PDA

View Full Version : γυροσκοπικο φαινομενο



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
24/03/2004, 11:52
το γυροσκοπικο φενομενο το κανετε καθε μερα και δεν το καταλαβενετε. δεν στρηβη η μοτο χωρις το γυροσκοπικο. για να μπορεσετε να κατανιησετε το φενομενο καντε το εξεις. βαλτε το αριστερο σας χερι πανω στην ταπα του ρεζερβουαρ. με το δεξη χερι σπροξτε το τιμονη για να στριψη η ροδα αριστερα. θα δητε οτι η μοτο εστριψε δεξια. τραβιξτε τωρα το τιμονη να στριψη ο τροχος δεξια, θα δητε οτι η μοτο εστρηψε αριστερα. καθε μερα το κανουμε ελαφρα αλλα δεν το καταλαβενουμε και οταν το ακουμε μας φενετε χαζο. αλλα ομως το κανουμε και δεν το ξερουμε.
και αλλα κολπα οποτε θελετε να σας τα εξηγησω να τα κατανοησετε:beer:
γιωργος

afrotwin
24/03/2004, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
το γυροσκοπικο φενομενο το κανετε καθε μερα και δεν το καταλαβενετε. δεν στρηβη η μοτο χωρις το γυροσκοπικο. για να μπορεσετε να κατανιησετε το φενομενο καντε το εξεις. βαλτε το αριστερο σας χερι πανω στην ταπα του ρεζερβουαρ. με το δεξη χερι σπροξτε το τιμονη για να στριψη η ροδα αριστερα. θα δητε οτι η μοτο εστριψε δεξια. τραβιξτε τωρα το τιμονη να στριψη ο τροχος δεξια, θα δητε οτι η μοτο εστρηψε αριστερα. καθε μερα το κανουμε αλαφρα αλλα δεν το καταλαβενουμε και οταν το ακουμε μας φενετε χαζο. αλλα ομως το κανουμε και δεν το ξερουμε.
και αλλα κολπα οποτε θελετε να σας τα εξηγησω να τα κατανοησετε:beer:
γιωργος

gia sou file giorgo
nomizo oti xriazete na ta ksanapoume ke nataksanapoume se kapies sinantisis ke afto giati meriki an8ropoi ine akoustiki aloi apotiponoun me tin ikona ali 8eloun ke ta dio gia na katalavoun
ke kalo 8a itane mias ke mpikes sto xoro na kolisis mia anakinosi gia topote mporis na ksanavre8oume ke na kanoume ke parea sin tis alis giati ke afto mas aresi
na ise kala

UPEI
25/03/2004, 11:06
μας έχεις τρελάνει ....
Έχουμε κολλήσει όλοι μπροστά στο pc και περιμένουμε κάθε φορά το επόμενο post σου (ειδικά όσοι δεν είχαν την ευκαιρία να σε ακούσουμε από κοντα)

Ευχαριστούμε πολύ
Να είσαι καλά

cityfly
26/03/2004, 11:23
το δοκίμασα και έμεινα άφωνος, δεν μπορούσα να το φανταστώ
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο.
πες πως θέλουμε να κάνουμε απότομο ελιγμό δεξιά (και είμαστε με σχετικά λίγα χιλιόμετρα) τι κάνουμε, το σπρώχνουμε λίγο μία απότομα αριστερά και μετά γέρνουμε και στρίβουμε δεξιά; γκάζι ανοίγουμε; φρένα τα ξεχνάμε;
τι παίζει
ευχαριστούμε για τις συμβουλές, την κυριακή θα έρθεις Χαλκίδα;

parji
26/03/2004, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
το γυροσκοπικο φενομενο το κανετε καθε μερα και δεν το καταλαβενετε. δεν στρηβη η μοτο χωρις το γυροσκοπικο. για να μπορεσετε να κατανιησετε το φενομενο καντε το εξεις. βαλτε το αριστερο σας χερι πανω στην ταπα του ρεζερβουαρ. με το δεξη χερι σπροξτε το τιμονη για να στριψη η ροδα αριστερα. θα δητε οτι η μοτο εστριψε δεξια. τραβιξτε τωρα το τιμονη να στριψη ο τροχος δεξια, θα δητε οτι η μοτο εστρηψε αριστερα. καθε μερα το κανουμε αλαφρα αλλα δεν το καταλαβενουμε και οταν το ακουμε μας φενετε χαζο. αλλα ομως το κανουμε και δεν το ξερουμε.
και αλλα κολπα οποτε θελετε να σας τα εξηγησω να τα κατανοησετε:beer:
γιωργος


Γεια σου ρε Γιώργαρε...!!!
Γι' αυτό σε περιμένουμε όλοι εδώ (ξέρεις εσύ που) να μας τα πεις από κοντά και να μας τα μάθεις...

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
26/03/2004, 14:24
σπροχνουμε προς το μερος που θελουμε να παμε. προσεχε ομως, οταν η μοτο ειναι ορθεια και θελης να κανεις αποτομα αριστερα, πχ να αλαξης λοριδα, τοτε σπροχνης αριστερα, ανηγης το γκαζι και ριχνης το σωμα σου λιγο αριστερα. αν οταν ειναι ορθεια η μοτο και κανεις απλα ενα σπροξιμο στο τιμονη τοτε θα κανει μια μικρη αλαγη πορειας και θα σηνεχηση ευθεια. πχ για να αποφιγης μια λακουβα στον δρομο σου. γιωργος

anco
26/03/2004, 16:22
Φιλε Γιωργο,

οταν θελουμε να στριψουμε δεξια/αριστερα σε πεταλο, ποια ειναι η σωστες ενεργεις ?.

Βαζεις γραμμη στο νου σου, πατας φρενα και κατεβαζεις , εισοδος με γκαζι στεθερο ?

Πατας φρενο για να διωρθωσεις και αν ναι πιο , και ποτε ?

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
26/03/2004, 19:10
δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. η τεχνη της στροφης ειναι πολυ μεγαλη. κατα προτον αυτο που πρεπει να ξερεις ειναι οτι.
1) στην στροφη το γκαζι ειναι σταθερα επιταχινομενο. απο την στιγμη που θα γυρης. το γκαζι πρεπει να ανοιγη σηνεχως. αν δεν ειναι σταθερα επιταχινομενο κατα 99,99% θα πεσης απο μπροστηνο.
2) οτι κανεις το κανεις πριν την στροφη, μεσα στην στροφη το μονο που κανεις ειναι να επιταχηνης.
3) μεσα στην στροφη τα χερια απο την στιγμη που εγυνε το γυροσκοπικο ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΗ. το ιδανικοτερο ειναι να μπορουσαμε να το αφισουμε και να εχουμε το γκαζι σε εναν ροωστατη πανω στο ρεζερβουαρ και να επιταχινουμε. αυτο σιμενη οτι το τιμονη κατα την στροφη δεν το κραταμε γερα. δεν ειναι ταυρος η μοτο να την πιανουμε απο τα κερατα.
αν εχετε δη σε αγωνες κατα την διαρκια της στροφης πολες φορες η μοτο κανει αγριες ταλαντωσεις, μετα φτηνη τον οδηγο στην πιστα και ισιονη μονη της και ταξιδευη μεχρη να βρη εμποδιο. αυτο λοιπων μας δηχνει οτι η μοτο και να στριβη ξερει και να πηγενη ισια ξερει. αν την κραταμε σαν να ειναι ταυρος απο τα κερατα, το μονο που μπορουμε να κερδησουμε ειναι να μας φτηση στον δρομο και να φυγη μονη της. η μοτο το μονο που δεν ξερη ειναι το ποτε να στριψη, και ποτε να φρεναρη. γιαυτο χρηαζετε αναβατη να της λεει .ΤΩΡΑ και να της σπροχνει το τιμονη προς το μερος που θελη να παει η μοτο. ειναι πολυ η θεωρια και πρεπει να ειμαστε απο κοντα για να σας τα δηξω το πως πρεπει να κανετε και πως πρεπει να καθεστε και γενικα ειναι πολλα ακομα και η γραμμες που ακολουθαμε ειναι λαθος. πρεπει να τα πουμε απο κοντα. γιωργος:beer:

gmakris
27/03/2004, 08:28
Να συμπληρωσω οτι οπως εχω διαβασει και δοκιμασει βοηθαει και το "ζυγισμα" των μαρσπιε αναλογα σε ποιο σημειο βρισκομαστε.

Εαν βεβαια εχεις supermoto ή εισαι "χερας" street-ας και οδηγεις σε πιστα μπορεις να βαλεις πρωτα το μηχανακι με την "μουρη" με το κατεβασμα με μια-δυο παραπανω σχεσεις οποτε το πισω ελαστικο θα ντριφταρει κατι βεβαια που συνηθως μονο σε αγωνες το βλεπουμε....... :D

Αυτα ειναι ολα θεωρια καλο θα ηταν να τα δοκιμασετε αλλα μονο σε πιστα .....

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
27/03/2004, 18:53
θα διαφωνησω καθετα. στον δρομο δεν μας ενδιαφερη να κανουμε ντριφτ και αλλα τετοια κολπα. αυτα ειναι για οδηγηση εκτος δρομου η για να κανεις στον δρομο κακγουριες. για ασφαλη οδηγηση δεν ειναι αυτα. αν μαθης να εισαι ασφαλης οδηγος, μετε μαθε οτι θελης να κανεις, βασικα ομως πριν φτασεις σε αυτο το σταδιο πρεπει να μαθης να οδηγης σωστα. αλωστε δεν νομιζω οτι το να στριβης με ντριφτ περα απο τον χαβαλε σου προσφερη καμια ασφαλια στον δρομο. πριν μαθης να κανεις μακροβουτια απο βατιρα καλο ειναι να ξερεις να κολυμπας. και δεν νομιζω οτι τα ντριφτ ειναι η σωστη οδηγηση στον δρομο οταν πας με την κοπελα σου η και μονος σου στην δουλεια σου η στην εκδρομη σου. οταν μαθετε με το καλο να ειστε ασφαλεις και σηγουροι για το οδηγητε σωστα τοτε θα σας δηξω και το τι μας μαθενουν στο 3 λεβελ. το οποιο σημιωτεων ειναι για αγωνιστηκη οδηγηση και δεν εχει σχεση με τον δρομο. γιωγος:nono:

gmakris
28/03/2004, 09:26
Συμφωνω απολυτως ετσι κι αλλιως το drift δεν ειναι για το δρομο - απλα μαθαινοντας σε ελεγχομενο περιβαλλον (πιστα) πως να το χειριζεσαι μπορεις να αντιδρασεις με ψυχραιμια σε συνθηκες δρομου. Αυτο αφορα κυριως το γλυστριμα του πισω οταν εισαι μεσα στην στροφη που εαν δεν ξερεις ή δεν εχεις την ψυχραιμια να το αντιμετωπισεις μπορει να σε ριξει.

Το ιδιο πιστευα με εσενα για το endo ή οταν επρεπε να μπλοκαρω το μπροστινο (στη ευθεια) που ακουγεται εξωφρενικο. εμαθα ομως ετσι τα ορια του φρεναρισματος και ετσι εχω καταφερει να φρεναρω σε μικροτερες αποστασεις απο πριν!

Θα εχουμε την ευκαιρια να τα πουμε και απο κοντα!
:D :beer:

anco
28/03/2004, 23:32
Αυτα ειναι ολα θεωρια καλο θα ηταν να τα δοκιμασετε αλλα μονο σε πιστα - Τα Μεγαρα κοντα ειναι και τα στρωσανε -ξανα- με νεα ασφαλτο.......

:winka: [/B][/QUOTE]

Τα Μεγαρα ειναι ανοιχτα για το κοινο ή μονο για track days περιοδικων ???

gmakris
29/03/2004, 10:07
Μπορεις να πας στην πιστα αφου παρεις τηλ. για να δεις ποτε ειναι ελευθερη για μοτο (εχει ξεχωριστα ωραρια για moto - auto).
Θα πρεπει επισης να πληρωσεις γυρω στα 30€

Εχω να παω >1 χρονο δεν ξερω εαν εχει αλλαξει

cityfly
29/03/2004, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
σπροχνουμε προς το μερος που θελουμε να παμε. προσεχε ομως, οταν η μοτο ειναι ορθεια και θελης να κανεις αποτομα αριστερα, πχ να αλαξης λοριδα, τοτε σπροχνης αριστερα, ανηγης το γκαζι και ριχνης το σωμα σου λιγο αριστερα. αν οταν ειναι ορθεια η μοτο και κανεις απλα ενα σπροξιμο στο τιμονη τοτε θα κανει μια μικρη αλαγη πορειας και θα σηνεχηση ευθεια. πχ για να αποφιγης μια λακουβα στον δρομο σου. γιωργος

δηλαδή κατά κάποιο τρόπο ρίχνουμε το βάρος μας αριστερά για να τραβήξουμε τη μοτό προς τα αριστερά πιο κοφτά.

Ευχαριστώ

milaber
04/04/2004, 04:54
Bρήκα κειμενάκι που ίσως να ενδιαφέρει:

"Θυμηθείτε τα πρώτα σας βήματα στους δύο τροχούς... Ηταν προφανώς με ποδήλατο, το οποίο είχε... τέσσερις ρόδες. Δύο οι κανονικές και δύο οι βοηθητικές. Τότε χρειαζόσασταν εξωτερική βοήθεια για να σταθείτε όρθιοι, αλλά στη συνέχεια το ξεπεράσατε. Τι συνέβη και έγινε αυτό; Εγιναν δυνατότερες οι φυσικές δυνάμεις; Οχι, απλά τις εμπιστευθήκατε...

H ισορροπία της μοτοσικλέτας είναι ένα φαινόμενο πολύ πιο πολύπλοκο από αυτήν ενός αυτοκινήτου. Ενα αυτοκίνητο έχει τέσσερις ρόδες και στέκεται με τον ίδιο τρόπο που στέκεται ένα... τραπέζι. Με την ίδια λογική, το να ισορροπήσεις μία μοτοσικλέτα θα είναι σαν να στηρίζεις το ίδιο τραπέζι στα δύο του μόνο πόδια. Δύσκολο ε; Μόνο που δεν είναι ακριβώς έτσι... Το τραπέζι δεν έχει ρόδες!

Οσο και αν ακούγεται περίεργο, η περιστροφή των τροχών είναι αυτή που κρατάει μία μοτοσικλέτα όρθια. Η ισορροπία της μοτοσικλέτας είναι δυναμική και όχι στατική. Δηλαδή, για να σταθεί στους δύο τροχούς της, πρέπει να κινείται. Δοκιμάστε να κρατήσετε τη μοτοσικλέτα σας όρθια, όταν αυτή είναι σταματημένη. Απίθανο, έως αδύνατον. Γίνεται πολύ εύκολα, όμως, μόλις αποκτήσει κάποια ταχύτητα, έστω και ελάχιστη. Μόλις οι τροχοί αρχίσουν να περιστρέφονται, τα αδρανειακά φαινόμενα που αναπτύσσονται σε αυτούς, συγκρατούν τη μοτοσικλέτα στην κατακόρυφη θέση, έστω και αν η επιφάνεια επαφής της με το οδόστρωμα είναι μόλις μερικά τετραγωνικά εκατοστά.
Κάθε τροχός έχει κάποια μάζα. Μόλις αυτός αρχίσει να περιστρέφεται, αναπτύσσεται σε αυτήν φυγόκεντρος δύναμη, λόγω αδράνειας, όπως σε κάθε μάζα που εκτελεί κυκλική κίνηση. Οι δυνάμεις που αναπτύσσονται σε δύο αντιδιαμετρικά "τμήματα" του τροχού, είναι ίσες και αντίρροπες. Αν το υλικό της ζάντας δεν ήταν αρκετά ισχυρό, θα τη διέλυαν σε κομμάτια. Η ζάντα φυσικά δε διαλύεται, γιατί οι δυνάμεις συνοχής του υλικού της είναι πολύ ισχυρές, αλλά οι παραπάνω αντίρροπες δυνάμεις εξακολουθούν να υφίστανται. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, ο τροχός να βρίσκεται "υπό τάση" και να αντιστέκεται σε κάθε προσπάθεια ανατροπής του. Φανταστείτε τον τροχό δεμένο με πολλά σχοινιά γύρω-γύρω, τεντωμένα. Είναι αδύνατον να κινηθεί προς οποιαδήποτε κατεύθυνση. Ετσι λοιπόν, καθώς η μοτοσικλέτα κινείται, αυτές οι δυνάμεις που αναπτύσσονται στους τροχούς της, τη συγκρατούν όρθια. Δεν είναι όμως μόνο αυτές...

Το παραπάνω φαινόμενο ονομάζεται γυροσκοπικό και έχει διάφορες εκδηλώσεις σε έναν τροχό που περιστρέφεται με ταχύτητα. Φανταστείτε ότι κρατάτε έναν τροχό ποδηλάτου από τις άκρες του άξονά του, τη στιγμή που αυτός περιστρέφεται. Προσπαθήστε να τον γείρετε προς τα δεξιά. Θα δείτε ότι παρουσιάζει αντίσταση σε αυτή σας την προσπάθεια, ενώ συγχρόνως συνεχίζει να παραμένει όρθιος. Αν επιμείνετε να τον γείρετε, θα δείτε ότι αρχίζοντας να γέρνει, συγχρόνως θα στρίψει προς τα δεξιά.

Φανταστείτε τώρα τον εμπρός τροχό της μοτοσικλέτας στη θέση της ρόδας του ποδηλάτου. Το βάρος προσπαθεί να γείρει τη μοτοσικλέτα στο πλάι, ώστε να τη ρίξει κάτω. Αυτή αντιδρά σε αυτή την ενέργεια, παραμένοντας όρθια, λόγω της περιστροφής των τροχών της. Αν όμως η μοτοσικλέτα κινείται με μικρή ταχύτητα, δηλαδή οι τροχοί της περιστρέφονται αργά, το βάρος θα υπερνικήσει αυτή την αντίσταση των τροχών και θα αρχίσει να γέρνει τη μοτοσικλέτα. Τότε ο εμπρός τροχός, λόγω του γυροσκοπικού φαινομένου, θα στρίψει προς το εσωτερικό της στροφής και η μοτοσικλέτα θα αρχίσει να στρίβει. Αρχίζοντας όμως να στρίβει, εμφανίζεται μια άλλη δύναμη, η φυγόκεντρος, που την επαναφέρει στην όρθια θέση. Ετσι, η κίνηση της μοτοσικλέτας στην ευθεία αποτελείται από συνεχείς μικροδιορθώσεις εκτροπής και επαναφοράς της στην όρθια θέση.

Για να επανέλθουμε στην... παιδική μας ηλικία, όταν φτάσαμε στο επίπεδο "να βγάλουμε τις βοηθητικές", φτάσαμε στη φάση όπου απλώς συνειδητοποιήσαμε την ύπαρξη αυτών των δυνάμεων (έστω και υποσυνείδητα) και αρχίσαμε να τις εμπιστευόμαστε. Οταν λέμε ότι "μάθαμε ισορροπία" σημαίνει ότι μάθαμε να τοποθετούμε το σώμα μας έτσι, ώστε να μην αντιτιθόμαστε σε αυτές τις δυνάμεις και ενίοτε να τις προκαλούμε, όπως συμβαίνει για παράδειγμα στη στροφή. Είναι προφανές ότι μία μοτοσικλέτα δε χρειάζεται τον... οδηγό της για να σταθεί όρθια, μπορεί να το κάνει και μόνη της, αρκεί να έχει κάποια ταχύτητα. Θα κινείται, όμως, για πάντα στην ευθεία. Ενα άλλο προφανές συμπέρασμα είναι ότι η μοτοσικλέτα πρέπει οπωσδήποτε να έχει τιμόνι, δηλαδή να μπορεί να μετακινείται ο ένας της τροχός στον κατακόρυφο άξονα. Αν ήταν σταθεροί και οι δύο, δε θα μπορούσαν να γίνουν οι μικρομετακινήσεις που διορθώνουν την πορεία της και τελικά την κρατούν όρθια.

Ενα τελευταίο συμπέρασμα είναι ότι οι γυροσκοπικές δυνάμεις υπάρχουν ακόμη και όταν οι τροχοί... δεν πατούν στο έδαφος, όπως συμβαίνει για παράδειγμα στις σούζες ή στα άλματα (moto cross). Στρίψιμο του τιμονιού μπορεί να επαναφέρει τη μοτοσικλέτα στην ευθεία, ακόμη και όταν ο εμπρός τροχός βρίσκεται στον αέρα. Οσο... κουφό και αν ακούγεται, μπορεί να το πιστοποιήσει οποιοσδήποτε ασχολείται με τα παραπάνω αθλήματα."

(είναι μεγαλούτσικο -το ξέρω- αλλά καλό!)

:wave2:

kchrono
21/04/2004, 10:14
Καλημέρα σε όλους !

Το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και είπα να συνεισφέρω και εγώ λίγο.
Για να λυθούν όλες οι απορίες με τον πλέον επιστημονικό και αδιαμφισβήτητο τρόπο, κοιτάξτε στο link αυτό: http://socrates.berkeley.edu/~fajans
Περιέχει ένα πολύ ενδιαφέρον αλλά λίγο ακατανόητο δυστυχώς για πολλούς άρθρο. Το καλό είναι ότι έχει και μια απλοποιημένη version του ίδιου άρθρου.

Καλές στροφές!

milaber
21/04/2004, 15:11
Πολύ καλό φίλε μου!

:wave2: :D :wave2:

ruyjin
21/04/2004, 19:31
σε ένα άρθρο παλιότερα στο moto είχα διαβάσει πως αν θες να στρίψεις αριστερά, γέρνεις το τιμόνι δεξιά. Είχα αναρωτηθεί τότε, καλά τι μας λέει!!
Φίλε μου, διάβασα το post σου με προσοχή και μόλις έφυγα από δουλειά δοκίμασα με πολύ προσοχή και με λίγα χιλιόμετρα αυτό που μας περιέγραφες και ξαφνιάστηκα.
Το τεσταρα και σε στροφή, εννοείται και πάλι με προσοχή. Αυτό που διαπίστωσα είναι πως σε αριστερή στροφή γυρνώντας το τιμόνι λίγο δεξιά η μηχανή έστριβε αριστερά.
Θελώ να ρωτήσω τώρα αν αυτό που έκανα είναι σωστό....
καθώς έστριβε η μηχανή αριστρά εγώ απλά πίεζα απαλά το τιμόνι δεξιά για να συνεχίσει να στρίβει. σωστό;;;;;

Πάντως το θέμα στρίβω ΣΩΣΤΑ & με ΑΣΦΑΛΕΙΑ είναι πολύ μεγάλο.
Αυτό που ξέρω και παραδέχομαι πως δεν τηρώ πάντα είναι τα εξής:
όταν πλησιάζεις σε στροφή κάθεσαι στο έξω μέρος και φρενάρεις πριν στρίψεις Μέσα στη στροφή απλά κρατάς το γκάζι ανοιχτό.
Θα μου πείτε τώρα γιατί δεν τηρείς αυτά τα λίγα που ξέρεις. έλα ντε!!
Οτιδήποτε έχετε να προσθέσετε για το θέμα πάντως παιδιά μοιραστήτε το μιας και το στρίψιμο είναι αυτό που απολαμβάνεις αλλά και φοβάσαι περισσότερο στη μηχανή!!!

milaber
22/04/2004, 03:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
σε ένα άρθρο παλιότερα στο moto είχα διαβάσει πως αν θες να στρίψεις αριστερά, γέρνεις το τιμόνι δεξιά. Είχα αναρωτηθεί τότε, καλά τι μας λέει!!
Φίλε μου, διάβασα το post σου με προσοχή και μόλις έφυγα από δουλειά δοκίμασα με πολύ προσοχή και με λίγα χιλιόμετρα αυτό που μας περιέγραφες και ξαφνιάστηκα.
Το τεσταρα και σε στροφή, εννοείται και πάλι με προσοχή. Αυτό που διαπίστωσα είναι πως σε αριστερή στροφή γυρνώντας το τιμόνι λίγο δεξιά η μηχανή έστριβε αριστερά.
Θελώ να ρωτήσω τώρα αν αυτό που έκανα είναι σωστό....
καθώς έστριβε η μηχανή αριστρά εγώ απλά πίεζα απαλά το τιμόνι δεξιά για να συνεχίσει να στρίβει. σωστό;;;;;

Πάντως το θέμα στρίβω ΣΩΣΤΑ & με ΑΣΦΑΛΕΙΑ είναι πολύ μεγάλο.
Αυτό που ξέρω και παραδέχομαι πως δεν τηρώ πάντα είναι τα εξής:
όταν πλησιάζεις σε στροφή κάθεσαι στο έξω μέρος και φρενάρεις πριν στρίψεις Μέσα στη στροφή απλά κρατάς το γκάζι ανοιχτό.
Θα μου πείτε τώρα γιατί δεν τηρείς αυτά τα λίγα που ξέρεις. έλα ντε!!
Οτιδήποτε έχετε να προσθέσετε για το θέμα πάντως παιδιά μοιραστήτε το μιας και το στρίψιμο είναι αυτό που απολαμβάνεις αλλά και φοβάσαι περισσότερο στη μηχανή!!!

Φίλε μου, αυτό που λες είναι κλασσική τεχνική σε supernmoto φάσεις κυρίως (που γίνεται συνέχεια εννοώ).
Φαίνεται τρομερό αλλά είναι πολύ απλό!

Τώρα για το γκάζι στην στροφή, δεν ξέρω.
Εγώ τις παίρνω με σταθερό γκάζι, αλλά στα (άχρηστα) μαθήματα οδήγησης μου έλεγαν ότι πρέπει με κλειστό εντελώς...

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
22/04/2004, 21:02
συγνωμη για την αργοπορια της απαντησης, αλλα εδω και 2 μερες δεν μπορω να σηνδεθω με την compulink, και δεν απαντανε και στα τηλεφονα τους που υποτηθετε οτι ειναι σηνεχως ανοιχτα για την εξηπερετηση μας. στο θεμα μας... απο την στηγμη που θα σπροξεις το τιμονη και η μοτο θα παρει κληση και θα αρχηση να στριβη το γκαζι ειναι ..... σταθερα επιταχινομενο...... λογο οτι δεν μπορω να γραψω πολλα μολις εχω κανονικη σηνδεση θα σας γραψω λεπτομεριες. γιωργος

anco
18/07/2004, 05:12
Μετα απο πολυ - πολυ εξασκηση με το ενα χερι πανω στο ντεποζιτο (συνηθως αριστερο για να μην κλεινει η συμπιεση ) και το αλλο στο τιμονι πλεον κανω το γυροσκοπικο φαινομενο με πιο ευκολια.

Εχω τις εξεις αποριες ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ.

Κατα την κλιση σπρωχνο το εσωτερικο κλιπ-ον (δηλαδη αυτο που ειναι απο την μερια τις στροφης 'η τραβαω το αντιθετο κλιπ-ον)

Με το ενα χερι στο ντεποζιτο αναγκαστικα σπρωχνουμε το εσωτερικο κλπ-ον.

Ακομα με αυτο τον τροπο μοτοσυκλετα πλαγιαζει πολυ γρηγορα και με πολες μοιρες κλιση πως μπορουμε να εχουμε μια αισθηση για το μεγιστο επιτρεπτο οριο ?

Φιλος που εκανε του 0-300 το μαθημα , λεει πως στη στροφη το γκαζι ειναι παντα επιταχυνομενο για να πηγαινει το βαρος πισω και η αλυσιδα να ειναι τεντωμενη για ευσταθεια.


:beer:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
19/07/2004, 13:24
ελα τις 25 του μηνος στο ραντεβου αν μπορεις και θα σου λιθουν ολες οι αποριες

anco
19/07/2004, 20:30
ΟΚ!
:wave2:

ksino1100
02/08/2004, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
ελα τις 25 του μηνος στο ραντεβου αν μπορεις και θα σου λιθουν ολες οι αποριες

Γειά σας παιδιά!
Είμαι νέο μέλος στο Forum αλλά παλιός αναβάτης (αν συμπεριλάβω και τα μηχανάκια.....20+ χρόνια!!!)

Θα ήθελα πολύ κάποια στιγμή να μπω δοκιμαστικά σε πίστα (πχ θα με βόλευε αυτή στα Μέγαρα) αλλά ξέρω ότι θα πρέπει να έχω ολόσωμη δερμάτινη στολή! Κι εγώ βεβαίως ΔΕΝ έχω!

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

:smokin:


3576

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
02/08/2004, 16:28
ksino1100


Θα ήθελα πολύ κάποια στιγμή να μπω δοκιμαστικά σε πίστα (πχ θα με βόλευε αυτή στα Μέγαρα) αλλά ξέρω ότι θα πρέπει να έχω ολόσωμη δερμάτινη στολή! Κι εγώ βεβαίως ΔΕΝ έχω!

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?


----------------------------------------------------------------------------------

υπαρχουν μαζαζια που νηκιαζεις. εδω στην αθηνα υπαρχουν 2-3. σε διαφημιστηκα μεσα σε περιοδηκα μοτοσηκλετας θα βρης τηλεφωνα..

BOMBIERE
02/08/2004, 16:58
ελα τις 25 του μηνος στο ραντεβου αν μπορεις και θα σου λιθουν ολες οι αποριες



25/8? ΠΟΥ?

sas
02/08/2004, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από BOMBIERE
ελα τις 25 του μηνος στο ραντεβου αν μπορεις και θα σου λιθουν ολες οι αποριες



25/8? ΠΟΥ?

Πέρασε φίλε μου...πέρασε 25/7 ήταν.

Next time;)

jp929rr
12/08/2004, 15:10
Αφού συζητάμε για τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας καλό είναι να χρησιμοποιούμε τον όρο counter-steer ή σε απλή μετάφραση "κόντρα στρίψιμο"? ¨) και αυτό διότι τα γυροσκοπικά φαινόμενα αν και συμβάλλουν, έχει αποδειχθεί ότι αποτελούν μικρό μέρος - δεν είναι δηλαδή η κύρια παράμετρος. Αν και οι μοτοσυκλέτες υπήρχαν για το μεγαλύτερο μέρος του αιώνα οδηγούνταν διαισθητικά και μόνο την δεκαετία του 1960 κάποιοι Ιάπωνες μηχανικοί (Honda αν θυμάμαι καλά) εισήγαγαν τον όρο δημόσια σε συνέδριο - μέχρι τότε το φαινόμενο δεν ήτο κατανοητό ούτε από τους σχεδιαστές μοτοσυκλετών πόσο μάλλον τους οδηγούς των.

Η ανάλυση της δυναμικής συμπεριφοράς μοτοσυκλέτας σε στροφή είναι αρκετά περίπλοκη αλλά για λόγους απλοποίησης μπορούμε να πούμε ότι με την στροφή του τιμονιού προς την αντίθετη κατέυθυνση από την στροφή δημιουργείται μια μικρή στροφή που εκτρέπει την μοτοσυκλέτα από την ισορροπία της και αυτή γέρνει προς το εσωτερικό της στροφής. Όμως επειδή η δύναμη αντίδρασης του εδάφους δεν είναι επάνω στο επίπεδο της μοτοσυκλέτας λόγω της γωνίας κάστερ και του trail δημιουργείται μια ροπή στο μπροστινό σύστημα η οποία το στριβει προς το εσωτερικό της στροφής ισορροπώντας την μοτοσυκλέτα και αρχίζοντας το στρίψιμο.

Τα γυροσκοπικά φαινόμενα στον μπροστινό τροχό έχουν το ίδιο αποτέλεσμα (και κάνουν την μοτοσυκλέτα να γείρει, και φέρουν τον τροχό προς το εσωτερικό) αλλά είναι σημαντικά μικρότερα (ιδίως στις μικρές ταχύτητες). Τα γυροσκοπικά φαινόμενα παίζουν σημαντικό ρόλο στην σταθερότητα της μοτοσυκλέτας - κυρίως από τον πίσω τροχό που είναι και βαρύτερος. Το counter-steer λοιπόν λειτουργεί για τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας και στις χαμηλές ταχύτητες απλώς ίσως λειτουργεί παραπάνω από ότι περιμένουμε όταν το εφαρμόζουμε στην αρχή και μπορεί να μας τρομάξει αλλά με την εξάσκηση και την συνειδητή εφαρμογή δίνει πολύ γρήγορο και ακριβές έλεγχο της μοτοσυκλέτας.

Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ COUNTER- STEERING ΗΤΑΝ ΣΧΕΔΟΝ Η ΕΠΑΝΑΚΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ (ΟΔΗΓΟΥΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΜΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΠΡΙΝ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΩ)

Αυτά... Καλά χιλιόμετρα παιδιά και καλά μαθήματα με την ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ ο οποίος τόσο πρόθυμα μοιράζεται την γνώση από τα CSS.

idi
12/08/2004, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp929rr
Αφού συζητάμε για τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας καλό είναι να χρησιμοποιούμε τον όρο counter-steer ή σε απλή μετάφραση "κόντρα στρίψιμο"? ¨) και αυτό διότι τα γυροσκοπικά φαινόμενα αν και συμβάλλουν, έχει αποδειχθεί ότι αποτελούν μικρό μέρος - δεν είναι δηλαδή η κύρια παράμετρος. Αν και οι μοτοσυκλέτες υπήρχαν για το μεγαλύτερο μέρος του αιώνα οδηγούνταν διαισθητικά και μόνο την δεκαετία του 1960 κάποιοι Ιάπωνες μηχανικοί (Honda αν θυμάμαι καλά) εισήγαγαν τον όρο δημόσια σε συνέδριο - μέχρι τότε το φαινόμενο δεν ήτο κατανοητό ούτε από τους σχεδιαστές μοτοσυκλετών πόσο μάλλον τους οδηγούς των.

Η ανάλυση της δυναμικής συμπεριφοράς μοτοσυκλέτας σε στροφή είναι αρκετά περίπλοκη αλλά για λόγους απλοποίησης μπορούμε να πούμε ότι με την στροφή του τιμονιού προς την αντίθετη κατέυθυνση από την στροφή δημιουργείται μια μικρή στροφή που εκτρέπει την μοτοσυκλέτα από την ισορροπία της και αυτή γέρνει προς το εσωτερικό της στροφής. Όμως επειδή η δύναμη αντίδρασης του εδάφους δεν είναι επάνω στο επίπεδο της μοτοσυκλέτας λόγω της γωνίας κάστερ και του trail δημιουργείται μια ροπή στο μπροστινό σύστημα η οποία το στριβει προς το εσωτερικό της στροφής ισορροπώντας την μοτοσυκλέτα και αρχίζοντας το στρίψιμο.

Τα γυροσκοπικά φαινόμενα στον μπροστινό τροχό έχουν το ίδιο αποτέλεσμα (και κάνουν την μοτοσυκλέτα να γείρει, και φέρουν τον τροχό προς το εσωτερικό) αλλά είναι σημαντικά μικρότερα (ιδίως στις μικρές ταχύτητες). Τα γυροσκοπικά φαινόμενα παίζουν σημαντικό ρόλο στην σταθερότητα της μοτοσυκλέτας - κυρίως από τον πίσω τροχό που είναι και βαρύτερος. Το counter-steer λοιπόν λειτουργεί για τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας και στις χαμηλές ταχύτητες απλώς ίσως λειτουργεί παραπάνω από ότι περιμένουμε όταν το εφαρμόζουμε στην αρχή και μπορεί να μας τρομάξει αλλά με την εξάσκηση και την συνειδητή εφαρμογή δίνει πολύ γρήγορο και ακριβές έλεγχο της μοτοσυκλέτας.

Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ COUNTER- STEERING ΗΤΑΝ ΣΧΕΔΟΝ Η ΕΠΑΝΑΚΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ (ΟΔΗΓΟΥΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΜΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΠΡΙΝ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΩ)

Αυτά... Καλά χιλιόμετρα παιδιά και καλά μαθήματα με την ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ ο οποίος τόσο πρόθυμα μοιράζεται την γνώση από τα CSS.

Thanks φιλε και θα χαιρομασταν να σε δουμε απο κοντα να συζητησουμε γυρω απο το θεμα.

καλοσηρθες

:wave2:

jp929rr
13/08/2004, 10:52
Γράφω σχετικά αραιά αλλά έχω γράψει και άλλες φορές. Έχω μιλήσει με την ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ από κοντά όταν η λέσχη μου συναντήθηκε με εσάς σε βόλτα στην Επίδαυρο και ελπίζω να συναντηθούμε ξανά σύντομα - ας πούμε βλέποντας τον Rossi στην Ακράτα (είμαι στην Πάτρα).

Βιβλία για την οδήγηση μοτοσυκλέτας είναι σπάνια αλλά καλά είναι του Keith Code (και τα μόνα από όσο ξέρω που ασχολούνται σε βάθος με το θέμα της γρήγορης και αγωνιστικής κυρίως οδήγησης). Επίσης είχα βρει ένα Ιταλικό Πανεπιστήμιο που έκανε μελέτες σχετικά με το counter steering και μέτραγε ροπές στο τιμόνι, επιταχύνσεις, κτλ - πολύ ενδιαφέρον. Αν το ξαναβρώ μετά το format που έκανα θα το κολλήσω.

IKE
11/12/2004, 00:52
Επίσης είχα βρει ένα Ιταλικό Πανεπιστήμιο που έκανε μελέτες σχετικά με το counter steering και μέτραγε ροπές στο τιμόνι, επιταχύνσεις, κτλ - πολύ ενδιαφέρον.

Padova University (http://pdmec4.mecc.unipd.it/~cos/DINAMOTO/indexmoto.html)

sakisgreece
16/12/2004, 13:16
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΕΣ!!
ΑΠΟ ΑΠΛΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΡΩΤΑΩ.
ΒΡΙΣΚΟΣΑΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ Η ΤΑ ΛΕΤΕ
ΜΕΣΩ ΝΕΤ?
ΑΝ ΣΥΝΑΝΤΙΕΣΤΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.
ΦΙΛΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΣΑΚΗΣ

idi
16/12/2004, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisgreece
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΕΣ!!
ΑΠΟ ΑΠΛΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΡΩΤΑΩ.
ΒΡΙΣΚΟΣΑΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ Η ΤΑ ΛΕΤΕ
ΜΕΣΩ ΝΕΤ?
ΑΝ ΣΥΝΑΝΤΙΕΣΤΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.
ΦΙΛΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΣΑΚΗΣ

στο ΔΕΛΕΑΡ καφε ( www.delearcafe.gr ) καθε Δευτερα κατα τις 20:00

κοιτα και εδω:
http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=5

idi
29/06/2005, 00:06
http://www.vf750fd.com/blurbs/countercode.html


μιστερ Keith Code χαζ σποκεν - ουγκ

micmic
19/07/2005, 22:57
Νομίζω ότι έχω παρατηρήσει πολύ κόσμο να εφαρμόζει κάτι σαν counter steering, και μάλιστα σε συνθήκες ψιλο-πανικού, αλλά προφανώς... κατά λάθος!

Αναφέρομαι σε περιπτώσεις που κάποιος π.χ. περνάει ανάμεσα από μπλοκαρισμένα αυτοκίνητα όταν ξαφνικά κάποιο αυτοκίνητο στα δεξιά του πάει να βγει απότομα αριστερά, χωρίς να έχει προσέξει τη μηχανή: Η ενστικτώδης αντίδραση του μοτοσυκλετιστή είναι πολλές φορές να ρίξει το βάρος του απότομα αριστερά, αλλά επειδή αυτό γίνεται ενστικτωδώς, ταυτόχρονα τραβάει ασυναίσθητα το τιμόνι από δεξιά, αυτό βέβαια στρίβει δεξιά και φυσικά η μηχανή πλαγιάζει αριστερά. Μέχρι τότε ο μοτοσυκλετιστής έχει ψιλοσυνέλθει από την έκπληξη και ευθυγραμμίζεται, ισιώνει το τιμόνι, και καταφέρνει να αποφύγει το αυτοκίνητο εφαρμόζοντας "κάτι σαν" counter-steering χωρίς να το ξέρει :eek:

Haga
27/09/2005, 20:58
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
[B]Μπορεις να πας στην πιστα αφου παρεις τηλ. για να δεις ποτε ειναι ελευθερη για μοτο (εχει ξεχωριστα ωραρια για moto - auto).
Θα πρεπει επισης να πληρωσεις γυρω στα 30€

Τα μεγαρα ανοιγουν μονο σε track day για μοτο δεν την ανοιγουν συχνα τους εχω παρει παρα πολλα τηλεφωνα για αυτοκινητα ειναι σχεδον καθε μερα ανοιχτη !!!
τηλ :2296 083111

AFTER
27/09/2005, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Haga
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
[B]Μπορεις να πας στην πιστα αφου παρεις τηλ. για να δεις ποτε ειναι ελευθερη για μοτο (εχει ξεχωριστα ωραρια για moto - auto).
Θα πρεπει επισης να πληρωσεις γυρω στα 30€

Τα μεγαρα ανοιγουν μονο σε track day για μοτο δεν την ανοιγουν συχνα τους εχω παρει παρα πολλα τηλεφωνα για αυτοκινητα ειναι σχεδον καθε μερα ανοιχτη !!!
τηλ :2296 083111

Μα ποσοι αυτοκινηταδες πηγαινουν πια?
Ειναι περισσοτεροι δηλαδη οι ερασιτεχνες απο τους μοτοσυκλετιστες?

Nikoskazer2000
28/09/2005, 00:56
ΓΑΜΩ ΤΑ ΚΟΥΤΙΑ!!! :a016::a2:

jpsplus
04/04/2006, 14:48
ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΥΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ, ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΛΠ.
http://www.msgroup.org/TIP048.html

γεροπιτσιρικος
05/04/2006, 15:37
Παιδία τσεκάρετε το παρακάτω site. Έχει λεπτομέριες για αυτόν τον τρόπο.

Από τότε που το διάβασα, έχει αλλάξει η ζωή μου.

http://www.flamesonmytank.co.za/ride.htm
http://www.flamesonmytank.co.za/ride.htm#Steering

kostisthegreek
25/05/2006, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από γεροπιτσιρικος
Παιδία τσεκάρετε το παρακάτω site. Έχει λεπτομέριες για αυτόν τον τρόπο.

Από τότε που το διάβασα, έχει αλλάξει η ζωή μου.

http://www.flamesonmytank.co.za/ride.htm
http://www.flamesonmytank.co.za/ride.htm#Steering



Καμια περιληπτική μετάφραση κανείς για όσους είμαστε ''ατσίδες'' στα αγγλικά????

xastoukopsaro
04/06/2006, 02:25
ερωτηση.... μαλλον οχι ερωτηση αλλα παρατηρηση.... εγω αυτο περι γυροσκοπικης οδηγησης το εκανα ακομα και με το ποδηλατο. ποτε δεν στριβεις το τιμονι.,....πιεζει προσ τα κατω το τιμονι προς εκει που θες να πας. οταν πιτσιρικαδες κατεβαιναμε το σκιστο στο αιγαλαιο και καναμε κοντρα πιοσ θα ακουμπησει το πεταλι χωρις να πεσει δεν ξεραμε ουτε απο γυρωσκοπικη οδηγηση αλλα ουτε και απο τεχνικες... (ακομα απορω πως δεν φυγαμε καπια μερα να παμε στα θυμαρακια)... Η οταν πας χωρις χερια με το ποδηλατο και θες να στριψεις τι κανεις???? σφιγκεις τα μπουτια κια σπροχνεις το "οχημα " προς εκει που θες να πας. Ειναι ακριβως το ιδιο αλλα στην μηχανη βαζεις και δυναμη με το χερι.Κατα την γνωμη μου ειναι ολα θεμα υπομονης και εμπειριας. κανεις δεν μαθαινει να οδηγει με εγχειριδιο...

Α ρε τι τρελος bmxακιας που ημουν!!!!

anf125
14/06/2006, 22:57
Παραλλαγή του θέματος:

Αν η στροφή είναι κατηφορική είναι σωστό να ανοίξουμε το γκάζι μέσα στη στροφή ή θα πάμε για βρούβες; Μήπως κατά κάποιο τρόπο η κατηφορική κλίση υποκαθιστά το άνοιγμα του γκαζιού (επομένως δε χρειάζεται κι άλλο γκάζι); Αν είναι πολύ κατηφορική η στροφή μήπως χρειάζεται και λίγο φρένο για να τη βγάλουμε σωστά και με ασφάλεια;

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
15/06/2006, 07:49
και στην κατηφορικη στροφη μπενουμε με σταθερα επιταχηνομενο το γκαζι απλα οπως μας ειπε ο εκπεδευτης μας οταν η στροφη ειναι κατηφορικη μιωνουμε την ταχητητα εισοδου τοσο ωστε να μπορουμε να εχουμε σταθερα επιταχηνομενο το γκαζι κατα ολλη την διαρκια της στροφης για να εχουμε την επιθημητη μεταφορα φορτιου στον πισο τροχο

kostisthegreek
15/06/2006, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Παραλλαγή του θέματος:

Αν η στροφή είναι κατηφορική είναι σωστό να ανοίξουμε το γκάζι μέσα στη στροφή ή θα πάμε για βρούβες; Μήπως κατά κάποιο τρόπο η κατηφορική κλίση υποκαθιστά το άνοιγμα του γκαζιού (επομένως δε χρειάζεται κι άλλο γκάζι); Αν είναι πολύ κατηφορική η στροφή μήπως χρειάζεται και λίγο φρένο για να τη βγάλουμε σωστά και με ασφάλεια;

Σε κατηφορικές και απότομες στροφές αφού έχω κόψει μπαίνω με πατημένο συμπλέκτη και σταθερό φρένο. Στην έξοδο αφήνω φρένο, συμπλέκτη γκαζάκι και συνεχίζω. Γλυτώνω τουλάχιστον ένα κατέβασμα που σημαίνει λιγότερος χρόνος και λιγότερη φθορά της μηχανής. Πολύ αποτελεσματικό σε επαρχιακό δίκτυο.

sniper
15/06/2006, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Σε κατηφορικές και απότομες στροφές αφού έχω κόψει μπαίνω με πατημένο συμπλέκτη και σταθερό φρένο. Στην έξοδο αφήνω φρένο, συμπλέκτη γκαζάκι και συνεχίζω. Γλυτώνω τουλάχιστον ένα κατέβασμα που σημαίνει λιγότερος χρόνος και λιγότερη φθορά της μηχανής. Πολύ αποτελεσματικό σε επαρχιακό δίκτυο.

με τόσο φόρτισμα στο μπροστινό κινδυνεύεις να το χάσεις αν μπεις με περισσότερα από αυτό που μπορεί να σε κρατήσει ο δρόμος....

γλυτώνεις κατέβασμα; τι σημαίνει γλυτώνω; :confused:

και φθορά μηχανής και λιγότερος χρόνος;

σόρρυ αλλά μπαινεις εντελώς λάθος....

Μέσα στην στροφή δεν ακουμπάμε συμπλέκτη (άσε που ξεπατώνεις τους δίσκους του συμπλέκτη οπότε φθείρεις την μηχανή:uplate:.....

και η μηχανή σου μέχρι να ανοίξεις το γκάζι δεν ειναι σε κατάσταση ισορροπίας....

kostisthegreek
15/06/2006, 22:20
Συγνώμη αλλά σε απότομες κατηφορικές στροφές επαρχιακού δικτύου με πόσα χιλιόμετρα μπαίνετε?
Εξάλου είπα "αφού έχω κόψει και με σταθερό φρένο".

sniper
15/06/2006, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Συγνώμη αλλά σε απότομες κατηφορικές στροφές επαρχιακού δικτύου με πόσα χιλιόμετρα μπαίνετε?
Εξάλου είπα "αφού έχω κόψει και με σταθερό φρένο".

εξαρτάται την στροφή, την ασφαλτο κλπ.....

αυτό το σταθερό φρένο τα χαλάει όλα.....
σταθερά επιταχυνόμενο (απαλά) ή απλά σταθερό γκάζι χρειάζεται..... όχι φρένο.... φρένα στην ευθεία.... εκεί που η μηχανή έχει την μεγαλυτερη προσφυση... :winka:

εκτός κι αν απότομες εννοείς με κλίση πάνω απο 15%.... τότε.... κατέβαίνεις κάτω και την πας με τα χέρια :D

kostisthegreek
15/06/2006, 22:24
Και τα δύο δευτερόλεπτα πατημένου συμπλέκτη δε λιώνουν τους δίσκους περισσότερο από το κατέβασμα - ανέβασμα.

xastoukopsaro
16/06/2006, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Σε κατηφορικές και απότομες στροφές αφού έχω κόψει μπαίνω με πατημένο συμπλέκτη και σταθερό φρένο. Στην έξοδο αφήνω φρένο, συμπλέκτη γκαζάκι και συνεχίζω. Γλυτώνω τουλάχιστον ένα κατέβασμα που σημαίνει λιγότερος χρόνος και λιγότερη φθορά της μηχανής. Πολύ αποτελεσματικό σε επαρχιακό δίκτυο.

εγω θα διαφωνησω οριζοντιως καθετως πλαγιως και οπως αλλιως γινεται....
με οτιδηποτε μεταφορικο μεσο υπαρχει πανω σε αυτον τον πλανυτη ποτε δεν πηγαινουμε με συμπλεκτη και αυτο για ενα απλο λογο.
Το οχημα ειναι σαν βαρκα χωρις πανι στο πελαγος... και αφηνοντας τις ρομαντικες μεταφορες να προσπαθησω να το εξηγησω διαφορετικα

Οταν κατι κινειται εχει μια κινητικη ενεργια και μια αδρανεια, η αυτο που λεγαν οι παπουδες μας εχει παρει φορα.
οταν συ μπαινεις στην στροφη αυτη η "φόρα" τινει να σε στειλει για γρουβες και να σε βγαλει απο την στροφη. (φυγοκεντρος)
Αυτη την δυναμη που σε πεταει εξω θες να την νικησεις αυτο το κανεις : με τις τριβες των φρενων και το μηχανικο φρενο την μειωνεις... και με το πλαγιασμα την νικας τελειως οποτε δεν πας για γρουβες. Αν για καπιο λογο σε νικησει αυτη βγαζεις σπιθες με το πιγουνι (δεν ξερω αν υπαρχει ο ορος μηχανικο φρενο στα ελληνικα επλιζω να γινομαι κατανοητος)
Αν εσυ πατας συπλεκτη, δεν εχεις μηχανικο φρενο που σημαινει οτι στιριζεσαι μονο στα φρενα σου, με οτι κινδυνο αυτο μπορει να αποτελει (ζεσταμα, καταποντηση, μπλοκαριμσοα κλπ κλπ).
Τωρα οταν εσυ εισαι στην στροφη και εισαι με συμπλεκτη σημαινει οτι οι δυναμεις που σου καθοριζουν την συνολικη σου ταχυτητα προερχονταιι απο αυτην την φυγοκεντρη δυναμη και μονο. Εσυ δεν εχεις τροπο να την καθορισεις η απλα να την εχεις υπο ελεγχο γαιτι απλα ο πισω τροχος σου παει σαν ροδα ποδηλατου. οπου τον πανε παει. και οτι ταχυτητα του "πουν" (ο δρομος) κολουθει... δεν εχει απο μονος του μια ταχυτητα και "επιβαλλει" στον δρομο να την ακολουθησει.
Οποτε πηγαινει σαν αβουλο προβατο στην στροφη-σφαγη
Οταν εννοω ταχυτητα εννοω και διευθυνση και φορά (κατευθυνση)..

προσπαθησα να μιλησω με ορους καθημερινους για να μην μιλαω μονο μοιυ και τα καταλαβαινω και μονος μου, ελπιζω να εγινα κατανοητος...:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

xastoukopsaro
16/06/2006, 11:02
και κατι αλλο..... το σημαντικο δεν ειναι να μπεις γρηγορα και να μην χαλασεις τα αναλοσιμα υλικα της μηχανης αλλα να μπεις και να βγεις χωρις να φυγεις:nono: :nono: :nono: :nono:

PortisHead
16/06/2006, 11:30
Χωρις να έχω μπορέσει να διαβάσω όλα τα προηγούμενα posts,να κάνω και γω την ερώτηση μου.

Ξερω,εχω ακούσει και πιστεύω όλους όσους μου λενε πως: τα φρένα μες τη στροφή ειναι κατι πολυ επικύνδυνο και οτι μπορει να οδηγήσει σε χασιμο του μπροστινού και τελικα σε πτώση.

Επειδή ουτε ειδικός ειμαι ουτε εχω πάει σε κανενα Riding School εγω προσωπικα,οσες φορές εχω μπει σε μια αγνωστη στροφή με περισσότερα απ' όσα με επαιρνε.....εκοψα μαλακά το γκαζι....και αρχισα να χαιδευω προοδευτικα το φρενο...να χαιδεύω....οχι να πλακωθώ στα φρένα.
Οχι μονο δεν έπεσα...αλλα γλύτωσα πολλές φορές εξοδους απο στροφές καταυτον τον τρόπο.

Μηπως τελικα ο κανονας "Οχι φρενα στη στροφη" αναφέρεται σε φρεναρίσματα πανικου μεσα στη στροφή και μόνον ???

Α και κατι ακομα...απο οδηγό SuperMotard....ακουσα το εξής:
Εγω μπαίνω με φρένα μέχρι την κορυφή της στροφής....κλεινω τη γραμμή και μετα επιταχύνω.....

Για διαφωτίστε με please....

sniper
16/06/2006, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Χωρις να έχω μπορέσει να διαβάσω όλα τα προηγούμενα posts,να κάνω και γω την ερώτηση μου.

Ξερω,εχω ακούσει και πιστεύω όλους όσους μου λενε πως: τα φρένα μες τη στροφή ειναι κατι πολυ επικύνδυνο και οτι μπορει να οδηγήσει σε χασιμο του μπροστινού και τελικα σε πτώση.

Επειδή ουτε ειδικός ειμαι ουτε εχω πάει σε κανενα Riding School εγω προσωπικα,οσες φορές εχω μπει σε μια αγνωστη στροφή με περισσότερα απ' όσα με επαιρνε.....εκοψα μαλακά το γκαζι....και αρχισα να χαιδευω προοδευτικα το φρενο...να χαιδεύω....οχι να πλακωθώ στα φρένα.
Οχι μονο δεν έπεσα...αλλα γλύτωσα πολλές φορές εξοδους απο στροφές καταυτον τον τρόπο.

Μηπως τελικα ο κανονας "Οχι φρενα στη στροφη" αναφέρεται σε φρεναρίσματα πανικου μεσα στη στροφή και μόνον ???

Α και κατι ακομα...απο οδηγό SuperMotard....ακουσα το εξής:
Εγω μπαίνω με φρένα μέχρι την κορυφή της στροφής....κλεινω τη γραμμή και μετα επιταχύνω.....

Για διαφωτίστε με please....

Για τα μοταρντ τι να σου πω... ιδέα δεν έχω αλλά απο αυτά που βλέπω αδηγιούνται εντελώς διαφορετικά....

Για τα υπόλοιπα... αν πατήσεις φρένα μέσα στην στροφή ....

η μηχανή έχει μοιρασμένο το βάρος της (οι στρητ) 55-45 και θες να το διατηρείς αυτό και όταν στρίβεις.... ΔΕΝ θες να φορτίσει τον μπροστινό τροχό παραπάνω απο αυτό που αντέχει γιατί δεν του αρέσει και θα το χάσεις και θα πέσεις.... για να γίνει όμως αυτό θα πρέπει:
α. η κλίση σου να ειναι μεγάλη και να πατήσεις φρένο
β. όχι πολύ κλίση αλλά να τσαρουχώσεις τα φρένα

και στις 2 παραπάνω περιπτώσεις θα ανοιξει η τροχιά σου εκτός κι αν όταν πατάς φρένο εφαρμόζεις γυσροσκοπικό βίαια (αντε τώρα να εξασκηθείς με αυτό χωρίς να τα κάνεις πάνω σου κάθε φορά)....

Σε οδήγηση δρόμου το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να μην φτάνεις στα όρια τα ΔΙΚΑ σου ή του ΔΡΟΜΟΥ...(για την μηχανή δεν μιλάμε - δεν τα φτάνουν και πολύ)

σε πίστα αλλάζουν τα δεδομένα... εκεί κάνεις ότι θες απο τα παραπάνω - εξάλλου γι αυτό μπαίνεις εκεί....

xtzanos
16/06/2006, 13:02
Μπαινεις σε μια στροφη με περισσοτερα χιλιομετρα( εστω χ) απο οτι συνηθως.

Το μηχανακι σου μπορει να στριψει με αυτα τα χιλιομετρα (μεσα στα μετρα του λογικου, γνωριζοντας και εχοντας εμπιστοσυνη στις ικανοτητες σου)

Σε περιπτωση που αποφασισεις να φρεναρεις το μηχανακι θα εχει την ταση να σηκωθει και θα αρχισεις να φευγεις ευθεια.
Αναλογα το ποσο οριακα μπηκες ή θα προλαβεις να ψιλοφρεναρεις και να ψιλοστριψεις, αρα το γλιτωνεις
ή θα φυγεις ευθεια (ενω αν εστριβες με σταθερο ή σταθερα επιταχυνομενο γκαζι κλπ κλπ το μηχανακι σου δεν θα σε προδιδε... σκεψου οτι καποιος πχ αξωνιζομενος μπορει να στριψει με πιο γρηγορα απο σενα με το ιδιο μηχανακι)

PortisHead
16/06/2006, 13:15
xtzanos

Σε περιπτωση που αποφασισεις να φρεναρεις το μηχανακι θα εχει την ταση να σηκωθει και θα αρχισεις να φευγεις ευθεια.

Ναι αυτο το έχω παρατηρήσει...αλλα και πάλι καλυτερα να σηκωθει και να εκμεταλευτείς ολο το πλατος της στροφής,παρα να πέσεις απο το υπερβολικο πλάγιασμα.

xtzanos

σκεψου οτι καποιος πχ αξωνιζομενος μπορει να στριψει με πιο γρηγορα απο σενα με το ιδιο μηχανακι)
Σε αυτό εχεις απόλυτο δικιο...δεν το ειχα σκεφτει ετσι.
:beer:

KaTaNaS
16/06/2006, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead


Μηπως τελικα ο κανονας "Οχι φρενα στη στροφη" αναφέρεται σε φρεναρίσματα πανικου μεσα στη στροφή και μόνον ???

Α και κατι ακομα...απο οδηγό SuperMotard....ακουσα το εξής:
Εγω μπαίνω με φρένα μέχρι την κορυφή της στροφής....κλεινω τη γραμμή και μετα επιταχύνω.....

Για διαφωτίστε με please....


γειά χαρά...

ο κανόνας "όχι φρένα στη στροφή" δεν πάυει να ισχύει ποτέ!


το ιδανικό είναι να έχεις απο πρίν ρυθμίση την ταχύτητα κίνησης της μοτοσυκλέτας ώστε κατα τη διάρκεια της στροφής απλά να ανοίγεις σταθερά και σχετικά ήπια το γκάζι,

ώστε να φορτήζεις πρισσότερο τον πίσω τροχό που έχει μεγαλύτερα περιθώρια πρόσφυσης.


σε περίπτωση πού βγαίνουμε (όπως δυστηχώς πολύ συχνά συμβάινει) απο την ιδανική κατάσταση

και έιτε μπαίνουμε με περισσότερα φρένα στη στροφή , έιτε έχει κολλήσει το μάτι στην μπάρα ή στο χαλίκι στην άκρη του δρόμου

-1ον ξεκολλήστε το μάτι απο εκεί, και κατευθύνεται όλο το κεφάλι προς την έξοδο της στροφής

ανθυποβάλεται τον εαυτό σας να κοιτάει προς την 'εξοδο και όχι προς τα εκεί που κατευθέινεται η μοτο

2ον- πλαγιάστε τη μότο και άλλο και χουφτώστε το γκάζι΄λίγο ακόμα!

ξεχάστε το μπροστά φρένο


-3ον κάτι που συνηθίζεται στο χώμα, και πιάνει και στην ασφαλτο (είναι και επίκαιρη η σύγκριση) πατάμε ελαφρά το πίσω φρένο

μαζεύει και άλλο τη τροχιά της μότο, επίσης σταθεροποιεί την μότο και τα πεξίματα του ψαλιδιού!


ΠΡΟΣΟΧΗ θέλει να μην παρακάνουμε με το φρένο- για αυτό καλό ειναι να συνηθίσουμε στην καθημερινή χρήση να χρησιμοποιούμε το πίσω φρένο, για να αποκτήσουμε την άισθηση του ανα πάσα στιγμή!



πάνω στη στροφή το λοιπόν μπορούμε να έχουμε ανοιγόμενο γκάζι και να χαιδέυουμε το πίσω φρένο


ένα τιπάκι που βρήκα τυχαία και πραγματικά δουλεέυει είναι

να βάλετε πίσω τακάκια απο υλικό ή εταιρεία που σφυρίζει τκατα το φρενάρισμα

συνηθως είναι εκνευριστικό στα μπροστά φρένα, πίσω όμως είναι καλό, διότη φθάνει το τσίριγα στα αυτιά μέα απο το κράνος και γνωρίζεις το μέτρο της δύναμης που ασκέις στο ποδόφρενο!


παιδιά, κάνετε προπόνηση κάθε μέρα με τη μοτο σας


βελτιωθείται συνεχώς, μη μένετε στάσιμοι,


ψάχνεστε συνεχώς!

:wave2:

anco
16/06/2006, 20:08
Απλα καντε CSS και θα λυθουν ολα τα ερωτηματικα.

KaTaNaS
16/06/2006, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Απλα καντε CSS και θα λυθουν ολα τα ερωτηματικα.

Ρε Ανδρέα, απλά δεν έχουν όλοι τα λεφτά και την άνεση να κάνουν τα CSS


ας προσπαθήσουμε να βοηθιόμαστε εδώ μέσα...

sniper
16/06/2006, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Ρε Ανδρέα, απλά δεν έχουν όλοι τα λεφτά και την άνεση να κάνουν τα CSS


ας προσπαθήσουμε να βοηθιόμαστε εδώ μέσα...

δίνουμε όμως 600Ε για κράνος και τουλάχιστον 5000 για μηχανή αλλά δεν έχουμε 200Ε για ένα μάθημα; :confused:

KaTaNaS
16/06/2006, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
...απο οδηγό SuperMotard....ακουσα το εξής:
Εγω μπαίνω με φρένα μέχρι την κορυφή της στροφής....κλεινω τη γραμμή και μετα επιταχύνω.....

Για διαφωτίστε με please....


η ΣΜ οδήγηση είναι πράγματι διαφορετική!


ειναι κάτι ενδιάμεσο της στρητ οδήγησης και του ΜΧ!


στα ΣΜ κατευθυνόμενος σε μια στροφή με μεγάλη ταχύτητα

κόβεις τα πολλά χιλιόμετρα με φρενάρισμα και όρθιο το μηχανάκι


μπαίνοντας στην στροφή διατηρείς τη μότο όρθια, κατεβάζεις 2 ή 3 ταχύτητες και αποσυμπλεξάρεις σιγά σιγά διατηρώντας μια ισσοροπία στη μανετα στο σημείο που αποσυμπλέκει

και συνοδεύεις με λίγο πίσω φρένο για να διατηρεί το συρσιμο του πίσω τροχού πιό ομαλό

καθώς και αρκετό μπροστινό για να

συμπιέσεις το εμπρός αμορτισέρ και μαζί με το βάρος του σωματος που έχεις τοποθετήσει σχεδόν κυριολεκτικά καβάλα στο ντεπόζιτο (όσο πιό μπροστά γίνεται) να ελαφρύνεις τον πίσω , για να σέρνεται (πλαγιολισθεί) πιό ελεύθερα!

ο τροχός χάνει πρόσφυση και ντριφτάρει, δίνεις με γυροσκοπικό (σε δεξιά στροφή στρίβεις αριστερά) κλήση στη μότο, ο πίσω τροχός έρχεται συνεχώς πίο μπροστά δίνοντας στη μοτο μια θέση σχεδόν κάθετη στη πορεία της με τα μούτρα της να κοιτάνε την έξοδο.


εκέι δίνεις γκάζι , πατάς με δύναμη τον εξωτερικό μαρσπιέ, το εσωτερικό πόδι τεντωμένο δεξιά στο ύψος του τροχού

το σώμα όσο το δυνατόν πιο έξω και χαμηλά προς την εσωτερική της στροφής.


αν είναι πολύ σφιχτό το στροφιλίκι ρίχνεις το μηχανάκι και αφήνεις το κορμό του σωματος πιό όρθιο!


τώρα αν έχεις εμπειρία και μπείς σε πίστα με μοτο που εχει δυναμη και μονοδρομο συμπλέκτη


σίγουρα θα καταφέρεις να "κλέψεις" λίγη τεχνη απο ΣΜ και να μπείς πιό γρήγορα και θεαματικά στη στροφή με πλαγιολίσθηση!


για αυτό και επιμένω πώς δεν υπάρχουν οδηγηση στρητ- οδηγηση ΣΜ -οδηγηση εντούρο


απο όλα μπορείς μόνο να πάρεις και να βελτιωθείς , κατανοώντας όλο και περισσότερο την δυναμική της μότο και τις τεχνικές διευθέτησης της!

KaTaNaS
16/06/2006, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
δίνουμε όμως 600Ε για κράνος και τουλάχιστον 5000 για μηχανή αλλά δεν έχουμε 200Ε για ένα μάθημα; :confused:


αφου ξερεις ρε Νικο, οι καιροι ειναι δύσκολοι...


δώσε απο δώ 50 δώσε απο κεί 50


πάρε δέρμα πάνω κάτω για να μπορέσεις να κάνεις μάθημα


τουλάχιστον μέχρι να καταφέρει κανείς να μπεί για μάθημα ας πάρει μια γεύση.


εγώ όποτε γνωρίζω κάποιον μοτοσυκλετιστή, τον ρωτάω"εσύ πώς στρίβεις; με γυροσκοπικό;"


και δυστηχώς οι περισσότεροι αν όχι όλοι (μιλάμε για άτομα εκτός φόρουμ και ιδιαίτερης πληροφόρησης) με κοιτούν περίεργα και ρωτάνε τι έιναι αυτό!


ας μην απομονώνουμε το λοιπόν τη γνώση σε μαθήματα κερδοσκοπικού χαρακτήρα!

sniper
16/06/2006, 23:32
δεν διαφωνώ.... αλλά απο εδώ μέσα λιγα μαθαίνεις και ίσως και στραβά....

ίσως κάποιος φίλος που τα έχει κάνει να σου δείξει μέσα στην πίστα....

marios8
16/06/2006, 23:34
Nα κανω και εγω μια ερωτηση. Ειχα και στριτ μηχανη και on-off. Ta peri στριτ τα γνωριζω καλα και εχω διαβασει πολλα (θεση σωματος, γυροσκοπικο κτλ.) Εκτος δρομου στηριχτηκα σε συμβουλες απο αλλα παιδια και δικες μου παρατηρησεις. Οταν οδηγας στο χωμα (ορθιος εννοειται ) για να στριψεις παιζει μεγαλο ρολο το που ριχνεις το βαρος (στον ενα ή στον αλλο μασπιε). Θα ηθελα να ρωτησω αν στις στριτ παιζει ρολο το ποσο δυνατα πατας το μασπιε ή αν κανω λαθος σε κατι στο χωμα. Ευχαριστω:beer: :wave2:

KaTaNaS
17/06/2006, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Οταν οδηγας στο χωμα (ορθιος εννοειται ) για να στριψεις παιζει μεγαλο ρολο το που ριχνεις το βαρος (στον ενα ή στον αλλο μασπιε). Θα ηθελα να ρωτησω αν στις στριτ παιζει ρολο το ποσο δυνατα πατας το μασπιε ή αν κανω λαθος σε κατι στο χωμα. Ευχαριστω:beer: :wave2:



στο χώμα όπως και στην άσφαλτο


μπορείς να στρίψεις τη μοτοσυκλέτα

με άμεσο γυροσκοπικό (ασκώντας δύναμη στα γκρίπ)


ή με την πίεση του ανάλογου μαρσπιέ (στην ουσία είναι έμμεσο γυροσκοπικό)

(ό Θάνος σε άλλο πόστ το έχει αναλύσει - στην ουσία πατώντας το μαρσπιέ δίνουμε μια μικρή κλίση στη μότο, "σπάει" το τιμόνι απο την ευθεία θέση και ασκεί στην ουσία γυροσκοπικό μόνο του και δίνει επιπλέον κλίση στη μότο)


το λοιπόν, άρα στο χωμα στρίβουμε με γυροσκοπικό - ακόμα και όταν είμαστε όρθιοι!


η σωστή οδήγηση σε χώμα όταν έιμαστε όρθιοι είναι

λυγισμένα λίγο τα γόνατα

προσπαθούμε να ισοοροπήσουμε το σώμα μας όρθιο στα μαρσπιέ και απλά ΑΚΟΥΜΠΑΜΕ στο τιμόνι και δε στηριζόμαστε...

με λίγη δύναμη στο τιμόνι (δεξιόστροφα στρίβει αριστερά η μότο)

δίνουμε κλίση στη μοτοσυκλέτα

παράλληλα διαβάζουμε τον δρόμο (την χωμάτινη διαδρομή) συνεχώς , και ανάλογα με τις συνθήκες πιέζουμε έιτε τον εσωτερικό μαρσπιέ έιτε τον εξωτερικό!

όταν θέλουμε κατα τη διάρκεια μιας στροφής ή ακομα και σε ευθεία να μη χάσουμε πρόσφυση πιέζουμε το μαρσπιέ που είναι απο την εξωτερική μεριά της στροφής ή τον πάνω μαρσπιέ (όταν η μοτο είναι υπο κλίση)


αν υπο άλλες συνθήκες θέλουμε να χάσουμε πρόσφυση, να τοποθετήσουμε τη μότο κάπως σε μια στροφή ή νεροφάγωμα πατάμε με δύναμη στον εσωτερικό (ή απο κάτω ) μαρσπιέ


οπότε δεν υπάρχει ένας κανόνας στο χώμα, τα πάντα ρέουν , σε κάθε μέτρο που διατρέχεται πρέπει κανέις να λαμβάνει πληροφορίες και να δρά αναλόγως!

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
17/06/2006, 07:24
Πιο είναι το βασικότερο σημείο της μότο που πρέπει να ξέρουμε τέλεια τον χειρισμό του για να έχουμε τον απόλυτο έλεγχο της μότο?
Το τιμόνι?
Το φρένο?
Το γκάζι?
Ο συμπλέκτης?
Οι ταχύτητες?
Τα μασπιε?
Κάτι άλλο?

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
17/06/2006, 07:24
λοιπων αυτο που μας κανει να κληνουμε το γκαζι ειναι ο φοβος για το αγνωστο. δεν γνωριζουμε αυτα που χρηαζομαστε να στριψουμε με ασφαλεια στην στροφη. αυτα ειναι.
1) το ποσο κληστη ειναι η στροφη.
2) την ταχητητα που πρεπει να εχουμε μεσα στην στροφη. 50? - 80?- 100? 20? κλπ.
3) την προσφηση του δρομου. ποσο κραταει δηλαδη.
4) την γραμμη που πρεπει να ακολοθησουμε κατα την στροφη. δηλαδη που αρχηζουμε να στριβουμε και την καμπυλη που θα διαγραψουμε μεσα στην στροφη.
5) τον περιβαλοντα χορο. αν εχει λακουβες, νερα, λαδια, κλπ.

ποσοι απο εμας και σε ποσες στροφες εχουμε αρχηση να σριβουμε και τελικα ανακαλυπτουμε οτι η στροφη δεν ειναι οπως νομιζαμε και ειπαμε τον δεσποτη παναγιωτη μεχρη να μπορεσουμε να φρεναρουμε η να αποφυγουμε το τρακαρισμα με το απεναντη διερχομενο αυτοκηνητο η την πτωση...
για να γνωρισης το αγνωστο μπορεις με εναν και μονο τροπο να αποκτησεις γνωσεις. το να πας σε καθε στροφη και να την επαναλαμβανεις μεχρη που να την μαθεις θα χρηαστης 100 χρονια για να μαθεις της στροφες της γητονια σου οποτε η επαναληψη δεν ειναι η λυση.
αυτο που πρεπει να πετηχεις ειναι φτανοντας στην στροφη να σου λεει η στροφη με την πρωτη ματια ειμαι ετσι πατας εδω και στρηβης με τοσα.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
17/06/2006, 07:25
Λοιπών ….
1) το πόσο κλειστή είναι η στροφή.

πλησιάζοντας σε μια στροφή από μακριά το πρώτο που αντιλαμβανόμαστε ασφαλώς είναι το αν είναι δεξιά η αριστερή η στροφή. Αυτό που πρέπει όμως να καταλάβουμε αμέσως είναι το πόσο κλειστή είναι η στροφή. Αυτό μας το λέει ο περιβόλων χώρος.
Αν έχει μπαριερα και βλέπουμε ότι μέχρι το <<σημείο εξαφάνισης 1*>> η μπαριερα στρίβει συμπεραίνουμε ότι η στροφή συνεχίζετε όποτε καταλαβαίνουμε ότι η στροφή είναι τουλάχιστον 90 μοιρών, αντίστοιχα αντιλαμβανόμαστε για μπαριερα μπορείς να υπάρχουν δέντρα η πρασινάδα , η ότι δυποτε που με την πρώτη ματιά θα μας δώσει πληροφόρηση για το πόσο κλειστή είναι η στροφή. Αν δούμε ότι η μπαριερα- δέντρα-χόρτα κλπ πριν το σημείο εξαφάνισης ισιώνουν σημαίνει ότι η στροφή είναι μικρότερη από 90 μοίρες και έτσι γίνονται πιο εύκολα τα πράγματα γιατί βλέπουμε το που τελιωνη η στροφή.

2) την πρόσφυση του δρόμου. πόσο κραταει δηλαδή.

Αυτό που μπορούμε να δούμε πλησιάζοντας την στροφή είναι αν ο δρόμος από φαρδύς που είναι μπροστά μας στην συνέχεια κατά την διάρκεια της στροφής λεπταίνει και πόσο.
Αν πριν το σημείο εξαφάνισης ο δρόμος είναι μια χοντρή γραμμή αυτό σημενη ότι έχει θετική κλήση και θα κρατήσει όσο λεπταίνει ο δρόμος και γίνετε γραμμή τόσο σημενη ότι η κλήση είναι όλο και προς το αρνητικό που σημενη μικρότερο κράτημα αν ο δρόμος φαίνετε μόνο τα χαλίκια στο εσωτερικό μέρος του και καθόλου ο ασφαλτοτάπητας σημενη ότι ο δρόμος έχει αρνητική κλήση και θα γλιστρήσει πολύ.


3) την γραμμή που πρέπει να ακολοθησουμε κατά την στροφή. δηλαδή που αρχίζουμε να στρίβουμε και την καμπύλη που θα διαγράψουμε μέσα στην στροφή.

Έχοντας αυτά τα 2 πρώτα στο μυαλό μας σχεδιάζουμε το πόσο θα γείρουμε την μοτο μας και το τι γραμμή θα ακολουθήσουμε στην στροφή.

4) την ταχύτητα που πρέπει να έχουμε μέσα στην στροφή. 50? - 80?- 100? 20? κλπ

Έχοντας τα 3 πρώτα στο μυαλό μας δηλαδή το πόσο κλειστή είναι η στροφή, το πόσο κραταει η στροφή, και το τι γραμμή θα ακολουθήσουμε και πόσο θα γείρουμε την μοτο μας ρυθμίζουμε την ταχύτητα εισόδου στην στροφή ώστε να μην μπούμε με πολλά αλλά ούτε και με λίγα.


5) τον περιβάλλοντα χώρο. αν έχει λακκούβες, νερά, λάδια, κλπ

Έχοντας τα παραπάνω στο μυαλό μας ελέγχουμε τον περιβάλλοντα χώρο για την κατάσταση του. Έχει λακκούβες? Έχει νερά? Έχει λάδια? Κλπ τουλάχιστον για όσο βλέπουμε.
Έχοντας αυτά τα 5 πράγματα στο μυαλό μας έχουμε φτάσει στην στροφή με το καλύτερο δυνατόν έλεγχο και μπαίνουμε με το 60% των δυνατοτήτων μας. Και αυτό γιατί δεν μπορούμε να ελέγξουμε 100% την στροφή. Αν πίσω από το σημείο εξαφάνισης δεν είναι κάποιο εμπόδιο. Αν δεν έχει λάδια, κλπ ΑΛΛΑ και το αν δεν είναι ΠΕΤΑΛΟ.
Για αυτό θα αναφερθούμε αργότερα το τι κάνουμε αν η στροφή που υπολογίσαμε για 90 μοιρών αποδεχτεί κατά την διάρκεια της στροφής και ενώ είμαστε πλαγιασμένοι είναι τελικά 180 μοιρών και το τι κάνουμε.
Για να μπορέσουμε να φτάσουμε να μπαίνουμε με το 60% των δυνατοτήτων μας θα πρέπει να κάνουμε πολλές ασκήσεις με το 20 η 30% των δυνατοτήτων μας και μέρα με την μέρα θα φτάσουμε στο 60 + % χωρίς να το καταλάβουμε και χωρίς να πέσουμε.

Το ότι οι εκπαιδευτές μας αντιμετώπιζαν σαν ανθρώπους που δεν ξέραμε να οδηγούμε ήταν μόνο και μόνο για να μας βάλουν να κινούμαστε με μεγάλο ποσοστό ασφαλείας. Και όταν αισθάνεσαι ασφαλής τότε μπορείς να συγκεντρωθείς στην άσκηση. Αν πας με την ταυτότητα στο στόμα τότε μαθηματικά αποδεδειγμένο θα τσακιστής.

Στα μαθήματα ο αντιλαμβανόμαστε όταν θα μπαίναμε να κάνουμε πρακτική το πρώτο σεζόν του πρώτου λεβελ μας είπε.
Θα μπείτε μέσα και θα κάνετε έναν γείρουμε στην πίστα με τον τρόπο που ξέρετε μέχρι τώρα να οδηγάτε και θα ξαναμπείτε στα πιτς. Στο σασμάν 4η ταχύτητα και δεν θα πατήσετε πουθενά φρένο.
Ου εντάξει κανένα πρόβλημα και χάχανα γελάκια κλπ.
Όταν ήταν να μπούμε ήμασταν κατακόκκινοι από την ανυπομονησία να μπούμε να κάνουμε την άσκηση, μετά τον πρώτο αναγνωριστικό γείρουμε 22 φαντάσματα άσπροι σαν το βαμβάκι από τον φόβος μας μπήκαμε στα πιτς.
Πως τα πήγατε? Είπε ο ΑΝΤΙ
Είπαμε τον δεσπότη Παναγιώτη από τον φόβος μας. Όλοι πήγαμε να πέσουμε 5-6 φορές στης 15 στροφές της πίστας.
Ωραία (????!!!!) τώρα θα μπείτε και θα κάνετε την άσκηση με το γκάζι…(θα το πούμε στην σηνεχεια0

Στο δεύτερο σεσιον ήταν αναγνώριση της στροφής. Αυτό που λέμε τώρα δηλαδή.
Μετά από 10 περίπου γύρους στην πίστα με 4η και χωρίς φρενάρουμε μάθαμε να κλίνουμε το γκάζι πιο πριν από την στροφή τόσο όσο να φτάσουμε στην στροφή με την ιδανική ταχύτητα εισόδου και να έχουμε αναγνώριση την κάθε στροφή η οποίες με μια ματιά που της ρίχναμε μας έλεγαν ΕΙΜΑΙ ΕΤΣΙ ΜΠΕΣ ΕΔΩ ΜΕ ΤΟΣΑ τα γόνατα έξυναν στην ασφαλτοτάπητας στης ίδιες στροφές που πριν λίγη ώρα είχαμε γίνει άσπροι από τον φόβος μας κινούμενοι με 0 χιλιόμετρα και τώρα οι εκπαιδευτές με 2-3 κουβέντες και με 1-2 υποδείξεις μας είχαν κάνει να πετάμε και να έχουμε τον απόλυτο έλεγχο

1* σημείο εξαφάνισης λέμε αυτό το σημείο που μας εμποδίζει στην στροφή να δούμε την στροφή κατά όλη την διάρκεια της αυτό μπορείς να είναι πχ σε μια δεξιά στροφή, τα δέντρα στην άκρη του δρόμου , η τα χώματα της πλαγιάς, η ένας μαντρότοιχος από αυλόγυρο, η ένα σπίτι κλπ. Το όποιο μας μιωνη την ορατότητα και δεν βλέπουμε το τελείωμα της στροφής.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
17/06/2006, 07:28
Απόλυτος έλεγχος του γκαζιού

Ένα από τα βασικότερα πράγματα που πρέπει να ξέρουμε είναι το γκαζι. Ο απόλυτος έλεγχος του γκαζιού μας δίνει την δυνατότητα να χειριζόμαστε την μοτο μας με ασφάλεια.
Έχουμε μια μοτο που κινείτε στην ευθεία. Η μοτο αυτή κατά την διάρκια της ευθείας πρέπει να είναι μπροστοβαρη. Και ο λόγος είναι απλός. Όσοι έχετε οδηγήσει μοτο εντουρο που έχουν πιο έντονο το πρόβλημα θα είδατε ότι με την μπαγαζιερα φορτωμένη πίσω η μοτο μετά από κάποια χιλιόμετρα αρχίζει και παρουσιάζει ταλαντώσεις ως προς τον διαμήκη της άξονα. δηλαδή ενώ κινούμαστε στην ευθεία αισθανόμαστε το τιμόνι να παίζει και το σώμα μας να κάνει δεξιά αριστερά. Αυτό οφείλετε στο ότι δεν έχει βάρος στο τιμόνι της. Ένα παράδειγμα είναι οι σουπερ σπορ μοτο που βάζουν τον οδηγό επάνω από το τιμόνι ώστε να έχει κατά την διάρκια της ευθείας κατά 60% το βάρος μπροστά και κατά 40% το βάρος πίσω. Αυτό κατά την διάρκια της ευθείας. Τι γίνετε όμως όταν φτάσουμε στην στροφή. Αν μπούμε και στρίψουμε με την μοτο μας να έχει το μεγαλύτερο φορτίο της μπροστά το λάστιχο δεν θα μπορέσει να ανταπεξερθη και θα γλιστρήσει. Πρέπει λοιπών να μεταφέρουμε το βάρος στον πίσω τροχό. Πως θα γίνει αυτό? Δεν μπορούμε με το που θα φτάσουμε στην στροφή να αρχίσουμε να ξηλώνουμε εξαρτήματα από μπροστά και να τα πάμε πίσω και μετά στην ευθείας να τα ξαναβάζουμε πίσω. Πως θα μεταφέρουμε λοιπών το βάρος?
Θα έχετε δη ότι όταν ξεκινάτε με πολύ γκαζι στο φανάρι ότι η μοτο έχει τάση να τραβήξει σούζα. Αυτό σημαίνει ότι δίνοντας γκαζι μεταφέραμε το βάρος από τον μπροστά τροχό προς τον πίσω και ο μπροστινός ελάφρωσε και αν επιμείνουμε θα σηκωθεί σούζα. Αυτό λοιπών θα κάνουμε και στην στροφή. Γέρνουμε την μοτο μας τόσο ώστε να αρχίσει να κατευθύνετε προς το σημείο που θέλουμε στο κέντρο της στροφής και μόλις πάρει την σωστή κλήση αρχίζουμε και επιταχύνουμε αυξάνοντας σταδιακά το γκάζι τόσο ώστε μέσα στην στροφή νε επιτύχουμε να φέρουμε σταδιακά στο κέντρο της στροφής που είναι και η μεγαλύτερη κλήση το βάρος στο επιθυμητό 40% εμπρός και 60% πίσω τώρα πια. Όσο πιο κοντά σε αυτά τα ποσοστά κατανομής φορτίου φέρουμε την μοτο τόσο καλύτερα και ασφαλέστερα θα στρίψουμε. Θα έχετε παρατηρήσει ότι άλλες οι μοτο υψηλών επιδόσεων έχουν τον πίσω τροχό μεγαλύτερο σε πάχος. Αυτό χριάζετε για δυο λόγους ο ένας είναι η διαχείριση της ισχύος και ο άλλος είναι ότι κατά την διάρκια της στροφής που η μοτο και ιδιαίτερα τα λάστιχα της δέχονται μεγάλες καταπονήσεις να αντέξει το πίσω λάστιχο να δεχτεί το φορτίο της μοτο χωρείς να γλιστρήσει. Κατά την διάκια της στροφής ΔΕΝ ΚΛΗΝΟΥΜΕ ΤΟ ΓΚΑΖΙ. Κρατάμε το γκάζι ΣΤΑΘΕΡΑ ΑΥΞΑΝΟΜΕΝΟ για να πετυχουμε σταθερά επιταχυνόμενη την μοτο μας κατά την διάρκια της στροφής, ΔΕΝ φρενάρουμε αλλά ούτε μειώνουμε το γκαζι. Πρέπει από την στιγμή που θα πάρει την επιθυμητή κλήση η μοτο να είναι σταθερά επιταχυνόμενο. Αν κλείσουμε το γκαζι η φρενάρουμε η οτιδήποτε κάνουμε που κόψει την επιταχυνόμενο ρυθμό της μοτο μας θα έχουμε απότομη μεταφορά φορτίου στον εμπρός τροχό ο όποιος θα γλιστρήσει και θα πέσουμε από μπροστινό. Αν δεν γλιστρήσει τότε η μεταφορά φορτιου θα κάνει την μοτο μας να σηκωθεί από την κλήση που έχει με αποτέλεσμα να ανοίξει η γραμμή μας και αν είναι αριστερή στροφή να βρεθούμε στην μπαριερα η στο χωράφι αν είναι δεξιά θα βρεθούμε στο αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας.
Όπως είπε ο εκπαιδευτής μας ο ΑΝΤΙ αν σε βάλουν να περάσεις μια χαράδρα και έχει ένα χοντρό σκηνή και ένα λεπτό από πιο θα πας να περάσεις? Όποτε γιατί να θέλεις να στηρίξεις το βάρος της μοτο σου στο μικρό λάστιχο? Όπως είπε ο αντί .Αν κατά την διάρκια της στροφής δεν μπορέσεις να πάρεις με μια γκαζιά την στροφή αλλά φρενάρεις η μυώσεις το γκαζι τότε μόλις τελειώσεις την στροφή σταμάτησε στην άκρη και σκέψου. Πρέπει να βρεις το τι λάθος έκανες γιατί στην επόμενη στροφή μπορεί να μην σταθείς τόσο τυχερός και να την πάθεις.

anf125
17/06/2006, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
δίνουμε όμως 600Ε για κράνος και τουλάχιστον 5000 για μηχανή αλλά δεν έχουμε 200Ε για ένα μάθημα; :confused:

Είσαι σίγουρος ότι όλοι δίνουν € 5.000 για μηχανή και € 600 για κράνος;

kostisthegreek
17/06/2006, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από xastoukopsaro


Τωρα οταν εσυ εισαι στην στροφη και εισαι με συμπλεκτη σημαινει οτι οι δυναμεις που σου καθοριζουν την συνολικη σου ταχυτητα προερχονταιι απο αυτην την φυγοκεντρη δυναμη και μονο. Εσυ δεν εχεις τροπο να την καθορισεις η απλα να την εχεις υπο ελεγχο γαιτι απλα ο πισω τροχος σου παει σαν ροδα ποδηλατου. οπου τον πανε παει. και οτι ταχυτητα του "πουν" (ο δρομος) κολουθει... δεν εχει απο μονος του μια ταχυτητα και "επιβαλλει" στον δρομο να την ακολουθησει.



Δεν ήθελα να γράψω μετά τα πολύ κατατοπιστικά ποστ του katana και του "γιαγιά αρκούδα" αλλά θα ρωτήσω κάτι για τα παραπάνω:
Το άφημα των φρένων δεν φορτίζει τον πίσω τροχό και δεν σου δίνει επιτάχυνση?
Κι αν χρειαστείς κι άλλο, το άφημα του συμπλέκτη και το γκαζάκι δεν θα σου το δώσουν?
Και να θυμήσω ότι αναφερόμουν σε πολύ κατηφορικές και απότομες στροφές επαρχιακού δικτύου (σα να κατεβαίνεις ζικ ζακ από βουνό) που οι ταχύτητες είναι χαμηλές.

ΙΠΠΕΑΣ
17/06/2006, 23:32
1000 ευχαριστώ σε όσα γράφεις Γιαγιά Αρκούδα !!

Τώρα κατάλαβα γιατί στις δύο πτώσεις που είχα στο παρελθόν, έχασα το μπροστινό. :lol:

Φυσικά φταίγανε τα λαστιχά μου κυρίως αλλά δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι σε μία στροφή η επιβράδυνση μπορεί να φορτίσει επικίνδυνα το μπροστινό με αποτέλεσμα να παρουσιαστεί απώλεια πρόσφυσης.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αυτό το κόλπο με το χέρι στο τεπόζιτο και το στρίψιμο προς την αντίθετη κατεύθυνση από αυτή που στρίβουμε το τιμόνι :hypnotize :rolleyes: :rolleyes: . Δεν πρόκειται να το εφαρμόσω αλλά θα ξαναδιαβάσω το κείμενο που έγραψες μήπως καταλάβω.

Απίστευτο είναι και αυτό που αναφέρθηκε για το τι επίπτωση έχει στην ευθεία η μεταφορά του φορτίου εμπρός και πίσω :ninja: . Πραγματικά η οδήγηση μοτοσυκλέτας είναι τέχνη. Μακάρι να περνούσανε όλοι οι οδηγοί από τέτοιες εκπαιδεύσεις πριν ανέβουν σε μηχανές.

KaTaNaS
18/06/2006, 04:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Σε κατηφορικές και απότομες στροφές αφού έχω κόψει μπαίνω με πατημένο συμπλέκτη και σταθερό φρένο.

τώρα το είδα!

μπαίνεις σωστά στη στροφή, με εξαίρεση ότι πατάς το συμπλέκτη...


τον συμπλέκτη τον πατάμε ΜΟΝΟ κατα την αλλαγή των ταχυτήτων.


ποτέ δε λύνουμε την μότο μας κρατώντας πατημένο το συμπλέκτη...


μπορεί να γίνει ανεξέλεγκτη η δυναμική της δίχως μια δύναμη (ο κινητήρας μέσω της αλυσίδας) να την κρατά δεμένη μέσω της πρόσφυσης στην 'άσφαλτο...



με μια ταχύτητα μέσα στο κιβώτιο - διαλέγεις κάθε φορά μια ανάλογα με την ταχύτητα εισόδου ωστε να μμηνν μουγκριζει πολύ ούτε να κρεμάει - απλά κάνεις ότι έκανες και πρίν!

nikos force
18/06/2006, 11:13
πρωτα πολλα να ξεκινησω λεγοντας οτι δεν αμφισβητω τιποτα απλα δε καταλαβαινω και οτι γραφω παρακατω ειναι μια προαπαθεια να κατανοησω...συνεχιζω λεγοντας οτι το παραδειγμα που αναφερει η αρκουδα στο πρωτο μυνημα δε μπορω να το κανω μαλλον λογω φοβου για σουπα...τα μονα παραδειγματα αντιθετα που εχω στο μυαλο μου τα οποια ισως να ξεφευγουν ειναι τα εξης...αναστροφη...στην αναστροφη στριβεις τιμονι δεξια πας δεξια αλλα απο την αλλη μερια ειναι το rolling burnout...στριβεις το τιμονι δεξια αλλα το μηχανακι ακολουθει αριστεροστροφη πορεια...μετα τα μπερμ στο ΜΧ...στριβεις το τροχο ωστε να σημαδευει εκει που θες να πας...εχεις στριψει το τιμονι δεξια,η ροδα κοιταειε δεξια ,θα πας δεξια...ειναι καποιο απο αυτα γυροσκοπικο?ερωτηση counter steering τι ονομαζουμε?

ΙΠΠΕΑΣ
18/06/2006, 16:02
Σήμερα επέστρεφα από τα Μεσόγια. Φρόντισα από πίσω να μην έρχονται αυτοκίνητα και πήγαινα με περίπου 60 Χ Α Ω σε μεγάλη ευθεία. Έπιασα το μπροστινό μέρος της σέλας με το αριστερό μου χέρι(Κρατώντας το ακίνητο). Μόνο με το δεξί χέρι κρατούσα το τιμόνι. Άρχισα, σιγά σιγά, να σπρώχνω με το δεξί μου χέρι το τιμόνι πρός την αριστερή πλευρά (2-3 μοίρες ΟΧΙ παραπάνω). Έμεινα άναυδος :eyepop: :a011: !!

Το μηχανάκι σιγά σιγά άρχιζε να φεύγει πρός τα δεξιά. Δεν έγερνα καθόλου το μηχανάκι αλλά αυτό πήγαινε δεξιά. Είναι αλήθεια ότι ο μπροστινός τροχός, την ώρα που έκανα την παραπάνω κίνηση, μου έκανε κάτι μικρά δαγκώματα.

Ένα είναι το σίγουρο, τα μηχανάκια είναι σαν τα γαϊδούρια αλλού τα τραβάς και αλλού σε πάνε !! :lol:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ <== :a20: :a19:

kostisthegreek
19/06/2006, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
τώρα το είδα!

μπαίνεις σωστά στη στροφή, με εξαίρεση ότι πατάς το συμπλέκτη...


τον συμπλέκτη τον πατάμε ΜΟΝΟ κατα την αλλαγή των ταχυτήτων.


ποτέ δε λύνουμε την μότο μας κρατώντας πατημένο το συμπλέκτη...


μπορεί να γίνει ανεξέλεγκτη η δυναμική της δίχως μια δύναμη (ο κινητήρας μέσω της αλυσίδας) να την κρατά δεμένη μέσω της πρόσφυσης στην 'άσφαλτο...



με μια ταχύτητα μέσα στο κιβώτιο - διαλέγεις κάθε φορά μια ανάλογα με την ταχύτητα εισόδου ωστε να μμηνν μουγκριζει πολύ ούτε να κρεμάει - απλά κάνεις ότι έκανες και πρίν!


Αν μπεις με μονοκύλινδρο ψεκαστό (όπως το strada) και λίγα χιλιόμετρα σε τέτοια στροφή ή θα κατεβάσεις "πρώτη" ή θα αρχίσει να σκορτσάρει και το πολύ πολύ να σβήσει κιόλας. Ολοι δουλεύουνε το συμλέκτη σε τέτοια φάση.
Βέβαια με ένα πολυκύλινδρο αλλάζουν τα πράγματα και είναι όπως πολύ σωστά τα γράφεις.

KaTaNaS
19/06/2006, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Αν μπεις με μονοκύλινδρο ψεκαστό (όπως το strada) και λίγα χιλιόμετρα σε τέτοια στροφή ή θα κατεβάσεις "πρώτη" ή θα αρχίσει να σκορτσάρει και το πολύ πολύ να σβήσει κιόλας. Ολοι δουλεύουνε το συμλέκτη σε τέτοια φάση.
Βέβαια με ένα πολυκύλινδρο αλλάζουν τα πράγματα και είναι όπως πολύ σωστά τα γράφεις.


απο τα δυο που λές να προτιμήσεις το κατέβασμα σε 1η ταχυτητα, να εχεις και μηχανοφρενο...


Τώρα αν είναι υπερβολικά κοντή η 1η σου... και πρέπει να μεινεις με 2η ταχύτητα ...πατινάρησε και τον συμπλέκτη παράλληλαμε με τα φρένα, έτσι το σκορτσάρισμα θα εξαφανισθεί...

οι δίσκοι δεν παθενουν τίποτα

δε μιλούσα παραπάνω για τετρακυλινδρο όπως και δήποτε, έχω ενα ΚΤΜ και κάνω τις ιδιες κινησεις!

τον συμπλέκτη να μην τον πατάς τέρμα και λύνεις τη μότο, είναι οτι χειρότερο μπορέις να κάνεις, πάτα τον μέχρι τη μέση της διάδρομης , εκέι που συμπλεξάρει και ισσορόπησε τους δισκους να γλυστρανε και να πιάνουν συγχρόνως!

:wave2:

πάντα όρθιοι:beer:

kostisthegreek
20/06/2006, 20:16
Τώρα συννενοηθήκαμε! Γιατί κόντεψα να τρελαθώ!



:beer:

Finrod
21/06/2006, 15:31
Γιαγια Αρκουδα, πολυ ωραια και σημαντικα αυτα που λες , αλλα τι γινεται σε περιπτωση που πανω στην στροφη πρεπει να κοψεις για οποιονδηποτε λογο; (πχ αργο αυτοκινητο). Νομιζω στο τελευταιο post αφησες να εννοηθει οτι θα ασχοληθεις με αυτο το θεμα σε επομενο post.
Εχω ακουσει οτι απαγορευεται το μπροστινο, απαγορευεται να κατεβασεις ταχυτητα, απογορευονται ολα. Και πως στο ρημαδι εγω θα γλυτωσω την στουκα με τον μπροστινο;
Αναμενουμε οδηγιες πλευσης...

kostisthegreek
21/06/2006, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Finrod
Γιαγια Αρκουδα, πολυ ωραια και σημαντικα αυτα που λες , αλλα τι γινεται σε περιπτωση που πανω στην στροφη πρεπει να κοψεις για οποιονδηποτε λογο; (πχ αργο αυτοκινητο). Νομιζω στο τελευταιο post αφησες να εννοηθει οτι θα ασχοληθεις με αυτο το θεμα σε επομενο post.
Εχω ακουσει οτι απαγορευεται το μπροστινο, απαγορευεται να κατεβασεις ταχυτητα, απογορευονται ολα. Και πως στο ρημαδι εγω θα γλυτωσω την στουκα με τον μπροστινο;
Αναμενουμε οδηγιες πλευσης...

Μέχρι να απαντήσει ο "γιαγιά αρκούδα" που είναι πολύ παραστατικός, λεπτομερής και γνώστης πάτα γλυκά γλυκά και προπαντός δίχως να μπλοκάρει το πίσω φρένο. Αν έχεις και πολλά χιλιόμετρα, κάνε και καμιά προσευχή.

xastoukopsaro
22/06/2006, 01:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Finrod
Γιαγια Αρκουδα, πολυ ωραια και σημαντικα αυτα που λες , αλλα τι γινεται σε περιπτωση που πανω στην στροφη πρεπει να κοψεις για οποιονδηποτε λογο; (πχ αργο αυτοκινητο). Νομιζω στο τελευταιο post αφησες να εννοηθει οτι θα ασχοληθεις με αυτο το θεμα σε επομενο post.
Εχω ακουσει οτι απαγορευεται το μπροστινο, απαγορευεται να κατεβασεις ταχυτητα, απογορευονται ολα. Και πως στο ρημαδι εγω θα γλυτωσω την στουκα με τον μπροστινο;
Αναμενουμε οδηγιες πλευσης...

εγω θα ελεγα να μην πηγαινεις τοσο κομματια στην στροφη ωστε να μην χρειαστει να το τσακισεις το φρενο.... και γλυκα γλυκα να το τσιμπησεις...

Να φανταζεσαι οτι απο την αλλη στην στροφη μπορει να ερχεται ενας τοσο κομματια οσο εσυ...

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
22/06/2006, 07:10
κατά τα λεγόμενα του εκπαιδευτή μας αντι όταν είσαι πλαγιασμένος στην στροφή η πρόσφυση των ελαστικών είναι μειωμένη δεν μπορούμε να φρενάρουμε λοιπών με την μότο πλαγιασμένη. αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να σηκώσουμε την μότο και να φρενάρουμε.
αν όμως σηκώσουμε την μότο θα φύγουμε ευθεία στο αντίθετο ρεύμα (αν είμαστε σε δεξιά στροφή) η θα βγούμε από τον δρόμο (αν είμαστε σε αριστερή στροφή). τι πρέπει να κάνουμε.
αυτό που θα σας πω όταν το έλεγε ο αντίθετο τον κοιτούσαμε με τα μάτια πεταμένα έξω σκεφτόμενοι (τι λέει ο άνθρωπος για τον ροσσι μας πέρασε?) αυτό μπορούν να σας το βεβαιώσουν και τα παΐδια εδω μέσα που έκαναν την άσκηση με το CSS.
λοιπών.
είμαστε σε δεξιά στροφή και στο απεξ βλέπουμε ότι υπάρχει εμπόδιο και πρέπει να σταματήσουμε. για να μπούμε στην δεξιά στροφή είχαμε κάνει σπρώξιμο στο δεξιό γκριπ στιγμιαίο τόσο ώστε η μότο να πάρει την επιθυμητή κλήση και στην συνέχεια ανοίξαμε το γκάζι για να σταματήσουμε την μότο να περνη άλλη κλήση και με σταθερά επιταχυνόμενο το γκάζι αρχίσαμε να στρίβουμε.
τώρα για να σηκώσουμε την μότο μας αν προσπαθήσουμε να σηκώσουμε την μότο και το σώμα μας μαζί 1) θέλουμε χρόνο = απόσταση που δεν έχουμε και 2) αν σηκωθούμε μαζί με την μότο κλίνοντας το γκάζι η φρενάροντας την ώρα που η μότο ήταν όρθια η μότο μας από την φυγόκεντρο και το βάρος της θα προσπαθήσει να πέσει από την άλλη νομίζοντας ότι είναι εσακι και κάνουμε ελιγμό. αυτό που κάνουμε .
με το που αντιληφτούμε τον κίνδυνο σε δεξιά στροφή πατάμε με το αριστερό μας χέρι το αριστερό γκριπ του τιμονιού και το κρατάμε πατημένο (ενώ στο γυροσκοπικό το πατούσαμε στιγμιαία) ενώ ταυτόχρονα μειώνουμε το γκάζι μέχρι που να εστανθουμε την μότο μας να έχει σηκωθεί αρκετά και πατάμε μαλακά χωρείς να μπλοκάρουμε τα φρένα μας.
ΠΡΟΣΟΧΗ κατά την ενέργεια μας αυτήν ΔΕΝ επιτρέπουμε το σώμα μας να ανέβη με την μότο αλλά αντιθέτως γέρνουμε το σώμα στο εσωτερικό της στροφής για να <<παίξει>> τον ρόλο του αντίβαρου ώστε να μην επιτρέψει την μότο μας να εκτραπεί από της άλλη μεριά σαν να είμαστε σε εσακι.
με αυτόν τον τρόπο και έχοντας το κέντρο βάρους μας εσωτερικά της στροφής H μότο συνεχίζει να κάνει την αρχική καμπύλη σε μικρότερη ακτίνα αλλά λόγο του ότι κάτω από τα πόδια μας η μότο είναι όρθια ενώ εμείς είμαστε κρεμασμένη έξω από την μότο στο εσωτερικό της στροφής έχουμε πετυχη να μην εκτραπεί η μότο να έχουμε την επιθυμητή πρόσφυση στον δρόμο για να φρενάρουμε. και με την περιφερική μας όραση να ψάχνουμε να βρούμε σημείο διαφυγής από το εμπόδιο.
ο λόγος που αναφέρω ότι δεν πρέπει να φρενάρουμε μπλοκάροντας τα φρένα πιστεύω ότι είναι κατανοητός.
1) με μπλοκαρισμένα φρένα η πρόσφυση πάει περίπατο...
2) με μπλοκαρισμένα φρένα δεν μπορούμε να ελέγξουμε το τιμόνι ώστε όταν εντοπίσουμε σημείο διαφυγής να κατευθύνουμε την μότο εκεί και να κάνουμε τους απαιτούμενους ελιγμούς.
την ώρα που θα κλίνουμε το γκάζι δεν πρέπει αν το κάνουμε απότομα γιατί θα έχουμε απότομη μεταφορά φορτίου από πίσω που το θέλαμε κατά την διάρκεια της στροφής μπροστά με αποτέλεσμα να χάσουμε το μπροστινό μας και να πέσουμε από λοου σαιτ. θα έχετε δη ότι έστω και με μικρή κλήση αν φρενάρετε μέσα στην στροφή η μότο θα σηκωθεί και θα πάει προς το εξωτερικό μέρος της στροφής. αυτό μπορείτε να το αποφύγετε μόνο βάζοντας βάρος με το σώμα μας προς το εσωτερικό μέρος της στροφής σαν αντίβαρου.
ξέρω ότι φαίνετε δύσκολο αλλά για να γίνει προσπαθήστε να το κάνετε σε ένα έρημο μέρος με λίγα χιλιόμετρα και όσο το καταφέρνετε περισσότερο ανεβάστε ελάχιστα τα χιλιόμετρα. βασικό είναι το αίσθημα της ασφάλειας σας κατά την άσκηση δεν πρέπει να πέφτει κάτω από το 70-80% όσο μεγαλύτερη ασφάλεια αισθάνεστε τόσο πιο εύκολα κάνετε την άσκηση και τόσο πιο εύκολα την αφομοιώνετε. καλύτερα της ασκήσεις να της κάνετε με 20 χλμ. και με 100% ασφάλειας και αν την κάνετε 100 φορές παρά με 50 χλμ και με το αίσθημα ασφάλειας στο 50%
με την επανάληψη θα αφομοιώσετε το πως πρέπει να ενεργείτε και όταν στο μυαλό έχει χαραχτεί ότι σε μια τέτοια κατάσταση πρέπει να ενεργήσει έτσι. έτσι θα κάνει όταν (ποτέ μην συμβεί) βρεθείτε σε δύσκολη θέση. και δεν είναι απαραίτητο να είναι αυτοκίνητο μπορείτε να είναι ένα πηγάδι επάνω στην στροφή που ασφαλώς δεν πρέπει να πέσουμε μέσα. το να τσαρουχωσουμε τα φρένα που κάνουμε αντανακλαστικά είναι ότι χειρότερο ενώ άμα έχετε αφομοιώσει την άσκηση που σας λέω αντανακλαστικά θα ενεργήσετε σωστά.
αυτό που σας γράφω είναι ότι μας έμαθαν στο CSS και πολλοί εδω μέσα θα σας πουν ότι αυτά που τους έμαθαν και όταν τα άκουγαν τους φενωντουσαν ότι δεν γίνονται. τελικά και τα έκαναν και σε πολλές περιπτώσεις τους βοήθησαν στην στραβή.
περιμενω σε οτι μπορω να βωηθησω.
με χαροποιοι το οτι και αλλοι που εχουν κανει το CSS αρχησαν να γραφουν εδω μεσα βωηθωντας τους συνανθροπους μας. αλοστε οπως ειχα πει καποτε η γνωση ειναι κατι που πρεπει να το μηραζεσε
τοτε εχει μεγαλητερη αξια αυτο που ξερεις...

road spirit
22/06/2006, 10:05
Κάτι ακόμα από το CSS, συμπληρωματικα προς όλα τα προηγούμενα. Kαλό είναι να θυμάστε και το εξής : αν σε μια στρόφή για κάποιο λόγο (μπήκα πολύ γρήγορα, κλείνει απότομα, εμπόδιο, ...) πρέπει να φρενάρω ενώ η μοτο έχει ΗΔΗ μεγάλη κλίση, τότε :
αν υπάρχει περιθώριο πρόσφυσης βάσει το οποίου πλακώνοντας φρένα η μοτο δεν θα χάσει μπροστινό, ε τότε υπάρχει και περιθώριο και για να δώσουμε μεγαλύτερη κλίση και άρα να μειώσουμε ακτίνα στροφής και άρα να την πάρουμε πιο κλειστή ή να μας φτάσει η ταχύτητα που (νομίζουμε) ότι είναι υψηλή κλπ. Με άλλα λόγια, σε καταστάσεις οριακές και υπο αμφιβολία συνθηκών, είναι προτιμότερο να πλαγιάσεις και άλλο παρα να φρενάρεις.

Φυσικά, το βασικό ερώτημα είναι : πως ξεπερνάς το ψυχολογικό όριο, και επιβάλεις στον εαυτό σου να πλαγιάσει κι' αλλο αντί να φρενάρει? προπόνηση, προπόνηση, προπόνηση

road spirit
22/06/2006, 10:11
Παράλειψη : αυτό ισχύει αν έχουμε να διαλέξουμε αποκλειστικά ανάμεσα στις δυο αυτές επιλογές.

Υπάρχει και η μέθοδος του hook turn, αλλα το αφήνω στη ΓΙΑΓΙΑΑΡΚΟΥΔΑ :D

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
22/06/2006, 11:57
να θημαστε μπενουμε σε στροφη και η γραμμη που διαλεξαμε μας βγαζη κατα το CSS ο καλυτερος τροπος για να κλησουμε την στροφη μας ειναι να βγαλουμε το σωμα προς την εσωτερικη μερια. για να αοιξουμε την γραμμη μας δηνουμε γκαζι.
οποτε κληνουμε την γραμμη μας γερνοντας το σωμα μεσα ανοιγουμε την γραμμη μας δηνοντας γκαζι. ποτε δεν κανουμε 2ρη φορα γυροσκοπικο μεσα στην στροφη.
και ποτε δεν ψαχνουμε τα ορια μας σε διμοσιους δρομμους η μη ελεγχομενους χωρους.
καλος οδηγος ειναι αυτος που παντα γυριζη σπιτη του το βραδυ...

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
22/06/2006, 12:02
7-cubed

Φυσικά, το βασικό ερώτημα είναι : πως ξεπερνάς το ψυχολογικό όριο, και επιβάλεις στον εαυτό σου να πλαγιάσει κι' αλλο αντί να φρενάρει? προπόνηση, προπόνηση, προπόνηση.
------------------------------------------------------------------------------------
και να προσθεσω οτι ηο κοσμος δεν φτιαχτηκε σε μια μερα μην νομιζετε οτι λογο του οτι βελτιοθηκατε γηνατε και ο ροσσι:beer:

sniper
22/06/2006, 13:30
Καλή η ανταλλαγή απόψεων και γνώσεων αλλά σε αυτό το ποστ τα έχουμε κάνει όλα αχταρμα.... απο το γυσροσκοπικό μέχρι το τι κάνεις σε περίπτωση χιονοστιβάδας....

kostisthegreek
22/06/2006, 19:56
Να τονίσω κάτι κι ας γίνω βαρετός:

Ο δρόμος δεν φτιάχτηκε μόνο για μας. Αν δεν υπάρχει ορατότητα στη στροφή κόψε και μόλις ανοίξει πάλι ο δρόμος έχεις όλα τα περιθώρια να ξανατσιτώσεις.

karamoto
21/02/2007, 15:47
Παρότι πέρασε καιρός πολύς από το τελευταίο post έχω μια παρατήρηση-ερώτηση να κάνω. :confused:

Δυστυχώς δεν έχω κάνει κάποιο μάθημα για να τα ξέρω ωραία και παιδαγωγικά αλλά όποιος εξασκεί το άθλημα του γυροσκοπικού συνειδητά (γιατί υποσυνείδητα όλοι το χρησιμοποιούν) ας δοκιμάσει το εξής: :a1:

Μπαίνοντας π.χ. σε δεξιά στροφή αντί να σπρώξει με το δεξί χέρι το τιμόνι μπροστά, ας το σπρώξει μπροστά και πάνω, έτσι ώστε η δύναμη που ασκεί στο τιμόνι να είναι κάθετη στον άξονα του λαιμού της μηχανής (δηλαδή σε γωνία ~25 μοίρες προς τα πάνω). :a24:

Τώρα θα μου πείτε ότι λέω το προφανές (δηλαδή ότι πρέπει κανείς να σπρώξει το τιμόνι προς τα εκεί που μπορεί να περιστραφεί τουτέστιν κάθετα στον άξονα του λαιμού) απλά στο Vstrom τουλάχιστον, έχει τεράστια διαφορά αν κάποιος συνειδητά σπρώξει λίγο σηκωτά από το να πει απλά σπρώχνω στην διεύθυνση που βολεύει τον καρπό μου να ασκήσει δύναμη. Μάλιστα σε μεγάλες ταχύτητες, που λόγω του 19άρη τροχού μπαίνει αργά, αν σπρώχνεις λίγο σηκωτά με το μέσα (ως προς την στροφή) χέρι και τραβάς αλλά και λίγο προς τα κάτω με το έξω παίρνει κλίση άμεσα.

Μήπως αυτή είναι η στάνταρ τεχνική και δεν το ξέρω εγώ? (Γιατί δεν το έχω βρεί πουθενά γραμμένο.)

Αν μπορεί κανείς ας δοκιμάσει να μου πει να ξέρω αν χρειάζομαι απλά μαθήματα ή ψυχολόγο.

Όπως λέγανε και στον στρατό:
Το γυροσκοπικό, το γυροσκοπικό
πολύ το αγαπώ το γυροσκοπικό.

Pepito
25/02/2007, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ

με το που αντιληφτούμε τον κίνδυνο σε δεξιά στροφή πατάμε με το αριστερό μας χέρι το αριστερό γκριπ του τιμονιού και το κρατάμε πατημένο (ενώ στο γυροσκοπικό το πατούσαμε στιγμιαία) ενώ ταυτόχρονα μειώνουμε το γκάζι μέχρι που να εστανθουμε την μότο μας να έχει σηκωθεί αρκετά και πατάμε μαλακά χωρείς να μπλοκάρουμε τα φρένα μας.
ΠΡΟΣΟΧΗ κατά την ενέργεια μας αυτήν ΔΕΝ επιτρέπουμε το σώμα μας να ανέβη με την μότο αλλά αντιθέτως γέρνουμε το σώμα στο εσωτερικό της στροφής για να <<παίξει>> τον ρόλο του αντίβαρου ώστε να μην επιτρέψει την μότο μας να εκτραπεί από της άλλη μεριά σαν να είμαστε σε εσακι.
με αυτόν τον τρόπο και έχοντας το κέντρο βάρους μας εσωτερικά της στροφής H μότο συνεχίζει να κάνει την αρχική καμπύλη σε μικρότερη ακτίνα αλλά λόγο του ότι κάτω από τα πόδια μας η μότο είναι όρθια ενώ εμείς είμαστε κρεμασμένη έξω από την μότο στο εσωτερικό της στροφής έχουμε πετυχη να μην εκτραπεί η μότο να έχουμε την επιθυμητή πρόσφυση στον δρόμο για να φρενάρουμε. και με την περιφερική μας όραση να ψάχνουμε να βρούμε σημείο διαφυγής από το εμπόδιο.
ξέρω ότι φαίνετε δύσκολο


αλοστε οπως ειχα πει καποτε η γνωση ειναι κατι που πρεπει να το μηραζεσε
τοτε εχει μεγαλητερη αξια αυτο που ξερεις... [/B]
Σχετικά με τον τρόπο αντιδρασης σε ξαφνικο εμποδιο...καταλαβα σωστα;(διορθωσε με αν ειμαι λαθος)εχουμε λοιπον,δεξια στροφη,αντιλαμβανομαι κινδυνο,παταω το αριστερο γκριπ,μειωνω γκαζι,(αν χρειαστει κι αλλο τσιμπαω φρενο απαλα),ριχνω ΚΙ ΑΛΛΟ σωμα εσωτερικα ΚΑΙ ΒΟΥΑΛΑ.Η μοτο ανοιγει ελαφρως τροχια και αποφευγω εμποδιο......ΣΩΣΤΑ;(μια παρατηρηση...παταω=σπρωχνω με το χερι το γκριπ προς τα κατω;ή μπροστα;)
Και σχετικα με το γυροσκοπικο...Πότε(σε ποιο σημειο) το εφαρμοζω αυτο το "αναποδο τιμονι";Οταν εχω τελειωσει με την υποθεση "φρενα";Αμεσως γυροσκοπικο και βουρ για ελεγχομενα ανοιγμα γκαζιου;Ειναι ετσι;
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΟΥ παραπανω,με την μεταδοση γνωσης.ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟΣ!!! :beer: :beer: :beer: μακαρι ολοι οι γνωριζοντες να μοιραζονταν εστω ενα απο αυτα που εμαθε ο καθενας με ολους τους αλλους.Πόσο καλυτερα θα ηταν τα πραγματα "εκει εξω"...Ποσο καλυτερα θα ηταν τα πραγματα αν η εκπαιδευση-γνωση της πίστας πηδουσε το φραχτη της πιστας και εβγαινε προς τα εξω...:smilea:

kostisthegreek
25/02/2007, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pepito
Σχετικά με τον τρόπο αντιδρασης σε ξαφνικο εμποδιο...καταλαβα σωστα;(διορθωσε με αν ειμαι λαθος)εχουμε λοιπον,δεξια στροφη,αντιλαμβανομαι κινδυνο,παταω το αριστερο γκριπ,μειωνω γκαζι,(αν χρειαστει κι αλλο τσιμπαω φρενο απαλα),ριχνω ΚΙ ΑΛΛΟ σωμα εσωτερικα ΚΑΙ ΒΟΥΑΛΑ.Η μοτο ανοιγει ελαφρως τροχια και αποφευγω εμποδιο......ΣΩΣΤΑ;(μια παρατηρηση...παταω=σπρωχνω με το χερι το γκριπ προς τα κατω;ή μπροστα;)
Και σχετικα με το γυροσκοπικο...Πότε(σε ποιο σημειο) το εφαρμοζω αυτο το "αναποδο τιμονι";Οταν εχω τελειωσει με την υποθεση "φρενα";Αμεσως γυροσκοπικο και βουρ για ελεγχομενα ανοιγμα γκαζιου;Ειναι ετσι;


Στο παράδειγμά σου σπρώχνεις το αριστερό γριπ για να σηκωθεί η μηχανή και να μπορέσεις να φρενάρεις. Αφού κόψεις ταχύτητα μπορείς να διαλέξεις και τροχιά για να αποφύγεις το εμπόδιο.
Για το γυροσκοπικό σωστός.

el_hymador
26/02/2007, 10:56
Aυτη την τεχνικη , την εφαρμοζω και σε περιπτωσεις μειωμενης προσφυσης σε στροφες...δεν μιλαω για γρηγορη οδηγηση μιλαω για στροφες -παγοδρομια μεσα στην πολη , με αρνητικες κλισεις - νερα - σαπουναδες κτλ...

Προτιμω να νομιζουν ολοι οτι το παιζω παγκοσμιος και να βγαζω το σωμα (τις περισσοτερες φορες απο κορμο και πανω) πολυ εξω κρατωντας την μηχανη οσο πιο καθετη γινεται αν και αυτο ακουγεται καπως αδοκιμο...να μην της δινω μεγαλη κλιση εν πασει περιπτωση....με αυτον τον τροπο μπορεις να κινηθεις κανονικα σε τετοιου ειδους δρομους και να εχεις μεγαλα περιθωρια προσφυσης.

g0ng
12/03/2007, 11:27
Δηλαδή για να καταλάβω είναι σαν να κάνουμε ανάποδη τιμονιά; (όχι δεν εχω κανει ποτε αλλα φανταζομαι πως γίνεται).

Έχω μια transalp 600 και πρσπάθησα σε κάποιες στροφές να το κάνω. Δεν επέμεινα πολύ καθώς τα λάστιχα μου είναι 3+ χρόνων και περιμένω να βρώ λεφτα για αλλαγη :blush:

Από το λίγο που δοκίμασα έχω την αίσθηση ότι κάνοντάς το η μηχανή τείνει να πλαγιάσει παραπάνω. σωστά;;;

(ελπίζω να μην είναι dead το topic)

b_bong12
12/03/2007, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από g0ng


Από το λίγο που δοκίμασα έχω την αίσθηση ότι κάνοντάς το η μηχανή τείνει να πλαγιάσει παραπάνω. σωστά;;;



Οχι παραπανω.Ουτε παρακατω.

Εφαρμοζοντας το 'αναποδο τιμονι' η μηχανη τεινει να πλαγιαζει .

Το ποσο θα πλαγιασει εξαρταται, εκτος της δυναμης με την οποια 8α σπρωξεις το τιμονι,απο παραγοντες οπως το γκαζι,την θεση του σωματος και αλλους.

karamoto
12/03/2007, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από g0ng
Δηλαδή για να καταλάβω είναι σαν να κάνουμε ανάποδη τιμονιά; (όχι δεν εχω κανει ποτε αλλα φανταζομαι πως γίνεται).

Έχω μια transalp 600 και πρσπάθησα σε κάποιες στροφές να το κάνω. Δεν επέμεινα πολύ καθώς τα λάστιχα μου είναι 3+ χρόνων και περιμένω να βρώ λεφτα για αλλαγη :blush:

Από το λίγο που δοκίμασα έχω την αίσθηση ότι κάνοντάς το η μηχανή τείνει να πλαγιάσει παραπάνω. σωστά;;;

(ελπίζω να μην είναι dead το topic)

Το καλύτερο τεστ που είχα κάνει όταν πρωτοπειραματίζόμουν ήταν σε φαρδύ άδειο δρόμο με καμία 70km/h να αφήσεις το ένα χέρι τελείως χαλαρό (ή ακόμα καλύτερα το σηκώνεις λίγο από το τιμόνι) και με το άλλο σπρώχνεις το τιμόνι να στρίψει προς την κατεύθυνση αντίθετα από εκεί που θες να πας. (το άλλο χέρι δεν ακουμπά γιατί συνήθως κοντράρει στο χέρι που σπρώχνει υποσυνείδητα)

Π.χ. για να γύρεις (στρίψεις) την μηχανή προς τα δεξιά, χαλαρώνεις τελείως το αριστερό χέρι και σπρώχνεις με το δεξί προς τα εμπρός. Όσο πιο δυνατά τόσο πιο γρήγορη η αλλαγή κλίσης. Μεταξύ μας έτσι και αλλιώς το κάνεις αλλά άμα το προπονείς συνειδητά θα στρίβεις με πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια και σιγουριά.

g0ng
12/03/2007, 12:24
ή ενναλακτικά με το αριστερό χέρι τραβάς ε;

Και φαντάζομαι δεν το κάνει τόσο δυνατά ώστε να δείς τη μπροστινή ρόδα να γυρνάει απο την αντίθετη κατεύθυνση!!

karamoto
12/03/2007, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από g0ng
ή ενναλακτικά με το αριστερό χέρι τραβάς ε;

Και φαντάζομαι δεν το κάνει τόσο δυνατά ώστε να δείς τη μπροστινή ρόδα να γυρνάει απο την αντίθετη κατεύθυνση!!

Πολύ καλά τα λες. Μάλιστα αν τραβάς με το άλλο δίνεις κλίση ακόμα πιο γρήγορα. Απλά στην αρχή ίσως δυσκολευτείς να συγχρονίσεις τα δύο χέρια.

Το στρίψιμο του τιμονιού δεν είναι ορατό. Στην πραγματικότητα αφού δώσεις κλίση στην μηχανή σπρώχνοντας, αφήνεις το τιμόνι όσο πιο χαλαρό γίνεται και αυτό θα ισορροπήσει στην θέση που πρέπει. Όταν γίνει αυτό το τιμόνι θα κοιτάει προς το εσωτερικό της στροφής. Όμως για να δώσεις την αρχική κλίση πρέπει να σπρώξεις ανάποδα όπως είπαμε.