PDA

View Full Version : Επιτελουσ ΜηΧανη !!!!



gediak
23/03/2004, 09:31
ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ !!! ΕΙΧΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΠΑΚΙ ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗ (ΣΤΑ 27 ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΠΛΕΟΝ) !!

ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ FAZER FZ6 KAI TO TRANSALP !

NA ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΩ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟ 1ο ΛΟΓΩ ΝΕΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟΥ,ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ,ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΓΚΑΖΙΑΡΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ON OFF, ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΚΑΝΑ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΕΙ. (ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΛΟΓΩ ΡΟΠΩΝ ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ??)

ΤΟ 2ο ΛΟΓΩ HONDA ,ON OFF (ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΝ ΠΑΕΙ) ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΛΕΟΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ, ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΒΕΝΖΙΝΗ !!. ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΛΙΟ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ !

ΔΙΛΗΜΜΑ !!! ΒΟΗΘΑΤΕ !!

almalibera
23/03/2004, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gediak
ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ !!! ΕΙΧΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΠΑΚΙ ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗ (ΣΤΑ 27 ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΠΛΕΟΝ) !!

ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ FAZER FZ6 KAI TO TRANSALP !

NA ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΩ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟ 1ο ΛΟΓΩ ΝΕΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟΥ,ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ,ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΓΚΑΖΙΑΡΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ON OFF, ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΚΑΝΑ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΕΙ. (ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΛΟΓΩ ΡΟΠΩΝ ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ??)

ΤΟ 2ο ΛΟΓΩ HONDA ,ON OFF (ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΝ ΠΑΕΙ) ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΛΕΟΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ, ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΒΕΝΖΙΝΗ !!. ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΛΙΟ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ !

ΔΙΛΗΜΜΑ !!! ΒΟΗΘΑΤΕ !!

ΜΜΜΜΜΜ.......να παρεις το ΥΑΜΑΗΑκι!!!!!

Γιατί ειναι πιο ωραίο και πιο πιο καινούργιο..........:)

:look:



Κοιτα ο,τι μ'αρεσει εμενα λεω..:smokin: Εσύ να παρεις αυτην που σου αρεσει περισσοτερο εμφανισιακά και σε βολευει καλύτερα σε αυτο που θελεις να κανεις:winka:

GST
23/03/2004, 09:43
ΤΟ FAZER ΕΙΝΑΙ ΠΙΟΣΤΥΜΕΝΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΟΥΡΑΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ!
ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΔΕ ΞΕΡΩ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΞΕΚΡΑΝΩΤΟΥΣ!!!

:winka:

Μικρή Λουλού
23/03/2004, 09:52
GEDIAK,ΕΙΝΑΙ 2 ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ,ΚΑΙ ΣΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ.
ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΚΙΝΑΣ ΛΙΓΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΣΟΥ..
ΤΟ FAZER ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΝ-OFF !!!

BAΛΕ ΚΑΤΩ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΣΟΥ,ΤΟ ΕΚΔΡΟΜΙΚΟ ΣΟΥ ΣΤΥΛ,ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ, ΚΛΠ ..ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑ ΨΑΞΙΜΟ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ...

ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟΙΩΣ ΘΑ ΜΕΤΑΝΟΙΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΟΥ..:beer: :beer:

niko13g
23/03/2004, 10:00
Συμφωνώ με dirtymoto .Το fazer δεν είναι με τίποτα για χώμα ! μην σε ξεγελάει η όρθια θέση οδήγησης . Το σημαντικό είναι να ξέρεις τι θέλεις από την μηχανή και τι σκοπεύεις να κάνεις και να πας μαζί της . Το transalp πάει σίγουρα στο χώμα (σιγά όμως ε !) και πιστεύω ότι χαμηλά είναι και ποιο δυνατό . Όσο για ταξιδάκια στην εθνική σίγουρα με το fazer θα δεις και 200 αλλά αν είσαι ευχαριστημένος με καμιά 160 ( για μένα είναι πολύ καλά για ταξιδάκια) θα σε καλύψει και το transalp και απο θέμα προστασίας απο αέρα .:beer: :beer:

zoudis
23/03/2004, 10:27
Kai go symfono me dirtymoto kai niko13g .

To Fazer den einai on-off se kamia periptosi, den einai ropato se kamia periptosi, einai grigoro kai dynato meta tis 8.000rpm. Exei omos auti ti trypa stis xamilomesaies....

Diladi: thes eytheia kai Ethiniki gia na to xareis, kai tha sernesai mes ti Poli. Anebokatebasma sxeseon kai frena synexeia.

To Transalp einai teleios diaforetiki kathgoria kai teleios diaforetiki mixani. Ropi apo xamila, idaniki gia Poli alla kai taksidakia me bagkazia.

Dialekse kathgoria prota. An eisai gia kathimerines metakiniseis stin Poli pare on-off. Epidei ta exo kabalisei ola sou proteino V-Strom 650 h' Transalp. An einai gia boltes to SK kai araies metakiniseis, sou aresei i megali taxitita ktl, pare CBF 600 h' Fazer h' Kawasaki 7s. Kalytero? CBF 600. Ean thes streetfighter pare Kawasaki Z750 (korifi) h' Honda Hornet.

Oti aporeia exeis pes kai tha prospathisoume na boithisoume :winka:

:wave2: :wave2: :wave2:

gediak
23/03/2004, 10:31
ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ.

ΜΕ ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΕΙΝΩ ΣΤΟ TRANSALP ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ.
ΤΟ V-STROM , ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΠΛΑ ΟΣΟΙ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΜΟΥ ΜΑΥΡΙΣΑΝ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗΣ !!

cityfly
23/03/2004, 10:38
εγώ πάντως μετά από προσωπική αναζήτηση στην κατηγορία των on-off αποφάσισα να πάρω το v-strom και αρχικά κοιτούσα για το kle500 κυρίως για οικονομικούς λόγους, πέρασε από το μυαλό μου το klr650 που τελικά το απέριψα σχετικά γρήγορα (δεν καλύπτει ταξίδι άνετα κατά τη γνώμη μου) κοιτούσα και για ΤΑ 600 μεταχειρισμένο (με το διπλό δίσκο μπροστά) σκέφτηκα και το freewind, για το καινούργιο το ΤΑ ποτέ δεν ενθουσιάστηκα ιδαίτερα, και όλα αυτά στη θεωρία και πληροφορίες όχι το ένα βγάζει τόσα άλογα, το άλλο βγάζει 0,4 παραπάνω αλλά σε τόσες στροφές παραπάνω και ένα σωρό άλλες πληροφορίες, το v-strom δεν το σκεφτόμουνα, γιατί απλά όπως το έβλεπα μου άρεσε μεν αλλά είχα έναν υποσυνείδητο φόβο ως προς το αν μπορώ να το κουμαντάρω, και όλα αυτά στο μυαλό μου και να μην βγάζω άκρη με τίποτα.
Και έφτασε η μέρα που πήγα στην έκθεση και οδήγησα με τη σειρά klr65o sm δύο φορές TA και v-strom και ερωτεύτηκα το τελευταίο έτσι απλά, οπότε θα το πάρω απλά τώρα θα αλλάξω λίγο πιο αργά από όσο σκόπευα γιατί τα άλλα που κοιτούσα ήταν φθηνότερα, αλλά αυτό θα το κρατήσω περισσότερο.
Σε ζάλισα με τα δικά μου, γιατί στα λέω όλα αυτά
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να οδηγήσεις (έστω και λίγο) τα μηχανάκια που σκέφτεσαι να δεις σε πιο κάθεσαι πιο άνετα και πως μπορείς να τα πας.
Α και αυτό που σου είπαν πιο πάνω οι άλλοι έχουν απόλυτο δίκιο, αποφάσισε πρώτα για πια χρήση το θες και μετά άρχισε να κοιτάς γιατί μας ρώτησες για δύο εντελώς άσχετα μεταξύ τους μηχανάκια.

foti
23/03/2004, 10:42
αρχικα οπως ειπαν και οι προλαλησαντες ειναι δυο τελειως διαφορετικες μηχανες. για το transalp θα πω που εχω αποψη. σου αρκει το 169 τελικη?τα 50 αλογα? κατα τα αλλα πιστευω οτι ειναι πανεμορφο στη κατηγορια του! χωρις να θελω να σε :confused: μπερδεψω μηπως να δεις και το TDM το 900 μια που σε ενδιαφερει και η yamaha! οτι και αν αποφασισεις καλοταξιδο να ειναι! και ενημερωσε μας τελικα τι πηρες!!! με γεια....:) :rotflmao:

gediak
23/03/2004, 10:47
FOTI ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ .....?
ΤΟ ΠΑΩ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΩ ?
ΠΟΙΑ ΜΗΑΝΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ?
ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟΡΙΠΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ.
TO TRANSALP ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΧΡΟΝΙΑ !
ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΣΚΑΣΕ ΤΟ V-STROM ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ SUZUKI !! ????
ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΤΟ FAZER ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑΙ ΜΕΝ STREET ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΛΕ STREET , ΟΡΘΙΑ ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ, ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΣΑΝ ΜΗΧΑΝΗ, KAI ΤΕΛΟΣ ΣΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ !