PDA

View Full Version : αντι- ΧΤ...



milaber
26/03/2004, 02:07
Έχω μια μεγάλη απορία τον τελευταίο καιρό...
...διαβάζοντας για το νεο ΧΤ μου ήρθε:

είναι δυνατόν να μην έχουν οι άλλες ιαπωνικές κάποια αντι- ΧΤ;

Και καλά Kawa και Suzuki...
...αλλά και η Honda να μην έχει έναν επάξιο εκπρόσωπο στην κατηγορία "μεγάλα μονοκύλινδρα on- off";

:smokin:

Julius
26/03/2004, 09:15
Einai gegonos oti mexri proteinos h kathgoria htane se katastash ypnou (XT600-DR650-KLX650-XR650) ektos apo tis eyropaikes etiaries.
Ego pistevo oti to Neo XT660 tha anoiksei to dromo (anagkasei) kai gia tis ypoloipes iaponikes eteries na asxolithoune me thn kathgoria.

Μικρή Λουλού
26/03/2004, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Έχω μια μεγάλη απορία τον τελευταίο καιρό...
...διαβάζοντας για το νεο ΧΤ μου ήρθε:

είναι δυνατόν να μην έχουν οι άλλες ιαπωνικές κάποια αντι- ΧΤ;

Και καλά Kawa και Suzuki...
...αλλά και η Honda να μην έχει έναν επάξιο εκπρόσωπο στην κατηγορία "μεγάλα μονοκύλινδρα on- off";

:smokin:

ΚΑΛΑ ΡΕ MILABER,ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΟ ΧΤ 660 ΟΝ-OFF ΜΟΤΟ/ΤΑ ???
SUPERMOTARD ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ....

ΑΛΛΟΙΩΣ ΠΩΣ ΕΞΗΓΕΙΣ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΛΑΙΜΟΥΣ ΤΩΝ ΕΞΑΤΜΙΣΕΩΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ !!!!!!!!!!!!!!!!

ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΝ-OFF MHXANAKI TOTE TI NA ΠΩ..........

afrotwin
26/03/2004, 09:24
ego nomizo oti to kenourio xt 8a piasi pato stis polisis ke den leo giati 8a to katalavete oloi kapia stigmi

idi
26/03/2004, 10:04
to neo XT einai ena matso xalia. kamia sxesi me to super filiko aplo kai apodedigmena xristiko xt600e.
den kserw an piasei pato, alla to eyxomai!!!!

oxi tipota allo, alla tha vgoun kai oi hondakides me to dikio toys kai tha mas thapsoyn gmt!!!:sad:

cityfly
26/03/2004, 11:06
η δικιάμου απορία είναι γιατί πουλούσε τόσο τρελά το ΧΤ 600 και όχι το KLR 650 που ήταν και υγρόψυκτο πάντα

Spazz
26/03/2004, 12:03
μακαρι να πατωσει στις πωλησεις και να εξαφανιστουν ολα τα ΧΤ απο τον πλανητη γη!!!!!!!!!!!ρε το καινουριο ειδικα ειναι ΑΘΛΙΟ!!!!!!χειροτερο απο το προηγουμενο!!οι δυο εξατμισεις τους μαραναν

THEOD
26/03/2004, 15:59
Εγώ αντίθετα πιστεύω ότι το νέο ΧΤ θα πάει πολύ καλά στις πωλήσεις.
Εδώ πήγαινε καλά το προηγούμενο που περισσότερο είχε μουσειακή αξία και λιγότερο μοτοσυκλετιστική.
Και δεν είναι τυχαία η αίσθηση που υπάρχει ότι οι μισοί ιδιοκτήτες προηγούμενων ΧΤ (και όχι μόνο) ψάχνουν κάποιον να πουλήσουν το μηχανάκι τους για να πάρουν το καινούργιο.

Με τόση προσφορά σε λίγο η τιμή του μεταχειρισμένου ΧΤ θα πλησιάσει επικίνδυνα την τιμή του Astrea !!!

milaber
27/03/2004, 20:09
Και δεν είναι τυχαία η αίσθηση που υπάρχει ότι οι μισοί ιδιοκτήτες προηγούμενων ΧΤ (και όχι μόνο) ψάχνουν κάποιον να πουλήσουν το μηχανάκι τους για να πάρουν το καινούργιο.

Και μόνο για αυτόν τον λόγο θα πάει καλά σίγουρα στις πωλήσεις!
Και είναι μια on-off μηχανή, όχι με την κλασσική έννοια, αλλά με την έννοια που έχει πάρει σήμερα η κατηγορία!

Το ζήτημα είναι αν θα υπάρξει αντίπαλος!
Είναι δυνατόν η Yamaha να αλωνίζει μόνη της στην κατηγορία (εκτός από τις ευρωπαϊκές απαντήσεις);

Εμένα πάντως ως παρουσιατικό μου άρεσε περισσότερο!

milaber
27/03/2004, 20:27
Επίσης το KLR είναι και λίγο παλλαιολιθικό σε σχέση με το ΧΤ!

Ένας από τους λόγους που έκανε τόση επιτυχία (εκτός από την χρηστικότητα του στην Ελλάδα που όντως είναι μεγάλη) ήταν και η "ψυχολογία του υποψήφιου αγοραστή".
Δηλαδή εσύ που είχες καταλήξει σε on- off στυλλάκι και ήθελες ένα μηχανάκι αξιόπιστο...
...έβλεπες γύρω σου παντού ΧΤ...
...και αγόραζες ΧΤ χωρίς δεύτερη σκέψη!
Σου λέει ο άλλος: για να παίρνουν τόσοι, κάτι θα ξέρουν!

stefanos
27/03/2004, 20:33
Παρόλο που εμείς οι μάγκες γρήγοροι και λοιπά σνομπάρουμε τα ΧΤ αυτά πουλάνε καλά γιατί απλά στην Ελλάδα δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω για να τα κάνεις όλα και φτηνά.
Το καλύτερο γενικής χρήσης μηχανάκι που πέρασε ποτέ.
Τώρα για τα μεγάλα (600+) μονοκύλινδρα είναι φανερό οτι δεν υπάρχει αγορά γι αυτά παρά μόνο η Ελληνική η Ιταλική και ίσως η Ισπανική, (τίποτα δηλαδή για τους Ιάπωνες) αυτές τις καλύπτουν τα μαστόδοντα africa, vara, κλπ οπότε δεν τρέχει τίποτα.
Υπάρχει βέβαια ένα κενό στα καθαρά εντούρα αλλά εκεί θα έρθει το crf 250 μιζάτο και ετοιμασμένο στην Ιαπωνία για την συγκεκριμένη χρήση και μάλλον θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι Ιάπωνες με τα δικά τους.
Βέβαια σε αυτό συνέβαλαν και οι αγώνες όπου πλέον την μεγάλη κατηγορία την χτυπάνε τα 450 στο χώμα τουλάχιστον οπότε τι να τα κάνουμε τα 600.
Το νέο ΧΤ?
Δεν υπάρχει τίποτα άλλο στην κατηγορία (Γιαπωνέζικο) και θα πάει πολύ καλά ειδικά αν δεν είναι πολύ ακριβό.

milaber
27/03/2004, 21:13
Παρόλο που εμείς οι μάγκες γρήγοροι και λοιπά σνομπάρουμε τα ΧΤ αυτά πουλάνε καλά γιατί απλά στην Ελλάδα δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω για να τα κάνεις όλα και φτηνά.
Το καλύτερο γενικής χρήσης μηχανάκι που πέρασε ποτέ.

Μάλλον παρεξήγησες Στέφανε!
Δεν είμαι ούτε γρήγορος ούτε σνομπάρω το ΧΤ...
...και αν ήταν τώρα να πάρω μηχανή θα ήταν στάνταρ η επιλογή μου (αν γούσταρα τα ψηλόφτερα!)!
Όπως είπαν και σε ένα περιοδικό: είναι το παπί των μηχανών, δηλαδή κάνει τα πάντα και με ευκολία, χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι "ξενέρωτο" μηχανάκι.


Τώρα για τα μεγάλα (600+) μονοκύλινδρα είναι φανερό οτι δεν υπάρχει αγορά γι αυτά παρά μόνο η Ελληνική η Ιταλική και ίσως η Ισπανική, (τίποτα δηλαδή για τους Ιάπωνες) αυτές τις καλύπτουν τα μαστόδοντα africa, vara, κλπ οπότε δεν τρέχει τίποτα.


Όπως διάβασα με τη σειρά οι μεγαλύτερες αγορές για το ΧΤ και γενικά τα μεγάλα μονοκύλινδρα είναι όντως: Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία και Γαλλία!


Δεν υπάρχει τίποτα άλλο στην κατηγορία (Γιαπωνέζικο) και θα πάει πολύ καλά ειδικά αν δεν είναι πολύ ακριβό.

Υπάρχουν τα LC4 640, Pegaso, F650GS ίσως και KLR) αλλά εκτός από τον Πήγασο είναι αρκετά ακριβότερα!
Είναι σπουδαίο όπλο η τιμή του (περίπου 6.650 είπαν)!

Γνώμη μου είναι πως είναι γενικά το ιδανικό μηχανάκι για τη χώρα μας...
...απλά απορώ με την απραξία των υπόλοιπων Ιαπωνων!

stefanos
27/03/2004, 22:55
H Honda πουλάει στην Καλιφόρνια μόνο παραπάνω χωμάτινα απο ότι δίνει σε όλη την Ευρώπη.
Για τους Γιαπωνέζους η Ευρώπη είναι μια μικρή αγορά.
Τους ενδιαφέρει κυρίως η Αμερική Εκεί τρέχουν σε αγώνες και κερδίζουν (χώμα πάντα).
Τις ανάγκες των Αμερικάνων κοιτάνε να ικανοποιούν.
Και δυστυχώς οι Αμερικάνοι δεν ασχολούνται με μονοπάτια και δάση όπως οι Ελληνες και οι Ευρωπαίοι.
Ασχολούνται με ερήμους και φλαταδούρες και άλματα και SX.
Οπότε καμιά μετατροπή απο SX μηχανάκια θα μας πασάρουν για μικρές κατηγορίες εντούρο.
Για μεγάλα οσο πουλάει το XR650 στην Αμερική μην περιμένεις να δεις άλλο μοντέλο απο την HONDA.
Τώρα στα πιο ανθρώπινα On-Off, οι γιαπωνέζοι προσπαθούν να κλείσουν τρύπες με είδη υπάρχοντες κινητήρες απο άλλα μοντέλα απο παλιότερα απο οτιδήποτε.
Και πράγματι είναι άξιο απορίας πώς αποφάσισε η Yamaha να βγάλει νέο μονοκύλιδρο.
Ισως για λόγους γοήτρου.

milaber
28/03/2004, 04:31
Και πράγματι είναι άξιο απορίας πώς αποφάσισε η Yamaha να βγάλει νέο μονοκύλιδρο.
Ισως για λόγους γοήτρου.

Ή ίσως γιατί χρυσοπουλάει στην Ευρώπη!