PDA

View Full Version : ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ KAWASAKI KLE 500cc



gamaicas
23/01/2006, 18:55
:confused: χρονια πολλα σε ολους και καλες βολτες!!!!
Η ερωτηση που θα ηθελα να κανω,μιας και ειμαι σχετικα καινουργιος στις μηχανες,ειναι:Αγορασα ενα KLE 500 μεταχειρισμενο και χρειαζεται αλλαγη λαστιχων.
Τι λαστιχα θα με συνιστουσατε να βαλω;;;;!!
Ειμαι απο επαρχια (Κοζανη) και οι δρομοι μας εδω εχουν τα "γνωστα σχετικα χαλια τους".
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ολους εκ των προταιρων!!!

jimmis77
23/01/2006, 19:24
ενα φιλαρακι εβαλε στο kle του τα anakee της michelin
και απο τι μου λεει τα λαστιχα ειναι βεντουζα.:beer: :beer:

καλες βολτες:wave2: :wave2:

kotsos84
23/01/2006, 20:07
Συμφωνώ τα έβαλα και εγώ στο δικό μου KLE και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Στην αρχή γλιστράνε λίγο (για τα πρώτα 2000km περίπου) μέχρι να στρώσουν. Μετά είναι όντως βεντουζα...

matmat
24/01/2006, 09:04
Βαλε τα Sahara μιας και εισαι σε περίεργους
δρόμους να πηγαίνης και κανα χωματάκι άνετα !!!


:beer: :wave2: :beer:

jtoros
24/01/2006, 10:22
Michelin Anakee:a56:

:wave2: :wave2: :wave2:

OldMan
24/01/2006, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
να πηγαίνης και κανα χωματάκι άνετα !!!

Για χωματάκι δεν ξέρω, αλλά στα Μοντέλα πάει άνετα ...

crs-k
24/01/2006, 10:41
Τα Anakee ειναι καταπληκτικα λαστιχα για On-Off, τοσο στο στεγνο, οσο και στο βρεγμενο, αλλα καθαρα ΑΣΦΑΛΤΙΝΑ.

Τα Sahara κρατανε παρα πολυ καλα επισης και στην στεγνη και στην βρεγμενη ασφαλτο (ελαχιστα πιο πισω απο τα Anakee), αλλα κανουν λιγο παραπανω θορυβο.
Το πλεονεκτημα τους ομως απεναντι στα Anakee ειναι οτι μπορουν να πανε αγογγυστα, ειτε σε κακους ασφαλτινους, ειτε σε χωματινους με πολυ καλη συμπεριφορα.

Εχω "λιωσει" 2 ζευγαρια απ' τον καθενα τυπο.

Αποφασιζεις αναλογα με το τι θες απο την μηχανη σου και τον εαυτο σου ... :winka:

:wave2:

gamaicas
24/01/2006, 14:29
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ,ΜΕ ΕΧΕΤΕ ΚΑΛΥΨΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΤΑ anakey για αρχη και εχει ο θεος....................:sun: :sun: :sun:

prop
01/02/2006, 09:33
Τα εβαλες? Κοιτα και τα ΣΑΧΑΡΑ παλι. Δεν ειναι ασχημα για αυτο τι μηχανακι! Πανε και καλα στο χωμα.

gamaicas
01/02/2006, 15:14
οχι φιλε μου,δεν τα εχω βαλει ακομη.Περιμενω να φτιαξει λιγο ο καιρος γιατι με τετοιο ψοφοκρυο που εχουμε εδω πανω δεν λεει να κυκλοφορεις με μηχανη.
Παντως και τα Sahara απ'οτι εχω ακουσει και μου εχουν πει και τα παιδια εδω στο site ειναι και αυτα καταπληκτικα λαστιχα.

marios8
01/02/2006, 19:39
Φιλε gamaicas γιατι δεν βαζεις τα Σαχαρα αφου η μηχανη ειναι οn-off γιατι να την περιορισεις μονο σε on?:wave2:

prop
07/02/2006, 12:54
Τα Σαχαρα ειναι 50-50, δεν ειναι το φοβερο λαστιχο για το χωμα αλλα ουτε και για την ασφαλτο. προσωπικα τα εχω δοκιμασει και σε ασφαλτο και σε χωμα με την συγκεκριμενη μηχανη. Και στα δυο τα καταφερνουν καλα -δικαια- για το τι λενε οτι ειναι. (Στην αμμο ειναι απελπισια παρεπιπτωντος!!!)Το θεμα ειναι να αποφασισεις εσυ τι χρηση θα κανεις στην μηχανη, αν ειναι να κανεις 3 χιλιομετρα πατημενο χωμα για καθε 100 χιλιομετρα ασφαλτου δεν σου κανουν. Αν πηγαινεις το πρωι δουλεια και το απογευμα καβαλας τη μηχανη και πας π.χ. αλλα τοσα χιλιομετρα στα κτηματα (λεμε τωρα μια υποθεση) παρε τα σαχαρα, θα σου φανουν χρησιμα. Οχι μονο γιατι ειναι πιο καλα στο χωμα γιατι βρισκουν καλυτερη προσφυση αλλα και γιατι θα εχεις και τιμονι και φρενο. Επισης για χωμα καλο θα ηταν να κανεις λιγο πιο σκληρη την αναρτηση σου. Η εργοστιακη ειναι πολυ μαλακη και εαν ποτε κολησεις σε λασπη,( εχω κολλησει στην Αθηνα, σχεδον σιγουρο οτι θα κολησεις στη Κοζανη) η μαλακη αναρτηση θα αποροφησει ολη την ενεργεια του σπρωξιματος και στην ουσια θα ταλαντευεται η μηχανη πανω στην αναρτηση χωρις να κουνιεται ο τροχος. Αρα θα σου βγει η ψυχη να την ξεκολλησεις. Kοιτα WP, απο οτι ξερω βγαζει ελατηρια για μπροστα.

nassosxlvbros
10/02/2006, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τα Anakee ειναι καταπληκτικα λαστιχα για On-Off, τοσο στο στεγνο, οσο και στο βρεγμενο, αλλα καθαρα ΑΣΦΑΛΤΙΝΑ.

Τα Sahara κρατανε παρα πολυ καλα επισης και στην στεγνη και στην βρεγμενη ασφαλτο (ελαχιστα πιο πισω απο τα Anakee), αλλα κανουν λιγο παραπανω θορυβο.
Το πλεονεκτημα τους ομως απεναντι στα Anakee ειναι οτι μπορουν να πανε αγογγυστα, ειτε σε κακους ασφαλτινους, ειτε σε χωματινους με πολυ καλη συμπεριφορα.

Εχω "λιωσει" 2 ζευγαρια απ' τον καθενα τυπο.

Αποφασιζεις αναλογα με το τι θες απο την μηχανη σου και τον εαυτο σου ... :winka:

:wave2:


!!!!!!!!!!sahara στο βρεγμενο κρατανε;:lol: το αλλο με τον τοτο το ξερεις;μα σε τι μηχανακι τα ειχες;...

τα ειχα και γω και τα μεν και τα δε...τα σαχαρα στο βρεγμενο ειναι Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ σε συγκριση με τα ανακι...20ετιας λαστιχο ειναι μην περιμενεις θαυματα...τα ανακι ειναι ετη φωτος σε συγκριση με τα σαχαρα...και στο χωμα τα σαχαρα ειναι πολυ μετρια...καλυτερα ενα απολυτα οφ για το χωμα παρα συμβιβασμος μετριοτητας....καλυτερα αψογη συμπεριφορα στην ασφαλτο-βλεπε ανακι- και προσεχτικα στο χωμα παρα παντου χαλια....ασε δε που ειναι πανακριβα για τοσο παλιο λαστιχο...(τα σαχαρα εννοω)καλο παλι ειναι το A/T scorpion της Pirelli,αλλα καπως δυσκολο στο βρεγμενο-αλα μετζελερ...:(

marios8
11/02/2006, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
!!!!!!!!!!sahara στο βρεγμενο κρατανε;:lol: το αλλο με τον τοτο το ξερεις;μα σε τι μηχανακι τα ειχες;...

τα ειχα και γω και τα μεν και τα δε...τα σαχαρα στο βρεγμενο ειναι Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ σε συγκριση με τα ανακι...20ετιας λαστιχο ειναι μην περιμενεις θαυματα...τα ανακι ειναι ετη φωτος σε συγκριση με τα σαχαρα...και στο χωμα τα σαχαρα ειναι πολυ μετρια...καλυτερα ενα απολυτα οφ για το χωμα παρα συμβιβασμος μετριοτητας....καλυτερα αψογη συμπεριφορα στην ασφαλτο-βλεπε ανακι- και προσεχτικα στο χωμα παρα παντου χαλια....ασε δε που ειναι πανακριβα για τοσο παλιο λαστιχο...(τα σαχαρα εννοω)καλο παλι ειναι το A/T scorpion της Pirelli,αλλα καπως δυσκολο στο βρεγμενο-αλα μετζελερ...:(

Γιατι βλεπεις το ποτυρι μισο αδειο και οχι μισογεματο? Γιατι λες οτι με τα 50-50 δεν θα εχει λαστιχα πουθενα και δεν λες οτι θα εχει παντου? Οταν αγοραζεις on-off το παιρνεις για να πηγαινεις παντου. Σιγουρα γνωριζεις οτι στην ασφαλτο δεν θα πηγαινεις σαν στριτ και στο χωμα σαν κρος αλλα θα πηγαινεις ΠΑΝΤΟΥ. Το ιδιο ισχυει και για τα λαστιχα της μηχανης σου. Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο να βαλω σε on-off μηχανη ασφαλτινα λαστιχα:eyepop: . Δεν υπερασπιζομαι τα Σαχαρα (δεν τα ξερω καθολου) αλλα υπερασπιζομαι τα 50-50. Τα ατομα που βαζουν ασφαλτινα σε on-off μαλον δεν εχουν κανει τη σωστη επιλογη μηχανης.:wave2:

nassosxlvbros
11/02/2006, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Γιατι βλεπεις το ποτυρι μισο αδειο και οχι μισογεματο? Γιατι λες οτι με τα 50-50 δεν θα εχει λαστιχα πουθενα και δεν λες οτι θα εχει παντου? Οταν αγοραζεις on-off το παιρνεις για να πηγαινεις παντου. Σιγουρα γνωριζεις οτι στην ασφαλτο δεν θα πηγαινεις σαν στριτ και στο χωμα σαν κρος αλλα θα πηγαινεις ΠΑΝΤΟΥ. Το ιδιο ισχυει και για τα λαστιχα της μηχανης σου. Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο να βαλω σε on-off μηχανη ασφαλτινα λαστιχα:eyepop: . Δεν υπερασπιζομαι τα Σαχαρα (δεν τα ξερω καθολου) αλλα υπερασπιζομαι τα 50-50. Τα ατομα που βαζουν ασφαλτινα σε on-off μαλον δεν εχουν κανει τη σωστη επιλογη μηχανης.:wave2:



....μην τα μπερδευεις....η μηχανη δεν ειναι τεστ αισιοδοξιας...:nono: .2 μαυρα λαστιχενια πραματα φοραει που 1ον ΔΕΝ μπορεις καθε μερα να αλλαζεις λαστιχα για οποιο δρομο πας,και 2ον ζητας το καλυτερο απο την επιλογη σου...,και πρεπει να κρατανε οπως και δηποτε αδερφε...και επειδη σαν γνησιοι Ελληνες το στιβουμε το μοτορι συχνα σε λαθος στιγμες,η συμβαινουν καταστασεις σε λαθος στιγμες,η μετριοτητα ειναι οτι χειροτερο...καλυτερα να ξερεις οτι ΚΑΠΟΥ ΚΡΑΤΑΣ ΑΡΙΣΤΑ (ασφαλτος στεγνη-βρεγμενη)και καπου υποφερεις,παρα κρατας "ντεμι" παντου...θες παραδειγμα: ειμαι με τα Sahara στρωμενα-ολοκαινουργια Ιουνης μηνας και ανηφοριζω Καλαβρυτα....σε στροφες που τις ξερω απο μικρο παιδι...σε καποιες εχει ρυακια καθετα πλατους 15-30 cm...περνωντας με τα Σαχαρα ...απλα χεστηκα!μετατοπιστηκε ολο το μηχανακι λες και πατησα σε λαδια!!!στον ιδιο δρομο με τα ANAKEE,ηταν σα να περνουσα απο στεγνο...τετοια αισθηση...και δεν το λεω μονο εγω αλλα οσοι αλλαξαν σε μισελεν...παραπλησια αισθηση ειχαν και τα SIRAC,μονο που φαγωθηκαν γρηγορα...(12000 κμ το πισω)...την ιδια τρομαρα πηρα και με τα Scorpion της Pirelli αλλα σε ελαφρως καλυτερη συμπεριφορα...οποτε υπαρχει ΚΑΙ μια αλλη επιλογη: πιρελι και μισελεν σιρακ...
και στο φιναλε υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες για το κλε και το καθε στυλ ονοφ απο το απαρχαιωμενο (ετσι ειναι,δυστυχως...)Σαχαρα... για τη δεκαετια του '80 ηταν θεικο σημερα ειναι μετριοτατο και για τα λεφτα του πανακριβο...τωρα το γιατι δεν μπορεις να καταλαβεις γιατι σε ονοφ βαζουν ασφαλτινα...μαλλον δε φταις εσυ,αλλα οι κατασκευαστες που μας τα μπερδεψαν,μαλλον το ειδικευσαν το πραγμα...τα ΚΤΜ ας πουμε ειναι πιο ΟΦ απο ον,οποτε θα βαλεις χωματερα 70-80% χωμα-30-20% ασφαλτο..το κλε, ΤΑ ,Caponord,η γενικα τα μεγαλα ονοφ κλπ,ειναι πιο ΟΝ απο οφ,οποτε πας για λαστιχο 80%ασφαλτο 20% χωμα......με εξαιρεση τα KAROO που ειναι τακουνατα χωματερα λαστιχα για μεγαλα ονοφ,και στην ασφαλτο ταξιδευουν με 150-170κμ...καλο;:cool:
Α! και κατι τελευταιο:μιλας για την επιλογη χωρις να τα γνωριζεις καν τα σαχαρα και κρινεις για την επιλογη των ασφαλτινων ΑΝΑΚΕΕ σαν λαθος επιλογη μηχανης....:confused:
αν δε πειστηκες ακομα,αντε σε δικο σου λαστιχα και πες του τι προτεινει για ενα τετοιο ονοφ,σιγουρα τα σαχαρα θα ειναι η εντελως τελευταια του επιλογη......τα υπολοιπα με....

:beer: :) :beer:

υγ. το τεστ που εκανα στα λαστιχα που αλλαζα ηταν εξαντλητικα,σε καθε χρηση (ασφαλτος στροφες χωμα) και καθε καιρο/φορτιο...τα μονα λαστιχα που αλλαξα στο δεικτη φθορας (και κρατουσαν σα καινουργια)μαντεψε ποια ηταν...:cool:

crs-k
11/02/2006, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
!!!!!!!!!!sahara στο βρεγμενο κρατανε;:lol: το αλλο με τον τοτο το ξερεις;μα σε τι μηχανακι τα ειχες;...
...................................

Καλο μ' παληκαρι ειπες οτι ειχες ΜΙΑ φορα Sahara ...

Εγω σου ειπα οτι αλλαξα ΔΥΟ ζευγαρια Anakee και ΔΥΟ ζευγαρια Sahara .

Επισης ΠΟΤΕ ΔΕΝ πηγαινω "σιγα" και μπορουν να σου το "βεβαιωσουν" αρκετοι κι απο 'δω μεσα ...

Προφανως αυτα που λες ειναι η "προσωπικη σου γνωμη".

Σε πληροφορω λοιπον οτι με τα Sahara (τωρα πια) πηγαινω το ιδιο ευκολα τελικιασμενος στο βρεγμενο, οπως και με τα Anakee.

Τα μονα μειονεκτηματα που εχουν στην ασφαλτο ειναι, ο λιγο παραπανω θορυβος και το οτι ειναι πολυ πιο μαλακο λαστιχο (λιγοτερα χιλιομετρα).


Μην τα ισοπεδωνεις ολα ...


Απο την αλλη φυσικα, ΔΕΝ εχω κι εγω κανενα αλαθητο, οπως φανταζομαι πως ουτε κι εσυ ...

Κι εγω την γνωμη μου λεω ...


Για το χωμα, δεν ξερω τι ακριβως εμπειρια εχεις, αλλα το προηγουμενο ζευγαρι Sahara εβγαλε 1350 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11131) συνεχομενα χλμ χωματινα, και μαλιστα απο πολλους ΚΑΚΟΥΣ ή και ΑΔΙΑΒΑΤΟΥΣ (για μεγαλα On-Off τουλαχιστον) χωματοδρομους ...
Αν και αυτο δεν ειναι αποδειξη οτι πανε (σε ικανοποιητικο βαθμο) στο χωμα, τοτε τι να πω ...


Ξερω επισης ατομα (απο 'δω μεσα μαλιστα) που θεωρουσαν τα Anakee το χειροτερο λαστιχο που ειχαν συναντησει ποτε (αν ειναι δυνατον)!

Προφανως κι αυτοι την γνωμη τους λενε ...


Απο 'κει και μετα καποιος μπορει να "μετρησει" τις "γνωμες" και ν' αποφασισει πριν βαλει το δικο του ζευγαρι κι αποκτησει κι αυτος "γνωμη" ...

Να ξερετε παντως οτι ο οδηγος παει την μηχανη κι ΟΧΙ η μηχανη τον οδηγο ... :winka:

marios8
11/02/2006, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros

Α! και κατι τελευταιο:μιλας για την επιλογη χωρις να τα γνωριζεις καν τα σαχαρα και κρινεις για την επιλογη των ασφαλτινων ΑΝΑΚΕΕ σαν λαθος επιλογη μηχανης....:confused:
[/B]

Ρε nassosxlvbros μηπως μηλαω σουαχιλι? Μηλησα εγω για ΑΝΑΚΕΕ ή Σαχαρα? Μηλαω για 50-50. Αν ηθελα να μπαινω σε στροφες θα κραταγα το fazer με τα Ντιαμπλο. Το πουλησα γιατι δεν με ενδιαφερει πια αυτο. Λες οτι πηρα on-off για να του βαλω λαστιχα να μπαινω στις στροφες:lol:? Δεν σου αρεσουν τα Σαχαρα? Βαλε οτι θες αρκει να μπορεις να πηγαινεις ΠΑΝΤΟΥ. Ρε εσεις μηπως παιρνετε μιζες απο τη Μισελεν?:lol: :wave2:

nassosxlvbros
11/02/2006, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Ρε nassosxlvbros μηπως μηλαω σουαχιλι? Μηλησα εγω για ΑΝΑΚΕΕ ή Σαχαρα? Μηλαω για 50-50. Αν ηθελα να μπαινω σε στροφες θα κραταγα το fazer με τα Ντιαμπλο. Το πουλησα γιατι δεν με ενδιαφερει πια αυτο. Λες οτι πηρα on-off για να του βαλω λαστιχα να μπαινω στις στροφες:lol:? Δεν σου αρεσουν τα Σαχαρα? Βαλε οτι θες αρκει να μπορεις να πηγαινεις ΠΑΝΤΟΥ. Ρε εσεις μηπως παιρνετε μιζες απο τη Μισελεν?:lol: :wave2:

οντως μιλας σουαχιλι:lol:

τα υπολοιπα απο κοντα με ...:beer: κι αν βγαλουμε ακρη.....:wave2:

nassosxlvbros
11/02/2006, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Καλο μ' παληκαρι ειπες οτι ειχες ΜΙΑ φορα Sahara ...
σορρυ δε κανω το ιδιο λαθος 2 φορες...-βεβαια παιζει και μια πιθανοτητα με τη χωρα κατασκευης:βραζιλια(αυτα που ειχα)και ισπανια-γερμανια...

Εγω σου ειπα οτι αλλαξα ΔΥΟ ζευγαρια Anakee και ΔΥΟ ζευγαρια Sahara .
για να το αναλυσουμε κι αλλο: σε τι μηχανακι μιλαμε τα αλλαξες; ενα ΤΑ 650 ειχα και τουκανα 63000 κμ πριν το δωσω..

Επισης ΠΟΤΕ ΔΕΝ πηγαινω "σιγα" και μπορουν να σου το "βεβαιωσουν" αρκετοι κι απο 'δω μεσα ...
-ομοιως τα ιδια...

Προφανως αυτα που λες ειναι η "προσωπικη σου γνωμη".
-ε,ναι ρε αδερφε τι να πω; οτι "ακουσα που ελεγε ο ταδε στον ξαδερφο και ..."

Σε πληροφορω λοιπον οτι με τα Sahara (τωρα πια) πηγαινω το ιδιο ευκολα τελικιασμενος στο βρεγμενο, οπως και με τα Anakee.
αυτο αδερφε,θαθελα να το δω....

Τα μονα μειονεκτηματα που εχουν στην ασφαλτο ειναι, ο λιγο παραπανω θορυβος και το οτι ειναι πολυ πιο μαλακο λαστιχο (λιγοτερα χιλιομετρα).
-τα μονα μειονεκτηματα, τα ειπα...


Μην τα ισοπεδωνεις ολα ...
-δεν εχω καμια τετοια προθεση ...σας μεταφερω τι εγινε με τα σαχαρα που απηυδησα μεχρι να τα αλλαξω,ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ...(tRANSALP 650)


Απο την αλλη φυσικα, ΔΕΝ εχω κι εγω κανενα αλαθητο, οπως φανταζομαι πως ουτε κι εσυ ...
-οχι βεβαια ουτε προσπαθω με το ζορι να πεισω κανεναν.,..δε μου καναν τα σαχαρα εμενα οκ... για σενα ειναι θεικα; οκ γουηθ μη..

Κι εγω την γνωμη μου λεω ...
-εμ τι αλλο να κανουμε; τη γνωμη μας λεμε...


Για το χωμα, δεν ξερω τι ακριβως εμπειρια εχεις, αλλα το προηγουμενο ζευγαρι Sahara εβγαλε 1350 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11131) συνεχομενα χλμ χωματινα, και μαλιστα απο πολλους ΚΑΚΟΥΣ ή και ΑΔΙΑΒΑΤΟΥΣ (για μεγαλα On-Off τουλαχιστον) χωματοδρομους ...
Αν και αυτο δεν ειναι αποδειξη οτι πανε (σε ικανοποιητικο βαθμο) στο χωμα, τοτε τι να πω ...
-να σου πω...εκανα με τα σαχαρα 2 Trail rides,το ενα σε ξερο χωμα (Παρνηθα)το αλλο Λασπη κι αγιος ο θεος...το ΤΑ πηγε εκει που ετριβαν τα ματια τους εντουραδες πολυ παλιοι στο χωρο...(το παραχεσα εκει πανω αλλα το χαρηκα χεχεχε)

Ξερω επισης ατομα (απο 'δω μεσα μαλιστα) που θεωρουσαν τα Anakee το χειροτερο λαστιχο που ειχαν συναντησει ποτε (αν ειναι δυνατον)!

Προφανως κι αυτοι την γνωμη τους λενε ...


Απο 'κει και μετα καποιος μπορει να "μετρησει" τις "γνωμες" και ν' αποφασισει πριν βαλει το δικο του ζευγαρι κι αποκτησει κι αυτος "γνωμη" ...

μα...αυτο ειναι το ζητουμενο!!! και για να περιορισω και το λαθος συμπερασμα,, κανω το εξης:αφηνω αρκετες μερες να περασουν ρωταω αρκετους για το ειδος,-ακομα σταματω και αναβατες με ιδιο μηχανακι-, ανταλλαζουμε αποψεις,και μετα γραφω....

Να ξερετε παντως οτι ο οδηγος παει την μηχανη κι ΟΧΙ η μηχανη τον οδηγο ... :winka:

αυτο πες το σε καποιον κυριο γνωστο "χερα"με μουλτιστραντα 1000 που σε βολτα (γυρος Κορινθιακου) δεν πιστευε οτι το ΤΑ με τα λιωμενα -προσεξε ΣΑΧΑΡΑ-θα του "αναβε φωτα..."
Οταν καθησαμε για καφε στην Ιτεα περιεργαζοταν το ΤΑ να δει μετατροπες....:lol:

crs-k
11/02/2006, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
αυτο πες το σε καποιον κυριο γνωστο "χερα"με μουλτιστραντα 1000 που σε βολτα (γυρος Κορινθιακου) δεν πιστευε οτι το ΤΑ με τα λιωμενα -προσεξε ΣΑΧΑΡΑ-θα του "αναβε φωτα..."
.......................


ΟΛΑ αυτα να του τα πω? :confused:

Δεν θα με βρισει ? :dizzy:



:lol: :rotflmao: :lol:

nassosxlvbros
11/02/2006, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
ΟΛΑ αυτα να του τα πω? :confused:

Δεν θα με βρισει ? :dizzy:



:lol: :rotflmao: :lol:

αν ξερεις για ποιον λεω....:D
με το ελευθερο!!!!
:beer:

ασε...και παααρα λιγο να ημουν κατοχος 749....γαμω τα λεφτα μου γαμω...

θελω βολτα ρεεεεεε:bawl:

crs-k
11/02/2006, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
αν ξερεις για ποιον λεω....:D
με το ελευθερο!!!!
:beer:



Δεν μπορω να φανταστω ... :rolleyes:

Αλλα απ' την αλλη, ποιος καθεται να τα τυπωνει τωρα ... :sick:

Γιατι μην νομιζεις οτι θα τα θυμαμαι κι αυριο ... :dizzy:



:lol: :rotflmao: :lol:

marios8
11/02/2006, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros

ασε...και παααρα λιγο να ημουν κατοχος 749....γαμω τα λεφτα μου γαμω...

θελω βολτα ρεεεεεε:bawl:


Κατ αρχας τα σουαχιλι ειναι μια πολυ ωραια γλωσσα:lol: . Κατα 2ον ειδες που σου ειπα οτι πηρες λαθος μοτορι? Αφου εισαι σριτας τι το βασανιζεις? Αν ησουν on-offας δεν θα μου ελεγες για το πως στριβει το ΑΝΑΚΕΕ αλλα για το τι ωραια μυριζει ο Ελατος την Ανοιξη.:wave2: (Το επιασες το υπονοουμενο μεγαλε);)

nassosxlvbros
12/02/2006, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Κατ αρχας τα σουαχιλι ειναι μια πολυ ωραια γλωσσα:lol: . Κατα 2ον ειδες που σου ειπα οτι πηρες λαθος μοτορι? Αφου εισαι σριτας τι το βασανιζεις? Αν ησουν on-offας δεν θα μου ελεγες για το πως στριβει το ΑΝΑΚΕΕ αλλα για το τι ωραια μυριζει ο Ελατος την Ανοιξη.:wave2: (Το επιασες το υπονοουμενο μεγαλε);)

Καλημερα! τα σουαχιλι ειναι οντως ωραια γλωσσα:) αν ηξερα και να τα μιλαω....:( ..ενιγουει δικιο εχεις,στρητας ειμαι το ομολογω αλλα αμα λαχει οργωνω κανα χωραφι να μυρισει φρεσκο χωματακι....με πιαννννειεις;Κι ομως!λαθος μοτορι δεν πηρα....απλα υψος,και καμια σαρανταρια αλογα παραπανω μου ελειπαν,αχαχαχχα :lol: περα απο τη πλακα το ΤΑ ηταν καλο εργαλειο οταν το πηρα ειπα να το κρατησω για κανα χρονο (ηταν ευκαιρια τοτε και ακομα στην εγγυηση που το πηρα)και το κρατησα ...3 χρονια και 63000 κμ...:cool:
Και το ελατο μυρισαμε,(χεχεχε) και ξυσαμε με τα καγγελα την ασφαλτο,και στην πολη το χαρηκαμε...θα το κραταγα για γενικης χρησης,αλλα το βαρος και το υψος του ταλαιπωρουσαν τη μεση μου (χρονιο προβλημα)οποτε δυστυχως,το αποχαιρετησα...
παρε και φωτο...(προσεξε λαστιχακι....:lol: )


36842

nassosxlvbros
12/02/2006, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Καλημερα! τα σουαχιλι ειναι οντως ωραια γλωσσα:) αν ηξερα και να τα μιλαω....:( ..ενιγουει δικιο εχεις,στρητας ειμαι το ομολογω αλλα αμα λαχει οργωνω κανα χωραφι να μυρισει φρεσκο χωματακι....με πιαννννειεις;Κι ομως!λαθος μοτορι δεν πηρα....απλα υψος,και καμια σαρανταρια αλογα παραπανω μου ελειπαν,αχαχαχχα :lol: περα απο τη πλακα το ΤΑ ηταν καλο εργαλειο οταν το πηρα ειπα να το κρατησω για κανα χρονο (ηταν ευκαιρια τοτε και ακομα στην εγγυηση που το πηρα)και το κρατησα ...3 χρονια και 63000 κμ...:cool:
Και το ελατο μυρισαμε,(χεχεχε) και ξυσαμε με τα καγγελα την ασφαλτο,και στην πολη το χαρηκαμε...θα το κραταγα για γενικης χρησης,αλλα το βαρος και το υψος του ταλαιπωρουσαν τη μεση μου (χρονιο προβλημα)οποτε δυστυχως,το αποχαιρετησα...
παρε και φωτο...(προσεξε λαστιχακι....:lol: )
ακομα μια...(με τα σαχαρα)
:wave2:


36843

marios8
12/02/2006, 18:49
:a10: :beer: :wave2: