PDA

View Full Version : Transalp 400cc



WhoamI
23/01/2006, 06:25
Χαιρετω αλλη μια φορα...

Μερικες αποριες για το εν λογω μοντελο...

1.Γενικη αποψη αποδεκτη απο ιδιοκτητες και μη...

2.Και κυριως απο κατοχους....Ειναι μηχανη για ταξιδακια? δε μιλαω να γυρισω το κοσμο αλλα στην μικροσκοπικη Ελλαδα μας δε πιστευω να κολησει ε?
Με τι ταχυτητα μπορεις να ταξιδεψεις ανετα και εσυ και η μηχανη? (παντα για τα 400 κυβικα)

3.Γιατι δε μπορω να βρω πουθενα πληροφοριες για Transalp στα 400 κυβικα??? Καποιο link με σχετικες πληροφοριες θα το εκτιμησω αφανταστα.. :) :) :) :)

4.Υπαρχει κατι που δε ξερω και θα επρεπε να μαθω για τη μηχανη?(δε ξερω πως μου ηρθε αυτα αλλα μου ηρθε και το εγραψα.Βασικα μου φαινεται πολυ περιεργο που δεν υπαρχει σε καποια μεγαλα site με μηχανες το Transalp 400cc γι΄αυτο ισως )

Σε πρωτη φαση ενα link με χαρακτηριστικα θα ηταν οτι καλυτερο...η οποιος δε βαριεται να γραφει...δε θα τα χαλασουμε εκει :p :p


(και να σας προλαβω...δε θελω προτασεις για αλλες μηχανες :nono: :nono: )..

Ευχαριστω.......

WhoamI
23/01/2006, 10:18
Το μονο που καταφερα να βρω :(

ειναι δυνατον να μην υπαρχουν χαρακτηριστικα της μηχανης πουθενα???



http://www.xs4all.nl/~hanzw/alp400.htm

harpoon
23/01/2006, 10:31
Φιλε μου ,
εγω ειχα ενα 600αρι 93 μοντελο. το καταφχαριστηθηκα. εκανα ταξιδια αρκετα στα δυο χρονια που το ειχα. αποστασεις 150 χλμ τις εκανα 2-3 φορες την βδομαδα. Θεσ-νικη Αθηνα καμποσες φορες, ανεβηκα σερβια 2-3 φορες. λουκουμι σου λεω. εβαλα ζελατινα ψηλη κ πηγαινα με 130χλμ/ωρα ανετα. αν το ζουλας το γκαζι τοτε πινει αρκετη βενζινουλα. αν εισαι συνετος τοτε ειναι αρκετα οικονομικο. μπορεις να το φορτωσεις ανετα, γαιδουρι σου λεω. δεν εχω να πω ασχημα λογια για το 600. το 400 πιστευω οτι ειναι λιγο, τα ιδια κιλα, πιο λιγα κυβικα. δεν ξερω. ειμαι κ σχεδον 100 κιλα ανθρωποσ. γιατι δεν παιρνεις το 600. ειναι πολυ καλυτερο πιστευω. \
αυτη ειναι η γνωμη μου. καλη τυχη κ καλα χλμ

Uriah Heep
23/01/2006, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από WhoamI
Χαιρετω αλλη μια φορα...

Μερικες αποριες για το εν λογω μοντελο...

1.Γενικη αποψη αποδεκτη απο ιδιοκτητες και μη...

2.Και κυριως απο κατοχους....Ειναι μηχανη για ταξιδακια? δε μιλαω να γυρισω το κοσμο αλλα στην μικροσκοπικη Ελλαδα μας δε πιστευω να κολησει ε?
Με τι ταχυτητα μπορεις να ταξιδεψεις ανετα και εσυ και η μηχανη? (παντα για τα 400 κυβικα)

3.Γιατι δε μπορω να βρω πουθενα πληροφοριες για Transalp στα 400 κυβικα??? Καποιο link με σχετικες πληροφοριες θα το εκτιμησω αφανταστα.. :) :) :) :)

4.Υπαρχει κατι που δε ξερω και θα επρεπε να μαθω για τη μηχανη?(δε ξερω πως μου ηρθε αυτα αλλα μου ηρθε και το εγραψα.Βασικα μου φαινεται πολυ περιεργο που δεν υπαρχει σε καποια μεγαλα site με μηχανες το Transalp 400cc γι΄αυτο ισως )

Σε πρωτη φαση ενα link με χαρακτηριστικα θα ηταν οτι καλυτερο...η οποιος δε βαριεται να γραφει...δε θα τα χαλασουμε εκει :p :p


(και να σας προλαβω...δε θελω προτασεις για αλλες μηχανες :nono: :nono: )..

Ευχαριστω.......


Το συγκεκριμένο μοντέλο (400cc) είχε σαν αποδέκτες τους αυτόχθονες ιθαγενείς μιας καθ΄όλα "περίεργης" χώρας που φορολογούσε βάσει κυβικών εκατοστών...
:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Πριν λίγα χρόνια το συγκεκριμένο "μέτρο" καταργήθηκε με αποτέλεσμα να γλυτώσουμε το θλιβερό θέαμα Varadero 600 cc ή Cayenne 1.4 lt...

Για συλλέκτης δεν μου φαίνεσαι...



Τι το θες το ρημάδι???

:beer: :beer: :beer:

jtoros
23/01/2006, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από WhoamI
Χαιρετω αλλη μια φορα...

Μερικες αποριες για το εν λογω μοντελο...

1.Γενικη αποψη αποδεκτη απο ιδιοκτητες και μη...

2.Και κυριως απο κατοχους....Ειναι μηχανη για ταξιδακια? δε μιλαω να γυρισω το κοσμο αλλα στην μικροσκοπικη Ελλαδα μας δε πιστευω να κολησει ε?
Με τι ταχυτητα μπορεις να ταξιδεψεις ανετα και εσυ και η μηχανη? (παντα για τα 400 κυβικα)

3.Γιατι δε μπορω να βρω πουθενα πληροφοριες για Transalp στα 400 κυβικα??? Καποιο link με σχετικες πληροφοριες θα το εκτιμησω αφανταστα.. :) :) :) :)

4.Υπαρχει κατι που δε ξερω και θα επρεπε να μαθω για τη μηχανη?(δε ξερω πως μου ηρθε αυτα αλλα μου ηρθε και το εγραψα.Βασικα μου φαινεται πολυ περιεργο που δεν υπαρχει σε καποια μεγαλα site με μηχανες το Transalp 400cc γι΄αυτο ισως )

Σε πρωτη φαση ενα link με χαρακτηριστικα θα ηταν οτι καλυτερο...η οποιος δε βαριεται να γραφει...δε θα τα χαλασουμε εκει :p :p


(και να σας προλαβω...δε θελω προτασεις για αλλες μηχανες :nono: :nono: )..

Ευχαριστω.......

Καλημέρα...

1. Έχω ένα Transalp 600, '97 μοντέλο. Το μηχανάκι είναι τυπικό ταξιδιάρικο. Δεν χαλάει, αντέχει σε πολύ φόρτωμα και ναι, αν το πιέσεις καίει. Το προτείνω αν θέλεις κάτι τέτοιο.

2. Το 600 που έχω πάει με 140-150 φορτωμένο άνετα. Βέβαια πίναι και 10+lt στα 100km, καρμπυρατέρ γαρ. Το 400 που θέλεις, max 130km/h για ταχύτητα ταξιδιού.

3. ...

4. Το μηχανάκι ποτέ δεν εισήχθη στην χώρα επίσημα. Είχε εισαχθεί ως "μεταχειρισμένο" από Ιαπωνία. Αυτά τα μηχανάκια εν γένει αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τα ανταλλακτικά. Ωστόσο δεν παίρνω όρκο για το Transalp γιατί μου φαίνεται φοράει ίδιο κινητήρα με το Bros. Και τα δυο μηχανάκια κυκλοφόρησαν αρκετά, οπότε μάλλον υπάρχουν ανταλλακτικά. Αλλά για αυτό πάρε και μια 2η γνώμη.

Γενικά αν θέλεις ταξιδιάρικο on-off μηχανάκι, πάρε το 600. Για ταξίδια, ό,τι λιγότερο σε κυβικά είναι απλώς επαρκές.

Ελπίζω να βοήθησα... :wave2:

kachius
23/01/2006, 12:12
Γειά χαρά!

Στα παρακάτω sites έβρισκα πάντα όποιο κοινό ή
κουφό μηχανάκι μου καρφωνοταν ενίοτε στο μυαλό.

http://www.bikez.com/brand/honda_motorcycles.php
http://www.bikepics.com/honda/

Παραδόξως (και όπως αναφέρεις) το 400 δεν υπάρχει
σε κανένα από τα δύο:uplate:

Αλήθεια, όπως σωστά αναρωτήθηκαν και οι
"προλαλίσαντες"... γιατί όχι το 600;:sick:

620
23/01/2006, 12:20
Pisteyw to palikari thelei to 400 gia na to parei na tou trabiksei enan yperkybismo sta 710cc me nikasil kylindrous kai wiseco pistonakia na kopanisei kai 2 fcr 39aria,gyalismata strofalon kai mpielwn,na to kanei supermotard na balei ohlins anartiseis mia acrapa,margarites mrosta 320 me 4pistones dagkanes KAI NA EXEI TO PIO KOLOPIRAGMENO 400ARI TRANSALP STHN ELLADA.

jtoros
23/01/2006, 12:24
Χμ... Λεπτομέρειες, ε; Βρήκα κάτι στο google αλλά είναι σε ανατολική γλώσσα που δεν κατέχω. Ωστόσο εδώ είναι ό,τι μπόρεσα να "μεταφράσω".

Κινητήρας V2, 4Τ, Υ/Ψ, 398cc με 3 βαλβίδες/κύλινδρο και 2 μπουζί/κύλινδρο.

Ιπποδύναμη: 37hp/8500rpm
Ροπή: 3,5kgm/6500rpm
Βάρος: 183kg/201kg (πλήρης υγρών)
Ρεζερβουάρ: 18lt

Σχέσεις ταχυτήτων
1η: 3,000
2α: 2,055
3η: 1,590
4η: 1,318
5η: 1,130
Πρωτέυουσα σχέση: 2,058
Τελική σχέση: 2,866

Κάστερ: 28,00 μοίρες
Ίχνος: 108mm

Τροχοί/Ελαστικά: Εμπρός 90/90-21", Πίσω 120/90-17" ή 130/80-17"

Ανάρτηση εμπρός: Τηλεσκοπικό πηρούνι χωρίς ρυθμίσεις.
Ανάρτηση πίσω: Prolink με ρύθμιση προφόρτισης ελατηρίου.

Σε περίπτωση που θέλεις να δεις και μόνος σου: http://sergej.at.infoseek.co.jp/spec/XL_Big.html

kachius
23/01/2006, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
Χμ... Λεπτομέρειες, ε; Βρήκα κάτι στο google αλλά είναι σε ανατολική γλώσσα που δεν κατέχω. Ωστόσο εδώ είναι ό,τι μπόρεσα να "μεταφράσω".

Κινητήρας V2, 4Τ, Υ/Ψ, 398cc με 3 βαλβίδες/κύλινδρο και 2 μπουζί/κύλινδρο.

Ιπποδύναμη: 37hp/8500rpm
Ροπή: 3,5kgm/6500rpm
Βάρος: 183kg/201kg (πλήρης υγρών)
Ρεζερβουάρ: 18lt

Σχέσεις ταχυτήτων
1η: 3,000
2α: 2,055
3η: 1,590
4η: 1,318
5η: 1,130
Πρωτέυουσα σχέση: 2,058
Τελική σχέση: 2,866

Κάστερ: 28,00 μοίρες
Ίχνος: 108mm

Τροχοί/Ελαστικά: Εμπρός 90/90-21", Πίσω 120/90-17" ή 130/80-17"

Ανάρτηση εμπρός: Τηλεσκοπικό πηρούνι χωρίς ρυθμίσεις.
Ανάρτηση πίσω: Prolink με ρύθμιση προφόρτισης ελατηρίου.

Σε περίπτωση που θέλεις να δεις και μόνος σου: http://sergej.at.infoseek.co.jp/spec/XL_Big.html

kachius
23/01/2006, 12:32
Ιπποδύναμη: 37hp/8500rpm
:uplate:

Ροπή: 3,5kgm/6500rpm
:hypnotize :uplate:

:eyepop: :uplate: :hypnotize :look:

:nono: :nono:

Πάρε το 600!!!:a9: :smokin:

620
23/01/2006, 12:38
Ma gi ayto eipa kai egw tha to parei gia na to beltiwsei giati me 37hp kai 200kila den tha paei kai polla taksidia.

AAA pantos brethike mia mixani pio argh apo to FMX kati einai kai ayto. :lol:

BELZEBOYLIS
23/01/2006, 12:54
pare to 600 !!! mtx to briskeis se kali timi... kai kaneis ta panta!!!!

Kostas NL
23/01/2006, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Το συγκεκριμένο μοντέλο (400cc) είχε σαν αποδέκτες τους αυτόχθονες ιθαγενείς μιας καθ΄όλα "περίεργης" χώρας που φορολογούσε βάσει κυβικών εκατοστών...
:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Πριν λίγα χρόνια το συγκεκριμένο "μέτρο" καταργήθηκε με αποτέλεσμα να γλυτώσουμε το θλιβερό θέαμα Varadero 600 cc ή Cayenne 1.4 lt...

Για συλλέκτης δεν μου φαίνεσαι...



Τι το θες το ρημάδι???

:beer: :beer: :beer:

+1

600 δαγκωτό.

:beer:

makis206
23/01/2006, 13:33
Το 650 ;;:winka:

Εγώ τουλάχιστον μέχρι τώρα πίστευα οτι είναι πιο πλήρες σε όλα.

Λόγω τιμής ;;

Uriah Heep
23/01/2006, 13:42
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
[B]Χμ... Λεπτομέρειες, ε; Βρήκα κάτι στο google αλλά είναι σε ανατολική γλώσσα που δεν κατέχω.

------------------------------------------------------------------------------------

Μην περιμένεις να βρεις site για το συγκεκριμένο μηχανάκι (400cc) που να μπορείς να το μεταφράσεις εύκολα...


:beer: :beer: :beer:

alex-varadero
24/01/2006, 18:30
file to en logo mixanaki einai para poly kalo(honda)
egw eixa kanei me ayto, sta dyo xronia poy to eixa, gyrw sta 30000 klm kai itan ola aprovlimatista. ayta ta mixanaki pasxoun apo tin ilektroniki poy me to poly varos sto pisw meros tis selas xalaei.gia na eimai akriveis spaei i fyssa pou koumpwnei epanw tis.episis den vriskeis eykola antallaktika mias kei den eisixthi pote.an to parei etoimasou gia gamo mazi tou mias kai poly dyskola tha to pouliseis.
en kataklidi to mixanaki einai para poly kalo(honda) gia mesa stin athina eykolodigito kai me para poly kala kratimata.
an den eisai etoimos gia makroxronies desmeyseis min to agoraseis!!!!!!!
pare kati allo arkei na einai swsto ------>HONDA

:) :) :) :) :) :rotflmao:

siokatas
24/01/2006, 22:42
:wave2:


γεια σου φιλε αντε ενας ακομα transalpakias στην παρεα....
φιλε εγω εχω το 650 του 2005 (οχι με τα αναγλυφα)και ειμαι πολυ ευχαριστημενος,το 400 καλο αλλα μου φανηκε λιγο αργο για το βαρος του καλητερα να πας για 650 η 600 .....

γνωμη μου το 650......:beer: :beer:


34749

Transalper_696
25/01/2006, 18:48
Απαντησα και καπου αλλου που ειχε γραψε το παλικαρι. (νομιζω)
1. Ειναι οντως πολυ καλο.
2.Οποιος λεει οτι δεν παει πληροφοριακα αναφερω οτι το δικο μου με το μαμα μοτερ μια ρεμους και κατι ψιλα ακομα μεχρι τα 140χλμ πηγαινε καλυτερα απο τα 600.
3.700 το μοτερ του 400 δεν γινεται που να τραβας τα #$%^&& σου.
4.Το πιο γρηγορο στην ελλαδα να γινει λιγο δυσκολο τον προλαβε αλλος :eyepop: :eyepop: :eyepop: :yuck:
Σε γενικες γραμμες ειναι ενα τιμιο μηχανακι για να κανεις την δουλεια σου και οχι μονο.
Ταξιδακια με 140-150 χλμ την ωρα.
Αξιοπιστο.
Ασπαστο μοτερ ( εγω εχω σπασει 2 παντως ).
Το μοντελο προσεξε πολυ γιατι ο καθενας ζηταει οσα του λειπουν.
Αυτα απο μενα :beer: :beer: :beer:

Transalper_696
25/01/2006, 18:51
Και κατι ακομα 37 αλογα βγαζουν τα παλια μεχρι 91 η 92 νομιζω.
Τα πιο νεα με το μικρο φαναρι μπροστα παιζουν στα 33 η 34 απ'οτι θυμαμαι.
Στα ιδια λεφτα η και ακομα πιο φτηνα παντως θα επαιρνα ΤΑ 600 το παλιο με το μαυρο μοτερ που απλα σκοτωνει.

the_passenger
25/01/2006, 19:24
Φίλε το 400άρι το είχα για 2-3 χρόνια και ήταν άψογο, το ευχαριστήθηκα! το βολεύτηκα περισσότερο κι από το 650 που πήρα αργότερα!!! :rolleyes:

Μου παρουσίασε μόνο ηλεκτρονική με το καλημέρα που φυσικά μου την κάλυψε η εγγύηση του εμπόρου. Κατα τα άλλα δεν μου ζήτησε ΤΙΠΟΤΑ!!! Μη φαντάζεσαι τρελές διαφορές με τα 600 - 650, μέσα σε μια μέρα είχα κι όλας συνηθίσει τη διαφορά στο γκάζι του 650... Το γκάζι μου έλειψε μόνο δικάβαλος - φορτωμένος ανεβαίνοντας βουνό - εκεί φάνηκε μόνο να λείπει. Σίγουρα και στην εθνική, αλλά αυτό ισχύει με όλα τα ΤΑ (όπως και οτι μετά από τις 5000 στροφές ρουφάνε τρελλά)

Είχε βγεί μόνο στην Ιαπωνία όπως σωστά αναφέρθηκε γιατι εκεί ο νέος οδηγός πρέπει να κάνει 2 χρόνια με μέχρι 400 κυβικά.. Και στην Ελλάδα είχε κάποιο ενδιαφέρον λόγω φορολογίας που εδώ και 2 χρόνια όμως έπαψε να ισχύει - οπότε δεν υπάρχει λόγος να το αγοράσεις άρα έπεσε και η τιμή του.

Το έδωσα με τα 1000 ζόρια με ανταλλαγή για 2500ευρώ χάνοντας αρκετά. Γιαυτό θα σου έλεγα να το πάρεις μόνο αν το βρείς πολύ πολύ φθηνά (κάπου τόσο), ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΡΕ ΤΟ 600 που λογικά θα το κρατήσεις περισσότερο αφού είναι πιό δύσκολο να το βαρεθείς λόγω γκαζιού. Βρές ιδιώτη και χτύπα καλή τιμή... :a26:

Και μήν ξεχνάς, το Τρανσάλπ είναι η ΚΟΡΥΦΑΙΑ μοτοσυκλέτα συναρτήσει πολύπλευρων παραγόντων (Αξιοπιστία, οικονομία, χρήσεις, φιλικότητα, πόλη, ταξίδι...........) που δέν ξέρω άν θα ξαναβγεί ποτέ... :a3:

Ότι άλλο θές ρώτησέ με... :wave2:

kos
26/01/2006, 19:40
Ειχα το bros 400 που εχει τον ιδιο κινητηρα.Δεω λεει με τιποτα για ταξιδια.