PDA

View Full Version : Cb 400 Sf



WhoamI
21/01/2006, 05:22
Μια βοηθεια οσο αφορα τη μηχανη..
Σκεφτομαι να αποκτησω μια τετοια αλλα φοβαμαι το γεγονος οτι ειναι παραεισαγωγης..Λοιπον η ερωτηση μου...
για οσους γνωριζουν απο πρωτο χερι.

Απο τι στιγμη που παρουσιασει καποιο προβλημα...ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι να επιδιορθωθει?Οσο μεγαλο η μικρο και αν ειναι το προβλημα..Υπαρχουν ανταλακτικα στην Ελλαδα?Μπορει να φορεσει απο τα αδερφακια της ανταλακτικα?

Και γενικα υπαρχει περιπτωση απο μια μικρη η μεγαλη βλαβη να μου μεινει η μηχανη αχρηστη?

(αν ειναι ευκολο μια φωτο απο οργανα της μηχανης 2000 και μετα )

Ευχαριστω....

dimitrioskosmas
21/01/2006, 12:16
4 χρονια που την εχω δεν ειχα προβλημα απο ανταλλακτικα και αναλωσιμα.υπαρχουν πολλες ακρες γι αυτο το μηχανακι μη σε προβληματιζει αυτο αν θες να το αγορασεις
αν ψαχνεις για version r ειναι ηδη σε αγγελια το δικο μου

Alex6RR
21/01/2006, 13:22
Ανταλακτικα υπαρχουν οπως και υπαρχουν μαγαζια στην αθηνα που κανουν μονο αυτην την δουλεια!εισάγουν ανταλακτικα εισαγώμενων μοτο!;) αντε καλορίζικη!αν θές σου δίνω και τηλ να κανεις μια ερςυνα ανταλακτικων!

:D :D :D

WhoamI
21/01/2006, 20:28
Η R ειναι με το φερινγκ ετσι?

Ευχαριστω για τη προσφορα αλλα κολλημενος με στρογγυλοφαναρα απο το C-50:p

Αληθεια στην R το φερινγκ βγαινει (ευκολα)?

Και αν ναι τι φωτα εχει απο κατω?

SF
21/01/2006, 22:25
Το R είναι με το μπικινάκι και το ορθογώνιο φανάρι, ναι. Bγαίνει, αλλά θες να φαίνεται αυτό που μένει?? :)

Το S και τα σκέτα είναι με το στρογγυλό.

Τα πάντα διορθώνονται φίλε whoami... θέμα τιμής είναι ;)

Eγώ πάντως, πάμε στα 9 χρόνια τώρα (μοντ. `93) και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

WhoamI
21/01/2006, 23:10
Παιδια ειναι ευκολο καποιος να σηκωσει μια φωτο απο οργανα SF και ας αναφερει και χρονολογια..Εχουν αλλαξει στα μετα το 99 μοντελα τα οργανα?

ronin1
22/01/2006, 02:33
to diko ..R '95


34360

ronin1
22/01/2006, 02:40
to idio


34361

WhoamI
22/01/2006, 09:02
tnx παιδες για τη βοηθεια..κουκλια ειναι ειναι οι ατιμες...

ρε γαμωτη εχει ιδεα κανεις γιατι δεν τις φερνουν Ελλαδα?

δλδ με ποια λογικη???

δε πανε καλα οι ανθρωποι..και ειναι μηχανη που βγαινει ακομα ...και ακομα πιο ομορφη και βελτιωμενη..τι αλλο θελουν δλδ

αααααααααααα

οκ το εβγαλα απο μεσα μου...αντε καλημερα παιδες

SF
22/01/2006, 11:49
Στα νεότερα μοντέλα νομίζω έχει καταργηθεί ο δείκτης θερμοκρασίας, και υπάρχει 3ο όργανο με δείκτη βενζίνης.

SF
22/01/2006, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από WhoamI
tnx παιδες για τη βοηθεια..κουκλια ειναι ειναι οι ατιμες...

ρε γαμωτη εχει ιδεα κανεις γιατι δεν τις φερνουν Ελλαδα?

δλδ με ποια λογικη???



Με τη λογική :evil:ΣΑΡΑΚΑΚΗ:evil:, εδώ και τόοοοοοοσα και τόοοοοοοσα χρόνια.

Δεν τις έφερε 'τότε' που είχε νόημα και που θα πουλούσαν τρελλά (μαζί με όλα τα άλλα πετυχημένα μοντέλα που δεν έφερε ποτέ όπως CB1, BROS, AX1 κλπ). Σήμερα ούτε οι παραεισαγωγές δε συμφέρουν αφού το κόστος ενός CB400 VTEC SPEC II-III δε θα διαφέρει σημαντικά από το κόστος ενός Hornet 600.

Ας μη μιλήσουμε για ανταλλακτικά μοντέλων παραεισαγωγής από Σαρακάκη...

Ψάξε λίγο στο φόρουν για ανάλογες συζητήσεις και ενδιαφέρουσες φωτό:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10119

;)

akaposto
22/01/2006, 15:26
τι παντεντούλα έχουμε εδώ?

και με την ευκαιρία της κουβέντας,
το φανάρι σου φέγγει αξιοπρεπώς (όπως τα στρογγυλοφάναρα) ή μόνο το δικό μου τα έχει φτύσει?


34373

ronin1
23/01/2006, 17:20
alarm είναι η πατέντα, μη με ρωτάς πως...ένα φιλαράκι μου το έκανε εγκω ντεν ξερει !!!

ο προβολέας μου όπως πάντα ....καλούτσικα...το βράδυ πάντα προσεχτικά .εντάξει 10ετίας μοτο είναι μην περιμένεις και τα τρελά φώτα...

σήκωσε τα λίγο....

akaposto
23/01/2006, 17:51
δεν είχε αλάρμ?
το δικό μου έχει κανονικά.:cool:


για τα φανάρια πάντως άνοιξα άλλο thread
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=267034#post267034

ronin1
23/01/2006, 22:43
ti xronia einai to diko sou mi mou peis adeia kykloforias, xronologia kataskeyis lew, tsimoues frenwn i zantes

to diko mou einai 95ari, ta prwta isws ta epomena na eixan alarm, an kai mexri to 97 evgaine to R nomizw:confused:

vale kamia fwto apo to diko sou na doume

akaposto
24/01/2006, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
tsimoues frenwn i zantes


δεν καταλαβαίνω τι γράφεις :D

Απο που θα καταλάβουμε ακριβώς την χρονιά του?

Φωτό δεν έχω σε αξιοπρεπή ανάλυση,
μόνο κάτι ελεεινές απο το κινητό.

ronin1
24/01/2006, 17:00
σωληνάκια φρένων και ζάντες

εμ΄ςνα έχει ένα 95 σκέτο στη μπροστά ζάντα και ένα 04/95 στις τσιμούχες

ΙΠΠΕΑΣ
21/05/2006, 10:36
Καλησπέρα, ψάχνοντας στο δίκτυο, καταλάθος έπεσα σε αυτή την συνέντευξη ενός μεγάλου στελέχους της Honda στο Καναδά.
http://www.totalmotorcycle.com/interviews/2005HondaMotorcycleCanadaInterview.htm

Δείτε τι απάντησε το στέλεχος της Honda στην ερώτηση που του έκανε ο δημοσιογράφος το 2005.

Ερώτηση
TMW: Kawasaki is doing very well with their Ninja 250R and EX500R sportbikes. Will Honda be offering any similar sized sportbikes in the near future?

Απάντηση
Jagatveer: In Europe, Honda sells a wonderful CB400 Super Four that is light, water cooled, offers dual disc breaks in the front and is great for beginners. Unfortunately, we don't offer this bike in North America because we believe that customers would not buy enough of them here to make it worth it. Smaller bikes like this one would cost very similar to the larger ones in our lineup. Obviously, if the cost was the same for this bike as a 600cc or larger one, most people in North America would choose the bigger bike. In Europe, the smaller bikes sell very well because of the graduated licensing program.

Μου φαίνεται ότι η Honda "δουλευει" ΟΛΟ το κόσμο. Ισχιρίζεται μεγάλο στέλεχος της ότι πουλάνε SF400 στην Ευρώπη. Ρε θα μας τρελάνουν αυτοί :hypnotize , πουλάει η Honda SF στην Ευρώπη και δεν το κατάλαβα ; :mad:

PS : Έχει ενδιαφέρον να διαβάσετε όλη τη συνέντευξη γιατί έχει κάποιες σημαντικές πληροφορίες για το μέλλον.

akaposto
21/05/2006, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ


Μου φαίνεται ότι η Honda "δουλευει" ΟΛΟ το κόσμο. Ισχιρίζεται μεγάλο στέλεχος της ότι πουλάνε SF400 στην Ευρώπη...


In Europe, Honda sells a wonderful CB400 Super Four


ο άνθρωπος το λέει καθαρά:
πωλείται ΕΝΑ μηχανάκι!!!:eek: :eek: :eek:
έχει βάλει αγγελία ο κύριος honda και πουλάει την μηχανή του!
τι δεν κατάλαβες???
:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

road spirit
22/05/2006, 12:53
ΝΑΙ ! σε ορισμενες χωρες πωλείται. Ειχε γινει σκεψη να το εισαγει και εδω επισημα ο Σαρακακης, αλλά το κοστος εβγαινε μεγάλο, θα εφτανε στα μαγαζια σε τιμη πωλησης που κανεις δεν θα το επαιρνε , πχ την εποχη που το ειχα εγω, 1999-2002, το ειχα παρει μεταχειρισμενο 1 εκ, και τοτε θα πηγαινε καινουριο κοντα στα 2,5 που ειναι υπερβολικό ποσο. Έτσι, εγκαταταληφθηκε η ιδεα να εισαχθεί επισημα.

SF
22/05/2006, 13:07
Που πουλιέται τελικά?!?

Να πω που ΔΕΝ πουλιέται στα σίγουρα: Ελλάδα, Γαλλία, Ισπανία, Γερμανία, Αγγλία, Ιταλία. Όταν λέει Ευρώπη δηλαδή ο κύριος τάδε, ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ακριβώς!?

:confused:

EVI
24/05/2006, 17:40
θελω να κανω μια ερωτηση


ποσο πουλιετε μια cb 400 sf montelo toy '95????????




γιατι καμμια φορα απορω ππραγματικα


λοιπον?


ποσο περιπου?


και θα επανελθω εχω λογο

EVI
24/05/2006, 17:47
ωραια επειδη φευγω ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΟ

http://www.cycleforums.com/forums/showthread.php?s=&threadid=225479



:wave2:

RapidShade
24/05/2006, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Που πουλιέται τελικά?!?

Να πω που ΔΕΝ πουλιέται στα σίγουρα: Ελλάδα, Γαλλία, Ισπανία, Γερμανία, Αγγλία, Ιταλία. Όταν λέει Ευρώπη δηλαδή ο κύριος τάδε, ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ακριβώς!?

:confused:

Μήπως εννοεί τις "υπό-ένταξη"????

:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry:

SF
24/05/2006, 20:40
CB400 2000-4000€ αναλόγως χρονιάς. Πιθανώς να βρει κανεις και με λιγότερο από 2000 αλλα σε μετριότατη κατάσταση. Κάποιος έχει στις αγγελίες ένα CB1 με €600!!

Στο forum (ΗΠΑ προφανώς) οι άνθρωποι μιλάνε σαν να πρόκεται για εξωτικό μηχανάκι από άλλον πλανήτη. Οι ΗΠΑ *είναι* άλλος πλανήτης anyway. Οι τιμές των ιαπωνικών μοτο+οτο (brand new) είναι απίστευτα χαμηλές. Και αντίστοιχα πάνε και τα μεταχείρα... Το $200 μη σε παραξενεύει ;)