PDA

View Full Version : ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ



TEO.VFR
30/01/2006, 16:03
ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ
ΕΧΩ ΕΝΑ VFR400-NC30 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΡΟΦΑΛΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΒΑΡΑΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΑΣΧΗΜΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΕΝΩ ΠΧ ΣΤΙΣ 8000 ΣΤΡΟΦΕΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΑΝΤΛΙΑ ΛΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΛΑΔΙΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ.Η ΤΑ ΜΕΤΑΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ.
ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΜΕΤΑΛΑ ΜΠΙΕΛΑΣ ΚΑΙ ΣΤΡΟΦΑΛΟΥ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΣΟ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟΣ ΓΙΝΕΤΕ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΑΣ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

OldMan
30/01/2006, 16:47
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Τώρα, σοβαρά θέλεις να σου πούμε τι γίνεται ???


Ξεκαθάρισε πρώτα αν ο θόρυβος που ακούς είναι "συνεχόμενος" (ρουλμάν στροφάλου ή φωλιές) ή "διακοπτόμενος" (κομβίο - μπιέλα).

Πιθανόν να μην φέρνει λάδι η αντλία στο ρελαντί (γι'αυτό και ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ο θόρυβος) αλλά σίγουρα προκαλείται από άλλη αιτία...

:wave2: :wave2: :wave2:

TEO.VFR
31/01/2006, 07:52
φιλε ο θορυβος ειναι συνεχομενος και σταματαει στις 2500 στροφες
απο εκει και πανω δουλευει κανονικα
ξεχασα να σου πω οτι περνει ευκολα μπροστα και σηκωνει στροφες με ευκολια.
την αντλια λαδιου μπορεις να την τσεκαρεις οταν την εχεις στο χερι μιας και εχω και μια δευτερη που λεω να την βαλω πανω?
:bawl: :bawl: :bawl:

hornet
31/01/2006, 09:30
μηπως στο ρελαντι αναβει το λαμπακι της πιεσης λαδιου???

TEO.VFR
31/01/2006, 12:45
το λαμπακι σβηνει κανονικα.μονο πολυ θορυβο κανει [χτυπαει ασχημα]

rsp
01/02/2006, 12:07
αν και φοβαμαι τη σφαλιαρα απο το μπαρμπα, παιζει να ειναι ρουλεμαν στροφαλου αυτο που ακους...:wave2:

OldMan
01/02/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
αν και φοβαμαι τη σφαλιαρα απο το μπαρμπα, παιζει να ειναι ρουλεμαν στροφαλου αυτο που ακους...:wave2:

Δεν μας χέζεις και συ ρε Πανουργιά, με τις σφαλιάρες !!!

(Φωνάζω όταν υπάρχει απόπειρα τεκμηρίωσης αποδεδειγμένης μαλακίας ....).

rsp
01/02/2006, 12:35
εμ τα βλεπεις παμε να αποφυγουμε τη σφαλιαρα και τρωμε τα μπινελικα....:wave2: :lol:





γ@μω τα γκρινιαρικα γερατεια...:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: