PDA

View Full Version : βραχυκυκλωμενα μπουζι again and again



sloumos
15/01/2006, 01:53
καλησπερα παιδες
Εχω το bandit του αδερφου μου και σε 4 μερες μου εχει βραχυκυκλωσει 2 τετραδες μπουζι
ξερει κανεις που οφειλεται τι να φταει και πως διορθωνετε τι να κοιταξω???
η ιστορια εχει ως εχεις μετα απο μια βλαβη που του παρουσιαστηκε εγιναν οι εξης εργασιες

1)αλλαγη τετραδα καρμπιλατερ μεταχειρισμενα μεν γνησια δε και σε καλη κατασταση.
2)καινουργια μπουζοκαλωδια και πιπες
3)μπουζια
4)δισκοι συμπλεκτη.
5)μπαταρια
6)φιλτρο αερα
7)φιλτρο λαδιου
8)λαδια

Οταν το πρωι παει να την βάλει μπροστα τραβαει αερα ,μιζαρει δινει λιγο γκαζι αλλα το μαμιμενο δεν σκαει να παρει και μετα απο 3-4 προσπαθειες μου ριχνει και την μπαταρια.
Εβαλα ενα διακοπτακη να απομονωνω το φως και να μην τραβα τοσο απο την μπαταρια αλλα μια απο τα ιδια..
φορτωνο μπαταρια αλλαζω μπουζι και ολα ειναι μια χαρα .
Οταν η μηχανη ειναι ζεστη παιρνει με την μια οταν κρυωσει εχω ολα τα παραπανω???

Ξερει κανεις κανα καλο μαστορα αλλα μαστορα με @@ που να ξερει να φτιαχνει αυτα τα ριμαδια και να μπορει να μου διορθωσει το προβλημα ????????

Απο τους αλλους εχουμε και εμεις δεν θελουμε αλλους!!!
Καλες βολτες και παντα ορθιοι







:beer:

FZR1000
15/01/2006, 05:03
Πολλα παίζουν..........

1) Το μίγμα είναι πολύ πλούσιο απο λάθος ρύθμιση καρμπ.

2)Τα ζιγκλέρ είναι πολύ μεγάλα κ κατεβάζει πολύ βενζίνη.

για τσέκαρε αν είναι τα εργοστασιακά.

Τα νεα καρμπ καθαρίστηκαν ή έτσι τα έβαλες πάνω?

Αν έχεις τα παλιά καρμπ κάνε τράμπα τα ζιγκλέρ κ τις βελόνες........

banditgr
15/01/2006, 09:39
Milas gia to bandit 400 ?an nai tote einai kino provlima ton bandit,na to 3ereis.Ego to eixa 2 xronia kai mou ta ekane kai emena,kai opoio allo bandit i3era.To provlima einai sta karmpirater...einai ligo perierga.To pigena ston Georgopoulo (arxi vouliagmenis) kai ston Rompoti (kaminia peiraia,dodekanisou) kai kanane kali douleia.Oso gia tin mpataria sou profanos ta exei ftisei i anorthosi sou.Konta ston rompoti (1 steno dipla) einai ena ilektrologio pou poulaei anorthoseis (kana 100e) pou tha kratisoun mia zoi.SX kapos nomizo legetai.An exeis pantos bandit VC na 3ereis oti einai sxedon sigouro oti pote den tha doulepsei sosta.

furious
16/01/2006, 14:06
Το ίδιο ακριβώς πάθαινε ένας φίλος σε ένα superfour. Είναι από το καρμπυρατέρ, κάτι γίνεται με τη βενζίνη, αλλά ούτε αυτός δεν ξέρει τι ακριβώς. Απλά το πάθαινε συνέχεια και άλλαζε συνέχεια μπουζιά. Μετά βρήκε από τι προκαλούνταν: όταν έκοβε ταχύτητα και έπρεπε να κατεβάσει από δευτέρα σε πρώτη για να συνεχίσει κι αυτός συνέχιζε ζορίζοντας με δευτέρα, τότε γινόταν το κακό. Μετά το πρόσεχε αυτό και δεν το ξανάπαθε εδώ και μήνες.

GyPsy
16/01/2006, 14:14
Να τσεκάρει τον ανορθωτή πες του

δεν είναι λογικό να καίει μπουζί ΚΑΙ μπαταρία απο χαλια μείγμα...

OldMan
16/01/2006, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
Να τσεκάρει τον ανορθωτή πες του...

:a18:

Τον Σταθεροποιητή Τάσης, για την ακρίβεια...
(Αν και λογικά είναι στην ίδια "συσκευασία).

Προφανώς υπάρχει πρόβλημα στον Συγκριτή Τάσης (Vref) του Σταθεροποιητή, με αποτέλεσμα να "φεύγουν" πάνω από 14.8 Volts στον Πολλαπλασιαστή (και να την πληρώνει το μπουζί...) και στην Μπαταρία (της οποίας τα στοιχεία θα "τα φτύσουν" όπου νάναι !!!

:wave2: :beer: :wave2:

FZR1000
16/01/2006, 18:52
σλούμο τα μπουζί βραχυκυκλώνουν απο βενζίνη ή καίγονται εντελώς?? (αν τα καθαρίσεις δουλεύουν?)

ειπες βραχυκυκλώνουν γι' αυτό πίστευα οτι είναι απο καρμπ.

banditgr
16/01/2006, 20:03
kai ego katalava apo venzini.....

sloumos
16/01/2006, 21:46
Tα μουζι τα μαυριζει και τα καιει
δεν εχω δοκιμασει να τα καθαρισω αλλα την τελευταια τετραδα που εβγαλα ειναι καταμαυρη τα ειχα αλλαξει πριν 2 μερες αρα μαλλον παει πολυ πλουσιο μιγμα
εβαλα λιγο μικροτερα ζιγκλερ απο τα εργοστασιακα ωστε να μην πηγαινει τοσο βενζινη στα μπουζι ,εχω καποια μπερδεματακια μετα τις 9000 στροφες αλλα δεν με απασχολει τοσο .
δεν ξερω ισως κατι να παιζει κατι και με τον αερα.
Πηρα τηλ τον αδερφο μου και μου ειπε οτι ποτε δεν ειχε τραβηξει τον αερα παντα επαιρνε με την μια και χωρις αερα..
θελω να το τσεκαρω αυριο και θα σας πω.

-----------------------------------------------
OldMan
Αμα επαιζε κατι με τον σταθεροποιητη δεν θα το εκανε και πιο παλια???
Στον 1 χρονο που το εχει ποτε δεν ειχε καψει ή βραχυκυκλωσει τα μπουζια.
------------------------------------------------


Παιδια δεν μπορω να καταλαβω τι εννοουμε οτι τα καει και οτι τα βραχυκυκλωνει help..
το οτι σας ειπα τα βραχυκυκλωνει ηταν εκφραση του μηχανικου.

Αν εγω τραβαω τον αερα υπαρχει περιπτωση να πηγαινει περισσοτερη βενζινη στα μπουζια και να το προκαλω εγώ????
Σημερα ολα καλα θελω να το δω και αυριο αλλα χωρις αερα


Παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες σας
αναμενετε συνεχεια αυριο..

stefanos
16/01/2006, 22:03
Μερικές απλές σκέψεις.

Ενα βραχυκυκλωμένο μπουζί απο πλούσιο μίγμα οταν βγεί είναι σαν καινούργιο μαύρο μεν αλλά μούσκεμα απο βενζίνη και ίσως λάδι (δηλαδή σίγουρα λάδι γιατί απο βενζίνη μόμο δεν θα την παθαίναμε).
Παίρνουμε ένα αναπτήρα ή καλύτερα ένα γκαζάκι του καφέ, το κρατάμε με μια πένσα ( για ευνόητους λόγους) πάνω απο τη φλόγα για 5 λεπτά (την μεριά με την ακίδα στην φλόγα ε?)να καεί ή βενζίνη και το λάδι, το βουρτίζουμε με μαλακή συρματόβουρτσα να καθαρίσει ,απο τα κατάλοιπα, μετράμε διάκενο, το βάζουμε στη μηχανή και οκ. (Την ώρα που λείπουν οι γυναίκες απο το σπίτι και αφού έχουμε πάρει όλα τα μέτρα πυρασφάλειας)
Από την άλλη σε ζεστό 4χρονο κινητήρα να βραχυκυκλώσει μπουζί απο πλούσιο μίγμα:eyepop:


Τώρα αν το δεν είναι βραχυκύκλωμα αλλά υπερθέρμανση τότε το ηλεκτρόδιο και η ακίδα θα πρέπει να είναι τα χάλια τους με στρογγυλεμένες άκρες και πιθανά να λείπουν και κομμάτια, η πορσελάνη στο ηλεκτρόδιο είναι μπιμπικιασμένη και γενικά το μπουζί φαίνεται ψητό, οπότε πάμε για άλλα.
Σε αυτή την περίπτωση για κοιτάτε και τον χρονισμό της ηλεκτρονικής + τα παραπάνω.


Σωστά?

FZR1000
17/01/2006, 02:05
Κανονικά τον αέρα τον ανοίγεις για 1 λεπτό, αλλά κ παραπάνω να το αφήσεις 3-4 λεπτά όταν το κλέισεις μετά καθαρίζουν μόνα τους τα μπουζί οπότε δεν είναι απ' αυτό.

Αν έβαλες πολύ μικρά ζιγκλέρ και είναι φτωχό το μίγμα θα σπάσεις κανα μοτέρ μακροπρόθεσμα....(αλήθεια ολτνμαν τι παθαίνει ένα μοτέρ που δουλεύει με φτωχό μίγμα?)


Μπορεί να είναι κ το φίλτρο αέρα κλειστό κ να δημιουργεί πλούσιο μίγμα............

ronin1
17/01/2006, 02:21
βελόνες φλοτέρ - προζιγκλέρ

στα καρμπ
:wave2:

OldMan
17/01/2006, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
...(αλήθεια ολτνμαν τι παθαίνει ένα μοτέρ που δουλεύει με φτωχό μίγμα?)...

:lol: :rotflmao: :lol:
Στεναχωριέται !!!
(Αν είναι δίχρονο, δεν προλαβαίνει να στεναχωρεθεί πολύ, γιατί ανακουφίζεται μόλις τρυπήσει το πιστόνι...)
:lol: :rotflmao: :lol:

Αφήστε τις λαλακίες και κοιτάξτε τον Θερμικό Συντελεστή (και τον λαιμό...) των μπουζί (αν είναι πάνω από 1 νούμερο διαφορετικός από αυτόν που συνιστάει ο κατασκευαστής, είμαστε για κλάματα...:eyepop: ).

:wave2: :beer: :wave2:

sloumos
17/01/2006, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μερικές απλές σκέψεις.

Ενα βραχυκυκλωμένο μπουζί απο πλούσιο μίγμα οταν βγεί είναι σαν καινούργιο μαύρο μεν αλλά μούσκεμα απο βενζίνη και ίσως λάδι (δηλαδή σίγουρα λάδι γιατί απο βενζίνη μόμο δεν θα την παθαίναμε).
Παίρνουμε ένα αναπτήρα ή καλύτερα ένα γκαζάκι του καφέ, το κρατάμε με μια πένσα ( για ευνόητους λόγους) πάνω απο τη φλόγα για 5 λεπτά (την μεριά με την ακίδα στην φλόγα ε?)να καεί ή βενζίνη και το λάδι, το βουρτίζουμε με μαλακή συρματόβουρτσα να καθαρίσει ,απο τα κατάλοιπα, μετράμε διάκενο, το βάζουμε στη μηχανή και οκ. (Την ώρα που λείπουν οι γυναίκες απο το σπίτι και αφού έχουμε πάρει όλα τα μέτρα πυρασφάλειας)
Από την άλλη σε ζεστό 4χρονο κινητήρα να βραχυκυκλώσει μπουζί απο πλούσιο μίγμα:eyepop:


Τώρα αν το δεν είναι βραχυκύκλωμα αλλά υπερθέρμανση τότε το ηλεκτρόδιο και η ακίδα θα πρέπει να είναι τα χάλια τους με στρογγυλεμένες άκρες και πιθανά να λείπουν και κομμάτια, η πορσελάνη στο ηλεκτρόδιο είναι μπιμπικιασμένη και γενικά το μπουζί φαίνεται ψητό, οπότε πάμε για άλλα.
Σε αυτή την περίπτωση για κοιτάτε και τον χρονισμό της ηλεκτρονικής + τα παραπάνω.


Σωστά?

Stefane εκανα το εξης που μου ειπες καθαρισα το παλιο μπουζι και το ετριψα
η πορσελανη του δεν εχει καμια κιτρινιλα πανω αλλα ειναι οπως ενα καινουργιο εβγαλα την πιπα απο το ενα ακριανο και εβαλα αυτο που καθαρισα κρατησα με το χερι μου το μπουζι και το ακουμπισαα στο πλαισιο της μηχανης για να κανει σωμα μιζαρα και η μηχανη πηρε κανονικα και μιας και ηταν βραδυ εβλεπα και το σπυνθυρα στην ακυδα αρα μαλλον μ@λακια μου ειπε ο μηχανικος οτι ειναι καμενα δοκιμασα το ιδιο και με ενα χωρις να τα καθαρισω και εχω το ιδιο αποτελεσμα αρα συμπεραινω οτι τα μουζια ειναι καλα σωστα??

Σημερα το πρωι δοκιμασα χωρις αερα και πηρε κανονικα..'
-------------------------------------------------
Οldman τα μπουζι που ειχε πανω και μου ειπε οτι ειναι βραχυκυκλωμενα ειναι
τα ngk R cr8ek και ειναι με 2 ακιδες
αυτα που φορα τωρα ειναι τα CR8E με μια ακιδα.
Δεν ξερω ποια προτεινει ο κατασκευαστης.
-------------------------------------------------
Ξεχασα να σας γραψω οτι απο super βενζινη που εβαζα μου ειπε μετα την αλλαγη των καρμ. να χρησιμοποιώ αμολυβδη.

stefanos
17/01/2006, 13:43
Τα μπουζιά αυτή τη δουλειά κάνουνε αρα είναι οκ.
πάντως επειδή λειτουργεί δεν πάει να πει οτι δουλεύει.
Τσεκάρισε όλα οσα λένε τα παιδειά παραπάνω.
Βρες και κανα manual.