PDA

View Full Version : Ασφάλειες



sub_zero
26/01/2006, 13:13
Για δείτε και αυτό!!! (Προς αποκατάσταση της αλήθειας γιατι πολλα κουλά λεγονται...)


ΠPΟΣTIMΟ ΓIA ΟΣΟYΣ ΔEN KANΟYN ΔHΛΩΣH EΠEITA AΠΟ TPΟXAIΟ

Ο μεθυσμένος οδηγός θα αποζημιώνει και την ασφαλιστική!

ΔΗΜΗΤΡΑ ΣΚΟΥΦΟΥ



ΕΥΘΥΝΕΣ και προς τις ασφαλιστικές τους εταιρείες θα έχουν πλέον οι οδηγοί που προκαλούν ατυχήματα, εφόσον βρεθεί ότι οδηγούσαν υπό την επήρεια αλκοόλ ή τοξικών ουσιών ή υπερβαίνοντας το όριο ταχύτητας ακόμα και χωρίς δίπλωμα οδήγησης.

H διάταξη αυτή - που αποτελεί πάγια τακτική στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης - περιλαμβάνεται στο σχέδιο νόμου που δόθηκε χθες για δημόσια διαβούλευση από το υπουργείο Ανάπτυξης προς τους αρμόδιους φορείς. Σημειώνεται ότι η μέθη θα πρέπει να αποδεικνύεται από αλκοτέστ ή ιατρική εξέταση του οδηγού που έχει εμπλακεί σε ατύχημα.

Το νομοσχέδιο καθορίζει επίσης τη δυνατότητα επιβολής προστίμου από τα δικαστήρια σε όσους οδηγούς δεν υποβάλλουν δήλωση, ή δηλώνουν ψευδή στοιχεία έπειτα από πρόκληση ατυχήματος. Το σχέδιο νόμου επιχειρεί να αποσαφηνίσει το σημερινό νομοθετικό πλαίσιο, που έχει ως αποτέλεσμα σε αρκετές περιπτώσεις, ασφαλιστικές εταιρείες και ασφαλιζόμενοι να λύνουν τις διαφορές τους ενώπιον των δικαστηρίων. Παραμένει το δικαίωμα των θυμάτων από τροχαία ατυχήματα να αποζημιώνονται από τις ασφαλιστικές των υπαιτίων των τροχαίων, όμως στο εξής οι εταιρείες θα μπορούν να διεκδικούν τα χρήματα που έδωσαν, από τους οδηγούς.

Οι υπεύθυνοι για την πρόκληση τροχαίων υποχρεώνονται εντός οκτώ ημερών να υποβάλουν δήλωση στην εταιρεία. Επιπλέον, θα πρέπει να παρέχουν οποιαδήποτε πληροφορία, έγγραφο ή στοιχείο, διαφορετικά αν ο ασφαλιστής ή η εταιρεία προσφύγει στο δικαστήριο, αυτό θα μπορεί να επιβάλει στον ασφαλισμένο να αποζημιώσει την εταιρεία με ποσό έως και 2.000 ευρώ.

Αποσαφηνίζονται και ζητήματα ισχύος της ασφάλισης με τη μεταβίβαση του οχήματος, αλλά και από το πότε μπορεί να αρνηθεί η ασφαλιστική εταιρεία την αποζημίωση τρίτου, στην περίπτωση που έχει λυθεί η ασφάλιση με τον ασφαλισμένο της.






Ολόκληρο το σχέδιο νόμου στο

http://www.tanea.gr/docs/snasfal.pdf

adam_tsouk
26/01/2006, 13:38
Και τα παραθυράκια τι θα προβλέπουν άραγε...:rolleyes:


Καλή κίνηση πάντως....:beer:

sub_zero
26/01/2006, 14:25
Ποια παραθυρακια εννοείς???

Το μόνο που υπάρχει (και το έχω βιώσει πιστεψέ με...) είναι το θράσος τους και η άγνοιά μας... τίποτε άλλο...

Βασίζονται σε αυτήν (την άγνοιά μας) και το παίζουν τρελίτσα....μόλις δούν ότι ξέρεις (έμαθα αναγκαστικά) τότε κόβουν τουμπεκί ψιλοκομμένο....


Οσο για τις :beer: :beer: :beer: Thanx.... :smilea: :smilea:

cityfly
26/01/2006, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
Ποια παραθυρακια εννοείς???

Το μόνο που υπάρχει (και το έχω βιώσει πιστεψέ με...) είναι το θράσος τους και η άγνοιά μας... τίποτε άλλο...

Βασίζονται σε αυτήν (την άγνοιά μας) και το παίζουν τρελίτσα....μόλις δούν ότι ξέρεις (έμαθα αναγκαστικά) τότε κόβουν τουμπεκί ψιλοκομμένο....


Οσο για τις :beer: :beer: :beer: Thanx.... :smilea: :smilea:


ακριβώς έτσι

tifoefs
26/01/2006, 14:51
Παντως στην πληρωμη αποζημιωσης παντα το καθυστερουν κανα χρονο με διαφορες γραφεικρατικες μανουβρες.

π.χ. Στειλε μου τη μια μαρτυρια ! Στειλε μου την αλλη ! Βρες μαρτυρους ! Στειλε αντιγραφο απο δω η απο κει ! κ.λ.π. αρλουμπες για να περασει κανας χρονος να εχει σαπισει το οχημα και μετα να θες καινουργιο !!
Τακιμιασμενα τα εχουν με τις αντιπροσωπειες !!!

:ninja:

sub_zero
26/01/2006, 16:54
Η λύση είναι μία!!!!!

ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ....

Κλ@νουν μέντες όταν ακούνε κάτι τέτοιο.... (και κοστίζει ελάχιστα, 15-20 γιούργια το χρόνο)..


Οσοι έχουν, και την έχουν χρησιμοποιήσει ξέρουν... :winka:



Υ.Γ. ΔΕΝ είμαι ασφαλιστής... παθών είμαι....