PDA

View Full Version : Ελευθερη πτωση....



motomamounas
16/01/2006, 07:06
Μετα απο ελευθερη πτωση της μηχανης ειχαμε θυμα το φλασακι και τη μανετα του φρενου(σημειωστε οτι εχει χουφτες το εργαλειο οι οποιες δεν επαθαν το παραμικρο αλλα η μανετα παρολα αυτα εμεινε μιση)

Ξερει κανεις συνολικο κοστος (αγορας και τοποθετησης)?:sad:

Innersense
16/01/2006, 12:36
όταν είχα πάει για service θυμάμαι έναν τύπο που από αντίστοιχη ελεύθερη πτώση του είχε σπάσει η μανέτα (δεν θυμάμαι αν ήταν φρένο ή συμπλέκτη) και την άλλαζε μαζί με φλασάκι (πρέπει να βγάλει ειδικό συσκευασία μαζί για τις πτώσεις μου φένεται η Suzuki) και έβαζε και χούφτες για να προστατευτεί άλλη φορά.

Τώρα πως έγινε και ενώ έχεις φορεμένες χούφτες έσπασε η μανέτα;

xtapodias
16/01/2006, 17:04
Λοιπόν είχα πάθει ακριβώς την ίδια ζημιά από τον ίδιο λόγο. Το φλάς και τη μανέτα την πήρα από τον Σφακιανάκη 50-60 Ευρώ και τα δύο (από 25-30 το κάθε ένα), αλλά τα τοποθέτησα εγώ καθότι είναι πολύ εύκολο να το κάνει κανείς. Αρα οι τιμές πιο πάνω είναι χωρίς τοποθέτηση και πριν 1 χρόνο περίπου.

Vezouvios
17/01/2006, 10:05
17 ευρω η μανετα και 30 το φλασακι.
Τα σπασα 2 φορες απο κλεισιμο του πλαγιοστατη οταν λαδωνα την αλυσιδα.
Αλλα εαν ξανατυχει επειδη το φλασακι το βαρανε στην σουζουκιιιι θα βαλω τα ιμιτασιον λευκα 4αδα
που κανουν οσο ενα φλασακι γνησιο.
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΟΡΤΙΚΑ.:beer:

motomamounas
18/01/2006, 23:20
[
Αλλα εαν ξανατυχει επειδη το φλασακι το βαρανε στην σουζουκιιιι θα βαλω τα ιμιτασιον λευκα 4αδα
που κανουν οσο ενα φλασακι γνησιο.
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΟΡΤΙΚΑ.:beer: [/B][/QUOTE]
και που τα βρισκουμε αυτα?:beer:

Vezouvios
19/01/2006, 09:37
θα βαλω τα ιμιτασιον λευκα 4αδα
που κανουν οσο ενα φλασακι γνησιο.
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΟΡΤΙΚΑ.:beer: [/B][/QUOTE]
και που τα βρισκουμε αυτα?:beer: [/B][/QUOTE]


Eαν εισαι στην θεσσαλονικη,Στο βαρδαρι εχει με το κιλο.
Αθηνα δεν ξερω ,αλλα ολο και καποιος απο εδω μεσα σιγουρα θα ξερει.

Bil
19/01/2006, 12:17
Όταν λές Βαρδάρη μήπως μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος να στείλω ενα φίλο να τσιμπήσει μια τετράδα ;

OldMan
19/01/2006, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Τώρα πως έγινε και ενώ έχεις φορεμένες χούφτες έσπασε η μανέτα;

:lol: :rotflmao: :lol:

Οι χούφτες (αν δεν έχουν μεταλική μπάρα από μέσα...) είναι ΜΟΝΟ για τις αμμοθύελες (και ως γνωστόν, τα V-Strom συχνάζουν σε τέτοια μέρη...:lol: ).

:lol: :beer: :lol:

athandim
19/01/2006, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
17 ευρω η μανετα και 30 το φλασακι.
Τα σπασα 2 φορες απο κλεισιμο του πλαγιοστατη οταν λαδωνα την αλυσιδα.
Αλλα εαν ξανατυχει επειδη το φλασακι το βαρανε στην σουζουκιιιι θα βαλω τα ιμιτασιον λευκα 4αδα
που κανουν οσο ενα φλασακι γνησιο.
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΟΡΤΙΚΑ.:beer:
Εγώ ψήνομαι κάργα για λευκά πλαστικά ιδιά με τα μαμά...
Κανείς, καμιά ιδέα που να ψάξουμε...




Είναι ψώνιο λέμε.......:a48:


34123

athandim
19/01/2006, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Εγώ ψήνομαι κάργα για λευκά πλαστικά ιδιά με τα μαμά...
Κανείς, καμιά ιδέα που να ψάξουμε.
:rolleyes:
Μάλλον έχω αρχίσει να ¨χάνομαι¨....:lol:

Τα ανωτέρω φλασάκια είναι τα εργοστασιακά (από Bandit 1200 '05) και τα φοράει το εκλεκτό μέλος advblack στην κούκλα του...Το ερώτημα επομένως είναι αν οι διαστάσεις των (λευκών) πλαστικών είναι ίδιες με τα V-Strom. Αν ναι, μπορόυμε να τα παραγγείλουμε σκέτα ή πρέπει να τα πάρουμε "κομπλέ":yuck:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=14421&perpage=15&pagenumber=3


Όταν κατέβω Αθήνα θα το ψάξω....Αν στο μεταξύ ρωτήσει κάποιος σε ανταλακτικά (ή δει κανενα Bandit 1200 και τσεκάρει τα φλας) ακόμα καλύτερα...:wave2:

Innersense
19/01/2006, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol:

Οι χούφτες (αν δεν έχουν μεταλική μπάρα από μέσα...) είναι ΜΟΝΟ για τις αμμοθύελες (και ως γνωστόν, τα V-Strom συχνάζουν σε τέτοια μέρη...:lol: ).

:lol: :beer: :lol:

Αυτό ήταν χτύπημα κάτω από την ζώνη αλλά το δέχομαι... :)

Όπως και τα Varadero θα προσθέσω... :p
:beer:

Harrys
31/08/2006, 14:05
Εγώ έσπασα αριστερό φλας και μανέτα χωρίς να πειραχτεί η χούφτα, τρελό ε?
Η μανέτα του συμπλέκτη έχει άλλη τιμή από του φρένου κ νομίζω ότι έχει 28η μανέτα κ 35 το φλας χωρίς τοποθέτηση.Όσο για imitation γνωρίζει κανείς που μπορούμε να βρούμε??

braingd
31/08/2006, 14:55
Μου έπεσε του μ#λ#κ#!!!!!!

Και ζημιές : φλας - χούφτες και γρατζουνιές στο φερινκ,
30 euro το φλας, 46 euro η χούφτες και 120 euro το αριστερό φερινκ και όλα αυτά από μη άνοιγμα του πλαγιοστατη.

Α και έχει και κάγκελα της μάμας Suzuki.

Tropeas
31/08/2006, 15:04
Και εγώ που έχω SV , 2 φορές με ανοιγμένο σταντ μια χαρά, έχει καταφέρει να μαζευτεί... (δεν ξέρω πως... απο τους κραδασμούς του κινητήρα? :confused: ) και να πέσει η μηχανή μετά απο 10 δευτερόλεπτα , με θύμα το φλασάκι και την αριστερή μανέτα, και λόγω απουσίας μπαρας (όπως στα Vstrom) ελαφρυού στραβώματος του μοχλικού του συμπλέκτη προς τα μέσα...
Κόστη? δεστε εδώ... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=25703)
για αυτό το έχω ρίξει στο ebay τελευταία...
βρήκα μεταχειρισμένο αριστερό φλας, φουλ λειτουργικό 10$, και τώρα έχω παραγγείλει καινούρια αριστερή μανέτα 9,5$...

edie
31/08/2006, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από braingd
Μου έπεσε του μ#λ#κ#!!!!!!

Και ζημιές : φλας - χούφτες και γρατζουνιές στο φερινκ,
30 euro το φλας, 46 euro η χούφτες και 120 euro το αριστερό φερινκ και όλα αυτά από μη άνοιγμα του πλαγιοστατη.

Α και έχει και κάγκελα της μάμας Suzuki.




μηπως αν βαλουμε καγκελα givi (110ευρω) καταφερουμε να σωσουμε κατι παραπάνω

Vezouvios
01/09/2006, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από edie
μηπως αν βαλουμε καγκελα givi (110ευρω) καταφερουμε να σωσουμε κατι παραπάνω

οχι!!!!!!!!!
Βασικα εξαρταται το πως και που θα πεσει το μηχανακι!
Εαν δεν ειναι επιπεδο το οδωστρωμα και εχει π,χ πεζοδρομιο ,καποιο κολονακι,καποιο εμποδιο τελος παντων ,και σκασει το μηχανακι κατω με γωνια τιμονιου προς το εμποδιο!
θα σπασει το φλασακι,και ας εχεις εσυ τα καγκελα!
Γιατι εαν προσεξες ποτε το στρωμα στο εδαφος,θα διαπιστωσεις οτι το μηχανκι βρισκει κατω με το μποστινο συστημα!
δεν μπορω να το εξηγησω γραπτα αλλα καπως ετσι!:rotflmao:

braingd
01/09/2006, 09:32
Έχεις απόλυτο δίκιο Vezouvie.

:wave2:

Reignman
01/09/2006, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
:rolleyes:
Μάλλον έχω αρχίσει να ¨χάνομαι¨....:lol:

Τα ανωτέρω φλασάκια είναι τα εργοστασιακά (από Bandit 1200 '05) και τα φοράει το εκλεκτό μέλος advblack στην κούκλα του...Το ερώτημα επομένως είναι αν οι διαστάσεις των (λευκών) πλαστικών είναι ίδιες με τα V-Strom. Αν ναι, μπορόυμε να τα παραγγείλουμε σκέτα ή πρέπει να τα πάρουμε "κομπλέ":yuck:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=14421&perpage=15&pagenumber=3


Όταν κατέβω Αθήνα θα το ψάξω....Αν στο μεταξύ ρωτήσει κάποιος σε ανταλακτικά (ή δει κανενα Bandit 1200 και τσεκάρει τα φλας) ακόμα καλύτερα...:wave2:

Επειδή τα έχω κι εγώ στο δικό μου είναι ακριβώς τα ίδια. Δεν είναι απαραίτητο να αλλάξεις όλο το
σύστημα αλλά μόνο το κρυσταλλάκι τοποθετώντας επίσης και πορτοκαλί λαμπάκια μια
και τα "κανονικά" είναι λευκά.

Tropeas
01/09/2006, 12:35
Απο όσο ξέρω απο "έξω" τα διάφανα με τα πορτοκαλί λαμπάκια είναι μόνο κιτ που μπαίνει σε όλους που φοράνε αυτά τα φλάς. Έξω το βρίσκεις 10$...

Για κομπλέ σαν τα μαμά είτε διάφανο είτε μη, σε καλύτερη τιμή απο έξω κατάστημα δεν υπάρχει... παρα μόνο μεταχειρισμένα και αν απο ebay... οπότε 35? δεν δίνω... ;)

costas81
01/09/2006, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Εγώ ψήνομαι κάργα για λευκά πλαστικά ιδιά με τα μαμά...
Κανείς, καμιά ιδέα που να ψάξουμε...




Είναι ψώνιο λέμε.......:a48:

αν και το εχουμε ξαναπει πολλες φορες σε οποιαδηποτε suzuki πατε και ζητατε τα λευκα φλασακια τοθ bandit!

Τα εχουν σχεδον ολες τα αυφεντικα η τετραδα 20? περιπου!

Αν ζητησεις λευκα για στρομ θα σου πουνε οι μαμακες οτι δεν εχουν!Αλλα δεν εχουν παρει ακομα γραμμη οτι strom kai bandit φορανε τα ιδια φλασακια!

Τα εχω πανω εδω και 4 μηνες!

Tropeas
01/09/2006, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Τα εχουν σχεδον ολες τα αυφεντικα η τετραδα 20? περιπου!

Είσαι σίγουρος για αυτό? Σε επίσημο πωλητή για αντ/κά Suzuki? ή σε αντίστοιχα μαιμού απο π.χ.Τογέλο?

edie
01/09/2006, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
οχι!!!!!!!!!
Βασικα εξαρταται το πως και που θα πεσει το μηχανακι!
Εαν δεν ειναι επιπεδο το οδωστρωμα και εχει π,χ πεζοδρομιο ,καποιο κολονακι,καποιο εμποδιο τελος παντων ,και σκασει το μηχανακι κατω με γωνια τιμονιου προς το εμποδιο!
θα σπασει το φλασακι,και ας εχεις εσυ τα καγκελα!
Γιατι εαν προσεξες ποτε το στρωμα στο εδαφος,θα διαπιστωσεις οτι το μηχανκι βρισκει κατω με το μποστινο συστημα!
δεν μπορω να το εξηγησω γραπτα αλλα καπως ετσι!:rotflmao:

εγω εχω καγκελα της μαμας αλλα βλεπω σε αλλους με καπα τζιβι κ.α. τα καγκελα ειναι ποιο μεγαλα καυπτουν ποιο ψηλα αυτο δεν προστατευει περισσότερο?:confused:

Harrys
04/09/2006, 11:18
Εχω κάγκελα GIVI που είναι πιο ψηλά,μόνο φλας σπάει αν σου πέσει...Το έχω δοκιμάσει!!Όμως αν σου πέσει σε γωνία δεν γλιτώνεις φαίρινγκ...:p

costas81
04/09/2006, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Είσαι σίγουρος για αυτό? Σε επίσημο πωλητή για αντ/κά Suzuki? ή σε αντίστοιχα μαιμού απο π.χ.Τογέλο?

οχι ρε τροπεας σε εξουσιοδοτημενο λεω!
αλλα μιλάω μόνο για τα κρυσταλακια και οχι ολο το φλας!

costas81
04/09/2006, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από edie
εγω εχω καγκελα της μαμας αλλα βλεπω σε αλλους με καπα τζιβι κ.α. τα καγκελα ειναι ποιο μεγαλα καυπτουν ποιο ψηλα αυτο δεν προστατευει περισσότερο?:confused:


εγω έχω μαμα καγκελα!
της σουτζουκι!

εχει πεσει η μηχανη και απο την αριστερη και απο την δεξια!
ουτε φλασακι εσπασε ουτε τιποτα!
μονο καγκελα βρηκαν κατω και χουφτες!

Tropeas
04/09/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
οχι ρε τροπεας σε εξουσιοδοτημενο λεω!
αλλα μιλάω μόνο για τα κρυσταλακια και οχι ολο το φλας!
Αρα ολόκληρο φλάς πάλι μόνο απο εξουσιοδοτημένο και 35? εεε? στο ίδιο σε ιμιτατιον δεν το χω βρει πουθενά...

zeremefico
04/09/2006, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
αν και το εχουμε ξαναπει πολλες φορες σε οποιαδηποτε suzuki πατε και ζητατε τα λευκα φλασακια τοθ bandit!

Τα εχουν σχεδον ολες τα αυφεντικα η τετραδα 20? περιπου!

Αν ζητησεις λευκα για στρομ θα σου πουνε οι μαμακες οτι δεν εχουν!Αλλα δεν εχουν παρει ακομα γραμμη οτι strom kai bandit φορανε τα ιδια φλασακια!

Τα εχω πανω εδω και 4 μηνες!

Για όσους εδιαφέρονται για λευκά φλασάκια suzuki,για να μην υπάρξει κανένα μπέρδεμα,οι κωδικοί είναι:
3561229Fa0 και 3563229Fa0 για την τετράδα των φλάς.
Προσοχή,είναι μόνο τα κρύσταλλα χωρίς λάμπες.ΜΗΝ κάνετε το λάθος και πάρετε κίτρινες λάμπες απο τη suzuki γιατί κάνουν 5 ευρώ έκαστη!!!

edie
05/09/2006, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από braingd
Μου έπεσε του μ#λ#κ#!!!!!!

Και ζημιές : φλας - χούφτες και γρατζουνιές στο φερινκ,
30 euro το φλας, 46 euro η χούφτες και 120 euro το αριστερό φερινκ και όλα αυτά από μη άνοιγμα του πλαγιοστατη.

Α και έχει και κάγκελα της μάμας Suzuki.


46ευρω η μια χουφτα ή το ζευγαρι για τι δεν έχω και σκεφτομαι να βάλω

braingd
06/09/2006, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από edie
46ευρω η μια χουφτα ή το ζευγαρι για τι δεν έχω και σκεφτομαι να βάλω

Το ζευγάρι.
:wave2:

poisson
24/09/2012, 10:53
Αναβιώνω το thread διότι μετά από - εν στάση - πτώση στο πεζοδρόμιο, στράβωσε ο μοχλός του πίσω φρένου κι από ορθή γωνία έγινε οξεία. Υπάρχει κανένας τρόπος να το "φέρω" ή θα μου σπάσει?

harris_x
24/09/2012, 11:04
ζέστανέ το και προσπάθησε, είναι όμως πιθανό να σπάσει

domiemic65
01/10/2012, 18:17
Αναβιώνω το thread διότι μετά από - εν στάση - πτώση στο πεζοδρόμιο, στράβωσε ο μοχλός του πίσω φρένου κι από ορθή γωνία έγινε οξεία. Υπάρχει κανένας τρόπος να το "φέρω" ή θα μου σπάσει?
Αν κ ίσως πλέον να την έχεις κάνει την δουλεια ... ειχα πάθει κ εγω το ιδια μετά απο στενη επαφή με τσιμεντενιο κολωνακι που δεν ειδα μιας κ το κάλυπταν τα πλαστικά... στην Σπυρου Πάτση έχει μαστορες (αλουμινοσυγκολησεις κ κατασκευες) που μπορουν να στο ζεστάνουν και να το "φέρουν" σιγά σιγά αλλά πες να το ζεσταινουν κ απο τις δυο μεριες γιατι στο δικό μου ενω το ζεσταινε κ το "έφερνε" απο μπροστά αρχισε να "σκιζεται" απο πισω με αποτέλεσμα να χρειαστεί λίγο γεμισμα με εξτρα υλικο...

poisson
02/10/2012, 09:11
Όχι, δεν την έχω κάνει τη δουλειά :)
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!


Αν κ ίσως πλέον να την έχεις κάνει την δουλεια ... ειχα πάθει κ εγω το ιδια μετά απο στενη επαφή με τσιμεντενιο κολωνακι που δεν ειδα μιας κ το κάλυπταν τα πλαστικά... στην Σπυρου Πάτση έχει μαστορες (αλουμινοσυγκολησεις κ κατασκευες) που μπορουν να στο ζεστάνουν και να το "φέρουν" σιγά σιγά αλλά πες να το ζεσταινουν κ απο τις δυο μεριες γιατι στο δικό μου ενω το ζεσταινε κ το "έφερνε" απο μπροστά αρχισε να "σκιζεται" απο πισω με αποτέλεσμα να χρειαστεί λίγο γεμισμα με εξτρα υλικο...