PDA

View Full Version : ΔΕΙΚΤΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ



blueangel
25/01/2006, 11:53
Ρε παιδιά ξέρει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα να μπεί στο fazer (600 c.c του 2005) καποιο καντράν lcd διπλα στην κεντρική οθόνη που να μας δείχνει τι ταχύτητα έχουμε μέσα?
Κάποιες φορές είναι εξυπηρετικό...ξέρω ότι υπάρχουν κάποια στην αγορά αλλά δείχνουν ένδειξη βάσει των στροφών του κινητήρα...Αυτό όμως όπως ξέρετε δεν είναι πάντα αξιόπιστο...
Περιμένω σχόλια σας...

OldMan
25/01/2006, 11:57
:wave2: :wave2: :wave2:

Επειδή σε βλέπω να "τυρανιέσαι" αρκετό καιρό με την ένδειξη της ταχύτητας...

Δεν ξέρω πως και πόσο συνειδητά οδηγεί ο καθένας, αλλά...


Υπάρχει περίπτωση ποτέ να ΜΗΝ ξέρεις ΤΙ ταχύτητα έχεις στο σασμάν ???

KaTaNaS
25/01/2006, 12:03
σχόλιο πρώτο:

αντι να σκεφτεσαι τί λείπει απο το ολοκαίνουργιο μηχανάκι σου δε πάς να ξεβιδώσεις αυτά που σου είπανε μηπώς και τα καταφερεις να γλιτώσεις την express

:rotflmao: me δόση χιούμορ αυτό! :wave2:





σχόλιο δεύτερο:

δε χρειάζεται να εχεις καντραν που να σου διχνει την ταχυτητα, πλεον με την συνηθεια, μολις μαθεις την μοτοσυκλετα σου ( κατι μου λεει πώς δεν το έχεις κάνει ακομα! ) με την αισθηση της ταχυτητας και των κραδασμών (ή της λειτουργίας αν θέλεις) της μότο το πιάνεις!

επίσης με μια ματιά σε ταχύμετρο και στροφόμετρο, και λίγη σκέψη καταλαβαίνεις σε ποιά ταχύτητα βρίσκεσαι!



επίσης δεν ειναι απαραιτητο να ξερεις τι εχεις μέσα...

αρκει να νοιωθεις σωστα και να μην κρεμας τον κινητήρα!


πολλές φορές μου τυχαίνει να θέλω να κουμπώσω 5η ώσπου καταλαβαίνω (απο την άρνηση του λεβιέ ταχυτητων) πώς την έχω φορτώσει ήδη!


:wave2:

sotosfz6
27/01/2006, 11:08
το σκεφτομουν και εγω στην αρχη...αλλα μετα απο εναμιση χρονο και κατι βλεπω οτι ειναι περιττο....συνηθεια ειναι...

υπαρχει μια εταιρια που βαζει οχι μονο σε fazer αλλα και σε αλλα μηχανακια...το εχω δει και σε διαφημιστικο ελληνικο αλλα μου διαφευγει αυτη την στιγμη που το ειδα sorry:wave2:

kachius
27/01/2006, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS

επίσης με μια ματιά σε ταχύμετρο και στροφόμετρο, και λίγη σκέψη καταλαβαίνεις σε ποιά ταχύτητα βρίσκεσαι!

επίσης δεν ειναι απαραιτητο να ξερεις τι εχεις μέσα...

αρκει να νοιωθεις σωστα και να μην κρεμας τον κινητήρα!
:wave2:

Πραγματικά δε χρειάζεσαι ένδειξη.
Παραδόξως στο tdm πάντα ήξερα (θυμόμουν;)
ποια ταχύτητα έχω.
Τώρα με το cbr ούτε που με έχει απασχολήσει ποτέ!

Με στροφόμετρο/ταχύμετρο/αίσθηση καταλαβαίνεις
τι πρέπει να κάνεις (κατέβασμα/ανέβασμα/τίποτα!)


Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS

πολλές φορές μου τυχαίνει να θέλω να κουμπώσω 5η ώσπου καταλαβαίνω (απο την άρνηση του λεβιέ ταχυτητων) πώς την έχω φορτώσει ήδη!

Αφού το είχα για πέντε μέρες (το cbr) έμαθα
"τυχαία" από το manual ότι έχει 6 ταχύτητες!!!:eyepop:

Στην επόμενη καβάλα έκατσα και τις μέτρησα...
αλήθεια έλεγε...έξι έχει :rotflmao: