PDA

View Full Version : Γιατί ρε παιδιά???



Wizard13
22/03/2004, 15:13
Τις τελευταίες μέρες από τότε που άνοιξε ο καιρός, βλέπω συνέχεια άτομα χωρίς κράνος :mad:
Ειδικά με μηχανές On/Off. Streetάδες σπάνια.

Γιατί ρε γαμώτο? Το κεφάλι σας δεν αξίζει τίποτα??? Σκατά έχει μέσα?? :confused:

Πήγαμε με τη nefeli το Σάββατο το βράδυ στο WildThing και σκάει μύτη μια παρέα, endurάδες όλοι, με τα μπουφάν τους, τις μπότες τους, και ΧΩΡΙΣ κράνη!!! Τα φοράμε για μαγκιά δηλαδή? Επειδή η μπότα και το δερμάτινο με τα προστατευτικά είναι μουράτα???

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!! :nono:

bikersonly
22/03/2004, 15:34
η μαλακία ορισμένων σπάει κάγκελα!Και χτες που διέσχιζα την Λ.Ποσειδώνος κάθε λίγο και λιγάκι πάρε και μαλάκα ξεκράνωτο!Και είναι τόσο μαλάκες που την έχουν δει και γρήγοροι!

Πάντα θα υπάρχουν αυτοί και το ξέρουμε!Βασικά σε όλες τις κατηγορίες μοτό υπάρχουν αυτοί.Αλλά οι περισσότεροι στα On-Off,Motard,Enduro Κτλ και γενικά μοτό τάφους!Λες και άμα πέσεις με 50 χλμ δεν παθαίνεις τίποτα μωρέ!!Τι να πεις!Γιατί αν οδηγάς από 600 και πάνω street ειδικά μετά τα 140 χλμ ότι μυγάκι υπάρχει θα το έχεις φάει εσύ.Χώρια που αν ανοίξεις και λίγο πας σαν μαλάκας.Ή μάλλον καλύτερα ΔΕΝ ανοίγεις γιατί είναι σαν να κάνεις πλαστική προσώπου! :lol:

Αλλά πίστεψε με πιο πολύ με νευριάζει όταν δω σε 600+ ξεκράνωτους!!Με βιδώνει ρε φίλε πολύ!

Είπαμε καλή και η μούρη αλλά όχι σε σημείο μαλακίας.
:winka:

Το καλό είναι ότι σήμερα δεν είναι και τόσο πολλοί όσο παλιότερα!

Wizard13
22/03/2004, 15:38
Για να λέμε και την αλήθεια, και εγώ μερικές φορές δεν το φοράω... :sick: Αλλά για αποστάσεις 500-1000 μέτρα, επειδή φοράω πάντα την μπαλακλάβα και βαριέμε την διαδικασία... :rolleyes:

Το ξέρω ότι και εκεί μπορεί να γίνει η στραβή, απλά είναι ελάχιστες οι πιθανότητες.

Αλλά όπως είπες και εσύ, με περνάνε με 140+ στην Βουλιαγμένης/Συγγρού/Ποσειδώνος ξεκράνοτοι!!! Δεν το καταλαβαίνουν ρε γαμώτο??? :sad:

Julius
22/03/2004, 15:41
nai einai gegonos oti oso sfigoune oi zestes olo kai perisoteroi tha arxisoun na kykloforoun ksekranotoi.

elpizo sta metra tis troxaias gia to doro pasxa....................... foroeispraktiko klp to metro alla sozei zooules apo anagkefalous pou tha to foresoun mono kai mono gia na glytosoun thn klhsh toy kyr troxonomou.

SpyrosTDM
22/03/2004, 15:47
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΛΥΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΠΟΣΤ, ΚΑΙ ΕΙΜΑΟΥΝΑ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΖΕΣΤΑΙΝΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΟΙ ΚΟΥΦΙΟΚΕΦΑΛΑΚΙΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΡΥΩΝΟΥΝ ΠΟΙΑ ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΞΕΚΡΑΝΩΤΟΙ.
ΚΑΚΟ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΟΥΣ.

JULIUS ΑΝΕΒΑΙΝΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΗΝ ΣΥΓΓΡΟΥ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ GILERA ΦΟΡΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΜΠΟΥΦΑΝ?

milaber
22/03/2004, 15:49
alla sozei zooules apo anagkefalous pou tha to foresoun mono kai mono gia na glytosoun thn klhsh toy kyr troxonomou
Σωστόοος...

:wave2:

Julius
22/03/2004, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv5byt
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΛΥΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΠΟΣΤ, ΚΑΙ ΕΙΜΑΟΥΝΑ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΖΕΣΤΑΙΝΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΟΙ ΚΟΥΦΙΟΚΕΦΑΛΑΚΙΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΡΥΩΝΟΥΝ ΠΟΙΑ ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΞΕΚΡΑΝΩΤΟΙ.
ΚΑΚΟ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΟΥΣ.

JULIUS ΑΝΕΒΑΙΝΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΗΝ ΣΥΓΓΡΟΥ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ GILERA ΦΟΡΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΜΠΟΥΦΑΝ?


E oxi, portokali mixanaki kai portokali mpoufan!!!! auto eitane pasxalitsa.:dizzy: :hypnotize :sick: :uplate: :wave2: :yuck: :yuck:

NLS
22/03/2004, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
E oxi, portokali mixanaki kai portokali mpoufan!!!! auto eitane pasxalitsa.:dizzy: :hypnotize :sick: :uplate: :wave2: :yuck: :yuck:

ή ΜΠΑΟΓΚΤΖΗΣ

almalibera
22/03/2004, 16:05
.....αφου απο λόγια δεν καταλαβαινουν και την στιγμή που δεν ενοχλουν τί καθεστε και σκάτε??

Και για μενα μ@λ@κια ειναι αλλα τι να τους κανεις? Και τωρα που αρχιζει και ζεσταινει ο καιρος θα γίνονται όλο και πιο πολλοι. Βλεπεις για τους περισσότερους ισχύει "Ε, τωρα που εφτιαξε ο καιρος ας αφήσουμε το αμαξι και ας παρουμε την μηχανή μας-γιατι 8 στους 10 γιαυτον το λογο την εχουν -και ας βαλουμε κανα καπελακι και γυαλι ηλιου για να μαστε και μουρατοι " .

Ειλικρινα λυπαμαι αλλα μεχρι εκει!

NLS
22/03/2004, 16:08
καπελάκι τζόκεϊ πάει ΜΟΝΟ με varadero

(που δεν τους το παίρνει και ο αέρας μια και το 97.36% είναι χέστηδες για να πάνε πάνω από 43.67χαω)

Wizard13
22/03/2004, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
Ειλικρινα λυπαμαι αλλα μεχρι εκει!

Δεν είναι μόνο αυτό... Κάθε φορά που τσακίζεται κάποιος χωρίς κράνος, μετράει σε μια στατιστική που τη βλέπουν οι ασφαλιστικές (ένα παράδειγμα είναι αυτό, υπάρχουν δεκάδες...) και αυξάνει τα ασφάλιστρα... Είτε τα ζωής, είτε τα της μηχανής.

Γιατί δηλαδή να πληρώνω 1000ευρώ το χρόνο για ασφάλεια και αν θέλω να με καλύπτει σε περίπτωση που χτυπήσω με τη μηχανή, να δίνω άλλα 100??? :mad: :confused:

banditgr
22/03/2004, 16:13
Re paidia...prin apo merika pou den itan ypoxreotiko to kranos den sas akouga na paraponiestai gia afto......den katalaveno pragmataki giati zorizeste eseis toso.To forate eseis???e loipon ti sas niazei an spasei o allos to kefali tou?Tha sas pareis danika mipos gia to nosokomio?Pisteyo pos to pernetai para poli sovara to thema me to look ton motosikletiston kai tin eikona pou dinoun stous allous klp.Prosopika emena den mou kegetai karfaki,otan pao gia kafedaki xalara den forao karanos,mou xalaei kai to mali kai fenomai frikio,otan pao voltes megales klp. fisika kai forao.Alla afto to kano ego......Den einai kai egklima pia na min goustareis na foreseis kranos,den pirazei apolitos kanenan ektos tou eaftou sou isos....gianame troxonomoi 3afnika oloi mas

milaber
22/03/2004, 16:21
ή ΜΠΑΟΓΚΤΖΗΣ

Σε παρακαλώ τώρα!
Πορτοκαλί fly θα ήτανε αν ήταν ΜΠΑΟΚ!
Και παντελονάκι τζην ξεβαμένο...
Και παλαιστινιακό ακόμα και το καλοκαίρι!
:lol:


καπελάκι τζόκεϊ πάει ΜΟΝΟ με varadero

Κατά προτίμηση δερμέτινο ή suede!
Ασορτί με την δερμέτινη τσάντα και το Timberland παπούτσι!
:lol:

Julius
22/03/2004, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
Re paidia...prin apo merika pou den itan ypoxreotiko to kranos den sas akouga na paraponiestai gia afto......den katalaveno pragmataki giati zorizeste eseis toso.To forate eseis???e loipon ti sas niazei an spasei o allos to kefali tou?Tha sas pareis danika mipos gia to nosokomio?Pisteyo pos to pernetai para poli sovara to thema me to look ton motosikletiston kai tin eikona pou dinoun stous allous klp.Prosopika emena den mou kegetai karfaki,otan pao gia kafedaki xalara den forao karanos,mou xalaei kai to mali kai fenomai frikio,otan pao voltes megales klp. fisika kai forao.Alla afto to kano ego......Den einai kai egklima pia na min goustareis na foreseis kranos,den pirazei apolitos kanenan ektos tou eaftou sou isos....gianame troxonomoi 3afnika oloi mas

kala kaneis kai ontos dimokratia exoume...... etsi poly grigora mporeis na pareis mia apanthsh sta erotimata sou sto akrivos proigoumeno post toy wizzard13 pou profanos den prolaves na diavaseis.

periklisk
22/03/2004, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
Re paidia...prin apo merika pou den itan ypoxreotiko to kranos den sas akouga na paraponiestai gia afto......den katalaveno pragmataki giati zorizeste eseis toso.To forate eseis???e loipon ti sas niazei an spasei o allos to kefali tou?Tha sas pareis danika mipos gia to nosokomio?Pisteyo pos to pernetai para poli sovara to thema me to look ton motosikletiston kai tin eikona pou dinoun stous allous klp.Prosopika emena den mou kegetai karfaki,otan pao gia kafedaki xalara den forao karanos,mou xalaei kai to mali kai fenomai frikio,otan pao voltes megales klp. fisika kai forao.Alla afto to kano ego......Den einai kai egklima pia na min goustareis na foreseis kranos,den pirazei apolitos kanenan ektos tou eaftou sou isos....gianame troxonomoi 3afnika oloi mas


Έμενα με χαλάει ρε μεγάλε γιατί αν κοπανήσει ο άλλος το κεφάλι του κάτω και ανοίξει σα καρπούζι στα δύο θα γεμίσει ο δρόμος αίματα και τέτοια.... και δε γουστάρω..... γιατί δηλαδή θα πρέπει να το δω αυτό???


Και στο κάτω κάτω είναι και της μόδας τα φρικουλέ μαλλιά!!!!

gmakris
22/03/2004, 19:58
Κατα την γνωμη μου οσοι φορανε κρανος (ενοειται προδιαγραφων) ειναι στο πνευμα του μοτοσυκλετιστη ενω οι υπολοιποι ειναι ασχετοι, τυχαιοι ή "ωραιοι".
Η πρωτη κατηγορια με κανει να αισθανομαι οτι εχω να κανω με ατομα που ξερουν κατι παραπανω, ενω την δευτερη την αγνοω (ημουν "μελος" της δευτερης κατηγοριας για τα 8 χρονια απο τα 15 συνολικα που οδηγω moto)

Eχω δει ανοιγμενα κεφαλια μοτοσυκλετιστων απο πρωτο χερι....(βιωματα απο το σωμα του Ε.Σ.)

Wizard13
22/03/2004, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
Den einai kai egklima pia na min goustareis na foreseis kranos,den pirazei apolitos kanenan ektos tou eaftou sou isos....gianame troxonomoi 3afnika oloi mas

Kι όμως είναι... Γιατί αν εγώ με μια μικρή απροσεξία, που ο καθένας μπορεί να κάνει όσο σωστά και να οδηγεί, σε ρίξω κάτω, και σου ανοίξει το κεφάλι και μείνεις στον τόπο, θα το κουβαλάω για όλη μου τη ζωή... :mad: :confused: :eek:

Spazz
23/03/2004, 00:11
αυτο ειναι το λιγοτερο!σκαει τρελος μπαμπουρας στο ματι σου χανεις τον ελεγχο και πεφτεις πανω στον ατυχο και ανυποψιαστο πιτσιρικο που περναγε. α!και κατι που ειπες bikersonly πιο πριν εγω οσους εχω δει πανω σε ΣΟΒΑΡΑ enduro kai motard μηχανακια φορανε παντα κρανος εκτος αν μεσα στα motard kai enudro βαζεις κατι ΧΤ και τα σχετικα.


ΚΡΑΝΟΣ ΡΕΕΕ ..........ασε που ειναι ωραια τα κρανακια




julius ειδικα το δικο σου

Electra
23/03/2004, 00:41
...των "κοράκων" τώρα!
Εδώ πάνω στη Πετρούπολη μετράω πιτσιρικάδες και "γιάπηδες" και την επόμενη μέρα τους ξαναμετράω να δώ αν μου βγαίνουν σωστά!!!!

Συνέλθετε ρεεεεεεε!!! Μή το πάτε φιρί-φιρί.....

ΚΡΑΝΟΣ! ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ!!!

GST
23/03/2004, 09:08
ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΔΟΥΛΕΥΑ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟ ΚΑΙ ΓΥΡΝΑΓΑ ΣΤΙΣ 6 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΠΙΤΙ.ΕΝΩ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΕ ΚΑΜΙΑ 60ΧΛΜ ΣΤΗ ΛΕΩΦΟΡΟ ΝΑΤΟ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΝΑΣ ΓΥΦΤΟΣ ΣΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΡΕΥΜΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΙ ΕΝΑ ΦΟΡΤΗΓΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΣΑΝ ΚΟΤΑ.ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΣΤΑ 20 ΜΕΤΡΑ ΦΑΤΣΑ ΚΑΡΤΑ !
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΣΥΡΘΩ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ 100 ΜΕΤΡΑ .ΑΝ ΔΕΝ ΦΟΡΑΓΑ ΚΡΑΝΟΣ ΘΑ ΕΙΧΑ ΦΑΕΙ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΜΟΥ.............ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΦΟΡΑΓΑ ΜΠΟΥΦΑΝ ΚΑΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΟΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ.....ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ................ΔΕΝ ΜΠΙΜΠ ΜΠΙΜΠ ΤΟ ΜΑΛΛΙ ΚΑΙ Η ΖΕΣΤΗ!!!!!!!!!!!!!!!!:wave2:

SpyrosTDM
23/03/2004, 09:41
ΚΑΤΑΡΧΗΝ SORRY JULIUS ΠΟΥ ΣΕ ΕΙΠΑ ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑ:lol: :sun: :sad: :sick: :bawl: :beer:
ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΝΑ ΦΟΡΑΣ ΚΡΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΓΚΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΛΕΟΝ.
ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΠΙΕΣ ΟΤΑΝ ΦΟΡΟΥΣΑΜΕ ΚΡΑΝΟΣ ΘΕΩΡΟΥΜΑΣΤΑΝ ΚΟΤΕΣ ΚΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΟΔΗΓΟΙ.
ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟ "ΠΟΥ ΠΑΕΙ Ο Μ!@#$% ΜΕ ΤΟ1000 ΞΕΚΡΑΝΩΤΟΣ" ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΦΟΡΑΝΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ.
ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΞΥΠΝΟ ΑΠ'ΟΛΑ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΕΡΝΑΓΑΝΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΑΝ ΜΟΔΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΚΥΚΛΙΣΤΗ...
ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟΤΕ ΠΟΣΟΙ ΘΑ ΦΟΡΟΥΣΑΝ ΚΡΑΝΟΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΚΑΒΑΛΑΝΕ....:D :D

NLS
23/03/2004, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv5byt
ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΞΥΠΝΟ ΑΠ'ΟΛΑ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΕΡΝΑΓΑΝΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΑΝ ΜΟΔΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΚΥΚΛΙΣΤΗ...
ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟΤΕ ΠΟΣΟΙ ΘΑ ΦΟΡΟΥΣΑΝ ΚΡΑΝΟΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΚΑΒΑΛΑΝΕ....:D :D

είναι δεν είναι;

δεν είναι;

ααααα σταματάω να το φοράω ΤΩΡΑ

niko13g
23/03/2004, 09:47
Έχει και παραέχει σημασία για εμένα να φοράει ο άλλος κράνος, και ο λόγος είναι απλός. Αν τρακάρω εγώ μαζί με έναν που δεν φοράει κράνος και σκοτωθεί θα τραβιέμαι πολύ άσχημα άσε που θα το κουβαλάω μια ζωη.Ενω αν φοράει κράνος
Το πιθανότερο είναι να μην πάθει και τίποτα να κάνουμε μια δηλωσούλα στην ασφάλεια για τις ζημιές και τέλος καλό όλα καλά.

SpyrosTDM
23/03/2004, 09:53
ΝΙΚΟ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ Η ARAI ΘΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΜΑΝΙ ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΡΑΝΑΚΙ ΖΟΥΠΕΡ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΤΖΟΚΕΥ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΥΜΑ ΔΕΡΜΑΤΟΣ SUEDE ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΦΟΡΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΒΑΡΑΝΤΕΡΑΔΕΣ:rotflmao:
ΑΑΑΑΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΣΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΟ ΤΡΙΒΕΙΣ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ TANKBAG:rotflmao: :rotflmao:

EEEE ΡΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ....
ΦΟΡΑΤΕ ΚΡΑΝΟΣ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΡΑΚΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ Η ΜΑΛΑΚΩ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΕΣΩΣΕ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΟΝΟ ΜΕ 30 ΧΛΜ
ΑΡΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΝΟΣ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΣΩΣΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ.ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΥΜΕ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΜΠΟΥΦΑΝ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ:wave2: :wave2:

cityfly
23/03/2004, 11:12
να μην πούμε τώρα για περιπτώσεις σοβαρών τραυματισμών ακόμα και θανάτων με 0 χιλιόμετρα.

Πάντως το θέμα οφείλεται στο (στάνταρ πρόβλημα) της έλειψης παιδείας. Κουβέντιαζα προχθές με έναν τύπο που είδε το κράνος μου και με ρωτούσε πόσο έκανε και μόλςι του είπα 370, φρίκαρε και αντέδρασε ως εξής, "γιατί δεν πήγες στην Αγίου Φιλίππου (ή κάπως έτσι) στο μοναστηράκι να πάρεις με 70" οκ το παιδί η αλήθεια είναι ότι τα φέρνει πολύ δύσκολα οικονομικά και να δώσει 370 για κράνος είναι παραπάνω από το μισό του μισθό αλλά τι θέμα είναι η αντίδραση που υποδηλώνει ότι μερικοί (και ίσως πολλοί) φοράνε το κράνος μόνο και μόνο για να μην τους γράφουνε, οπότε δεν καταλαβαίνουν καθόλου ούτε τη λογική του ούτε βέβαια τις διαφορές του ενός από το άλλο. Όταν τον ρώτησα από τι υλικό είναι φτιαγμένα εκείνα τα κράνη με κοιταγε σαν χαζός, "τι από τι υλικό;" μου είπε.
Άμα δεν γίνει σαφές στον κόσμο πια είναι η δουλειά του κράνους δεν θα βελτιωθεί τίποτα

NLS
23/03/2004, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
\η αλήθεια είναι ότι τα φέρνει πολύ δύσκολα οικονομικά και να δώσει 370 για κράνος είναι παραπάνω από το μισό του μισθό

οκ γενούνται τα εξής ερωτήματα, πόσος είναι ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ο μισθός του δηλαδή; (που τα φέρνει και δύσκολα οικονομικά)

και πόσος είναι ο δικός σου που έχεις αυτή την εικόνα για το θέμα; :)

cityfly
23/03/2004, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
οκ γενούνται τα εξής ερωτήματα, πόσος είναι ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ο μισθός του δηλαδή; (που τα φέρνει και δύσκολα οικονομικά)

και πόσος είναι ο δικός σου που έχεις αυτή την εικόνα για το θέμα; :)


εκεί είναι το θέμα;
πόσα λεφτά παίρνει; το θέμα για μένα είναι η λογική με βάση την οποία επιλέγει κράνος.
Το να τα φέρνει κάποιος δύσκολα δεν είναι συνάρτηση μόνο του πόσα παίρνει αλλά και του πόσα πρέπει να δώσει.
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι αν μου έλεγε παίρνω το φτηνό ξέρωντας ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο αλλά δεν έχω λεφτά να πάρω παραπάνω θα το δεχόμουνα, όχι ως σωστό ντε και καλά αλλά ως αναγκαίο.

όταν λες έχω την εικόνα αυτή πια εικόνα εννοείς;

NLS
23/03/2004, 12:21
ναι παιδί μου εκεί είναι το θέμα - απλά το γύρισα στο off-topic

όταν λέω "βλέπεις αυτή την εικόνα" εννοώ ότι για να "βλέπει" κάποιος ότι κάποιος παίρνει πχ. 400.000 καθαρά (όπως αν κατάλαβα περίπου παίρνει ο φίλος σου) και να λες ε, έχει πρόβλημα με τον χαμηλό μισθό του, έχεις τουλάχιστον τον διπλό

αυτό εννοώ

:eyepop:

cityfly
23/03/2004, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
ναι παιδί μου εκεί είναι το θέμα - απλά το γύρισα στο off-topic

όταν λέω "βλέπεις αυτή την εικόνα" εννοώ ότι για να "βλέπει" κάποιος ότι κάποιος παίρνει πχ. 400.000 καθαρά (όπως αν κατάλαβα περίπου παίρνει ο φίλος σου) και να λες ε, έχει πρόβλημα με τον χαμηλό μισθό του, έχεις τουλάχιστον τον διπλό

αυτό εννοώ

:eyepop:

μάλλον δεν έκανες σωστά τις μετατροπές αν τα 370 είναι πάνω από το μισό του μισθού του τότε παίρνει λιγότερο από 740 ήτοι λιγότερο από 250.000 στην πραγματικότητα πρέπει να παίρνει γύρω (και ίσως λίγο κάτω) από 650 (δεν είναι φίλος είναι γνωστός και δεν ξέρω ακριβώς) οπότε δεν είναι και πολλά.

milaber
23/03/2004, 13:13
Mπορείς πολύ απλά να τον ενημερώσεις για τα κρανη που και καλά έιναι (σε εμφάνιση) και προστατεύουν την κεφάλα μας εγγυημένα αλλά κοστζουν γύρω στα 150 (θυμάσαι ρε συ NLS μια συζήτηση που είχαμε για το θέμα; ).

Και τέλος πάντων, τι μισθός μικρός και μ******ς;
Βάζεις κοστολόγιο στη ζωή σου;
Θα ζοριστείς και θα πάρεις κράνος αλλιώς μπορεί να μην ξαναπάρεις μισθό ποτέ...

NLS
23/03/2004, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
μάλλον δεν έκανες σωστά τις μετατροπές αν τα 370 είναι πάνω από το μισό του μισθού του τότε παίρνει λιγότερο από 740 ήτοι λιγότερο από 250.000 στην πραγματικότητα πρέπει να παίρνει γύρω (και ίσως λίγο κάτω) από 650 (δεν είναι φίλος είναι γνωστός και δεν ξέρω ακριβώς) οπότε δεν είναι και πολλά.

αααα για ευρώ μίλαγες;

SpyrosTDM
23/03/2004, 13:26
ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ ΚΑΡΠΟΥΖΙ :rotflmao: :rotflmao:

fastheo
23/03/2004, 13:31
Στην εποχή των καρτών και των χρηματοδοτήσεων, δεν δέχομαι ότι κάποιος δεν μπορεί να διαθέτει 15-20 ευρώ το μήνα για να πάρει εξοπλισμό αξίας 370 ευρώ (παράδειγμα), με δόσεις ο Θεοδόσης. Η μόνη περίπτωση να το δεχτώ είναι αν αυτός ο κάποιος είχε κινητό πενταετίας αντί για σύγχρονο με camera, γυαλιά ηλίου των 30 ευρώ και όχι των 150, ρολόι casio του πεντοχίλιαρου και όχι swatch του πενηντοχίλιαρου, αναπτήρα τύπου bic και όχι zippo, και να βγαίνει έξω μια φορά το μήνα και όχι δυο φορές την εβδομάδα και να παίρνει ποτό και όχι μπουκάλι.

periklisk
23/03/2004, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από fastheo
Στην εποχή των καρτών και των χρηματοδοτήσεων, δεν δέχομαι ότι κάποιος δεν μπορεί να διαθέτει 15-20 ευρώ το μήνα για να πάρει εξοπλισμό αξίας 370 ευρώ (παράδειγμα), με δόσεις ο Θεοδόσης. Η μόνη περίπτωση να το δεχτώ είναι αν αυτός ο κάποιος είχε κινητό πενταετίας αντί για σύγχρονο με camera, γυαλιά ηλίου των 30 ευρώ και όχι των 150, ρολόι casio του πεντοχίλιαρου και όχι swatch του πενηντοχίλιαρου, αναπτήρα τύπου bic και όχι zippo, και να βγαίνει έξω μια φορά το μήνα και όχι δυο φορές την εβδομάδα και να παίρνει ποτό και όχι μπουκάλι.


ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!

cityfly
23/03/2004, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από fastheo
Στην εποχή των καρτών και των χρηματοδοτήσεων, δεν δέχομαι ότι κάποιος δεν μπορεί να διαθέτει 15-20 ευρώ το μήνα για να πάρει εξοπλισμό αξίας 370 ευρώ (παράδειγμα), με δόσεις ο Θεοδόσης. Η μόνη περίπτωση να το δεχτώ είναι αν αυτός ο κάποιος είχε κινητό πενταετίας αντί για σύγχρονο με camera, γυαλιά ηλίου των 30 ευρώ και όχι των 150, ρολόι casio του πεντοχίλιαρου και όχι swatch του πενηντοχίλιαρου, αναπτήρα τύπου bic και όχι zippo, και να βγαίνει έξω μια φορά το μήνα και όχι δυο φορές την εβδομάδα και να παίρνει ποτό και όχι μπουκάλι.


σωστός
πρέπει να αξιολογούμε σωστά τις ανάγκες και να βάζουμε τις προτεραιότητες μας αλλά για να γίνει αυτό σωστά απαιτείται παιδεία (για να επανέλθω στα αρχικά μου γραφώμενα)
όταν ρωτάω τον άλλο από τι υλικό είναι το κράνος που παίρνει με 70 ευρώ και με κοιτάει με γουρλωμένο μάτι και όταν ρωτάω περαιτέρω αν είναι πολυκαρμπονάτο, κέβλαρ, φάιμπεργκλας και τα γουρλώνει ακόμα περισσότερο τι να του πεις και τι να καταλάβει για την διαφορά στην τιμή και τι συνεπάγεται στην ποιότητα που αγοράζεις

afrotwin
24/03/2004, 15:35
pantos ektos ton alon pou lete oloi pou agkizoun tin pragmatikotita mia voltitsa ksekranotos is to pou ke is to pou kani kalo ektos apo tis psires pou fevgoun me ton aera akoume ke to mixanaki pos doulevi mipos ke prolavoume kapio provlima mixaniko
giati kaka ta psemata me to kranos koufenomaste ke i apolia tis akoustikis den voi8ai se tetiou idous katastasis

periklisk
24/03/2004, 15:58
swstos o afro!!!

spania omws kai siga!!!!

afrotwin
24/03/2004, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
swstos o afro!!!

spania omws kai siga!!!!

ne ala siga den fevgoun i psires:lol:

periklisk
24/03/2004, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ne ala siga den fevgoun i psires:lol:


xexe!!!!! νταξ τραβάς και μια σούζα και την κάνουν όπως είναι!!! και όσες μείνουν με το πέσιμο του τροχού θα φύγουν και αυτές!!!! και μετά ένα endo για να είσαι ΟΚ!!!:uplate: :hypnotize :look: :smokin:

afrotwin
24/03/2004, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
xexe!!!!! νταξ τραβάς και μια σούζα και την κάνουν όπως είναι!!! και όσες μείνουν με το πέσιμο του τροχού θα φύγουν και αυτές!!!! και μετά ένα endo για να είσαι ΟΚ!!!:uplate: :hypnotize :look: :smokin:

endo ama den exis aeria den xriazete...........
:lol: :lol: :lol:

periklisk
24/03/2004, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
endo ama den exis aeria den xriazete...........
:lol: :lol: :lol:


e ntaks!!! ta aeria eidika ama einai ka8etou rohs h klanobalbida boh8ane!!!! :lol: :lol: :lol: :eyepop: :eyepop:

cityfly
26/03/2004, 15:11
κακά τα ψέματα είναι ωραία χωρίς κράνος αλλά είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο.
Όλοι μας πιστεύω λίγο πολύ έχουμε οδηγήσει ή ανέβει συνεπιβάτες χωρίς κράνος, δεν χρειάζεται όμως να το κάνουμε και σύστημα