PDA

View Full Version : Προτασεις για δισκοφρενα? Πηρα το Abus 69 αλλα...



G5-KTM
22/01/2006, 12:15
Γεια χαρα σε ολους,ειμαι καινουργιος στο forum και χαιρομαι που μπηκα στην παρεα σας.

Μολις πριν λιγες μερες πηρα ενα KTM 640 SM.Αφου διαβασα ολα τα αθρα του forum πηρα το δισκοφρενο της abus 69 http://www.lockitt.com/images/abuspic/69_blau_small.jpg
αλλα δεν κανει για τα δισκοφρενα της μηχανης μου,απο το μπροστα περναει αναμεσα και στο πισω δεν χοραει... εκτος αυτων δεν
εχω και που να το στερεωσω.

Αυτην την στιγμη η μονη ενναλακτικη που σκεφτομαι ειναι abus Granit Quick 37 http://www.lockitt.com/images/abuspic/Quick37L15.jpg
αλλα πιστευω και αυτο δεν θα εχω που να το βαλω, ειναι και πολυ μεγαλο...

Υπαρχει καποια ΑΞΙΟΛΟΓΗ προταση σε καποιας κλασικης μορφης δισκοφρενου, με κλειδι ομως τυπου abloy οπως δηλαδη αυτο του abus παραπανω και καποια σοβαρη αξιοπιστια ασφαλειας? http://www.lockitt.com/images/xenapic/XE15_1JWS.jpg(ενδεικτικα κατι τετοιου τυπου)

*Μενω διπλα στο αστυνομικο τμημα,και δεν εχω τρομερες ανησυχιες...για κουλουρες και αλλα super secure προιοντα.

*για συναγερμο meta η κατι αλλο?

Ευχαριστω πολυ!

G5-KTM
22/01/2006, 12:21
Με την ευκαιρια αν ενδιαφερεται κανεις για το ABUS Granit Extreme 69 ειναι ολοκαινουργιο και δεν εχω τι να το κανω,ας μου κανει ενα pm και θα βρουμε καλη τιμουλα.

katsai
22/01/2006, 13:50
OXI META
σε DUKE που ειχα παλιοτερα ειχα πολλα προβληματα.
και αφου το πηγα 3 φορες στον επισημο αντιπροσωπο ποτε δεν φτιαχτηκε το προβλημα. οσο για την αντικατασταση που λεει εφ ορου ζωης μονο το "μηχανηματακι" του συνεγιαρμου OXI οι καλοδιωσεις.

G5-KTM
22/01/2006, 13:57
Ενδιαφερον,ποια ειναι η δικη σου προταση?

katsai
22/01/2006, 14:00
τωρα στο R1 εχω βαλει spyball και ειναι μια χαρα.
στο bmw που εχω Patrol ( ετσι νομιζω λεγεται) δωρο με το μηχανακι δεν ειμαι ευχαριστημενος

KaTaNaS
22/01/2006, 14:26
γεια σου φίλε, καλώςήλθες


και με γειά το εργαλείο σου!


έχω ενα ΚΤΜ LC4 ADV


που σημαίνει, πώς έχω πολύ περισσότερους κραδασμούς απο εσένα, και σε επίπεδο λειτουργίας και σε τεραίν (χώμα)


έχω spyball και δεν είχα κανένα απολύτος πρόβλημα!


όσο για το disk lock έχω ένα αμπους granit το οποίο μπαίνει και μπρος και πίσω...

εγώ πάντα προτιμώ να το τοποθετώ στο γρανάζι (σε μια απο τις περιφερειακες του ΟΠΈς)


υπάρχει για το γκρανιτ και η βάση του, την οποία, βιδώνεις στο μαρσπιέ του συνεπιβάτη και το κλειδώνεις εκέι!

απ τους κραδασμούς όμως θα αρχίσει να κουδουνίζει και θα σου σπάει τα νεύρα στα φανάρια της πόλης...


υπάρχουν πολλοί που το κλειδώνουν στο μαρσπιέ του οδηγού, έχουν ήδη αφαιρέσει το περιττό προστατευτικό λαστιχάκι, και το αφήνουν να κρεμετε (λίγο ανορθοδογο και επικύνδινο κατα τη γνώμη μου!)


αποψη μου: έχε μαζί σου ένα τσαντάκι μέσης αρκετά ευρύχωρο, και πέρνε το μαζί σου μέσα στην υφασμάτινη του θήκη!το πιό πρακτικό!

G5-KTM
22/01/2006, 14:41
...ο λογος που ρωταω αν υπαρχει κανενα αξιολογο "κλασικο" disk lock (το μικρο κιτρινο)ειναι για να αποφυγω το προβλημα της μεταφορας,καθως θα μπορω να το βαζω στο ζωναρι της σελας...καθως ειναι μικρο.Ομως ο μονος λογος για να προτιμησω ενα τετοιο εναντι ενος abus granit θα ειναι να ειναι πραγματικα πολυ καλο προιον,και δεν εχω ιδεα αν υπαρχει κατι τετοιο...

Απ την αλλη,αν ειναι να θυσιασω μεταφορα για ασφαλεια....

G5-KTM
22/01/2006, 17:36
Εψαχνα ολη μερα στο ιντερνετ και βρηκα ενα φαινομενικα μικρο καλο disk lock της oxford αναφερομαι στο omega.
Εχεις κανεις ιδεα για σημεια διαθεσης στην Αθηνα?

Αν εχετε αλλες προτασεις ειναι πανω απο ευπροσδεκτες!

gdevelek
22/01/2006, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από G5-KTM
Εψαχνα ολη μερα στο ιντερνετ και βρηκα ενα φαινομενικα μικρο καλο disk lock της oxford αναφερομαι στο omega.
Εχεις κανεις ιδεα για σημεια διαθεσης στην Αθηνα?

Αν εχετε αλλες προτασεις ειναι πανω απο ευπροσδεκτες!

Oxford είδα στο Praktiker χθες.

Είχαν και μια αλυσίδα της ίδιας εταιρίας, πολύ "πειστική", θα έλεγα, με 32Ε, δηλαδή περίπου 5 φορές κάτω από Abus.

OZRICrazy
22/01/2006, 20:43
Πηρα ενα oxford απο makro Θεσ/νικης φαινεται αρκετα εως πολυ στιβαρο αλλα δεν μπορω να εγγυιθω για την αξιοπιστια του.Αγγλικο προιον λεει αλλα made in china:mad: Για την πολη που βρισκομαι ομως ειναι υπερ αρκετο.

furious
23/01/2006, 09:59
Είχα το ίδιο πρόβλημα με το δισκόφρενο της Africa μου. Δε χωρούσε το abus 69, αλλά μου έδωσαν ένα ολόιδιο, μόνο που είχε εκείνο το στρόγγυλο κεφάλι που βγαίνει και μπαίνει πίσω από το δισκόφρενο μισό. Δηλαδή δεν είναι στρόγγυλο το κεφάλι, αλλά μισοφέγγαρο κι έτσι χωράει!

Όσο για την αποθήκευση είχε ένα υφασμάτινο τσαντάκι μαζί και το στερέωσα με tyre-ups πάνω στην τριπλέτα μου, οπότε το βάζω εκεί.

G5-KTM
23/01/2006, 12:52
Τελικα πηρα ενα abus Granit Quick 37 το στερεωνω στο ζωναρι της σελας και ολα καλα,ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!

KaTaNaS
23/01/2006, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από G5-KTM
Τελικα πηρα ενα abus Granit Quick 37 το στερεωνω στο ζωναρι της σελας και ολα καλα,ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!


WELCOME TUDE :beer:

GST
23/01/2006, 13:18
εγω στο 640 ειχα βαλει ενα συναγερμο spyball στο κουτακι για τα εργαλεια μετα απο πατεντα ....που και που τα ψιλοεπειζαι λογω κραδασμων οποτε δεν ηταν και η καλυτερη λυση...

thander
23/01/2006, 13:38
νομίζω χωράει και κάτω από την σέλα στο '06 ένα κανονικού σχήματος disklock