PDA

View Full Version : Σ' ευχαριστώ μικρούλα μου...



McGyver
15/01/2006, 19:42
15/01/2006, 17:53

Άλλη μια φορά το δωμάτιο μικραίνει...
Άλλη μια φορά οι σκέψεις γίνονται περισσότερες απ' αυτές που μπορώ να αντέξω...

Μια βόλτα...

Έχει κρύο και ψιλοβρέχει...
Ο παγωμένος αέρας για κάποιο λόγο με ζεσταίνει...
Ίσως μέσα μου κάνει περισσότερο κρύο...

Τριάντα περίπου χιλιόμετρα...
Σε σκοτεινούς δρόμους με τυφλές στροφές...
Σε μέρη γνώριμα, κοντινά και όμως τόσο μακρινά...

Ένα πακέτο τσιγάρα στην ακροθαλασσιά...
Αναμνήσεις κι όνειρα...

Δυο αυτοκίνητα γίνονται συμπληγάδες που κλείνουν...
Φρένο ή γκάζι;
Άνοιγμα του γκαζιού, αν περάσω, πέρασα...

Πίσω στο σπίτι...
Έχει μεγαλώσει τώρα, με χωράει...
Οι σκέψεις κάνουν παρέα στο βοριά, τη βροχή και το κύμα...

Σ' ευχαριστώ για τη συντροφιά σου μικρή μου...


33746

620
15/01/2006, 20:39
:a23: :a23: :a23:

ronin1
15/01/2006, 21:41
μια απο τα ίδια φιλαράκι...

υπομονή πιστεύω φάση είναι και θα περάσει....

θα δείξει

΄ντε μαι μπυρίτσα στην υγειά μας:beer:

nimbus
15/01/2006, 23:32
σκέψεις όμορφες...:wave2:

sotpag
16/01/2006, 00:02
είναι αυτό που λεμέ μισοάδειο ή μισογεμάτο,
αυτό που σε κάνει να τα δεις όλα διαφορετικά , είναι αυτό που σε γεμίζει τη συγκεκριμένη στιγμή , άψυχο ή έμψυχο, αυτά τα μικρά πράγματα της ζωης που είναι τα πιο σημαντικά ………….ας μην τα αφήνουμε να πάνε χαμένα
:wave2: :wave2:

πανας
18/01/2006, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
είναι αυτό που λεμέ μισοάδειο ή μισογεμάτο,
αυτό που σε κάνει να τα δεις όλα διαφορετικά , είναι αυτό που σε γεμίζει τη συγκεκριμένη στιγμή , άψυχο ή έμψυχο, αυτά τα μικρά πράγματα της ζωης που είναι τα πιο σημαντικά ………….ας μην τα αφήνουμε να πάνε χαμένα
:wave2: :wave2:

χαλια avatar χάλια
σωτήρη τι έπαθεσ??:confused: :confused:

saki_tsan
11/02/2006, 20:06
Η μηχανη ειναι ελευθερια και αυτο το κειμενακι τα ελεγε ολα..!! πολυ ομορφο... :a23: :a18: :a23:

saki_tsan
11/02/2006, 20:09
ωραια μηχανη επισης (ασχετο) ! :wave2:

zolotas
11/02/2006, 20:25
:a013: :a46: :a46:


36825

Ταξιδευτής
30/04/2006, 10:44
Πολυχρωμες στιγμες φιλε McGyver...

Τι κανεις ομως οταν δεν θες να θυμασαι και οποια αναμνηση και να τολμησεις να αγγιξεις σε κοβει σε χιλια κομματια; :( :( :(

Δεν θελω να θυμαμαι/ ΘΕΛΩ να ξεχναω....
Και γαμωτο, μερικες φορες το σπιτι παραειναι πολυ μικρο και δεν υπαρχουν δρομοι να σε παρουν μακρυα... :(

Υπομονη, το ξερω, αλλα.... Νομιζω οτι ολοι καταλαβαινετε....

evvou
30/04/2006, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
Πολυχρωμες στιγμες φιλε McGyver...

Τι κανεις ομως οταν δεν θες να θυμασαι και οποια αναμνηση και να τολμησεις να αγγιξεις σε κοβει σε χιλια κομματια; :( :( :(

Δεν θελω να θυμαμαι/ ΘΕΛΩ να ξεχναω....
Και γαμωτο, μερικες φορες το σπιτι παραειναι πολυ μικρο και δεν υπαρχουν δρομοι να σε παρουν μακρυα... :(

Υπομονη, το ξερω, αλλα.... Νομιζω οτι ολοι καταλαβαινετε....


:sad: :sad: :sad: σε καταλαβαινω απολυτα φιλε μου...:( :(
αλλα το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να περιμενουμε (και να ελπιζουμε) να περασει...:sad: :sad:

Ταξιδευτής
30/04/2006, 15:15
Το ελπιζω και εγω αγαπητη Α-μηχανη... Απλα καμια φορα, it gets the best of me.... :a47:

Χωμάτινος
30/04/2006, 16:12
Φίλε Θωμά, δεν ξέρω ποιά προσωπική φουρτούνα περνάς αυτήν την περίοδο, αλλά η φωτογραφία που επισύναψες μου θύμησε μία δική μου φουρτούνα στο παρελθόν, όπου ξυπνούσα κάθε μέρα στις 05:00 και πήγαινα να δω την αυγή του Ηλίου σε κάποια βουνοκορφή πέριξ του λεκανοπεδίου.

Γλυκόπικρες στιγμές..

McGyver
30/04/2006, 17:08
Αδέρφια μου, όπως λέει και η λαϊκή ρήση "ο καλός ο καπετάνιος, στη φουρτούνα φαίνεται"...

Τα thread που ανοίγω πότε πότε όταν είμαι στις μαύρες μου, είναι για μένα μια μορφή διεξόδου...

Κάθε λεπτό που περνάει, διαπιστώνω πως το μόνο που έχει σημασία στη ζωή είναι να έχουμε την υγειά μας...
Για όλα τα άλλα, αργά ή γρήγορα, η άκρη βρίσκεται όσο καλά κι αν είναι κρυμένη...

Στραβές θα μας κάτσουν, άσχημες στιγμές θα έρθουν...
Έχουν κι αυτές το σκοπό τους: να μη μας αφήσουν να επαναπαυθούμε, να μας ταρακουνήσουν, να μας κάνουν να εκτιμήσουμε απλά πράγματα στη ζωή μας τα οποία θεωρούμε δεδομένα ενώ δεν είναι...
Να εκτιμήσουμε με λίγα λόγια τις όμορφες στιγμές που ζούμε καθημερινά...

Όπως λέει πολύ σωστά η Θεοδώρα (nimbus) "έρχονται μέρες καλές"...
Εγώ προσθέτω "πάντα, αργά ή γρήγορα, αρκεί να το πιστέψουμε"...

Όποτε αισθάνεστε πεσμένοι/ες, σκεφθείτε ένα θαύμα της φύσης, το οποίο έχει εφαρμογή σε όλους μας:
"Η πιο σκοτεινή στιγμή κάθε νύχτας είναι πάντα λίγο πριν την ανατολή"...

Κλείνω, ζητώντας συγγνώμη αν σας κούρασα, με μια προσωπική μου διαπίστωση...

Όταν η ζωή σας κρατάει μούτρα, εσείς χαμογελάστε της όσο πιο πλατιά και αληθινά μπορείτε...
Να είστε σίγουροι/ες πως θα σας το ανταποδώσει...

Να είστε πάντα όλες και όλοι καλά...

Φιλικά,

Θωμάς

PPPPPAV
30/04/2006, 23:05
" έκλεγα γιατι δεν είχα παπούτσια να φορεσω,ως που ειδα καποιον διχως πόδια..." έιχε πει κάποιος καποτε...

... οταν ολα δείχνουν να γκρεμίζονται γύρω σου στηρίξου στα ερείπια και περπάτα

νυχτερινος
30/04/2006, 23:56
Πολλες φορες βγαινω εξω και ψαχνω......αλλα δυστυχως δεν βρισκω τιποτα.Χιλιομετρα χωρις λογο,αυτοκινητα χωρις ταυτοτητα,ανθρωποι χωρις εκφραση....Και εγω ψαχνω ματαια,παντα με το ιδιο αποτελεσμα........Οι τροχοι της μηχανης με οδηγουν στο πουθενα,στο τιποτα, στη σιωπη,στη θλιψη.Μα εγω αναζητω......μια αναζητηση χωρις τελος,χωρις σκοπο.....................

sonic22
01/05/2006, 10:16
distixos (or eutixos) ta xronia pou exoume se auton ton kosmo einai metrimena... kai pada vgainoun liga.

ta kala xronia tis niotis kai tis igias einai akoma pio liga.

to na xanei kaneis xrono skeutomenos ti kai pws, einai vlakodes...

kai to jerw giati exasa poli xrono xwris logo.

ziste oso kalitera borite tin stigmi kai min paraponiestai gia tis atixies...

sto xeri sas einai na ta alljete ola kai na grapsete sta @@ osous sas xalasane tin diathesi...

DO YOUR FORMAT NOW! AND START ALL-OVER!!

:beer: :wave2: :beer:

Remedy
01/05/2006, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
distixos (or eutixos) ta xronia pou exoume se auton ton kosmo einai metrimena... kai pada vgainoun liga.

ta kala xronia tis niotis kai tis igias einai akoma pio liga.

to na xnei kaneis xrono skeutomenos ti kai pws einai vlakodes...

kai to jerw giati exasa poli xrono xwris logo.

ziste oso kalitera borite tin stigmi kai min paraponiestai gia tis atixies...

sto xeri sas einai na ta alljete ola kai na grapsete sta @@ osous sas xalasane tin diathesi...

DO YOUR FORMAT NOW! AND START ALL-OVER!!

:beer: :wave2: :beer:

kai eroto... ti format na kaneis; ti na kratiseis kai ti na peta3eis;
iparhoun pragmata kathimerina pou mplekontai sto paihnidi tou mialou... ena koubari pou de mporeis na 3etili3eis eukola.

les na grapsoume oti mas xalaei... alla afto pou mas xalaei an basizetai kirios se palies euharistes stigmes kai sighronos mas kanei na dakrizoume gia to oti kapoios efige poli poli noris ti ginetai;

kai theto 3ana to idio erotima: ti format na kaneis... ti na dio3eis kai ti na kratiseis otan meta3i tous einai ena pragma oi kales k oi kakes anamniseis; einai san mia sineheia: thimamai ta euharista... tsoup tha mou erthei k to atihima kai to antitheto
pernao apo ekei pou egine to atihima... tsoup thimamai k to xamogelo tou...

sorry an kourasa kapoious i an de pigene sto thread afto.. isos na hreiazomoun na ta bgalo apo mesa mou ....:a35:

sonic22
01/05/2006, 13:10
otan kapoia pragmata menoun imiteli kai den exeis tropo na ta oloklirwseis ta ejidanikeueis, ta theopoieis, ta kathagiazeis kai ta kaneis iera kai sou orizoun tin zwi.

distixos auto einai to timima tou na zeis...
tha pligwnesai kai tha peseis xamila.

isos (lew isos giati kai egw mia monada sto apiro eimai) o monos tropos einai na zeis to paron.
na kleineis palia kefalaia kai na jekinas kainouria pragmata.

to poso diskolo (ews adinato) einai auto pistepse me to jerw kala.



den lew na jexasoume ola ta palia pou mas pligwnoun kai na ginoume mikra xrisopsara me 5" mnimis...

auto tha mas ekane ligotero anthrwpous kai tha jexnagame kai pioi telika eimaste.

lew, apla, oti distixos einai meros tou paixnidiou kai o ponos...
to idio omws kai to na sinexiseis.

afise ta ola gia ligo kai jekina apo to 0


xilio-ipomeno

simera einai i prwti mera tis ipolipis zwis sou...
frodise na ajizei giati borei kai na einai i teleutaia pou exeis.


sorry an kati apo ta parapanw se vriskei aditheti or se stenaxwrei. :sick:

:beer: :beer: :wave2: :beer: :beer:

makis206
01/05/2006, 13:21
Θέλω να βάλω κι εγώ το κατιτίς μου στη συζήτηση λέγοντας αυτό που έχω μέσα μου εδώ και πολλά χρόνια και συμφωνεί με τις απόψεις του sonic.

H ζωή μας ξεκινάει απ'αυτή την τελεία . και καταλήγει σε αυτήν ..

Αυτές τις δυο τελίτσες τις ενώνει μια νοητή ευθεία που εμείς οφείλουμε να διανύουμε το κάθε της χιλιοστό όσο μπορούμε καλύτερα αφού αυτό το χιλιοστό δεν θα γυρίσει πίσω ποτέ ξανά.

Αυτή τη στιγμή που γράφω έχω μια μεγάλη στεναχώρια μέσα μου κι όμως την αγαπώ γιατί είναι ένα τεράστιο συναίσθημα, την κρατάω μέσα μου και συνεχίζω τα χιλιοστά της νοητής μου ευθείας χαμογελώντας.

Και ειλικρινά, νοιώθω πολύ καλά όσο κι αν πονάω. Έμαθα όμως να αγαπώ και τον πόνο. Και χαίρομαι πολύ γι'αυτό.

Να είστε όλοι καλά.

:beer: :beer:

Tropeas
01/05/2006, 14:01
Μεγάλες εμπειρικές και σωστές κουβέντες απο όλους.

...
:wacko:

tai
01/05/2006, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22


DO YOUR FORMAT NOW! AND START ALL-OVER!!

Σε κάθε υπολογιστή, υπάρχουν κάποια προγράμματα που τρέχουν στο background
Δεν φαίνονται, αλλά χωρίς αυτά δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτά που θέλεις. Πιάνουν χώρο στον σκληρό. Θα θέλαμε να μην υπάρχουν αλλά είναι απαραίτητα

Έτσι και στην ζωή, υπάρχουν οι κακές στιγμές, τα ανεκπλήρωτα όνειρα, η στραβές. είναι αυτές που μας έχουν διαμορφώσει, διδάξει, σκληράνει, ευαισθητοποιήσει.
Μας χαλάνε. Θα θέλαμε να μην υπάρχουν αλλά είναι απαραίτητες. Δεν θα είμαστε αυτοί που είμαστε χωρίς αυτές. Τους οφείλουμε την ύπαρξη μας σαν προσωπικότητες.
Δεν μπορούμε να κάνουμε FORMAT
Μόνο να της εκμεταλλευτούμε μπορούμε.
Μπορούμε όμως να ζήσουμε την ζωή όπως μας αρέσει.
Στο χέρι μας είναι να την ζήσουμε όμορφα ή όπως θέλουν οι άλλοι.
:beer: :beer: :beer:

Maira
02/05/2006, 10:20
Μας λένε για μια βόλτα με τη μηχανή! Σε κάνει να νοιώθεις ελεύθερος! Ναι, μια βόλτα, μια ώρα χωρίς σκέψεις! Παρέα με την δίτροχη αγάπη!

Ανέβηκα, έβαλα πρώτη και ξεκίνησα. Χωρίς σκοπό, χωρίς προορισμό, έτσι για μια βόλτα. Κηφισίας και το μποτιλιάρισμα είναι απίστευτο! Δε με αφήνουν να χαλαρώσω, να απολαύσω, περνάω ανάμεσα, τα μάτια μου καρφομένα πάνω στα φλας των αυτοκινήτων........και στους καθρέφτες, να μη χτυπήσω τους καθρέφτες. Ανοίγω κι άλλο το γκάζι. Σκοπός μου πια να μη χτυπήσω τους καθρέφτες, με ζαλίζουν. Τους προσπερνάω και με αηδιάζουν. Και μου φέρνουν σκέψεις. Γέμισε η ζωή μου καθρέφτες!

Γυρίζω, έχει βραδιάσει πια. Δεν έχει κίνηση και ο δρόμος ανοιχτός, να τρέξουμε λίγο! Φτάνω στο σπίτι. Πιο θλιμένη από πριν, πιο σκεπτική, παντού καθρέφτες! Και νοιώθω τη ζώη μου κενή και άψυχη, σαν τον αντικατοπτρισμό αυτού του κρύου γυαλιού!

Την επόμενη φορά θα βγω προς Λαμία!Ανοιχτός ουρανός, ανοιχτός δρόμος, ανοιχτές σκέψεις!
:wave2:

sonic22
02/05/2006, 15:32
kala re maira me to TTR kai vriskoun oi kathreftes?

thes ena daxaki? :D :D :D

:beer: :beer: :beer:

nimbus
03/11/2007, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Αδέρφια μου, όπως λέει και η λαϊκή ρήση "ο καλός ο καπετάνιος, στη φουρτούνα φαίνεται"...




Όταν η ζωή σας κρατάει μούτρα, εσείς χαμογελάστε της όσο πιο πλατιά και αληθινά μπορείτε...
Να είστε σίγουροι/ες πως θα σας το ανταποδώσει...

Να είστε πάντα όλες και όλοι καλά...

Φιλικά,

Θωμάς


:sun:

arxaios
04/11/2007, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
:sun:
Πως το' πες ;;;;;;;;

Ε-Ρ-Χ-Ο-Ν-Τ-Α-Ι Μ-Ε-Ρ-Ε-Σ Κ-Α-Λ-Ε-Σ !!!!!!!!!
:sun: :sun: :sun:

Akatanomastos
04/11/2007, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Τι κανεις ομως οταν δεν θες να θυμασαι και οποια αναμνηση και να τολμησεις να αγγιξεις σε κοβει σε χιλια κομματια; :( :( :(

.

eftixia einai na xeis kali igeia kai kaki mnimi

(apo tainia)

apav
05/11/2007, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
eftixia einai na xeis ... kaki mnimi ...

... για να ξανακάνεις τα ίδια λάθη. :winka:

Akatanomastos
05/11/2007, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
... για να ξανακάνεις τα ίδια λάθη. :winka:

allios to eixa sto mialo mou, alla kai afto mou arese:wave2: