PDA

View Full Version : Το κράνος ΔΕΝ σώζει ζωές



whiteran
21/01/2006, 18:49
Δεν ξέρω αν έχει ξανα δημοσιευθεί.. όμως μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση...

Τα σχόλια δικά σας....:confused: :confused: :confused:


http://helmet.8m.net/kranos.htm

crs-k
21/01/2006, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από whiteran
Δεν ξέρω αν έχει ξανα δημοσιευθεί.. όμως μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση...

Τα σχόλια δικά σας....:confused: :confused: :confused:


http://helmet.8m.net/kranos.htm



Το ιδιο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10816) ακριβως θεμα εχει ξανα τεθει! :smilea:


Μην φοβασαι και δεν πεφτει "σηματακι" ... :lol:


Αλλα με το θεμα εχει ασχοληθει το Foroum παρα φολλες φορες!

Παρε μια λιστα (http://www.moto.gr/forums/search.php?s=&action=showresults&searchid=443406&sortby=lastpost&sortorder=descending) και διαβασε οσο τραβαει η ψυχη σου! :wave2:

zolotas
21/01/2006, 19:58
διαβασα λιγο απο τις μ@λακιες αυτου του διδακτορα και μου γυρισαν τ αντερα.....τι :a31: ειναι αυτος ρεεεεεε????????????

αυτος ο μπουφος τα λεει στη θεωρια......ο πισωγλεντης ,που θα μας πει οτι κανουμε και ληστειες............

ρε αντε πες τον ρουλη να κανει καμια αλλη δουλεια........εβγαλε και θεωρια

δοκτορ Βαδεν ....πες αλευρι..................ο αδολφος σε γυρευει......

adam_tsouk
21/01/2006, 20:06
Παντως, καλο θα ήταν την ωρα που στα λέει να του ρίξεις μια με ενα κράνος να δει πόσο πονάει!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kong
21/01/2006, 20:11
:a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31:
:a31: :a31: :a31: :a31: :a57: κυριε καθηγητα

startengine
21/01/2006, 20:41
Πέρα από τη "φασιστική" έκφραση και γραφή, που ως τέτοια παραπλανά τάχα πλέκοντας εγκώμια στην "ελευθερία" και τη "δημοκρατια", και μόνο η ύπαρξη του site γεννά ερωτήματα για την ψυχολογική κατάσταση αυτού που το έγραψε... και όχι μόνο....:confused: :confused: :confused:

Όμως...
Σε ένα πράγμα με βρίσκει πραγματικά σύμφωνη:
Δε δέχομαι να μου επιβάλλουν πρόστιμα και να με κυνηγούν για να μάθω να προστατεύω τον εαυτό μου και να είμαι υπεύθυνη γι΄αυτόν!
Θα ήταν πολύ πιο δέον να μας μάθαινε το περιβόητο κρατικό σύστημα εκπαίδευσης να σεβόμαστε τη ζωή και πολύ περισσότερο το "σύστημα" (μπλιαχ) εκπαίδευσης υποψηφίων οδηγών. Τότε δεν θα είχαμε γεμίσει ηλίθιους κάγκουρες (σαν τον γράφοντα του site) που καμαρώνουν πάνω σε χιλιάρες με το άδειο κεφάλι τους ξεκράνωτο, ούτε με τους γελοίους που καμαρώνω κάθε μέρα στην Αθήνα να προστατεύουν τον... αγκώνα τους στη μηχανή, θεωρώντας πως αξίζει πολύ περισσότερο από το ακατοίκητό τους.

Όσο για τη μείωση της ενεργητικής ασφάλειας με τη χρήση κράνους... mister Kapotten, αν εσύ περιμένεις να ακούσεις τους τροχούς του πίσω σου για να κάνεις ελιγμό.... :a31:

Daemon
21/01/2006, 20:42
Μπας και επρεπε να παει στα Ανεκδοτα αυτο? :rolleyes:

lampros_fazer
21/01/2006, 20:53
Από το λίγο που διάβασα βιαστικά περισσότερο για αναρχικός (αν και αυτοί φοράνε κράνος :lol: ) μου φάνηκε παρά για "καθηγητής".

Καθηγητής της :a31: !









Τι είναι αυτά ρεεεεεε :a53: Κλέιστε τον μέσα :a26:

:mad: :eyepop: :look:


34334

tsoukas77
21/01/2006, 21:53
Δεν συμφωνω με αυτα που αναφερει για την χρηση κρανους,αλλα πρεπει να παραδεχθω οτι στην δεξια μερια της σελιδας,εχει καποιες ενδιαφερουσες αποψεις...

whiteran
22/01/2006, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
......ο πισωγλεντης ,που θα μας πει οτι κανουμε και ληστειες............

ρε αντε πες τον ρουλη να κανει καμια αλλη δουλεια........εβγαλε και θεωρια

δοκτορ Βαδεν ....πες αλευρι..................ο αδολφος σε γυρευει......

:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Alx 84
22/01/2006, 00:48
Ρε τι λέει ο στόκος???????????????

Το μόνο που στέκει είναι το εξής
Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αναγνωριστεί στην όποια κυβέρνηση ή βουλή το δικαίωμα να επιβάλλεται ως κηδεμόνας ανηλίκων στους πολίτες για προσωπικά τους θέματα ή να επιβάλλει σε ενήλικες και έμπειρους κανόνες που αφορούν μωρούς και νήπια.

Παρ'όλα αυτά τα άλλα είναι ασυναρτησίες. Ακου δε μπορείς να φορέσεις γυαλιά ηλίου με το κράνος. Ε, ναι αν είναι σαν αυτά της ηλεκτοκόλησης δε μπορείς.
Άχριστη η ζελατίνα?????????????? και με τον αέρα τι κάνουμε? τα ζουζούνια??? τα τρώμε στα μάτια και μετά πέφτουμε σε κανένα τοίχο.
Γρατζουνιέται κι όλας... Εμ, βέβαια, εάν χρησιμοποιούμε το κράνος σα γλάστρα στη βεράντα, λογικό είναι...
Όσο για τις μελισσες που παγιδεύονται μεσα, απλά κλείνεις τη ζελατίνα...:)

Όσο για τη σύγκουση, για να σπάσει ο σβέρκος μιλάμε για πολλάααα χιλιόμετρα. Ενώ χωρίς το κράνος μπορεί κανείς να μαζεύει τα μυαλά του με μόνο 30 χλμ (αν σκάσει πχ σε κράσπεδο).
Μα τι λέμε τώρα... αφού είναι άχρηστο. Ρε ποιός κάγκουρας είναι αυτός???

Άρα λοιπόν ερχόμαστε στο συμπέρασμά του


Ακόμα και στην περίπτωση σύγκρουσης το κράνος σπάνια προσφέρει προστασία, μάλλον προξενεί βλάβη και αν σώσει από τον θάνατο ενδέχεται να καταδικάσει τον φέροντα να ζει ως παράλυτος ή φυτό και να υποφέρει αυτός κι οι δικοί του για το υπόλοιπο της ζωής του.

Δηλαδή

Μη φοράτε κράνος για να σκοτωθείτε επι τόπου!!!!!
Ωραίος ρε:a31: :a31: :a31:

Αϊ στα διάλα από δω χάμω..............:mad: :mad: :mad: :mad:

DrIoannis
22/01/2006, 08:23
Ο κύριος αυτος πρέπει να τα πει αυτά σε έναν φίλο μου που εάν δεν φορούσε κράνος εκτός από τον σπλήνα του θα έχανε και τη ζωή του.Πρέπει να προσέχουμε τι διαβάζουμε και πού τα διαβάζουμε γιατί αυτό είναι το καλό και το κακό του ίντερνετ.

H.A.Balafoutre
22/01/2006, 09:32
Για τα γραφόμενα του κυρίου δεν τα σχολιάζω αλλά το κράνος από ένα σημείο και μετά δεν μας κάνει αθάνατους. Τουλάχιστον όμως μειώνει κάποιες από τις πιθανότητες να πάθουμε κάτι ή να πάθουμε κάτι χειρότερο. Από σάρκα είμαστε κι όχι από μπετόν αρμέ για να τρέφουμε αυταπάτες. Το κράνος είναι αναγκαίο.

Multi-Duc
22/01/2006, 09:38
Μεγαλος παπαρας !!

Tropeas
22/01/2006, 15:02
:a31:

madtank
22/01/2006, 16:33
Put the κράνος down slowly...:a016:

Παιδια οι αποψεις είναι σαν τους κόλους.. ο καθε ενας εχει και από εναν...

Αλλα αυτο....:confused: Τι ΤΑΛΙΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΤΟΣ

gdevelek
22/01/2006, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank

Αλλα αυτο....:confused: Τι ΤΑΛΙΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΤΟΣ

Ταλιμπαν με διδακτορικό

Akefalos
22/01/2006, 17:49
Εγώ πάντως μια ερώτηση θα ήθελα να του κάνω αυτού του τύπου.

Πόσοι έχουν πεθάνει ή έμειναν παράλυτοι επειδή φόραγαν κράνος και πόσοι έχουν πεθάνει ή τραυματιστεί σοβαρά επειδή δε φόραγαν κράνος;

Πιστεύω πως τα περιστατικά της δεύτερης περίπτωσης θα είναι πολύ περισσότερα...

Και φυσικά δεν πρόκειται καν να ξεχάσω ποτέ το περιστατικό όπου μια 16χρονη κοπέλα συνεπιβάτης σε παπάκι,δεν κρατιόταν καλά με αποτέλεσμα να ξεκινήσει ο οδηγός απο φανάρι και αυτή να πέσει προς τα πίσω και να χτυπήσει στο πίσω μέρος του κεφαλιού.Αποτέλεσμα;Έμεινε στον τόπο.Ας πάει αυτός ο μάγκας να πει στους γονείς αυτής της κοπέλας οτι ευτυχώς που δεν φόραγε κράνος....

Γενική εντύπωση ;Η αριστερή στήλη φαίνεται να είναι γραμμένη απο μαλάκα και η δεξιά απο κάποιο αναρχικό αντιεξουσιαστή...

Ας τα κάψουμε όλα λοιπόν και ας γυρίσουμε στη ζούγκλα.Me Tarzan you Jane και το λιοντάρι τα τρώει όλα...

OZRICrazy
22/01/2006, 22:16
Τι ειπε τωρα αυτος ο μαλακας ρε.Μπας και ειναι βαλτος.Και με 30 χλμ να πεσεις και να κοπανισεις το κεφαλι μπορει να παθεις ανεπανορθωτες βλαβες ,σε καμια περιπτωση δεν μπορει αυτο να γινει με το κρανος.Οσο για το οπτικο πεδιο ειναι θεμα συνηθειας πιστευω.

madtank
23/01/2006, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OZRICrazy
Τι ειπε τωρα αυτος ο μαλακας ρε.Μπας και ειναι βαλτος.Και με 30 χλμ να πεσεις και να κοπανισεις το κεφαλι μπορει να παθεις ανεπανορθωτες βλαβες ,σε καμια περιπτωση δεν μπορει αυτο να γινει με το κρανος.Οσο για το οπτικο πεδιο ειναι θεμα συνηθειας πιστευω.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ Η ΜΟΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ ΠΑΙΔΙΑ. ΝΕΚΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ. :eyepop:

BMW1150
23/01/2006, 08:38
Αχχχχχχ τι αλλο θα ακουσουν τα αυτια μου και τι αλλο θα δουν τα ματια μου....ο τυπος δεν παιζετε....κλειστε τον μεσα και γρηγορα.....:a26: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31:

Cpt. Haddock
23/01/2006, 08:58
:confused:

Το πιο "αστείο" είναι η αναφορά οτι όσα λέει ισχύουν για κίνηση σε πόλη και ταχύτητες κάτω των 80 χλμ/ώρα

Ακριβώς εκεί που είναι το πιο σίγουρο οτι θα σε σώσει

Κατα τα άλλα, αυθαίρετες υποθέσεις, αυθαίρετα συμπεράσματα και επικίνδυνα ως ένα (μεγάλο) βαθμό αν το δια΄βασει κάποιος που δεν νιώθει ωραία φορώντας κράνος ...


Για να πούμε βέβαια και του στραβού το δίκιο, η λογική της επιβολής προστίμου (για κράνος, ζώνη) είναι λίγο "χαζή" με την έννοια του "φοράω κράνος για να μη με γράψουν" και έχει οδηγήσει στο να βλέπουμε τα πιο απίθανα πράγματα φορεμένα... Έχω δει μέχρι και κράνος εργοταξίου !!!!

Αντίστοιχα αν θυμάστε παλιά έιχαν κυκλοφορήσει και μπλούζες που έδειχναν μία ζώνη ασφαλείας τυπωμένη !!!

Θεωρητικά (πάντα), ο ρόλος του κράτους θα έπρεπε να είναι να μας δώσει την σωστή παιδεία και ενημέρωση (πιο πολύ το δεύτερο γιατί - υποτίθεται - παιδεία παίρνουμε και από την οικογένειά μας) και από εκεί και πέρα να είναι ελεύθερος ο καθένας να αποφασίσει.

Πρακτικά όμως δε γίνεται κάτι τέτοιο για δύο - κυρίως - λόγους. Ο ένας είναι οτι δεν είμαστε (οι πιο πολλοί) μόνοι μας και ΔΕΝ έχουμε δικαίωμα τη μ@λακία που κουβαλάμε να την υποστούν οι συγγενείς μας.
Επίσης γιατί τη μ@λακία μας να την πληρώσουν όλοι οι υπόλοιποι πολίτες σε νοσήλεια, αναπηρικές συντάξεις...

Τελικά, καλώς υπάρχουν τα πρόστιμα γιατί υπάρχουν - δυστυχώς -πολλοί που δεν καταλαβαίνουν αλλιώς.

crs-k
23/01/2006, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:confused:

Το πιο "αστείο" είναι η αναφορά οτι όσα λέει ισχύουν για κίνηση σε πόλη και ταχύτητες κάτω των 80 χλμ/ώρα

Ακριβώς εκεί που είναι το πιο σίγουρο οτι θα σε σώσει

....................................

Πρακτικά όμως δε γίνεται κάτι τέτοιο για δύο - κυρίως - λόγους. Ο ένας είναι οτι δεν είμαστε (οι πιο πολλοί) μόνοι μας και ΔΕΝ έχουμε δικαίωμα τη μ@λακία που κουβαλάμε να την υποστούν οι συγγενείς μας.
Επίσης γιατί τη μ@λακία μας να την πληρώσουν όλοι οι υπόλοιποι πολίτες σε νοσήλεια, αναπηρικές συντάξεις...

Τελικά, καλώς υπάρχουν τα πρόστιμα γιατί υπάρχουν - δυστυχώς -πολλοί που δεν καταλαβαίνουν αλλιώς.


Απεφευγα να γραψω μιας και τα εχω ξαναγραψει στο προηγουμενο thread (και οχι μονο).

Ας του κοπανησει καποιος το κεφαλι, σε οποιο σημειο του θελει αυτος, με 15χλμ κι οχι με 80, για να (ανοιξει και να) ησυχασουμε ... :evil:


Επισης για το θεμα της επιβολης προστιμων απο το Κρατος ...

Σκεψου μονο την περιπτωση, ενας πατερας να ψαχνει για κρεβατι στην εντατικη για το παιδι του (απο καποια αρρωστια χτυπημενο) και να του το κρατας ΕΣΥ με ανοιγμενο κεφαλι, γιατι επεσες με 30 και ΔΕΝ φοραγες κρανος ... :mad:

Cpt. Haddock
23/01/2006, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

Σκεψου μονο την περιπτωση, ενας πατερας να ψαχνει για κρεβατι στην εντατικη για το παιδι του (απο καποια αρρωστια χτυπημενο) και να του το κρατας ΕΣΥ με ανοιγμενο κεφαλι, γιατι επεσες με 30 και ΔΕΝ φοραγες κρανος ... :mad:

Συμφωνούμε.

Στην ακραία (το τονίζω ακραία και μή εφαρμόσιμη) περίπτωση θα έπρεπε να ΜΗΝ μπω στην εντατική (ή να είμαι τελευτάιος στη λίστα προτεραιότητας) μια και απο δικιά μου μ@λακία την πάτησα.

div400
23/01/2006, 09:16
μεταφερω απο το site:

(Ο συντάκτης του παρόντος δεν το στηρίζει σε ασκήσεις επί χάρτου, είναι ο ίδιος οδηγός δικύκλου 250κε επί τριάντα έτη και κατά μέσο όρο τρεις ώρες την ημέρα, χειμώνα – καλοκαίρι, χωρίς καν πτώση…)»


και λεω εγω τωρα:

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ (2) ΕΙΔΗ ΜΟΤΟ/ΤΩΝ
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ

ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ..... ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ

οποτε μαλλον ο τυπος αυτος ανηκει στην τριτη κατηγορια τους ΨΕΥΤΕΣ!

επισης: το φοβερο επιχειρημα κατα του κρανους.....

4) Η χρήση κράνους, στην περίπτωση ατυχήματος, μόνο σε πολύ λίγες περιπτώσεις προσφέρει προστασία και, τότε, μόνο στο κεφάλι, όχι στο υπόλοιπο σώμα και ενδεχομένως έχοντας τραυματίσει την σπονδυλική στήλη.

5) Το κράνος ποτέ δεν «προστατεύει» άλλα μέλη του σώματος, εκτός, ενδεχομένως, της κεφαλής, τουναντίον, ενδέχεται να τραυματίσει θανάσιμα την σπονδυλική στήλη.

ΔΗΛ ΜΗΝ ΦΟΡΑΤΕ ΚΡΑΝΟΣ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ AIDS ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΤΟ ΦΟΡΑΣ!

:yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

crs-k
23/01/2006, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Συμφωνούμε.

Στην ακραία (το τονίζω ακραία και μή εφαρμόσιμη) περίπτωση θα έπρεπε να ΜΗΝ μπω στην εντατική (ή να είμαι τελευτάιος στη λίστα προτεραιότητας) μια και απο δικιά μου μ@λακία την πάτησα.


Οχι με τιποτα! :nono:

Και το Κρατος και το Νοσοκομειο εχει ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να σε περιθαλψει!

Εισαι κεφαλαιο για το Κρατος, και πανω απ' ολα Ανθρωπος.

Μην φτασουμε και στο αλλο ακρο τωρα ... :sick:


Με το ιδιο σκεπτικο ΔΕΝ θα επρεπε να δαπανηθουν τοσα (σε χρηματα, εργατοωρες και κινδυνους) για να σωθει ενας ορειβατης, μιας και ΔΕΝ του 'πε κανεις ν' ανεβει στο βουνο με κακες καιρικες συνθηκες ... :(

Cpt. Haddock
23/01/2006, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Οχι με τιποτα! :nono:

Και το Κρατος και το Νοσοκομειο εχει ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να σε περιθαλψει!

Εισαι κεφαλαιο για το Κρατος, και πανω απ' ολα Ανθρωπος.

Μην φτασουμε και στο αλλο ακρο τωρα ... :sick:


Με το ιδιο σκεπτικο ΔΕΝ θα επρεπε να δαπανηθουν τοσα (σε χρηματα, εργατοωρες και κινδυνους) για να σωθει ενας ορειβατης, μιας και ΔΕΝ του 'πε κανεις ν' ανεβει στο βουνο με κακες καιρικες συνθηκες ... :(

Ναι, εννοείται, γι΄αυτό είπα το "ακραία και μη εφαρμόσιμη περίπτωση"

Αν εφαρμοζόταν κάτι τέτοιο θα οδηγήσει σε καθεστώτα "Brave new World", ευγονικής και Survival of the fittest.

Η επέκταση αυτού μετά θα ήταν τα μωρά που γεννιούνται πρόωρα ή με κάποιο πρόβλημα να τα αφήνουμε στην τύχη τους κλπ κλπ. Καιάδας...με σύγχρονα μέσα...


(ξεφύγαμε λίγο από το αρχικό αλλά δεν πειράζει)

kxIII
07/02/2006, 18:49
Εγώ πάντως σήμερα θα γούσταρα να φόραγα το κρανάκι μου κι ας ήμουν ποδαράτος....

Τί να λέμε; Το άτομο το ξυρίζει το ακτινίδιο

whiteran
08/02/2006, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kxIII


Τί να λέμε; Το άτομο το ξυρίζει το ακτινίδιο


:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

evvou
09/02/2006, 17:31
:sad: :sad: :sad: σκεφτωμαι τους πιτσιρικαδες που παιζει να διαβασουν αυτες τις :a31: :a31: :a31: και να το πιστεψουν

ο τυπος ειναι εγκληματιας :mad: :mad: :mad:

Pardalotzatziki
15/02/2006, 20:55
egw pantws ebgala ta sumperasmata mou....
apo to olo keimeno...

den prepei na foraw kranos
den prepei na odhgw moto
den eimai tipota
den uparxw

paw na 3aplwsw sto krebati kai na pe8anw....

h mhpws epibarunw tro kratos etsi?

re gamwto...den 3erw ti na kanw....

mhpws na autopurpolh8w afou exw anoi3ei ton lako mou?

mm...paizei...

ante kala muala :a31:

idi
15/02/2006, 22:16
Τέλος, η τροχαία, καλά θα κάνει να νοιαστεί
α) για τα δίκυκλα που ηχορυπαίνουν και αναίτια βασανίζουν εκατομμύρια ανθρώπων....


BANN HIM!!!! :a26: :a02: :a31: :a31: :a06: :a019:

sadengr
17/02/2006, 17:16
Πρεπει καποιος να τον παει σε ενα νοσοκομειο που εφημερευει για να δει μερικα real περιστατικα απο τροχαια με δικυκλα μπας και βαλει μυαλο... πριν του χυθει σε κανα πεζοδρομιο....

Θάνος
17/02/2006, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sadengr
Πρεπει καποιος να τον παει σε ενα νοσοκομειο που εφημερευει για να δει μερικα real περιστατικα απο τροχαια με δικυκλα μπας και βαλει μυαλο... πριν του χυθει σε κανα πεζοδρομιο....

Η φωτογραφία σου σβήστηκε από εμένα. Έχουμε πει ξανά ότι στο moto.gr δεν δημοσιεύουμε φρικαλέες φωτογραφίες.

DimChios
28/02/2006, 21:45
ΔΥΣΤΥΧΩΣ επανέρχομαι στο θέμα!
Πολλά όπως διαβάσατε ειπώθηκαν! Λυπάμαι και ίσως να μην είμαι ακόμα στη σωστή ψυχολογική κατάσταση για να κάθομαι να ασχολούμε με το ίντερνετ!
Θεωρώ όμως ΟΛΟΥΣ όσους οδηγούν μηχανή, ας πώ "δικούς μου" ανθρώπους ή αν θέλετε "συναδέλφους",αυτός είανι και ο λόγος που σας γράφω τα παρακάτω...Να έχετε κατα νού όμως οτι αλλιώς είναι να μαθαίνεις κάτι δυσάρεστο και αλλιώς να το ΖΕΙΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ!
Προχτές Κυριακή λοιπόν, είχαμε πάει 4 άτομα (3 μηχανες) για φαγητό και τσίπουρα.Μετά κανονίσαμε να πάμε για καφέ...ΝΑΙ,ΕΙΧΑΜΕ ΠΙΕΙ...ΜΑΛΑΚΙΑ ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΑ ΛΟΙΠΟΝ,και σε αυτό έχω ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΥΘΥΝΗ!!!!!!!!
Ο Νικος (ο μόνος ΑΚΡΑΝΟΣ) πήγαινε μπροστά με το VARADERO και σχετικά γρήγορα,επιτάγχυνα να του πώ να κόψει γιατι στην τελική,βόλτα χαλαρά πηγαίναμε.....Αφού περνάω απο δίπλα του και αμέσως και ο 2ος, ο Νίκος έμεινε 3ος στη σειρά!Συμπτωματικά κοίταξα το κοντέρ,ούτε 50 χλμ δεν είχα κατα το προσπέρασμα! Βλέπω από τον ένα καθρέφτη στον άλλο το VARADERO να "διπλώνει" στα δύο. Προφανώς έχασε τις αισθήσεις του! Έπεσε στο πεζοδρόμιο και σε ένα κράσπεδο που υπάρχει εκεί. (Απέναντι απο το POSIDONIO). Κατεβήκαμε από τις μηχανές και πήγαμε κοντά.Δεν κουνιόταν, του κράτησα το κεφάλι και ένιωθα τα αίματα παντού!Αναίσενε πολύ βαριά!Ευτυχώς ακολουθούσε ασθενοφόρο με 3 τραυματίες από τροχαίο.Σταμάτησε (ενώ ήδη ειδοποίησε άλλο από το Ασκληπείο Βούλας) και ήρθαν να βοηθήσουν.Εγώ και ο Αντρέας τον ΄κρατάγαμε ακίνητο και του μιλάγαμε, το 2ο ασθενοφόρο ΕΥΤΥΧΩΣ δεν έκανε ούτε 5 λεπτα να έρθει....
Αυτή τη στιγμή είναι ακόμα στην εντατική!Οι ώρες είναι ακόμα δύσκολε΄ς ομως οι "μάχες" που εχει δώσει ως τώρα είναι πολλές και φαίνεται πως η δύναμη που έχει ως ανθρωπος ο Νικος τον έχει βοηθήσει πολύ!Αντιδρά σε κάποια ερεθίσματα, όμως για τίποτα δεν μπορούμε ακόμα να είμαστε 100% σίγουροι!Σ'ημερα προεκυψε και αλλο ενα χειρουργειο.
Και για τους 3 που ήμασταν μαζί το σοκ ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΟ! Δεν θα περιγράψω τίποτα άλλο...Το ΣΙΓΟΥΡΟ είναι πως αν φορούσε το κράνος του θα σηκωνόταν και θα φεύγαμε αμέσως!Η μηχανή το μόνο που έπαθε είναι γρατζουνιές στα πλαστικά.Ουτε κάν σπάσιμο εκτός του δεξιού μασπιέ οδηγού!Το κράνος δεν το είχε μαζί του καν, το φαράει μέν, οχι όμως ανελειπώς!
Ξέρω οτι έχω και εγώ ευθύνη,το ποτό έπεξε το βασικό ρόλο,είπαμε... ΜΑΛΑΚΙΑ και συγνώμη για την έκφραση έτσι ωμά που την λέω αλλά...
Πολλά έχουν αλλάξει για μένα από προχτές...Το μόνο που δεν άλλαξε είναι η άποψη μου για το ΚΡΑΝΟΣ!Το φόραγα πάντα και θα το φοράω αν εξακολούθήσω να οδηγώ μηχανη....
Ελπίζω ο ΘΕΟΣ και η ελπίδα των δικών του ανθρώπων να τον βοηθήσουν να γίνει απολύτως καλά και σε κανένα ποτέ να μη τύχει κάτι τέτοιο ξανα!
ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΩΖΕΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!!!
ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ ΠΑΝΤΑ!!!

zolotas
28/02/2006, 21:54
τωρα μας εκοψες τη χολη.............τι να γραψω ...........ας γινει καλα και .......βλεπουμε.

bonepeeler
28/02/2006, 22:17
Περαστιά στο παλικάρι.

Τα άλλα τα αφήνουμε για αργότερα.

Alx 84
28/02/2006, 23:17
Περαστικά του...

DOG HANDLER
01/03/2006, 15:52
ΑΝ ΚΑΙ ΔΕ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ Ο ΤΥΠΟΣ... ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ Η Μ@Λ@ΚΙ@. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ CRASH TEST ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ, ΑΦΟΥ ΓΛΙΤΩΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥ ΧΑΡΟΥ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ, ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΑΣΑ ΕΝΑ ΚΟΛΗΤΟ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ(Ο ΟΔΗΓΟΣ) ΣΥΜΠΕΡΑΝΑ ΟΤΙ ΑΝ ΦΟΡΟΥΣΑ ΚΡΑΝΟΣ ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΝΑ ΜΕ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΟΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΗΣ ΜΟΝΑΔΟΣ...

whiteran
01/03/2006, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ΔΥΣΤΥΧΩΣ επανέρχομαι στο θέμα!

.....................................
ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΩΖΕΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!!!
ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Πω πω …

Αυτά τα έχουμε ακούσει πολλές φορές αλλά αν δεν τα ζήσουμε δεν πρόκειται να τα καταλάβουμε…:look: :look:

Αχ φίλε μου .. με έκανες κομμάτια τώρα…

Μέσα από την καρδιά μου εύχομαι περαστικά στον φίλο σου, να σηκωθεί το παλικάρι και όλα τα αλλά είναι μαμακίες…

Αν και μπορώ να καταλάβω πως νοιώθεις θα σου έλεγα να μην είσαι τόσο αυστηρός με τον εαυτό σου .. Όσα δεν φέρνει ο χρόνος τα φέρνει η κακία στιγμή …

ΚΡΙΜΑ ….:sick:

DimChios
01/03/2006, 16:15
...

DOG HANDLER
01/03/2006, 20:21
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΔΕ ΘΑ ΣΗΚΩΘΕΙ. ΑΥΤΟΣ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ(ΗΤΑΝ Ο ΟΔΗΓΟΣ-ΕΓΩ ΣΥΝΟΔΗΓΟΣ) ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ, ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΝΤΑΤΙΚΗ.... ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΑΚΙΑ ΜΕΤΑ, ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΑΛΛΕΣ 4 ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ...
ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑ 50ΜΕΤΡΑ ΦΟΡΑΩ ΚΡΑΝΟΣ...
ΙΣΩΣ ΣΑΣ ΦΑΝΕΙ ΑΣΤΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΖΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΗ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΙΡΗΝΑ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟΥ, ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΧΑΡΟΠΑΛΕΥΕΙΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΑΝ ΚΕΛΑΪΔΙΣΜΑ...
ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ...

giorgos busa414
09/03/2006, 23:55
:a31: edo einai ayto poy leme h malakia spaei karydia kai th karydia reeeeeeeeeee k-arydi

SUPERMARIO
10/03/2006, 00:39
ο ανθρωπακος ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ!!!

1.σε περιπτωση ατυχηματος αν ο οδηγος δεν φοραει κρανος και να μην φταιει θεωρειται συνυπευθυνος (αν ζησει)

2.σε περιπτωση προσκρουσης χωρις κρανος ο μοτοσυκλετιστης κινδυνευει με κρανιοεγκεφαλικες κακωσεις,εσωτερικη αιμοραγια,μετατραυματικο σοκ...μπλα-μπλα-μπλα

3.τρως προστιμο για πλακα

4.δεν θα ειχα τον αδερφο μου στον κοσμο αυτο

5.δεν θα υπηρχα εγω στον κοσμο αυτο και καμια 20αρια ακομα που ξερω

6.αντε και ενα κακο που εχει το κρανος,ειναι αιτια τριχοπτωσης:bawl:


ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ DOCTOR ΤΡΟΜΑΡΑ ΤΟΥ.:a31:

stavrogin
10/03/2006, 15:41
1...Δεν ισχυει.Οι εμπειροι εχουν εξαιρετικο ελενχο οπτικο με καθρεπτες και γυρισμα του κεφαλιου.

2...Ισχυει,αλλα αναρωτιεμαι μηπως τα αυτοκινητα δεν θα πρεπε να χουν τζαμια και ραδιοφωνα για να ακουνε κι αυτοι ρε γαμωτο.

3...Δεν ισχυει.Αν φοβασε(με την καλη εννοια),φοβασε και με κρανος και χωρις
Το δευτερο σκελος ειναι γελοιο

4...Πραγματι...Το χειμωνα χωρις κρανος η φυσικη καταψυξη της κεφαλης ειναι εξαιρετικη.

5...Γελοιο

6...Οντως καλυτερα να σου καρφωθει σπουργιτι στο γυμνο ματι,παρα στο κρανος.

ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΡΑΝΟΥΣ

1.Ισχυει,εξαρταται

2.Ισχυει,και αν το κεφαλι εχει μεσα κενο αερος ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα.:rotflmao:

3.Εγω προτιμαω το σεξ.

zireous
10/03/2006, 22:21
Πολύ πριν αρχίσω τις προσωπικές μου τούμπες, το πρώτο χοντρό φρικάρισμα που έφαγα
και αποφάσισα να μην ασχοληθώ πολύ με μηχανές ήταν το ογδόντα κάτι στη Αχαρνών.

Το πρώτο σοκ ήταν όταν το RD 350 γλύστρησε στο κωλόδρομο με το πιο απόκοσμο
σπινάρισμα που έχεις ακούσει και το παιδί που οδηγούσε καρφώθηκε σε δέντρο δεξιά
του ενώ αριστερά στο φανάρι κατέληξε ο συνοδηγός.

Το δεύτερο ήταν όταν οι μπάτσοι ήρθαν και πλένανε τις βενζίνες από το δρόμο αλλά
επιδεικτικά άφησαν τα μυαλά των παιδιών κάτω "προς γνώσιν και συμμόρφωσιν".

Τώρα αν ένας παπάρας θέλει να πουλήσει μούρη, (το παίζει κι αναρχικός τρομάρα του)
ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο ύστατος.
Μήπως το email του δέν έχει αρκετά spam; Μερικές συνδρομές μπορεί να βοηθήσουν.

Ξεκράνωτε,
άν το κεφάλι σου είναι φτηνό, μη βάζεις κράνος, θα φυτρώσει άλλο αν χρειαστεί.

kostasnaoum
02/04/2006, 19:27
Η ΠΑΡΑΝΟΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ




:a31: :a31: :a31: :a31: :a31: