PDA

View Full Version : Κλειδαριές συναγερμοί κουκούλες κλπ...(CBF-250)



Λεωνίδας
18/01/2006, 01:02
Τελικά το αποφάσισα και το παράγγειλα το 250 :)

Έχω αγχωθεί ήδη όμως με το θέμα της στάθμευσης... Δεν υπάρχει γκαράζ στη γειτονιά :( Αν και είναι ήσυχη και βλέπω και καλύτερα μηχανάκια στο πεζοδρόμιο (Transalp π.χ.) ανησυχώ ήδη πριν το πάρω!
Είναι κανείς στη δυσάρεστη θέση να το παρκάρει στο πεζοδρόμιο; Αν ναι, τι κάνετε για προστασία; Έχω ήδη παραγγείλει το Meta Legos3 μαζί με το μηχανάκι και σκέφτομαι να πάρω μία πολύ καλή κουλούρα Abus που θα τη δένω σε ένα κολωνάκι και ένα πολύ καλό πέταλο. Πιθανότατα να του βάλω και κουκούλα.

Από τα μαγαζιά μου είπαν ότι το συγκεκριμένο δε γίνεται εύκολα "στόχος" επαγγελματιών που θα το πουλήσουν ολόκληρο ή θα το κάνουν ανταλλακτικά γιατί δεν υπάρχει ζήτηση ούτε είναι ιδιαίτερης αξίας.

Τι γνώμη έχετε;

BMW1150
18/01/2006, 04:48
Tι να σου πω φιλε μου....αν κοιταξες στο φορουμ του αλλου του κλεψανε απο Varadero την μπροστινη δαγκανα του φρενου....η μηχανη ηταν δεμενη κατω απο πυλωτη....εγω οταν εμενα Αθηνα περπατουσα ενα τεταρτο για να παω στο παρκιν που την αφηνα...ειναι να μην την βαλουν στο ματι...

gerodim
18/01/2006, 09:33
Κοίτα η αλήθεια είναι ότι αν τη βάλουν στο μάτι θα στη φάνε. Εδώ βέβαια είναι στο χέρι σου να μην τη βάλουν. Άν Έχεις τη μηχανή δεμένη με 2 κουλούρες, λουκέτο δισκόφρενου και συναγερμό δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς με τη δικιά σου. Θα προτιμήσει να κλέψει τη δικιά μου που είμαι 4 στενά πιο κάτω και έχω μία κουλούρα και αυτή κακής ποιότητας. Για να μην φτάνουμε σε σημείο υπερβολής θα σου έλεγα να πάρεις μία αλυσίδα για να τη δένεις απο αυτές που κόβονται μόνο με τροχό (ακριβές μεν αλλά). Και πρόσεχε να τη δένεις στη μηχανή και όχι μόνο στη ρόδα (δεν είναι λίγοι αυτοί που βρήκαν τη ρόδα τους μόνο όταν γύρισαν :bawl: :bawl: ). Η αλήθεια είναι όμως ότι και εγώ δεν πιστεύω ότι εύκολα θα ασχοληθεί κάποιος με το cbfακι, πόσο μάλλον αν είναι και καλά προστατευμένο...

gerodim
18/01/2006, 09:34
Α, για πες από που, πόσο και πότε με το καλό?

Alexander
18/01/2006, 09:34
Άντε φίλε με το καλό...

Βάλε κουλούρα και κλειδαριά δισκόφρενου ή πέταλο για να αποθαρρύνεις τους αρχάριους.
Γιατί από τα τζιμάνια δεν τη γλιτώνεις με τίποτα αν στη βάλουν στο μάτι ακόμα και τσιμενταρισμένη να την έχεις...

Λεωνίδας
18/01/2006, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Α, για πες από που, πόσο και πότε με το καλό?

3.780 μετά από πολλά παζάρια με τον Meta Legos3 τοποθετημένο, την κλασική Givi 45lt τοποθετημένη, πινακίδες και τέλη... Καλά δεν είναι;

Α ξέχασα από πού :rolleyes: Βύνιος

Λεωνίδας
18/01/2006, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Άντε φίλε με το καλό...

Βάλε κουλούρα και κλειδαριά δισκόφρενου ή πέταλο για να αποθαρρύνεις τους αρχάριους.
Γιατί από τα τζιμάνια δεν τη γλιτώνεις με τίποτα αν στη βάλουν στο μάτι ακόμα και τσιμενταρισμένη να την έχεις...

Μάλλον για πέταλο με βλέπω, έχω ένα άσχημο προαίσθημα ότι μπορεί να ξεχαστώ και να ξεκινήσω με κλειδαριά δισκόφρενου και να κάνω ζημιά.
Και φυσικά κουλούρα! Έχει να προτείνει κανείς κάτι; Και τιμές αν ξέρετε...

Λεωνίδας
18/01/2006, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Η αλήθεια είναι όμως ότι και εγώ δεν πιστεύω ότι εύκολα θα ασχοληθεί κάποιος με το cbfακι, πόσο μάλλον αν είναι και καλά προστατευμένο...

Αυτό μου λένε και στα μαγαζιά... ότι το CBF250 δε γίνεται εύκολα "στόχος", και αν είναι κλειδωμένο καλά ούτε που θ'ασχοληθούν. Αλλά φυσικά αυτοί θέλουν να μου το πουλήσουν ;)

McGyver
18/01/2006, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
... μπορεί να ξεχαστώ και να ξεκινήσω με κλειδαριά δισκόφρενου και να κάνω ζημιά...

Κατ' αρχήν με το καλό, καλορίζικη και καλοτάξιδη η κούκλα σου!

:beer: :beer: :beer:

Για δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12614)...

Δουλεύει πολύ καλά :winka: ...

:wave2:

Λεωνίδας
18/01/2006, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Κατ' αρχήν με το καλό, καλορίζικη και καλοτάξιδη η κούκλα σου!

:beer: :beer: :beer:

Για δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12614)...

Δουλεύει πολύ καλά :winka: ...

:wave2:

Ευχαριστώ πολύ :D :beer: :beer:

Το έχω δει το thread που λες (βασικά έχω διαβάσει όλα τα threads για το CBF) αλλά αν έχω καλό πέταλο δεν είναι προτιμότερο από το λουκέτο δισκόφρενου;

McGyver
18/01/2006, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
...αν έχω καλό πέταλο δεν είναι προτιμότερο από το λουκέτο δισκόφρενου;

Εγώ το έβαλα επειδή ανέφερες για κλειδαριά δισκόφρενου...

Για το αν είναι καλύτερη από το πέταλο, δεν ξέρω να σου πω όμως...

:beer: :beer: :beer:

Alexander
18/01/2006, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Έχει να προτείνει κανείς κάτι; Και τιμές αν ξέρετε...
Ότι πιο ακριβό σηκώνει η τσέπη σου θα πρότεινα εγώ...
:winka:

Alexander
18/01/2006, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Εγώ το έβαλα επειδή ανέφερες για κλειδαριά δισκόφρενου...

Για το αν είναι καλύτερη από το πέταλο, δεν ξέρω να σου πω όμως...

:beer: :beer: :beer:
Από θέμα ασφάλειας ούτε κι εγώ ξέρω να απαντήσω.
Από θέμα φορητότητας πάντως, το πέταλο είναι πολύ πίσω...

Cpt. Haddock
18/01/2006, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Από θέμα ασφάλειας ούτε κι εγώ ξέρω να απαντήσω.
Από θέμα φορητότητας πάντως, το πέταλο είναι πολύ πίσω...

Γνώμη μου (μπορεί να κάνω και λάθος): Μια κλειδαριά δισκόφρενου απο αυτές που πιάνουν κολλητά πάνω στη δισκόπλακα, είναι πιο δύσκολο να κοπεί με ψαλίδι...

Ένα πέταλο όχι.

:wave2:

gdevelek
18/01/2006, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γνώμη μου (μπορεί να κάνω και λάθος): Μια κλειδαριά δισκόφρενου απο αυτές που πιάνουν κολλητά πάνω στη δισκόπλακα, είναι πιο δύσκολο να κοπεί με ψαλίδι...

Ένα πέταλο όχι.

:wave2:

Κι αν ακόμη αφήνει αρκετό τζόγο το λουκέτο, βρίσκεις ένα παξιμάδι και το βάζεις ώστε να είναι κολλητά

Και βέβαια:

Πύρος τουλάχιστον 10χιλιοστά
Κλειδί ΟΧΙ κυλινδρικό

Cpt. Haddock
18/01/2006, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Κλειδί ΟΧΙ κυλινδρικό


+1000, έτσι ακριβώς

:wave2:

Λεωνίδας
18/01/2006, 15:51
Δηλαδή κουλούρα και λουκέτο δισκόφρενου;
Λέτε να πάρω την Abus την κουλούρα; Πολλά λεφτά όμως ρε γμτ... 240e :uplate:

Cpt. Haddock
18/01/2006, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Δηλαδή κουλούρα και λουκέτο δισκόφρενου;
Λέτε να πάρω την Abus την κουλούρα; Πολλά λεφτά όμως ρε γμτ... 240e :uplate:

Βασικά απ' ότι κατάλαβες, με κανένα δεν είσαι απόλυτα ήσυχος.

Απλά, όσο πιο πολλά βάζεις, τόσο πιο πολύ καθυστερείς τον "επίδοξο"...

gdevelek
18/01/2006, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Δηλαδή κουλούρα και λουκέτο δισκόφρενου;
Λέτε να πάρω την Abus την κουλούρα; Πολλά λεφτά όμως ρε γμτ... 240e :uplate:

Είναι αρκετά λεφτά αλλά θα την κρατήσεις για όσα μηχανάκια έχεις στη ζωή σου, αν βέβαια δεν τη βρεις κι αυτή κομμένη κάποτε, όπως την έχουν βρει ορισμένοι, δυστυχώς.

Πάντως υπάρχουν κι άλλες φίρμες με αλυσίδες/λουκέτα που φαίνονται εξίσου καλά με της Abus και κοστίζουν αρκετά λιγώτερο.

Λεωνίδας
18/01/2006, 21:10
Δυστυχώς μετά από αρκετές βόλτες στη γειτονιά και αφού χτύπησα αρκετά κουδούνια έφαγα πόρτα από ΟΛΟΥΣ. Προφανώς με πέρασαν για κλέφτη :confused:

Αλλά η βόλτα αυτή κάπως με καθησύχασε γιατί είδα καλούτσικα / καλά μηχανάκια χωρίς κουκούλες / κουλούρες / πέταλα... (Ήταν και ένα supersport, δεν πήγα κοντά να δω ποιο γιατί θα παίρνανε καμία αστυνομία εντελώς χύμα... κανένα κλείδωμα! Και φαινόταν καινούριο και πανάκριβο).

Οπότε πιθανόν να μην έχει και πρόβλημα η περιοχή - ελπίζω δηλαδή γιατί απ'ότι φαίνεται έξω θα την αφήνω :(

Λεωνίδας
19/01/2006, 13:40
Παιδιά η τηλεειδοποίηση στο συναγερμό αξίζει; Μου είπαν 100e παραπάνω για το Meta Legos3. Την έχει πάρει κανείς; Τι κάνει ακριβώς; Χτυπάει και το τηλεκοντρόλ όταν χτυπάει ο συναγερμός; Μήπως δονείται κιόλας (χρήσιμο σε bar, club, σκυλάδικο κλπ);

gdevelek
19/01/2006, 13:45
Λαμβάνεις μήνυμα στο κινητό σου

Λεωνίδας
19/01/2006, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Λαμβάνεις μήνυμα στο κινητό σου

Χρεώνομαι? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Όχι σοβαρά τώρα, μόνο με sms υπάρχει;

gdevelek
19/01/2006, 14:16
Υπάρχει και άλλο που σου στέλνει MMS τη φωτό του κλέφτη καθώς καβαλάει τη μοτό σου και φεύγει, με κάμερα κρυμμένη στα όργανα.














Σοβαρά τώρα δεν ξέρω, ας απαντήσει κάποιος άλλος...

Λεωνίδας
19/01/2006, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Υπάρχει και άλλο που σου στέλνει MMS τη φωτό του κλέφτη καθώς καβαλάει τη μοτό σου και φεύγει, με κάμερα κρυμμένη στα όργανα.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gerodim
31/01/2006, 09:56
Παιδιά εγώ πάντως έχω πάρει μία καλή κουλούρα (απο αυτές που κόβονται μόνο με τροχό) η οποία όμως λόγω όγκου βάρους και έλλειψης μπαγκαζιέρας είναι σταθερά τοποθετημένη κάτω από το σπίτι μου. Είναι μάρκας cyclelock και θεωρητικά μοιάζει πολύ με αυτή της abus που έχει 240€ μόνο που αυτή έχει 100 και κάτι ψιλά. Για τις περιπλανήσεις έχω πάρει μία απλή κουλούρα της abus με 30€.
Τώρα σχετικά με το λουκέτο του δισκόφρενου άκουσα ότι αν θέλουν τη μηχανή κόβουν τη δισκόπλακα και την παίρνουν...

Τέλος μία απορία: το κλείδωμα του τιμονίου είναι τόσο για τον φούτσο όσο λέγεται?

SnakeMJK
31/01/2006, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Τέλος μία απορία: το κλείδωμα του τιμονίου είναι τόσο για τον φούτσο όσο λέγεται?

Απ ότι λένε... στις περισσότερες μηχανές με μία καλή κλωτσιά έχει σπάσει το κλείδωμα τιμονιού... :bigcry:

oulas
03/02/2006, 01:47
Αρχικα γραφτηκε οπο McGyver

Για δες εδώ...

Υπαρχει και το ελατηριο εε...





:wave2: