PDA

View Full Version : Emeina ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ!!!!!!!!!!



blueangel
24/01/2006, 11:41
Παιδιά καλημέρα SOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOS μερικές συμβουλές θα ήθελα αν ξέρει κανείς...
Εκανα την απίστευτη μαλακία χθές όπως κλείδωσα το τιμόνι να το βάλω στη θέση parking (FAZER 600 c.c montelo 2005) και μου ξελίγωσε την μπαταρία!!!
Πήρα τον μηχανικό μου και μου είπε ότι μπορεί να φορτιστεί ξανά αλλά και μπορεί και να χει βγεί ΝΟΚ-ΑΟΥΤ!!!!!!!
To θέμα ειναι ότι με αυτόν τον κωλόκαιρο (μου συνέβη στο Μαρούσι) πρέπει να περιμένω απο εβδομάδα για να την φορτώσω στην EXPRESS εχτές που δοκιμάσαμε παραλίγο να μας πέσει κάτω ΓΥΑΛΙ Η ΚΑΡΟΤΣΑ!!!
Την έχω στο υπαίθριο parking της δουλειάς μου με αυτές τις πολικές θερμοκρασίες καταστρέφεται?Και αν τελικά χρειαστώ μπαταρία πόσο περίπου θα στοιχήσει η νέα?

Ευχαριστώ νάστε όλοι καλα και να προσέχετε!!!!
Εχω πεθάνει απο την στεναχώρια γαμώτο για το μωρό μου!!!!!!!

KaTaNaS
24/01/2006, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Παιδιά καλημέρα SOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOS μερικές συμβουλές θα ήθελα αν ξέρει κανείς...
Εκανα την απίστευτη μαλακία χθές όπως κλείδωσα το τιμόνι να το βάλω στη θέση parking (FAZER 600 c.c montelo 2005) και μου ξελίγωσε την μπαταρία!!!
Πήρα τον μηχανικό μου και μου είπε ότι μπορεί να φορτιστεί ξανά αλλά και μπορεί και να χει βγεί ΝΟΚ-ΑΟΥΤ!!!!!!!
To θέμα ειναι ότι με αυτόν τον κωλόκαιρο (μου συνέβη στο Μαρούσι) πρέπει να περιμένω απο εβδομάδα για να την φορτώσω στην EXPRESS εχτές που δοκιμάσαμε παραλίγο να μας πέσει κάτω ΓΥΑΛΙ Η ΚΑΡΟΤΣΑ!!!
Την έχω στο υπαίθριο parking της δουλειάς μου με αυτές τις πολικές θερμοκρασίες καταστρέφεται?Και αν τελικά χρειαστώ μπαταρία πόσο περίπου θα στοιχήσει η νέα?

Ευχαριστώ νάστε όλοι καλα και να προσέχετε!!!!
Εχω πεθάνει απο την στεναχώρια γαμώτο για το μωρό μου!!!!!!!


σιγα ρε φίλε ηρεμησε, δεν εγινε και τιποτα


τιποτα καλωδια δεν παιζουν εκει στο γκαραζ, να βαλεις απο την μπαταρια κανενος κουτιού;

αν οχι, ξεβιδωσε την μπαταρια και πηγαιεν την για φορτισμα, μην κουβαλας ολο το μηχανακι για ψυλου πήδημα!


:wave2:

blueangel
24/01/2006, 11:55
Aν σου πώ ότι δεν μπορώ να βρώ τον τρόπο να την βγάλω γαμώτο μου...
Πρέπει να ναι κάτω απο το ντεπόζιτο...ψάχναμε χθές με το παλικάρι απο την Express τον τροπο αλλά τίποτα:bigcry: :bigcry: :bigcry: :(

Cpt. Haddock
24/01/2006, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Aν σου πώ ότι δεν μπορώ να βρώ τον τρόπο να την βγάλω γαμώτο μου...
Πρέπει να ναι κάτω απο το ντεπόζιτο...ψάχναμε χθές με το παλικάρι απο την Express τον τροπο αλλά τίποτα:bigcry: :bigcry: :bigcry: :(

:confused: :confused: :confused:

Δεν ξέρω απο fazer αλλά δεν είναι κάτω από τη σέλα?

Δες το Manual τι λέει...

:wave2:

Και ηρέμησε!

:beer: :beer: :beer:

(και καλως ήρθες)

KaTaNaS
24/01/2006, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Aν σου πώ ότι δεν μπορώ να βρώ τον τρόπο να την βγάλω γαμώτο μου...Πρέπει να ναι κάτω απο το ντεπόζιτο...ψάχναμε χθές με το παλικάρι απο την Express τον τροπο αλλά τίποτα


opws ειπε και ο καπετανιος, κοιτα κατω απο τη σέλα και απο το σελακι του συνεπιβατη!


και καλυτερα μονος σου, μην αφηνεις κανεναν (ειδικά της express service που βιαζονται παντα και δεν θα τους ξαναδεις! ) να την πειραξει!


manual?

KaTaNaS
24/01/2006, 12:05
περίμενε , θα απαντήσει ο ειδήμων!


μια στιγμη να τον ενημερώσω!


:smokin:

OldMan
24/01/2006, 12:07
:look: :look: :look:

Η μπαταρία στο Fazer ΕΙΝΑΙ κάτω από την σέλα (στο '03 σίγουρα...).

Δεν θυμάμαι αν έχει λάστιχο ή βιδωτή λάμα να την κρατάει, αλλά και στις 2 περιπτώσεις ΒΓΑΙΝΕΙ !!!


Και ΟΧΙ, η μπαταρία ΔΕΝ θα πάθει τίποτε στις "πολικές":lol: θερμοκρασίες που πιάνουμε στην Ελλάδα (ίσα-ίσα θα "αυτοεκφορτιστεί" λιγότερο !!!)

:wave2: :beer: :wave2:

blueangel
24/01/2006, 12:27
Παιδιά χίλια ευχαριστώ για την συμπαράσταση!!!!:D
Μια ώρα ψάχνω κάτω απο την σέλα δεν την βλέπω γαμώτο μο:bigcry:
Πρέπει να ναι προς το ντεπόζιτο...:(
Και απο την άλλη φοβάμαι να την οδηγήσω στην κατάσταση που βλέπω τους δρόμους τριγύρω!!!
Μάλλον θα περιμένω απο Δευτέρα για να την φορτώσω για το συνεργείο...
Οταν γυρίζω το κλειδί στιγμιαία αναβοσβήνουν τα φωτακια του λαδιού και της μηχανής (ενδείξεις) προφανώς θα έχει λίγο απειροελάχιστο ρεύμα αλλα φοβάμαι με αυτόν τον κωλόκαιρο εδώ μην βγεί εντελώς ΝΟΚ-ΑΟΥΤ...
Πάντως μεγάλη μαλακία της YAMAHA να μην έχει έστω αρχικά μια σύντομη ηχητική ένδειξη όταν ο διακόπτης γυρίζει σε θέση Parking
Αν δεν το προσέξεις την μάμησες όπως εγώ τώρα:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

KaTaNaS
24/01/2006, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Πάντως μεγάλη μαλακία της YAMAHA να μην έχει έστω αρχικά μια σύντομη ηχητική ένδειξη όταν ο διακόπτης γυρίζει σε θέση Parking
Αν δεν το προσέξεις την μάμησες όπως εγώ τώρα

παντα κανουμε μια γυροβολια οταν αφηνουμε την καλη μας!!!



αν τοσο πολύ στενοχωριέσαι πάρε τον Σταυρο τηλ να σου πει που ειναι η μπατταρια...



ξαναλεω... κριμα να την φορτωσεις!


τον σταυρο εεδώ:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=17482

Y.DELAMANIS.T.
24/01/2006, 14:27
Καταρχάς ευχαριστώ τον φίλο συνονόματο
Απλά για τους υπόλοιπους που θα αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα η μπαταρία του FZS6 βρίσκετε κάτω από το ντεπόζιτο πίσω από το λαιμό του τιμονιού .Το πρόβλημα για οποίον προσπαθήσει να τη προσεγγίσει είναι ότι αφού λύσετε τις δυο οκτάρες που συγκρατούν το ντεπόζιτο από κάτω θα βρείτε τις σωληνώσεις τις αντλίας βενζίνης οι οποίες είναι κουμπωτές καθώς και τις διάφορες καλωδιώσεις .Τέλος χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή και στα πλαστικά που ντύνουν το εσωτερικό του φερινγκ κατά τη διάρκεια της αφαίρεσης του ντεπόζιτου.

dras.
24/01/2006, 16:36
gamiseta sto palio itane kato apo tin sela apo ti thimame

THEOD
24/01/2006, 16:50
Ρε παιδιά...έλεος....που ψάχνετε να βρείτε την μπαταρία ???
Κάτω από το ντεπόζιτο είναι στο Fz6....
Στριμόκωλα τα πράγματα και για να σηκωθεί το ντεπόζιτο πρέπει να βγούν τα εσωτερικά πλαστικά του φαίρινγκ, αλλά με λίγο προσοχή δεν είναι τρομερό...
Αν και η πιο εύκολη λύση είναι να δώσει ρεύμα με καλώδια από άλλο αυτοκίνητο-μηχανή.

OldMan
24/01/2006, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Ρε παιδιά...έλεος....που ψάχνετε να βρείτε την μπαταρία ???


Εμείς έλεος ή οι ΜΑΛΑΚΕΣ στην YAMAHA ???
( Το '03 γιατί την είχε μια χαρά κάτω από την σέλα ???)
:mad: :D :mad:



Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αν και η πιο εύκολη λύση είναι να δώσει ρεύμα με καλώδια από άλλο αυτοκίνητο-μηχανή.


ΠΟΥ να το δώσει το ρεύμα, γιαβρούμ ??
:confused: :confused: :confused:

crs-k
24/01/2006, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
...........................
Κάτω από το ντεπόζιτο είναι στο Fz6....
...........................


Καλυτερα δεν μπορουσαν να την κρυψουν? :sick:

Μεσα στο καρτερ ισως ... :(


Αλλωστε ποιος χρειαζεται να εχει προσβαση στην μπαταρια ?!?!?! :wacko:


Ειναι τρελλοι αυτοι οι Γιαμαχαιοι ... :a24:


:lol: :rotflmao: :lol:

THEOD
24/01/2006, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εμείς έλεος ή οι ΜΑΛΑΚΕΣ στην YAMAHA ???
( Το '03 γιατί την είχε μια χαρά κάτω από την σέλα ???)
:mad: :D :mad:

ΠΟΥ να το δώσει το ρεύμα, γιαβρούμ ??
:confused: :confused: :confused:

Άμα σηκωθεί το ντεπόζιτο και τραβηχτούν τα πλαστικά καλλύματα των πόλων υπάρχει έστω και λίγος χώρος για πρόσβαση με τις κλασσικές τσιμπίδες των καλωδίων...

Λίγη προσοχή μόνο γιατί εύκολα μπορεί να κάνουν σώμα...

Το έκανα μια φορά (και ήταν και βράδυ...) όταν πήρα ρεύμα από αυτοκίνητο....Πήρε μπρός με την μία....Μετά από μεγάλη βόλτα έδειξε ότι φόρτισε και μέρχι να δώσω το μηχανάκι (3 μήνες μετά) δεν ξαναείχα πρόβλημα.

stefanos
24/01/2006, 17:05
Νομίζεται οτι πήρα μηχανάκι χωρίς μπαταρία τυχαία?:D

crs-k
24/01/2006, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Νομίζεται οτι πήρα μηχανάκι χωρίς μπαταρία τυχαία?:D


Χωρις μπαταρια ? :eek:

Δηλαδη με μανιατο ? :uplate:


Τι λες πατεραμ' ? :hypnotize

OldMan
24/01/2006, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Χωρις μπαταρια ? :eek:

Δηλαδη με μανιατο ? :uplate:


Θεματάκια για τον Sonic βρίσκουμε ???
:mad: :D :mad:

crs-k
24/01/2006, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θεματάκια για τον Sonic βρίσκουμε ???
:mad: :D :mad:


Σοβαρα τωρα δεν ξερω ... :(

Με δυναμο και πλατινες ειναι το XR ? :confused: :look:

OldMan
24/01/2006, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Σοβαρα τωρα δεν ξερω ... :(

Με δυναμο και πλατινες ειναι το XR ? :confused: :look:

Πόσο κρασί ήπιες το μεσημέρι, καλέ μου ???
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

crs-k
24/01/2006, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πόσο κρασί ήπιες το μεσημέρι, καλέ μου ???
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


Πολυ γαμωτ ... :sick:

:lol: :rotflmao: :lol:

OldMan
24/01/2006, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Πολυ γαμωτ ... :sick:

Γι'αυτό σου λέω...

Άσε κατά μέρος τα μανιατό και τις πλατίνες και κάνε κανένα καφέ !!!

:lol: :rotflmao: :lol:


Υ.Γ
Είπαμε ότι ο Πατέρας έχει αρχαίο μηχανάκι, αλλά μην του ξηγιέσαι έτσι....
:beer: :beer: :beer:

stefanos
24/01/2006, 18:05
Μανιατό είναι αυτό που έχει το CZ μου?
Εχει κάτι σαν δυναμό χωρίς μαγνήτη το οποίο αν δεν έχεις μπαταρία τίγκα δεν δίνει ρεύμα με τίποτα και δεν πάς πουθενά.

blueangel
24/01/2006, 18:15
Παιδιά όντως είναι απίστευτη μαλακία αυτό που σκέφτηκαν τα ξεφτέρια της YAMAHA!!!!!!!!!!!!!!!!
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ????????????????????????????????????????????
Να κρύψουν την μπαταρία κάτω απο το ντεπόζιτο?????με τίποτα δεν χωρανε τα καλώδια για να πάρει ρεύμα όσο και αν προσπάθησα...
Ακόμη και ο μηχανικός μου μου σύστησε μεταφορά.Στο σημείο που είναι τοποθετημένη (ΤΙ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΞΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ ΣΤΗ ΣΕΛΑ ΓΑΜΩΤΟ ΜΟΥ?????????) με τίποτα δεν προσεγγίζετε!!!!!!

Προσοχή σε όλους μην την πάθουν όπως εγώ με πάνω απο μισάωρο στη θέση Parking η μπαταρία είναι καπούτ!!!!!

Κρίμα τόσο εμπορική μηχανή και να ταλαιπωρεί τους χρήστες της με μαμακίες!!!!!!!!!!!!

THEOD
24/01/2006, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Παιδιά όντως είναι απίστευτη μαλακία αυτό που σκέφτηκαν τα ξεφτέρια της YAMAHA!!!!!!!!!!!!!!!!
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ????????????????????????????????????????????
Να κρύψουν την μπαταρία κάτω απο το ντεπόζιτο?????με τίποτα δεν χωρανε τα καλώδια για να πάρει ρεύμα όσο και αν προσπάθησα...
Ακόμη και ο μηχανικός μου μου σύστησε μεταφορά.Στο σημείο που είναι τοποθετημένη (ΤΙ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΞΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ ΣΤΗ ΣΕΛΑ ΓΑΜΩΤΟ ΜΟΥ?????????) με τίποτα δεν προσεγγίζετε!!!!!!

Προσοχή σε όλους μην την πάθουν όπως εγώ με πάνω απο μισάωρο στη θέση Parking η μπαταρία είναι καπούτ!!!!!

Κρίμα τόσο εμπορική μηχανή και να ταλαιπωρεί τους χρήστες της με μαμακίες!!!!!!!!!!!!

Σιγά ρε φίλε...πήρες φόρα....
Και που θα έμπαινε η μπαταρία δηλαδή...Κάτω από την σέλλα ??? με τις εξατμίσεις να περνάνε στα 5 εκατοστά ???
Έχεις πάρει χαμπάρι το καλοκαίρι τι θερμοκρασίες πιάνει εκεί ???
Ξέχασες ότι το Φέιζερ έχει τις εξατμίσεις κάτω από την ουρά και λογικό είναι να έχει διαφορετική διάταξη σε μερικά πράγματα από άλλες μηχανές (του προηγούμενου μοντέλου συμπεριλαμβανομένου).

Τώρα για το ότι δεν καταφέρατε να δώσετε ρεύμα με καλώδια...μάλλον φταίτε εσείς. Στο έγραψα και πιο πάνω. Αν σηκώσεις το ντεπόζιτο με προσοχή χωράνε οι τσιμπίδες των καλωδίων και πιάνουν έστω και οριακά στις βίδες των πόλων...Εγώ το έχω κάνει και μάλιστα στα σκοτεινά...

Και δεν νομίζω ότι φταίει σε τίποτα το μηχανάκι αν εσύ γυρνάς και ξεχνάς το κλειδί στην θέση Πάρκινγκ... Σε οποιοδήποτε όχημα αν ξεχάσεις φώτα ανοιχτά κάποια στιγμή θα τα τινάξει η μπαταρία...

crs-k
24/01/2006, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
..........................
Και δεν νομίζω ότι φταίει σε τίποτα το μηχανάκι αν εσύ γυρνάς και ξεχνάς το κλειδί στην θέση Πάρκινγκ... Σε οποιοδήποτε όχημα αν ξεχάσεις φώτα ανοιχτά κάποια στιγμή θα τα τινάξει η μπαταρία...


Χωρις να επιδιωκω "προσωπικη" αντιπαραθεση Θανο ... :wacko:

Δεν φταιει το μηχανακι !
Οι ηλιθιοι σχεδιαστες φταινε που δεν βρηκαν καποιο ευκολοπροσβασιμο σημειο για την μπαταρια! :mad:

Σε καποιο πλαϊνο καπακι, στα πλαγια του κινητηρα (πισω απ' το τεποζιτο), δεν ξερω που στον διαλο τελος παντων, αλλα ας εβρισκαν καπου ... :(

Αυτοι μοιαζουν σαν να σχεδιασαν ενα μηχανακι κι οταν τελειωσαν, αρχισαν ...

- Ολα ενταξει μαγκες?
- Οκ!
- Μπαταρια βαλαμε?
- Εσυ δεν την εβαλες?
- Οχι
- Ουτε κι εγω!
- Οχι ρε γαμωτο ...
- Που στον π@#τσο θα την βαλουμε τωρα?
- Να εδω κατω απ' το τεποζιτο εχουμε λιγο χωρο ... :dizzy:


:lol: :rotflmao: :lol:

THEOD
24/01/2006, 18:41
Μάλλον λόγω της ιδιαιτερότητας του συγκεκριμένου μοντέλου το θέμα πρέπει να μεταφερθεί στην ενότητα Yamaha Fazer...

THEOD
24/01/2006, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Χωρις να επιδιωκω "προσωπικη" αντιπαραθεση Θανο ... :wacko:

Δεν φταιει το μηχανακι !
Οι ηλιθιοι σχεδιαστες φταινε που δεν βρηκαν καποιο ευκολοπροσβασιμο σημειο για την μπαταρια! :mad:

Σε καποιο πλαϊνο καπακι, στα πλαγια του κινητηρα (πισω απ' το τεποζιτο), δεν ξερω που στον διαλο τελος παντων, αλλα ας εβρισκαν καπου ... :(

Αυτοι μοιαζουν σαν να σχεδιασαν ενα μηχανακι κι οταν τελειωσαν, αρχισαν ...

- Ολα ενταξει μαγκες?
- Οκ!
- Μπαταρια βαλαμε?
- Εσυ δεν την εβαλες?
- Οχι
- Ουτε κι εγω!
- Οχι ρε γαμωτο ...
- Που στον π@#τσο θα την βαλουμε τωρα?
- Να εδω κατω απ' το τεποζιτο εχουμε λιγο χωρο ... :dizzy:


:lol: :rotflmao: :lol:

Χα, χα...Λες να έγινε έτσι ???

Σίγουρα όχι...
Άμα ψάξεις το μηχανάκι καλά θα δείς ότι δεν είχαν άλλη επιλογή...το μηχανάκι σχεδιαστικά στενεύει ΠΟΛΥ πίσω, οι εξατμίσεις περνάνε κάτω από την σέλλα (ακόμα και ο χώρος για μικροπράγματα κάτω από αυτήν είναι ο μισός του προηγούμενου παρ' όλο που δεν υπάρχει η μπαταρία), το μοχλικό της πίσω ανάρτησης πιάνει τον υπόλοιπο χώρο, και μην ξεχνάς ότι θέλανε να φτιάξουνε ένα μη σουπερ-σπόρ 600άρι με μπροστόβαρη κατανομή βάρους (ίσως το μόνο)...

banditgr
24/01/2006, 18:51
giati den vazeis enan filo na se sproksei ligo kai na tin valeis mpros me taxitita.....to exo kanei poles fores kai xoris katifora....ligi fora,vazeis deytera i kai proti...kai molis afiseis simplekti pidas pano sti sela gia na apoktisei ligi prosfisi kai tsoup....pernei.den 3ero vevea me to krio klp. mipos zoristei alla an exei kapioa psilokatifora den tha exeis provlima.

crs-k
24/01/2006, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Χα, χα...Λες να έγινε έτσι ???

Σίγουρα όχι...
Άμα ψάξεις το μηχανάκι καλά θα δείς ότι δεν είχαν άλλη επιλογή...το μηχανάκι σχεδιαστικά στενεύει ΠΟΛΥ πίσω, οι εξατμίσεις περνάνε κάτω από την σέλλα (ακόμα και ο χώρος για μικροπράγματα κάτω από αυτήν είναι ο μισός του προηγούμενου παρ' όλο που δεν υπάρχει η μπαταρία), το μοχλικό της πίσω ανάρτησης πιάνει τον υπόλοιπο χώρο, και μην ξεχνάς ότι θέλανε να φτιάξουνε ένα μη σουπερ-σπόρ 600άρι (ίσως το μόνο που κυκλοφορεί) με μπροστόβαρη κατανομή βάρους...


Μωρε σαφως και δεν εγινε ετσι, αλλα ειναι μερικα πραγματα που ΔΕΝ χωρανε υποχωρησεις !!! :nono:

Ειναι σαν να σου βαλουν το στροφομετρο κατω απ' την σελλα (πχ), γιατι ετσι πετυχαιναν την ιδανικη κατανομη βαρους ... :dizzy:

Ελεος! :lol:


Για μενα αυτος θα ηταν ενα ΠΟΛΥ σημαντικος λογος για να ΜΗΝ αγοραζα ενα τετοιο μηχανακι (οχι μονο το συγκεκριμενο) !!! :sick:

THEOD
24/01/2006, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μωρε σαφως και δεν εγινε ετσι, αλλα ειναι μερικα πραγματα που ΔΕΝ χωρανε υποχωρησεις !!! :nono:

Ειναι σαν να σου βαλουν το στροφομετρο κατω απ' την σελλα (πχ), γιατι ετσι πετυχαιναν την ιδανικη κατανομη βαρους ... :dizzy:

Ελεος! :lol:


Για μενα αυτος θα ηταν ενα ΠΟΛΥ σημαντικος λογος για να ΜΗΝ αγοραζα ενα τετοιο μηχανακι (οχι μονο το συγκεκριμενο) !!! :sick:

Πολύ κακό για το τίποτα...
Και την μπαταρία δεν χρειάζεται να την βλέπεις συνέχεια όπως το στροφόμετρο, ούτε η συγκεκριμένη χρειάζεται κάποια τακτική συντήρηση (κλειστή - ξηρού τύπου)...

Για το FZ6 μιλώντας, στην μπαταρία, στο φίλτρο αέρα, στα ηλεκτρικά, στην ντίζα συμπλέκτη κλπ αποκτάς πρόσβαση απλά σηκώνοντας το ντεπόζιτο, άσχετα αν ο φίλος για κάποιο λόγο δεν τα κατάφερε (μάλλον δεν έβγαλε τα εσωτερικά πλαινά πλαστικά του φαίρινγκ οπότε το ντεπόζιτο δεν σηκώθηκε τελείως...). Κανένα σοβαρό πρόβλημα πρόσβασης (αν το κάνεις μια φορά, μετά είναι παιχνιδάκι...) πέρα από το γενικό στριμωξίδι που λίγο-πολύ παρουσιάζεται σε όλες τις μικροκαμωμένες σημερινές μοτοσυκλέττες.

Τώρα αν είναι απλά έτσι για να γίνεται κουβέντα....πάσο....

crs-k
24/01/2006, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
..............................
Τώρα αν είναι απλά έτσι για να γίνεται κουβέντα....πάσο....

Οχι μονο για να γινεται κουβεντα.

Γενικοτερα μιλωντας ...

Εγω τσεκαρω σφιγγω τον αρνητικο πολο της μπαταριας μου, τουλαχιστον μια φορα τον μηνα, μιας κι εχει την κακη συνηθεια να χαλαρωνει, σ' αυτην την μπαταρια (Yuasa κλειστου τυπου). :sick:
Στην προηγουμενη (μπαταρια) ιδια χαλαρωνε ο θετικος. :dizzy:

Αν χρειαζοταν να βγαζω πλαστικα και να σηκωνω τεποζιτα, θα του ειχα βαλει φωτια να το καψω, μα τον Ακατανομαστο! :mad:

:lol: :rotflmao: :lol:

blueangel
24/01/2006, 19:22
Eχει δίκιο ο φίλος THEOD απλά δεν ήθελα να πειράξω περισσότερο τα πλαινά φοβούμενος απο μαλακία μην σπάσω τίποτα...
Οσον αφορά το σπρώξιμο δοκίμασα και με δευτέρα και με τεταρτη πήγε να πάρει αλλα σταμάτησε δεν το ξαναεπιχείρησα με όλα αυτά που εχουμε ακούσει κατά καιρούς για τα καταλυτικά και το σπρώξιμο...
any way παιδιά ευχαριστώ πάντως γενικώς για την κουβέντα τα παθήματα μαθήματα αν είχε τουλάχιστον λίγο καλυτερο καιρό θα είχα κάνει και την μεταφορά...
Σημειωτέον ότι η EXPRESS (μου το είπαν απο τα κεντρικά) εδώ και 2 μέρες δεν μετέφερε ΚΑΜΙΑ μηχανή εκτός απο μια περίπτωση και αυτή απο τα Ν.Προάστια....
Τι να πώ...γκαντεμιά...:(

blueangel
24/01/2006, 19:24
άστα ρε φίλε crs-k ούτε που μου πέρασε και μένα απο το μυαλό ότι μπορεί να ήταν εκεί!!!!!!!!!!!!!!!!
Ισως και μονο για τον λόγο αυτό να διάλεγα άλλη μηχανή....
:mad:

THEOD
24/01/2006, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εγω τσεκαρω σφιγγω τον αρνητικο πολο της μπαταριας μου, τουλαχιστον μια φορα τον μηνα, μιας κι εχει την κακη συνηθεια να χαλαρωνει, σ' αυτην την μπαταρια (Yuasa κλειστου τυπου). :sick:
Στην προηγουμενη (μπαταρια) ιδια χαλαρωνε ο θετικος. :dizzy:

:mad:

:lol: :rotflmao: :lol:

Δεν φταίνε οι μπαταρίες....το ότι έχεις Χόνδα είναι το πρόβλημα....:wave2: :wave2: :wave2:

crs-k
24/01/2006, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Δεν φταίνε οι μπαταρίες....το ότι έχεις Χόνδα είναι το πρόβλημα....:wave2: :wave2: :wave2:

Σε αλλη μπαταρια πριν ΔΕΝ χαλαρωναν! :nono:

Πηρα την Yuasa για καλυτερη, αλλα εχει αυτο το ψιλοπροβληματακι με τις βιδες της ... :sick:

Κολλα ΔΕΝ θελω να βαλω, οποτε με ενα σφιξιματακι μια στο τοσο ειναι ενταξει ... :winka:

OldMan
24/01/2006, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Μάλλον λόγω της ιδιαιτερότητας του συγκεκριμένου μοντέλου το θέμα πρέπει να μεταφερθεί στην ενότητα Yamaha Fazer...

Πλάκα μΕ κάνεις τώρα ???
:look: :look: :look:



Ξέρεις τι βαβούρα έχει ο "Διαχωρισμός" συζητήσεων ???

:beer: :lol: :beer:

crs-k
24/01/2006, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πλάκα μΕ κάνεις τώρα ???
:look: :look: :look:



Ξέρεις τι βαβούρα έχει ο "Διαχωρισμός" συζητήσεων ???

:beer: :lol: :beer:


Χρησιμοποιησε την (λιγοτερο βαβουριαρικη) "Μεταφορα" ... :wacko:

:lol: :rotflmao: :lol:


Και ξεμπλεκεις κι ολας ... :winka:

:lol: :rotflmao: :lol:

OldMan
24/01/2006, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Χρησιμοποιησε την (λιγοτερο βαβουριαρικη) "Μεταφορα" ... :wacko:
:lol: :rotflmao: :lol:
Και ξεμπλεκεις κι ολας ... :winka:
:lol: :rotflmao: :lol:

Ντεν είναι πρέπον, τζάνουμ !!!

Τα μισά περίπου posts αφορούν στα Τεχνικά .....

(Καλά, από αύριο θα δούμε "τι μέλλει γεννέσθαι")

:wave2: :beer: :wave2:

stefanos
24/01/2006, 21:56
εχει μοχλικό το fazerακι?

sonic22
24/01/2006, 23:05
egw lew na to pame stis anazitiseis provlimatismous...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

allos psaxnei na vrei pou einai i bataria :confused: (oeo??)
allos provlimatizete gia to pws katelije ekei pou katelije (mipos pige ekei giati to eixe dagwsei apo to krio?) :eyepop:
alloi psaxnode me piknotes kai a-mpatariaka mixanakia :D
merikoi provlimatizontai gia to pou prepei na paei oloklirw to thema (oeo x2) (den to fernete sto xadaki mazi me to post auto?)
kai telos o arxodas pateras dinei liseis se ola kai apogiwnei to thema...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

re gamoto ti xanw gia na diavazw mathimatika...:sad:
(gamw ta dipla oloklirwmata kai tis peplegmenes sinartiseis tous :evil: :evil: )

stefanos
24/01/2006, 23:23
Για πυκνωτές δεν ειπε κανένας τίποτα μικρέ.
Εγώ 2 πράγματα ρώτησα και δεν απάντησε κανένας.
Αν έχει μοχλικό το fazer και τι είναι το μανιατό που το ακούω τόσα χρόνια και δεν ξέρω τι είναι.

sonic22
25/01/2006, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Για πυκνωτές δεν ειπε κανένας τίποτα μικρέ.

to ijera oti kai esi pisteueis oti "kai poli pou argisame na to anaferoume":D

Εγώ 2 πράγματα ρώτησα και δεν απάντησε κανένας.
Αν έχει μοχλικό το fazer και τι είναι το μανιατό που το ακούω τόσα χρόνια και δεν ξέρω τι είναι.
den mE les theleis na sE apadisw egw? :D :D
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tespa an den kanw lathos (ox...) to maniato einai to volan...
kai to volan (ektos apo to timwni stis aspromavres taineis "o asos tou volan" kai etsi) einai to dinamo....

twra epidei eixa kai egw ena 6volto papi me platines einai gegonos oti an den exeis tiga bataria den pernei brosta pou na xtipiese katw...(oute kai me trelo sprojimo an exei adiasei edelos)

kai se jeftilizei etsi kai stous mastorous pou to eferes sta xeria to mixanaki anakoinonodas (jepneomena einai i alihtia apo to sprojimo) "geniko-alla-aprosdioristo-ilektrologiko-provlima--mipos-ekapse- tis-platines"...:sad: :sad:


p.s. kri old an telika minei se esas to thema perimenw tin pini mou sto-i-ka...

crs-k
25/01/2006, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
.............................
tespa an den kanw lathos (ox...) to maniato einai to volan...
kai to volan (ektos apo to timwni stis aspromavres taineis "o asos tou volan" kai etsi) einai to dinamo....
...........................


Μαζι με τα Μαθηματικα και τα ξυδια, παιρνεις και τιποτα χαπακια? :(

Τις αντενδειξεις τις εχεις διαβασει ? :look:



Εγω λεω να το σβησεις, μην μπει το πρωι και το δει ο Παλιανθρωπας και παθει κανα εγκεφαλικο και θα το 'χεις κριμα σ' ολη σου την ζωη μετα ... :sick:

:lol: :rotflmao: :lol:





:rolleyes:

Αληθεια με το γνωστο "ματι του βολαν" εχει καμμια σχεση? :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:

stefanos
25/01/2006, 08:40
Με δουλεύεται.
Τα παπιά δεν έχουν ανάγκη απο μπαταρία (φτάνει να μη φρεζάρουμε τις κεφαλές όπως μας κατέβει).

sonic22
25/01/2006, 10:18
agapite crs-k o gegrafe gegrafe kai den jegegrafe...

standar kai exw pei patata (kosmia) alla o vregmeneos tin vroxi den tin fovate... (ton pnigmo to sizitame)

patera distixos to c50 6v me platines (auto me ta timonia stil glaros) itan ena apo ta pio spast@@ mixanimata (apo ilektrologikis apopseos) pou ftiaxtikan pote...

eixa dei ilektrologo na vazei ta klamata panw apo mia liwmeni plejouda... :sad: :sad:

crs-k
25/01/2006, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
agapite crs-k o gegrafe gegrafe kai den jegegrafe...
.............................


Δεν μπορεις να πεις οτι δεν σε προειδοποιησα ομως ... :wacko:

OldMan
25/01/2006, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
..o gegrafe gegrafe kai den jegegrafe...

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Έλα τα στοιχήματα !!! (τώρα που γυρίζει...)

crs-k
25/01/2006, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Έλα τα στοιχήματα !!! (τώρα που γυρίζει...)


Αποδοσεις? :confused:

:lol: :rotflmao: :lol:

stefanos
25/01/2006, 10:29
Λοιπόν με τις μαλακίες σας έχω φάει ένα φλας προινιάτικα και ψάχνω να δω τι θα κάνω με το γ@μ&@$νο μηχανικό regulator που έχω σε ένα 6v σύστημα συνεχούς ρεύματος παρακαλώ που έχει το CZ που δεν ξέρετε καν τι μηχανάκι είναι.
Και ο Old απο την άλλη τα βλέπει απλά τα ηλεκτρικά.
Αντε.

Το 6v παπι μικρέ δουλεύει και χωρίς μπαταρία

sonic22
25/01/2006, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Δεν μπορεις να πεις οτι δεν σε προειδοποιησα ομως ... :wacko:

nai alla mou kotsares kai to quote apo panw kai katestrepses oles tis elpides mou gia mia ajioprepi itta...:sad:

tespa... twra pou girizei einai arga... :rotflmao: :rotflmao:


eimaste mia wrea atmosfaira pados....
:beer: :beer: :beer:

OldMan
25/01/2006, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Και ο Old απο την άλλη τα βλέπει απλά τα ηλεκτρικά.


Είναι ζήτημα καλής διάθεσης Πατέρα !!!
:lol: :rotflmao: :lol:

Τα CZ δεν είναι αυτά που στο Z (στο τεπόζιτο) είχαν μια γραμμή ??
(Τα ηλεκτρικά τους - εκτός από την κεντρική πλεξούδα είναι τα ίδια με των JAWA - τα οποία και διακρίνονται για την πληθώρα των αναταλλακτικών τους:lol: ).

Αν ο ρεγουλατόρος σου είναι με 2 πηνία και 1 διμεταλλική επαφή, προχωράμε ακάθεκτοι ...

Αν είναι με 1 πηνίο και 2 επαφές, την γ@μησες !!!

:wave2: :beer: :wave2:

stefanos
25/01/2006, 11:01
Η καλή διάθεση μπορεί να φύγει αν γυρίζοντας απο Σαλονίκη 25 χιλιόμετρα έξω απο την Αθήνα μείνεις απο μπαταρία μιας και το καλωδιάκι αποφάσισε να πάρει διαζύγιο απο το καρβουνάκι του δυναμό (ψύκτρα?).
Οσο για τους "αυτόματους" ναι 2 πηνία και ένα έλασμα με ελατήριο ,για διμεταλικό δεν μου φάνηκε, αλλά έχω αλλάξει πολλούς, τόσους που βαρέθηκα και το παράτησα στο υπόγειο.
Μέχρι η επιστήμη να ανακαλύψει ένα ηλεκτρονικό που να δουλεύει χωρίς να χαλάει μυστηριωδώς.

OldMan
25/01/2006, 11:16
Το πρόβλημα μ'αυτές τις μ@λακίες ήταν η απόσταση των πηνίων (μεταξύ τους..).

Άσχετα ποιο από τα 2 είχε "τραβήξει" το έλασμα, δημιουργούσαν επαγωγικά ρεύματα και είτε "μπερδευόταν" οι τάσεις, είτε το έλασμα δεν "αποφάσιζε" σε ποια μεριά να πάει.

Συνήθως, με καλό καθάρισμα της περιοχής, κάτι γινόταν...

Αν τώρα δεν μαγνητίζεται σωστά ο οπλισμός... τι να πιάσεις και τι να αφήσεις ???
:sad: :sad: :sad:

stefanos
25/01/2006, 11:20
Ε καλά μη σου χαλάσω και τη διάθεση, θα την βρώ την άκρη.:p :p :beer:

stefanos
26/01/2006, 10:49
http://www.shadowriders.org/faq/jumpstarting.html

Κανα σχόλιο απο τους σχετικούς περί ηλεκτρικών.
Η τελευταίες παράγραφοι ίσως βοηθήσουν τους κατόχους Honda.

OldMan
26/01/2006, 16:18
Father, νομίζω ότι στο άρθρο υπάρχουν 2 ΘΕΜΕΛΙΩΔΗ λάθη !!!

1. Η ονομαστική ικανότητα παραγωγής (και απόδοσης) φορτίου μιας πηγής έχει να κάνει μόνο με την μέγιστη δυνατότητά της...

(Μια μπαταρία ή μια γεννήτρια π.χ. 30 Amp & 12 V, θα δίνει ΣΤΑΘΕΡΑ 12V και Αmperes όσα της ΖΗΤΗΘΟΥΝ από την κατανάλωση - από 0Α έως 30Α).

Το ότι η γεννήτρια του αυτοκινήτου μπορεί να "βγάλει" παραπάνω ρεύμα από αυτήν της μοτο, ΔΕΝ σημαίνει ότι θα το "δώσει" όλο χωρίς να της "ζητηθεί" !!!


2. Ακόμη και στην περίπτωση που ισχύουν τα γραφόμενα στο άρθρο, ο Σταθεροποιητής της μοτό καλείται να "διακλαδώσει" - επιπλέον - ΜΟΝΟ 0.2 Volts (την διαφορά μεταξύ των σταθεροποιημένων τάσεων 14.1 της μοτο και 14.3 του αυτοκινήτου) τα οποία καταλήγουν σε μια (επιπλέον) "απόσβεση" ισχύος 9-10 Watts !!! No problem...




Υ.Γ.
Ακόμη και στην περίπτωση που ισχύουν ΟΛΑ τα γραφόφενα, μπορούμε κάλλιστα να βάλουμε μπροστά από την μπαταρία του αυτοκινήτου με ΣΒΗΣΤΗ την μηχανή του (και να την ξελιγώσουμε...):lol:

:wave2: :beer: :wave2: