχει απασχολήσει όλους. Καννένα handsfree τύπου ψίρα δε βολεύει :nono: . Άσε που δεν ακούγεται μέσα από το κράνος και κάθε λίγο φεύγει από το αυτί και για να το βάλεις ξανά πρέπει ή να σταματήσεις ή να ρισκάρεις.

Ψάχνομαι για bluetooth.....αλλά δε θέλω αυτά τα ριμάδια στο κεφάλι μου.....οκ έχω κινητά με bluetooth και το χρησιμοποιώ για να κατεβάζω αρχεία από το pc αλλά είναι μακρία μου. Στο κράνος είναι πάνω στον εγκέφαλο και δε ξέρω τι εκπέμπει στο κεφάλι μου. Ότι και να μου πούν δε θα με πείσουν, οπότε ψάχνομαι για κάτι απλό με καλώδιο.

Εσείς τι έχετε βρεί?

Έχετε κάτι που να κάνει δουλειά?

Τα bluetooth ακουστικα π.χ. Jabra bt500v πιανουν πισω απο τ' αυτι οποταν δεν γλυστρανε με το κρανος. βεβαια δεν μπορεις να απαντας οταν το φορας γιατι το κουμπι αποδοχης κλησης ειναι πανω στο ακουστικο και μεσα στο κρανος. Μπορεις βεβαια ν' ακους μουσικη η τις οδηγιες του navigator.

Αυτα τα ακουστικα κανουν γυρω στα 80 γιουργια.

:smilea:

Akatanomastos
29/01/2007, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto



Όσο για το θέμα της ακτινοβολίας οι έρευνες λένε (αν θες να τις πιστέψεις και γιατί όχι άλλωστε) ότι και το handsfree και το blutooth έχουν μηδενική ακτινοβολία στο σώμα σου εφόσον το κινητό δεν έρχεται σε επαφή με αυτό αλλά μόνο το ακουστικό.

Θα αναρωτιέσαι πως γίνεται να μην υπάρχει ακτινοβολία στο bluetooth εφόσον εκπέμπει και λαμβάνει . Σκέψου όμως ότι αυτό έχει εμβέλεια 10 μέτρα. Το κινήτό από μόνο του έχει εμβέλεια χιλιομέτρων. Η ακτινοβολία του bluetooth ειναι αμελητέα σε βαθμό που να μην προξενεί βλάβες.

Καλό θα ήταν πάντως απλά να βάζεις τον τηλεφωνητή όπως είπαν και οι φίλοι παραπάνω

na prostheso episis kati pou eixa diavasei - xoris na eimai giatros(an imoun giatros me sas tha asxoliomoun? :lol:
pos to blutooth exei sxedon mideniki aktinovolia, eno to hands free logo kalodiou metaferete perissoteri vlaveri aktinovolia.

george88
29/01/2007, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από anna Z1750
:a06: :a06: μ αρεσει που κραζουμε τα αυτοκινητα που μιλανε στα κινητα..........κανε μια σταση και δες αν εχεις κλησεις......τοσο δυσκολο ειναι??


+100000

:beer:

odt
29/01/2007, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Κι εγώ είμαι κατά επικοινωνιών ΚΑΙ ενδοεπικοινωνιών γενικότερα...




Ειδικά κατά των ενδοεπικοινωνιών...η μηχανή είναι το μοναδικό μέρος που το έτερον ήμισυ δεν μπορεί και δεν πρέπει να σου μιλάει, όχι να έχουμε και ενδοεπικοινωνία....μην κάνουμε τη ζωή μας πιο δύσκολη εφευρίσκοντας την "μηχανομουρμούρα" (Γιατί τρέχεις, γιατί δεν τρέχεις, πότε θα γίνω μάνα κλπ,κλπ...)

Για το μπλουτούθ τώρα...εκπέμπει λιγότερη ακτινοβολία από το χαντσφρι και από το κινητό φυσικά...

Όμως πιστεύω πως επάνω στη μηχανή δεν μπορούμε να μιλάμε και ταυτόχρονα να οδηγούμε, εγώ την πάτησα με το αυτοκίνητο πριν κανά δυο μήνες με το χαντσφρι. Έπεσα πίσω από ένα άλλο αυτοκίνητο, με πολύ λίγα χιλιόμετρα και χωρίς καθόλου ζημιές ευτυχώς. Το θέμα είναι πως αποσπάστηκε η προσοχή μου για 1 δευτερόλεπτο που αποδείχτηκε αρκετό για να γίνει η στραβή. Πάνω στη μηχανή δεν τίθεται θέμα χαντσφρι, 1 δευτερόλεπτο είναι πολυυυυυυυυυυυυυυυυς χρόνος...

Gandalf dr685sm
29/01/2007, 11:07
από οσο γνωρίζω το BT εκπέμπει περισσότερη ακτινοβολία απο το καλωδιωμένο handsfree.

Για την συνομιλία... στο αυτοκίνητο με ΒΤ μεν, αλλά με το σύστημα ανοιχτής ακρόασης που πήρα πρόσφατα απο Πλαίσιο. Και αυτό μόνο για να πω οτι...

1) Θα είμαι εκεί σε δύο. κλέινω και τα λέμε.
2) Είναι στο αυτοκίνητο θα σε πάρω σε λίγο.
3) Αν είναι έκτακτη ανάγκη (θέμα υγείας ή άλλο σημαντικό) και με έχουν καλέσει.

Δεν μιλώ για δουλειά...δεν μιλώ για αντικείμενα και λοιπές συζητήσεις.

Στην μηχανή... το κινητό είναι σε silent mode και δεν του δίνω σημασία, μέχρι να κάνω κάποια στάση ή να σταματήσω.

Σταματήστε να είστε δέσμιοι της συσκευής σας. Σε λίγο θα μας το βάλουν και υποδόριο , για να μας βρίσκουν παντού... ακόμα και αν δεν το θέλουμε.

Gandalf

TATAR
29/01/2007, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από RTnick
οπότε ψάχνομαι για κάτι απλό με καλώδιο.

Εσείς τι έχετε βρεί?

Έχετε κάτι που να κάνει δουλειά?

Το καλώδιο λειτουργεί σαν κεραία όποτε στην εκπομπή μεγάλο μέρος της ακτινοβολίας πάει στο κεφάλι
:nono: :nono:

Gandalf dr685sm
29/01/2007, 11:26
το καλώδιο δεν λειτουργεί σαν κεραία ρε παιδιά... έλεος δηλαδή...

Το καλώδιο μεταφέρει ηχητικό αποκλειστικά σήμα. Εξού και αν βρείτε βυσματάκι και ενώσετε τα καλώδια του handsfree, με ενα απλό ακουστικό απο cd player, θα παίξει μια χαρά.

Δεν είναι ικανό να μεταφέρει RF ικανότητα ανίχνευσης.

Σε αντίθεση με το ΒΤ , που απο μόνο του είναι μια πηγή ενέργειας (βλ. μπαταρία) και δουλεύει σε χαμηλή μεν, αλλά RF συχνότητα δε.


Gandalf

TATAR
29/01/2007, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
το καλώδιο δεν λειτουργεί σαν κεραία ρε παιδιά... έλεος δηλαδή...

Το καλώδιο μεταφέρει ηχητικό αποκλειστικά σήμα. Εξού και αν βρείτε βυσματάκι και ενώσετε τα καλώδια του handsfree, με ενα απλό ακουστικό απο cd player, θα παίξει μια χαρά.

Δεν είναι ικανό να μεταφέρει RF ικανότητα ανίχνευσης.

Σε αντίθεση με το ΒΤ , που απο μόνο του είναι μια πηγή ενέργειας (βλ. μπαταρία) και δουλεύει σε χαμηλή μεν, αλλά RF συχνότητα δε.


Gandalf


ρώτα κάποιο ηλεκτρονικό που να ασχολείται με πομποδέκτες. Η RF "ταξιδεύει" μέ το καλώδιο του ακουστικού.
σε κάποια φτηνά φορητά ραδιοφωνάκια βελτιώνεται η λήψη όταν βάλεις ακουστικό.

Gandalf dr685sm
29/01/2007, 12:05
τι να τον κάνω τον ηλεκτρονικό φίλε μου;

Σε ραδιοσυχνότητες (wi-fi/WiMax networks) δουλεύω και εγώ. Μπορώ να σου πω, εγγυημένα οτι τα ακουστικά δεν μπορούν να παίξουν τον ρόλο της κεραίας εκτός και αν τα τοποθετήσεις σε ανάλογη υποδοχή.

Ειδικά μιλώντας για GSM δίκτυα, μπορείς να πάρεις ενα κινητό και στην υποδοχή για εξωτερική κεραία να τοποθετήσεις με ανάλογο βύσμα το καλώδιο των ακουστικών , για να δείς αν θα παίξει ποτέ ή οχι.

Πρόκειται για μέγιστο μύθο , ο οποίος βασίζεται κυρίως στην ιδέα του μαγνητικού πηνίου, όταν τυλίγεις ενα καλώδιο γύρω του και αποκτά την ίδια ικανότητα μεταβίβασης ενέργειας με αυτό. Μόνο που οι RF συχνότητες , δεν είναι μαγνητικό πεδίο.


Gandalf

PortisHead
29/01/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από RTnick

Εσείς τι έχετε βρεί?

Έχετε κάτι που να κάνει δουλειά?

Κοιτα...αν δεν οδηγάω σε ταξίδι...αλλα μέσα στην πόλη...το κινητό το ξεχνάω...αστο να βαράει.
Στην επόμενη σταση που θα κάνω, ελεγχω τις αναπάντητες και βλέπω ποιος με πήρε.....so simple.

Κάποτε ειχα βάλει hands free και το ειχα ρυθμίσει να ανοιγει στο 3 χτυπημα.....εγω ομως πάνω στη μηχανη δεν ακουγα το κουδουνισμα....και κει που οδηγουσα αμεριμνος....ακουγα ξαφνικά μια φωνή...."Ναι ? Με ακους ? Γιατι το σηκωσες και δεν μιλας ?".....οποτε το παράτησα.

:D :D :D

iLia
29/01/2007, 13:45
Μηχανη δεν εχω ( fact), στο αμαξι στο κινητο μιλαω ( fact). Οταν οι μπατσοι στην Ηγ/τσα αρχισουν να ριχνουν κλησεις θα σταματησω να μιλαω ( hope).

Οσον για το 'πως' του τιτλου.....οδηγω με το αριστερο..με το δεξι ψαχουλευω την τσαντα μεχρι να το βρω. Μεχρι να το βρω, εχω βρει τα παντα που υπαρχουν στην τσαντα πριν απο αυτο ΚΑΙ αυτο εχει παψει να καλει.

tifoefs
29/01/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Το ίδιο κι εγώ !

Συνήθως έχω και κανα μήνυμα απ'το Λεωνίδα η τον Kalesin που με μπινελικώνουν που δεν απαντάω αλλά δεν μπορώ να νοιώσω ασφάλεια με τα μπλουτούθ στα κράνη !

:evil:

:lol: :lol:

Εισαι κρητικος φοβιτσιαρης γι' αυτο !

Τα μπλεδοντια στα κρανη δεν ειναι για να καυγαδιζεις με το αφεντικο !

Για μουσικη ειναι και ν' ακους τη γλυκεια φωνη της κουλας απο το τζιμπιες !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

chris1980
29/01/2007, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Μηχανη δεν εχω ( fact), στο αμαξι στο κινητο μιλαω ( fact). Οταν οι μπατσοι στην Ηγ/τσα αρχισουν να ριχνουν κλησεις θα σταματησω να μιλαω ( hope).

Οσον για το 'πως' του τιτλου.....οδηγω με το αριστερο..με το δεξι ψαχουλευω την τσαντα μεχρι να το βρω. Μεχρι να το βρω, εχω βρει τα παντα που υπαρχουν στην τσαντα πριν απο αυτο ΚΑΙ αυτο εχει παψει να καλει.

μπραβο ταυτοχρονα μπορεις να διαβαζεις μια εφημεριδα,να καθαριζεις ενα μηλο,να αλλαζεις σταθμο στο ραδιοφωνο και να γραφεις βιογραφικο για δουλεια σε τσιρκο(με τοσα που μπορεις να κανεις ταυτοχρονα θα σε παρουν σιγουρα).αν σου μεινει και λιγος χρονος ριξε και μια ματια στον δρομο

ronin1
29/01/2007, 15:31
κ γω παιδια δε μιλαω....

μεσα στην πολυ αν θελω να μιλησω, πιανω ακρη και μιλαω, ,,


τωρα εξω τι?

να παω βολτα η ταξιδακι , να οδηγαω κ να μιλαω?σε καμια περιπτωση..αν ηθελα κουβεντα κ παρεα , παιρνω το αμαξι κ παω με την παρεα κ τη μουσικουλα...

νομιζω οτι χανεται όλη η καύλα της βολτας κ οδηγησης μοτο...

χανεται αυτη η μοναξια που νιωθεις πανω στη μοτο...εσυ , αυτη κ η εικονα της διαδρομης μεσα απο τη ζελατινα του κρανους...:winka:

afrotwin
29/01/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Κι εγω ειμαι ΕΝΑΝΤΙΟΝ του κινητου,

ke den mou les pios nikai sto telos?
:rotflmao: :rotflmao:

lampros_fazer
29/01/2007, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Μηχανη δεν εχω ( fact), στο αμαξι στο κινητο μιλαω ( fact). Οταν οι μπατσοι στην Ηγ/τσα αρχισουν να ριχνουν κλησεις θα σταματησω να μιλαω ( hope).
Δλδ πρέπει να αρχίσουν οι μπάτσοι να γράφουν για να σταματήσεις να μιλάς..;; :rolleyes:

Ανέβα σε μια μηχανή να δεις τι ωραίο που είναι να σε πλησιάζει επικίνδυνα ένα αυτοκίνητο του οποίου ο οδηγός μιλάει στο κινητό..Ξέρεις τι γλύκα είναι όσο σε πλησιάζει ο απρόσεχτος ηλίθιος που μιλάει στο κινητό εσύ να το βλέπεις σαν ένα ράντζο ορθοπαιδικής..;;

:rolleyes: :rolleyes:

ernti
29/01/2007, 20:52
Το κινητο πανω στη μηχανη ειναι παρα πολυ κακο πραγμα.Ακομα κι αν κανεις καποιες στιγμες στην ακρη για να τσεκαρεις τις κλησεις σου.Ειχε ερθει το φορτηγο της TRIUMPH Κρητη,κι εγω φυσικα δεν εχασα ευκαιρια να παω να παρω κανα μηχανακι για βολτα.(Test drive το λενε αυτοι)
Παιρνω λοιπον ενα SPEED TRIPLE, κι εκοβα βολτες για κανα μισαωρο,και σταματαω σε ενα φαναρι και σκεφτηκα να τσεκαρω το κινητο.(μαλακια)Το κοιταω και τι να δω?4 αναπαντητες με αποκρυψη.Ωχ! σκεφτομαι αυτοι θα νομιζουν οτι στουκαρα!!Παω γρηγορα γρηγορα πισω,και τους βρισκω αραχτους κατω απο την τεντα να πινουν καφε,και να μη μου δινουν καμμια σημασια οπως αραζα το μηχανακι,και ΚΑΝΕΙΣ να μη περιμενει.
Τελικα οπως αποδειχθηκε αργοτερα οι κλησεις ηταν απο τη τραπεζα,για μια μαλακια.. :cry:

makis206
29/01/2007, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Εισαι κρητικος φοβιτσιαρης γι' αυτο !
Τα μπλεδοντια στα κρανη δεν ειναι για να καυγαδιζεις με το αφεντικο !
Για μουσικη ειναι και ν' ακους τη γλυκεια φωνη της κουλας απο το τζιμπιες !
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εσύ καλύτερα να ΜΗΝ την ακούς αυτή την Κούλα !

Όπου θέλει σε πηγαίνει !!:evil:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zephyr1
29/01/2007, 22:54
Πολυ ωραια υπαρχει και το αλλο σεναριο ομως.

Πηγαινεις με την μοτοσυκλιετα σου προς το ταδε μερος , αφου εχεις πηξει απο την δουλεια και

χαλαρωνεις ξυνοντας σε καθε στροφη που βρισκεις,ξαφνικα χτυαπαει το
τηλεφωνο,χαλαρωνεις,κοβεις ρυθμο ενω το αφηνεις και χτυπαει και αν ο συνομιλητης σου περιμενει καλως,τους λες απλα σε 7' η σε 15' θα ειμαι εκει ......................και ξαναπιανεις τον ρυθμο σου.

Για καποιους ανθρωπους που εχεις αναγκη και θελεις να ξερειςαν ειναι καλα αρκει και ενα ειμαι οκ! .

Δεν ειμαι κατα,ουτε υπερ απλα οταν το χρειαζομαι το χρησιμοποιω χωρις να αλλαζω την οδηγικη μου συμπεριφορα.

Afro ποιος θα νικηση αραγες?:look:


:lol:

iLia
29/01/2007, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Δλδ πρέπει να αρχίσουν οι μπάτσοι να γράφουν για να σταματήσεις να μιλάς..;; :rolleyes:

Ανέβα σε μια μηχανή να δεις τι ωραίο που είναι να σε πλησιάζει επικίνδυνα ένα αυτοκίνητο του οποίου ο οδηγός μιλάει στο κινητό..Ξέρεις τι γλύκα είναι όσο σε πλησιάζει ο απρόσεχτος ηλίθιος που μιλάει στο κινητό εσύ να το βλέπεις σαν ένα ράντζο ορθοπαιδικής..;;

:rolleyes: :rolleyes:

Συγγνωμη....αλλα οταν λεω 'ψαχουλευω'...εσεις τι καταλαβαινετε? Ψαχουλευω επειδη προφανως ΔΕΝ μπορω να κοιταξω μεσα στην τσαντα γιατι , προφανως, οδηγω ( και τον σκεφτομαι..ασχετο).


Οσο για το κατα ποσο βοηθα το αν γραφουν οι μπατσοι οι οχι...παιδια..Ελλαδα μενω..οχι στο Παρισι. Το 1/3 των κατοχων μηχανης στην πολη μου ΦΟΡΑ κρανος μονο οταν βγαινει απο την πολη γιατι μεσα στην πολη κανεις δεν γραφει για κρανος (τα υπολοιπο 2/3 απλα ΔΕΝ φορουν ποτε). Ουτε το 1/3 των οδηγων ΙΧ δεν φορα ζωνη γιατι μεσα στην πολη δεν σε σταματα ΚΑΝΕΙΣ για ζωνη ( παροτι γινονται περιστασιακα - δες 4-5 το χρονο- μπλοκα). Οι ελαχιστοι οδηγοι που ειναι ζωσμενοι ειναι οι καμμενοι στο παρελθον για ελλειψη ζωνης .

Ολως παραδοξως ( ισως ειναι βιτσιο μου) οταν μιλω στο κινητο ΔΕΝ κλεινω τα ματια μου οποτε δεν καταλαβαινω το γιατι δεν θα σε δω μπροστα μου λαμπρο. Η μηπως παιρνω τα (ανυπαρκτα στον Νομο μου) φαναρια αμπαριζα οταν μιλω? Μηπως το κινητο με ενοχλει στα ματια και δεν βλεπω τα στοπ ( τα ιδια στοπ που ανευ κινητου βλεπω)? Ναι, ισως δεν εχω χρηση και των 2 μου χεριων για να κανω τις μανουβρες που πρεπει να κανω για να ΑΠΟΦΥΓΩ το πανηλιθιο πιτσιρικι που με προσπερνα απο οπου γουσταρει κι αγαπα, με κοβει οπου γουσταρει κι αγαπα απλα γιατι....ετσι γουσταρει κι αγαπα.

Απ την αλλη..ουτε οταν καπνιζω, πινω καφε, αλλαζω CD, κατεβαζω παραθυρο εχω χρηση και των δυο χεριων. Οποτε..μαλλον θα πρεπει να σταματησω να οδηγω και να ζητω απο το προαναφερθεν πιτσιρικα να με πεταξει ( μεταφορικα και μη) στο κεντρο.

lampros_fazer
30/01/2007, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Ολως παραδοξως ( ισως ειναι βιτσιο μου) οταν μιλω στο κινητο ΔΕΝ κλεινω τα ματια μου οποτε δεν καταλαβαινω το γιατι δεν θα σε δω μπροστα μου λαμπρο. Η μηπως παιρνω τα (ανυπαρκτα στον Νομο μου) φαναρια αμπαριζα οταν μιλω? Μηπως το κινητο με ενοχλει στα ματια και δεν βλεπω τα στοπ ( τα ιδια στοπ που ανευ κινητου βλεπω)? Ναι, ισως δεν εχω χρηση και των 2 μου χεριων για να κανω τις μανουβρες που πρεπει να κανω για να ΑΠΟΦΥΓΩ το πανηλιθιο πιτσιρικι που με προσπερνα απο οπου γουσταρει κι αγαπα, με κοβει οπου γουσταρει κι αγαπα απλα γιατι....ετσι γουσταρει κι αγαπα.
Τώρα να σου απαντήσω ή να σου πω να ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψες..;;

Αλλά θα σου απαντήσω μπας και καταλάβεις..Αν οδηγούσες μηχανάκι θα καταλαβαινες πόσο επικίνδυνο είναι και δεν θα χρειαζόταν να στα πω αυτά..Ακόμα και όταν ψαχουλεύεις χωρίς να κοιτάξεις στρέφεις μέρος της προσοχής σου..Κοπέλα εδώ στην περιοχή τραυματίστηκε σοβαρά ψάχνοντας στην τσάντα της..Και όταν μιλάς στο κινητό ακόμα χειρότερα..Εκτός από το οτι έχεις το ένα χέρι στο τιμόνι,σου αποσπά μεγάλο μέρος της προσοχής..Δεν το καταλαβαίνεις αυτό..;;!Ναι και στοπ μπορεί να μην προσέξεις,και φανάρι και μηχανάκι που έρχεται..Και για όσους δεν φορούν ζώνη ή κράνος δεν με πολυενδιαφέρρει,τα δικά τους μούτρα θα φάνε,αυτός όμως που μιλάει στο κινητό είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ για τους άλλους..Αν δεν κάνω λάθος έχεις ζήσει στο εξωτερικό,εκεί η ομιλία στο κινητό αντιμετωπίζεται ως αθώα και ότι 'δεν απασχολει τα μάτια' όπως τη θεωρείς εσύ..;;