PDA

View Full Version : ελατηρια για v strom 650



necromayhem
26/01/2006, 15:40
εχει ρωτησει κανεις για ελατηρια για το μπροστινο του v strom? της wp που ρωτησα εχουν 105 ευρω. τα εχει δοκιμασει κανεις? αξιζουν?

Bil
26/01/2006, 16:30
Εγώ έχω βάλει τις Hyperpro μαζί με λάδια Hyperpro και εργατικά 140 Ευρώ. Στην αρχή μετά από ανάγνωση σχετικών ποστ σε ξένα σάιτς :D ανέβασα και τα καλάμια 15 mm και άλλαξε πολύ η συμπεριφορά της μηχανής αλλά αφού πειραματίστηκα και με 10mm και 5 mm, τα ξαναγύρισα στις μαμάς τις ρυθμίσεις....Δεν είναι το Strom Bros ή CBR για να χρειάζεται να παίξεις με την γεωμετρία του μπροστινού !!!

Από εντυπώσεις : σαφώς πιο σκληρό μπροστινό (αυτό το θυμάμαι) αλλά επειδή τα άλλαξα πολύ νωρίς (στα 2000 χλμ περίπου ) δεν θυμάμαι πως ήταν πρίν η συμπεριφορά στις στροφές ή σε χώμα...

sinvag
26/01/2006, 21:39
γιατι τα αλλαξες τα ελατηρια¨?

necromayhem
27/01/2006, 17:54
AΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ? KAΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΠΕΙΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ?????????

THEOD
29/01/2006, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από necromayhem
AΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ? KAΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΠΕΙΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ?????????

Δεν έχω οδηγήσει στρώμα με αλλαγμένα ελατήρια, αυτό που μπορώ να πώ βάσει γενικότερης εμπειρίας είναι ότι το μηχανάκι δεν δείχνει να διαθέτει υπερβολικά μαλακά ελατήρια για να ωφεληθεί πολύ από την αλλαγή τους...

Γενικά μιλώντας, το στρώμα από πλευράς ελατηρίων-αμορτισέρ βρίσκεται σε ένα πολύ καλό επίπεδο από την μαμά του και τουλάχιστον όσο αυτά λειτουργούν καλά δεν φαίνεται να αξίζει το κόστος η αντικατάστασή τους....

thryleon
01/02/2006, 14:04
ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ WP ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΔΙΑ WP.ΣΑΦΩΣ EINAI ΠΟΙΟ ΣΚΛΗΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΚΑΙ ΣΑΜΑΡΑΚΙΑ .ΕΠΙΣΕΙΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΑ ΟΤΑΝ ΕΠΕΦΤΑ ΣΕ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΚΛΠ.ΑΞΙΖΕΙ!!!ΚΟΣΤΟΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΡΓΑΣΙΑ 140EURO.:wave2:

necromayhem
01/02/2006, 14:39
se poio magazi ta ebales?

thryleon
02/02/2006, 08:41
ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΑΧΑΡΝΩΝ 63 (ΜΟΥΝΤΑΤΟΣ) ΤΗΛ.2108238996.:beer:

Respect
26/04/2007, 21:18
Για WP στην αντιπροσωπεία μαζί με λάδια μου ζήτησαν 190€. Σε άλλο συνεργείο, αξιόλογο απ'ό,τι λένε οι φήμες αν και δε θυμάμαι το όνομα τώρα, για WP ή Ohlins 170€.

necromayhem
27/04/2007, 15:04
Σημερα ρωτησα στον Παπασταυρου στην Αχαρνων και μου ειπε WP με λαδια και τοποθετηση 140 ευρω. Μαλλον θα παω τη δευτερα να τα βαλω.

low__rider
27/06/2007, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από necromayhem
Σημερα ρωτησα στον Παπασταυρου στην Αχαρνων και μου ειπε WP με λαδια και τοποθετηση 140 ευρω. Μαλλον θα παω τη δευτερα να τα βαλω.

...τα εβαλες τελικα?? για πες αξιζει? εχει διαφορα?

city
28/06/2007, 20:50
Με ελατήρια και λάδια WP μπροστά που έβαλα πρόσφατα,η πρώτη διαφορά που κατάλαβα ήταν στα ...φρένα!
Και μόνο αυτό να ήταν πάλι μετανιώνω που δεν τα έβαλα νωρίτερα(βλ. 36000 πλέον) Επειδή η αλλάγη συνοδεύτηκε από κώνικο ρουλεμάν δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για το στρίψιμο\ελιγμό εντός πόλης.Ακόμα δεν δοκιμάστηκε σε στροφιλίκι εκτός.

Αυτό που θα προσπαθήσω να αντιμετωπίσω είναι ένα παίξιμο του τιμονιού αριστερά-δεξιά πάνω από τα 160 αμέσως μετά την τοποθέτηση τους.
Δεν ξέρω αν έχει σχέση.Θα μιλήσω και με το μηχανικό μου και θα επανέλθω.

necromayhem
04/07/2007, 20:41
Δεν τα εχω βαλει ακομα. Μαλλον μια απο τις επομενες μερες

low__rider
05/07/2007, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από necromayhem
Δεν τα εχω βαλει ακομα. Μαλλον μια απο τις επομενες μερες


οκ για πες μας και εσυ εντύπωσεις όταν τα βάλεις γιάτι μάλλον έχω ψηθεί και γω να βάλω!:wave2:

city
30/07/2007, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από city

Αυτό που θα προσπαθήσω να αντιμετωπίσω είναι ένα παίξιμο του τιμονιού αριστερά-δεξιά πάνω από τα 160 αμέσως μετά την τοποθέτηση τους.
Δεν ξέρω αν έχει σχέση.Θα μιλήσω και με το μηχανικό μου και θα επανέλθω.

Το ελατήριο ήταν τέρμα τεντωμένο τελικά και χαλαρώνοντας την προφόρτιση μπροστά το φαινόμενο παρουσιάζεται πολύ λιγότερο.
Από την άλλη είναι υπαρκτό και με ένα αντίστοιχο ελατήριο πίσω περιμένω να ισορροπήσει η κατάσταση. I'll be back.

DPF
31/07/2007, 17:07
ΕΝΑ ΠΕΞΙΜΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΟΛΙΣ ΑΛΛΑΞΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΒW 501-502 ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΤΩΡΑ ΚΟΒΕΙ ΤΡΙΧΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΛΛΗ ΑΙΣΘΗΣΗ .

ΣΗΜ : ΟΙ ΑΝΑΡΤΙΣΕΙΣ ΤΗΣ VSTROM ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ !! ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΑΡΚΑ ΒΑΖΕΙ ΚΑΙ Η HONDA .ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΜΑ ΣΟΥΖΙ.AN ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΧΡΗΜΑ ΒΡΕΣ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΦΩΤΑ ΞΕΝΟΝ Κ.Α

:beer: :beer: :wave2:

Respect
31/07/2007, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DPF
ΕΝΑ ΠΕΞΙΜΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΟΛΙΣ ΑΛΛΑΞΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΒW 501-502 ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΤΩΡΑ ΚΟΒΕΙ ΤΡΙΧΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΛΛΗ ΑΙΣΘΗΣΗ .

To έκανε και σε εσένα ε; Πόσο; Κανά δυό χιλ. χλμ.;
Δε μπορώ όμως να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό.

costas81
01/08/2007, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
To έκανε και σε εσένα ε; Πόσο; Κανά δυό χιλ. χλμ.;
Δε μπορώ όμως να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό.


σε όλα τα ελαστικά!

είναι μέχρι να κάτσει το λάστιχο!

city
03/08/2007, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DPF
ΣΗΜ : ΟΙ ΑΝΑΡΤΙΣΕΙΣ ΤΗΣ VSTROM ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ !! ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΑΡΚΑ ΒΑΖΕΙ ΚΑΙ Η HONDA .ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΜΑ ΣΟΥΖΙ.AN ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΧΡΗΜΑ ΒΡΕΣ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΦΩΤΑ ΞΕΝΟΝ Κ.Α


Είναι το ίδιο σκληρές και όταν πλησιάζεις τα 40.000??? :nono:

Φόρτωσε τη μηχανή σε αυτά τα χιλιόμετρα τον συνεπιβάτη με μπαγάζια και σκλήρυνε το ελατήριο όσο θέλεις..πάλι στον ουρανό θα κοιτάει η μηχανή! :smilea:

Ξένον έβαλα.. Σε κάτι άλλο να "πετάξω" λεφτά?:lol:

costas81
06/08/2007, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από city
Είναι το ίδιο σκληρές και όταν πλησιάζεις τα 40.000??? :nono:

Φόρτωσε τη μηχανή σε αυτά τα χιλιόμετρα τον συνεπιβάτη με μπαγάζια και σκλήρυνε το ελατήριο όσο θέλεις..πάλι στον ουρανό θα κοιτάει η μηχανή! :smilea:

Ξένον έβαλα.. Σε κάτι άλλο να "πετάξω" λεφτά?:lol:


35.000 και τα ελατηρια μου ειναι μια χαρα!
δεν τα νιώθω να έχουν πέσει καθόλου.
και σε τίγκα φόρτωμα πάλι μια χαρά.


Μήπως τα δούλευες σε σφιχτή θέση συνέχεια και γι αυτό παίσανε τόσο γρήγορα?

necromayhem
07/08/2007, 00:01
Μπηκαν σημερα τα WP μπροστα. Απο τα λιγα χλμ που εκανα ειδα καποιες διαφορες τις οποιες θα παρατηρησω καλυτερα τις επομενες μερες και θα σας πω. 140 ευρω το κοστος στον Παπασταυρου στην Αχαρνων.

city
07/08/2007, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Μήπως τα δούλευες σε σφιχτή θέση συνέχεια και γι αυτό παίσανε τόσο γρήγορα? [/B]
Η αλήθεια είναι ότι βρήκα πολύ βολική την υδραλική προφόρτιση και συχνά την προσάρμοζα στα γούστα μου.Πιο συχνά από το Μ.Ο αναβατών,ας το θέσω κάπως έτσι.
Επίσης η μηχανή βγήκε και εκτός δρόμου αρκετές φορές αλλά οι ταχύτητες ήταν μικρές και δε νομίζω να καταπονήθηκε τόσο πια το ελατήριο.
Η διαφορά πάντως στη δική μου περίπτωση ήταν αισθητή!
Η μηχανή επίσης,ως συμπεριφορά στο δρόμο,φαίνεται πιο συμπαγής ένα πράμα,πιο τρένο,πως να το πω.. :dizzy:

Η μετατροπή ολοκληρώθηκε πάντως μαζί με το πίσω.
Δε μπορείς να φοράς διαφορετικό νούμερο παπούτσι σε κάθε πόδι..:winka:

necromayhem
08/08/2007, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από necromayhem
Μπηκαν σημερα τα WP μπροστα. Απο τα λιγα χλμ που εκανα ειδα καποιες διαφορες τις οποιες θα παρατηρησω καλυτερα τις επομενες μερες και θα σας πω. 140 ευρω το κοστος στον Παπασταυρου
στην Αχαρνων.



Επισης παρατηρησα οτι μου κατεβασε 1 - 1,5 χιλιοστο τις τιμονοπλακες(για να στριβει καλυτερα οπως μου ειπε οταν ρωτησα την επομενη μερα). Στριβει καλυτερα απο πριν αλλα δεν ξερω αν ειναι λογω ελλατηριων, κατεβασματος τιμονοπλακων ή ο συνδιασμος και των 2.

DPF
08/08/2007, 23:36
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από city
[B]Είναι το ίδιο σκληρές και όταν πλησιάζεις τα 40.000??? :nono:

Φόρτωσε τη μηχανή σε αυτά τα χιλιόμετρα τον συνεπιβάτη με μπαγάζια και σκλήρυνε το ελατήριο όσο θέλεις..πάλι στον ουρανό θα κοιτάει η μηχανή! :smilea:

ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΒΑΖΕΙΣ WP ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΜΕ ΛΑΔΑΚΙΑ WP.

:beer: :beer: :wave2:

city
09/08/2007, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από DPF
ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΒΑΖΕΙΣ WP ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΜΕ ΛΑΔΑΚΙΑ WP.
:beer: :beer: :wave2: [/B]

Μα ΕΚΕΙ "πέταξα" τα λεφτά μου και εγώ!
:beer: :wave2:

vestromas
04/11/2008, 00:20
Ειμαι για αλαγη, μπρος πισω στο 650 του 2005.
Το θεμα μου ειναι οτι εχω παει 110 κιλα ζωη να χω σωματικο βαρος, βαλε και καμια 65αρια η γυναικα βαλε και καμια δεκαρια η μπαγκαζιερα με τα πραγματα που περνω μαζι, βαλε και κατι μπαγκαζιερες τιγκα στις διακοπες και τα 3ημερα, να μαστε.
Εχω 32000 χλμ περιπου και κατω απο 180 κιλα φορτιο, δεν εχει σηκωσει το φουκαριαρικο.:lol: Συμπερασματικα, μου εχουν μεινει μονο 2 κλικ προφορτισης και στο παραμικρο λακουβακι, βγαζει σπιθες το κεντρικο σταντ.
Το μηχανακι το εχω καψουρα μεγαλη και δεν μπορω να το πουλησω.
Οποτε πρεπει να αλαξω ελατηρια μπρος πισω, αλλα θα ηθελα να μαθω εαν γινετε με αυτην την κινηση να την σηκωσω και μια ιδεα ωστε να μην βρισκει τοσο ευκολα κατω το σταντ και πιθανον η εξατμιση.
Τα παιδια στο κ shock λετε να μου δωσουν καποια καλη λυση χωρις να διαταραχθουν οι υσοροπιες της μηχανης;
Επισης θα ηθελα να ρωτησω, εαν ειναι χαλαλι τα λεφτα για καινουριο wp πισω, αντι για αλαγη μονο ελατηριου. Ετσι και αλλιως ειναι μονιμη η σχεση μου με το μηχανακι.:lol: :beer: :wave2:

necromayhem
04/11/2008, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ειμαι για αλαγη, μπρος πισω στο 650 του 2005.
Το θεμα μου ειναι οτι εχω παει 110 κιλα ζωη να χω σωματικο βαρος, βαλε και καμια 65αρια η γυναικα βαλε και καμια δεκαρια η μπαγκαζιερα με τα πραγματα που περνω μαζι, βαλε και κατι μπαγκαζιερες τιγκα στις διακοπες και τα 3ημερα, να μαστε.
Εχω 32000 χλμ περιπου και κατω απο 180 κιλα φορτιο, δεν εχει σηκωσει το φουκαριαρικο.:lol: Συμπερασματικα, μου εχουν μεινει μονο 2 κλικ προφορτισης και στο παραμικρο λακουβακι, βγαζει σπιθες το κεντρικο σταντ.
Το μηχανακι το εχω καψουρα μεγαλη και δεν μπορω να το πουλησω.
Οποτε πρεπει να αλαξω ελατηρια μπρος πισω, αλλα θα ηθελα να μαθω εαν γινετε με αυτην την κινηση να την σηκωσω και μια ιδεα ωστε να μην βρισκει τοσο ευκολα κατω το σταντ και πιθανον η εξατμιση.
Τα παιδια στο κ shock λετε να μου δωσουν καποια καλη λυση χωρις να διαταραχθουν οι υσοροπιες της μηχανης;
Επισης θα ηθελα να ρωτησω, εαν ειναι χαλαλι τα λεφτα για καινουριο wp πισω, αντι για αλαγη μονο ελατηριου. Ετσι και αλλιως ειναι μονιμη η σχεση μου με το μηχανακι.:lol: :beer: :wave2:


Αλλαγη ελατηριου και ενα ψιλοσερβις στο αμορτισερ θα σου παει γυρω στα 200 ευρω.Θα δεις καποια διαφορα αλλα μικρη. Αμορτισερ πισω της WP γυρω στα 650 (με υδραυλικη προφορτιση γυρω στα 900). Εγω σημερα αλλαξα το αμορτισερ και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι καλες. Για πιο πολλα οταν κανω μερικα χιλιομετρα ακομα.

vestromas
04/11/2008, 00:48
Aν δεν βαριεσε, δωσε λεπτομεριες. Το κυνηγαω καιρο αυτο το θεμα και δεν εχω βρει τις απαντησεις που θα ηθελα για να ξερω τι να κανω με σιγουρια, χωρις μετα να το μετανιωσω.
Μπρος πισω ποσο παει το μαλι για το 650, σε wp, με εργασιες κομπλε;
Επισης πες μου γιατι κατα την γνωμη σου δεν αρκει η αλαγη μονο ελατηριων μπρος πισω;
Πες πραμα μηπως και βγαλω καμια ακρη, πριν αρχισω να τραβιεμε στους μαστορους και τους αντιπροσωπους :beer: :beer: :beer: :wave2:

necromayhem
04/11/2008, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Aν δεν βαριεσε, δωσε λεπτομεριες. Το κυνηγαω καιρο αυτο το θεμα και δεν εχω βρει τις απαντησεις που θα ηθελα για να ξερω τι να κανω με σιγουρια, χωρις μετα να το μετανιωσω.
Μπρος πισω ποσο παει το μαλι για το 650, σε wp, με εργασιες κομπλε;
Επισης πες μου γιατι κατα την γνωμη σου δεν αρκει η αλαγη μονο ελατηριων μπρος πισω;
Πες πραμα μηπως και βγαλω καμια ακρη, πριν αρχισω να τραβιεμε στους μαστορους και τους αντιπροσωπους :beer: :beer: :beer: :wave2:

Μπροστα η αλλαγη ελατηριων ειναι μονοδρομος μιας και καμια εταιρια δεν εχει βγαλει ολοκληρο κιτ αναβαθμισης του μπροστινου. Οποτε μονο ελατηρια και λαδια. Βγαζουν αρκετες εταιριες ελατηρια, διαλεγεις οποια θες. Οι διαφορες ειναι μικρες απο εταιρια σε εταιρια. Οσον αφορα το πισω μονο αλλαγη ελατηριου δε θα κανει τη διαφορα. Τη βασικη δουλεια την κανει το αμορτισερ και οχι το ελατηριο. Για πισω θα σου προτεινα WP. Τα ohlins ειναι λιγο καλυτερα αλλα εχουν πανακριβα σερβις και ειναι λιγο μπερδεμενο το θεμα εγγυησης τους λογω οτι τα εισαγουν πολλοι και δε βγαζεις ευκολα ακρη σε περιπτωση που σου παθει κατι.Τα wp εχουν 1 χρονο εγγυηση ειναι πληρως επισκευασιμα και η αντιπρωσωπια τους αρκατα αξιοπιστη. Αυτα που σου λεω μου τα ειπε μαστορας ο οποιος κατεβαζει 2 cbr 600 στο πανελληνιο πρωταθλημα. Στο εναι φοραει ohlins και στο αλλο wp. Oσον αφορα το κοστος γυρω στα 150 μπροστα και 650 πισω. Ελπιζω να βοηθησα. Μπορεις να διαβασεις πολλα εδω απο ενα παλικαρι που το εχει ψαξει τρελα το θεμα http://vstromhellas.forumotion.com/forum-f6/topic-t343.htm

vestromas
04/11/2008, 13:07
Eισαι ωραιος με κατατοπισες αριστα.:beer: :beer: :beer: :wave2:

necromayhem
04/11/2008, 14:15
:wave2:

necromayhem
17/11/2008, 02:07
Εχω κανει περιπου 1000 χλμ με το καινουριο αμορτισερ. Σε ασφαλτο κατα κυριο λογο αλλα και λιγο χωμα. Οι εντυπωσεις ειναι αριστες. Η μηχανη παταει πολυ καλυτερα στο δρομο. Κατι χαζογλυστριματα του πισω τροχου εχουν εξαφανιστει. Γενικα εχει δεσει αρκετα ημηχανη. Επισης στο χωμα ηταν σα να οδηγουσα αλλη μηχανη. Το συστηνω ανεπιφυλακτα.

vestromas
17/11/2008, 02:36
Eβαλες το ακριβο πισω, με την υδραυλικη προφορτιση, η το απλο με τις ρυθμισεις με κλειδια;
:beer: :beer: :beer: :wave2:

necromayhem
17/11/2008, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Eβαλες το ακριβο πισω, με την υδραυλικη προφορτιση, η το απλο με τις ρυθμισεις με κλειδια;
:beer: :beer: :beer: :wave2:

Το απλο. Καποια στιγμη μπορει να βαλω την υδραυλικη προφορτιση (μπαινει εξτρα). Σημερα το ρυθμισα γιατι ειχε λιγο πιο γρηγορη επαναφορα απο οσο ηθελα. Επισης εσφιξα λιγο τις προφορτισεις μπροστα. Θελει ψαξιμο η δουλεια τωρα για να βρω σε ποιες ρυθμισεις μου ταιριαζει