PDA

View Full Version : help..φωτογραφικη μηχανη



zolotas
17/01/2006, 16:18
επιεδη ολοι θα εχετε φωτογραφικη μηχανη και ειμαι ασχετος με το θεμα .....βοηθειστε την κατασταση ,να μην παω σε καποιο μαγαζι και μου πασαρει οτι θελει αυτος.

λοιπον ...διαθετω 250Ε αλλα αν ειναι μια πολυ καλη περιπτωση δινω και 350Ε...

περιμενω προτασεις τωρααααααα.......:wave2:

Daemon
17/01/2006, 16:38
Ειχα παρει πριν περιπου 1,5-2 χρονια μια Cybershot P93 (http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=DSC-P93&site=odw_el_GR&pageType=Overview&category=DPH+Digital+Still+Cameras) με 300? και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Για all around καθημερινη χρηση ειναι πολυ καλη, για επαγγελματικα πας αλλου... Δεν νομιζω να βγαζει ακομα αυτο το μοντελο αλλα κατι παρομοιο παλι σε Cybershot θα ξαναπαρω αν ειναι..

tifoefs
17/01/2006, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
επιεδη ολοι θα εχετε φωτογραφικη μηχανη και ειμαι ασχετος με το θεμα .....βοηθειστε την κατασταση ,να μην παω σε καποιο μαγαζι και μου πασαρει οτι θελει αυτος.

λοιπον ...διαθετω 250Ε αλλα αν ειναι μια πολυ καλη περιπτωση δινω και 350Ε...

περιμενω προτασεις τωρααααααα.......:wave2:

Λιγα δινεις !!

Με 1000 κατι γινεται ...

:D

zzr2005
17/01/2006, 18:08
φίλε με τα λεφτά που δίνεις θα βρεις σίγουρα κάτι πολύ καλό....
με 350 πέρνεις πάρα πολύ καλές ψηφιακές ειδικά αν δεν θες να ειναι compact το μέγεθος τους....
πάντως να έχεις υπόψιν ότι δεν παίζουν ρόλο μόνο τα megapixel....
αν τη θές για ερασιτεχνική χρήση...για να τραβάς απλώς τις προσωπικές σου στιγμές δηλαδή....όποια κ να πάρεις με αυτά τα λεφτά θα είσαι απόλυτα ικανοποιημένος...
από την εμπειρία μου σου προτείνω να δώσεις έμφαση στην αυτονομία της μηχανής, στο αναλογικό zoom, και άν είναι δυνατόν να έχει μεγάλη κάρτα μνήμης μέσα
εγώ έχω μία που θεωρείται μέτρια...μια HP 407 ..την πήρα μόνο 100 ευρώ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος όσον αφορά ποιότητα φωτογραφίας αλλά έχει πολύ μιρκή αυτονομία (τρώει πολύ μπαταρία)....
κοίτα από olympous μεριθά κ canon μερια έχουν πολύ καλές ψηφιακέ (φυσικά κ η sony δεν πάνε πείσω)
υπάρχουν όμως κ άγνωστες μάρκες στην Ελλάδα όπως η BenQ οι οποίες στις τιμές που ψάχνεις έχουν μοντέλα με πολύ περισσότερες δυνατότητες από τον ανταγωνισμό....
κοίτα στο www.dpgr.gr καλό site για ψηφιακές φωτό

zolotas
17/01/2006, 20:16
thanx παιδια,τελικα πηρα....αν και πηγα καρφι για sony cybershot (daemon)........πολυ special ,ειπα να κανω οικονομια και κατεληξα σε olympus me 200E + 50E κατι παρελκομενα ,πακετο.

παντως η sony DCS-P200S ηταν γ@μ@τη ,με 350Ε.....:)

tifoefs
18/01/2006, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
thanx παιδια,τελικα πηρα....αν και πηγα καρφι για sony cybershot (daemon)........πολυ special ,ειπα να κανω οικονομια και κατεληξα σε olympus me 200E + 50E κατι παρελκομενα ,πακετο.

παντως η sony DCS-P200S ηταν γ@μ@τη ,με 350Ε.....:)

Μπραβο !! Καλη ειναι !

Μη πας τουρκια ομως για φωτογραφιες, διαλεξε αλλο μερος ....


:beer: :beer: :beer:

duck456
18/01/2006, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas

παντως η sony DCS-P200S ηταν γ@μ@τη ,με 350Ε.....:) [/B]

μα αφου αυτη την ειχε διαφημισει στο in.gr
με 299,00?
και βεβαια στο pixmania http://www.pixmania.com

την εβρισκες ακομα ποιο φθηνα

athandim
18/01/2006, 13:12
:rolleyes:
Ελπίζω η αγορά να μην έγινε από Γερμανό, Πλαίσιο, Ράδιο Κορασίδη κτλ...Είναι φωτιά

Είμαι και εγώ σε αναζήτηση Ψηφιακής φώτο....αλλά διαρκώς αλλάζω γνώμες, διαβάζω εντυπώσεις από χρήστες, reviews μηχανων.....και πάνω που κάπου καταλήγω κάτι θα μου τη σπάσει...(Τα θέλει και μένα ο κ@..ς μου πάντως)

Τουλάχιστον κατέληξα προς το παρόν στο μαγαζί :

http://www.katerelos.gr/

Έχει πολύ καλές κριτικές από θέμα τιμών και εξυπηρέτησης...Α, και στέλνει τις παραγγελίες, χωρίς να απαιτείται πιστωτική..

athandim
18/01/2006, 13:13

zanny
18/01/2006, 13:15
Το καλύτερο site για να δείτε για μηχανές είναι το http://www.dpreview.com/ όπου έχει φοβερά reviews για πάρα πολλά μοντέλα.

zolotas
18/01/2006, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Μπραβο !! Καλη ειναι !

Μη πας τουρκια ομως για φωτογραφιες, διαλεξε αλλο μερος ....


:beer: :beer: :beer:

:lol: ξεχασα να αποθανατισω τον λοκο της nazli,ΘΑ ΠΑΩ ΛΕΜΕ

ΓκαζοφωνιΞ
18/01/2006, 22:12
Μιας και το εθεσε ο zolotas για μηχανη μεχρι 350Ε οποιος ενδιαφερεται(και το εχω ψαξει πολυ) canon A620....Οτι καλυτερο κυκλωφορει...