PDA

View Full Version : BΕΛΤΙΩΤΙΚΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ



fire
17/01/2006, 14:04
Χθες που ημουν στο πρακτικερ για κατι εργαλεια πηρα ενα μπουκαλακι της STP με τιτλο petrol treatment..λεει οτι το προσθετεις στην βενζινα σε ενα γεμισμα και καθαριζει καρμπυρατερ, μπεκ και ντεποζιτο..ειναι καλο να το βαλω η θα μου κανει καμμια ζημια?...επισης επειδη καιω σουπερ (δεν εχω καταλυτη) μου ειπαν να βαλω μερικα γεμισματα με σουπερ αμολυβδη και θα βοηθησει....δεν αντιπετωπιζω καννενα προβλημα με την μηχανη αλλα καθαρα για λογους προληψης και συντηρησης...

fire
17/01/2006, 15:50
ειναι αυτο..

http://www.speeding.co.uk/acatalog/STP_Fuel_Products.html

OldMan
17/01/2006, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από fire
...επισης επειδη καιω σουπερ (δεν εχω καταλυτη) μου ειπαν να βαλω μερικα γεμισματα με σουπερ αμολυβδη και θα βοηθησει....

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Θα εμφανιστεί όπου νάναι ο SF και ποιος μας γλυτώνει ....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ πλέον ΚΑΙ η Super έχει τα ίδια ποσοστά αρωματικών υδρογονανθράκων (κυρίως βενζόλιο...) με την Αμόλυβδη.
(Αν και εγω, σαν ρομαντικός μαλάκας, θέλω να πιστεύω το αντίθετο !!!).

Από άποψη ρύπανσης είναι "μία η άλλη" !!!

Από άποψη λειτουργίας της μοτό, εξαρτάται αν έχεις την ανάγκη των "αντικαταστατών" του Μολύβδου στην Super (από άποψη λίπανσης των εδρών των βαλβίδων - κυρίως...).

Οι "αντικαταστάτες" όντως αφήνουν κάποια κατάλοιπα (πολύ λιγότερα από την παλιά "Μολυβδούχα"...) οπότε ΕΝΤΕΛΩΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ η αλλαγή κατά διαστήματα με Αμόλυβδη θα τα "καθαρίσει".

Τώρα, σχετικά με το STP Petrol Treatment, αν ΔΕΝ είσαι ΠΟΛΥ "βρωμισμένος" ΔΕΝ θα σου κάνει ζημιά !!!
(Υπάρχουν περιπτώσεις που βούλωσαν τα μπεκ του ψεκασμού από το πολύ "ξεμπούκωμα" ....).



:wave2: :beer: :wave2:

SF
17/01/2006, 17:31
Εγώ νομίζω ότι όλα μια μαύρη τρύπα είναι!!! Π.χ. έστω ότι βάζεις ένα 'αντικειμενικά καλό' καθαριστικό, και στα καπάκια πας και βάζεις μια άθλια βενζίνη (και δεν είναι τόσο τρελλό ε?) και γίνεται το μπεκ ή το καρμπ σου ... $κατα. Μετά τι συμπέρασμα να βγάλεις? Ή το αντίθετο... ή κάτι άλλο...

By the way, όλη αυτή η αρχαία ιστορία περί εδράνων βαλβίδων και σχέσης τους με μόλυβδο... να >θυμίσουμε< ότι ήταν μια μπαρούφα τελικά!

Αυτός που σου είπε να βάλεις και λίγο σουπερ αμόλυβδη, σου τεκμηρίωσε?
;)

Eπίσης μια εύλογη απορία: Ωραία, καθαρίζει μπεκ και ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΕΠΟΖΙΤΟ... τα σκουπίδια αυτά που πάνε όλα? (Του τεπόζιτου στο φίλτρο θα μου πεις, και του μπεκ καίγονται... Δηλαδή το φίλτρο γίνεται μαύρο αμέσως μετά το treatment? Έχω απορίες!!)
:)

SF
17/01/2006, 17:33
Xμ, μόλις πρόσεξα και τον τίτλο: ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΟ. Γιατί? Αφού τελικά καθαριστικό λέει είναι το προϊόν...

;)

FZR1000
17/01/2006, 23:54
Τα βελτιωτικά λογικά αυξάνουν τα οκτάνια, τα καθαριστικά καθαρίζουν (τα @@ μου) αλλα μάλλον παίζουν και 2 σε 1.

Τα καθαριστικά μούφες πρέπει να είναι...... και βασιλικό νερό να ριξεις μεσα σιγα μην καθαρίσουν χωρίς λύσιμο οι σκουριές κλπ....

fire
18/01/2006, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Xμ, μόλις πρόσεξα και τον τίτλο: ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΟ. Γιατί? Αφού τελικά καθαριστικό λέει είναι το προϊόν...

;)

εχεις δικαιο..απλα εχει μια ετικετα στα ελληνικα και το γραφει ετσι..προφανως οι μεταφραστες το petrol treatment το μεταφρασαν ετσι, δηλαδη καμμια σχεση...
Oldman, αυτο που εγραψες για το οτι μπορει να βουλωσει τα μπεκ, λιγο με τρομαξε...αν εχει τοσα πολλα καταλοιπα θα το καταλαβαινα με καποιο αλλο τροπο χωρις να ανοιξω τα καρμπυρατερ? δηλαδη λες να μην το ρισκαρω?

OldMan
18/01/2006, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από fire
..Oldman, αυτο που εγραψες για το οτι μπορει να βουλωσει τα μπεκ, λιγο με τρομαξε...αν εχει τοσα πολλα καταλοιπα θα το καταλαβαινα με καποιο αλλο τροπο χωρις να ανοιξω τα καρμπυρατερ? δηλαδη λες να μην το ρισκαρω?

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Εξαρτάται...

Συνήθως τα καθαριστικά που συνίσταται να μπαίνουν (προληπτικά) κατά τακτά χρονικά διαστήματα ΔΕΝ είναι τόσο ισχυρά ώστε να "ξεμπουκώσουν" με την μία τα "βαριά" κατάλοιπα (γόμες, βερνίκια, εστέρες κ.λ.π.).

Πάντως, η καλύτερη λύση είναι να το χρησιμοποιείς ΜΟΝΟ προληπτικά και οπωσδήποτε ΟΧΙ πριν τον Γενικό καθαρισμό (αν απαιτείται...).

:wave2: :beer: :wave2:

fire
18/01/2006, 11:05
Σε ευχαριστω...Θα δοκιμασω να του κανω μερικα γεμισματα με super αμολυβδη μηπως κανει κατι και μετα με αυτο..απο τα λεγομενα της εταιριας δεν μου κανει για κατι πολυ δυνατο

STP Petrol Treatment Specially formulated to improve engine performance and reduce fuel consumption by fighting the build-up of harmful dirt, gum, varnish & deposits in the fuel system. For best results use every 1,000 miles. Safe for catalytic converters. STP Petrol Treatment, used regularly, helps: Keep carburettors and fuel injectors clean

Reduce intake valve deposits Fight rust in the fuel system

Reduce petrol consumption Reduce exhaust emissions


...θα βαλω το 1/3 περιπου (80ml) σε ενα γεμισμα (20lt) γιατι μεσα λεει ενα μπουκαλακι σε περιπου 50lt... θα δοκιμασω και θα ενημερωσω..ευχαριστω πολυ :wave2: