PDA

View Full Version : super four k αμολυβδη



karalakos
15/01/2006, 14:37
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙΕΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ΑΜΟΛΥΒΔΗ Η ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ Η ΡΥΘΜΗΣΗ?

dimitrioskosmas
15/01/2006, 15:08
εδω και αρκετο καιρο αμολυβδη του βαζω
κανενα προβλημα

gdevelek
15/01/2006, 15:47
Δεν είναι άσχημο περιβαλλοντικά να καίει κανείς αμόλυβδη σε μηχανάκι δίχως καταλύτη;

Εγώ καίω μόνο Super LRP

dimitrioskosmas
15/01/2006, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Δεν είναι άσχημο περιβαλλοντικά να καίει κανείς αμόλυβδη σε μηχανάκι δίχως καταλύτη;

Εγώ καίω μόνο Super LRP

σωστος εισαι αλλα οι σημερινες super lrp ειναι στην ουσια αμολυβδες με υποκαταστατο μολυβδου για παλιους κινητηρες και τις βαλβιδες τους
αρα θεωρητικα την ιδια ζημια κανεις νομιζω...ας απαντησει καποιος ειδικος

gdevelek
15/01/2006, 16:22
δεν είναι "στην ουσία" αμόλυβδες με υποκατάστατο μολύβδου, είναι εξ ορισμού αμόλυβδες με υποκατάστατο μολύβδου

LRP=Lead Replacement Petrol

Πάντως μηχανικός μου έχει πει πως το μοτέρ "προτιμάει" το υποκατάστατο μολύβδου από την αμόλυβδη, με την έννοια ότι οι φθορές είναι μειωμένες.

dimitrioskosmas
15/01/2006, 18:07
περα απο τις φθορες ειναι καλυτερη για το περιβαλλον??

ronin1
15/01/2006, 19:47
εγώ πάντως πιστεύω ότι πάει καλύτερα με την αμόλυβδη...

πάει πιο στρωτά το μηχανάκι και έχουν ελαχιστοποιηθεί τα προβλήματα με τα πρωινα μπουζί κτλ.

karalakos
15/01/2006, 22:30
το θεμα τις μολυνσης του περιβαλοντος δεν θα το λυσουμε εμεις...το θεμα μου ειναι εαν το μοτερ παρουσιαζει προβλημα με την αμολυβδη η ειναι ολα οκ.

ronin1
15/01/2006, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από karalakos
το θεμα τις μολυνσης του περιβαλοντος δεν θα το λυσουμε εμεις...το θεμα μου ειναι εαν το μοτερ παρουσιαζει προβλημα με την αμολυβδη η ειναι ολα οκ.

panw apo 8mino vazw unleaded kai sopws eipa kai pio panw paei gamata!

mia xara xwstoy afova!!!

gdevelek
15/01/2006, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από karalakos
το θεμα τις μολυνσης του περιβαλοντος δεν θα το λυσουμε εμεις...το θεμα μου ειναι εαν το μοτερ παρουσιαζει προβλημα με την αμολυβδη η ειναι ολα οκ.

:confused:

Δηλαδή αν κάποιος ειδικός σε βεβαιώσει πως με αμόλυβδη το μηχανάκι σου μολύνει το περιβάλλον πολύ περισσότερο απο ό,τι με super LRP, εσύ θα συνεχίσεις να βάζεις αμόλυβδη;

Ποιός θα λύσει το πρόβλημα της μόλυνσης του περιβάλλοντος αν όχι αυτοί που μολύνουν;;;

ΙΠΠΕΑΣ
15/01/2006, 23:44
Σωστότατος ο φίλος. Κάποια στιγμή πρέπει όλοι να αναλάβουμε τις ευθύνες μας. Εμείς και τα παιδιά μας αναπνέουν αυτό το μαύρο πράγμα ... στις απάνθρωπες πόλεις μας :uplate:

SF
16/01/2006, 09:36
Ρε συνάδελφοι ...κάποιοι αφιερώνουν πολλές ώρες για να μαζεύουν στοιχεία και να γράφουν για βενζίνες, λάδια, αναρτήσεις...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14837

Ρίχνετε και καμιά ματιά στις <σοβαρές> γωνίες του φόρουμ! :)

Προσωπικά, αν απόσταση του <δε ρυπαίνω>* από το <ρυπαίνω> το περιβάλλον είναι όση από την αμόλυβδη στην LRP, θα ήμουν πολύ χαρούμενος! Αλλά μάλλον δεν είναι έτσι :(

:wave2:



(*) Το περιβάλλον δε γίνεται να "μολυνθεί" ;)



(*) στο (*):
Άσχετο αλλά μιας και... Τελικά η φράση "μόλυνση του περιβάλλοντος" έχει ενσωματωθεί στη γλώσσα και χαρακτηρίζεται δόκιμη, αν και αρχικά λανθασμένη. Τι να πω, είμαι λίγο παλαιών αρχών :)