PDA

View Full Version : ΠΕΡΙ ΑΜΟΛΥΒΔΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ



blueangel
21/01/2006, 18:04
Κατ ' αρχάς γεια χαρά σε όλους τα μέλη του Forum.
Εγω ειμαι σχετικα νέος εδώ και κάτοχος μόλις 2 εβδομάδων μια Yamaha Fazer 600 c.c μοντέλο του 2005.
Στο βιβλιαράκι της μάνας του συστήνει απλή αμόλυβδη βενζίνη...σκέφτομαι να βάλω με περισσότερα οκτάνια και θα θελα την γνώμη σας παιδιά αν ξέρετε σχετικά και αν βέβαια δεν κάνει ζημιά στη μηχανή.
Μου σύστησαν την v-racing της shell ως την κορυφαία της αγοράς στην Ελλάδα και βέβαια αρκετά ακριβώτερη!
Θα ήθελα τα σχόλια σας...

Και πάλι συγχαρητήρια στους διαχειριστές του site ειναι απο τα καλύτερα που έχω δει στην Ελλάδα κυρίως στο επίπεδο του Forum:D :p :p :cool:

anna Z1750
22/01/2006, 19:10
αναλογως την συμπιεση που εχει η μηχανη σου,αλλιως και απλη αμολυβδη ειναι καλη

manos426f
22/01/2006, 19:54
Προσφατα διαβαζα ενα αρθρο στο POWER BIKES για το ζητημα αυτο....
Κατεληγε λοιπον οτι αν η μοτο σου εχει συμπιεση 11,5:1 η παραπανω,τοτε πρεπει να βαζεις βενζινη με περισσοτερα οκτανια...

Μετα ρωτησα 2 μηχανικους που μου ειπαν το ιδιο,αλλα και οι δυο μου ειπαν επισης αυτο που πιστευω κι εγω.Οτι απλα μας δουλευουν με τις βενζινες εδω στην Ελλαδα και αυτες οι BP Ultimate,Shell V-Power,EKO Kinitron κτλ ειναι ενα ματσο παπαριες!

Μη πιανεσαι κοροιδο λοιπον,καθως και η απλη αμολυβδη μια χαρα ειναι......Ασε τα κοροιδα να τα ακουμπανε στους βενζιναδες,που μολις γεμιζουν και φευγουν βαζουν τα γελια εκεινοι.....

sonic22
22/01/2006, 21:41
ligaki auta peri simbiesis...

o kathigitis mas stin sxoli oriotan pada oti KANENA kausimo (pou iparxei diathesimo estw kai se agonistiki vasi... den milame gia diastimiki texnologia) den borei na adejei 12:1 simbiesi...

fisika oi adidraseis polles mias kai se polla nea mixanakia exoume dei kai sibieseis ews panw apo 12:1!!

ara kapoios mas leei psemata?
OXI!!

apla i simbiesi pou anakinonete einai theoritiki/peiramatika metroumeni...

stin pragmatikotita o kinitiras logo trivwn stin roi kai genika adinamias plirwsis tou kilindrou 100% DEN pianei simbiesi 12:1 kata tin leitourgia tou...

ara kaneis den mas leei psemata apla den mas lene (epidei den einai kai eukolo na metrithei logo metavolwn ston fortio) tin pragmatiki simbiesi...

kata ta alla des ligo auta pou exei grapsei o SF peri venzinwn kathos kai merika tou old peri simbiesis (anakatemena me alla pragmata)...

genika gia psaje ligo sta texnika olo kai kati tha vreis...

:beer: :beer:

blueangel
22/01/2006, 21:55
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τα σχόλια σας εριξα όντως μια ματια και σε παλιότερα posts
Βέβαια όλα ειναι σχετικά τελικά...
Αλήθεια πώς θα βρώ εγώ τι συμπίεση έχει η δική μου μηχανή?Δεν θυμάμαι το αναφέρει το manual?

manos426f
22/01/2006, 23:00
YAMAHA FZS600 Fazer Technical Data

Engine:
Type: Liquid-cooled, DOHC, 16 valve
Cylinder arrangement: Forward Inclined Parallel 4-cylinder
Displacement: 599cc
Bore x Stroke: 62mm x 49.6mm
Compression ratio: 12:1
Maximum power: 69.9kW (95HP) @ 11,500rpm
Maximum torque: 61.2Nm (6.2kg-m) @ 9,500rpm

Dimensions:
Overall length: 2,080mm
Overall width: 710mm
Overall height: 1,180mm
Seat height: 790mm
Wheelbase: 1,415mm
Minimum ground clearance: 130mm
Dry weight: 189 kg

Chassis:
Front tyre: 110/70 ZR17
Front brakes: Dual discs, Ø 298mm
Front suspension: Telescopic fork
Front travel: 120mm
Rear Tyre: 160/60 ZR17
Rear suspension: Swingarm (Linktype suspension)
Rear travel: 120mm
Rear brakes: Single disc, Ø 245mm


Η συμπιεση σου λοιπον ειναι 12:1 οπως βλεπεις.....

blueangel
23/01/2006, 10:09
Σ ευχαριστώ πολύ Μανο....
οκ θα δοκιμάσω λοιπόν καθαρώτερο καύσιμο....

:winka:

idi
23/01/2006, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από manos426f
YAMAHA FZS600 Fazer Technical Data


αμα εχει του 2005 τοτε ειναι FZ6 Fazer και οχι FZS600 ...

το FZS600 ειναι το προηγουμενο μοντελο το καρμπυρατερατο (ο illuminatios το λεει απλα "το ομορφο")

στο θεμα μας...

βαζε αυτο που σου λεει το manual ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!!

μην ακους σχετικους ασχετους μαστορατζες κτλ...

το βασικο ειναι να βρεις ενα βανζιναδικο που δε κανει .... μαιμουδιες με βενζινες

διαβασε και το σχετικο ποστ του SF για τις βενζινες τα γραφει ολα :wave2:

manos426f
23/01/2006, 15:16
Idi,για το 2005 μοντελο ειναι και αυτα που εγραψα.Οριστε και το link
http://www.allinsmotorcycles.co.uk/yamaha_motorcycles_fzs600_fazer.shtml

Blueangel,εγω στο ξαναλεω παντως,μη πετας τζαμπα τα λεφτα σου σε δηθεν καλες βενζινες....

idi
23/01/2006, 15:26
FZ6 Fazer Technical Info

Engine
Engine type 4-stroke, forward-inclined, in-line 4-cylinder, DOHC, 16 valves
Engine cooling Liquid cooled
Displacement 600cc
Bore x stroke 65.5 x 44.5mm
Compression ratio 12.2 : 1
Maximum power 72kW (98 HP) @ 12,000rpm
Maximum torque 63.1Nm (6.4 kg-m) @ 10,000rpm
Lubrication system Wet sump
Carburettor Grouped injected fuel injection
Clutch type Wet, multiple-disc
Ignition system TCI
Starter system Electric
Transmission system Constant mesh, 6-speed
Final transmission Chain
Fuel tank capacity 19.4 litres (3.6 litres reserve)
Oil tank capacity 3.4 litres
Chassis
Front suspension system Telescopic fork
Front travel 130mm
Rear suspension system Swingarm (Linkless type Monocross)
Rear travel 130mm
Front brake Double discs, Ø 298mm
Rear brake Single disc, Ø 245mm
Front tyre 120/70 ZR 17 (58W)
Rear tyre 180/55 ZR 17 (73W)
Dimensions
Length (mm) 2,095mm
Width (mm) 750mm
Height (mm) 1,215mm
Seat height (mm) 795mm
Wheel base (mm) 1,440mm
Minimum ground clearance (mm) 130mm
Dry weight (kg) 187 kg

NikosRR
26/01/2006, 17:45
οταν ημουν στη σχολη ειχαμε παει εκδρομη σε γνωστο μαγαζακι που φτιαχνει βενζινες γνωστου ποδοσφαιρικου παραγοντα.εκει ρωτησα το χημικο μηχανικο το εξης:τι διαφορα εχει η cleansystem απο την απλη;η απαντηση του ειναι μονο στην τσεπη σου εχει διαφορα!βεβαια μονο στην τσεπη μπορει να εχει στην ελλαδα και στο εξωτερικο να εχει και στον κινητηρα.απο τοτε μου εχεο μεινει αυτο μιας και δεν ηταν κανενας τυχαιος και η απαντηση που εδωσε ηταν μπροστα σε 50 ατομα.τοτε υπηρχε η cleansystem τωρα την λενε vpower.:rotflmao: :rotflmao:
εγω στο cbrακι με απλη αμολυβδη δεν το εχω δει να εχει προβλημα

fire
27/01/2006, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αμα εχει του 2005 τοτε ειναι FZ6 Fazer και οχι FZS600 ...

το FZS600 ειναι το προηγουμενο μοντελο το καρμπυρατερατο (ο illuminatios το λεει απλα "το ομορφο")


οντως..το παλιο ειχε και 160 λαστιχο πισω και οχι 180...

OldMan
27/01/2006, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από fire
οντως..το παλιο ειχε και 160 λαστιχο πισω και οχι 180...

:lol: :rotflmao: :lol:

Κορίτσια, αυτά είναι γεγονότα (βεβαιότητες..) και δεν νομίζω να έχουν θέση στις Αναζητήσεις - Προβληγματισμούς !!!

:lol: :beer: :lol:

power hornet
09/02/2006, 14:02
ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟ ΧΟΡΝΕΤ ΒΑΖΩ ΟΠΟΤΕ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ ΤΗΝ ΕΚΑΤΟΣΤΑΡΑ ΤΗΣ ΣΕΛ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΖΩ Η ΕΚΟ ΤΗΝ ΑΠΛΗ Η ΣΕΛ ΤΗΝ ΑΠΛΗ Η ΒΡ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΟΥΦΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΗΝ ΕΚΑΤΟΣΤΑΡΑ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΑΞΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΥ ΣΤΑΔΙΟΥ ΦΤΙΑΞΙΜΟ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΦΙΛΤΡΟ ΖΙΓΚΛΕΡΩΜΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΛΜ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙ.ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΒΑΖΕ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΗΝ ΕΚΑΤΟΣΤΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ.

crs-k
09/02/2006, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet 60
ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟ ΧΟΡΝΕΤ ΒΑΖΩ ΟΠΟΤΕ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ ΤΗΝ ΕΚΑΤΟΣΤΑΡΑ ΤΗΣ ΣΕΛ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΖΩ Η ΕΚΟ ΤΗΝ ΑΠΛΗ Η ΣΕΛ ΤΗΝ ΑΠΛΗ Η ΒΡ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΟΥΦΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΗΝ ΕΚΑΤΟΣΤΑΡΑ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΑΞΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΥ ΣΤΑΔΙΟΥ ΦΤΙΑΞΙΜΟ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΦΙΛΤΡΟ ΖΙΓΚΛΕΡΩΜΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΛΜ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙ.ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΒΑΖΕ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΗΝ ΕΚΑΤΟΣΤΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ.


Ενα σημειο στιξης ρε παληκαρι μου, ενα κομμα, μια τελεια, ενα κατιτις τελος παντων ... :(

Κοντεψα να παθω ασφυξια μεχρι να το διαβασω ... :(


Καλως ηρθες anyway ... :wave2:

Cpt. Haddock
09/02/2006, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ενα σημειο στιξης ρε παληκαρι μου, ενα κομμα, μια τελεια, ενα κατιτις τελος παντων ... :(

Κοντεψα να παθω ασφυξια μεχρι να το διαβασω ... :(


Καλως ηρθες anyway ... :wave2:

Είσαι κακός :mad:

(και μονόχνωτος :wacko: )

έχει 2 (δύο) τελείες το κείμενο

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

power hornet, καλως ήρθες!

:beer: :beer: :beer: :beer:

SF
09/02/2006, 14:42
Πώπω πολύ κούραση αυτές οι βενζίνες! Θα βάλω τον bartlal να αρχίσει την ανακύκλωση :D

Εκτός του ότι είναι λίγο κουλό να εμπιστευόμαστε τον κάθε αγράμματο μάστορα, και ΟΧΙ το manual του κατασκευαστή,

"περισσότερα οκτάνια" δε σημαίνει ΚΑΘΑΡΟΤΕΡΗ βενζίνη (γράφτηκε παραπάνω)!!!!!!!

Ρε ολδμαν, πότε θα στικάρεις τα λαδια τα ξύδια και τις βενζίνες να τελειώνουμε??????

kostas56
12/02/2006, 14:37
Basika file moy tha soy elega oti den se endiaferei..

H mhxani soy peigainei arketa kala,me tin normal amolyvdi.Na eixes kanena papaki,i kanena allo rimadi,na elega oti psaxneis apodosei..

Vasika oles oi mhanes meta to 1993 tha elega den xreiazontai super amolyvdi,dioti apla peigainoyn trela.

OldMan
13/02/2006, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas56
.Na eixes kanena papaki,i kanena allo rimadi,na elega oti psaxneis apodosei..


Την οποία (απόδοση) θα έβρισκε στα περισσότερα οκτάνια...
:sad: :sad: :sad:


Μπρε Κώστα τζάνουμ, ΤΣΑΜΠΑ έγραφες !!!

SF
13/02/2006, 12:09
Άσε τσάμπα καίει η λάμπα (τουλάχιστον της ρίχνω ντήζελ), αλλά και κάποιος μόδιστρος πρέπει κάποια στιγμή να συμμαζέψει τα μεγάλα ποστς!
:D

OldMan
13/02/2006, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
... κάποιος μόδιστρος πρέπει κάποια στιγμή να συμμαζέψει τα μεγάλα ποστς! :D

Τι αρώτηξε ??
:confused: :confused: :confused: