PDA

View Full Version : Το μανιφέστο του Δε-θελοντισμού...



dimitrism
24/03/2004, 11:43
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ 2004

Το μανιφέστο του Δε-θελοντισμού

Το παγκόσμιο κίνημα του Δε-θελοντισμού εμπνέεται από τις πανανθρώπινες αξίες των θερινών διακοπών και της αμειβόμενης εργασίας. Τζάμπα και Αυγουστιάτικα δεν δουλεύει.

Ο Δε-θελοντής δεν ρωτήθηκε αν θέλει να έρθουν οι Ολυμπιακοί αγώνες στην Αθήνα. Οι Ολυμπιακοί που είναι στον Πειραιά του φαίνονται ήδη πάρα πολλοί.

Ο Δε-θελοντής έχει παρατηρήσει ότι καμιά χώρα των δέκα εκατομμυρίων κατοίκων δεν έχει διεκδικήσει ποτέ μια τόσο μεγάλη διοργάνωση. Αβίαστα έρχεται στο μυαλό του ότι οι Ολλανδοί, οι Βέλγοι, οι Σκανδιναβοί είναι μαλάκες και 'μεις εδώ οι έξυπνοι. Η Ολυμπιάδα για τον Δε-θελοντή δεν είναι η νέα μεγάλη ιδέα. Είναι η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας.

Ο Δε-θελοντής γνωρίζει ότι στους Ολυμπιακούς χρειάζονται δυόμισι εθελοντές ανά αθλητή και προειδοποιεί ότι κάποιοι εθελοντές μπορεί να βρεθούν κομμένοι στη μέση.

Ο Δε-θελοντής γνωρίζει ότι για κάθε εθελοντή που κρατάει τα καλάθια με τις φόρμες των αθλητών στο στίβο αντιστοιχούν δέκα εθελοντές παρκαδόροι στις εγκαταστάσεις του μοντέρνου τρίαθλου. Επίσης δεν συγχέει τους εθελοντές με τους κριτές οι οποίοι επίσης τριγυρνάνε στους αθλητικούς χώρους αλλά κάνουν πιο κυριλέ δουλειές.

Ο Δε-θελοντής συμμετέχει στην Ολυμπιακή προετοιμασία κάθε μέρα οδηγώντας ανάποδα σε μονόδρομους, υπερπηδώντας χαντάκια, αποφεύγοντας φορτηγά και μπουλντόζες, χωρίς αναβολικά και χωρίς να αμείβεται με τον βαθμό του υπολοχαγού.

Ο Δε-θελοντής δεν βλέπει τον λόγο για τον οποίο πρέπει να δαπανήσουμε τέσσερις ετήσιους προϋπολογισμούς της μέσης εκπαίδευσης για την ασφάλεια 20 ημερών αγώνων, πωλώ μάλλον, που για να αποσβεστεί το ποσόν πρέπει να παρακολουθούνται και να δέρνονται συστηματικά οι πολίτες της χώρας για τα επόμενα 78 χρόνια.

Ο Δε-θελοντής έχει προσέξει ότι έχουν εξαφανιστεί τα αδέσποτα από την Αθήνα. Στην πιο αισιόδοξη περίπτωση έχουν παει εθελοντές! Το ίδιο ισχύει και με τα δέντρα για τα οποία έχουν παραγγελθεί εθελοντές σε φυτώρια της Ισπανίας.

Ο δε-θελοντής γνωρίζει ότι η αφιλοκερδής ενίσχυση μιας κερδοσκοπικής επιχείρησης δικαιολογείται μόνον αν είναι δουλειά του μπατζανάκη του και πρόκειται να ανταμειφθεί με πλουσιοπάροχο γεύμα και αιώνια υποχρέωση.

Ο Δε-θελοντής γνωρίζει ότι αυτό που του ζητάνε να κάνει τζάμπα, κάποιος άλλος το πληρώνεται ως οφσορ εταιρία συμβούλων που είχε την ιδέα.

Ο Δε-θελοντής δεν δελεάζετε με συλλεκτικές καρφίτσες, τιμητικά διπλώματα ούτε με παντόφλες με τον Φοίβο και την Αθηνά. Άμα είναι να του νομιμοποιήσουν το αυθαίρετο η να του βάλουν το παιδί του στο δημόσιο, το συζητάει. Αλλά και πάλι γνωρίζει ότι γι' αυτές τις δουλειές υπάρχουν οι εκλογές.

Ο Δε-θελοντής δεν ανησυχεί για την επιτυχή έκβαση των αγώνων. Την εγγυάται η παρουσία στις τάξεις των εθελοντών του συνόλου των γνωστών προσωπικοτήτων της πολιτικής, κοινωνικής και καλλιτεχνικής ζωής.

Ο Δε-θελοντής έχει ήδη βγάλει τα εισιτήρια για τους Ολυμπιακούς. Κατάστρωμα για Ικαρία.

Natassa
24/03/2004, 12:10
Δίκιο, δίκιο...Δυστυχώς έτσι είναι..:( :mad:
Εγώ εννοείται πως δεν θα είμαι εδώ στους Ολυμπιακούς, αλλά στη Σαμοθράκη...Αν ήταν έτσι αγνά όπως τότε (μη με πείτε αφελή), όχι απλά θα βοηθούσα στο τζαμπέ,που λέμε, αλλά θα σκοτωνόμουν για να γίνουν σωστά...Κακώς πολύ κακώς, το πνεύμα των Ολυμπιακών Αγώνων έχει χαθεί εδώ κ πολλά χρόνια κ το έχει αντικαταστήσει η "διαφήμηση" κ η απληστία (όπως κ τους αγώνες της μοτοσυκλέτας περαιτέρω....):mad:
Κρίμα,πολύ κρίμα γιατί αυτό όχι μόνο μας απωθεί από το να βοηθήσουμε να διοργανωθούν σωστά αλλά μας κάνει να αδιαφορούμε πλήρως κ να μένουμε εκτός (πράγμα πάλι άσχημο, γιατί η απραξία δεν αλλάζει ποτέ τίποτα)..
Σταματάω τη φιλοσοφία, μη σας κουράσω...Λίγες σκέψεις ήταν μόνο.
Ν.

Electra
24/03/2004, 13:18
...κι εγώ ψάχνω να δώ πού θα περάσω το διάστημα των Ολυμπιακών Αγώνων!!!
Μάλλον για camping θα πάω και θα λιώνω στους δικούς μου αγώνες με τη ρακέτα μου!
:smokin: :smokin:


Βρε ούστ για εθελοντισμό!!!:P

Todi
24/03/2004, 13:24
COCA-COLA Company
RULEs

Boxer
24/03/2004, 13:29
ΟΤΑΝ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΧΟΡΕΥΟΥΝΕ ΤΑ ΔΙΣ , ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ:evil:

milaber
24/03/2004, 13:56
Σωστόοος!

Άντε γιατί έχω βαρεθεί όλα τα σούργελα με καρφίτσες, κουκλάκια στα αμάξια, χαρτοπετσέτες, χαρτιά υγείας, μπλούζες, καπέλα, σκουλαρίκια με τον Foibo και την Athina!

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
24/03/2004, 14:26
η δικια μου αποψη για τον εθελοντησμο ειναι οτι προτιμω να ειμαι εθελοντης μαθενοντας τους φιλους μου να οδηγουν ασφαλεις, και να πινουν ενα κρασι στην υγεια μου, παρα να κερδοσκοπουν οι υμετεροι στην πλατη μου, και να λενε στην υγεια του μαλακα...:nono:
γιωργος

Θάνος
24/03/2004, 15:28
Δεν φτάνει που 7 χρόνια τα ξύνουν με κασμά και θυμήθηκαν στο παρά πέντε να τα φτιάξουν όλα..

Δεν φτάνει που είναι ζήτημα αν θα προλάβουν πλέον τα μισά..

Δεν φτάνει που ζούμε τόσους μήνες σε ένα εργοτάξιο που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ ξανά πόλη..

Δεν φτάνει που θα τους πληρώνουμε τελικά μάλλον από την τσέπη μας ποιος ξέρει για πόσα χρόνια..

Δεν φτάνει που ο πατέρας μου νοσηλεύεται σε ράντζο γιατί ο Ευαγγελισμός φτιάχνεται επίσης τελευταία στιγμή για τους ολυμπιακούς και δεν υπάρχουν κρεβάτια..

Θέλουν και εθελοντές από πάνω;

Να τον χώσουν εκεί που ξέρουν και τον εθελοντισμό και τους ολυμπιακούς τους μαζί. Νισάφι πια, μας σκότισαν το συκώτι!

Το μόνο που εθελοντικά θα κάνω την περίοδο εκείνη, είναι να τσακιστώ να φύγω απ'αυτό το κωλοχανείο!

Άντε γειά μας :beer:

Alkis
24/03/2004, 15:39
Χαιρετώ και επαυξάνω τα λεγόμενά σας...

milaber
24/03/2004, 19:53
Ρε παιδιά πλάκα- πλάκα...

...τους θέλει κανείς τελικά τους ολυμπιακούς στην Ελλάδα εκτός από την Γιάννα και τις εκάστοτε κυβερνήσεις;

Ora_Nihil
24/03/2004, 20:30
ΤODI

Άντε γιατί έχω βαρεθεί όλα τα σούργελα με καρφίτσες, κουκλάκια στα αμάξια, χαρτοπετσέτες, χαρτιά υγείας, μπλούζες, καπέλα, σκουλαρίκια με τον Foibo και την Athina!

Άντε και σε tatoo :rotflmao:

Capo_Di_Capi
24/03/2004, 21:25
είστε ωραίοι ως έλληνες...........


Α και για να θυμηθώ........?


Πόσοι από εσάς έχουν χρησιμοποιήσει την Αττική Οδό?
Γιατί δεν θα έπρεπε να την χρησιμοποιείς για λόγους αρχής.......λέω εγώ τώρα.

Πόσοι το Ελ. Βενιζέλος?
Ομοίως, τα περί αρχής.......

Πόσοι μπαίνουν στο Μετρό καθημερινά?
Άντε παλι με αυτή την αρχή......

Πόσοι από εσάς απασχολούντε σε δουλειές που έχουν σχέση με τους Ολυμπιακούς αγώνες?
Να παραιτηθείτε........για λόγους αρχής φυσικά

Πόσα έργα έγιναν και γίνονται έστω κι καθυστερυμένα, τα οποία είναι έργα υποδομής?
Μην δω κανένα σας να χρησιμοποιεί τον κόμβο Ψυχικού. Είναι θέμα αρχής........

Αλλά έτσι γεννηθήκαμε έτσι θα παιθάνουμε. Μόνο παράπονα και το χεράκι μας δεν το κουνάμε για να γίνει κάτι, αλλά ούτε και τη βολή μας θέλουμε να χάσουμε. Ας ενοχλήσουνε τους δίπλα. Κάτω από το δικό μου μπαλκόνι βρήκαν να σκάψουν?

Μιας και είπαμε για Χώρες και διοργανώσεις πόσοι είναι εκεί στην Κορέα? το 1988 είπες? ΑΑΑΑΑΑΑ τότες δεν υπήρχαν κάν τα κορεάτικα τα κουτιά να τους φέρνουν συννάλαγμα αλλά αγώνες κάνανε.

Αλλά είπαμε εκεί είναι χαζοί και δεν ξέρουν ενώ εμείς είμαστε ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ και τα ξέρουμε όλα.

Και ναι ρε ΤΙΜΗ και ΚΑΜΑΡΙ μου που είμαι ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ. Προτιμώ να το κουνάω το δαχτυλάκι μου παρά μόνο να κρίνω εκ του ασφαλούς και να πυροβολώ ενίοτε.

Ora_Nihil
24/03/2004, 21:40
Χωρίς να θέλω να πικράνω κόσμο. Για ποιους λόγους να χειροκροτήσω τους αγώνες όταν οι ολυμπιακοί αγώνες έχουν χάσει το νόημά τους πια (τριακονταετία και βάλε)
Και όπως είπε και ο φίλος TODI

COCA-COLA Company RULES

Για μένα το θέμα δεν είναι τα έργα υποδομής θα μπορούσαν να τα κάνουν χωρίς τους ολυμπιακούς (Βλέπε αεροδρόμια άλλων ανεπτυγμένων χωρών Βλέπε autobahn Βλέπε Autostrada κτλ κτλ κτλ που δεν χρειάστηκαν ολυμπιακούς για να γίνουν)

Tο πνεύμα των αγώνων έχει χαθεί απο καιρό απ' ότι πιστεύω δεν αντιπροσωπεύει κανέναν (ίσως ελάχιστους αν λέγεσαι COCA COLA )

Αλλά όταν κρύβεται μια COCA-COLA, Mc Donalds ΝΑΤΟ και Αμερικάνοι (Τον Bin Laden στην Αθήνα θα τον πιάσουν οι κανάγιες?Μάλλον είναι φίλος των ολυμπιακών και του ολυμπιακού)πίσω απο το πανηγύρι τοτε τι να πώ. Και τα Δις καλα κρατούν όπως είπε και ο φίλος ο Boxer.

Υ.Γ Φοίβος και Αθηνά? άλλο φρούτο και αυτό. Μάλλον πάσχουν απο πλατυποδία.

milaber
24/03/2004, 22:10
Και ναι ρε ΤΙΜΗ και ΚΑΜΑΡΙ μου που είμαι ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ. Προτιμώ να το κουνάω το δαχτυλάκι μου παρά μόνο να κρίνω εκ του ασφαλούς και να πυροβολώ ενίοτε.

Nτροπή σου θα έπρεπε να είναι φίλε μου!

Ντροπή σου που νομίζεις ότι είναι και χρέος σου επειδή σου έκαναν αυτά που ήθελες και τα "χάρηκες" μια εικοσαετία μετά τον καιρό που έπρεπε να είχαν κάνει ήδη και να τα χαιρόσουν!

Ντροπή σου που ενώ η κυρία Γιάννα καθαρίζει αρκετές χιλιάδες ευρά το μήνα, θα της δώσεις και θα τους δώσεις γενικά και άλλοθι να γελάν πίσω από την πλάτη σου αφού για αυτούς (και για όλον τον υπόλοιπο ελληνικό λαό) δυστυχώς θα είσαι "ο μαλάκας που τρέχει τζάμπα να τους ταϊζει"!

:mad:

milaber
24/03/2004, 22:13
Συγγνώμη για το ύφος,...
...αλλά μου την έδωσες που ζητούσες και τα ρέστα...
...και μας "την έλεγες" που δεν κάνουμε τους μαλάκες...

Και επίσης επειδή μιλάς για "λόγους αρχής"...
...εγώ ούτε την Αττική Οδό χρησιμοποιώ...
...ούτε το Ελ. Βενιζέλος...
...ούτε το Μετρό...
...ούτε αποσχολούμαι σε δουλειά που να έχει σχέση με τους Ολυμπιακούς!

Και πες μου:
γιατί εγώ που δεν χαίρομαι τίποτα από αυτά...
...να τρώω το παλούκι για να γίνουν όλα αυτά;

Ora_Nihil
24/03/2004, 22:16
Γιάννα , Mc Donalds αθληταράδες και Δις που χορεύουν στη πλάτη μας

F**K OFF!!!

periklisk
24/03/2004, 23:22
Για να είμαι ειλικρινής χάρηκα απίστευτα όταν πριν από 7 περίπου χρόνια άκουσα ότι θα παίρναμε τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004.

Ίσως γιατί πίστεψα πως θα κατασκευάζονταν έργα υποδομής που είναι απαραίτητα και αλλιώς δεν θα φτιάχνονταν ποτέ....

Ίσως γιατί πίστεψα πως θα δούλευε ο κόσμος και θα βγάζανε κανά φράγκο γιατί ο παράς πρέπει να γυρνάει που λέγανε παλιά.....

Ίσως γιατί πίστεψα πως κάτι θ άλλαζε.....

Τα έργα με το ζόρι θα είναι έτοιμα και μερικά μάλιστα τα σταμάτησαν γιατί δεν προλαβαίνουν....

Ο κόσμος που δουλεύει είναι σε μεγάλο μέρος αλλοδαποί που παίρνουν και ψίχουλα.... Το χοντρό πακέτο θα το μοιραστούν άλλοι....

Τα έργα θα τα πληρώνουν και τα εγγόνια μας.......

Τι άλλαξε???? Ένα μπ@#ρδε..... ένα μπ@#ρδελ@ ειμαστέεεεε.....


2004 Ολυμπιακές κλωτσιές!!!!! Στο διαλα!!!!!!!!!!!!

Capo_Di_Capi
25/03/2004, 01:14
Συγγνώμη για το ύφος,...
...αλλά μου την έδωσες που ζητούσες και τα ρέστα...
...και μας "την έλεγες" που δεν κάνουμε τους μαλάκες...

Και επίσης επειδή μιλάς για "λόγους αρχής"...
...εγώ ούτε την Αττική Οδό χρησιμοποιώ...
...ούτε το Ελ. Βενιζέλος...
...ούτε το Μετρό...
...ούτε αποσχολούμαι σε δουλειά που να έχει σχέση με τους Ολυμπιακούς!

Και πες μου:
γιατί εγώ που δεν χαίρομαι τίποτα από αυτά...
...να τρώω το παλούκι για να γίνουν όλα αυτά;


ούτε απ' το ποτάμι περνάς, ούτε το τραμ πρόκειτε να πάρεις, ούτε το ένα, ούτε το άλλο κλπ κλπ.
Ρε πλάκα μου κάνετε?
Μήπως δεν χρειάζονταν το Μετρό ας πούμε?
γενικώς τα είχαμε όλα οπότε γιατί τα φτιάξαμε σωστά? Αφού δεν τα χρησιμοποιούμε?

Αφού δεν πάω ΕΓΩ πχ στην Δονούσα τι το θέλουν το λιμάνι?
Έχεις άποψη!



Για μένα το θέμα δεν είναι τα έργα υποδομής θα μπορούσαν να τα κάνουν χωρίς τους ολυμπιακούς (Βλέπε αεροδρόμια άλλων ανεπτυγμένων χωρών Βλέπε autobahn Βλέπε Autostrada κτλ κτλ κτλ που δεν χρειάστηκαν ολυμπιακούς για να γίνουν)

αλλά χρειάζοντα γκαφρά που άλλος τρόπος για να μαζευτούν και να γίνουν και κανα δυο έργα δεν υπήρχαν έτσι κι αλλεώς. Έκτός και αν συγκρίνεις τα οικονομικά μεγέθη Ελλάδας Ιταλίας, Ελλάδας Γερμανίας και ούτω καθεξής.
Διόδια σε Autostrata εχει πληρώσει κανείς?
και είναι ιδιωτικός δρόμος αν θυμάμε καλά (FIAT?)
εδώ μόλις έγινε το αντίστοιχο (Α.Ο.) έγινε το έλα να δεις και κατσε να μαθεις. Αλλά να μην ξεχναμε οτι τα μεταξωτά βρακια θέλουν και μεταξωτούς κώλους.

Για να μην αναφερθώ σε θέσεις και απόψεις γενικά των ελλήνων, ανάμεσά τους και γω, για το πως θα γίνει μικρότερη η φορολόγηση, αλλά να μην χάσουμε και τα προνόμια που έχουμε.

Δηλαδή τρεις λαλούν και δυό χορεύουν. Διότι ως γνωστόν Ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ ποτέ δεν φταίει. Πάντα φταίνε οι Άλλοι. Τώρα ποιοι είναι αυτοί οι Άλλοι, ο Θεός και η ψυχή του. Είναι απλά οι Άλλοι.

milaber
25/03/2004, 01:27
ούτε απ' το ποτάμι περνάς, ούτε το τραμ πρόκειτε να πάρεις, ούτε το ένα, ούτε το άλλο κλπ κλπ.
Ρε πλάκα μου κάνετε?
Μήπως δεν χρειάζονταν το Μετρό ας πούμε?
γενικώς τα είχαμε όλα οπότε γιατί τα φτιάξαμε σωστά? Αφού δεν τα χρησιμοποιούμε?

Αφού δεν πάω ΕΓΩ πχ στην Δονούσα τι το θέλουν το λιμάνι?
Έχεις άποψη!

Ναι δεν περνάω από κανένα από αυτά που αναφέρεις!
Και αυτό δεν σημαίνει πως είναι άσχημα!

Απλά σχολιάζω γιατί στην ουσία εμείς (προς βορρά μεριά) δεν "χαρήκαμε" τίποτα...
Σχολιάζω γιατί καλά όσα αναφέρεις αλλά έπρεπε να τα χαιρόμαστε όλοι και πολλά χρόνια πιο νωρίς...
Σχολιάζω και έχω άποψη γιατί το ότι στα έφτιαξαν κάποια από αυτά σήμαινε σίγουρα ότι σου ανοίξαν για τα καλά το πορτοφολάκι, ότι σε βασάνισαν στην καθημερινότητα σου και δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση πως τους χρωστάς και πρέπει να τους το ξεπληρώσεις!

Πάρ' το χαμπάρι και μην τα ρίχνεις όλα στον Ελληνάρα...
...αυτοί σου χρωστάνε και αυτοί θα έπρεπε να γίνουν "εθελοντές" και να εργάζονται τζάμπα για την πάρτη σου...
...και όχι το αντίστροφο!

Θάνος
25/03/2004, 08:31
Δεν κατάλαβα καθόλου τον παραλληλισμό!!!

Τι σχέση έχουν οι δρόμοι και τα αεροδρόμια με τους αγώνες; Μήπως θα έπρεπε να έχουμε μείνει πίσω στη δεκαετία του '80; δηλαδή τόσα χρόνια δεν θα γινόταν κανένα έργο αν δεν είχαμε πάρει τους αγώνες;;;

Μήπως τα χρηματοδοτήσαμε εμείς τα έργα αναπτύσσοντας ας πούμε... τη βιομηχανία μας, τη ναυτιλία μας (ποια;..)... τον τουρισμό μας (πού χάθηκε αυτός...)... κάτι τις βρε αδερφέ ώστε να πληρώσουμε και τίποτα μόνοι μας; Τι θα γίνει όταν τελειώσουν όλα αυτά τα έργα; Τι θα απογίνουν όλοι αυτοί που θα μείνουν άνεργοι; που θα απασχοληθούν; στα έργα υποδομής; τι δουλειές υπάρχουν; εξάγουμε τίποτα; το μόνο εθνικό προϊόν νομίζω ότι είναι η φέτα και η φλόγα... (α... και μην ξεχάσω... οι φόροι, οι "εισφορές" γενικά και τα πάσης φύσεως πρόστιμα!)

Μήπως θα έπρεπε να είμαι ευτυχισμένος που έφτιαξαν ένα μετρό χωρίς κλιματισμό να εξυπηρετεί το ιστορικό τρίγωνο που ούτως ή άλλως έχει από μόνο του καλή συγκοινωνία; για έλα στα νότια προάστια και πες μου τι βλέπεις! πριν 20 χρόνια που έπαιρνα τη συγκοινωνία για να πάω σχολείο, περνούσαν 3 λεωφορεία από το σπίτι μου κάθε 15 λεπτά. Πριν δύο χρόνια που αποφάσισα να πηγαίνω πάλι με τη συγκοινωνία στη δουλειά στο κέντρο, διαπίστωσα ότι περνάει μόνο ένα κάθε 30 έως 50 λεπτά!! Αυτό σημαίνει πρόοδος!

Μήπως θα έπρεπε να είμαι ευτυχισμένος που μας έφτιαξαν ένα αεροδρόμιο οι Γερμανοί; ή για την Αττική οδό που κάθε 7 χιλιόμετρα κάναμε φιέστα και όταν βρέχει καταλαβαίνει κανείς την ποιότητα του έργου από τη γυαλάδα της υπερσύγχρονης ασφάλτου!

Βαρέθηκα... είμαστε γκρινιάρηδες ως έλληνες ναι... αλλά όπως λένε και οι σοφές παροιμίες μας όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά και κάποιο λόγο θα έχουμε που γκρινιάζουμε. Έργα έγιναν, αλίμονο και αν δεν γίνονταν, αλλά πόσο καλά τα σχεδίασαν, πόσο στοίχισαν (...), γιατί καθυστέρησαν και πόσο καλά έγιναν; Είμαστε αιώνες πίσω δυστυχώς... και όποιος έχει αμφιβολία για την ανάπτυξη, τον πολιτισμό μας, την ποιότητα ζωής... ας ξεκινήσει περνώντας μία βόλτα από ένα ευφημερεύον νοσοκομείο...

Skoydoy
25/03/2004, 09:51
Αυτο ειναι η ολυμπιακη ιδεα για καποιους -ολοι φανταζομαστε πιστευω ποιοι ειναι αυτοι-....Ομορφα και τα εργα και οι δρομοι και και και.Αφου αποκτησαμε μετρο το 2000 ειμαστε σουπερ χωρα.(οι ουγκροι εχουν 3 και το πρωτο 10ετοιες πριν.
Οπως γινεται παντα καποιοι θα κονομησουν και καποιοι αλλοι θα πληρωσουμε τα καινουρια τουτου τους και τα σπιτακια των δισεγγονων τους.Κανετε μια βολτα απο "δυτικα προαστεια"και μη πατε θεσ/κη για να δειτε εργα πνοης κ.τ.λ.
Φιλε capo μην κατηγορεις τα παιδια ο,τι βλεπουν λενε.Ετσι οπως μας εχουν καταντησει δεν μπορουμε παρα να διατηρουμε επιφυλαξεις και φοβους για το τι θα επακολουθησει του πανηγυριου.Απο τη στιγμη που εχουν κανει την αποκτηση ενος αυτοκινητου παιχνιδακι και εχουμε γεμισει εννοειται οτι πρεπει να φτιαχτουν δρομοι.Βγαζουν απο αυτα(φ.π.α.,τελη,κτλ)και μας τα παρουσιαζουν σαν χαρη.Δε ξερω για σας αλλα εγω τους εχω ηδη βαρεθει.Αυτους και τη μονη τεχνη που ξερουν.Την υποκριτικη.
Δεν ειμαστε ολοι ικανοι για τα παντα.Ορισμενες δουλειες ειναι δυσκολες.Ποσο μαλλων η διακυβερνηση ενος τοπου.Εγω δε θα μπορουσα π.χ. να το κανω και το ξερω και δε προσπαθω.Αυτοι ολοι τους μπορουν αραγε????
Μακαρι.
Υ.Γ. Γιατι να σηκωσω σημαια στο μπαλκονι σημερα?
δε θα δουλευω 6 βδομαδες απο ριξη συνδεσμων κλειδας.Αν
παρω λεφτα απο το ανασφαλιστικο μου ταμειο(ΤΕΒΕ) θα ειναι 450γιουργια για τις 45 μερες τη στιγμη που στις 60 θα μου ζητησει πισω τα 300 περιπου για εισφορα.Κι αν δε τα παρω?

Φιλια φορουμ

sourtaggias
25/03/2004, 21:03
“Μας την πέσανε οι βάρβαροι με καπνούς και με λέιζερ”

Tο να πιστεύεις ότι τα μεγάλα έργα έγιναν για τους Ολυμπιακούς είναι το λιγότερο που μπορώ να πω MΕΓΑΛΗ ΑΦΕΛΕΙΑ!

To να νομίζεις ότι πραγματικά θα έρθει ο στόλος για να προστατεύσει τους αγώνες “όνειρo θερινής νυκτός”.
(Σιγά μη βάλουν κι αυτοκόλλητα της GROUP 4)!

Το να ελπίζουν ότι θα τα πληρώσουν τα εγγόνια μου μάλλον αστείο! Μα τον Τουτάτι θα έχω τόσο πλούσια εγγόνια!!!???….

(τώρα εάν θέλουν να χρεώσουν την VISA τους …εκεί παίζεται.)

stefanos
25/03/2004, 22:49
Οι Ολυμπιακοί είναι τελικά για τα πανηγύρια και ξανέρωσα πολύ τα τελευταία χρόνια που δουλεύω στο χώρο.
Οι Ελληνες είμαστε ένας λαός πολύ για τα μπάζα και εντελώς ξεφτίλες όπως και να το δείς.
Γενικά όλα χάλια και ξεφτίλα.
Βρωμάει απο παντού. Τώρα βέβαια έμειναν πέντε έργα υποδομής πρός χρήση, αλλά απο τους Αθηναίους μόνο.
Η επαρχία θα ξαναδεί φράγκα last year.
Τώρα για εθελοντισμό και τέτοια μάλλον ρομαντικά πράγματα είναι αυτά μέσα στην αρένα της κονόμας.

Θάνος
25/03/2004, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Οι Ελληνες είμαστε ένας λαός πολύ για τα μπάζα και εντελώς ξεφτίλες όπως και να το δείς.
Γενικά όλα χάλια και ξεφτίλα.
Βρωμάει απο παντού.

ΧΑΧΑΧΑ Αυτό ξαναπέστο!!! και ας ξεσηκωθούν οι "εθνικά υπερήφανοι" να υπερασπιστούν την "Ελλαδίτσα" μας...! Για να μην είμαι μόνο εγώ ο γκρινιάρης που τα βρίσκω όλα ΣΚΑΤΑ!

Το μόνο καλό είναι που ο Θεός Απόλλωνας άκουσε τις δεήσεις μας και άναψε τη φλόγα!

Τι γιορτάζαμε σήμερα είπαμε...;

periklisk
25/03/2004, 23:10
Στις γιορτές και τα πανηγύρια είμαστε πρώτοι......

Στα υπόλοιπα μάμησέ τα καλύτερα!!!!

Έχουμε βάλει το κεφάλι κάτω και τρώμε καρπαζιά που πάει σύννεφο!!!

...Το χειρότερο είναι πως δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα!!!!

Electra
26/03/2004, 00:49
Θα ΓΙΝΟΥΝ οι Ολυμπιακοί Αγώνες?????:sick: :sick:

periklisk
26/03/2004, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
Θα ΓΙΝΟΥΝ οι Ολυμπιακοί Αγώνες?????:sick: :sick:

Όσο αφορά τα έργα θα γίνουν.... ότι είναι αναγκαίο θα γίνει.... αν πρόσεξες δουλεύουν πολλά εργοτάξια 24x7....

.....παίζει για λόγους ασφάλειας να γίνει κανα μπραφ και να μείνουμε με το κλειδί στο χέρι.....

Electra
26/03/2004, 00:58
...πως και να γίνουν δε θα γίνουν όλα ολοκρηρωμένα και όπως θα έπρεπε.
Και ξέρω πως θα είμαστε μόνη χώρα που ανέλαβε τους Ολυμπιακούς και που μέχρι τη τελευταία στιγμή δέν ήταν ακόμα έτοιμη...
Θα είναι κακή κληρονομιά αυτό για την Ελλάδα...

Το Πεκίνο έχει σχεδόν τελειώσει τα έργα και όλες οι εγκαταστάσεις είναι στη περίοδο των δοκιμών!!!!!

periklisk
26/03/2004, 01:05
Αν είδες πιο πάνω έγραψα κάτι για μερικά έργα που σταμάτησαν γιατί δεν προλάβαιναν να τελειώσουν.....

Σήμερα το μεσημέρι έδειχνε στις ειδήσεις κάποια έργα στο Μαραθώνα που κατέληξαν καταυλισμός τσιγγάνων ή γύφτων δε θυμάμαι....

Οι κινέζοι έχουν δύο σημαντικές διαφορές:

1. Είναι πολύ μεθοδικοί
2. Η οικονομία τους είναι πολύ καλύτερη από τη δική μας

Πάντως σε λίγο καιρό θα δούμε πόσο ρόμπα θα γίνουμε αν δεν προλάβουμε να τελειώσουμε......

Electra
26/03/2004, 01:11
...πρέπει μάλλον η ΔΟΕ να επιλέγει της υποψήφιες χώρες με βάση αυστηρών κριτηρίων!!! Να κοιτούν και λίγο παραπέρα!!!!

Άντε, γιατί με τα λεφτά που έχουν κονομίσει όλοι αυτοί του Athens2004 προβλέπω να τα καταστρέφουν όλα...

periklisk
26/03/2004, 01:20
Το γιατί επιλεγήκαμε για τη διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων και τι κρύβεται από πίσω είναι ένα θέμα που σηκώνει ΠΑΡΑ πολύ συζήτηση.

Μακάρι να είχαν κονομίσει μόνο οι του 2004…..

Εδώ μιλάμε για τρελή κονόμα…….από πολύ περισσότερους……

Electra
26/03/2004, 01:25
...τί ζητάω??????:dizzy:
Μιά καλύβα στις Μαλδίβες θέλω και την ησυχία μου....:smokin: :smokin: :ZZZ:

periklisk
26/03/2004, 01:30
ΧΕΧΕΧΕ!!! και εγώ εδώ:


1172

Electra
26/03/2004, 01:33
Κάτι σε Ταϊτή μου θυμίζει αυτό!!! Super!!!:beer:

Θα έρχομαι από Μαλδίβες να σε παίζω καμια ρακέτα!!!:rotflmao:

periklisk
26/03/2004, 01:41
Τζαμάικα!!!! Πάρε ακόμα μια

periklisk
26/03/2004, 01:42
σορυ.....


1173

milaber
26/03/2004, 01:56
Μιά καλύβα στις Μαλδίβες θέλω και την ησυχία μου....
Μια μηχανούκλα να κόβεις βόλτες εσύ δεν θες;
Μια γκομενάρα να σου απλώνει αντιλιακό στην κορμάρα εσύ δεν θες;
Ένα κοτεράκι να γυρνάς και στα γύρω νησιά εσύ δεν θες;
:confused:
Εγώ θέλω!
Θέλω!
:sun:

periklisk
26/03/2004, 01:58
Μια ίσον καμία αγαπητέ!!!!

Από δύο και βάλε!!!!!!:lol: :lol:

milaber
26/03/2004, 02:13
Από δύο και βάλε!!!!!!

Δεν χαλιέμαι, δεν χαλιέμαι!

Μπορώ να πω ότι θα γούσταρα και δύο...
...και όσες να 'ναι άμα λάχει!

:sun:

periklisk
26/03/2004, 02:20
ΔΕ ΠΑΣ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΛΕΩ ΓΩ??????????????

sourtaggias
26/03/2004, 08:21
Και όμως, (αν κοιτάξεις καλά στο βάθος της θάλασσας), ακόμα κι εκεί παραμονεύει ο…Στόλος!!!

bikersonly
26/03/2004, 08:44
Και εγώ χάρηκα όταν παίρναμε τους Ολυμπιακούς αγώνες.Και ένιωσα και περήφανος και ότι όλα θα αλλάξουν στην Ελλάδα προς το καλύτερο.Ε ήμουν μικρότερος τότε...

Από εκεί και πέρα έργα έγιναν.Και το μετρό και το αεροδρόμιο και η Αττική οδός και άλλα έργα.
Αλλά...όταν παρουσιαζόμουν στο Μεσολόγγι το 96 στο Ρίο βλέπω ταμπέλα για την γέφυρα.Είχε μπει μάλιστα μία κολώνα τεράστια τότε και ήταν και ένα πλοίο το οποίο βοηθούσε στα έργα.Σήμερα έχουμε 2004 δηλαδή 8 χρόνια μετά και ακόμα γέφυρα ΔΕΝ υπάρχει έτοιμη!!!!
Άλλο...Την κακιά σκάλα πόσα χρόνια την θυμάστε??? Πόσα χρόνια θυμάστε τις σήραγγες???? Έχει αλλάξει τίποτα σήμερα μετά από τόσα χρόνια???Όχι!Απλά ήταν που ήταν δύσκολο σημείο τα τελευταία χρόνια είναι ακόμα δυσκολότερο!!!
Άλλο...Εδώ και 5 χρόνια αν όχι παραπάνω έχουν ξεκινήσει τα έργα για νέο δρόμο για τον Πόρο.Πριν δύο χρόνια είχε ολοκληρωθεί όλη η διαδρομή ΕΚΤΟΣ από 6 χιλιόμετρα!!!Ε ακόμα και σήμερα έτσι είναι.Ο δρόμος κλειστός!
Άλλο...Εθνική Οδό!Τα διόδια μήπως ξέρουμε γιατί τα πληρώνουμε??? Υποτίθεται για συντήρηση της Εθνικής και όχι για ξεχρέωμα της!Γιατί συντήρηση προσωπικά δεν βλέπω!!Παντού στρώνουν καινούργια κομμάτια=μπαλώματα=2-3 μήνες το πολύ!Θυμάμαι την Τριπόλεως που την είχαν φρεσκοστρώσει!!!Χάρμα οφθαλμού!!!Περάστε σήμερα λίγα χρόνια μετά και απολαύστε τρύπες και οδόστρωμα!!!Ή απολαύστε Εθνική προς Βορρά μεριά!!!Παντού εργοτάξια χρόοοονιιιαααα τώρα!!!Παρακάμψεις κόντρα παρακάμψεις!
Άλλο...Μέσα στην Αττική πείτε μου ποιος κεντρικός δρόμος είναι σε καλή κατάσταση!Π.Ράλλη?Γρ.Λαμπράκη?Κηφισός?Λ.Αλεξάνδρας?Λ.Π σειδώνος?Λ.Βουλιαγμένης?Λ.Μαραθώνος?Λ.Καβάλας?κτλ κτλ κτλ!!ΚΑΝΕΝΑΣ!
Άλλο...Τόσα χρόνια με το που βρέχει θυμάστε τι γίνεται????ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ???
Άλλο...Εξακολουθεί ακόμα και σήμερα η ασυνενοησία μεταξύ αρχών?Φτιάχνουν δρόμο, σκάβει η ΔΕΗ,μπαλώνουν τον δρόμο, σκάβει η ΕΥΔΑΠ, ξαναμπαλώνουν τον δρόμο, σκάβει ο ένας σκάβει ο άλλος και μετά τα παρατάνε έτσι!Και στα περισσότερα έργα πείτε μου ποια σήμανση υπάρχει????Μια ταμπελίτσα του κώλου,μικρή ούτε καν φωτιζόμενη!
Ναι έγινε το Μετρό!Δεν λέω σπουδαίο έργο αν και δεν το χρησιμοποιώ δεν έχει σημασία.Ασχολήθηκε ΠΡΙΝ στις μελέτες κανείς για χώρους στάθμευσης???
Άλλο...Ηλεκτρικός!!!Ένα μάτσο χάλια ήταν αυτός και οι στάσεις ένα μάτσο χάλια είναι.Τώρα απλά τρέχουν λόγω Ολυμπιάδας.Σε πόσες στάσεις μαζεύονταν πρεζόνια κτλ κτλ χωρίς να τους ενοχλεί κανείς?
Άλλο...Νοσοκομεία!!!Πόσα έχουν μαύρο χάλι τόοοοοσααα χρόνια????Και γενικά η περίθαλψη??Εδώ δεν μπορούμε χρόοοονια τώρα να εξυπηρετηθούμε εμείς οι ίδιοι.Τώρα που θα έχουμε τόσους επισκέπτες θα μπορούμε να ανταπεξέλθουμε???Μάλλον όχι??Δηλαδή τι μάλλον!!
Άλλο...Έχουμε υποδομή ώστε όοολοιιι αυτοί που θα έρθουν για τους Ολυμπιακούς + εμάς να κινιόμαστε με άνεση μέσα στην πόλη???Κάθε καλοκαίρι οι δρόμοι είναι πηγμένοι!!!Εκτός από 10-15 μέρες που πάνε όλοι διακοπές!Ε φανταστείτε τους μαζί με κάνα εκατομμύριο ακόμα!

Και πολλά άλλα τα οποία βαριέμαι να γράψω!!!Δεν θέλω να είμαι αρνητικός αλλά έτσι είναι.Και εγώ χάρηκα για τους Ολυμπιακούς αλλά ήταν πολύ νωρίς για εμάς!!!Δεν ήμασταν ικανοί να ανταπεξέλθουμε!!Απλά ως Έλληνες έχουμε συνηθήσει πλέον να ζούμε στο μαύρο μας το χάλι, να μας γ@μάνε και να μην μιλάμε και πλέον το οτιδήποτε μας φαίνεται τεράστιο!Καλά και Άγια όλα τα έργα που γίνονται για τους Ολυμπιακούς.Μετά από τους αγώνες όμως τα περισσότερα ΔΕΝ θα έχουν κανένα νόημα!!!Τόσα λεφτά π.χ για το σκέπαστρο Καλατράβα.Και εκτός αυτού ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ είναι έτοιμο!!!Γιατί μας έχουν πάρει χαμπάρι και οι ξένοι και μας δουλεύουν!!Πείτε μου ΠΟΤΕ οποιαδήποτε κυβέρνηση ή οργανισμός ζήτησε ευθύνες???ΠΟΤΕ!!!Δεν τρέχει μία!Απλά τρεχάτε ποδαράκια μου να μην σας χέσει ο κώλος!Και εννοείται ότι μετά από τους Ολυμπιακούς θα αργήσουμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να ξαναδούμε έργο!!Και όχι μόνο αυτό αλλά και όσα δεν πρόλαβαν να τελειώσουν θα μείνουν εργοτάξια!

Στα βασικά ήμαστε ακόμα ΠΟΛΥ πίσω και πολύ φοβάμαι ότι θα είμαστε για πολύ ακόμα!Και εμείς καθόμαστε και συζητάμε για τον εθελοντισμό!!!Είναι φανερό ότι το σκαρφίστηκαν για λιγότερα έξοδα!!Έχει φροντίσει κανείς να μας δείξει το πνεύμα των Ολυμπιακών Αγώνων και της ευγενής άμυλας???Κανένας!!Ούτε για την παιδεία μας!!Οπότε τι έπαθαν ξαφνικά?Ξέρω 3-4 άτομα που δήλωσαν εθελοντές και μου είπαν ότι το κάνουν μόνο και μόνο για να λένε ότι βρέθηκαν σε μια Ολυμπιάδα,να δουν κάνα αγώνα τσαμπέ κτλ κτλ.Πόσοι δεν το έκαναν για τους ίδιους λόγους?Δεν έχουμε παιδεία γενικά ρε παιδιά Για τι μιλάμε τώρα?

Αυτά!Ελπίζω να μην σας κούρασα!Δεν είπα ότι δεν έχει βελτιωθεί η Ελλάδα τα τελευταία χρόνια.Αλλά ακόμα θέλουμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δουλειά και με την νοοτροπία όλων μας δεν την βλέπω!Εμείς θα πληρώνουμε και με το παραπάνω τους φόρους μας και κάποιοι θα τα τσεπώνουν πάντα σε βάρος μας προσφέροντας μας ένα 10-20% από αυτά που έχουμες πληρώσει και αυτό το 10-20% θα το παρουσιάζουν με τέτοιο τρόπο ώστε να νιώθουμε όμορφα και ευχαριστημένοι!Και τα βασικά προβλήματα ΑΚΟΜΑ θα υπάρχουν και θα εξακολουθούν να υπάρχουν!

Τι να το κάνω εγώ το αεροδρόμιο, το μετρό κτλ κτλ που δεν λέω ότι δεν είναι σημαντικά ίσα ίσα, αν και δεν τα χρησιμοποιώ δεν έχει σημασία,όταν κάθε μέρα πηγαίνοντας στην δουλειά περνάω από δρόμους παγωδρόμια, γεμάτους λακούβες και παγίδες, όταν βγαίνω για εκδρομή το ίδιο και γενικά ΟΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ μετακινήσεις μου κρύβουν τρελλούς κινδύνους.Τι να το κάνω εγώ όλα τα έργα όταν κάποιος αρρωστήσει και τον πάνε από νοσοκομείο σε νοσοκομείο και στο τέλος τον πετάνε σε κάνα ράντσο.Τι να τα κάνω εγώ τα έργα όταν όλα ακριβαίνουν και αυξάνονται εκτός από τον μισθό μας.
Δεν σημαίνει ότι δεν θέλω να γίνονται έργα.Αλλά να κοιτάξουμε κάποτε και τα στοιχειώδη!!!

Capo_Di_Capi
26/03/2004, 09:14
Απλά σχολιάζω γιατί στην ουσία εμείς (προς βορρά μεριά) δεν "χαρήκαμε" τίποτα...

Πικραμένος Μακεδόνας λοιπόν. ΟΚ, τώρα σε καταλαβένω απολύτως. Και μιας και έχω ζήσει στην Μακεδονία 10 χρόνια ένα έχω να σου πώ. Ξεκολάτε από την νοοτροπεία όλα στην Αθήνα γίνονται και διεκδικήστε. Πόσο χρεωθήκαμε για τον οργανισμό "Θεσσαλονίκη πολιτιστική πρωτεύουσα της Ευρώπης"?
Κρίνε τον εαυτό σου από το τι ψήφησες στις τελευταίες εκλογές σε σχέση με τις προηγούμενες και κρίνε και τους συντοπίτες σου.



Τι σχέση έχουν οι δρόμοι και τα αεροδρόμια με τους αγώνες; Μήπως θα έπρεπε να έχουμε μείνει πίσω στη δεκαετία του '80; δηλαδή τόσα χρόνια δεν θα γινόταν κανένα έργο αν δεν είχαμε πάρει τους αγώνες;;;

Τώρα θες να θυμηθώ ποιο ήταν το εξωτερικό χρέος της Ελλάδας το 1981 ήταν στο μεσοδιάστημα και ποιό τώρα? Να θυμηθώ με ποιόν τρόπο δημιουργήθηκε? (χρυσή τετραετία '81-'85 που όλοι αγόρασαν σπίτι και το Τσοβόλα δώστα όλα)


Μήπως τα χρηματοδοτήσαμε εμείς τα έργα αναπτύσσοντας ας πούμε... τη βιομηχανία μας, τη ναυτιλία μας (ποια;..)... τον τουρισμό μας (πού χάθηκε αυτός...)...

και για όλα αυτά ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ δεν έχει καμία ευθύνη σωστά?
Πότε θα φταίει η κυβέρνηση, πότε θα φταίνει οι κακοί οι ξένοι που πάνε στην Τουρκία, πότε τα διαπλεκόμενα συμφέροντα. Αλλά ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ ποτέ.


Μήπως θα έπρεπε να είμαι ευτυχισμένος που μας έφτιαξαν ένα αεροδρόμιο οι Γερμανοί; ή για την Αττική οδό που κάθε 7 χιλιόμετρα κάναμε φιέστα και όταν βρέχει καταλαβαίνει κανείς την ποιότητα του έργου από τη γυαλάδα της υπερσύγχρονης ασφάλτου!

Για το πρώτο καλώς ή κακώς δεν έχουμε την τεχνογνωσία για την κατασκευή ενώς τέτοιου έργου από μόνοι μας. Άλλωστε ανοιχτός διαγωνισμός ήταν ας πήγενες να τον χτυπήσεις.

Για το δευτερο μπορείς να πας στο οικοίο Αστυνομικό Τμήμα και να υποβάλεις μύνηση στον κατασκευαστή του έργου για κακή ποιότητα. Αλλά δεν το κάνεις γιατί είσαι ωχαδερφιστής. Και γιατί δεν έχεις μάθει να λειτουργείς έτσι.
Δεν θυμάμαι αν το διάβασα εδώ ή σε άλλο φόρουμ "Όταν ο τροχαίος θέλησε να "γράψει" Γερμανό τουρίστα με μοτό για παραβίαση διπλής διαχωριστικής σε Δρόμο στη Μάνη ο Γερμαναράς του απάντησε ότι δεν υπογράφω την κλήση αν δεν πάμε στο Τμήμα να υποβάλω μύνηση στον κατασκευαστή του δρόμου. Γιατί υπήρχε λακούβα και θα έπεφτε μέσα αν πέρναγε "κανονικά". Έτσι λοιπόν τον άφησε ο τροχαίος να πάει στο καλό μιας και δεν ήξερε τι να του απαντήσει".
Όταν μάθουμε να διεκδηκούμε και όχι να επαιτούμε τότε ίσως κάτι αλλάξει.


Φιλε capo μην κατηγορεις τα παιδια ο,τι βλεπουν λενε
Το θέμα είναι να βλέπεις το Δάσος και όχι το δέντρο. Και στην Ελλάδα οι περισσότεροι το δέντρο βλέπουν παρά το δάσος.

Η μήπως πρέπει να ξεχάσω ότι κατά τις απογραφές όλοι μας τρέχουμε στο χωριό "για να γίνει δήμος" Στην τελευταία απογραφή ζούσαν στην Αθήνα 3.700.000 και κάτι ψιλά. Από την οικογένειά μου (5 άτομα) μόνο εγώ δήλωσα ότι μένω μόνιμα Αθήνα και οι υπόλοιποι δήλωσαν μόνιμη κατοικία το χωριό καταγωγής. Και άκουσα τα εξαμάξης γιατί δήλωσα Αθήνα.
Φταίει λοιπόν το κράτος να έρθει να με κοπανήσει?
Φταίει όταν εμείς οι ίδιοι βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας?
Σχολεία, νοσοκομεία, υπηρεσίες και ότι άλλο έχει σχέση με το κράτος βάση αυτής της γαμημένης της απογραφής σχεδιάζετε. Και εμείς τρέχουμε στο χωριό μας. Και μετά δεν φτάνουν τα νοσοκομεία, δεν υπάρχουν αίθουσες στα σχολεία και πάει λέγοντας. Αλλά εμείς δεν φταίμε. Το κωλοκράτος που ζούμε φταίει.

bikersonly
26/03/2004, 09:23
Ρε Γιώργη δεν λέμε ότι και εμείς δεν φταίμε!!!Αλλά μην τα ρίχνουμε όλα σε εμάς!!Πήρες εσύ χαμπάρι τι παιζόταν κάτω από τα τραπέζια και πόσοι μάσησαν λεφτά κτλ κτλ?Και αν έπαιρνες τι θα έκανες???
Με τόσα προβλήματα σε τόσους δρόμους τι μηνύσεις να πρωτοκάνεις???? Και σε ποιον????

Θάνος
26/03/2004, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Capo_Di_Capi
Τώρα θες να θυμηθώ ποιο ήταν το εξωτερικό χρέος της Ελλάδας το 1981 ήταν στο μεσοδιάστημα και ποιό τώρα? Να θυμηθώ με ποιόν τρόπο δημιουργήθηκε? (χρυσή τετραετία '81-'85 που όλοι αγόρασαν σπίτι και το Τσοβόλα δώστα όλα)

και για όλα αυτά ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ δεν έχει καμία ευθύνη σωστά?
Πότε θα φταίει η κυβέρνηση, πότε θα φταίνει οι κακοί οι ξένοι που πάνε στην Τουρκία, πότε τα διαπλεκόμενα συμφέροντα. Αλλά ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ ποτέ.

Για το δευτερο μπορείς να πας στο οικοίο Αστυνομικό Τμήμα και να υποβάλεις μύνηση στον κατασκευαστή του έργου για κακή ποιότητα. Αλλά δεν το κάνεις γιατί είσαι ωχαδερφιστής. Και γιατί δεν έχεις μάθει να λειτουργείς έτσι.

Σχολεία, νοσοκομεία, υπηρεσίες και ότι άλλο έχει σχέση με το κράτος βάση αυτής της γαμημένης της απογραφής σχεδιάζετε.

ΟΡΙΣΤΕ;;;;;;

Τσοβόλα δώστα όλα;;;

Από πού τα έδωσε;;;

Αναρωτήθηκες ποτέ πώς άδειασαν τα ταμεία;; για πήγαινε μια βόλτα από το ΝΑΤ για παράδειγμα και ρώτα τους ασφαλισμένους πόσα έδιναν το μήνα όλα τα χρόνια που δούλευαν και θαλασσοδερνόντουσαν... για ρώτησε τους τι εφάπαξ και τι σύνταξη παίρνουν... για ρώτησε τους αν βρίσκουν γιατρό συμβεβλημένο να τους εξετάσει (γιατί δεν τους πληρώνουν) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΠΛΟΥΣΙΟ ΤΑΜΕΙΟ!

Δεν έχω κέφι ούτε να το συζητήσω. Ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ό,τι θέλει και είναι υπεύθυνος και για τις πράξεις του ανάλογα με τα "πιστεύω" του. Δεν θα σου τα αλλάξω εγώ αφού το βλέπεις έτσι.

Ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ που έτσι υποτιμητικά ονομάζεις ΟΧΙ δεν φταίει για όλα τα κακά της μοίρας του.

ΝΑΙ ΦΤΑΙΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ!!! ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΚΟ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΗΣ ΕΚΛΟΓΗΣ ΤΟΥΣ! ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΟΥ ΠΑΙΝΕΥΟΜΑΣΤΕ!

Όταν δίνεται ένα δημόσιο έργο είναι υπεύθυνο το δημόσιο για τη σωστή εκτέλεση του και την παραλαβή του!! Δεν είμαι υπεύθυνος εγώ να το αστυνομεύω. Αυτή που λες είναι η λογική του προστίμου και όχι της πρόληψης και για όλη αυτή τη ρεμούλα και την ανικανότητα θα έπρεπε εγώ να χρεωθώ τα έξοδα της δικαστικής διαμάχης και να υποχρεώσω μέσω της ελληνικής δικαιοσύνης (ΧΑΧΑ ΕΔΩ ΓΕΛΑΜΕ!) τον κατασκευαστή να ξηλώσει το δρόμο και να τον ξαναφτιάξει;

ΜΑ ΚΑΛΑ ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ;;; ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ Ή ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ;;;

Δεν είμαι καθόλου ωχαδερφιστής... δεν έχω καμία μα καμία πίστη στην ελληνική δικαιοσύνη και σε προκαλώ να με πείσεις για το αντίθετο.

Όσο για τα σχολεία και τα νοσοκομεία και τον τρόπο που σχεδιάζονται... έλεος... θα βάλω τα γέλια... πήγαινε μια βόλτα στα νοσοκομεία και όταν έρθεις ξαναπέστο μου αυτό γιατί κανείς θα πρέπει να έχει σοβαρή έλλειψη αντίληψης ώστε να χρειάζεται αποτελέσματα απογραφών για να καταλάβει την αθλιότητα που επικρατεί.

Natassa
26/03/2004, 13:06
Το θέμα δυστυχώς είναι ότι η Αθήνα από την αρχή δεν είχε τους κατάλληλους (μή άπληστους) ανθρώπους ώστε να αξιοποιήσουν την υποδομή που "κάποτε" είχε...κ από τότε όλα πάνε στραβά γιατί δεν μπορούν πολύ απλά να διορθωθούν. κ αυτό γιατί δεν υπάρχουν "κενοί" χώροι πλέον για πάρκα, πάρκιν, πράσινο κ άλλες εγκαταστάσεις...
Έχουμε κονσερβοποιηθεί τελείως, μα τελείως όμως!!Αν οι περιφέρειες (κυρίως οι εεπαρχείες) είχαν καλύτερες συνθήκες ζωής κ υποδομή όλα θα'ταν καλύτερα...Αλλά...Τα βλέπετε κ εσείς τα αποτελέσματα... "5 εκατομμύρια κώλ..μέσα στην πόλη" που λέει κ ένα τραγουδάκι... :nono: Τί να πρωτογίνει έτσι όπως έχουμε μαζοποιηθεί,ε???
Απογοήτευση...:(
Ν.

bikersonly
26/03/2004, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ax-1 250_Natasa
Το θέμα δυστυχώς είναι ότι η Αθήνα από την αρχή δεν είχε τους κατάλληλους (μή άπληστους) ανθρώπους ώστε να αξιοποιήσουν την υποδομή που "κάποτε" είχε...κ από τότε όλα πάνε στραβά γιατί δεν μπορούν πολύ απλά να διορθωθούν. κ αυτό γιατί δεν υπάρχουν "κενοί" χώροι πλέον για πάρκα, πάρκιν, πράσινο κ άλλες εγκαταστάσεις...


Χώροι υπάρχουν!Ίσως όχι οι πάρα πολλοί αλλά υπάρχουν αρκετοί!Το θέμα είναι ότι δεν αξιοποιούνται!!Θυμάστε μόλις άδειασαν την Αθήνα από εγκατελειμένα αμάξια πόσοι χώροι άδειασαν?
Πόσα κτίρια παρατημένα και βρώμικα υπάρχουν στο κέντρο ειδικά της Αθήνας?Γιατί τα αφήνουν έτσι παρατημένα και δεν τα αξιοποιούν?Είτε να τα κάνουν πάρκιγνκ είτε οτιδήποτε.
Τώρα για το πράσινο λύση υπάρχει.Δεν θέλει να είσαι και επιστήμονας.Π.χ βλέπε Ομόνεια!Την ξανάφτιαξαν τόοοοσα λεφτά έδωσαν και ένα δέντρο δεν έχει.Την θυμάμαι αμυδρά με το συντριβάνι κάποτε και τώρα είναι ένα μάτσο χάλια!!

Άμα ήθελαν και προσπαθούσαν λύσεις υπάρχουν πολλές!!!Και για δεντροφυτεύσεις και για πάρκιγνκ!Στο κέντρο τα τελευταία χρόνια πόοοσσσαααα αλήθεια ιδιωτικά πάρκινγκ ξεφύτρωσαν??? Αλλά που να πάρουν χαμπάρι οι υπεύθυνοι!Μάλλον χαμπάρι έπαιρναν αλλά.....

Natassa
26/03/2004, 13:34
Ναι, όντως...δίκιο έχεις..
Έχουμε φτάσει σε σημείο που για να αναπνεύσουμε (στην κυριολεξία) πρέπει να πάμε Δροσιά, Πεντέλη, Μαραθώνα...μπας κ δούμε λίγο πράσινο...Το κέντρο πλέον δεν είναι βιώσιμο...Με πιάνει η καρδιά μου κάθε φορά που περνάω απο εκεί.Τί καυσαέριο, τί φασαρία, τί εκνευρισμός...Δεν μπορώ...
Δεν τα βλέπουν ρε όλα αυτά? Τουλάχιστον το κέντρο, που είναι η καρδιά της πόλης, θα έπρεπε να είναι παράδεισος...όχι αυτό το μαύρο χάλι!!!
Πάλι νευρίασα...:mad: :mad: :cry: :yuck:
Τί να τους κάνω??Πείτε μου!!!:confused: :confused: :mad: :mad:
Ν.

Capo_Di_Capi
26/03/2004, 13:48
Αναρωτήθηκες ποτέ πώς άδειασαν τα ταμεία;; για πήγαινε μια βόλτα από το ΝΑΤ για παράδειγμα και ρώτα τους ασφαλισμένους πόσα έδιναν το μήνα όλα τα χρόνια που δούλευαν και θαλασσοδερνόντουσαν... για ρώτησε τους τι εφάπαξ και τι σύνταξη παίρνουν... για ρώτησε τους αν βρίσκουν γιατρό συμβεβλημένο να τους εξετάσει (γιατί δεν τους πληρώνουν) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΠΛΟΥΣΙΟ ΤΑΜΕΙΟ!

Παρεπιπτώντως καπετάνιος ή α' μηχανικός με πλήρη σύνταξη και επικουρικό πέρνει περίπου 1800 €. Ασχέτως ότι δικαιούνται πολύ παραπάνω. Αν θυμάμε καλά πέρνουν το 52% του αντίστοιχου μισθού. Κανονικά θα έπρεπε να πέρνουν το 80% όπως και οι υπόλοιποι απόμαχοι ναυτικοί των υπολοίπων βαθμίδων.
Ελέω διοίκησης και θαλασοδανείων. Κι ο δικός μου πατέρας ναυτικός ειναι και την ξέρω καλά την ιστορία του ΝΑΤ.
Το θέμα είναι παλικάρι μου ότι αντί να τους μαυρίζουμε κάποιους από αυτούς που λες, τους χαϊδεύουμε. Για αυτό λέω ότι είμαστε ωχαδερφιστές.


Όταν δίνεται ένα δημόσιο έργο είναι υπεύθυνο το δημόσιο για τη σωστή εκτέλεση του και την παραλαβή του!! Δεν είμαι υπεύθυνος εγώ να το αστυνομεύω. Αυτή που λες είναι η λογική του προστίμου και όχι της πρόληψης και για όλη αυτή τη ρεμούλα και την ανικανότητα θα έπρεπε εγώ να χρεωθώ τα έξοδα της δικαστικής διαμάχης και να υποχρεώσω μέσω της ελληνικής δικαιοσύνης (ΧΑΧΑ ΕΔΩ ΓΕΛΑΜΕ!) τον κατασκευαστή να ξηλώσει το δρόμο και να τον ξαναφτιάξει;


Από πρωσωπική πείρα έχω εμπιστοσύνη στην Ελληνική Δικαιωσύνη. Και μέσα στις υποχρεώσεις σου ώς ενεργός πολίτης είναι και ο έλεγχος της Πολιτείας. Ενεργός πολίτης δεν είναι αυτός που ψηφίζει μιά φορά στα 4 χρόνια. Είναι αυτός που συμμετέχει δια βίου σε αυτά που γίνονται γύρω του. Και επειδή είναι ελάχιστοι αυτοί που δρούν με αυτή την σκέψη μόλις ακούστει να γίνετε κάτι τέτοιο "υποψιαζόμαστε" όλοι τα αντίπαλα διαπλεκόμενα συμφέροντα. Όπως είπα όμως γενικώς οι Ελληνες είμαστε στην κοσμάρα μας και δεν μας νιάζει τίποτα κατά το "εγώ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα?". Δεδικασμένο για κακοτεχνίες υπάρχει αλλά είπαμε μόνο άμα μας νιώσουμε ότι το πρωσωπικό μας δέντρο κόβεται μπορεί και να κουνήσουμε. Γιατί μαγκα μου άμα ξέρει ο υπαλληλίσκος του δημοσίου ότι θα ελεχθεί, ελέγχει και ο ίδιος. Και άμα ξέρει ο κατασκευαστής ότι θα πέσουν πρόστιμα, ρήτρες κλπ ομοίως προσέχει τι κάνει. Αλλά από τη στιγμή που κανείς δεν ελέγχει κανένα τότε................ συμβαίνουν αυτά που βιώνουμε.


Και σε ξαναρωτάω έκανες ποτέ κάτι για να αλλάξει το καθεστώς που βιώνεις ή απλά στιγματίζεις μία κατάσταση και νιώθεις ευτυχής?
Μην απαντήσεις σε μένα, απάντησε στον εαυτό σου.

Θάνος
26/03/2004, 14:18
Παρεμπιπτόντως να σου πω ότι ο πατέρας μου συνταξιοδοτήθηκε ως καπετάνιος του εμπορικού ναυτικού και η σύνταξη του είναι λίγο κάτω από τα 1400 ευρώ. Παρεμπιπτόντως να σου πω ότι οι κρατήσεις προ 10ετίας που δούλευε ακόμη ήταν περισσότερες κάθε μήνα από τη σύνταξη του... Άστο καλύτερα...

Και μην ανησυχείς... τους μαυρίζουμε και θα τους μαυρίζουμε!!! Ασχέτως κομμάτων και παρατάξεων!

Από προσωπική πείρα δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στην Ελληνική Δικαιοσύνη! Να μην αναφερθώ στην περίπτωση μου γιατί εμπίπτει στην πλειοψηφία.

Ωραία όλα αυτά που λες περί ενεργών πολιτών, αλλά σε κράτη που λειτουργούν! Σε κράτη που έχουν ακόμα αξίες, υπηρεσίες, αρχές και θεσμούς. Όταν όλα έχουν καταρρεύσει, πού να πιαστείς και να λειτουργήσεις ως σκεπτόμενος και ενεργός πολίτης; Αν αρχίσω να στηρίζω τα λεγόμενα μου σε προσωπικά βιώματα, θα γράψω βιβλίο. Και είμαι μόλις 34 χρόνων.

Δεν με ενδιαφέρουν τα δεδικασμένα για τις κακοτεχνίες. Αυτό θα μου χρειαστεί αν "χτύπα ξύλο" φάω τα μούτρα μου σε κάποια από αυτές. Και το αποτέλεσμα θα είναι, αν είναι..., μία γερή αποζημίωση. Η κακοτεχνία θα εξακολουθήσει να υπάρχει.

Το μόνο που μπορώ να κάνω αυτή τη στιγμή για να αλλάξω τον κόσμο, είναι να έχω τα μάτια μου ανοιχτά και να κάνω και τη δουλειά μου όπως μπορώ καλύτερα. Τα υπόλοιπα που λές χωρίς υπόβαθρο δεν γίνονται γιατί όπως σοφά λέει ο λαός μας... "Με πορδές αυγά δεν βάφονται!"

milaber
27/03/2004, 20:18
Πικραμένος Μακεδόνας λοιπόν. ΟΚ, τώρα σε καταλαβένω απολύτως. Και μιας και έχω ζήσει στην Μακεδονία 10 χρόνια ένα έχω να σου πώ. Ξεκολάτε από την νοοτροπεία όλα στην Αθήνα γίνονται και διεκδικήστε. Πόσο χρεωθήκαμε για τον οργανισμό "Θεσσαλονίκη πολιτιστική πρωτεύουσα της Ευρώπης"?
Κρίνε τον εαυτό σου από το τι ψήφησες στις τελευταίες εκλογές σε σχέση με τις προηγούμενες και κρίνε και τους συντοπίτες σου.

Ναι πικραμένος...
...αλλά όχι με την έννοια "κόντρα Αθήνα- Θεσσαλονίκη"!
Και δε με νοιάζει πόσα ξοδεύτηκαν για την πολιτιστική πρωτεύουσσα γιατί ούτε εκεί χαρηκα κάτι!
Και είμαι και πολύ περήφανος για αυτό που ψήφισα στις εκλογές (ήταν και οι πρώτες μου!)!
Εσύ δεν ξέρω αν είσαι...
Αν ντρέπεσαι...
:mad:


και για όλα αυτά ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ δεν έχει καμία ευθύνη σωστά?
Πότε θα φταίει η κυβέρνηση, πότε θα φταίνει οι κακοί οι ξένοι που πάνε στην Τουρκία, πότε τα διαπλεκόμενα συμφέροντα. Αλλά ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ ποτέ.

Συγγνώμη...
...αλλά ο Ελληνάρας που φταίει;
Αυτός τα αποφασίζει όλα...
...ή οι κυβερνήσεις;
Αν δεν φταίει η εκάστοτε κυβέρνηση ποιός φταίει;
Οι εξωγήινοι;
:confused:

stefanos
27/03/2004, 20:49
Να σας φύγει η περιφάνεια για αυτούς που ψηφίζεται.
Να είμαστε περίφανοι γι αυτά που φτιάχνουμε.
Να κάνουμε ένα βήμα πίσω και να νιώθουμε περίφανοι για κάτι που φτιάξαμε.
Δυστυχώς δεν έχουμε πολλές φορές αυτή την ευκαιρεία και γι αυτό φταίνε αυτοί που ψηφίζουμε.

Θάνος
28/03/2004, 10:00
Το βήμα που εγώ αισθάνομαι ότι θα έπρεπε να κάνω προς τα πίσω για να αισθανθώ υπερήφανος είναι τόσο μεγάλο που δεν ξέρω αν αυτοί που τότε ονομάζονταν Έλληνες είχαν καμία σχέση με μας...

Άραγε δικαιούμαστε ακόμα να εξαργυρώνουμε τον πολιτισμό τους και να οικειοποιούμαστε τα επιτεύγματα τους; ... όπως π.χ. τους Ολυμπιακούς Αγώνες για να επιστρέψω εκεί απ'όπου ξεκινήσαμε...

stefanos
28/03/2004, 17:07
Εμείς δεν θα είμαστε απόγονοι των Αθηναίων αλλά τίποτα λουφαδόρων γιδοβοσκών που ζούσαν σε κανα ρουμάνι εκείνα τα χρόνια.

milaber
28/03/2004, 19:16
να οικειοποιούμαστε τα επιτεύγματα τους; ... όπως π.χ. τους Ολυμπιακούς Αγώνες για να επιστρέψω εκεί απ'όπου ξεκινήσαμε...

Πλέον όμως δεν είναι οι Έλληνες που εκμεταλλεύονται και οικοιοποιούνται τέτοια επιτεύγματα αλλά η Coca Cola και λοιπές πολυεθνικές.
Εμάς απλώς μας έχει μείνει το "καμάρι"...
...σε αυτούς έχουν μείνει τα λεφτά!

Capo_Di_Capi
29/03/2004, 09:39
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
και για όλα αυτά ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ δεν έχει καμία ευθύνη σωστά?
Πότε θα φταίει η κυβέρνηση, πότε θα φταίνει οι κακοί οι ξένοι που πάνε στην Τουρκία, πότε τα διαπλεκόμενα συμφέροντα. Αλλά ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ ποτέ.

--------------------------------------------------------------------------------


Συγγνώμη...
...αλλά ο Ελληνάρας που φταίει;
Αυτός τα αποφασίζει όλα...
...ή οι κυβερνήσεις;
Αν δεν φταίει η εκάστοτε κυβέρνηση ποιός φταίει;
Οι εξωγήινοι;


Αν θυμάμαι καλά τα δύο μεγάλα κόμματα στην Ελλάδα πέρνουν πάνω από 80% σε κάθε εκλογική αναμέτηση.

Πάλι οι Άλλοι φταίνε?
Ελέω Ελλήνων κυβερνάνε αυτοί που κυβερνάνε. Πότε είπαμε ότι έγινε το τελευταίο δημοψήφισμα?????
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
το '74. πρόσφατα.




Και είμαι και πολύ περήφανος για αυτό που ψήφισα στις εκλογές (ήταν και οι πρώτες μου!)!

Εγώ πάλι απεφάσισα να μην έχω καμία συμμετοχή στο τελευταίο "τσίρκο". Άσε που ήμουν και εκτός Ελλάδος.




Το βήμα που εγώ αισθάνομαι ότι θα έπρεπε να κάνω προς τα πίσω για να αισθανθώ υπερήφανος είναι τόσο μεγάλο που δεν ξέρω αν αυτοί που τότε ονομάζονταν Έλληνες είχαν καμία σχέση με μας...

Άραγε δικαιούμαστε ακόμα να εξαργυρώνουμε τον πολιτισμό τους και να οικειοποιούμαστε τα επιτεύγματα τους; ... όπως π.χ. τους Ολυμπιακούς Αγώνες για να επιστρέψω εκεί απ'όπου ξεκινήσαμε...

Καλώς ή κακώς εδώ γεννήθηκες και "κουβαλάς" μια ιστορία πίσω σου. Απλή απάντηση στο συλλογισμό σου είναι ότι ακόμα και μετά από 400 χρόνια σκλαβιάς, για πολλές περιοχές πολύ περισσότερο, δεν χάθηκε η εθνολογική τους συσταση. Απόδειξη ότι ακόμα μιλάμε την ίδια γλώσσα (παρ' οτι έχει υποστεί διάφορους κατά συρροή βιασμούς).

Θάνος
29/03/2004, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Capo_Di_Capi
Καλώς ή κακώς εδώ γεννήθηκες και "κουβαλάς" μια ιστορία πίσω σου. Απλή απάντηση στο συλλογισμό σου είναι ότι ακόμα και μετά από 400 χρόνια σκλαβιάς, για πολλές περιοχές πολύ περισσότερο, δεν χάθηκε η εθνολογική τους συσταση. Απόδειξη ότι ακόμα μιλάμε την ίδια γλώσσα (παρ' οτι έχει υποστεί διάφορους κατά συρροή βιασμούς).

Η εθνολογική σύσταση μπορεί να μη χάθηκε, αλλοιώθηκε όμως σίγουρα...

Τώρα η γλώσσα... αχ αυτή η γλώσσα... μεγάλο θέμα...

Καλά κάνεις και υπερασπίζεσαι τα οικεία. Το σέβομαι. Αν είχαν όλοι τις δικές μου τις απόψεις ίσως ζούσαμε πιο ακραίες καταστάσεις.

Ωστόσο, λένε ότι την αξία ενός πράγματος την καταλαβαίνεις όταν το χάσεις! Νομίζω προς τα εκεί πάμε.

Κάποια στιγμή θα ξυπνήσουμε πάλι...