PDA

View Full Version : Χειμερινή απόδραση ...



matmat
18/01/2006, 11:58
Οδοιπορικό ...

Πωγώνι

...Ξενιτεμένο μου πουλί και παραπονεμένο
Η ξενιτιά σε χαίρεται κ’ εγώ έχω τον καημό σου
Τι να σου στείλω ξένε μου τι να σου προβοδίσω
Σου στέλνω μήλο σέπεται, κυδώνι μαραγκιάζει.
Στου στέλνω μοσκοστάφυλο στο δρόμο σταφιδιάζει
Σου στέλνω και το δάκρυ μου σ’ ένα χρυσό μαντήλι
Το δάκρυ είναι καυτερό και καίει το μαντήλι...

Με καρφωμένο στο μυαλό το τραγούδι της ξενιτιάς , να σιγοτρώει , σαν σαράκι την ψυχή και να φέρνει θύμισες , από χρόνια ανέμελα και τις ευωδιές του τόπου που γέννησε και μεγάλωσε τους προγόνους μου , αλλά και μια ανεκπλήρωτη υπόσχεση από το περασμένο καλοκαίρι για επίσκεψη στα πάτρια εδάφη με έφεραν αντιμέτωπο με την λογική και την διάθεση για ταξίδι .
Έτσι μετά την ματαίωση του διήμερου στον Πάρνωνα την αδρεναλίνη στα κόκκινα και τη φαγούρα στο χέρι για σφίξιμο στα γκρίπ , βρέθηκα ξημερώματα Σαββάτου να φορτώνω τις καινούριες βαλίτσες στο Άφρικα .
Ώρα 08:30 στα διόδια ένα τσιγάρο σκέψη ότι είναι τρελό αυτό που κάνω , θα με φάει το κρύο , οι αρκούδες , οι λύκοι και δεν ξέρω τι άλλο … και πρυτανεύει η αίσθηση του ταξιδιού … Εθνική Κορίνθου Πατρών και να παίζει ο Θεός παιχνίδια μια φώς και μια σκοτάδι , ψιλοβρόχι εδώ και απέναντι το Γαλαξίδι μες τον Ήλιο .
Τα χιλιόμετρα μετρήσαν γρήγορα μέχρι το Ρίο και η καινούρια γέφυρα να υψώνει απειλητικά τη θωριά της και να υπόσχεται εμπειρία πλαγιοδρομίας .


33992

matmat
18/01/2006, 11:59
...Ο αέρας και ο καιρός από αυτή την μεριά πάντως πάντα ήταν αλλιώτικος , θές τα βουνά , θες η αίσθηση ότι προορισμός είναι μέρη αγαπημένα , είναι πάντως διαφορετικός …
Οι εικόνες και ο δρόμος κάνουν παιχνίδια μέχρι την Άρτα που ο καινούριος αυτοκινητόδρομος σε φέρνουν δίπλα στο φράγμα και γρήγορα σε οδηγούν στη Φιλιπιάδα και στο φράγμα του Λούρου , όπου μετά από λίγα χιλιόμετρα μπαίνω με δάκρυα πια στα μάτια μετά από 15 χρόνια στο τούνελ που οδηγεί στον νομό Ιωαννίνων. Απαραίτητα στάση στο μαγευτικό Τέροβο , τσιγάρο , καφές , αναμνήσεις.
Η συγκίνηση με κρατά αρκετή ώρα και ο Λούρος με τις πηγές του λίγο παραπάνω να σιγοψιθυρίζει λές γλυκά τα λυπητερά μοιρολόια .
Που ήσουν ξένε κι άργησες …


33993

matmat
18/01/2006, 12:00
...Ξένος στον τόπο μου ;


33994

matmat
18/01/2006, 12:03
Τα Γιάννενα δεν τα γνώρισα αλλάξανε πολύ αυτά τα χρόνια , έγιναν μια σύγχρονη μεγαλούπολη που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το τσιμέντο που ζούμε , σε αντίθεση με την τσιμεντούπολη που έχει πολλούς λόγους να νοιώθει ζήλια και φθόνο .
Αντικρίζοντας το Μιτσικέλι χιονισμένο η προδιάθεση για περιπλάνηση είναι έντονη η ώρα όμως δεν το επιτρέπει και όσο πέφτει ο Ήλιος τον ακολουθεί στην πτώση και η θερμοκρασία , στο βενζινάδικο -2 στις 15:00 το μεσημέρι και οι δρόμοι να γλιστράν .
Προορισμός το Μοναστήρι της Παναγιάς Μολυβδοσκέπαστης , στα ΕλληνοΑλβανικα σύνορα 78 χιλιόμετρα από τα Γιάννενα .
Βρίσκω τον δρόμο για Κακκαβιά και φτάνοντας στο Ιστορικό Καλπάκι στρίβω δεξιά για Κόνιτσα αφήνοντας αριστερά μου τον δρόμο που πηγαίνει για το συνοριακό φυλάκιο της Κακκαβιάς διασχίζοντας το πανέμορφο Πωγώνι .
Η άσφαλτος στην άκρη δείχνει τα σημάδια του παγετού και ένα γρήγορο πέρασμα από τις διασταυρώσεις που οδηγούν στα ονειρικά Ζαγοροχώρια και το Πάπιγκο να υψώνεται δεξιά μου αγέρωχο με τις χιονισμένες κορυφές του να στέλνουν τον παγερό αέρα και την Αρίστη και τον Ελαφότοπο να μου γνέφουν φιλικά φτάνω στην διασταύρωση της Βίγλας .
Δίλημμα , δεξιά Κόνιτσα 14 χιλιόμετρα και 12 ακόμη μέχρι το Μπουραζανι , αριστερά 18χιλιομετρα μέχρι το μοναστήρι . Η ώρα δεν μου επιτρέπει πολύ σκέψη αριστερά και στην διασταύρωση για Βασιλικό δεξιά …
Και που είναι ο δρόμος ;
Ασφάλτινο το Δέμα ; μπα ;


33996

matmat
18/01/2006, 12:05
...Ακριβός επάνω στην διασταύρωση τα χαρούμενα μουγκανητά από τα συμπαθή τετράποδα με το παραπονεμένο βλέμμα κάνουν περίεργο συνδυασμό με τον ήχο της εξάτμισης και ο δρόμος διάσπαρτος από τα περιττά αποτυπώματα των Γελαδιών με φέρνη στην μαγεία … Δεξιά μου ο ορεινός όγκος της Τύμφης και το Πάπιγκο με την χαράδρα του Βίκου , ενώ στα πόδια μου απλώνεται ο Αώος να διασχίζει την κοιλάδα της Κλειδωνιάς και τον Βοϊδομάτη που πάει να τον συναντήσει , όπου σε μερικά χιλιόμετρα θα γίνουν ένα και θα ξεχυθούν ενωμένοι να διασχίσουν τα σύνορα θα χαθούν στα βάθη της Βόρειας Ηπείρου .


33997

matmat
18/01/2006, 12:11
Το Πάπιγκο ντύνεται στα λευκά κοιτώντας
την κοιλάδα της Κλειδωνιάς ...


33999

matmat
18/01/2006, 12:14
...Και τον Αώο που πάει να σηναντήση τον
Βοιδομάτη ...


34000

matmat
18/01/2006, 12:16
...λίγο παρακάτω οπου φουσκωμένος
πλέον θα διασχίση τα σύνορα ...


34001

matmat
18/01/2006, 12:18
... στα ανήλιαγα τούτα μέρη η φύση παραδίδη μαθήματα ...


34002

matmat
18/01/2006, 12:22
... Και το ποτάμι ακολουθή αγριεμένο
την καθορισμένη του πορεία .
Πορεια που ξέρη καλα μές τους αιώνες που πέρασαν.
Ο δρόμος που χαράζει το συντροφευει και δίπλα δίπλα προχωρούν μέχρι να φτάσουν έξω σχεδόν απο το Μοναστήρι ...


34003

matmat
18/01/2006, 12:31
... Η Παναγιά η Μολυβδοσκέπαστη οπου
οφείλει την ονομασία της στο ότι παλαιότερα η σκεπή της μονής είχε μολυβένιες πλάκες, οι οποιες σήμερα αντικαταστάθηκαν απο γκρίζες πέτρινες πλάκες της περιοχής μετα την ανακενηση στα τέλη του '80 με αρχές του '90.
Το χαγιάτι της εκκλησίας είναι τοιχογραφημένο. Η ξυλόγλυπτη, ανάγλυφη πόρτα, είναι πραγματικό έργο τέχνης. Υπάρχουν ωραίες τοιχογραφίες, ξύλινο προσκυνητάρι σκαλιστό, τοξωτά παράθυρα με διακόσμηση κεραμική. Το ξυλόγλυπτο τέμπλο εξαιρετικής τέχνης, είναι του 16ου αιώνα.
Το καθολικό είναι σταυρεπίστεγο με θόλους και ψηλό τρούλο και το δάπεδο του ναού είναι πλακόστρωτο. Πιθανολογείται ότι η μονή χτίστηκε από τον Αυτοκράτορα του Βυζαντίου Κωνσταντίνο Πωγωνάτο.
Η κτητορική επιγραφή της εκκλησίας αναφέρει το έτος 1521. Στον περίβολο της εκκλησίας βρίσκεται και ο απλός τάφος του Δεσπότη Κονίτσης - Δρυϊνουπόλεως Σεβαστιανού.
Η μονη εχει δυνατότητα φιλοξενιας κατα την εορταστική περίοδο , τον δεκαπενταύγουστο δηλαδή , της Κοιμήσεως της Θεοτόκου οπου γίνεται και το ονομαστό πανυγήρι στο ομόνυμο χωριό .
Αν θέλετε να μείνεται μπορειτε να συνενοηθητε με τους μοναχούς
Τηλ: 26550 24175

matmat
18/01/2006, 12:36
... Ο περίβολος της Μονής


34006

matmat
18/01/2006, 12:52
…Μωρ’ Δεροπολίτισα μωρ’ καημένη
Μωρ’ Δεροπολιτισα ζη μωρ’ ζηλεμένη
Συ’ ντα πας στην εκκλησιά μωρ’ καημένη
Για προσκύνα και για μας ζη μωρ’ ζηλεμένη…

Λέει το Πωγωνίσιο πολυφωνικό τραγούδι

Όσο και να μην το θες, ακόμη και σαν ταξιδιώτης ένα κερί θα το ανάψεις , μόνο και μόνο που έφτασες εδώ , μόνο έστω και στο αντίκρισμα της αρμονίας , πόσο μάλλον εγώ που το ήθελα .
Η κατανυκτική ατμόσφαιρα του εσπερινού με απογείωσε για λίγο και έφερε την ψυχή σε άλλη διάσταση…
Μερικά λουκούμια αργότερα , φίλεμα των Μοναχών μια μικρή κουβέντα με τον Ηγούμενο , και μερικά τσιγάρα με τον απαραίτητο καφέ που ταξίδευε μαζί μου ,
Βρέθηκα πάλι στο δρόμο με τις εικόνες .

matmat
18/01/2006, 18:21
Εικόνες που με φέραν μπροστά στο παλιό φυλάκιο των συνόρων και τις παιδικές θύμισες να ξεχειλίζουν...


34045

matmat
18/01/2006, 18:27
... Και να ξεχύνονται οπό τα γεφύρια πλήθος τα συναισθήματα ενώ γίνονται ένα με το ποτάμι που αντιφεγγίζει τα χρώματα του δειλινού...


34046

matmat
18/01/2006, 18:31
...Ενώ περνά την παλια γέφυρα του στρατού με το ξύλινο ακόμη και σήμερα υπόστρωμα ...


34047

matmat
18/01/2006, 18:45
Το δίστρατο που σε φέρνη απο τον δρόμο της Κόνιτσας , προδιαθέτει τον ταξιδιώτη για το τι επακολουθεί στο Μπουραζάνι .
Ταβέρνες με πλήθος νοστιμιών από ντόπια κρέατα , Πέστροφες τηγανητές σε φρέσκο βούτυρο , ή ψητές για τους έχοντες χοληστερίνη , κυνήγι από το τοπικό εκτροφείο θηραμάτων , από ελάφι και αγριογούρουνο μέχρι φάσες και πέρδικες .
Μπορείτε να μείνετε στον τοπικό παραδοσιακό ξενώνα , να δείτε το Μουσείο
Υδροκίνησης , ή να περιπλανηθείτε στα μονοπάτια που είναι αρκετά εκεί γύρω . Προσοχή μόνο μην περάσετε τα σύνορα!!!


34049

matmat
18/01/2006, 19:05
Ο χρόνος μοιάζει να σταματά εδώ πάνω
η ώρα όμως προχωρά και η μέρα που σιγά σιγά χάνεται πίσω στα αγέρωχα και γεμάτα ιστορίες βουνά του Πωγωνίου κάνει το οδόστρωμα πιο παγερό και την περιπλάνηση πραγματική περιπέτεια χαρίζοντας εμπειρία και ένα μίγμα συναισθημάτων από τα μαγικά χρώματα του ουρανού που ετοιμάζεται να ντυθεί τα νυχτερινά του πέπλα , ωστόσο το φεγγάρι σε μια επίδειξη θαυμαστής ομορφιάς ολόγιομο και ολόλαμπρο αρχινά την ανοδική του πορεία στο στερέωμα ξεπροβάλλοντας δειλά – δειλά από την Τύμφη , προσπάθησα να το αιχμαλωτίσω ενώ σκαρφάλωνε και κοιτούσε από ψηλά τις κορυφές της Πίνδου …


34050

matmat
18/01/2006, 19:24
Γυρίζοντας απο τον ίδιο δρόμο συναντώ την διασταύρωση ( Δέμα ) που πάει για Βασιλικό 5χλμ Κεφαλόβρυσο 7χλμ δεξιά όπως επιστρέφω ( αριστερά όπως πήγαινα)
ενώ ευθεία και λίγο αριστερά είναι ο δρόμος για Γιάννενα τον οποίο και ακολουθώ για 5χλμ κάνοντας δεξιά για Γεροπλάτανο 1χλμ Ρουψιά 7,5χλμ και Ωραιόκαστρο ( Λαχανόκαστρο ) 12χλμ ( από την διασταύρωση ) .
Η διαδρομή ονειρική ! μέσα σε ένα δάσος από Βαλανιδιές που μες τα χρώματα του αποσπερίτη δίνουν έναν παραμυθένιο και απόκοσμο τόνο , ο στενός επαρχιακός δρόμος με φέρνει στο χωριό που τούτη την ώρα μοιάζει ξεχασμένο να κοιμάται στην αγκαλιά του παρελθόντος

matmat
18/01/2006, 19:32
Το κρύο έχει αφήσει έντονα τα σημάδια του επάνω μου, τα ανάμικτα συναισθήματα αντικρίζοντας τον κάτω μαχαλά και το σπίτι κάνουν την κούραση να φανερωθεί και την ανάγκη για φωτιά και ανάπαυση επιβεβλημένη . Μερικές σταφίδες που κουβαλούσα μαζί μου και μασούλαγα κατά διαστήματα το τσίπουρο που είχε αφημένο ο Πατέρας μου και το τζάκι ήταν η νυχτερινή μου συντροφιά .


34051

matmat
18/01/2006, 19:40
Το ξημέρωμα με βρίσκει ξύπνιο να αναπολώ
τις παιδικές σκανταλιές σε αυτό το σπίτι και
την ανατολή απο το Πάπιγκο .
Βγαίνοντας στο χαγιάτι με τον καφέ να αχνίζει στο χέρι το βλέμμα συναντά τον ουρανό που έχει πάρει φωτιά


34052

matmat
18/01/2006, 19:51
Η έντονη ανάγκη για περιπλάνηση στα βήματα του παρελθόντος με οδηγούν στο ποτάμι που εκείνη την ώρα αχνίζει από την διαφορά της θερμοκρασίας , ορμώντας με μανία να τρυπώσει στριμωγμένο στις καμάρες του πέτρινου γεφυριού , ενώ ο Ήλιος στο έβγα του ακόμη χαϊδεύει τη ράχη του


34054

matmat
18/01/2006, 19:58
Που οδηγεί στα παραμελημένα χωράφια...:(


34055

matmat
18/01/2006, 20:04
Η εγκατάλειψη και η φτώχια συναγωνίζονται σε τούτο τον τόπο με την ομορφιά να σε αποζημιώνει σε κάθε σου βήμα


34056

matmat
18/01/2006, 20:12
... όσοι μπορούν ανακαινίζουν τα αρχοντικά τους όχι όμως και την αισθητική τους ( το πατρικό της γιαγιάς [σύγχρονο πια ] και μερική άποψη του χωριού )
με την Παναγία την Παλιουρή στην κορυφή του . Γιορτάζει στις 8 Σεπτέμβρη με μεγάλο πανηγύρι που κλείνει και τον κύκλο του καλοκαιριού


34058

matmat
18/01/2006, 20:18
Η Νεμέρτσικα ( Ντούσκο ) στο βάθος ντυμένη νύφη , παίρνοντας τα χρώματα
που της στέλνει το Πάπιγκο γνέφει καλώντας ένα βλέμμα να την κρατήσει για πάντα στην ψυχή όποιου την κοιτάξει .


34060

matmat
18/01/2006, 20:23
Τα βήματα βαριά και η ώρα της αναχώρησης δύσκολη , το φόρτωμα στην πιστή και υπομονετική σύντροφο στο ταξίδι είναι αργό και αυτή ανυπόμονη να πάρει πάλι τους δρόμους


34062

matmat
18/01/2006, 20:28
Μια τελευταία ματιά πριν σφαλίσει το μάνταλο τη βαριά ξύλινη πόρτα και αφήσει πίσω ένα κομμάτι ψυχής ...


34063

matmat
18/01/2006, 20:33
Και ενα ακόμη βλέμμα στην κτητορική επιγραφή ...


34064

matmat
18/01/2006, 20:47
Μια στάση στο ένα απο τα δύο καφενοχασοποταβερνομπακάλικα του χωριού για ένα καυτό τσάι του βουνού που έχει όλα τα αρώματα του τόπου και λίγη κουβέντα με τον παιδικό μου φίλο Λεωνίδα ιδιοκτήτη πλέον του καφενέ κάνει την καρδιά να γεμίσει πλέον από συγκίνηση
με την εγκαρδιότητα και την απλότητα ατών των ανθρώπων .
Η αναχώρηση αναπόφευκτη με μια ακόμη επίσκεψη στο μνήμα της Γιαγιάς και του Παππού και ένα κεράκι στον Αι Θανάση , μια υπόσχεση για γρήγορη επάνοδο στον όμορφο τούτο τόπο , με τον Γορμό φουσκωμένο να διασχίζει το χωριό και την ψυχή πλημμυρισμένη από εικόνες και συναισθήματα .
Πλημμυρισμένη σαν το χωράφι από το κεφάλι της πηγής στα όρια του χωριού ...


34066

matmat
18/01/2006, 21:02
Ο δρόμος της επιστροφής αργός , δυσκίνητος το βλέμμα να τριγυρνά και να ρουφά τις εικόνες του χειμώνα , του δάσους του Μερμυγκιάρη , με τις Βελανιδιές να ετοιμάζονται , σε λίγο να βάλουν τα καλά τους και τα περήφανα Ηπειρώτικα Βουνά ,να κουβαλούν στη ράχη τους τα χιόνια αγόγγυστα .
Φέρνουν τα χιλιόμετρα πάλι τον θλιμμένο ουρανό να ταιριάξει με το βάρος της καρδιάς . Ένα τσιγάρο ακόμη μια ακόμη ματιά στην φύση , στην ομορφιά , την αρμονία . Ποιος μπορεί να κλειστή μέσα και να φάει ή να πιει ένα καφέ ακόμη .
Μια ακόμη στιγμούλα για συντροφιά στην μονοτονία της πόλης . Αμβρακικός …


34068

matmat
18/01/2006, 21:08
…Ποιος στ’ αλήθεια είμαι εγώ και που πάω
Με χίλιες δυό εικόνες στο μυαλό …

Τραγουδά ο Νιόνιος … κι εγώ αναρωτιέμαι !
Εθνική Πατρών Αθηνών και πίσω .
Πίσω πού ; ακόμη εκεί είμαι …
Ξένος στον τόπο μου …


:wave2:

sas
19/01/2006, 09:04
Ωραίος ο matmat!!!
και ωραία περιγραφή

matmat
19/01/2006, 09:39
Πληροφορίες

Της πέτρας Αυτοκρατορία η Ήπειρος όλη. Της πέτρας, της σκληρής και της άγριας, που η Ανάγκη -και το τέκνο της, η μαστοριά του- τη μετάπλασε σε εργαλείο του, σε στοιχείο υπηρετικό της ζωής του, σ' όλο το πλάτος της". "Και επί ταύτης της πέτρας οικοδομήσω μου την ζωήν" σκέφθηκε και αποφάσισε - όπως αργότερα Εκείνος! Δεν είναι όψη η Ήπειρος, δεν είναι γνώση. Είναι περιπέτεια αισθήσεων και αισθημάτων. Είναι συγκίνηση και ρίγος, είναι λαχτάρα και πόνος. Είναι δέος και ίλιγγος στο χείλος του θεού. Είναι μέθη, είναι έρωτας. Είναι όλα. Καλώς ήλθατε στην Ήπειρο!
http://www.epirus.org
Η επαρχία Πωγωνίου, η οποία καταλαμβάνει περίπου 500 τετραγωνικά χλμ στο βορειοδυτικό τμήμα του Ν. Ιωαννίνων, είναι από τους λιγότερο γνωστούς τουριστικούς προορισμούς του Νομού. Η πλούσια ιστορία του αρχίζει από την εποχή των προελλήνων και των Πελασγών. Ελευθερώθηκε από τους Τούρκους το 1913. Το 1940 βρέθηκε στο επίκεντρο των γεγονότων και των πολεμικών επιχειρήσεων του Ελληνοϊταλικού πολέμου. Η περιοχή έχει πλούσια λαϊκή παράδοση και τα πανηγύρια των χωριών διατηρούν την κληρονομιά αιώνων
Η ακριτική επαρχία του Πωγωνίου καταλαμβάνει το Βορειοδυτικό τμήμα του νομού Ιωαννίνων. Περιβάλλεται από τα βουνά: Νεμέρτσικα, Μπόζοβο, Μακρύκαμπο, Μουργκάνα, και Κασιδιάρη. Έχει 35 χωριά και χωρίζεται σε δύο περιοχές. Το Βόρειο και το Νότιο ή Κάτω Πωγώνι. Ένα τμήμα του Επάνω Πωγωνίου υπάγεται στην Αλβανία. Προκειται για τα χωριά Σωπική, Σκωριάδες, Πολύτσανη, Σέλτση, Τσιάτιστα, Χλωμό και Μαυρόγερο. Στο Παλιό Πωγώνι υπάγονταν και μερικά χωριά τα οποία σήμερα υπάγονται στην επαρχία Κονίτσης ή δεν υπάρχουν καν σήμερα.
Στις πλαγιές του βουνού Κουτσόκρανο και στις κοινοτικές εκτάσεις των χωριών Μερόπη και Παλιόπυργος, οι αρχαιολογικές ανασκαφές που ενήργησε ο Ηλίας Ανδρέου απέδειξαν ότι η περιοχή κατοικήθηκε από τους προϊστορικούς χρόνους, πριν από το 2000 π.Χ. Οι κάτοικοι της περιοχής απότελούσαν μια γεωργοκτηνοτροφική κοινότητα και είχαν επικοινωνία και όμοιες εκφάνσεις της ζωής με τους κατοίκους των άλλων περιοχών της Ηπείρου και της άλλης Ελλάδας. Γι’ αυτό η Εφορεία Αρχαιοτήτων Ιωαννίνων έχει κηρύξει την κοιλάδα του ευρύτερου τμήματος που ανήκει στις εκτάσεις των κοινοτήτων Σταυροσκιαδίου, Δρυμάδων, Μερόπης, Παλιόπυργου, Κάτω Μερόπης, και Ωραιοκάστρου, ως περιοχή ειδικού αρχαιολογικού ενδιαφέροντος.

matmat
19/01/2006, 09:40
Στη Ρουψιά κοντά στο Ξωκλίση της Αγ. Παρασκευής
Υπάρχη παλαιολιθικός τύμβος εύκολα επισκέψιμος , ενώ στο Ωραιόκαστρο μπορείτε να περιηγηθήτε στο ερειπωμένο Ενετικό φρούριο χτισμένο πάνω σε παλιότερο οικοισμό των Χαόνων.
Από το 1449 αρχίζει η σκληρότερη σκλαβιά στα μέρη εκείνα. Γιατί αν στην υπόλοιπη Ελλάδα κυρίαρχοι είναι μόνο οι Τούρκοι , στο Πωγώνι και τη Βόρεια Ήπειρο είχαν και τους Αλβανούς. Η καθημερινή ζωή έχει γίνει εφιαλτική. Επιδρομές, φόνοι, σφαγές, ατιμώσεις, έχουν μετατρέψει σε κόλαση τη ζωή των Πωγωνησίων.
Αυτός είναι και ο λόγος που έχουμε το μοναδικό φαινόμενο, ώστε και στην πιο χαρούμενη εκδήλωση, το γλέντι αρχίζει πάντα με μοιρολόι. Ακόμη και στο γάμο, ο πρώτος σκοπός που θα παίξουν οι οργανοπαίκτες θα είναι μοιρολόι. Μοιρολόγια γεμάτα πάθος, δημιουργίες ανθρώπων βασανισμένων, τα οποία απεικονίζουν την ψυχοσύνθεση που δημιούργησαν τα βάσανα.
Η Ολλανδή μουσικολόγος Εύα Μολέν, που μελέτησε το Πωγωνήσιο μοιρολόι επί τρία χρόνια έχει πει συγκινημένη:" Όταν ακούω το Ηπειρώτικο μοιρολόι, δακρύζω. Νοιώθω μια συναισθηματική φόρτιση, κάτι αλλάζει μέσα μου, κάτι που μοιάζει να με συνδέει με τη γη, τη φύση και την ιστορία".

Αρχαιολογικός χώρος Κοιλάδας Γορμού. Οικισμός και νεκροταφείο από τον 11ο - 4ο αιώνα π.Χ στη θέση Ανεμόμυλος Μερόπης, αρχαιολογικοί χώροι προϊστορικής εποχής στις θέσεις Παλιούρια και Παναγιά Πλάση στον Παλαιόπυργο, προϊστορικοί κιβωτιόσχημοι τάφοι στη θέση "Γκλάβα" της Κάτω Μερόπης, ίχνη ακροπόλεων στο Βασιλικό και στο Ωραιόκαστρο.
Όλη η περιοχή της κοιλάδας Γορμού έχει κηρυχθεί αρχαιολογικός χώρος από το Υπουργείο Πολιτισμού.

matmat
19/01/2006, 09:41
Διαμονή - Φαγητό.
Ξενώνας «Πανόραμα» Α’ κατηγορίας - ενοικιαζόμενα δωμάτια
(Ωραιόκαστρο , τηλ.06570- 41440),
http://www.panoramapogoni.com/
κοινοτικοί ξενώνες στο Βασιλικό και στη Ρουψιά ,
ξενώνας της Αδελφότητας Παλαιοπυργιοτών
Αθηνών - Πειραιώς στον Παλαιόπυργο και ξενώνας της Αδελφότητας
Κάτω Μεροπαίων Θεσσαλονίκης στην Κάτω Μερόπη.
Καφετέρια - Ψησταριά - Ταβέρνα «Πανόραμα» (Ωραιόκαστρο, τηλ.06570- 41591)
Καφενεία - Ψησταριές στο Κεφαλόβρυσο , στο Βασιλικό και υπόλοιπα
Δημοτικά Διαμερίσματα.

Ο ποταμός Γορμός με τις πηγές του, το όρος Νεμέρτσικα, τα ιδιαίτερου κάλλους και εύκολης προσπέλασης δάση συνθέτουν ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον φυσικό τοπίο. Ολόκληρη η περιοχή προσφέρεται για κυνήγι και προσελκύει μεγάλο αριθμό κυνηγών στη διάρκεια της κυνηγετικής περιόδου .Ο ποταμός Γορμός προσφέρεται για ερασιτεχνικό ψάρεμα και είναι προσπελάσιμος σε πολλά σημεία. Η ορειβασία στη Νεμέρτσικα και οι περίπατοι παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Όλη η περιοχή φημίζεται για τα παραδοσιακά προϊόντα της, όπως τσίπουρο, τυροκομικά, πίτες, τσάι, μέλι Ντόπια κρέατα και άλλα.

Η ονομασία Πωγώνι προέρχεται, κατά τους περισσότερους ιστορικούς, από τον βυζαντινό αυτοκράτορα Κωνσταντίνο IV Πωγωνάτο.
Ο Δήμος Άνω Πωγωνίου βρίσκεται στη βορειοδυτική πλευρά του Νομού Ιωαννίνων και περιλαμβάνει τα ακόλουθα 9 Δημοτικά Διαμερίσματα: Κεφαλόβρυσο, ( Έδρα του Δήμου )..οπου βρίσκεται και το εργοστάσιο της Μεταλλουργικής Βιομηχανίας Ηπείρου, όπου γίνεται η κοπή των κερμάτων euro. Άγιος Κοσμάς.. Βασιλικό.. Ωραιόκαστρο.. Παλαιόπυργος.. Κακόλακκος.. Μερόπη.. Κάτω Μερόπη.. Ρουψιά.. Είναι χωριά με μακρά ιστορία και παράδοση . Η έκταση του Δήμου είναι 137 χιλιάδες στρέμματα και ο μόνιμος πληθυσμός 2100 κάτοικοι, ενώ το καλοκαίρι ο πληθυσμός υπερβαίνει
τους 5000 κατοίκους.
Το υψόμετρο των Δημοτικών Διαμερισμάτων κυμαίνεται από 550 έως 960 μέτρα.
Το κλίμα είναι καλό με ήπιους χειμώνες και δροσερά καλοκαίρια.

Δημαρχείο 2657041166 και 2657041196,
Αστυνομικός Σταθμός 26570-41216 ,
Σταθμός Συνοριακής Φύλαξης 26570-41450 & 26570-41451 ,
Ταξί 26570-41297 & 26570-41766 ,
Αγροτικό Ιατρείο Κεφαλοβρύσου 26570-41586 ,
Αγροτικό Ιατρείο Βασιλικού 26570-41300

matmat
19/01/2006, 09:42
Το όρος Νεμέρτσικα βρίσκεται στα βόρεια του Πωγωνίου, στα σύνορα με την Αλβανία. Έχει υψόμετρο 2.209 μ και είναι ένα από τα ψηλότερα βουνά του νομού Ιωαννίνων. Προσφέρει ιδανικές συνθήκες για ορειβασία στους έμπειρους ορειβάτες μέσα από όμορφες διαδρομές σε καταπράσινα παρθένα δάση.
Με σημεία αφετηρίας την Μερόπη, το Κεφαλόβρυσο ή τον Παλαιόπυργο μπορεί κανείς με διαδρομές των 3 ή 4 ωρών (σηματοδοτημένα μονοπάτια δεν υπάρχουν), να απολαύσει την εξαιρετική θέα του Πωγωνίου από την Νεμέρτσικα, ιδίως από τις θέσεις Μπιτσικόπουλο και Προφήτης Ηλίας.

matmat
19/01/2006, 09:45
Και λίγα λόγια για τους Χάονες ...


ΧΑΟΝΕΣ

Οι Χάονες θεωρούνται σαν το αρχαιότερο από τα δεκατέσσερα ηπειρωτικά φύλα. Λαός ιδιαίτερα σκληρός και μαχητικός, διακρινόταν για το σύστημα αυτοδιοίκησης που βασιζόταν όχι στη βασιλεία μα στο αιρετό χαρακτήρα της. Οι Χάονες κατόρθωσαν να κυριαρχήσουν σε όλη την Ήπειρο, η οποία τα πανάρχαια χρόνια ονομαζόταν και Χαονία. Στη συνέχεια, γνώρισαν την παρακμή για να περιοριστούν στα φυσικά όρια της προέλευσής τους. Τον 5ο π.Χ.αιώνα, Χάονες μετοίκησαν στην Καλαβρία και τη Σικελία, όπου πολύ αργότερα τους συναντάμε με την ονομασία Χώνες.



Η αρχαία Χαονία εκτεινόταν από τις βόρειες όχθες του ποταμού Καλαμά (Θύαμι) μέχρι τα ενδότερα της σημερινής Βορείου Ηπείρου, τα Ακροκεραύνια Όρη. Σημαντικότερες πόλεις της ήταν η Φοινίκη, ο Ογχησμός (σήμερα Αγ.Σαράντα), η Χίμαιρα (Χειμάρρα) και η Πολιανή ( Πολύτσανη).


:wave2:

matmat
19/01/2006, 09:48
Να είστε όλοι καλά
και καλα ταξίδια στους πανέμορφους
τόπους της ξεχασμένης Ελλάδας .
υπάρχουν μέρη που μας περιμένουν μέρη που όσες φορές και να τα επισκευτείς πάντα εχουν κάτι διαφορετικό .

:wave2:

crs-k
19/01/2006, 10:04
Μπραβο ρε Ματθαιε!

Ωραια μερη και περιγραφες ... :)

Κριμα που δεν ηρθα μαζι σου ... :rolleyes:
Αλλα ειχα αναλαβει αλλη υποχρεωση οπως ξερεις.

Υποσχομαι οτι θα παμε και μαζι, αλλα τριημερο τουλαχιστον για να το ευχαριστηθουμε ... :cool:


:smokin: :beer: :wave2:

matmat
19/01/2006, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μπραβο ρε Ματθαιε!

Ωραια μερη και περιγραφες ... :)

Κριμα που δεν ηρθα μαζι σου ... :rolleyes:
Αλλα ειχα αναλαβει αλλη υποχρεωση οπως ξερεις.

Υποσχομαι οτι θα παμε και μαζι, αλλα τριημερο τουλαχιστον για να το ευχαριστηθουμε ... :cool:


:smokin: :beer: :wave2:

Να εισαι καλα βρε Χρηστο και 3 μέρες αν φτάσουν κι αυτές ειναι πολλές οι εικόνες γαμώτο ... :beer:
Μερικές φορές και τα μοναχικά ταξίδια ειναι επιβεβλημένα ειναι ταξίδια ψυχής !!!

:beer: :wave2: :beer:

argy_kap
19/01/2006, 10:33
:a23: :a23: :a23:

x-rider
19/01/2006, 10:35
ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ


και τα μερη & οι διηγηση


:beer:

Cpt. Haddock
19/01/2006, 10:46
Ά ρε Ματθαίε, συντοπίτη...

Με συγκίνησες ρε παλιάνθρωπε...

Αν και πάω συχνά στη Ήπειρο (Πρέβεζα αλλά και Γιάννενα), στο Πωγώνι (καταγωγή της γιαγιάς μου όπως σου είπα) έχω χρόνια να πάω....

Μου ήρθαν στο μυαλό εικόνες από Βύσσανη και ρημαγμένα πατρογονικά σπίτια...

Από Δελβινάκι... Χάνι Τερόβου, Χάνι Μπουραζάνι, Καλπάκι (με το μνημείο και τις αφηγήσεις του παππού μου από τη Γραμπάλα)...


Έβαλες και τη Δεροπολίτισσα ρε άτιμε...

:beer:

Άψογος, εύγε!!

Την επόμενη φορά μαζί... να σας φιλοξενήσω κιόλας

Απειρωτάν!

:wave2:

x-rider
19/01/2006, 10:52
και εγω μεσα , εφτασα 100 χρονων


και δεν εχω παει απο αυτα τα απιθανα μερη!


αιντε να κανονισουμε κανα τριημερο

crs-k
19/01/2006, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
..................

Την επόμενη φορά μαζί... να σας φιλοξενήσω κιόλας

Απειρωτάν!

:wave2:


Συντομα ελπιζω ... :winka:

Μεσα στον Φλεβαρη ας πουμε ... :D

Cpt. Haddock
19/01/2006, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Συντομα ελπιζω ... :winka:

Μεσα στον Φλεβαρη ας πουμε ... :D


:confused: :confused: :confused:

Μανία με τα κρύα αυτός ο άνθρωπΑς...

:sick:

Χάθηκε να μπει η άνοιξη ρε βρωμόλυκε;

:wave2: :beer:

Nik0s
19/01/2006, 11:07
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ !

Μπράβο Ματ, τρομερά μέρη.... τρομερές περιγραφές... τέλεια!

:beer: :beer: :beer: :wave2:

Dodok edessa
19/01/2006, 11:24
Ωραίος ο Ματθαίος !!!
Να κάνης συχνά τέτοιες βόλτες ,ταξιδεύοντας και εμάς ,έστω και με την σκέψη !
:wave2: :wave2:

crs-k
19/01/2006, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:confused: :confused: :confused:

Μανία με τα κρύα αυτός ο άνθρωπΑς...

:sick:

Χάθηκε να μπει η άνοιξη ρε βρωμόλυκε;

:wave2: :beer:


Θα 'χει βαλει ζεστα τοτε ρε και θα 'μαστε για πιο ψηλα ... :cool:

matmat
19/01/2006, 13:42
Ετσι κι αλλιώς χαμηλα ειναι απο 650 εως 990 υψόμετρο

:lol: :lol: :beer: :lol: :lol:

KaTaNaS
19/01/2006, 13:49
πολύ όμορφο ταξίδι μας πήγες ματθαίε...


κούκλα και η μαυρούλα σου με τα μπαούλα της


πάντα τέτοια


:sun: :sun: :sun: :wave2:

Y.DELAMANIS.T.
19/01/2006, 15:35
zhlebo re xameno .alithia sto magazi den exeis toso poihtikh lalia ,emeina eise esy re xamene

matmat
19/01/2006, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Y.DELAMANIS.T.
zhlebo re xameno .alithia sto magazi den exeis toso poihtikh lalia ,emeina eise esy re xamene

Τι περίμενες βρε να μιλάω σινέχεια με στίχους ???
εχω που εχω τη ρετσινιά τοτε θα μου κολάγανε και το δέντρο !!!

:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Να 'σε καλα βρε Σταύρο ... νά 'σε καλά :lol:

:beer:

Ετσι να σκάσεις :rotflmao:
αντε πάρε το μαστόδοντο και ξεκουτούλα :a22: :a22:

bartlal
19/01/2006, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Τι περίμενες βρε να μιλάω σινέχεια με στίχους ???
εχω που εχω τη ρετσινιά τοτε θα μου κολάγανε και το δέντρο !!!


ρε ματ, δηλαδη δεν εγραψες στοιχους πιο πριν?
και εγω που νομιζα οτι ηταν στοιχοι και δεν διαβασα τι εγραψες καν... :a018: :a018: :a018: :a018:






:lol: :lol: :lol:

Druuna
19/01/2006, 18:47
Να ειισαι παντα καλα Ματματ να μας ταξιδευεις παντα ετσι ομορφα !!!! Με μοναδικες εικονες και πανεμορφα κειμενα... :a46: :a46: :a46:

powerphot
19/01/2006, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μπραβο ρε Ματθαιε!

Ωραια μερη και περιγραφες ... :)

Υποσχομαι οτι θα παμε και μαζι, αλλα τριημερο τουλαχιστον για να το ευχαριστηθουμε ... :cool:
:smokin: :beer: :wave2:

.....ναι, και εσύ να μη ξεχάσεις να ...σκεφτείς αυτό που σου είχα πει.... :winka:

crs-k
19/01/2006, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
.....ναι, και εσύ να μη ξεχάσεις να ...σκεφτείς αυτό που σου είχα πει.... :winka:



Θελει χιλια πραματα αυτο ρε ... :sick:

Αϊ ξεκουβαλα κι ακολουθα και ασε τους αλλους! :winka:

Smith
22/01/2006, 19:59
Crs-K..μη μου πεις ότι δεν ακολουθεί στα βουνά ο Power...???

Mπάς και έχει κόφτη στα 1000m...????:rotflmao: :lol: :rotflmao:

crs-k
22/01/2006, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Smith
Crs-K..μη μου πεις ότι δεν ακολουθεί στα βουνά ο Power...???

Mπάς και έχει κόφτη στα 1000m...????:rotflmao: :lol: :rotflmao:


Μπαααα ...

Τον εχει ρυθμισει χαμηλοτερα ακομα! :a22:



:lol: :rotflmao: :lol:

Smith
22/01/2006, 20:03
Mat..επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχια....
ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ, ΩΡΑΙΑ ΜΕΡΗ ΚΑΙ...ΚΥΡΙΩΣ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ....

Καλά Χιλιόμετρα !:beer: :wave2:

Kostas NL
22/01/2006, 22:03
Να είσαι πάντα καλά Μαt και να κάνεις τέτοια ταξίδια ψυχής όπως και αναφέρεις.

Ευχαριστούμε για τις υπέροχες φωτογραφίες που μετέφεραν την ομορφιά της Ελληνικής υπαίθρου σε συνδιασμό με την καταπληκτική αφήγηση.


:a18:

Bil
23/01/2006, 09:54
Φοβερό post για τα μέρη μας (δούλευα για 9 μήνες στις περιοχές που περιγράφεις και συχνα χρησιμοποιούσα την μηχανή, όταν το επέτρεπε ο καιρός ...) !
Ποιητικό, όμορφα δομημένο, άψογα ενημερωτικό και σε έβαζε μέσα σε αυτά τα μέρη. Θα μπορούσε να είναι ταξιδιωτικό σε περιοδικό !
Την επόμενη φορά που δεν θα θέλεις να είσαι μόνος στο ταξίδι, ρίξε μήνυμα... 58 χλμ πιο κάτω είμαστε :wave2: :wave2:

ernesto_che
03/07/2008, 10:17
Τέλεια η Ηπειρος παιδιά και για ταξίδι και για διακοπές, αλλά και η ποιότητα ζωής που προσφέρει !!