PDA

View Full Version : Πληροφοριες για Zephyr



Sako
16/01/2006, 18:02
Χαιρετω καταρχην σαν νεος και γω και ξεκιναω...

Ψαχνωντας για μηχανη εχω πεσει πανω σε ενα Ζephyr 400, με καλή τιμη (1500 euro), καλη κατασταση εμφανισιακα τουλαχιστον (δεν το εχω παει ακομα καμια βολτα) και αγνωστης χρονολογιας (μια 10αρα χρονια τα εχει παντως). Ηθελα γνωμες και γενικοτερα πληροφοριες για το μοντελο γιατι δεν εχει πολυπερπατησει και το φοβαμαι καπως.

Θενξ ένιγουεη

zephyr1
17/01/2006, 11:36
Φιλε μου βρηκες τον καταληλο ανθρωπο.Ειχα το 400c και τωρα εχω το 750cc.Το μηχανακι ειναι απιστευτο αλλα οχι το 400 γιατι ειναι εισαγωγης & δεν υπαρχουν ανταλλακτικα για αυτο το εδωσα,Οσο για την τιμη στα ιδια λεφτα βρισκεις απο ιδιωτη 550 η 750.Και μετα 2 μηχανακια εχω κανει πανω απο 200.000χλμ και ειναι το πιο σκυλι μηχανακι που ειχα ποτε.Αν ενδιαφερεσαι μπορω να σου πω απο τι πασχουν αλλα γενικα αν γινονται τα service δεν υπαρχει σχεδον κανενα προβλημα.Εγω εδω και 1 χρονο πουλαω το 750cc & οταν ερχεται καποιος σοβαρος πελατης να το παρει το μετανιωνο.!Αν θες κατι συγκεκριμενο εκφρασου ελευθερα.

sapila racing
17/01/2006, 11:44
Όπως σου είπε κι ο zephyr1, μην πάρεις το 400 λόγω ανταλλακτικών.
Πάρε ένα 550 η ακόμα καλύτερα 750!

OldMan
17/01/2006, 11:58
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Για σιγά ρε Κορίτσια...

Τα Zephyr έχουν τον κινητήρα των Gpz (του '82) !!!

Προσπαθήσατε να ρυθμίσετε ποτέ βαλβίδες?? (Είναι με καπελότα και πρέπει να ΒΓΟΥΝ οι εκκεντροφόροι - ευτυχώς που είναι 2βάλβιδα !!).

Η κίνηση από τον στρόφαλο μεταδίδεται με καδένα (Hy-Vo) μέσω "σκορτσαδόρου" (με όλα τα επακόλουθα...).

Αφήνω το 39άρι μπροστινό που είναι απλά για τον π@ύτσο !!!

:wave2: :beer: :wave2:

zephyr1
17/01/2006, 12:20
Ρε oldman μηχανακι χωρις προβλημα θελει να παρει το παιδι δεν θελει να περασει το τεστ για μηχανικος.Το μοτερ του ειναι διαμαντι για αυτο το λογο δεν βγαζει προβληματα οσο για καπελωτα και καδενες αυτες ειναι δουλειες του μηχανικου & οχι του χρηστη.Ειναι το μονο μηχανακι απο αυτα που ειχα & ειχα αρκετα που δεν μ'αφησε ποτε στο δρομο.Οσο για το μπροστινο η πληροφορηση του ειναι επαρκης για την υποδυναμη του.Και επειδη το μηχανακι αυτο εχει παρεξηγηθει τελειως σου λεω μονο οτι ειναι η πρωσοποποιηση της ανθεκτικοτητας.Αυτη ειναι η γνωμη μου & στο κατω κατω με αυτα τα λεφτα προτεινε κατι αλλο μην κραζεις μονο(ειμαι πολυ χαρουμενος που ειμαι κατοχος ενος ZEPHYR 750CC ):smokin:

sapila racing
17/01/2006, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Για σιγά ρε Κορίτσια...

Τα Zephyr έχουν τον κινητήρα των Gpz (του '82) !!!

Προσπαθήσατε να ρυθμίσετε ποτέ βαλβίδες?? (Είναι με καπελότα και πρέπει να ΒΓΟΥΝ οι εκκεντροφόροι - ευτυχώς που είναι 2βάλβιδα !!).

Η κίνηση από τον στρόφαλο μεταδίδεται με καδένα (Hy-Vo) μέσω "σκορτσαδόρου" (με όλα τα επακόλουθα...).

Αφήνω το 39άρι μπροστινό που είναι απλά για τον π@ύτσο !!!

:wave2: :beer: :wave2:

Ναι ρυθμίσαμε και βαλβίδες, δεν είναι και τόσο δύσκολο αν εχεις βασικές γνωσεις, εργαλεία και manual. Α και καπελώτα!

Επίσης δεν χρειάζονται ρύθμιση και τόσο συχνά, συνήθως αν τις έχεις ρυθμίσει στο άνω εύρος (προς ανοιχτές) θέλουν κάθε 30.000 χλμ.
Το μοτέρ είαι αρχαιολογία, αλλά σε μερικούς αρέσουν οι αερόψυκτοι διβάλβιδοι :beer:
Είναι ροπάτο και πάνω στο ZR7 που έχει καλύτερο στήσιμο (και 41 μπροστινό που με Hyperpro είναι πολύ καλό) βοηθάει να βάλεις τα γυαλιά σε αρκετά μηχανάκια.
Επίσης έχω δεί μοτέρ KZ που ανοίχτηκε πρώτη φορά για γενική επισκευή στα 230.000 χλμ. :sun:

Είναι ένα πολύ καλό μηχανάκι , και εν πάσει περιπτώσει ο άνθρωπος ρωτούσε για το 400, οπότε ήδη το 750 είαι μακράν καλύτερο.
Δεν θα του το πρότεινα αν ρωτούσε για R6 :lol:

Sako
17/01/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Όπως σου είπε κι ο zephyr1, μην πάρεις το 400 λόγω ανταλλακτικών.
Πάρε ένα 550 η ακόμα καλύτερα 750!


Με τα ανταλακτικα που λετε θα εχω χοντρο προβλημα? Το 400αρι μοτερ δεν εχει φορεθει σε κανενα αλλο μοντελο που να το εχει φερει η αντιπροσωπια?
Ασε που εδω που ειμαι (Ξανθη) δεν κυκλοφορούν και πολλα ζεφούρια. Για να βρω 550 ή 750 πρεπει να κατεβω Θεσ/νικη και η αληθεια ειναι πως εχω βαρεθει το ψαξιμο. Χρειαζομαι ροδα επιγοντως:sick: :sick:

zephyr1
17/01/2006, 15:15
Το προβλημα με τα ανταλλακτικα ειλικρινα οτι & να σου πω εγω & sapila racing δεν θα το καταλαβεις ,γιατι απο οτι βλεπω εισαι & πυρωμενος.Μονο οταν χρειαστης κατι θα καταλαβεις.Μακαρι & μενα να μου διναν τετοια πληροφορια ειναι το α & ω σε ενα μηχανακι.Π.χ ( 1 μηνα το μηχανακι μεσα στο συνεργειο γιατι δεν βρισκανε ανταλλακτικα για καρμπυλατερ & κατι αλλο που δεν θυμαμαι ,& μετα το μηχανακι λογω πατεντας επαψε να πηγαινει καλα).Και δεν μπορεις να τους πεις & τιποτα,(εισαγωγης σου λενε)
Απ' οτι ξερω εχει ενα & ο ΤΣΑΛΙΚΙΣ στην μεσογειων αγ.παρασκευη το εχει πολυ καιρο stock οποτε παζαρευεις.Διαβασε & καμια αγγελια


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=15609


(:uplate: ο old man θα λεει οτι ολους τους επαινους για τα zephyr τους εκανα για να πουλησω το δικο μου:rotflmao::wave2:

sapila racing
17/01/2006, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sako
Με τα ανταλακτικα που λετε θα εχω χοντρο προβλημα? Το 400αρι μοτερ δεν εχει φορεθει σε κανενα αλλο μοντελο που να το εχει φερει η αντιπροσωπια?
Ασε που εδω που ειμαι (Ξανθη) δεν κυκλοφορούν και πολλα ζεφούρια. Για να βρω 550 ή 750 πρεπει να κατεβω Θεσ/νικη και η αληθεια ειναι πως εχω βαρεθει το ψαξιμο. Χρειαζομαι ροδα επιγοντως:sick: :sick:

Μην βιάζεσαι γιατί μπορεί να βρεθείς πάλι χωρίς μηχανάκι και να το έχεις πληρώσει κιόλας.

Το μοτέρ του 400 είναι παρόμοιο με του Ζ400 F του 83, σαν κι αυτό:
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/kawasaki/kawasaki_z400f%2085.htm
το οποίο είχε εισαχθεί κανονικά αλλά δεν ξέρω να σου πώ δε τι μπορεί να διαφέρει.
Είχα δεί ένα 550 στη χρυσή ευκαιρίατην περασμένη εβδομάδα, ζήταγε 1500 ευρώ, μήπως να το κοίταγες.....

OldMan
17/01/2006, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
(:uplate: ο old man θα λεει οτι ολους τους επαινους για τα zephyr τους εκανα για να πουλησω το δικο μου:rotflmao::wave2:

Ρεεεεεεεεε!!! είστε πορωμένοι (μου φαίνεται...).

Είπα εγώ ότι το μηχανάκι ΔΕΝ είναι καλό ???

Απλά κουβαλάει όλες τις "αδυναμίες" της εποχής του !!!

Δεν είναι ζήτημα χρημάτων, αλλά του "αν θέλεις να μπλέξεις" ...

Υ.Γ.
Σαπίλα, αν ρύθμισες βαλβίδες σε Zephyr ΧΩΡΙΣ να βγάλεις τους εκκεντροφόρους, κακώς ξέφυγες από R&D της Kawasaki ....
:wave2: :beer: :wave2:

Sako
17/01/2006, 16:56
Μαγκες ευχαριστω για το ενδιαφερον
Μαλλον δεν θα βιαστω να το παρω. θα κοιταξω καταρχην αν πηγαινει πραγματικα καλα στον δρομο ωστε να μου βγαλει αρκετα χιλιομετρα. θα μιλησω και με ενα συνεργιο να δω αν θα μπορεσουν να μου το φτιαξουν σε περιπτωση που μεινει και θα δω και καμια αγγελια παραλληλα. Απλα μου την σπανε οι αγγελιες γιατι ειναι λιγο "γουρούνι στο σακί" η όλη φαση. Δεν εχεις οπτική επαφη ή καλύτερα οδηγική επαφη με το μηχανημα:( .
Τεσπα!!! :p

sapila racing
17/01/2006, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρεεεεεεεεε!!! είστε πορωμένοι (μου φαίνεται...).

Είπα εγώ ότι το μηχανάκι ΔΕΝ είναι καλό ???

Απλά κουβαλάει όλες τις "αδυναμίες" της εποχής του !!!

Δεν είναι ζήτημα χρημάτων, αλλά του "αν θέλεις να μπλέξεις" ...

Υ.Γ.
Σαπίλα, αν ρύθμισες βαλβίδες σε Zephyr ΧΩΡΙΣ να βγάλεις τους εκκεντροφόρους, κακώς ξέφυγες από R&D της Kawasaki ....
:wave2: :beer: :wave2:

Oldman ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!

Τώρα...ε ναι μάλλον είμαι λίγο πορωμένος με το μοτέρ KZ....:) αν και το μηχανάκι το πούλησα πρόσφατα...:bigcry:
Το πήρε κολλήτός και το έκανα και βόλτα την περασμένη εβδομάδα!

Είπα πουθενά ότι ρύθμισα βαλβίδες χωρίς να βγάλω εκκεντροφόρους?? Τα καπελώτα δεν διακτινίζονται εύκολα ακόμα.... Πάντως μετριούνται χωρίς να βγεί.

Οντως μπορεί να μπλέξεις με τέτοιο μηχανάκι αν είναι
μπουρ%$#λο, αλλά καλύτερα να ψάξει για 550 ή 750 παρά για το 400 που δεν θα βρίσκει τίποτα.
Συμφωνούμε???

OldMan
17/01/2006, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
....αλλά καλύτερα να ψάξει για 550 ή 750 παρά για το 400 που δεν θα βρίσκει τίποτα.
Συμφωνούμε???

Και επ'αυξάνουμε !!!

:beer: :beer: :beer:

sapila racing
18/01/2006, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και επ'αυξάνουμε !!!

:beer: :beer: :beer:

Σωστός....:beer:

Και κάτι ακόμα, αυτό το μοτέρ ήταν το τελευταίο σε παραγωγή 4 κύλινδρο, αερόψυκτο, διβάλβιδο....τέλος εποχής, αφού σταμάτησε να βγαίνει και το ZR7 :(
Εχει κι ένα ωραίο (και σε καλή τιμή ) κιτάκι η Wiseco (για GPZ750) που το πάει 810cc...
Σε άλλες χώρες (USA κλπ) βγαίνει ακόμα το ΚΖ1000 police.

zephyr1
18/01/2006, 11:15
Γεια χαρα ξανα.Τι κιτακι ειναι αυτο & ποσο στοιχιζει?Μ ενδιαφερει πολυ γιατι ψηνομε για ενα update sto zephyr:rotflmao:

sapila racing
18/01/2006, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Γεια χαρα ξανα.Τι κιτακι ειναι αυτο & ποσο στοιχιζει?Μ ενδιαφερει πολυ γιατι ψηνομε για ενα update sto zephyr:rotflmao:


Γειά σου Zephyr!!

To kit αυτό είναι στην παραγωγή πολλά χρόνια και είναι δοκιμασμένο και σε Zephyr και σε ZR7.

Περιλαμβάνει τα ΠΑΝΤΑ! Το μόνο που θα χρειαστεί είναι ρεκτιφιε oversize 3mm και φλάντζα καύσης.

Κοστίζει στην Αμερική 440$ που είναι γύρω στα 400 Ευρώ και περιλαμβάνει, πιστονια, πείρους, ασφάλειες,ελατήρια, φλάντζα κεφαλής. Συμπίεση 10,25/ 1 :sun:

κοίτα εδώ τον κωδικό Κ810:
http://www.wiseco.com/PDFs/Catalogs/CB05_Kawasaki.pdf

zephyr1
18/01/2006, 12:17
SAPILA RACING εισαι αψογος. wave2: Μηπως ξερεις τι υποδυναμη εχω μετα το κιτ ,απο οτι ξερω τωρα το 750 εχει 72 η 74 αλογα after wiseco ??

sapila racing
18/01/2006, 12:48
Το Zephyr είναι η πιό ήσυχη έκδοση αυτού του κινητήρα.
Εχει γύρω στα 65 στον τροχό, το ZR7 έχει γύρω στα 69-70 και το παλιό καλό GPZ γύρω στους 75. (Η Kawasaki του έδινε 83 στις 10.500).
Οι διαφορές είναι κυρίως από καρμπυρατέρ και εκκεντροφόρους.

Με λίγα λόγια αν έβαζες εκκεντροφόρους και καρμπυρατέρ από GPZ θα είχες αυτόματα 10 ίππους, σε πιό πολλές στροφές όμως και με την μέγιστη ροπή κι αυτή να έχει μετακομίσει ψηλότερα.
Ομως οι εκκεντροφόροι GPZ δεν μπαίνουν στην κεφαλή σου :(

Μια κεφαλή κομπλέ (αν βρείς) μπαίνει κουτί.

Τώρα το κιτ της Wiseco σε συνδυασμό με ελαφρύ πλανάρισμα για ακόμα μεγαλύτερη αύξηση συμπίεσης μπορεί να δώσει ακόμα και 10 ίππους αλλα το μεγάλο κέρδος είναι η αυξημένη ροπή και ιπποδύναμη από χαμηλομεσαίες.
Πάντως είναι πολύ καλή λύση ακόμα και χωρίς καμμια άλλη μετατροπή, για ένα γερασμένο μοτέρ που θέλει επισκευή ούτως η άλλως, μι ακαι η τιμή είναι πολύ καλή.
Εγώ αν το κρατούσα κι άλλο το ZR7 θα το έπαιρνα να το έχω stock.
Για έλα και στο http://www.riderforums.com που έχει κι άλλους πωρωμένους, θα βρείς πολλές πληροφορίες!
Εγώ είμαι ο ariszr7 εκεί :wave2:

Sako
18/01/2006, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Και κάτι ακόμα, αυτό το μοτέρ ήταν το τελευταίο σε παραγωγή 4 κύλινδρο, αερόψυκτο, διβάλβιδο....τέλος εποχής, αφού σταμάτησε να βγαίνει και το ZR7 :(


Μιλώντας για κεφαλές: το 400άρι που βρήκα νομίζω ότι έχει τέσσερις βαλβίδες στον κύλινδρο και είναι ελαιόψυκτο. Μήπως ξέρετε πότε μπορεί να κυκλοφόρησε με αυτά τα χαρακτηριστικά?

sapila racing
19/01/2006, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sako
Μιλώντας για κεφαλές: το 400άρι που βρήκα νομίζω ότι έχει τέσσερις βαλβίδες στον κύλινδρο και είναι ελαιόψυκτο. Μήπως ξέρετε πότε μπορεί να κυκλοφόρησε με αυτά τα χαρακτηριστικά?

Sorry αλλά δεν ξέρω και πολλά για το 400.
Υπάρχουν πολλές πληροφορίες σε γιαπωνέζικα site........