PDA

View Full Version : Κινητό ή οδήγηση, διαλέξτε επιτέλους!



webman
27/01/2006, 13:16
Μόλις τώρα παραλίγο να με πάρει παραμάζομα μία δεσποινίδα με την Alfa 156 της η οποία μιλούσε στο κινητό και χαχάριζε!

Έλεος....Μιλούσε στο κινητό και τελικά σκέφτηκε τελευταία στιγμή πως θέλει να στρίψει δεξιά ενώ έτυχε εκείνη τη στιγμή να είμαι δίπλα της και να ΦΑΙΝΟΜΑΙ κανονικότατα!

Πού να με δεί όμως αυτή, είχε δουλειά στο κινητό!!

:yuck: :yuck: :evil: :evil:

LIBYKOS
27/01/2006, 13:29
+10000

Μια από τις μεγαλύτερες πληγές στους δρόμους είναι η χρήση των κινητών κατά την οδήγηση.

Και φυσικά δεν υπάρχουν μεσοβέζικες λύσεις, μία υπάρχει και μοναδική : ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΚΙΝΗΤΟΥ ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ !!!!

Αλλά ποιός θα το εφαρμόσει και ποιος θα ελέγξει;;;

MIKE_16V
27/01/2006, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
+10000

Μια από τις μεγαλύτερες πληγές στους δρόμους είναι η χρήση των κινητών κατά την οδήγηση.

Και φυσικά δεν υπάρχουν μεσοβέζικες λύσεις, μία υπάρχει και μοναδική : ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΚΙΝΗΤΟΥ ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ !!!!

Αλλά ποιός θα το εφαρμόσει και ποιος θα ελέγξει;;;

Ηδη απαγορευεται και το προστιμο ειναι 33 Ε!το προστιμο ειναι λιγο.

Αλλα δεν εχει να κανει με το "κινητο" αλλα με τον ανθρωπο, και εγω μιλαω στο κινητο στο αμαξι, αλλα ταυτοχρονα ξερω και τι μου γινετε διπλα μου.
:wave2:

DrIoannis
27/01/2006, 14:12
Πράγματι είναι πολύ επικίνδυνο η οδήγηση με το τηλ στο χέρι. Φροντίζω να σταματάω σχεδόν πάντα (καμιά φορά δεν υπάρχει και χώρος) όταν χτυπάει το τηλ με το αμάξι. Με τη μηχανή ούτε που ασχολούμαι. Άς χτυπάει το άτιμο όσο θέλει.

LIBYKOS
27/01/2006, 14:39
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
[

Αλλα δεν εχει να κανει με το "κινητο" αλλα με τον ανθρωπο, και εγω μιλαω στο κινητο στο αμαξι, αλλα ταυτοχρονα ξερω και τι μου γινετε διπλα μου.


Ολοι αυτοί που το χρησιμοποιούν ενώ οδηγούν έτσι νομίζουν, ότι έχουν πλήρη έλεγχο . Μία φορά θα γίνει όμως

MIKE_16V
27/01/2006, 15:00
Θα διαφωνησω μαζι σου, δεν ειμαστε ολοι το ιδιο...

LIBYKOS
27/01/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Θα διαφωνησω μαζι σου, δεν ειμαστε ολοι το ιδιο...

Σίγουρα δεν είμαστε όλοι το ίδιο, αλλά δεν έχω δει άνθρωπο να μιλάει στο κινητό όταν οδηγεί και να μην κάνει το "κάτι " του. Και όλοι γνωρίζουμε αυτό το "κάτι" πως φαίνεται όταν είμαστε καβάλα στις μηχανές μας!!

MIKE_16V
27/01/2006, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Σίγουρα δεν είμαστε όλοι το ίδιο, αλλά δεν έχω δει άνθρωπο να μιλάει στο κινητό όταν οδηγεί και να μην κάνει το "κάτι " του. Και όλοι γνωρίζουμε αυτό το "κάτι" πως φαίνεται όταν είμαστε καβάλα στις μηχανές μας!!

Σε αυτο θα συμφωνησω με 1000,

Απλα οταν μιλαω και ξεροντας οτι κανω μαλακια, προσπαθω να κραταω το αυτοκινητο απλα στην ιδια πορεια, ετσι ωστε να μην "τρομαζω" κανεναν, και εδω ειναι η διαφορα μας απο την κυρατσα που δεν ξερει τι τι γινετε.

:wave2:

Lazio
27/01/2006, 15:13
yparxoyn kai ta hands free giaytoys poy den mporoyn na ksekolisoyn apo to kinito tous akomh kai otan odigoun :a24: :a24:

eimaste kai polu ellinares naoume :wave2:

MIKE_16V
27/01/2006, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
yparxoyn kai ta hands free giaytoys poy den mporoyn na ksekolisoyn apo to kinito tous akomh kai otan odigoun :a24: :a24:

eimaste kai polu ellinares naoume :wave2:

Και με hands free σε γραφουνε, αληθεια!!

kalesin
27/01/2006, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Και με hands free σε γραφουνε, αληθεια!!


δεν νομιζω να συμβαινει αυτο.

Αδυνατο να σε γραφουνε με το hands free.

pipis
27/01/2006, 15:31
Παιδια συγνωμη, αλλα ερχομαι να διαφωνησω καθετα, οριζοντια κ οπως αλλιως θελετε!! Μια ερυνα που διαβασα ελεγε οτι ειναι πολυ καλυτερα να οδηγεις μεθυσμενος(γυρω στα 4-5 ποτα) παρα να οδηγεις και να μιλας στο κινητο. Λεει οτι σου τραβαει εως και το 60% της αυτοσυγκεντρωσης σου.
Γι αυτο :beer: :beer: :beer: :beer:

H.A.Balafoutre
27/01/2006, 16:27
Κινητό και οδήγηση σκοτώνουν. Η ειρωνεία είναι πως τα τελευταία χρόνια όλοι έχουν πάρει το κολάϊ και το θεωρούν αυτονόητο να οδηγούν και να μιλάνε στο κινητό. Στο'να χέρι το τιμόνι στ'άλλο χέρι το nokia. :nono: :nono: :nono:


Τα έχουμε ισοπεδόσει όλα.:a31: :a31: :a31:

webman
27/01/2006, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Κινητό και οδήγηση σκοτώνουν. Η ειρωνεία είναι πως τα τελευταία χρόνια όλοι έχουν πάρει το κολάϊ και το θεωρούν αυτονόητο να οδηγούν και να μιλάνε στο κινητό. Στο'να χέρι το τιμόνι στ'άλλο χέρι το nokia. :nono: :nono: :nono:


Τα έχουμε ισοπεδόσει όλα.:a31: :a31: :a31:

Θα διαφωνήσω μαζί σου!!!!

ΔΕΝ έχουν όλοι NOKIA, υπάρχουν και οδηγοί με Sony-Ericsson!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

adam_tsouk
27/01/2006, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
δεν νομιζω να συμβαινει αυτο.

Αδυνατο να σε γραφουνε με το hands free.
και όμως ισχύει, εκτός και αν το αποσύρανε (χλωμοοοοο)

Α! και εγώ μιλάω στο αυτοκίνητο!


Μακρυά μου λέμεεεεεεεε!!


(επίσης μακρυά από ένα ασημί accent ασχέτου το αν μιλάει ή όχι στο κινητό)
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kalesin
27/01/2006, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
και όμως ισχύει, εκτός και αν το αποσύρανε (χλωμοοοοο)

Α! και εγώ μιλάω στο αυτοκίνητο!


Μακρυά μου λέμεεεεεεεε!!


(επίσης μακρυά από ένα ασημί accent ασχέτου το αν μιλάει ή όχι στο κινητό)
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


παντως εδω στο νησι, που τα πραγματα ειναι πολυ αυστηρα σε οτι εχει να κανει με την οδηγηση κ το κινητο, ετσι κ σε πιασουν να μιλας οταν οδηγεις σου κοβουν τον κωλο κανονικα.

Τα handsfree επιτρεπονται, μην σου πω επιβαλλονται κιολας απο την αστυνομια

Akefalos
27/01/2006, 23:14
Kai giati parakalo na to sikosoume to kinito otan xtypaei kai odigame?Opoios thelei stamataei deksia kai to sikonei.I vlepei meta poios itan kai ton pairnei.Kata ti gnomi mou akoma kai sto dromo na eisai me tin kinisi pou exoun oi dromoi to sikoneis otan ftaseis se ena fanari kai stamatiseis les oti de mporeis na miliseis giati odigas kai ksemperdeveis.

cbr1100xx
28/01/2006, 04:39
Για να μην χασεις εσυ μια κληση θα χασω εγω η 10 χρονια απο την ζωη μου η την ζωη μου ????
Εγω φροντιζω οσο ειναι δυνατον να παρατηρω και τον οδηγο αν μιλαει η οχι αν μηλαει την κανω υσηχα και διακριτικα

tools
28/01/2006, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Αλλα δεν εχει να κανει με το "κινητο" αλλα με τον ανθρωπο, και εγω μιλαω στο κινητο στο αμαξι, αλλα ταυτοχρονα ξερω και τι μου γινετε διπλα μου.
:wave2:


(οσο) φιλικα (γινεται),
αυτο μου θυμιζει το

''εμενα δεν με πιανει το αλκοολ στην οδηγηση,οσο ταβλα κ να ειμαι,με το που πιανω το τιμονι ερχομαι στα ισα μου''

αυτα τα πραγματα δεν εχουν σουξου μουξου,κινητο κ αλκοολ μακρια απ το τιμονι για το καλο το δικο μας κ των υπολοιπων

για μηχανη ουτε λογος ετσι,μην τρελαθουμε... :wave2:

FestoNero
28/01/2006, 14:04
Και εγω οταν οδηγαω μιλαω στο κινητο, οχι βεβαια για να κουτσομπολεψω με τη κολλητη μου αλλα πχ για να παρω οδηγιες..
Το θεμα ειναι οτι οταν γινεται αυτο κοβω ταχυτητα, κατω απο το οριο, και διατηρω σταθερη πορεια στη λωριδα μου.
Ουτε αλλαζω λωριδα ουτε τιποτα. Αν χρειαστει φυσικα και θα σταματησω για να μιλησω.
ΕΚΕΙ διαφερουμε.
Οι κυρατσες και οι λοιποι δεν συνειδητοποιουν οτι ειναι επικινδυνο.
Κατι σα τη ζωνη ενα πραμα.
Ενω εγω ξερω οτι πχ μειωνεται η δυνατοτητα αντιδρασης μου:
-το ενα χερι απασχολημενο,
-μειωμενο οπτικο πεδιο
-ελλειπης συγκεντρωση..
Καταλαβαινεις πως το εννοω;

wild_cat/anima
28/01/2006, 14:42
sorry αν η αποψή μου στενοχωρήσει κάποιους ...
αλλά δε μπορώ να δεχτώ ούτε ατάκες"εγώ μιλάω αλλά ξέρω τι μου γίνεται "ούτε "εγώ δεν μιλαω για συνολάκια με την κολλητη μου "




οδηγοί που μιλούν στο κινήτο είναι απλά ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ !



:mad:

kalesin
28/01/2006, 14:56
δεν εχει σημασια αν κουτσομπολευεις, παιρνεις οδηγιες, η λυνεις δευτεροβαθμιες εξισωσεις...

οταν οδηγεις κ μιας στο κινητο, δεν προσεχεις τον δρομο. Αν προσεχεις τον δρομο, τοτε δεν προσεχεις τη συνομιλια, οποτε τσαμπα γινεσαι επικινδυνος για τους αλλους..

προσωπικα εχω τη μ@λακια στο αυτι συνεχεια, σκουλαρικι το εχω κανει, κ παλι αισθανομαι μερικες φορες οτι δεν εχω την προσοχη μου 100% στο δρομο.

Πριν λιγο καιρο με εγραψαν [με εσκισαν μαλλον πρεπει να πω] επειδη σηκωσα το τηλεφωνο απο το καθισμα του συνοδηγου για να δω ποιος μ επαιρνε τηλεφωνο ετσι ωστε να απαντησω απο το μπλεδοντιον. Ο καλος κυριος αστυνομος θεωρησε οτι ασχετα αν ειχα το ακουστικο στο αυτι δεν επρεπε να πιασω το τηλεφωνο στο χερι μου για α δω ποιος με καλεσε :a018: :a018: :a018: :a018:

kxIII
28/01/2006, 14:59
Το σίγουρο είναι πως το αυτοκίνητο μπορεί να γίνει φονική μηχανή με πολλά θύματα δυστυχώς.

Κατά την γνώμη μου, αυτό είναι αρκετό για να με πείσει να οδηγώ με μεγαλύτερη αίσθηση ευθύνης και προσοχής και να αποβάλω το αίσθημα της "απλής" μετακίνησης μέσα στην πόλη.

Και ας μην ξεχνάμε ότι αν δεν είσαι μέρος της λύσης, είσαι μέρος του προβλήματος ;)

ODD
28/01/2006, 16:31
A PA RA DE KTO !! na milas sto kinito k na odhgas , k fadazomai oti symfonoume oloi , opws k oloi blepoume kathe mera ena malaka (adra h gynaika) me ena kinito sto ayti k na mi kserei ti toy ginete dipla toy ..

>> k apadw pio prin giati de ginete kati efoson apagoreyete >> EINAI APLO :: giati aytoi pou tha mporousan isws na to stamatisoun to elliniko fainomeno ayto , .. einai oi idioi pou blepoume kathe mera !! me ta kinita tous .. xa xa: winka: :dizzy::winka: :rotflmao:

a.. k kati allo >> εξωτερικο , δεν ειδα κανενα να μιλαει στο κινητο ... κ εχουν κινητα ΠΟΛΥ πριν απο μας !! ..
a re ellinaresssssss . . . :rotflmao:

johnpagr
25/02/2006, 17:50
Gia na katalavw kati ?

Mphka kai odighsa Ena Grand Cher. me mamhsio systhma anoikths akroashs kinhtou thl.
(kai h CLK h 500 filou mou kai pelath to eixe mesa)
Afto dhladh einai paranomo?
kai an nai tote ta kit anoikths synomilias giati ta poulane gia ta toutounia?

Eimai kai egw paranomos pou exw valei ?

FestoNero
25/02/2006, 20:03
Oχι δεν ειναι παρανομο.
Ο ΚΟΚ λεει:
Νομος 2696/99
Κεφαλαιο Γ
Κανονες Οδικης Συμπεριφορας
Αρθρο 13


38596

FestoNero
25/02/2006, 20:05
ΑΡΑ:
Τα παντος ειδους handsfree ειναι παρανομα, μιας και εμπιπτουν στη κατηγορια των ακουστικων.
Η χρηση κινητου ειναι παρανομη, εκτος και αν χρησιμοποιεις συστημα ανοικτης ακροασης, δηλαδη με ηχειο κλπ.:wave2:

nassosxlvbros
25/02/2006, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Ηδη απαγορευεται και το προστιμο ειναι 33 Ε!το προστιμο ειναι λιγο.

Αλλα δεν εχει να κανει με το "κινητο" αλλα με τον ανθρωπο, και εγω μιλαω στο κινητο στο αμαξι, αλλα ταυτοχρονα ξερω και τι μου γινετε διπλα μου.
:wave2:

δε ξερω κατα ποσο εχει να κανει με τον ανθρωπο αδερφε...ποτε και καμια μερα δεν εισαι/ειμαι 100% ο ιδιος οδηγος....αλλες μερες εισαι καλα αλλες καλυτερα αλλες ετσι κι ετσι....δεν το χρησιμοποιω το ρημαδι...η το δινω να μιλησει ο συνοδηγος η ανοιχτη ακροαση ,η σταματαω...γιατι;γιατι βλεπω ολους αυτους που μιλανε και σκεφτομαι μπας και οταν μιλαω ειμαι/γινω τα ιδια και χειροτερος....ΔΕΝ με εμπιστευομαι....:nono:

koutroulis
26/02/2006, 11:24
είχα διαβάσει σε ένα αρθρο

ότι το πρόβλημα δεν είναι μόνο όταν μιλάς που έχεις το ένα χερι απασχολημένο και τη μισή σου προσοχή


είναι εξίσου σημαντικό τη στιγμή που χτυπάει το κινητό, που όλοι όσοι το σηκώνουν, θα πάρουν τα μάτια τους από το δρόμο και θα το σηκώσουν ή θα ψάχνουν να το βρουν κάπου μέσα στο αμάξι και αυτό έχει να κάνει με τη προτεραιότητα που έχουμε δώσει στο κινητό

ενώ πχ άμα σου πέσει ένα κέρμα μεσα στο αμάξι δεν θα σκύψεις να το πιάσεις εκείνη τη στιγμή!


αυτά

να μην ξεχάσω και το κορυφαίο που είδα και με όλο το σεβασμό στις κυρίες του φόρουμ, ειδα μια κυρία μέσα στο αμάξι που αντί να κρατάει το κινητό κράταγε το βουρτσάκι που βάφονται!


ΕΛΕΟΣ!!!

johnpagr
26/02/2006, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis

ειδα μια κυρία μέσα στο αμάξι που αντί να κρατάει το κινητό κράταγε το βουρτσάκι που βάφονται!




eblekse thn vourtsa me thn ............. foysta ....


aman esy, amesos na thn pareksigiseis !!!

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

latris mixanis
27/02/2006, 12:36
Επίσης αν μιλάς με ΒΤ(ασύρματο HF) δεν υπάρχει πρόβλημα κλήσης.
Πάντως καλό είναι να το αποφεύγουμε το κινητό όσο γίνεται ή να κάνουμε στην άκρη για να μιλήσουμε :D

:wave2:

simeon
27/02/2006, 16:01
οπως επισης καλο ειναι να αναφερονται απο τα ΜΜΕ τα ατυχηματα που οφειλονται στα κινητα απο το να ασχολουνται με καθε ειδους μα%^#$%.
Πριν κανα διμηνο σκοτωθηκε απο οδηγο που μιλαγε στο κινητο και εχασε τον ελενχο ενα παιδι 17 ετων που περιμενε απλα τα λεωφορειο στην σταση και δεν ακουστηκε πουθενα...
τουλαχιστον ακουγοντας το καποιος που εχει λιγο τσιπα επανω του θα προσεχε την επομενη φορα που θα εκανε κατι αντιστοιχο...

zoropatra
27/02/2006, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Επίσης αν μιλάς με ΒΤ(ασύρματο HF) δεν υπάρχει πρόβλημα κλήσης.
Πάντως καλό είναι να το αποφεύγουμε το κινητό όσο γίνεται ή να κάνουμε στην άκρη για να μιλήσουμε :D

:wave2:

αν εχει αυτοκινητο ο αλλος πως τα ξερει ε?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

koutroulis
27/02/2006, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpagr
eblekse thn vourtsa me thn ............. foysta ....


aman esy, amesos na thn pareksigiseis !!!

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



παλι καλα που δεν κράταγε κανα βιολι!!!



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Gandalf dr685sm
28/02/2006, 10:07
Η οδήγηση γενικά , χρειάζεται την απόλυτη συγκέντρωση μας και την 100% συγκέντρωση σε αυτό που κάνουμε εκείνη την στιγμή.

Προσωπικά, κινητό χωρίς ανοικτή ακρόαση ή έστω κάποιο σύστημα ακρόασης-ομίλίας (handsfree,Bluetooth) δεν χρησιμοποιώ στο αυτοκίνητο... Άστο να βαράει και θα τους καλέσω πίσω , στην τελική.

Επίσης προστεθηκε και remote control για το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου στο τιμόνι , για να μην αποσπούμαι καθόλου απο το τιμόνι , ακόμα και αν θέλω να αλλάξω σταθμό ή κομμάτι στο cd.

Είναι καθαρά θέση ατόμου και κατά πόσο είναι υπέυθυνο, έχοντας κάτω απο τον έλεγχο του , εκείνη την στιγμή , ενα όχημα 1000-2000 κιλών , με ταχύτητα περίπου 60-70χλμ την ώρα... μέσα σε ενα κομμάτι δρόμου 10 μέτρων το πολύ φάρδους , (πολύ είπα) που κυκλοφορούν και άλλοι σαν αυτόν.
όποιος θεωρεί τώρα οτι μπορεί να οδηγήσει με το ενα χέρι στο κινητό , την προσοχή του στο τι θα ακούσει και τι θα πεί , καθώς και να πρέπει να αλλάζει ταχύτητες, να προσέχει στον δρόμο, (και τους άλλους και οχι μόνο τον εαυτό του) αλλά και να συγκρατεί στο μυαλό του την πορεία του, .... και να είναι απόλυτος/η οτι είναι εντάξει σε όλα αυτά....
έχει μια θέση συνοδηγού στο Paris-Dakar όπου έχουν ενδοσυνενόηση , δίαβάζουν χάρτη, κοιτάνε δρόμο, ακούνε οδηγό και ουσιαστικά κατευθύνουν το αυτοκίνητο , μέσα απο εμπόδια...

Μπράβο βρε... δεν ήξερα οτι είχαμε τόσους ικανούς οδηγούς στο Ελλαδιστάν...

Κόύνια που σας κούναγε...


Gandalf

iLia
28/02/2006, 11:56
Τωρα τι να πω..θα με κραξετε.

Οδηγω και μιλω στο κινητο αν χρειαζεται..το αυτο πραττουν ( στην πολη μου τουλαχιστον) και αρκετοι με μηχανη..οχι απλα μιλουν..text γραφουν κιολας. Το κανω κι εγω, ψεμματα να πω.... ( κοιτα ρε που ειμαι ανορθογραφη οταν γραφω ελληνικα)

Τα μηχανακια παντως τα προσεχω..κινητο η μη...τα προσεχω γιατι πολλα με 'αγνοουν' :cry:

kxIII
28/02/2006, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Η οδήγηση γενικά , χρειάζεται την απόλυτη συγκέντρωση μας και την 100% συγκέντρωση σε αυτό που κάνουμε εκείνη την στιγμή.

Προσωπικά, κινητό χωρίς ανοικτή ακρόαση ή έστω κάποιο σύστημα ακρόασης-ομίλίας (handsfree,Bluetooth) δεν χρησιμοποιώ στο αυτοκίνητο... Άστο να βαράει και θα τους καλέσω πίσω , στην τελική.

Επίσης προστεθηκε και remote control για το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου στο τιμόνι , για να μην αποσπούμαι καθόλου απο το τιμόνι , ακόμα και αν θέλω να αλλάξω σταθμό ή κομμάτι στο cd.

Είναι καθαρά θέση ατόμου και κατά πόσο είναι υπέυθυνο, έχοντας κάτω απο τον έλεγχο του , εκείνη την στιγμή , ενα όχημα 1000-2000 κιλών , με ταχύτητα περίπου 60-70χλμ την ώρα... μέσα σε ενα κομμάτι δρόμου 10 μέτρων το πολύ φάρδους , (πολύ είπα) που κυκλοφορούν και άλλοι σαν αυτόν.
όποιος θεωρεί τώρα οτι μπορεί να οδηγήσει με το ενα χέρι στο κινητό , την προσοχή του στο τι θα ακούσει και τι θα πεί , καθώς και να πρέπει να αλλάζει ταχύτητες, να προσέχει στον δρόμο, (και τους άλλους και οχι μόνο τον εαυτό του) αλλά και να συγκρατεί στο μυαλό του την πορεία του, .... και να είναι απόλυτος/η οτι είναι εντάξει σε όλα αυτά....
έχει μια θέση συνοδηγού στο Paris-Dakar όπου έχουν ενδοσυνενόηση , δίαβάζουν χάρτη, κοιτάνε δρόμο, ακούνε οδηγό και ουσιαστικά κατευθύνουν το αυτοκίνητο , μέσα απο εμπόδια...

Μπράβο βρε... δεν ήξερα οτι είχαμε τόσους ικανούς οδηγούς στο Ελλαδιστάν...

Κόύνια που σας κούναγε...


Gandalf


Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Σ
:a23: :a23: :a23:

GeoGlx
17/03/2006, 01:43
{Κάποτε υπήρχε η προσφορά.. Χρέωση ανα Κλήση κ όχι ανα δευτερόλεπτο..}
Σίγουρα εκείνη την περίοδο δεν έκλεινα σχεδόν ποτέ το τηλέφωνο. Ή θα άκουγα μουσική η θα είχα κληση... κ μάλιστα σε 9/10 κλιμακα έντασης :dizzy: .. πλέον 2,5 - 3 κ είναι σαφώς καλύτερα.

Σίγουρα δεν ήμουν κ τόσο παρόν κ αυτό το είχαν υπόψι, με συνέπεια να πηγαίνω ανάλογα με την κίνηση.. χωρίς να ζορίζω κανέναν..
Τέσπα..
Ένα από τα χειρότερα είναι να προσπαθούν να στείλουν κ SMS
Εκεί κ αν είναι να την κάνεις με ελαφρά!!

Πάντως το χειρότερο σε οδηγό που έχω πετύχει: Δεν ξεκινούσε να οδηγεί, αν δεν μίλαγε στο κινητό :eyepop:

tsoukas77
17/03/2006, 14:22
Πιστευω οτι με ανοιχτη ακροαση,δεν υπαρχει προβλημα.Δεν απασχολεις τιποτα αλλο,παρα μονο το μυαλο σου.Οχι οτι ειναι σωστο και αυτο,αλλα με την ιδια λογικη δεν θα επρεπε να ακουμε ραδιο,δεν θα επρεπε να μιλαμε με τον συνοδηγο και σε ακραια περιπτωση,δεν θα επρεπε να σκεφτομαστε τιποτα αλλο οταν οδηγουμε,περαν της οδηγησης.

nassosxlvbros
17/03/2006, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Τωρα τι να πω..θα με κραξετε.

Οδηγω και μιλω στο κινητο αν χρειαζεται..το αυτο πραττουν ( στην πολη μου τουλαχιστον) και αρκετοι με μηχανη..οχι απλα μιλουν..text γραφουν κιολας. Το κανω κι εγω, ψεμματα να πω.... ( κοιτα ρε που ειμαι ανορθογραφη οταν γραφω ελληνικα)

Τα μηχανακια παντως τα προσεχω..κινητο η μη...τα προσεχω γιατι πολλα με 'αγνοουν' :cry:


Στην πολη σου; ποιαααα πολη σου 'Ηλια;
γιαααα πες λεπτομερειες...γιατι αυτο το ονομα,εχω να το ακουσω 25+χρονια....καλο εινα να σταματας και να απαντας παντως....
Νασος :beer:

GeoGlx
18/03/2006, 03:32
Βασικά πρέπει να είναι Η Λία :rolleyes:
Μιας κ αναφέρετε ως ανορθόγραφη

nassosxlvbros
18/03/2006, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Ηδη απαγορευεται και το προστιμο ειναι 33 Ε!το προστιμο ειναι λιγο.

Αλλα δεν εχει να κανει με το "κινητο" αλλα με τον ανθρωπο, και εγω μιλαω στο κινητο στο αμαξι, αλλα ταυτοχρονα ξερω και τι μου γινετε διπλα μου.
:wave2:


την ιδια σκεψη με σενα κανουν ολοι οι οδηγοι φιλε μου...."ξερω τι μου γινεται"..."εχω τον ελεγχο",κλπ....ειναι το ιδιο πραγμα που λενε ολοι αυτοι που πινουν,οτι και καλα δεν τους "πιανει"......εχεις ηδη πολλες δραστηριοτητες να κανεις οταν οδηγας..(.κατασταση δρομου,σημανση,προσοχη κλπ),οτιδηποτε αλλο επιπλεον,ειναι απλα επικινδυνο...:wave2:

mystique
18/03/2006, 16:35
gia mena oloi osoi to kanoun afto einai dolofonoi._
:yuck:

Electra
18/03/2006, 16:55
Ο κόσμος να χαλάει, το κινητό, δε το σηκώνω όταν οδηγώ και στις περισσότερες περιπτώσεις προσποιούμαι ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΙΝΗΤΟ (δοκιμάστε το είναι φοβερό). Δε σταματάω στην άκρη για να απαντήσω -μόνο αν περιμένω κάποιο σημαντικό τηλεφώνημα-.

Έχω παρατηρήσει πως όταν οδηγούν αυτοκίνητο και μιλούν στο κινητό και δίπλα τους να πας και να τους κάνεις παρατήρηση δε θα πάρουν χαμπάρι τίποτα. Είναι σε άλλο κόσμο εκείνη την ώρα!! Μπορεί και να σε δούν, να τρομάξουν και να σε σκοτώσουν!!!

Ειδικά το καλοκαίρι, η λύση είναι μία. Έτσι όπως κρατάει το κινητό, περνάς με τη μηχανή δίπλα το βουτάς και του το πετάς μέσα στο αμάξι μετά από κάποια μέτρα :smokin: !! (Εντάξει, υπερβολές :winka: )

Αν και είναι άσχετο, πού να τρώς γόπα από τσιγάρο πάνω σου????? (με κράνος, που έχεις ανοιχτή τη ζελατίνα, για να πάρεις λίγο αέρα ρε παιδάκι μου!!):wave2:

:beer:

Electra
18/03/2006, 16:56
(κατά λάθος καινούργιο ποστ, όποιος μπορεί ας το σβήσει, thanx)

GeoGlx
21/03/2006, 03:12
Καλά, αυτό με το τσιγάρο κ αν είναι το Άκυρο!!!

Όπου σταθούν κ βρεθούν.. το πετάνε έτσι χιμα.. χωρίς να υπολογίζουν το οτιδήποτε!! ήτε σε μηχανάκι(Κυρίως συνοδηγός) κ αμάξι!!
:uplate:

Boxer
21/03/2006, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από mystique
gia mena oloi osoi to kanoun afto einai dolofonoi._
:yuck:

Ελα μην τρελαινεσαι. Δεν ειναι δολοφονοι , απλα δεν ξερουν.
Ολοι λιγο πολυ εχουμε μιλησει στο κινητο την ωρα που οδηγαμε.
Εγω προσωπικα το χρησιμοποιω οταν παω να παρω καποιον για να του πω "σε 5 λεπτα φτανω" η "εχω πηξει στην κινηση , θα αργησω " και αλλα παρεμφερη.:wave2:

Gandalf dr685sm
21/03/2006, 11:59
καλά οχι δολοφόνοι...

Υποψήφιοι φονιάδες κατά αμέλεια μήπως;...

Το κινητό , όπως και το ράδιο-cd κοκ, που αποσπούν την προσοχή απο τον δρόμο, μπορούν να γίνουν η αιτία , για ατύχημα , ότι και να λέμε....

Ειδικά , όταν ψάχνεις αυτή την ρημαδό-συσκευή , μέσα σε τσέπες , ντουλαπάκια, θήκες , τσάντες κοκ, καθώς τα 5-15 ? μας φαίνονται πολλά , τουλάχιστον για ear phones...

Οτι και να λέμε/νε δεν υπάρχει δικαιολογία. Όποιος έχει ταξιδέψει έξω και τον έχουν πιάσει να μιλάει σε κινητό εν οδήγηση ,είμαι σίγουρος οτι οι 80-100uk pounds (150-170?) θα έχουν τσούξει αρκετά...πολύ περισσότερο απο τα 33 που είναι εδώ...

Αλλά είπαμε , εκεί είναι φλώροι και πρόβατα και εδώ είμαστε οι "μάγκες-οδηγάρες"...



Gandalf

koutroulis
21/03/2006, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
καλά οχι δολοφόνοι...

Υποψήφιοι φονιάδες κατά αμέλεια μήπως;...

Το κινητό , όπως και το ράδιο-cd κοκ, που αποσπούν την προσοχή απο τον δρόμο, μπορούν να γίνουν η αιτία , για ατύχημα , ότι και να λέμε....

Ειδικά , όταν ψάχνεις αυτή την ρημαδό-συσκευή , μέσα σε τσέπες , ντουλαπάκια, θήκες , τσάντες κοκ, καθώς τα 5-15 ? μας φαίνονται πολλά , τουλάχιστον για ear phones...

Οτι και να λέμε/νε δεν υπάρχει δικαιολογία. Όποιος έχει ταξιδέψει έξω και τον έχουν πιάσει να μιλάει σε κινητό εν οδήγηση ,είμαι σίγουρος οτι οι 80-100uk pounds (150-170?) θα έχουν τσούξει αρκετά...πολύ περισσότερο απο τα 33 που είναι εδώ...

Αλλά είπαμε , εκεί είναι φλώροι και πρόβατα και εδώ είμαστε οι "μάγκες-οδηγάρες"...



Gandalf


+1



ακόμα και με 33 ευρω


δεν εχω ακούσει να γράψουν κάποιον επειδή μίλαγε στο κινητό


και μου φαίνεται ότι είναι και ο πιο εύκολος τρόπος να καλύψεις το έλλειμα του κράτους

:lol: :lol: :lol: :lol:


τη 1η μέρα μόνο θα γράψουν 10000000 κλήσεις

nassosxlvbros
21/03/2006, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
+1



ακόμα και με 33 ευρω


δεν εχω ακούσει να γράψουν κάποιον επειδή μίλαγε στο κινητό


και μου φαίνεται ότι είναι και ο πιο εύκολος τρόπος να καλύψεις το έλλειμα του κράτους

:lol: :lol: :lol: :lol:


τη 1η μέρα μόνο θα γράψουν 10000000 κλήσεις



κι ομως....εγραψαν συναδελφο ΠΑΡΑΣΚΕΥΙΑΤΙΚΑ στο σχολασμα....μαλιστα δε φορουσε ζωνη,και τον εβαλε να διαλεξει...:lol: καλοοοοο,εεεε:rotflmao:

Vstrommer71
26/03/2006, 01:32
Tωρα κι εγω για να συνεισφερω στο εποικοδομητικον της συζητησεως θα ΑΝΑΡΩΤΗΘΩ:
Εισαι οδηγος αυτοκινητου κι εχεις παρκαρει παρανομα.Αν σε παρει χαμπαρι τροχαιος σου σφυραει για να φυγεις για να μη σε γραψει.Φυσιολογικο ε?
Αν ομως εισαι οδηγος διτροχου και ΔΕ φορας κρανος γιατι και τοτε δεν σου σφυραει να το φορεσεις να μη σε γραψει ΕΕΕ?????:mad:
Για τα προηγουμενα να πω οτι με τα κινητα εχει παραγινει το κακο.Επισης οπως ειδα παραπανω ενας λαλακας μιλαγε στο κινητο και επεσε πανω σε μια σταση σκοτωνοντας εναν πεζο.Με το φτωχο μου το μυαλο ΛΕΩ δεν θα επρεπε ο λεβεντης να φαει μια αφαιρεση διπλωματος για κανα χρονο συν κανα γερο προστιμο?Α,ξεχασα εδω ειναι Ελλαδα κι ο τυπος θα αφεθηκε ελευθερος να σκοτωσει περισσοτερους στην επομενη χαζομαρα που θα κανει:sick:

Nikoskazer2000
26/03/2006, 01:41
Εγω αμα καμιά φορά πάρω το αμάξι του πατέρα μου και μου τύχει καμιά κλήση αναλαμβάνει το hands-free (με καλώδιο δυστυχώς) και κάνει τα πράγματα πολύ πιο εύκολα απ' οτι χωρίς, αλλα και πάλι οδηγάω σαν ψιλοχαμένος και αρκετά πιο δύσκολα γιατί δεν συγκεντρώνομαι αποκλειστικά στην οδήγηση...οπότε καλύτερα να σταματάμε στην άκρη του δρόμου ή να μην απαντάμε καθόλου.

Γνώμη μου :wave2: