PDA

View Full Version : ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΠΑΡΩ Vfr ?



llrnr
24/01/2006, 10:08
ΦΙΛΟΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ,
ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ CBR1000F/90 (ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΕΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙΜΗ ΕΥΚΑΙΡΕΙΑΣ) ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ VFR800/2005.
ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ TEST RIDE ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΑΡΓΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΙΨΗ ΔΥΝΑΜΗΣ ΣΤΙΣ ΧΑΜΗΛΕΣ / ΜΕΣΑΙΕΣ (ΠΡΙΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ V TEC) ΣΤΡΟΦΕΣ.
ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ, ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΒΑΡΟΥΣ / ΧΡΗΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΑΨΟΓΑ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΟΔΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.
ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ, ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ, ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΕΣΗ ΚΑΙ Η ΟΔΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΦΟΡΤΩΜΕΝΗ ΜΕ ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΜΠΑΓΚΑΖΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ CBR1000F ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΙΚΡΗ (ΣΥΜΠΙΕΣΜΕΝΗ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΗ ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

V-TEC
24/01/2006, 10:24
Το μοτέρ του VFR σου φαίνεται ότι αργεί μάλλον γιατί έχεις μάθει/συνηθίσει την λειτουργεία του 4κύλινδρου.

ΤΟ CBR που έχεις μάθει, ακόμα και αν μηχανάκι 15ετίας είναι πιο δυνατό, πιο γεμάτο αν θες
σε σχέση με της Βέφας.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, γιατί δικάβαλος και φορτωμένος , για το στύλ και τους ρυθμούς που μου αρέσουν εμένα για ταξίδι
μου φαίνεται μαλακό το μηχανάκι ..
Αν ο ρυθμός σου είναι πιο ήρεμος δεν θα έχεις πρόβλημα.
Παρόλα αυτά ένα πίσω αμορτισέρ θα σου το πρότεινα να το έχεις υπόψην σου σαν έξοδο αν τελικά το αγοράσεις ..
Αν ταξιδεύεις συχνά και έτσι ( δικάβαλος, μπαγκάζια , παιδιά σκυλιά ) ..
εγώ θα το άλλαζα το αμορτισέρ..

όσο για το μικρή και συμπιεσμένη ..
ε, ρε φίλε, με τον τηλεφωνικό θάλαμο που έχεις μάθει να οδηγείς ..
είναι δυνατόν να μην σου φαίνεται μικρό και συμπιεσμένο το το VFR ?:D
α .. και που σαι ?
πουλάω το δικό μου .. θες .. ?:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

zolotas
24/01/2006, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-TEC
.

α .. και που σαι ?
πουλάω το δικό μου .. θες .. ?:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

ποσο ???? χλμ......μοντελο.εξοπλισμος????

llrnr
24/01/2006, 16:46
ΦΙΛΕ V-TEC ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ, ΑΛΛΑ Η ΑΝΕΣΗ ΤΟΥ CBR ΣΕ ΤΑΞΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟ "ΚΟΝΤΟΥΛΙ" VFR ΘΑ ΥΣΤΕΡΕΙ ΛΙΓΟ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΙΣΙΑ ΚΟΥΡΑΣΗ ΓΙΑ ΟΔΗΓΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗ.
ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ... ΜΟΝΤΕΛΟ, ΧΡΩΜΑ, ΕΞΤΡΑ ΚΛΠ...ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ?

stavrogin
24/01/2006, 17:41
To Vfr ειναι μια χαρα ξεκουραστο για ταξιδι
εως 240, και για τους δυο επιβατες.Ισως πιο ξεκουραστο απο το cbr το οποιο ειχα για 3-4χρονια.

Ασχετο αλλα γιατι δεν σκεφτεσαι για το Triumph το ταξιδιαρικο που ειναι στα ιδια λεφτα;
Αλλη ροπη, αξιοπιστο και φινετσατο


34730

stavrogin
24/01/2006, 17:41
...


34734

SOL-VFR-VTEC
24/01/2006, 20:58
OLA TA V EXOUN APO 1000 STROFES ROPI....ALA DEN VGAZOUN IPOUS....ADITHETA TA EN SIRA EINAI PIO GRIGORA........OSON AFORA TO TAKSIDI..TOULAXISTON EGO ME TA 40000 XIL..ME EXEI VGALI PALIKARI(kai me fortoma)....STIN KATIGORIA TOU PISTEVO OTI DEN IPARXI KALITERO MOTO................ TELOS PADON.....PARE AFTO POU GOUSTRIS(fisika na einai honda)...........KAI O DROMOS SE KALI.......KAI H MAZOKSI TON VFR...... .................................................................................ALA RE MAGA ....ILIKRINA=EXEIS DI PIO KOUKLA ERGALIO APO AFTO??????...OLA SE V........FANARIA-EKSATMISIS-ZELATINA.............AN KAI ARGO...GIA KAPIOUS.....OLOI TO PARADEXODE........TO DIAMADI TIS MAMAS HONDAS..:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:


34742

hornet
25/01/2006, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
To Vfr ειναι μια χαρα ξεκουραστο για ταξιδι
εως 240, και για τους δυο επιβατες.Ισως πιο ξεκουραστο απο το cbr το οποιο ειχα για 3-4χρονια.

Ασχετο αλλα γιατι δεν σκεφτεσαι για το Triumph το ταξιδιαρικο που ειναι στα ιδια λεφτα;
Αλλη ροπη, αξιοπιστο και φινετσατο

τωρα τι να πω περα απο τα λιγο περισσοτερα αλογα το triumph δεν εχει να προσφερει τιποτα αλλο
ουτε ποιοτητα κατασκευης
σε σχεση με το φακελο του vfr η αξιοπιστια του triumph ειναι για γελια

τωρα η ομορφια ειναι τελειως υποκειμενικη και να μην συζητησω οτι η μεταπωλητικη αξια του triumph ειναι τουλαχιστον σε τραγικα επιπεδα

hornet
25/01/2006, 10:38
Συγκριτικα με το 1000 που εχεις σαφως και θα δεις διαφορα ροπης
εφοσον το δοκιμασες κιολας θα εχεις μια αποψη συγκεκριμενη το μονο που μπορουμε να απαντησουμε ειναι οτι ειμαστε ευχαριστημενοι ιδιοκτητες και χαιρομαστε καθε μερα του χρονο που το βλεπουμε...ειναι και ομορφια ρε γαμωτο τι να κανουμε.
Εγω το βλεπω σαν ενα ολοκληρωμενο συνολο sport touring

επισης υπαρχει και ενας μεγαλος παραγοντας που λεγεται ψεκασμος και κανονισμοι euro-3
Η honda εκανε το vfr-vtec φτωχο σε μιγμα μεχρι τις 6000 στροφες και τα διαφορα συστηματα ελεγχου καυσαεριων κανουν τη ζωη δυσκολη στο μοτερ.

alex00158
23/06/2006, 13:02
Καλημέρα σε όλους , είμαι νέο μέλος στο forum

Να ρωτήσω κι εγώ μερικά πράγματα για την κούκλα:

προγραμματισμένη συντήρηση πόσο συχνά και πόσο περίπου κοστίζουν?


καλώς σας βρήκα:wave2:

AFTER
23/06/2006, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SOL-VFR-VTEC
OLA TA V EXOUN APO 1000 STROFES ROPI....ALA DEN VGAZOUN IPOUS....

Δεν θελω να παρω μερος στην συζητηση, ουτε να πω πιο μηχανακι να παρει, απλως μια παρατηρηση για το συγκεκριμενο σχολιο.

Αυτο που λες ισχυει, αλλα ισχυει για τα V-2!

SOL-VFR-VTEC
24/06/2006, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Δεν θελω να παρω μερος στην συζητηση, ουτε να πω πιο μηχανακι να παρει, απλως μια παρατηρηση για το συγκεκριμενο σχολιο.

Αυτο που λες ισχυει, αλλα ισχυει για τα V-2! MPOREI NA KANO KAI LATHOS:confused: EIXA ENA EN SEIRA-ENA V-2-KAI 2 V-4....ME AFTA KAI ME AFTA... DEN TREXEI TIPOTA....PARE KAI MEROS STHN KOUVEDA....GNOMES ALAZOUME.........ETSI APLA
....:wave2: :wave2: :beer: :beer:

AFTER
24/06/2006, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SOL-VFR-VTEC
MPOREI NA KANO KAI LATHOS:confused: EIXA ENA EN SEIRA-ENA V-2-KAI 2 V-4....ME AFTA KAI ME AFTA... DEN TREXEI TIPOTA....PARE KAI MEROS STHN KOUVEDA....GNOMES ALAZOUME.........ETSI APLA
....:wave2: :wave2: :beer: :beer:

Εγω δεν ειχα ποτε V-4 οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη.
Απλως πιστευω οτι η ροπη στις χαμηλες στροφες, δημιουργηται ουσιαστικα απο την πιστονια που προερχεται απο ενα μεγαλο πιστονι!
Δηλαδη σιγουρα ενα πιστονι 500cc θα δημιουργει μεγαλυτερο ''τραβηγμα'' απο ενα 250cc.
Τωρα δεν ξερω αν οντως θεωρητικα τουλαχιστον, ενας V-4 ειναι πιο χαμηλοροπο απο ενα ''in-line 4 cylinders''
Εννοω παντα θεωρητικα, οχι το τι μπορει να κανει καθε εταιρια
:wave2: :beer:

hornet
26/06/2006, 09:28
Για να βγαλει κανεις ασφαλες συμπερασμα θα πρεπει να παρει 4 μοτερ εκεινης της εποχης ολα 750 ας πουμε για να δει τις διαφορες
αλλα αυτο ειναι κομματι δυσκολο γιατι πως αλλιως μπορεις να βγαλεις ακρη

alex00158
26/06/2006, 20:11
προγραμματισμένη συντήρηση πόσο συχνά και πόσο περίπου κοστίζουν?

asmar
27/06/2006, 17:27
και καθολου να μην του κάνεις δεν παθαίνει τίποτα.....

Εγώ του έχω κάνει όλα βάση του βιβλίου του κατασκευαστή, συνήθως είναι κάθε 10000χλμ. Όσον αφορά το κόστος δεν είναι συγκεκριμένο γιατί όλο και κάτι διαφορετικό ίσως να χρειαστεί.

Γενικά όμως έχε 2 πράγματα υπόψην:
1.Δεν είναι μονοκύλινδρο
2.Έχει ανταλακτικά Honda = :eyepop: στην τιμή....

Αν δεν έχεις πάρει τίποτα πουλάω και το δικό μου!
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=24281

ΥΓ: Πήρα μονοκύλινδρο!