PDA

View Full Version : Aporia



DaFFy_R
27/01/2006, 13:52
ti se kanoun an se piasoun me mixanaki 125cc kai exeis diploma gia 50ari? ennoeite pos EXEIS asfaleia+adeia. enas filos eipe pos ton egrapsan mono gia iperkibismo i kati tetoio.. kai oti plirose mono 50 euro! ali8euei?

OldMan
27/01/2006, 13:56
:lol: :rotflmao: :lol:

Πολλά σΕ κάνουν άμα σε πιάσουν, αλλά "υπερκυβιστή" δεν σΕ λένε !!!

:wave2: :beer: :wave2:

kachius
27/01/2006, 14:02
Σε γράφουν κανονικά (και δυστυχώς όχι εκεί που νομίζεις)
σαν να μην έχεις καθόλου δίπλωμα.

Αν είσαι (και το δείχνεις) πιτσιρικάς, θα φας δικαστήριο,
θα γίνει μετά απο 2-3 χρόνια,
θα έχεις βγάλει δίπλωμα---->τη γλιτώνεις.

Αν είσαι (ή δείχνεις) μεγαλύτερος
ΔΕ ΔΕΙΧΝΕΙΣ και ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ τίποτα
για το δίπλωμα των 50cc
και λες απλά και όμορφα ότι ξέχασες το δίπλωμά σου
στο άλλο μπουφάν.

15ευρώ κλήση που δεν το είχες μαζί και τέλος.

:wave2: :wave2:

MIKE_16V
27/01/2006, 14:07
Νομιζω οτι εκτος απο την κληση, πρεπει να δειξεις και το διπλωμα.

kachius
27/01/2006, 14:20
Όχι!

Την κλήση ως γνωστόν την πληρώνεις στην εφορία
η οποία θέλει το χρήμα και μόνο!

ούτε που ξέρουν τί κλήση είναι.

Ένας φίλος την είχε βγάλει έτσι περίπου 3-4χρόνια.
Τελικά (και αφού είχε πληρώσει μια περιουσία σε 15ευρα)
έβγαλε δίπλωμα πέρσι!

idi
27/01/2006, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DaFFy_R
ti se kanoun an se piasoun me mixanaki 125cc kai exeis diploma gia 50ari? ennoeite pos EXEIS asfaleia+adeia. enas filos eipe pos ton egrapsan mono gia iperkibismo i kati tetoio.. kai oti plirose mono 50 euro! ali8euei?


αμα δεν εχει διπλωμα 125... ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ .. ασχετα τι σου λενε....

αρα ΔΕ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΡΑΚΑΡΕΙΣ... αρα ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ....

παρε ενα 50 και καντο 3,000 cc ξερω γω...

tools
27/01/2006, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Νομιζω οτι εκτος απο την κληση, πρεπει να δειξεις και το διπλωμα.

:nono: οχι,κ το ξερω the hard way...

την εχω τσιμπισει την εν λογω κληση (με το τουτου βεβαια,αλλα δεν νομιζω να διαφερει η διαδικασια) κ απλα την πληρωσα κανονικα.που να δειξεις το διπλωμα αλλωστε,στον υπαλληλο του ταχυδρομιου?....
:wave2: :wave2:

tools
27/01/2006, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αμα δεν εχει διπλωμα 125... ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ .. ασχετα τι σου λενε....

αρα ΔΕ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΡΑΚΑΡΕΙΣ... αρα ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ....

παρε ενα 50 και καντο 3,000 cc ξερω γω...

κατα τα αλλα,ΑΚΡΙΒΩΣ οπως τα λεει ο idi.η ασφαλεια γραφει μεσα οτι ισχυει μονο σε συνδιασμο με το καταλληλο διπλωμα.

οποτε ειναι πολυ μεγαλυτρο ρισκο απ'οσο μπορεις να φανταστεις το να κυκλοφορεις χωρις διπλωμα.απλα ΔΕΝ αξιζει

MIKE_16V
27/01/2006, 14:30
Σωστα λαθος μου, το διπλωμα το δειχνεις στο δικαστηριο αμα σου κοψει δικαστηριο και απλα πληρωνεις την κληση!

kachius
27/01/2006, 14:32
Ωπ! :nono:

Αφού παίζει θέμα με την ασφάλεια...:nono:

βγάλε δίπλωμα! :a9:

AFROPANTELOS
29/01/2006, 17:31
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ - ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΧΝΑΣΜΑΤΑ ΙΣΩΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ - ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ - ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 125 κ.ε. ΑΛΛΑ ΙΠΟΔΥΝΑΜΗΣ ΔΗΛΑΔΗ Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΩΣ 25 κw

DaFFy_R
30/01/2006, 02:41
den to piasa! dld ego tora pou 8a bgalo gia 50ari.. posa kw einai? tespa euxaristo

AFROPANTELOS
30/01/2006, 19:07
ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 50ΑΡΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ:beer: :beer: :beer:

la_villa
30/01/2006, 19:59
πρώτα απ'όλα και βασικότερο ΔΕΝ σε καλύπτει η ασφάλεια εσένα γιατί ΔΕΝ έχεις δίπλωμα.

Απαραίτητα δίπλωμα και αν μέχρι τότε το οδηγείς να είσαι πολύ προσεκτικός

ΓκαζοφωνιΞ
31/01/2006, 00:51
Daffy για 50αρι δεν βγαζεις διπλωμα αλλα ΑΔΕΙΑ ...

sub_zero
01/02/2006, 13:08
Ελα ρε Duffy... πως κάνεις ετσι...

Το πολυ πολυ να λάβεις "υπερκυβισμενο" πρόστιμο.....:smilea:

Περα από το χαβαλέ ΔΕΝ σε καλύπτει η ασφάλεια αν κάτσει καμιά στραβή... Πρόσεχε...

Take Care...:beer:

DaFFy_R
02/02/2006, 13:46
re o allos leei pos den bgazo diploma alla adeia..?? ti leei re c?

J.R
02/02/2006, 18:39
EXEI DIKIO DEN EINAI DIPLOMA ALLA ADEIA ODHGHSHS MOTOPODHLATOY (GIA 50cc). KAI PREPEI NA ANANEONEIS THN ADEIA KYKLOFORIAS KATHE XRONO, MESA STO GENARH.PERIPOU 17 EUROS!MONO STH METABIBASH AN DEN EINAI DIKO SOU TO MOTO PROSEXE, KOITANE ARITMO PLAISIOU KAI KINHTHRA... KAI BEBAIA NA MHN EINAI 200cc GIATI FAINETAI!

xkord
20/05/2006, 16:32
Ρε παιδια σχετικα με το διπλωμα με τα kw επειδη και γω εχω αυτο το διπλωμα και προχθες παρελαβα το νεο scooter 250cc ,τι λετε να κανω?Να παω να δωσω πρακτικα για απεριοριστων η να περιμενω 5 μηνες που γινεται απεριοριστων χωρις να δωσω εξετασεις και μεχρι τοτε να προσεχω και να βρισκω τεχνασματα αμα με σταματησουν?Επισης θελω να προσθεσω οτι κουβαλαω μαζι μου το Φ.Ε.Κ που λεει σχετικα με τα kw και εχω ζητησει απο το μαγαζι που το πηρα βεβαιωση οτι το scooter εχει 14kw μπας και σωσω την κατασταση αμα με πιασουν.:a4:

howlingkast
20/05/2006, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από xkord
Ρε παιδια σχετικα με το διπλωμα με τα kw επειδη και γω εχω αυτο το διπλωμα και προχθες παρελαβα το νεο scooter 250cc ,τι λετε να κανω?Να παω να δωσω πρακτικα για απεριοριστων η να περιμενω 5 μηνες που γινεται απεριοριστων χωρις να δωσω εξετασεις και μεχρι τοτε να προσεχω και να βρισκω τεχνασματα αμα με σταματησουν?Επισης θελω να προσθεσω οτι κουβαλαω μαζι μου το Φ.Ε.Κ που λεει σχετικα με τα kw και εχω ζητησει απο το μαγαζι που το πηρα βεβαιωση οτι το scooter εχει 14kw μπας και σωσω την κατασταση αμα με πιασουν.:a4:

logika to diplwma pou exeis se kalyptei gia to scooter..
o periorismos tou diplwmatos a1 den einai sta kyvika alla sthn ypodunamh..ara an odhgeis otidhpote mexri 33aloga dld 25kW kai h analogia kw/kg einai mikroterh h ish me 0,16kw/kg eisai enta3ei..den pa na odhgeis 1000ari!eisai nomimos an exeis dynamometrhsh pou to leei auto..!

xkord
20/05/2006, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από howlingkast
logika to diplwma pou exeis se kalyptei gia to scooter..
o periorismos tou diplwmatos a1 den einai sta kyvika alla sthn ypodunamh..ara an odhgeis otidhpote mexri 33aloga dld 25kW kai h analogia kw/kg einai mikroterh h ish me 0,16kw/kg eisai enta3ei..den pa na odhgeis 1000ari!eisai nomimos an exeis dynamometrhsh pou to leei auto..!

Thanks howlingkast θα παω την δευτερα απο το συνεργειο να ζητησω δυναμομετρηση, :wave2:

Tropeas
21/05/2006, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Αν είσαι (και το δείχνεις) πιτσιρικάς, θα φας δικαστήριο,
θα γίνει μετά απο 2-3 χρόνια,
θα έχεις βγάλει δίπλωμα---->τη γλιτώνεις.


Aaaaa και να θυμίσω πλέον ότι μετά τα πολλά δικαστήρια για τέτοιες περιπτώσεις και πλημμελήματα πέρυσι τον Ιούλιο - Αύγουστο παραγραφήκαν τα μέχρι 17 Ιουνίου τότε , και τώρα όταν πρόκυται να γίνει δικαστήριο για τέτοια υπόθεση γίνεται με περιθώριο τους 3 μήνες... :wave2: οπότε παίζει και να μην προλάβεις, οπότε και σε αυτό μην εφησυχάζεσαι...