PDA

View Full Version : Αθήνα - Χαλκιδική, τη βοήθεια σας παρακαλώ !!!



efialtis
18/01/2006, 10:03
Καλημέρα,

Στις 4 Φεβρουαρίου ξεκινάω εκδρομούλα με φίλο από Αθήνα για Ουρανούπολη στη Χαλκιδική. (με transalp 650, tdm 900).

Προβλεπόμενες διανυκτερεύσεις είναι η Καρδίτσα και η Θεσσαλονίκη καθώς έχουμε εξασφαλισμένη φιλική διαμονή.

Ερωτώ λοιπόν τα εξής και παρακαλώ για τη βοήθειά σας.

1. Μήπως ξέρει κανείς κάποιο/α βενζινάδικο/α στην Καρδίτσα, στη Λάρισα και στη Θεσσαλονίκη που να πουλάνε πραγματική βενζίνη και όχι τσίπουρο, ποδόπλυμα ή πυρηνέλαιο ;;;;

2. Γνωρίζει κανείς κάποιο σημείο στη διαδρομή Αθήνα-Καρδίτσα-Λάρισα-Θεσσαλονίκη-Ουρανούπολη που να είναι επικίνδυνο ;;;
(λόγω έργων, κακού οδοστρώματος, που να πιάνει πάγο κτλ...)


Ότι άλλο σκεφτείτε καλοδεχούμενο.

Ευχαριστω προκαταβολικά.

zolotas
18/01/2006, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από efialtis
Καλημέρα,



1. Μήπως ξέρει κανείς κάποιο/α βενζινάδικο/α στην Καρδίτσα, στη Λάρισα και στη Θεσσαλονίκη που να πουλάνε πραγματική βενζίνη και όχι τσίπουρο, ποδόπλυμα ή πυρηνέλαιο ;;;;



Ευχαριστω προκαταβολικά.

καρδιτσα βαζω παντα στην shell,οπως μπαινεις στην πολη (δεν ειχα προβλημα)....για να μην τρεχεις σε κανα χωριο δλδ.

χαλκιδικη να προσεξεις γιατι παιζουν 3 βενζιναδικα κοντα στο χωριο ΜΕΣΗΜΕΡΙ....νερακι........πριν μια βδομαδα την πατησα στο αυτοκινητο....σαν τρακτερ εκανε.......διακοπες και μου εσβησε και στον περιφερειακο στην μεσαια λωριδα.πηγα και τον μανουρισα και μ εγραψε κανονικα.

ierax
18/01/2006, 19:59
Για μεταξυ Θεσσαλονικη-Ουρανουπολη....
Παγο πιανει στο σημειο μεταξυ Αρναιας με Παλαιοχωρι-Νεοχωρι..Αν περασετε μετα τις 9 το πρωι με λογικες θερμοκρασιες ανω του μηδεν δε θα εχετε προβλημα...
Σας συστηνω να πατε μεσω Αγιου-Προδρομου- αρναιας - στρατονι ουρανουπολη λογω της πιο ενδιαφερουσας διαδρομης.
Ειδικοτερα για την διαδρομη τωρα (το κοβω σε κομματια).....
Απο Θεσσαλονικη στριβετε στα φαναρια της Γεωργικης σχολης προς χαλκιδικη(η αν ερχεστε απο περιφερειακο στην υπερυψωμενη γεφυρα προς χαλκιδικη -3ο ποδι) προσοχη μην πατε ολο το περιφερειακο ευθεια γιατι θα βγειτε σε αλλο ποδι :) Εχετε γενικη κατευθυνση προς ραιδεστο-γαλατιστα -αγιο προδρομο...
Ο δρομος ειναι καλουτσικος και γρηγορος με σχετικες καμπες....Μπορει να συναντησετε φορτηγα που κουβαλανε τσιμεντο η χαλικια τα οποια στριβουν αριστερα κανα 2 χιλιομετρα μετα την ραιδεστο....
Απο ραιδεστο και μετα ολο ευθεια για αγιο προδρομο με καλο δρομο....
Εχει κανα 3-4 υπουλες στροφες προ της ευθειας για γαλατιστα που μπορει να εχουν χαλικι λογω βροχοπτωσεως...τιποτα τρομερο ....
Περνωντας την γαλατιστα (επανω και αριστερα σας μια και ειστε στον απο κατω δρομο) ολο ευθεια για αγιο προδρομο...Προσοχη να στριψετε αριστερα στν πινακιδα για Α.προδρομο αλλιως φευγετε για Πορτο καρρας κλπ...
Απο Αγιο Προδρομο μεχρι Αρναια εχει γρηγορα και στριφτερα κομματια τα οποια ομως γλυστρανε και ειναι αρκετα επικινδυνα και ξεγελουν αυτοκινητα και μηχανες.....(κανω τη διαδρομη απο τα γενοφασκια μου )

Αρναια σταματηστε για καφε και ενα νερο απο το πλατανο....Μετα την αρναια ακολουθουν παλαιοχωρι νεοχωρι σταγειρα κλπ και μετα ειναι οι κατηφορικες στροφες προς την θαλασσα και προς Ιερισσο.....Ενδεχεται παγος οπως ειπα στα πρωτα χιλιομετρα λογω οροπεδιου....Με το που αρχισετε να βλεπετε τις κατηφορικες στροφες για θαλασσα απολαυστε το τοπια γιατι τα ραλιαρικα βασιλευουν :)
Μετρια με κακη ασφαλτος σε σημεια και στροφες με αναποδα καμπερ.

Με το τελος των στροφων και την καθοδο σας σε επιπεδο θαλασσας φτανετε σε Τ σταυροδρομι (μετα απο μια εντυπωσιακα μεγαλη ανοιχτη αριστερη και μαι μικρη ευθεια 250 μετρων περιπου) στο οποιο πρεπει να στριψετε δεξια και αμεσως μετα αριστερα (αν ξαναστριψετε δεξια θα βγειτε Σταυρο και Ρεντινα παρεα με τους ενδοξους Λοκατζηδες :D ) Υπαρχουν πινακιδες που γραφουν προς Αγιο ορος-ιερισσο-Ουρανουπολη κλπ....
Απο το σταυροδρομι και μετα μεχρι να φτασετε ουρανουπολη ειναι ευθειες με γρηγορες καμπες με μετριο οδοστρωμα

Απολαυστε τα τοπια θα ελεγα και αποφυγετε τους συμπαθεις αγροτες με τα αγροτικα τους.....

Καλο ταξιδι και αν θελετε τιποτα παραπανω εδω ειμαστε....αν και τοπογραφικα μακρια (καταραμενη αγγλια
:bawl: )

efialtis
19/01/2006, 10:02
παιδες ευχαριστώ


όποιος άλλος έχει να πει κάτι ελευθερα

crs-k
19/01/2006, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από efialtis
.................
όποιος άλλος έχει να πει κάτι ελευθερα


... ΤΩΡΑ, αλλιως να σωπασει για ΠΑΝΤΑ! :mad:


:lol: :rotflmao: :lol:

efialtis
19/01/2006, 10:23
ετσι και αλλιως εκτος από τα δυο παλικάρια πιο πάνω, οι υπόλοιποι μέθυσαν με το αμίλητο νερο

Asotos
19/01/2006, 10:48
Ήρεμα ......

Λίγο να ξελασκάρω από δουλειά και θα σε ενημερώσω και γι΄ άλλα.



(Καρδιτσιώτης που μένει Θεσ/νίκη)

OldMan
19/01/2006, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asotos
... και θα σε ενημερώσω και γι΄ άλλα....

:lol: :rotflmao: :lol:

ΔΕΝ ρώτησε για "κωλάδικα" ο άνθρωπος, Ευάγγελε !!!!

efialtis
19/01/2006, 11:02
old man

μην μου τον αποπέρνεις

ασε να μάθουμε τίποτα

δεν ενδιαφέρει μόνο εμένα

μου τους κακομαθαίνεις (και τα κωλάδικα χρήσιμα είναι)...

Uriah Heep
19/01/2006, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από efialtis
Καλημέρα,

Στις 4 Φεβρουαρίου ξεκινάω εκδρομούλα με φίλο από Αθήνα για Ουρανούπολη στη Χαλκιδική. (με transalp 650, tdm 900).

Προβλεπόμενες διανυκτερεύσεις είναι η Καρδίτσα και η Θεσσαλονίκη καθώς έχουμε εξασφαλισμένη φιλική διαμονή.

Ερωτώ λοιπόν τα εξής και παρακαλώ για τη βοήθειά σας.

1. Μήπως ξέρει κανείς κάποιο/α βενζινάδικο/α στην Καρδίτσα, στη Λάρισα και στη Θεσσαλονίκη που να πουλάνε πραγματική βενζίνη και όχι τσίπουρο, ποδόπλυμα ή πυρηνέλαιο ;;;;

2. Γνωρίζει κανείς κάποιο σημείο στη διαδρομή Αθήνα-Καρδίτσα-Λάρισα-Θεσσαλονίκη-Ουρανούπολη που να είναι επικίνδυνο ;;;
(λόγω έργων, κακού οδοστρώματος, που να πιάνει πάγο κτλ..


Ότι άλλο σκεφτείτε καλοδεχούμενο.

Ευχαριστω προκαταβολικά.



Στη Μακεδονία έρχεσαι ρε φίλε, δεν πας trail ride στη Μογγολία!!!

Πάλι καλά που δεν ρωτάς για ενέδρες ληστών,κατσαπλιάδων κλπ

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

dimitrioskosmas
19/01/2006, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Στη Μακεδονία έρχεσαι ρε φίλε, δεν πας trail ride στη Μογγολία!!!

Πάλι καλά που δεν ρωτάς για ενέδρες ληστών,κατσαπλιάδων κλπ

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

lol

efialtis
20/01/2006, 08:40
χαλάρωσε φιλαράκο urian heep..........

επειδή ξέρω πόσο σκατα είναι οι δρόμοι για αυτο ρωτάω

ληστές δεν έχει γιατί τους έφαγες όλους....



:eyepop: :rotflmao: :yuck: :wave2: :evil: :beer: :cool: :) :p

crs-k
20/01/2006, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από efialtis
..............................
επειδή ξέρω πόσο σκατα είναι οι δρόμοι για αυτο ρωτάω
.............................


Σα βγεις στον πηγαιμο για την Ιθάκη,
να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος,
γεματος περιπετειες, γεματος γνωσεις.
Τους Λαιστρυγονας και τους Κυκλωπας,
τον θυμωμενο Ποσειδωνα μη φοβασαι.
Τετοια στον δρομο σου ποτε σου δεν θα βρεις,
αν μεν η σκεψις σου υψηλη, αν εκλεκτη
συγκινησις το πνευμα και το σωμα σου αγγιζει.
Τους Λαιστρυγονας και τους Κυκλωπας,
τον αγριο Ποσειδωνα δεν θα συναντησεις,
αν δεν τους κουβανεις μες στην ψυχη σου,
αν η ψυχη σου δεν τους στηνει εμπρος σου. :winka:



:wave2:

Dodok edessa
20/01/2006, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Στη Μακεδονία έρχεσαι ρε φίλε, δεν πας trail ride στη Μογγολία!!!

Πάλι καλά που δεν ρωτάς για ενέδρες ληστών,κατσαπλιάδων κλπ

:bigcry: :bigcry: :bigcry:





:a08: :a08: :bawl: :lol: :rotflmao: :bawl: :a54:
καποιος Βρώμισε ότι έχουμε εδώ πάνω τον old.μου βγάλατε και εμένα το όνομα του al Capone ….το σκέφτεται ο άνθρωπος…!!!:lol:
Φίλε εφιάλτη από όλα έχει και πολλά !δεν πρόκειται να έχεις κανένα πρόβλημα ..και αν νοιώθεις ανασφαλείς η έρθεις μόνος προς τα πάνω πάρε και τα κινητά μας για το οποιο απρόοπτο!!
Λίγη προσοχή παραπάνω όταν περάσεις την Θεσσαλονίκη και μετά λόγω της μεγαλύτερης κίνησης που θα βρεις (πιθανόν).
Κατά τα άλλα το οδικό δίκτυο είναι όπως παντού .δηλαδή σκατά !
οπότε καλό ταξίδι και προσοχή
:wave2: :wave2:

efialtis
20/01/2006, 11:42
ΟΚ μαγκες

το μονο που αγχωνει είναι η βενζίνη

γ@μώ το φυστικέλαια μου μεσα

Asotos
22/01/2006, 13:13
Μέχρι Λαμία, δρόμος - Εθνική, δεν έχω να σου πω κάτι ιδιαίτερο..


Φτάνοντας στην Λαμία, στα δεξιά σου έχει βενζινάδικα, εστιατόρια κλπ. Βάζω πάντα βενζίνη εκεί, λόγω παλιού γνωστού από το στρατό (shell). Αμέσως μετά, κάνεις δεξιά στην έξοδο για Τρίκαλα-Καρδίτσα, περνάς την αερογέφυρα πάνω από την εθνική και
καλώς ήρθες ...
Συνεχίζεις ευθεία, με προσοχή γιατί είναι κατοικημένη περιοχή. Η πόλη της Λαμίας είναι πάντα αριστερά σου. Σιγά σιγά πιάνεις την ανηφόρα. Ο δρόμος έχει δύο λωρίδες για το ανέβασμα και μια για το κατέβασμα, με διπλή διαχωριστική. Θέλει προσοχή,γιατί στα δεξιά υπάρχουν συνήθως λάδια και πετρέλαια από τα φορτηγά, ενώ αν πας στη μεσαία (δική σου) λωρίδα μπορεί να σου έρθει ο απέναντι που προσπερνά (παράνομα). Ο δρόμος είναι σχετικά καινούριος με καλή άσφαλτο. Στα σκιερά μέρη μπορεί να υπάρχουν νερά ή και πάγος ανάλογα με την ώρα.
Φτάνοντας στην κορυφή, αρχίζει το κατέβασμα (με μια λωρίδα δική σου τώρα) και βρίσκεσαι στο οροπέδιο του Δομοκού. Εδώ προσέχεις πλέον για αγροτικά και τρακτέρ. Αστυνομία στο Μεταλλείο (αν και σπάνια τώρα τελευταία). Περνάς το Δομοκό, κατηφορίζεις ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ και είσαι πλέον στον κάμπο. Στο Νέο Μοναστήρι αριστερά, πάνω από τις γραμμές του τραίνου - εδώ είναι το αγαπημένο μου σημείο. Ο δρόμος είναι σχετικά στενός, έχει κίνηση και πολλές διασταυρώσεις. Μην ξανοίγεσαι πολύ - εκτός κι αν έχεις ορατότητα.
Φτάνοντας Σοφάδες παρακάμπτεις την πόλη - αλλά μετά το ΚΤΕΟ και το γήπεδο υπάρχει συνοικισμός τσιγγάνων. ΠΡΟΣΕΧΕ για παιδιά που παίζουν στο δρόμο ή πετάνε αντικείμενα στους διερχόμενους. Μετά τους Σοφάδες , υπάρχει καλος και φαρδύς δρόμος με 4 λωρίδες για οκτώ δέκα χλμ. (χτύπα τελικές - 4 χλμ ευθεία, αριστερή, 200 μ. ευθειούλα, δεξιά, 4 χλμ ευθεία). Στο τέλος υπάρχει διασταύρωση, το Δέλτα όπως λέγεται με φανάρια.
Απο εδώ και πέρα ευθεία για Καρδίτσα, ΣΙΓΑ. Θεωρείται όλο αυτό το κομμάτι κατοικημένη περιοχή, έχει διασταυρώσεις, κέντρα διασκέδασης, συνεργεία κλπ. Το αγαπημένο σημείο της Τροχαίας Καρδίτσας. Μόλις περάσεις τη γέφυρα, στα δεξιά σου είναι ο περιφερειακός της πόλης, ευθεία τα ΚΤΕΛ, το γήπεδο κλπ και φτάνεις σ΄ ένα σημείο με φανάρια, που μπορείς να πας δεξιά μόνο. Μπροστά σου είναι η πλατεία και το πάρκο του Παυσιλύπου. Εδώ ας σε παραλάβουν οι δικοί σου.....
.
.
.
.
.
.
.
.

.
.
.
.
.

.
Ελπίζω να περνάς καλά . Πάντως οι επεμβάσεις στην παλιά δημοτική αγορά δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα. Καλά μπαράκια και ταβερνάκια πίσω από τα Δικαστήρια (εγκεκριμένα από τη σύζυγο). Το καλύτερό μας ήταν στην Μητρόπολη, έξω από την πόλη, στο δρόμο για τη Λίμνη.
.
.
.
.
..

.
.
.

.
.
.
Βενζίνη απ΄ όπου θέλεις. Προτίμησε όμως επώνυμα πρατήρια με κίνηση.
.
.
.

.
.
.



.
.

.
.
.

.
Και ήρθε η ώρα να φύγετε. Έχεις μάθει λίγο τα κατατόπια, για να γυρίσεις πίσω στο Δέλτα. Στα φανάρια, πας ευθεία (είχες έρθει από δεξιά- προς Αθήνα). **

Καλός δρόμος στην αρχή γιατί μετά βλέπεις έργα. Τον φτιάχνουν, γιατί είχε τα μαύρα του τα χάλια. Μην πας πολύ δεξιά γιατί ο δρόμος έχει κλίση και μπαλώματα στις άκρες του. Στην Ιτέα, καθημερινές μπορεί να εχει τροχαία. Η Λάρισα είναι πολύ κοντά, με λίγη προσοχή στα υψώματα (Βούναινα). Φτάνοντας στην πόλη, συνεχίζεις ευθεία στα πρώτα φανάρια. Μπαίνεις μέσα στην πόλη και στα δεύτερα φανάρια δεξιά. Είσαι στον εσωτερικό περιφερειακό της Λάρισας. Απο κεί και ματά, όπου δεις ταμπέλα για Θεσ/νίκη.
Βγαίνεις στην παλιά εθνική, που μετά από λίγα χλμ συναντά τον Αυτοκινητόδρομο.
Λίγη προσοχή στις στροφές του Πλαταμώνα. Λάδια πάνω στη στροφή, είναι κάτι συνηθισμένο.
.
.
.
.
.
.
.
Και μην πείτε τίποτε για τα λάδια και τα πετρέλαια στη στροφή. Την έχω πατήσει και είναι ο εφιάλτης μου...
.
.
.
.
.
.
.
.

.
.
.
Βαρετές ευθείες, διόδια που μάλλον θα σου κάνουν νεύμα ''πέρνα'' και έφτασες Θεσ/νίκη. Αν συνεχίσεις ευθεία το δρόμο όπως έρχεσαι, περνάς τα δικαστήρια και είσαι πάνω στην παραλιακή με το Λευκο Πύργο και τη θάλασσα στα δεξιά σου.
Ας σε παραλάβουν οι Θεσσαλονικείς (γιατί εγώ μάλλον θα δουλεύω πάλι).

Για Χαλκιδική, ο ierax είναι άψογος ....
.
.
.
.
.
.

.* * Οι Oldman, crk και λοιποί, θα έφευγαν από Καρδίτσα με οδηγό την πυξίδα : Βόρεια. Στο Δέλτα, θα έστριβαν αριστερά, και μετά Παλαμά, Φαρκαδόνα, Δαμάσι, Ελασσόνα, Κατερίνη , Θεσσαλονίκη. Πολύ καλή διαδρομή αλλά λόγω καιρού μην την κάνεις.
.
.

.
.
.
Δεν ξέρω αν βοήθησα ή κούρασα. (και δεν είπα τίποτα για ξενυχτάδικα και μπαρ με εισαγόμενες).
Αν χρειαστείς τίποτε άλλο, πέστο. Για βενζίνη, από Καρδίτσα μέχρι Θεσ/νίκη είναι 200-210 χλμ., οποτε με ανεφοδιασμό στη Λάρισα είσαι ΟΚ
.
.
.
.
.
Να περάσεις καλά....

efialtis
23/01/2006, 09:07
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΩ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ



Ο ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ