PDA

View Full Version : Βροχή και μοτο



BELZEBOYLIS
23/01/2006, 11:59
Εχτές το βράδυ μάζεψα νερό με την ψυχή μου !!!! Γυρίζοντας από Αμφίκλεια όπου είχα αποδράσει για το Σαββατοκύριακο ...Δεν σταμάτησε να βρέχει ούτε στιγμή και έριχνε καρέκλες !!! Η βροχή από μόνη της δεν είναι πρόβλημα , τα αδιάβροχα σε προφυλάσσουν , αυτό που με δυσκόλεψε αρκετά ήταν το νερό από τα άλλα οχήματα ! Τα αυτοκίνητα και ειδικά οι νταλίκες δημιουργούν ένα σπρέι το οποίο κολλάει στην ζελατίνα του κράνους και πραγματικά δεν βλέπεις τίποτα !!! Το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να κρατάω αποστάσεις από τα άλλα οχήματα (πολύ μεγαλύτερες ) . Αρκετές ήταν οι φορές που έπρεπε να προσπεράσω νταλίκα γιατί το σύννεφο νερού που σήκωνε σχεδόν με τύφλωνε .... Περιττό να σας περιγράψω πως πηγαίνουν οι νταλίκες το βράδυ όταν βρέχει....Είναι απλά απίστευτοι οι άνθρωποι , καμία αίσθηση του κινδύνου ,καμία ευθύνη τίποτα , οι άρχοντες του δρόμου !!!! Με 130 στην αριστερή λωρίδα να μπαίνει σε στροφή και να προσπερνάει άλλη νταλίκα και εσύ αρκετά πίσω να αναρωτιέσαι αν το τοίχος από σίδερα είναι αληθινό ή σε γελούν τα μάτια σου από την θολούρα του νερού !!!!
Αξίζει ίσως να αναφέρω ότι από τον εξοπλισμό μου με πρόδωσε το τσαντάκι της Dainese το οποίο το πλήρωσα για αδιάβροχο και πήρε νερά αβέρτα !

Θα το έβαζα στα ταξιδιωτικά αλλά βράδυ ξεκίνησα για Αμφίκλεια ,βράδυ επέστρεψα , φωτογραφίες δεν έβγαλα ( διάολε με τέτοια βροχή) ...οπότε το μόνο που μπορώ να σας πω είναι ότι έχει κάλο φαγητό και καλό τσίπουρο (χμμμμ και το κρασί δεν ήταν κακό!!!! )

powerphot
23/01/2006, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Εχτές το βράδυ μάζεψα νερό με την ψυχή μου !!!! Γυρίζοντας από Αμφίκλεια όπου είχα αποδράσει για το Σαββατοκύριακο ...Δεν σταμάτησε να βρέχει ούτε στιγμή και έριχνε καρέκλες !!! Η βροχή από μόνη της δεν είναι πρόβλημα , τα αδιάβροχα σε ....... )


Μπράβο που γύρισες σώος:winka:
Εδώ έχει κάποιες ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=4687) για τους βρεγμένους δρόμους.:wave2:

fazerpower
25/01/2006, 00:16
καλά βράδυ και πίσω από νταλίκα ή κάνεις το σταυρό σου και προσπερνάς ή μένεις από πίσω και την τρως!(την βροχή, τον αέρα κλπ κλπ)! Αφού δεν 'αρπαξες και καμμία πούντα πάλι καλά! Το BMW με βροχή τι έλεγε? (δε σου είπε τίποτα?)

BELZEBOYLIS
26/01/2006, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazerpower
καλά βράδυ και πίσω από νταλίκα ή κάνεις το σταυρό σου και προσπερνάς ή μένεις από πίσω και την τρως!(την βροχή, τον αέρα κλπ κλπ)! Αφού δεν 'αρπαξες και καμμία πούντα πάλι καλά! Το BMW με βροχή τι έλεγε? (δε σου είπε τίποτα?)


Kratas terasties apostaseis kai otan deis megali ef8ia prospernas.... To BMW ti na mou pei ;;; Mia xara htan! !!!
Eixa nti8ei san kremidi forousa kai adiabroxa opote ka8olou krio!!!! :wave2:

ODD
05/02/2006, 15:07
>> καλα παιδια για τις νταλικες τι να λεμε ?? για ενα χρονο πηγαινα πατρα 1 , 2 φορες το μηνα ... τα ειδα ολα με αυτους , δε παιρνουν χαμπαρι κ δε ξερουν κ να οδηγουν , 9 στους 10 νταλικιεριδες μιλανε στο κινητο , τσεκαρετε το . !!! ασε που ειναι λιωμα απο τα καφενεια , κ μετα οποιον παρει ο χαροςςςςςς
.. ...
:eyepop:

Akefalos
10/02/2006, 03:45
Εγώ γύρναγα απο Πάτρα μια φορά με τον πατέρα μου βράδυ και ο κλασσικός φορτηγατζής καβάλα στη λωρίδα να μην αφήνει κανένα να περάσει και να έχει σχηματιστει ουρά απο καμιά δεκαριά αυτοκίνητα.Εμείς φυσικά στο τέλος.Κάποια στιγμή τον περνάνε οι πρώτοι κορνάροντας.Μετά απο λίγο και οι υπόλοιποι κορνάροντας και αυτοί.Στην επόμενη ευθεία τον περνάμε και μεις κορνάροντας και ο μάγκας ο φορτηγατζής μας εκτοξεύει όπως περναγαμε απο δίπλα του το μισογεμάτο κουτάκι με μπύρα που έπινε....Αποτέλεσμα ευτυχώς μόνο μια μικρή λακούβα στη δεξιά πόρτα του αυτοκινήτου...

Α ρε κάφροι....:mad: :mad:

ODD
12/02/2006, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akefalos
Εγώ γύρναγα απο Πάτρα μια φορά με τον πατέρα μου βράδυ και ο κλασσικός φορτηγατζής καβάλα στη λωρίδα να μην αφήνει κανένα να περάσει και να έχει σχηματιστει ουρά απο καμιά δεκαριά αυτοκίνητα.Εμείς φυσικά στο τέλος.Κάποια στιγμή τον περνάνε οι πρώτοι κορνάροντας.Μετά απο λίγο και οι υπόλοιποι κορνάροντας και αυτοί.Στην επόμενη ευθεία τον περνάμε και μεις κορνάροντας και ο μάγκας ο φορτηγατζής μας εκτοξεύει όπως περναγαμε απο δίπλα του το μισογεμάτο κουτάκι με μπύρα που έπινε....Αποτέλεσμα ευτυχώς μόνο μια μικρή λακούβα στη δεξιά πόρτα του αυτοκινήτου...

Α ρε κάφροι....:mad: :mad:

>> αυτο δεν ειναι τιποτα , σε μια φιλη μου , με αμαξι , γυρισμο απο πατρα , τι βρηκε νταλικιερης , στο φτερο μπροστα κ αυτη το κυνηγαγε , να του πει τι εκανε , κ σταματανε μετα απο ωρα .. κ λεει ,νταλικοάνθρωπας >> κανενα προβλημα , χαμπαρι λεμε.. εχω ασφαλεια κτλ κτλ ...

ασε που εχω βρει πολλες φορες νταλικα μπροστα μου , απο αντιθετο ρευμα..:eyepop:

zoropatra
16/02/2006, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akefalos
Εγώ γύρναγα απο Πάτρα μια φορά με τον πατέρα μου βράδυ και ο κλασσικός φορτηγατζής καβάλα στη λωρίδα να μην αφήνει κανένα να περάσει και να έχει σχηματιστει ουρά απο καμιά δεκαριά αυτοκίνητα.Εμείς φυσικά στο τέλος.Κάποια στιγμή τον περνάνε οι πρώτοι κορνάροντας.Μετά απο λίγο και οι υπόλοιποι κορνάροντας και αυτοί.Στην επόμενη ευθεία τον περνάμε και μεις κορνάροντας και ο μάγκας ο φορτηγατζής μας εκτοξεύει όπως περναγαμε απο δίπλα του το μισογεμάτο κουτάκι με μπύρα που έπινε....Αποτέλεσμα ευτυχώς μόνο μια μικρή λακούβα στη δεξιά πόρτα του αυτοκινήτου...

Α ρε κάφροι....:mad: :mad:



:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

sotpag
16/02/2006, 23:45
δεν ξέρω για τους άλλους αλλά αυτές είναι εμπειρίες που μου μένουν....


να είσαι καλά Κώστα και καλές βόλτες:wave2: :wave2:

tifoefs
25/02/2006, 20:21
Παιδια για τους νταλικερηδες δε ξερω πως την εχετε δει ετσι !

Εγω οσους εχω γνωρισει ητανε πολυ ενταξει ατομα και παντα προθυμοι να σε βοηθησουν. Ειδικα οι Ελληνες νταλικερηδες στους αυτοκινητοδρομους της ΕΟΚ παντα εχουν τα στεκια τους και ειναι παντα προθυμοι να μοιραστουν μαζυ σου τη καρτα εκπτωσης στο καραβι Απο Ιταλια Ελλαδα πχ !!

Ελλαδα οδηγουν ισως πιο γρηγορα αλλα μη τους βαζετε ολους στην ιδια τσαντα !

Οπως και οι μηχανοβιοι εχουν κι' αυτοι τους δικους τους καγκουρες !

:)

Krokodilos001
26/02/2006, 20:37
to mono oxima pou den me anisixei i fobizei sto dromo einai ntalikaTIR.

exei distixos polous kagoures, odigous, pou otan kabalane to 18mettro nomizoun einai to papi pou odigousan mexri extes.
Exoun tin idia pedia pou exoun ke oloi oi IX kagoures, ke piran to diploma me tin ida plagia methodo.

BELZEBOYLIS
27/02/2006, 12:42

BELZEBOYLIS
27/02/2006, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Παιδια για τους νταλικερηδες δε ξερω πως την εχετε δει ετσι !

Εγω οσους εχω γνωρισει ητανε πολυ ενταξει ατομα και παντα προθυμοι να σε βοηθησουν. Ειδικα οι Ελληνες νταλικερηδες στους αυτοκινητοδρομους της ΕΟΚ παντα εχουν τα στεκια τους και ειναι παντα προθυμοι να μοιραστουν μαζυ σου τη καρτα εκπτωσης στο καραβι Απο Ιταλια Ελλαδα πχ !!

Ελλαδα οδηγουν ισως πιο γρηγορα αλλα μη τους βαζετε ολους στην ιδια τσαντα !

Οπως και οι μηχανοβιοι εχουν κι' αυτοι τους δικους τους καγκουρες !

:)


Εδώ στην Ελλάδα προσπαθούν να σε τσακίσουν και όχι να σε βοηθήσουν !!!!

Νομίζεις ότι είναι τυχαίο ότι δεν γνωρίζω μοτοσικλετιστή που να μην έχει λαχταρίσει από νταλίκα , τουλάχιστο 2 φορές !!!!!

blackpit
10/04/2006, 20:32
Νομίζεις ότι είναι τυχαίο ότι δεν γνωρίζω μοτοσικλετιστή που να μην έχει λαχταρίσει από νταλίκα , τουλάχιστο 2 φορές !!!!!

Ναι :)