PDA

View Full Version : Μυστηριο...



el_hymador
16/01/2006, 21:02
Λοιπον κανονικα επρεπε να παει στα τεχνικα , αλλα εδω θα τυχει πιο αμεσης και γρηγορης απαντησης...

Λοιπον ,

Το CBF μου , παρουσιαζει το εξης :
Βαζω νεκρα ταχυτητα π.χ σε ενα φαναρι και η ενδειξη στο ταμπλο (το Ν) τρεμοπαιζει και μετα απο λιγο σβηνει...αν εχεις πατημενο τον συμπλεκτη το μηχανακι συνεχιζει να λειτουργει....αν ομως αφησεις τον συμπλεκτη σβηνει!Επαναλαμβανω πως στο κιβωτιο εχω νεκρα ταχυτητα....
Το ερωτημα μου ειναι απο που παιρνει ενδειξη το led της νεκρας στα οργανα μου (της μοτοσυκλετας!!!) και αν υπαρχει κυκλωμα η διακοπτης ομοιος με αυτον του σταντ που δεν επιτρεπει την λειτουργεια της μηχανης σε περιπτωση που αυτο ειναι κατεβασμενο.Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να σβηνει το μηχανακι επειδη δεν εχω ενδειξη νεκρας?

αυτα....

Τελικα οι Ιαπωνες καταφεραν να δωσουν Ιταλικη αισθηση στα μηχανακια τους .....
:lol:

H.A.Balafoutre
16/01/2006, 23:17
Μήπως το είχες πάει για πλύσιμο πιο μπροστά?

hornetmania
17/01/2006, 02:16
ειναι απλο! εφοσον εχεις εγγυηση παντο στους μηχανικους της αντιπροσωπιας να στο κανουν! δεν ειναι για ν'ανυσηχεις!:a30: :a30: :a30:

cbf600sa
17/01/2006, 08:12
ΦΙΛΕ Η ΕΝΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΝΕΚΡΑΣ ΣΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΣΒΗΝΕΙ Η ΟΧΙ. ΔΥΟ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ Η ΥΓΡΑΣΙΑ Η ΚΑΛΩΔΙΟ ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ Η ΧΡΗΣΗΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΗΣΥΧΟ.

adam_tsouk
17/01/2006, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Λοιπον κανονικα επρεπε να παει στα τεχνικα , αλλα εδω θα τυχει πιο αμεσης και γρηγορης απαντησης...

Λοιπον ,

Το CBF μου , παρουσιαζει το εξης :
Βαζω νεκρα ταχυτητα π.χ σε ενα φαναρι και η ενδειξη στο ταμπλο (το Ν) τρεμοπαιζει και μετα απο λιγο σβηνει...αν εχεις πατημενο τον συμπλεκτη το μηχανακι συνεχιζει να λειτουργει....αν ομως αφησεις τον συμπλεκτη σβηνει!Επαναλαμβανω πως στο κιβωτιο εχω νεκρα ταχυτητα....
Το ερωτημα μου ειναι απο που παιρνει ενδειξη το led της νεκρας στα οργανα μου (της μοτοσυκλετας!!!) και αν υπαρχει κυκλωμα η διακοπτης ομοιος με αυτον του σταντ που δεν επιτρεπει την λειτουργεια της μηχανης σε περιπτωση που αυτο ειναι κατεβασμενο.Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να σβηνει το μηχανακι επειδη δεν εχω ενδειξη νεκρας?

αυτα....

Τελικα οι Ιαπωνες καταφεραν να δωσουν Ιταλικη αισθηση στα μηχανακια τους .....
:lol:


Ετσι οπως το διαβασα.....

Μαλλον έχει φύγει το βίσμα που βρίσκεται στο σταντ. Βρες το και κουνησε το να το επιβεβαιώσεις....


:wave2:

OldMan
17/01/2006, 10:45
:wave2: :wave2: :wave2:

Ο διακόπτης της νεκράς (που δίνει και την ένδειξη στο λαμπάκι..) βρίσκεται μέσα στο κιβώτιο ταχυτήτων.

Προφανώς "τα έχει παίξει" (ουσιαστικά είναι ένας πιεστικός διακόπτης - "φούσκα") και απελευθερώνεται ενώ έχεις όντως νεκρά.

el_hymador
17/01/2006, 18:09
ευχαριστω για τις απαντησεις ..... αλλα τωρα εχω και αλλα να με απασχολουν....



www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17233 (http://)