PDA

View Full Version : ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΤΗ ΡΕΖΕΡΒΑ...



blueangel
23/01/2006, 02:02
Παίδες fazerades γεια χαρά επειδή είμαι σχετικά νέος στο club των fazer μια απορία...
Εχω την 600 μοντέλο 05 ως γνωστό σε κατάσταση ρεζέρβας ξεκινάει να μετράει ο νέος χιλιομετρητής...
Στα πόσα χιλιόμετρα μπαίνουμε στα ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ και πρέπει άμεσα να ανεφοδιάσουμε?
Θα ήταν πιο βολικό να μέτραγε αντίστροφα π.χ
Τελος πάντων ακούω εμπειρίες απο σας που την δουλεύετε καιρό την μηχανή...
Εγώ απο φόβο μήν με αφήσει την γεμίζω στα περίπου 5 χλμ απο τότε που ξεκινάει να μετράει αλλά γενικώς πόση ανοχή χιλιομέτρων έχω????:eek:

Πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα σε όλους....
Περιμένω σχόλια:wave2:

THEOD
23/01/2006, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Παίδες fazerades γεια χαρά επειδή είμαι σχετικά νέος στο club των fazer μια απορία...
Εχω την 600 μοντέλο 05 ως γνωστό σε κατάσταση ρεζέρβας ξεκινάει να μετράει ο νέος χιλιομετρητής...
Στα πόσα χιλιόμετρα μπαίνουμε στα ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ και πρέπει άμεσα να ανεφοδιάσουμε?
Θα ήταν πιο βολικό να μέτραγε αντίστροφα π.χ
Τελος πάντων ακούω εμπειρίες απο σας που την δουλεύετε καιρό την μηχανή...
Εγώ απο φόβο μήν με αφήσει την γεμίζω στα περίπου 5 χλμ απο τότε που ξεκινάει να μετράει αλλά γενικώς πόση ανοχή χιλιομέτρων έχω????:eek:

Πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα σε όλους....
Περιμένω σχόλια:wave2:

Εγώ προσωπικά στην Εθνική οδό είχα κάνει περίπου 45 προσεκτικά χιλιόμετρα (με έκτη και 100-120 χλμ) και στον ανεφοδιασμό αποδείχτηκε ότι είχα ακόμα μέσα 1+ λίτρο βενζίνης . Κάποιοι έχουν αναφέρει γύρω στα 55 χιλιόμετρα, αλλά δεν υπάρχει λόγος να το ρισκάρεις οριακά....
Γύρω στα 25-30 χιλιόμετρα ανεξαρτήτως οδήγησης και συνθηκών μπορείς να τα θεωρείς σίγουρα.....

fazerpower
23/01/2006, 14:58
η ρεζέρβα ειναι σαν να σου λέει η μηχανή "ΡΕ ΜΑΓΚΑ ΔΙΨΑΩ"...Οπότε καλύτερα οταν γυρησει ρεζερβα να έχεις στο νου σου ότι η επόμενη στάση είναι βενζινάδικο!
Πάντως έχουμε γυρω στα 50 σιγανα χιλιόμετρα!!

H.A.Balafoutre
23/01/2006, 17:35
Η ρεζέρβα μπορεί να πάει από 20-25χλμ με τέρμα γκάζι, μέχρι και 60+χλμ με ήρεμη οδήγηση. Αλλά γενικά καλό είναι να μην παίζουμε με την ρεζέρβα.

blueangel
23/01/2006, 17:38
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά θα το έχω υπόψιν μου θα υπολογίζω maximum 40-45 απλα περισσοτερο ξέρετε για Εθνική μην σου έρθει εγκεφαλικο απο την αγωνία στο ψάξιμο hehehehe

Nάστε καλα:winka:

petridist
25/01/2006, 17:55
κι εγώ περίπου μέχρι τα 25-30 την κρατάω και μετά ανεφοδιασμός..

Πάντως καλό είναι να μη βρεθείς στην εθνική με ρεζέρβα γιατί αν δεν βρείς εγκαίρως έξοδο την έκατσες... οπότε προνοητικότητα!


:wave2:

Alexander
25/01/2006, 18:16
Δεν είναι και τόσο καλό να κυκλοφορείς για πολλά χλμ στη ρεζέρβα λόγω των κατάλοιπων της βενζίνης.
Καλό είναι να ξέρεις πόσα χλμ μπορείς να βγάλεις αν βρεθείς σε μια επείγουσα κατάσταση. Υπολόγισε την κατανάλωση και διαίρεσε με αυτή τη χωρητικότητα της ρεζέρβας.