PDA

View Full Version : Καμιά ιδέα;



gdevelek
30/01/2006, 11:03
Δεν είμαι ευχαριστημένος από τον προβολέα του S4 μου, θα ήθελα να βάλω ισχυρότερες λάμπες για πιο δυνατή αλλά και πιο πλατιά δέσμη, χωρίς να αλλάξω τίποτε άλλο, έχετε καμιά πρόταση; Κάτι έχω ακούσει για λάμπες Phillips...

sniper
30/01/2006, 11:08
Μπορείς να βάλεις λάμπες "πλάσματος XENON" αλλά το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να δυναμώσεις το φώς στην υπάρχουσα δέσμη (η οποία καθορίζεται από το κάτοπτρο που έχεις ήδη) και ισως λόγω μεγαλύτερης "δύναμης" του φωτός να την απλώσει λίγο στο τελείωμα.

Μόνο αν αλλάξεις όλο το φανάρι ίσως καταφέρεις κάτι αλλά θα πρέπει να βρεις κάποιο αντίστοιχο που να μπορεί να δεχτεί τα καλώδια που έχεις εκεί μέσα.....

SF
30/01/2006, 11:28
Όπως λέγαμε κι εδώ πέρα, (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17429) εγώ νομίζω ότι ο προβολέας καθεαυτός είναι μάπας. Ενδεχομένως και το κρύσταλλο. Διότι με τον ίδιο κλασσικό λαμπτήρα H4, άλλα μηχανάκια φωτίζουν πολύ πολύ καλύτερα. Βέβαια μπορείς να δοκιμάσεις xenon και να μας πεις αν αξίζει η διαφορά.

Εγώ βλέπω πάντως τον διπλό στρογγυλό του νεου Hornet (που είναι πάνω-κάτω) και μου τρέχουν τα σάλια!
http://www.motopress.be/images/Photos/Fonds/Honda_Hornet.jpg

gdevelek
30/01/2006, 11:40
Για τι διαφορά κόστους μιλάμε μεταξύ Phillips Vision Plus Η4 και XENON?

sniper
30/01/2006, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Για τι διαφορά κόστους μιλάμε μεταξύ Phillips Vision Plus Η4 και XENON?

OΙ ΧΕΝΟΝ δεν είναι εταιρεία αλλά είδος... και ΔΕΝ θα έχεις ουσιαστικό αποτέλεσμα....

Αντι για το καντίλι που έχεις τώρα, μετά θα έχεις φαναράκι....

Αν θες φως ή αλλάζεις φανάρι, ή αλλάζεις μοτο (πάρε VFR800 για να δεις τι σημαίνει ΦΩΤΑ!!!)

gdevelek
30/01/2006, 12:07
To ξέρω πως XENON είναι είδος.

Ευχαριστώ όσους απάντησαν.

idi
30/01/2006, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
OΙ ΧΕΝΟΝ δεν είναι εταιρεία αλλά είδος... και ΔΕΝ θα έχεις ουσιαστικό αποτέλεσμα....

Αντι για το καντίλι που έχεις τώρα, μετά θα έχεις φαναράκι....

Αν θες φως ή αλλάζεις φανάρι, ή αλλάζεις μοτο (πάρε VFR800 για να δεις τι σημαίνει ΦΩΤΑ!!!)

οχι παρε HAMMER με εξτρα προβολεις...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

εκει να δεις φωτα... :rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao:

σοβαρα τωρα

εγω νομιζω οτι τις περισσοτερες φορες εχει πιασει βρωμα το κατοπτρο

κανε τη τΖαμπα κινηση πρωτα (καθαρισε το κατοπτρο) και μετα αν παλι δε σου αρκουν... κοιτα να αλλαξεις τις λαμπες κτλ που ειπαν οι παραπανω

gdevelek
30/01/2006, 12:11
Για την ακρίβεια το xenon είναι ευγενές αέριο...

Θα βάλω και προβολείς ομίχλης...

Και ένα ακόμη προβολάκι στο κράνος σαν ανθρακωρύχος...



:sun: