PDA

View Full Version : Η πάπια, η βέσπα και το cbr



GhostDog
17/01/2006, 19:41
(το μετέτρεψα για να είναι πιο ευανάγνωστο μετά απ' την προτροπή του crs-k)

Αυτό που θα διαβάστε μόνο ταξιδιωτικό δεν είναι... αυτό έλειπε... μάλλον η περιγραφή της κυριακής μου αλλά ταξιδιωτικό σίγουρα δεν αξίζει να λέγετε... αλλά είχε πλάκα... για ένα σοβαρό μοτοσυκλετιστή θα ήταν μικρό, σύντομο και βαρετό..

Το σάββατο βράδυ είχα μιλήσει με τον Αδάμ (Vespa P200) για το αν θα πάμε βόλτα την Κυριακή... το αφήσαμε φλού ανάλογα με το πως θα ξυπνήσουμε, δεν σε εμπνέει και ο κ@λόκαιρος... :a016: Τελικώς, το πρωί κατά της 10μίση εκεί που χάζευα το forum του 0300 βλέπω ανακοίνωση για τις εκδρομές του scooter club. μία από αυτές έλεγε για Πόρτο Γερμενό. Λέω αν μπορούν τα scooter μπορούμε και εμείς.. ανοίγω χάρτες και βγάζω μια 140χλμ. απόσταση πήγαιν'έλα... θα την κάψουμε μεν αλλά θα το βγάλει (η Περσεφόνη, GLX 72cc). Τηλεφωνάκι λοιπόν κατά τις 11 και ραντεβού στις 12 στα Goody's στο δαχτυλίδι. Πέρνω και το Νίκο (4 μερών οδηγός) και είναι μέσα και αυτός με το CBR 125. Εντωμεταξύ κανείς δεν ήξερε που είναι το Πόρτο Γερμενό και γώ που τοχα δεί στο χάρτη δεν φαντάστηκα στην καμμία τι θα συναντούσαμε... :eek:

Αλλά η γκίνια μου δεν παίζει να με άφηνε έτσι εύκολα... πάω βενζινάδικο να γεμίσω και σπάει το κλειδί μέσα στην τάπα... ήμαρτον... :eyepop: πόσες είναι οι πιθανότητες να συμβεί αυτό. :confused: τέσπα με δύο κατσαβίδια αρχικά και μόνο με έναν κάβουρα μετά βρήκαμε πατέντα να την ανοίγουμε και κλείνουμε χωρίς κλειδί (και να κουμπώνει έτσι; ) βέβαια οι βενζινάδες με κοιτάζαν σαν εξωγήινο όταν έβγαζα τον κάβουρα αλλά whatever... :p

crs-k
17/01/2006, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
..................
το ποστ είναι αφιερωμένο εξαιρετικά στο Μονόλυκο που αν και δεν τον ξέρω προσωπικά με έχει ταξιδέψει σε πολλά σημεία που ελπίζω μια μέρα να βρεθώ, με τα κείμενα του.


Σ' ευχαριστω πολυ και να 'σαι παντα καλα και να ταξιδευεις! :cool:


Αν θελεις μπορεις να το "ξαναγραψεις" απο κατω, "σπαζοντας" το κειμενο σε παραγραφους και να "επισυναπτεις" στην καθε παραγραφο κι απο μια φωτο (αρκει να ειναι μικροτερη απο 100κ), ωστε να ειναι ευκολοτερα "αναγνωσιμο" και "ομορφοτερο" το οδοιπορικο.

Αν το κανεις, θα βοηθησω οπου χρειαστει ... :winka:



Και παλι ευχαριστω ( :blush: ) και παντα τετοια!


:smokin: :beer: :wave2:

GhostDog
18/01/2006, 00:15
θα το φτιάξω αύριο μετά τη δουλειά... :)

φατα μουτρα
18/01/2006, 09:06
Μπράβο ρε παιδιά.Μου θυμισατε και τα παλιά τα δικά μου αλλα και τόσων αλλων πιστεύω που με παπια βεσπες 50αρια και οτι είχε ο καθένας τρώγαμε τους δρόμους με το κουτάλι και τώρα δεν ξεμυτίζουμε αν δεν έχει λιακάδα και το μηχανακι δεν ειναι 1990000 κε με καινουρια λάστιχα GPS και βαλίτσες touratech για να πάμε στο περίπτερο.

Αλήθεια έχετε προσέξει πως οσο λιγότερο οδηγαμε τοσο περισσότερο ασχολούμαστε με τα ελαττώματα της μηχανής μας/?Ολο μας ξυνιζει και μας βρωμάει, πάντα υπαρχει το καινούριο μοντελο που ζαχαρώνουμε αλλα μόλις πας την πρώτη βολτα τα ξεχνάς όλα.

Ατιμη καταναλωτική κενωνια

Ζητω τα ΜΖ

idi
18/01/2006, 09:18
σωστοοοοοοοοοςςς :beer: :beer: :beer: ευγε :wave2:

McGyver
18/01/2006, 09:21
:a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

tifoefs
18/01/2006, 09:59
Μπραβο και ενα θελω να ξερω !!

Μπακαλιαρο και γιδα βραστη με φασολαδα πως τα ταιριαξατε ;;;

:D
:beer: :beer: :beer: :beer:

devil's animal
18/01/2006, 13:25
:a18: :a19: :a18: :a19: :a18: :a19:

πολλα μπραβο παιδια....

& φοβερη η βεσπα του φιλου σου...(αν ειναι καμια μερα να τις στησουμε- εχω μια ιδια):p


και παλι συγχαρητηρια!!!


:beer: :beer: :beer:

ΙΠΠΕΑΣ
18/01/2006, 15:10
:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:


Τα κάνω και εγώ αυτά με το σκυλόπαπο μου αλλά παρόλαυτα λόγω καιρικών συνθηκών σας αποδίδω

:a19:

Innersense
18/01/2006, 15:22
:a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

μπράβο παιδιά εύγε, το μόνο που χρειάζεται είναι ψυχή και εσείς την έχετε!

gojakla
18/01/2006, 15:26
:a18: :a18: :a18: :a18: :a18:

adam_tsouk
18/01/2006, 19:03
Πρέπει όντως να το κάνεις με τις φώτο....

Προσωπικά το διάβασα στο bikenet και λογω των φωτος, το απολαυσα...

Πάντα τέτοια και.... εις ανωτερα....


:beer: :beer:

stako
18/01/2006, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από φατα μουτρα
Μπράβο ρε παιδιά.Μου θυμισατε και τα παλιά τα δικά μου αλλα και τόσων αλλων πιστεύω που με παπια βεσπες 50αρια και οτι είχε ο καθένας τρώγαμε τους δρόμους με το κουτάλι και τώρα δεν ξεμυτίζουμε αν δεν έχει λιακάδα και το μηχανακι δεν ειναι 1990000 κε με καινουρια λάστιχα GPS και βαλίτσες touratech για να πάμε στο περίπτερο.

+100000000

Μπράβο παιδιά, μου θυμίσατε κάτι που είχα ξεχάσει και δυστυχώς δεν πραγματοποιήθηκε με φίλους τότε όπως περίμενα.....

GhostDog
19/01/2006, 12:30
Μάζωξη στα Goody's και η κλασσική φωτογραφία πριν το ξεκίνημα..


34108

GhostDog
19/01/2006, 12:31
... τους εξήγησα τη διαδρομή...


34109

GhostDog
19/01/2006, 12:33
Εδώ ενώ πάλευα να χωρέσω 3 σκ@τόφατσες σε ένα κάδρο με max απόσταση εστίασης το τεντωμένο μου χέρι... next time να θυμηθώ να διαβάσω στο manual τις μηχανής πως μπαίνει το timer... Από αριστερά προς τα δεξιά Τάσος (me), Αδάμ, Νίκος


34110

GhostDog
19/01/2006, 12:33
Μπαίνουμε Αττική Οδό και ακολοθούν όλοι ρυθμούς GLX κοινώς 30-70+km/h ανάλογα με την κλίση του εδάφους και τον κόντρα αέρα. Απ' την έξοδο της Ηρακλείου και μέχρι την Ελευσίνα ένα βανάκι της Αττικής οδού πήγαινε κονβόι πίσω μας προφανώς επειδή πηγαίναμε περπατώντας, μη μας σκουπίσει κανάς γρήγορος. Να ναι καλά τα παιδιά που μας σκέφτηκαν.

Στάση στο Σ.Ε.Α Ασπροπύργου να ρωτήσουμε σε ποιά έξοδο να βγούμε για Μάνδρα και ευκαιρεία για καμμιά φωτογραφία...


34111

GhostDog
19/01/2006, 12:34
Αφού βγήκαμε Μάνδρα και ακολουθήσαμε το δρόμο προς Θήβα ο δρόμος άρχισε να κλείνει και το χειρότερο ήταν παντού βρεγμένος... κάτι που στα κομμάτια που δεν βλέπει ο ήλιος μεταφράζετε σε πάγο... η βέσπα και το glx θέλαν πολύ μαλακές κινήσεις άλλα δεν μπορείς να πείς ότι αν δεν προκαλούσες την τύχη σου θα σε έριχνε. απλά γλίστραγε λίγο παραπάνω... Ώσπου καμμιά 10αριά χιλιόμετρα παρακάτω στο Καραούλι φάγαμε το πρώτο σοκ... χιόνιζε, ο δρόμος είχε παντού ένα λεπτό-λεπτό φιλμ νερού που ανά σημεία γλίστραγε περισσότερο και από σαπούνι σε μπανιέρα... ...

στασούλα για τσιγάρο λοιπόν... ακόμη μας έβλεπε ο ήλιος και το παλεύαμε κάπως το κρύο..


34112

GhostDog
19/01/2006, 12:34
Λέμε δε γ@μιέτε θα συνεχίσουμε... και αν δούμε ότι υπάρχει πλέον πολύ χιόνι γυρνάμε... του κερατά προς το παρόν μόνο λίγο πάγο έχει...

Εδώ να αναφέρω μια τραγική συνήθεια των ελληνικών οικογενειών που δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα σε μας. Πάνε οι οικογένειες στην εξοχή να παίξουν τα παιδιά με το χιόνι. μέχρι εδώ όλα καλά. Πάνε όμως τα παιδάκια και φτιάχνουν χιονανθρώπους στο καπώ τον αυτοκινήτων. και μέχρι εδώ καλά. Ο μπαμπάκας τους όμως γιατί δεν τα καθαρίζει αφού ξέρει ότι στην διαδρομή ο χιονάνθρωπος απ' το κούνημα και τη ζέστη θα αρχίσει να πέφτει σε κομμάτια;; Σε αρκετές στροφές κάναμε ακροβατικά για να αποφύγουμε όγκους χιονιού πουχαν πέσει απ' τα τουτού και προσωπικά έφαγα και ένα κομμάτι στη μάπα πίσω από ένα passat στην επιστροφή....

Τέσπα, στην άκρη μιας στροφής αρκετά παρακάτω σκάνε τα πρώτα χιονισμένα βουνάαααα...


34113

GhostDog
19/01/2006, 12:35
εδώ συναντήσαμε και τη μοναδική μηχανή που είδαμε να κυκλοφορεί χθές, ένα beverly 250 που χαιρετήσαμε και μας χαιρέτησε, καλό δρόμο ναχε ο άνθρωπος όπου και αν πήγαινε. περιττό να αναφέρω ότι όσοι περνάγαν μας κοιτάζαν σαν αξιοθέατα. 3 μικρά μηχανάκια τόσο έξω απ' την αθήνα με τέτοιο καιρό..


34114

GhostDog
19/01/2006, 12:36
:D


34116

GhostDog
19/01/2006, 12:37
και αρκετά σύννεφα προς τον προορισμό μας...

Παρακάτω αρχίσαμε να βλέπουμε κανά 15-20πόντο χιόνι στρωμένο παντού δεξιά-αριστερά του δρόμου που όσο ανεβαίναμε γινόταν και περισσότερο. Στον δρόμο κλασσικά πάγος... και κρύο αρκετό... σε μία απ' τις πολλές αλάνες αποφασίσαμε να μπούμε μέσα και να παίξουμε λίγο (τί;; μα ρίξε-και-σήκωσέ-το φυσικά ), να βγάλουμε και καμμιά φώτο...


34117

GhostDog
19/01/2006, 12:37
Ένας άθλιος αποφάσισε να ξεκινήσει και χιονοπόλεμο εναντίον του φωτορεπόρτερ... (εδώ ενώ σκύβει να μαζέψει χιόνι..)


34118

GhostDog
19/01/2006, 12:38
:)


34119

GhostDog
19/01/2006, 12:39
Τελικώς ανεβαίνοντας και ανεβαίνοντας φτάσαμε μέχρι τη Βίλια (πολύ χιόνι όμως ρε αδερφέ... τέσπα ή ώρα 3, 17 χιλιόμετρα βουνό μπροστά μας και άλλα τόσα κατηφόρα επιστροφή... η βέσπα δεν έχει λάστιχα, πίσω φρένο, φώτα.. το glx δεν έχει λάστιχα, μπρός φρένο, μπρός φως.. το cbr πολύ άπειρο οδηγό. μπορεί να μας έπιανε νύχτα.. θα έπεφτε καλός πάγος και θα μαζεύαμε ο ένας τον άλλο απ' τα χαντάκια... δεν μας έπαιρνε για μαγκιές... -μάλλον-, τώρα το έχω μετανοιώσει που φτάσαμε τόσο κοντά και δεν φτάσαμε... κρίμα, next time..

Στο δρόμο της επιστροφής μπήκαμε σε μια κατεστραμμένη καντίνα όπου συναντήσαμε και έναν απίστευτο μπάρμπα με μια BMW 3μισάρα του '39 να μας πιάνει κουβέντα για μηχανάκια, πολύ γέλιο. ναναι καλά ο άνθρωπος


34120

GhostDog
19/01/2006, 12:40
να και εμείς... :D


34121

GhostDog
19/01/2006, 12:43
επιμένω το βρόμικο είναι το καλύτερο γεύμα...

Η επιστροφή κλασσικά βαρετή πάλι από αττική (αυτή τη φορά χωρίς συνοδεία ) μόνο που πήγαμε καπάκι σε σπίτι φίλου να δούμε και το ματς... ε νίκησε και ο γαύρος, τι άλλο να ζητήσω;; (χμμμ... να μην έσπαγε το κλειδί ίσως;; )

σόρρυ για τις μάπα φωτογραφίες και αφήγηση

ο ποστ είναι αφιερωμένο εξαιρετικά στο Μονόλυκο που αν και δεν τον ξέρω προσωπικά με έχει ταξιδέψει σε πολλά σημεία που ελπίζω μια μέρα να βρεθώ, με τα κείμενα του.


Φαίνετε πολύ καλύτερα τώρα αλλά αν μπορείς να το συμαζέψεις και λίγο και να το κάνεις ενιαίο (με τις απαντήσεις από κάτω), αλλά δεν νομίζω να γίνετε... :)

ουπς, :blush: τώρα είδα το πμ σου... μάλλον τα έκανα σαλάτα... :sick:

Cpt. Haddock
19/01/2006, 12:46
:beer:

Είστε άπαιχτοι ρεεεε

Τρελοί τελείως, αλλά άπαιχτοι!!!

Μπράβο ρε μάγκες !!! Πάντα τέτοια (αλλα να προσέχετε, ε;)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer: :beer: :beer:

crs-k
19/01/2006, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
..............................
Φαίνετε πολύ καλύτερα τώρα αλλά αν μπορείς να το συμαζέψεις και λίγο και να το κάνεις ενιαίο (με τις απαντήσεις από κάτω), αλλά δεν νομίζω να γίνετε... :)

ουπς, :blush: τώρα είδα το πμ σου... μάλλον τα έκανα σαλάτα... :sick:


Δεν πειραζει ...

Κι ετσι μια χαρα ειναι!

Την επομενη φορα θα ειναι καλυτερο ... :winka:



Κι ευχομαι να υπαρξουν ΠΟΛΛΕΣ επομενες φορες!

:smokin: :beer: :wave2:

x-rider
19/01/2006, 13:50
ΩΡΑΙΟΙ:beer:


αντε μεχρι την επομενη


:sun: :beer: :sun:

BELZEBOYLIS
19/01/2006, 13:53
Πάντα τέτοια !!!! :beer: :beer: :a18:

cityfly
19/01/2006, 13:59
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

powerphot
19/01/2006, 23:19
...ρε παίδες!!:a013: Και εις ανώτερα:wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
19/01/2006, 23:52
Τουλάχιστον αποθανατίσατε την καλή σας τρέλα σε μερικές φωτογραφίες :lol:

Εγώ είχα κάνει πολλές τέτοιες εξορμήσεις με φίλους με ένα άλλο παλιό παπί που είχα αλλά δυστυχώς λόγω έλλειψης ρευστού δεν είχαμε φωτογραφική μηχανή και δεν φωτογραφίσαμε τις εξορμήσεις μας, για να έχουμε να θυμόμαστε ...

GhostDog
20/01/2006, 14:39
έτυχε... :D γι αυτό το έγραψα σαν ταξιδιωτικό, first time είχα φωτογραφίες. το παπί έχει πάει σε αρκετά σημεία στα πέριξ των αθηνών (και αν δεν μπούκωνε στα μέγαρα ίσως είχε φτάσει και στο στορκ :D ) αλλά τότε ούτε εμείς είχαμε φωτογραφική... :lol: :lol:

πρόσφατα πήρε ο father βιντεοκάμερα οπότε την καβάτζωσα :rolleyes: :lol: